Knap óp die kale schuur met Ceta-Bever Buitenbijts Geen wilde dieren op de Den Blieklaan Voor Kwaliteitsvoeder WERELDTAAL. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH VRAGENDIENST. BRANDWEER TELEF. 3333 Vorige week stond er een bericht in ons blad over een drietal pelikanen, die de lange reis van Cuba naar Soest ge maakt hadden en hier op de vlucht sloegen toen er even niet aan gedacht werd dat ze nog gekortwiekt moesten worden. Dit bericht verschafte de eigenaar van de pelikanen, de heer F. M. v. d. Brink weinig vreugde, want velen voelden zich geroepen hem op te bellen om me de te delen, dat ze de grote vogels had den zien vliegen. De heer v. d. Brink vond dat natuurlijk erg interessant maar hij werd er ook weinig wijzer van en zou liever een telefoontje ont vangen hebben dat ze gevangen waren. verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Ze zijn gesignaleerd bij het IJsselmeer en voelen zich daar blijkbaar voorlopig zó best dat ze er niet aan denken terug te keren naar hun tijdelijke verblijfplaats aan de Den Blieklaan, waar niets erop wijst dat hun eigenaar handelt in nage noeg alle beesten die op aarde rond lopen. Niemand zal daar een leeuw of tijger tegenkomen of een struisvogel met zijn kop in het zand zien staan. Niemand loopt de kans te struikelen over een slang, want daarin handelt de heer v. d. Brink niet omdat hij het griezelige beesten vindt. Alleen komen er wel eens vogels naar Soest-Zuid, maar die zit ten rustig in hun ruime verblijven, ver van de openbare weg en als ze uit gerust zijn van de lange tocht per vliegtuig naar ons land, dan vertrekken ze weer naar de een of andere dieren tuin, maar zelden in ons land, want de handel van de heer v. d. Brink speelt zich voor het allergrootste deel in het buitenland af, met als tussenstation Schiphol. Het begon met „Avifauna, waarvan wij len de heer G. v. d. Brink oprichter was. In 1953 begon de handel in vogels op „Anna Marie", de villa aan de Soes- terbergsestraat, die zo'n aantrekkings kracht voor brandstichters heeft. De heer v. d. Brink sr. overleed in 1956 en de handel, die opgezet was voor zijn zoon F. M. begon te floreren. Het was begonnen met kanaries, omdat er amer- kaanse handelaars waren, die veel inte resse hadden voor deze vogels. Van kanaries werden het papegaaien en die kwamen te zitten in de koepel- kooi van het voormalige „Aviflora". Ze zaten er ook wel eens niet want ze hadden met de pelikanen gemeen dat ze wel eens de benen namen. „Anna Marie" werd verlaten en een kantoor aan de Den Blieklaan werd het centrum van een internationale handel in dieren, die zich steeds uitbreidde. Op een stuk grond van de kippenfarm die daar is werden hokken gemaakt, welke tot tijdelijke verblijfplaats van de vogels moeten dienen. Daar komen de Cuba de pelikanen, die zo gauw geak- klimatiseerd waren dat drie van hen de lucht ingingen, hoewel ze eruit za gen alsof ze helemaal niet vliegen kon den en pas aan kortwieken gedacht werd toen ze opstegen om het visrijke IJsselmeer als verblijfplaats te kiezen. Dit akklimatiseren van de dieren vormt een van de grote problemen bij deze niet-alledaagse handel. De hokken zijn dan ook verwarmd om te voorkomen dat exotische dieren te snel de onaange naamheden van het grimmige hollandse klimaat ondergaan. Lang geleden zijn er eens een paar ijsberen in Soest geweest, maar die waren heel snel vertrokken. Niet omdat het hier te warm was, maar omdat het nu eenmaal niet geoorloofd is dergelijke dieren hier onder te brengen. Snel gin gen ze dan ook naar „Artis" en als Soestenaren naar de amsterdamse die rentuin gaan dan kunnen zij daar de grote witte beren uit de poolstreken zien die tijdelijk hun plaatsgenoten geweest zijn. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 olifanten niet, die gekocht en verkocht zijn, want die gaan direct door naar de dierentuin en een van deze loodzware goedzakken is te zien in Amersfoort. Ijsberen en ander viervoetig groot ge dierte werd aan „Artis" geleverd maar voor het zover was moesten grote rei zen ondernomen worden die steeds nieuwe mogelijkheden boden. Als de dierentuin van Berlijn een jachtluipaard kwijt wil en in Londen kan men die ge bruiken, dan is een telefoontje, een te legram of een brief al voldoende om dit supersnelle dier van land te doen wisselen. Men zorgt er dan wel voor dat het beest er niet vandoor kan gaan, want een snelheid van 120 km betekent niets voor dit snelste dier ter wereld. De heer v. d. Brink en zijn broer leggen vele verre reizen af. In Amerika zijn dierentuinen bezocht en persoonlijke contacten met het verre oosten lever den een grote sortering dieren, die over de hele wereld terecht kwamen. Naar Soest kwam onder meer een hele kleine gorilla en deze baby moest met de fles gevoed worden. Het was een zeldzaam exemplaar, omdat deze die ren moeilijk te vangen zijn en een ex peditie heel lang bezig kan zijn voor een kleine mensaap bemachtigd kan worden. Dat kleine is er gauw af want opk de apenbaby die tijdelijk in Soest-Zuid was wordt 150 tot 200 kilo. Afrika leverde meer dan apen en uit Nieuw-Guinea kwamen paradijsvogels, nadat een expeditie op touw gezet was. De heer v. d. Brink heeft veel handel gedreven met Brazilië. Daar vandaan kwamen papegaaien, parkieten en di verse soorten apen, tot het afzetgebied niets meer hebben kon en overgescha keld werd op andere dieren. Uit Florida kwamen flamingo's en uit HET VLIEGFEEST. Het komt in de maand juli zelden voor dat de metereologische dienst melding moet maken van een wolkënbasis op 30000 voet hoogte, maar mocht dat zaterdag het geval zijn dan kan het vliegfeest niet doorgaan. Zou het de hele dag regenen zonder deze funeste wolkenbasis, dan is het eveneens de vraag of het feest doorgaat, omdat de organisatoren er niets voor voelen te laten vliegen als het publiek weg blijft. Waneer het feest afgelast zou worden dan zal het helemaal van de baan zijn omdat men geen voorzieningen getrof fen heeft voor de organisatie op een later tijdstip. De kans van niet-doorgaan is echter zeer gering omdat De Bilt nu reeds op timistisch is over het weer van morgen. Als er eens een bui regen valt dan zal dit het festijn wat het vliegen zelf be treft niet kunnen beïnvloeden. Onder de genodigden die morgen de de monstraties zullen bijwonen, bevindt zich de minister van oorlog, ir. C. Staf, en de ministers J. G. Suurhoff en mr G. P. H. Helders. Verder Vice-admiraal H. C. W. Moorman en de staatssecretaris van buitenlandse zaken de heer E. H. van der Beugel. Enkele commissarissen der Koningin zullen eveneens het vliegfeest bijwonen. Omtrent het morgen te Soesterberg te houden NATO-vliegfeest, zijn nog de volgende bijzonderheden bekend ge worden over enkele deelnemende Ame rikaanse vliegtuigen. Vier supersonische F-101 ..Voodoo" jachtvliegtuigen maken een „non-stop"- vlucht over de Atlantische Oceaan. Deze vier vliegtuigen zullen na het vliegfeest in Europa blijven, bij het Amerikaanse Commando Tactische Luchtmacht en in Bergstrom gestatio neerd worden. Zij behoren tot de 27e groep, welke on langs 10.000 vlieguren op de „Voodoo" vol maakte. De vliegtuigen zullen van Andrews Air Base nabij Washington, D.C. vertrek ken en verwacht wordt dat hun vlucht over de Atlantische Oceaan in 6 uur en 47 minuten volbracht zal worden. Onderweg zullen zij vanuit de lucht van brandstof worden voorzien. De „Voodoo", een jachtvliegtuig dat on der alle weersomstandigheden kan ope reren, is de laatste toevoeging aan de defensieve arm van het Amerikaanse Commando Luchtverdediging. Dit door de Mc Donnel Vliegtuigfabrie ken gebouwde vliegtuig hield tot voor kort het wereld-record van 1207.6 mij len per uur. De twee Pratt Whitney straalmotoren ontwikkelen 30.000 pond stuwvermogen, bij gebruik van de nabrander. De vlucht over de Oceaan staat onder commando van Majoor John R. Burns, terwijl de Kapiteins Ralph J. Maglione, James R. Davis en Robert J. Massoni de overige team-leden zijn. Voorts zal de Lockheed F-104 „Star- fighter" zijn manouvreer-vaardigheid voor het eerst aan Europese toeschou wers demonstreren. Dit vliegtuigtype houdt thans het we reld-snelheidsrecord met een snelheid van 1404 mijlen per uur en kan op een hoogte van 30.000 meter vliegen. De vlieger die met dit vliegtuig het wereld snelheidsrecord behaalde, Kapi tein W. W. Irwin, zal eveneens op Soesterberg aanwezig zijn. 40 JAAR KORPS-SERGEANT-MAJOOR LEGER DES HEILS. De heer H. F. C. Kotten, herdacht de dag waarop hij veertig jaar geleden de aanstelling kreeg van Korpssergeantma- joor van het korps te Baarn. Deze functie houdt in de bevelvoerende officier bij te staan in de algemene Legerarbeid en in de openluchtbijeen komsten in het bijzonder. Mede hierdoor is de heer Kotten een bekende figuur in Baarn en Soest, want wie kent niet de aktiviteit van de heils soldaten aan de Oranje boom. Woensdagavond te 8 uur wordt er in zaal Astoria te Baarn een receptie avond gehouden. Ongetwijfeld zullen ve len deze gelegenheid aangrijpen de ju bilaris de hand te drukken. ONGELUK OP DE FIETS. Het 14-jarig meisje C. de R. uit Mui- derberg fietste met haar broer op de Birktstraat in de richting Amersfoort. Zij slipte en kwam tegen een boom te recht. Door de val was ze enige tijd niet in staat op te staan en een agent bracht haar naar dokter Stroband, toen ze wat opknapte. Die constateerde dat ze slechts schaafwonden had en ze kon de tocht voortzetten met een fiets waar van het voorwiel iets ontzet was. BIOSCOOPPRO RAMMA. Doris Day heeft blijkbaar genoeg van de zangfilms en de luchtige komedies waardoor zij beroemd werd, want na een rol in ,,De man die teveel wist" van Hitchcock kan men haar deze week in het City-theater zien als de echt genote van een man die waanzinnig is van jaloersheid. Daarnaast ziet hij niet op tegen een moord, dus Doris heeft het wel getroffen met dit heerschap. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 Hij bekend haar dat hij haar eerste man vermoord heeft en belooft haar dat zij dezelfde weg op zal gaan. Zij ontvlucht hem en neemt dienst als stewardess. Haar man verliest haar echter niet uit het oog en hij vliegt met het toestel waarop zij dienst heeft. De vliegtocht is al bijzonder spannend. Hij vermoordt de gezagvoerder en verwondt de eerste piloot zo ernstig dat hij het toestel niet meer kan besturen. Als haar man bij het gevecht dodelijk gewond is neemt stewardess Doris Day plaats in de stuur stoel en het gelukt haar met aanwijzi- gingen van de gewonde piloot en de verkeerstoren het toestel aan de grond te zetten. Deze film draait van heden tot en met zondag. De rol van de ja loerse echtgenoot wordt vervuld door Louis Jordan. Zaterdagmiddag en zondagmiddag „Gypsy Colt" het alleraardigste ver haal van de kleine Meg en haar veulen Gypsy. Het veulen wordt een mooi paard en Meg moet van hem scheiden omdat hij verkocht wordt. Kleine Meg is zielsbedroefd en het paard ook. Hij is 500 mijl van zijn kameraadje en onderneemt de tocht naar huis, daarbij de ofltberingen van de woestijn trot serend. De trouw wordt beloond door de hereniging van 't meisje en 't paard. Van Maandag tot en met woensdag „De vleugels van de vloot" met John Wayne en Maureen O'Harra. John Wayne is als marine-vlieger bezeten van de marine en het vliegen en hij heeft geen tijd over voor zijn gezin. Op de dag van zijn benoeming tot commandant van een gevechtseskader heeft hij een onge luk en breekt een halswervel. Hij is nu totaal verlamd en raadt zijn vrouw aan hem te verlaten. Langzaam herstelt hij ten dele maar met 't vliegen is het af gelopen. Toch bewijst hij de marine- vliegdienst bij het uitbreken van de oorlog grote diensten tot dit teveel van zijn krachten vergt en hij de reis naar huis moet maken met de wetenschap dat zijn werk als invalide toch zal bij dragen tot de uiteindelijke overwinning van zijn land. In de donderdagcyclus de film van Otto Preminger met Jean Seberg als Jeanne d'Arc in de verfilming van het stuk van Bernard Shaw, Sait Joan. GROTE BELANGSTELLING VOOR „KLEIN ARTIS". De varende tentoonstelling „Klein Artis" waarover wij de vorige dinsdag reeds uitvoerig schreven, mag zich in een gro te belangstelling verheugen. Niet alleen van vele schoolklassen, maar ook van het publiek. Nu verwon dert ons die grote toeloop geenzins, want een bezoek aan deze interessante boot is in alle opzichten de moeite waard. Heeft u nog geen bezoek gebracht, ver zuimt zulks dan niet. U zult er vast geen spijt van hebben de verzameling van 2000 voorwerpen en dieren te zijn gaan zien. Nog tot en met maandag is er gelegen heid voor. „Klein Artis" ligt in de Eem bij de Kleine Melm. Tenslotte willen wij u nog wel even waarschuwen voor Loesje en Elisabeth. Enkele bezoekers hebben reeds onder vonden dat dit een paar ondeugende Afrikaanse apen zijn, die graag mak kelijk grijpbare voorwerpen afnemen. Niet te dicht bij de kooi komen dus. Dr. C. P. Gunning, oud-rector van het Amsterdams Lyceum, oordeelt aldus Eén wereld, of geen wereld Wij weten allen,, dat dit het grote dilemma is waarvoor onze tijd, de huidige generatie zich ziet geplaatst. Wie ernst maakt met het vraagstuk hoe wij deze eenwording van de wereld kunnen bevorderen, hoe wij samenwerking kunnen stimuleren, en onderling begrip en waardering kunnen wekken, zal telkens weer tot de conclusie komen, dat het talenprobleem hier van overheersende betekenis is. Waarachtige menselijke toenadering zal alleen tot stand kunnen komen waar men een zelfde taal spreekt. Naast de eigen taal, de moedertaal, zal dus elk volk een algemeen erkende en aanvaar de wereldtaal moeten aanleren. Wie kennis neemt van de verschillende pogingen die in deze zijn ondernomen, en de daarmee bereikte resultaten, zal spoedig tot de erkenning komen, dat Esperanto het pleit reeds glansrijk heeft gewonnen. Deze taal biedt precies wat hier nodig is, en zal naar mijn mening in de komende jaren in snel tempo een rol gaan spelen bij het onderling kon- takt der volkeren. De wereldtaal Esperanto is op een we tenschappelijk verantwoorde wijze ge- konstrueerd. De grammatika is beperkt tot het wezenlijke reeds kinderen kun nen deze in korte tijd, naar de praktijk in de meest verschillende landen afdoen de heeft bewezen, volkomen onder de knie krijgen. Uiteraard is dan enige oefening nodig in spreken en schrijven, om de taal praktisch te kunnen hante ren. Wie zich daartoe zet, doet spoe dig de verrassende ervaring op, dat echt menselijk kontakt met personen uit alle delen van de wereld mogelijk is, met behulp van deze taal, echte kom- munikatie, zoals men tegenwoordig zegt. Esperanto zal ons helpen om in het „mundiale verkeer" te komen van een duidelijke vervreemding tot een echt- menselijke ontmoeting. Wie veel heeft gereisd, ervaart telkens weer pijnlijk, hoe de taai-barrière ons tenslotte als vreemdelingen tegenover elkaar doet staanslechts daar, waar men een zelfde taal als kontaktmiddel kan han teren, ontstaat de ontmoeting. Ik aarzel dan ook niet, als mijn diep ste overtuiging uit te spreken, dat het algemeen gebruik van Esperanto een van de werkzaamste middelen zal blij ken, om de volkeren tot elkaar te bren gen, en aldus de basis te leggen voor een betere samenleving. (Uit de Esperantist, uitgave van het bureau „Esperanto bij het onderwijs".) Antwoord Dat hangt er van af hoe veel morgens u haar in dienst hebt. Indien meer dan twee, dan moet u loonbelastingkaarten aanvragen, premie algemene ouderdomswet inhouden en indien het loon hiervoor in aanmerking komt, ook loonbelasting. Is zij bij u 5 of meer morgens, dan dient u ook kennis te geven aan de bedrijfsvereni ging de DETAM te Utrecht. Of deze werkster nu vijf ochtenden b.v. maar één uur werkt per keer, of vijf hele da gen, dat maakt geen verschil. Werkt zij per week een uur bij u, dan geldt dat voor een dag.en moet u er een dag zegel voor plakken. U behoeft per week niet meer te plakken dan een weekze- gel, afhankelijk van de leeftijd van de werkster. J. v. E. Is het inderdaad wenselijk, wanneer men met een kruisnet vist, dat men regelmatig van plaats verandert? Antwoord Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt is het van plaats veran deren wel wenselijk. De kans op vangst is daardoor groter. A. J. S. Stelt een vraag over in komstenberekening bej aardenzieken fonds in verband met eigen woningbezit. Antwoord Inderdaad stelt het bedrag, vermeld onder huurwaarde op het bil jet personele belasting, het bedrag voor, dat u als huurder zou moeten betalen en als verhuurder dus bruto zou ont vangen. Een der grondslagen der per sonele belasting is de huurwaarde. Bij huurders wordt deze gesteld op de huur waarde of wel op de huur, welke zij per jaar werkelijk betalen. Voor mensen, welke eigen panden bewonen, wordt de huurwaarde geschat door vergelijking NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 C. R. Ik heb een vijver van cement, waarin een tiental goudvissen, een lis- plant en een lelie. De Vijver is voor on geveer vier maanden geleden grondig schoongemaakt en de bodem met ge- wassen zand bedekt. Sinds een week ^a 'an ie' °^aS snipperdagen met daarvoor geschikte verhuurde pan den. Bij de bepaling van het inkomen voor de premieberekening van het be jaardenziekenfonds telt men alle in komsten uit het bezit bij elkaar op en wordt de waarde hiervan berekend naar 6 of 8 al naar gelang men gehuwd dan wel ongehuwd is. Deze vaststelling heeft plaats door de gemeente, bij wie u derhalve nadere inlichtingen kunt krijgen. W. J. V. Kunt u mij ook zeggen of je ook achter glas bruin kunt worden Volgens mij gahn de ultraviolette stra len van de zon niet door glas en daar wordt je toch iuist bruin van Antwoord Inderdaad wordt het ultra violette deel van het daglicht vrijwel geheel door glas tegengehouden. M. N. V. Als ik gelatinepudding maak, zakt de gelatine altijd. Wat kan ik daaraan doen Antwoord Nadat de gelatine 10 minu ten in water is geweekt, knijpt u de blaadjes stevig uit en los ze, roerende in de warme melk, op. Laat de pudding onder af en toe roeren geleiachtig wor den en zie toe dat het vulsel niet meer zakt. Als u voldoende roert zult u van zakken vrijwel geen last meer hebben. J. S. Heeft een dienstmeisje recht op of zes is de gehele oppervlakte bedekt met een laag groene algen, zo, dat er geen goudvis is te zien. Er is gepro beerd met een grote hoeveelheid water pest en hoornblad in te plaatsen, maar dit heeft niets geholpen. Zijn er nog an dere middelen om dit te verhelpen Antwoord Met de algen in uw vijver is het inderdaad een probleem. Deze al gen zijn zeer nuttig als voedsel voor verschillende vissen en als zuurstof vormers en waterreinigers. Door vermindering van licht zijn algen enigszins te onderdrukken, dat gaat na- tuurlijk gemakkelijker bij een aquarium dan bij uw vijver, hoewel het ons mo gelijk lijkt. Desnoods kunt u met de vinger de algendraden van de water planten afstrijken en het oppervlak eveneens grotendeels van algen ont doen. Het verduisteren heeft ook een nadeel en wel voor de waterplanten, die minder goed kunnen assimileren, het geen ten koste van de vissen gaat. Algen komen in het water vooral door verversen van water en door stofjes uit de lucht. Regelmatig verversen van het water is daarom af te raden. Misschien dat het laatste u op het spoor brengt van de oorzaak. Veel meer dan regel matig reinigen van algen, zonder ver versing van het water, kunnen wij u niet aanraden. Hebt u, toen de vijver grondig gereinigd werd, ook de water planten niet vergeten van alg te ont doen B. Ik heb een werkvrouw enige morgens per week in dienst, moet ik hiervan kennis geven aan de inspectie der belastingen Antwoord Neen, zij heeft geen enkel recht, alleen dan wanneer het bij de in diensttreding is overeengekomen. Het beste is alle afspraken op schrift te stellen, door werkgever en werknemer te ondertekenen en dan ieder een exemplaar te behouden, dan kunnen er geen onenigheden ontstaan. W. C. 1. Wordt van de A.O.W.-uitke- ring loonbelasting ingehouden 2. Wordt een Nederlander, als commis saris van een buitenlandse onderneming, in het land waar hij deze arbeid verricht, in de commissarissenbelasting aangesla gen En hoe bij een buitenlander die in Nederland als commissaris optreedt? AntwoordDe uitkering ingevolge de algemene oudersdomswet is inkomen dus wordt dit inkomen belast. Geniet u naast deze uitkering inkomsten uit dienstbetrekking, dan krijgt u een aan slag in de inkomstenbelasting, waarbij rekening wordt gehouden met de 65- jarige leeftijd, dus wordt van het in komen 624,afgetrokken voor de be rekening van het verschuldigde bedrag. Eventuele ingehouden loonbelasting wordt ook afgetrokken. 2. Ja, in de meeste gevallen wel, ten minste als dat inkomen een zodanig be drag is, dat hij voor aanslag in aanmer king komt. Het hangt af van de wetge ving in dat land. Stel dat deze man in het buitenland commissarisinkomen ge niet van laten we zeggen 2000,en hij hier te lande een inkomen heeft van 8000,dan wordt hij in het bui tenland aangeslagen naar 2000,en in Nederland naar 10.000,Met de aanslag hier te lande wordt dan reke- ning gehouden met de reeds in het bui tenland betaalde belasting. Verder hangt het er nog van af of ons land een ver drag heeft met het land waar men dat commissarisinkomen heeft.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6