SPECTACULAIR NATO-VLIEGFEEST trok zaterdag kwart miljoen toeschouwers. IN DE HOEK. SOEST. DINSDAG 8 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 50. SOESTER OURANT ^•nchjjnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615# Zaterdagmiddag, omstreeks half drie, stapte H. M. de Koningin in de helicop- ter, die haar naar het vliegveld Soes terberg zou brengen. Daar wachtten on geveer 250.000 mensen op de aankomst van de koningin, die gevlogen werd door majoor J. H. Lukien Prins Bern- hard, gevlogen door overste Sipke prinses Beatrix, die majoor Samson als vlieger had en Prises Irene met majoor A. J. Marinus. Deze vier toestellen werden gevolgd door vijf andere, bemand met luite nant-generaal C. F. Pahud de Mortan- ges, chef van het militaire huis van de koningin jkv. C. E. B. Röell, hofdame van Hare Majesteitjkv. Renee Röell, vriendin van Prinses Beatrixoverste luchtmacht bezitten. De Valiant, een zware bommenwerper, werd voorgevlogen, tegelijk met het grootste toestel ter wereld, de Vulcan met driehoeksvleugels. Zij kwamen van een vliegbasis uit Engeland, vlogen het veld rond, raakten even met de wielen de startbaan en gingen op volle snel heid terug naar Londen. Het enorme geraas van de vier straalmotoren, die de Vulcan in de lucht houden, was slechts een klein deel van al het la waai dat nog geproduceerd zou worden. Straaljagers, die bij de Nato in gebruik zijn, kwamen bij tientallen langsgieren. Super-sabres, thunderjets en thunder- streaks van de 15 deelnemende landen toonden iets van hun kracht, die door Aankomst van de Koningin per helicopter. mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H. M. de Koningin en de adjudant van Prins Bernhard, luitenant ter zee eerste klasse W. W. Kuyck. Na het landen van de toestellen voor de eretribune en het uitstijgen der ho ge gasten speelde de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht, onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek, het Wilhelmus. H. M. inspecteerde het ere- squadron, dat onder leiding van kapi tein W. J. v. d. Veen stond. De minister van oorlog, ir C. Staf de chef luchtmachtstaf, luitenant-generaal Schaper en de commandant van de vliegbasis, kolonel C. J. C. Vermeulen, ontvingen de hoge gasten, waarna de commandanten van de luchtmachten der deelnemende landen aan de Koningin werden voorgesteld. Op dit moment bevond zich een lange- afstand-bommenwerper van de ameri- kaanse luchtmacht enkele honderden mijlen ten zuiden van Groenland op een hoogte van 13 km, vliegend in de rich ting van Soesterberg. De temperatuur was 32 graden onder nul en het toe stel, dat om 11 uur in Washington ge start was, zou omstreeks half zes bo ven Soesterberg verschijnen. Vanaf 11 uur is er gevlogen, maar pas na aankomst van de koninklijke fami lie werd met de hoofdschotel begonnen. Het stokoude franse toestel de Caudron, dat een maximum snelheid van 110 km per uur heeft, vloog langs de tribunes en niemand begreep goed hoe vlieger Paul Martin, die met touwen verbonden latten in de lucht kon houden. Het toe stel maakte 45 jaar geleden een vlucht naar Peking. De spitfires kwamen in de lucht. Zij zijn overbekend uit de oorlog, want met deze toestellen begonnen de geallieer den de strijd tegen de overmachtig lij kende Luftwaffe, Er zijn 20.000 toestellen vervaardigd en vele verongelukten in de strijd. Ook captain Carsson, die nu een der toe stellen vloog, maakte meermalen brok ken. Hij werd onder meer boven ons land neergeschoten, maar viel niet in handen van de Duitsers o^idat hij door een nederlander - die zich nu onder de toeschouwers bevond - naar Engeland geholpen werd. De vijftien vlaggen van de deelnemende landen werden door het luchtruim ge voerd België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwe gen, Portugal, Turkije, Engeland, Ame rika, Duitsland, Nederland, Luxemburg en IJsland. De twee laatste landen wer den vertegenwoordigd door België en Denemarken, omdat deze geen eigen samenwerking verkregen werd. Enkele toestellen uit Engeland en Bel gië ontbraken, daar het opstijgen door technische moeilijkheden mislukt was. Het nederlandse stuntteam van Volkel kwam in de lucht. Kapitein Themmen, kapitein v. d. Meulen-Kunee, luitenant Groothof en luitenant Veenhuizen vlo den in hun thunderstreaks nadat zij in de voorronde om het Nato-stuntkampi- oenschap de tweede plaats bezet hadden. Deze vier leken één en wanneer ze even in de wolken verdwenen dan kwamen zij er in de dezelfde formatie weer uit en demonstreerden een rol, die hen geen centimeter van elkaar scheen te bren gen. En complete looping in formatie, pijl-, ruit- en v-vorm, het ging allemaal even keurig en met grote rookpluimen vielen de toestellen van het team uit een in de vier windrichtingen. Wat la ter verschenen ze weer in formatie bo- in andere gedaante in de lucht boven Soesterberg. Het was een klein, heel snel frans toestel, dat demonstreerde ook heel langzaam te kunnen vliegen en nagenoeg op volle snelheid te kunnen landen, waarbij de remparachute ge bruikt wordt. De Italianen gingen stunten en majoor Mario Squarcina voerde zijn team met groot beleid door de laaghangende wol ken en deze handicap belette niet dat de „Diavoli Rossi" het er keurig af brachten en een tweede plaats verover den achter het team van Volkel. In iedere formatie maakten de Italianen hun rollen en ook hun formatie viel onder het produceren van heel veel show-rook uiteen. Adjudant Odont demonstreerde met zijn Fouga magister, waarna twee nederland se toestellen met napalmtanks een groot rood doel tegen de vlakte wier pen. Voor alle zekerheid had men water in de tanks gedaan om een bosbrand te voorkomen. De rakettenaanval misluk te omdat de bewolking te laag hing en toen een nieuwe napalm-aanval werke lijk brand moest stichten om de alouette- helicopter in staat te stellen te blussen, verliep dit evenmin naar wens. De Belgen noemen hun stuntteam „akro- batisch peleton". Het stond onder lei ding van majoor Botty Bladt en de vijf belgische Hunters waren al net zo goed thuis in de lucht als de leden van het nederlandse en het itaüaanse team. Zij bezetten de derde plaats. Het eerste na-oorlo^se duitse toestel, de Do 27 werd geologen door piloot Schafer, die heel \yat met het kleine toestel uithaalde. N:1* het kaarsrecht op stijgen bleef het toestel nagenoeg stil staan. Een enorm toestel met drie kleintjes vloog over en* de duizenden konden zien hoe de kleintjes van brandstof voorzien werden door het moedervliegtuig. De „Starfighters" zijn griezelig snel. Het wereldrecord is 2283 km per uur en het hoogterecord bijna 30 km, maar boven Soesterberg werd slechts de helft' van de snelheid gevlogen om te voorkomen dat het publiek van de tribunes ge veegd zou worden. De Starfighter kan in 1 minuut van de grond tot op 10 km hoogte komen en met de snelheid, die 2V2 maal zo groot is als die van het ge luid, heeft Prins Bernhard het vorig jaar kennis gemaakt toen hij in zo'n toestel 2100 km per uur vloog. Billy Greechs met zijn skymastersteam liet duidelijk het gebruik van de oor verdovende nabranders horen, waarvan de Soesterbergse bevolking nagenoeg dagelijks „plezier" heeft. De toestellen De amerikaanse lange-afstand-bommen werper B 52, die te 11 uur in Wasinghton startte en tien over half zes boven de vliegbasis verscheen. Ven het terrein en ieder vond hel Van zelfsprekend dat dit team als eerste ge plaatst werd (72 punten) met de Italia nen op de tweede plaats (62) en de Belgen als derde (56). Omdat Neder land gastheer was werd de beker aan de Italianen gegeven. Hercules landde. Niet de griekse half god, maar een bakbeest van een toe stel, dat 100 man vervoerde, die na de landing in looppas te voorschijn kwa men. De engelse Beverley was al even groot en een complete bloodhound-raket kwam eruit. Vier helicopters toonden hun wend baarheid door als Mickey en Minney een engelse wals te dansen en als Tom- Poes en Ollie B. Bommel over het veld te dartelen. Het kleine colibri-toestel, een nederlands product, dat ook in de lucht was, leek hierbij wel een kleine jongen, die de ouderen steeds maar voor de voeten liep. De blauwe engel rijdt niet alleen op de Soester wegen, maar bevond zich ook Vlogen zo dicht bij elkaar, dat de voor ste de fraai geschilderde staart van de achterste blakerde. Bij het uiteenvallen in verschillende richtingen vormden de lange oranje-rookpluimen een bijzondere groet aan het nederlandse publiek. Veertien super-sabres voor een vlucht naar Ostende, vanwaar zij met andere toestellen zouden terugkeren om deel te nemen aan het slot-defilé. Op dit mo ment meldde de verkeerstoren dat de B 52 zich boven nederlands gebied be vond en kort daarna keken ruim 200.000 ogenparen omhoog, waar het enorme toestel op 7 kilometer afstand als een hele kleine witte vogel te zien was. Het bleef in de lucht tot het eind van de show. De parachutisten werden aangevoerd met twee belgische toestellen en uit één werd eerst één man geworpen om te zien hoe de windrichting was. Hij kwam terecht in de lage bosjes, waarin de honderd valscherm-springers even la ter ook terecht kwamen. Hierna de super-stunt van de middag, de vrije val. Vele honderden meters vie len een zestal parachutisten door de wolken en toen ze zichtbaar werden bleven ze nog heel lang neervallen voor zij de parachutes openden en kalm op de grond terecht kwamen. Negen „Black Arrow's" stegen op en de ze supersabres lieten nog eens een extra adembenemend stunt-nummer zien. Onder het vliegen wisselden de toestellen razendsnel van formatie en toen ze tenslotte uiteenvielen en laag over de hoofden van het publiek weg scheerden was het einde van dit ge slaagde vliegfeest - zonder ongelukken - gekomen. De amerikaanse bommenwerper met zijn 8 straalmotoren en zijn vleugelspanwijd te van 60 meter kwam omlaag en vloog langzaam over de hoofdstartbaan langs de eretribune. Toen werden de motoren tot krachtiger werk aangezet en snel steeg het toestel naar groter hoogte, ver dwijnend in de richting Engeland, waar het landde op de vliegbasis bij Londen. Het défilé werd geen volledig succes, want meerdere toestellen werden door verschillende bases vastgehouden. Dit was een slechts geringe teleurstelling, want er was deze middag zeer veel ge boden. De koninklijke familie reed na afloop van het vliegfeest langs de tri bunes en begaf zich naar de hangar, waar de luchtmachttentoonstelling van 5 tot en met 19 juli gehouden wordt. Lt-Generaal H. Schaper, chef lucht machtstaf, verwelkomde de koninklijke gasten en de genodigden. Het is, aldus spreker, voor de jubileren de luchtmacht een grote eer, dat de Ko ninklijke Familie de luchtvaartshow heeft willen bijwonen en ook nog tijd gevonden heeft naar de tentoonstelling te komen, die georganiseerd is ter gele genheid van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Men kan de pioniers van 1913 niet ver wijten, dat zij gebrek aan fantasie had den, maar zij zullen zich niet gereali seerd hebben, dat de luchtmacht zo'n enorme vlucht zou nemen als deze middag gedemonstreerd was. Zij zou den het niet geloofd hebben als hun verteld was, dat een toestel in iets meer dan 6 uur van Amerika naar Soesterberg zou vliegen om deel 'te nemen aan het vliegfeest. Het doel van deze sterke NATO-lucht macht is het verdedigen van de vrijheid en de menselijke rechten en het bewa ren van de vrede. De grote vooruitgang is slechts mogelijk geweest door samen werking en hoe deze vooruitgang ont stond is te zien op de tentoonstelling. De chef luchtmachtstaf noemde het een grote eer, dat de Inspecteur-Generaal van de luchtmacht, Prins Bernhard, de ze tentoonstelling zou openen, temeer omdat hij als vlieger meer typen van toestellen in zijn logboek heeft staan dan alle andere vliegers, die bij deze opening aanwezig waren. Tot de buitenlandse gasten zij luitenant- generaal Schaper, dat ons land zeer dankbaar is voor de samenwerking in de NATO. Hierna opende Prins Bernhard de ten toonstelling door het indrukken van een knop, die een straalmotor in wer king stelde. De koninklijke gasten wer den rondgeleid en ook de genodigden werd alles getoond wat deze expositie te bieden heeft. Er zijn in hangar 6 zestien stands ingericht, die een histo risch overzicht geven van de ontwikke lingsgang der luchtmacht en de positie in de NATO duidelijk maken. Omstreeks 8 uur ging de Koninklijke Familie terug naar Paleis Soestdijk, Zoals ik wel verwachtte, kwam er vrij vlot commentaar op mijn hoekje van vorige week, waarin ik voorstelde het terrein van het openluchttheater met een paar ha uit te breiden en er een recreatieoord te maken zoals in ons land niet bestaat. Er wordt mij vanda lisme verweten en men wijst op de noodzakelijkheid ongerept bos en hei te bewaren als natuurreservaat. Met dit laatste ben ik het in principe wel eens, maar toch zou ik niet aarzelen vóór te stemmen wanneer mij werd ge vraagd enige ha aan het openlucht theater toe te voegen. Er is echter een misverstand over mijn bedoeling. Ik zal de laatste zijn, die bij het openluchttheater een stel hupsikee- tenten wil. Ik dacht aan een in alle op zichten verantwoorde gelegenheid. Een soort „Keukenhof", gecombineerd met het openluchttheater. Natuurreservaat, verenigd met nog iets, dat het hele jaar door bruikbaar is, voor b.v. congressen, meetings etc. Ik kan er inkomen, dat beschermers van het natuurreservaat huiveren bij het idee, doch wij moeten wel goed voor ogen houden, dat eens de dag zal ko men, dat de vraag naar „bouwgronden" zo groot zal zijn, dat ook natuurreser vaten er aan zullen moeten geloven. Wanneer de planologen (de mannen, die plannen opstellen zonder te vra gen of het naar ons zin is) spreken over een uitbreiding van onze gemeente tot ca. 100.000 inwoners, dan moet u mij eens vertellen waar die allemaal moe ten wonen, rekening houdende met de dringend noodzakelijke landbouwgron den. Tegen die tijd kan het goed zijn, dat wij een groot recreatieterrein met drin gende servituten bezitten, waarop iede re onteigening of andere-bestemmingge- ving strandt. De vorming van een dergelijk centrum hebben wij nu nog in de hand en wan neer wij dit met voortvarendheid aan pakken, kan het zo worden ingericht, dat de huidige generatie er nog iets aan heeft en zij die na ons komen er ons dankbaar voor zullen zijn. H. OEKMAN. AANRIJDING, De motorrijder Van E. kwam uit Nij- kerk en op de Peter v. d. Bremerweg reed hij richting Soest. Met een vaart van 50 km passeerde hij een paar fiet sers en voor hij weer geheel rechts van de weg reed botste hij tegen de fietser V., die onverwacht achter een paar wandelaars vandaan kwam, die uit de richting Soest kwamen. De mo tor werd op verschillende plaatsen be schadigd, de fiets werd verbogen en de motorrijder had een gekneusde linker voet. BRAND. Bij autosloperij De Ridder brak brand uit. Oude auto's en autobanden vat ten vlam en een zuurstof- en acetyleen- fles liepen gevaar te ontploffen, maar de brandweer hield ze met 4 stralen nat, zondat dit gevaar bezworen, werd. Met fikse knallen sprongen enkele bui tenbanden kapot. Op de middag voor afgaande aan de brand is men met snijbranders aan het werk geweest, dus waarschijnlijk is dit de oorzaak. Mel dingen van brand kwamen van ver schillende zijden binnen. De schade bedraagt ongeveer 5.000, De heer De Ridder is niet verzekerd. DE SLECHTE EEMBRUG. In de jongste vergadering van de Ka mer van Koophandel te Amersfoort werd grote bezorgdheid uitgesproken - gezien de uiterst deplorabele toestand, waarin de Eembrug verkeert - over het feit, dat nog geen uitvoering is gege ven aan het plan tot het bouwen van een nieuwe brug over deze rivier. De taak, welke de huidige brug voor het wegverkeer nog kan en mag ver vullen, is door haar slechte staat tot een minimum beperkt. Het vrachtvervoer en ook het autobusverkeer is nagenoeg uitsluitend aangewezen op de lange omweg via de Rijksweg. Dit tot schade en nadeel van het te Bunschoten en omstreken gevestigd bedrijfsleven, voor wie de verbinding juist met Huizen en verdere richting Amsterdam van bij zonder belang is. Voor de scheepvaart vormt de oude brug een voortdurend gevaar. Haar te passeren, vooral bij straffe wind, is tel kens opnieuw een risico. De beschadi gingen, die de brug en de beschoeiin gen de laatste tijden opliepen, tenge volge van aanvaringen en onlangs nog door het uitvallen van de bascule, wor den - met het oog op de komst van de nieuwe brug - slechts min of meer provisorisch hersteld. Haar kwetsbaar heid en het gevaar van stagnatie wordt daardoor voortdurend groter. Vervanging op zo kort mogelijke ter mijn van de oudgediende brug wordt dan ook door het bedrijfsleven alge meen als een dringende noodzakelijk heid beschouwd. Het is daarom, dat de Kamer verzocht wel te willen bevorderen, dat - ondanks de bezwaren, die dit in verband met de bestedingsbeperking met zich moge brenge - conform de aanvankelijke op zet nog dit jaar met de bouw van de nieuwe Eembrug begonnen wordt.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1