WEST - INDIË Een nieuwe staat van oude eilanden* Verlovings- Tlïngen nop {Urtele VOLDOENING TttcMief - foegéooi Willem Groenhuizen^ tnNcesre.38 ret.62es aueRseooar U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. SOEST. Voor Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL TWEEDE BLAD Kapsalon W. A. BUTZELAAR N.y. Wasserij „GELRIA" STOOMWASSEBl is altijd nog ongeveer 300 maal zo groot als het vorstendom Monaco. Op Barbados leven meer dan 200.000 mensen. Daar de suikerrietverbouw bijna het enige bedrijf is, is het werk loosheidsprobleem op dit eiland bij zonder groot. De regering hoopt, dat de federatie de mogelijkheid zal schep pen een uitweg te vinden uit de moei lijke toestand van de bewoners. Wat voor Jamaica de „Haai-papieren" en voor Trinidad het asfaltmeer is, dat is voor Barbados het familiegraf in de Christuskerk van de hoofdstad. Elke keer, als in dit graf een nieuwe kist wordt bijgeplaatst, dan blijkt het, dat de overige sarkophagen niet meer op hun oude plaats staan en dat, ter wijl na elke bijzetting de grafkamer af gesloten en verzegeld wordt. Voor ongeveer 100 jaar beval de toen malige gouverneur van het eiland een grondig onderzoek in te stellen, maar dat onderzoek had geen enkel succes. De kisten wandelen" verder. Tot op heden is het raadsel niet opge lost. Daar het op die eilanden van gelo vig Christendom tot bijgeloof maar een klein stapje is, heeft het volk meer dan een dozijn meer of minder vreemd- klinkende verklaringen voor deze grie zelige gebeurtenissen. En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Rennies... Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maag zuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest ge bruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuur- brandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zwe ren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Rennies zo on opgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. TEMPO-PLANNEN. Tempo heeft enkele weken geleden een fancy-fair gehouden in een grote tent, die op Nieuwerhoek stond en er is in die paar dagen zoveel regen gevallen, dat het bestuur in zak en as kwam. Het hele geval was opgezet om de ca 750 gulden bijeen te krijgen, die nodig zijn om een open ronde van Soest voor amateurs en nieuwelingen te houden, maar deze ronde zal niet doorgaan, want dinsdagavond rekende penning meester Sj. v. d. Broek de leden, op een vergadering in Zonneheuvel, voor, dat de fancy-fair tegen de verwachting in geen strop geworden was, maar de ruim 150 gulden, die uit deze regen periode overgehouden werden, zijn niet voldoende voor deze ronde en men mag niet verwachten, dat er ergens een zeer FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 sportminnend man is, die 600, geeft om de ronde alsnog mogelijk te maken. Het geld wordt nu bewaard tot het volgend jaar en men wil dan proberen met een fancy-fair meer succes te hebben. Bekeken zal worden of het dan weer in een tent gehouden wordt, want de huur van bijna 400 gulden verhoogt de kosten wel heel erg. Er waren plannen met de renners dit jaar naar Turnhout te gaan, maar om dat het volgend jaar in Amsterdam de wereldkampioenschappen wielrennen ge houden worden, wil men de Turnhoutse renners naar Soest uitnodigen en voor of na dit bezoek naar Turnhout gaan. Het ligt in de bedoeling met een ge zelschap van 40 tot 50 personen enkele dagen in Belgë te verblijven, waar de renners een wedstrijd zullen rijden. Op 4, 5, 7 en 8 augustus vinden er ploegwedstrijden in Amersfoort plaats in verschillende delen van de stad. Tempo zal met 2 ploegen deelnemen, Pedaalridders en Amersfoort met één en Adelaar met vier. Zaterdag 26 juli a.s. wordt weer gestart voor de jaarlijkse IJselmeertocht. Er zijn reeds inschrijvingen binnen en de twee veteranen-deelnemers aan de Vier-Paleizentocht, de heren Ten Haaf en Vlootman, deden de toezegging aan de start te zullen verschijnen van deze tocht van 360 km. Tempo verwacht van de Amsterdamse wielervereniging Olympia een grote groep deelnemers. Er wordt in twee afdelingen gereden met een gemiddelde van 18 km en 24 km per uur. De rit gaat van Baarn over Amsterdam, VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 11 JULI 1958. STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 Purmerend, Hoorn (le rust), Enkhuizen, Medemblik, Wieringerwerf (2e rust), Den Oever, afsluitdijk, Bolsward, Sneek, Hee renveen (3e rust), Steenwijk, Meppel, Zwolle, Hattemerbroek (4e rust), Nun- speet, Harderwijk, Nijkerk, Amersfoort, Baarn. Zij, die 18 km per uur rijden, doen 24 uur over deze rit, inclusief rust en eventuele kerkgang, en de 24-kilome- terrijders hebben 18 uur nodig voor de tocht. DE WERKLOOSHEID IN SOEST. Sedert einde mei 1958 is de werkloos heid van mannen in het gewest Soest gedaald van 300 tot 284. Van laatstgenoemd aantal waren er 100 afkomstig uit Baarn, 9 uit Eemnes en 175 uit Soest. De daling van de arbeidsreserve mani festeerde zich voornamelijk in de bouw nijverheid. Bij de groepen metaalbewerkers, tran- sportpersoneel en ongeschoolden nam de werkloosheid nog enigermate toe. Het aantal tewerkgestelden op objekten van aanvullende werkgelegenheid daal de van 13 tot 10. Per einde juni 1958 blijkt de seizoen werkloosheid, de wrijvings-werkloos heid en de werkloosheid van minder ge- schikten sedert de voorafgaande maand te zijn gedaald. De struktuurwerkloos- heid nam iets toe als gevolg van de meerdere inschrijvingen van indische nederlanders. De overige werkloosheid (waar onder de conjuncturele) bleef ge lijk. Per 30 juni 1958 behoorden 69 mannen, gerepatriëerd uit Indonesië, tot de ge registreerde arbeidsreserve. Hoewel de vraag naar mannelijke ar beidskrachten de laatste maanden de terughoudendheid van het bedrijfsle ven aantoonde, is de daling van de vraag in de afgelopen maand in hoofd zaak toe te schrijven aan het komende vacantieseizoen, waardoor, evenals an dere jaren, een daling van het vraag- cijfer werd geconstateerd. De totale vraag naar arbeidskrachten betreft mo menteel nog 153 mannen. De verslechtering in de stand van de bedrijvigheid komt het beste tot uiting indien men de vraag- en aanbodcijfers van juni 1957 beschouwt. Toen waren er 69 (Baarn 20, Eemnes 0, Soest 49) man nen in het gewest Soest werkloos en de vraag ging uit naar 280 mannelijke ar beidskrachten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten liep in juni 1958 terug van 32 naar 29. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten daalde van 83 naar 70, als gevolg van het intrekken van aan vragen om huishoudelijk personeel en het voldoen aan openstaande aanvragen. GESLAAGD. Patricia van Arkel, Anneke Hoorweg, Bert de Buijzer, Rob van der Gaast, Michiel Spijker en Kees Scholtmeijer slaagden voor het toelatingsexamen van het Baarns Lyceum. Voor het toelatingexamen van de Rijks- H.B.S. te Amersfoort slaagden Tine de Bos en Gerard Dijkstra. Alle geslaagden zijn leerlingen van de openbare lagere school aan de Middel wijkstraat. Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen slaagde voor het propae- deutisch examen de heer W. G. van Logtenstijn alhier. Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. Westindië, wiens naam aan de tropische nachten en aan het aardse Paradijs her inneren. Wie zou geen heimwee krijgen, als hij namen hoort als Trinidad, Jamai ca, Granada, Barbados of St. Lucia Men zal misschien in de geschiedenis een voorbeeld vinden, dat treffender bewijst, hoe moeilijk vergissingen zijn te herstellen als Westindië. De naam van de nieuwe staat gaat helemaal tot Columbus terug, die Indië zocht en Amerika vond. De eilanden, die hij het eerst ontdekte, duidde hij aan als Westindische eilanden, want hij geloof de, dat ze voor het Indische vasteland lagen. Deze aanduiding heeft het tot nu toe gehouden en toen de politici van de nog in zijn geboorteweeën liggende staat een naam voor de federatie zochten, grepen ze weer naar Columbus terug. De Britse invloed van het Caraïbische gebied dateert van het begin van de 17e eeuw. Van dat tijdstip af tot de 19e eeuw toe was het hele gebied meermalen het toneel van machtskon- flikten van Europese staten. De ekono- mische betekenis van de eilanden grondveste zich eerst voornamelijk op de suiker. Daar gebrek was aan ar beidskrachten op de suikerplantages werden Afrikaanse slaven ingevoerd. In 1830 verbood de Britse regering de slavenhandel. De negers werkten toen als vrije arbeidskrachten verder. De gedachte, de Britse eilanden in het Caraïbische gebied te federaliseren is al vele tientallen jaren oud en toch wer den de eerste ernstige pogingen pas na de laatste wereldoorlog gedaan. Onge veer een jaar geleden keurde het par lement in Londen de wet goed voor de oprichting van de federatie Wlestindië. De moeilijkheden van de jonge staat zijn niet te onderschatten. Men kan er enig idee van krijgen, als men weet dat het van Trinidad, het zuidelijkste eiland, tot Jamaica in het westen al tijd nog 1600 km in rechte lijn is, wat zelfs met een vliegtuig een dagreis be tekent. Daarbij komt, dat de rijkdom van de eilanden Jamaica en Trinidad ta melijk erg afsteken bij de armoede van enige andere eilanden van de federatie. Het touwtrekken van sommige eilanden Een van de grootste bijzonderheden van Trinidad is het asfaltmeer. Daaraan dankt het eiland zijn prachtige wegen terwijl de asfalt als exportproduct zeer belangrijk is. om de zetel van de regering was fel en verbitterd. Jamaica eiste de eer voor zich op en het had er goede redenen voor, want Jamaica is het grootste eiland van de federatie en telt meer inwoners dan alle overige tezamen. Desniettegenstaande viel de uiteinde lijke keus op Trinidad. Elk jaar vliegen honderdduizend Ame rikaanse' toeristen in het jaargetijde, als de winter op het noordelijk half rond zijn koude regime uitoefent, naar Jamaica. Kingston, de hoofdstad van het eiland, heeft zich reeds lang op deze vreedzame invasie ingesteld. Elk jaar schieten nieuwe hotels als padde stoelen uit de grond en tussen decem ber en maart is de dollar het geliefde betaalmiddel op Jamaica. Maar Kingston biedt naast de mo derne hotels en palmentuinen, de ker ken en paleizen, die nog uit de Spaanse tijd stammen, de markten en de nacht lokalen nog meer. In het „Instituut van Jamaica" kan men de zogenaamde „Haai-papieren" bewonderen, dokumen- ten, die op hun gebied enig in de we reld zijn. De geschiedenis, die zij vertellen, klinkt ongelooflijk, maar is waar. In het jaar 1799 bracht een Engels schip de Amerikaanse brik „Nancy" op en sleepte haar de haven van Port Royal binnen. De kapitein van de „Nancy", een gewiekste smokkelaar, wist dat hij gevaar liép zijn schip kwijt te raken. Snel besloten gooide hij de belastende papieren over boord. Daarna liet hij De stad Kingston op Jamaica heeft ook al parkeerproblemen, zoals uit deze foto blijkt. Op de achtergrond de Blauwe Bergen, de Alpen van het eiland. door zijn eerste officier valse scheeps papieren maken. Enkele weken later werd in Kings ton voor het gerecht het geval van de „Nancy" behandeld. De Amerikaanse kapitein bezwoer, dat hij nooit iets met smokkelarij te maken had gehad. Het leek al op een vrijspraak uit te lopen, toen het meest onwaarschijnlijke ge beurde. De aanklager toonde de echte De visvangst is een goede bron van inkomsten. scheepsbescheiden, waaruit zonneklaar bleek, dat de „Nancy" een smokkel- schip was. De verklaring Enkele dagen voor de rechtzaak had de bemanning van een Engels schip voor de kust van Jamaica een haai geharpoeneerd. In zijn maag werden die papieren gevonden. Zij be vonden zich in een toestand, die het mogelijk maakte ze als bewijsmiddel te gebruiken. De Amerikaanse kapitein en zijn bemanning werden wegens meineed veroordeeld. Het gebit van de haai, die op zo'n onwaarschijnlijke manier be roemd werd kan men sindsdien in een Londens museum bewonderen. De pa pieren bleven in Jamaica. Jamaica is voor vreemdelingen het toonbeeld van het paradijs, maar schijn bedriegt ook hier. Een dunne boven laag staat tegenover de grote massa landarbeiders, waarvan velen nakome lingen van negerslaven zijn. Weliswaar zijn er op het eiland geen rassenvooroordelen, maar de arbeiders gaat het niettemin overwegend slecht, want het eiland is overbevolkt. Zelfs de socialistische regering kon het niet gelukken het werkloosheidsprobleem - volgens de laatste telling waren onge veer 100.000 eilandbewoners zonder werk - op te lossen. Zoals in alle overige delen van Mid- den-Amerika is ook op Jamaica de po litiek in wezen een aangelegenheid voor „sterke" mannen. Het volk inte resseert zich daar tamelijk weinig voor principes. Het heeft veel meer de ten- Een straatbeeld uit Port-of-Spain, de hoofdstad van Trinidad. Leerlingen van de Westindische school met hun onderwijzer. beroemen kan op eerste klas en duur zame wegen, maar intussen wordt in de meeste landen voor de wegenbouw het beslist goedkopere, hoewel niet be tere bitumen gebruikt. Trinidad heeft ongeveer 700.000 in woners. Bijna de helft daarvan zijn na komelingen van Afrikaanse slaven. Daarbij komen nog 35 procent (echte) Indiërs en iets meer dan 10 procent kleurlingen. Het aandeel rasechte Europeanen is met 4 procent gering. Een der grootste attrakties van het eiland is het karnaval, dat daar met grote geestdrift wordt gevierd even als in Rio of in Nice. Een van de meest interessante eilanden van de federatie is Barbados. Het on derscheid zich van de overige eilanden voornamelijk hierdoor, dat het niet van vulkanische oorsprong is, maar het pro- dukt van de vlijtige zeediertjes. On telbare generaties koralen moeten ge storven zijn, voordat Barbados een ei land werd. Koraal-eilanden behoren in verschillende delen van de wereld niet tot iets buitengewoons, maar Barbados dens zijn stem aan de man te geven, die het allermeeste belooft en het beste kan praten en met beloften zijn de kandidaten in dat deel van Ame rika bijzonder gul. Iets is er, dat de bevolking van Jamai ca niet erg bevalt zij blijft op het standpunt staan, dat de federatie beter van haar eiland uit geregeerd kan worden. Trinidad ligt voor hen zo on geveer aan het andere eind van de wereld en dat kan men de Jamaicanen nauwelijks kwalijk nemen. Op enkele kilometers voor de Zuid- Amerikaanse kust ligt Trinidad en als hoofdstad van de nieuwe federatie is het daarop liggende Chaguramas aan gewezen. Tot heden was dat een Ame rikaans vlootsteunpunt en de onder handelingen tussen de Engelse en V.S. regeringsvertegenwoordigers zijn nog al moeilijk want de Amerikanen wil len deze vlootbasis niet graag afgeven, terwijl zowel de Engelsen als de West indische politici zich moeilijk kunnen verenigen met de gedachte, dat voor de poorten van de toekomstige hoofd stad Amerikaanse oorlogsschepen lig gen. Trinidad, dat de laatste jaren we gens zijn olievondsten in betekenis is toegenomen, bezit een zeldzaam natuur wonder het asfaltmeer. Het ligt on geveer 70 km ten zuiden van de stad Port-of-Spain en heeft een doorsnede van ongeveer 5 km. Aan de oevers is het asfalt zo hard, dat men er over lo pen kan. Naar het midden toe wordt het steeds warmer en vloeibaarder. Daar knallen met tussenpozen van en kele seconden luchtbellen uit elkaar, die uit de diepte opstijgen. Dit meer was eenmaal een goudmijn voor het eiland, dat zich, dank zij zijn bestaan,

Soester Courant | 1958 | | pagina 5