Afscheid van de Raad. Geslaagd voor het examen PRACHT GAZELLE fUGERS RIJWIELEN Firma VAN DE WIJNGAART ^©^Hjeneesimiclcle! SOEST. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH DE KRACHTBEVRIEZER H. J. S. CLEMENS. Wie de heer Clemens niet goed kent om zijn leeftijd te weten zal hem voor een vitale zestiger houden, maar dat is een groot abuis, want het scheidende Soes- terbergse raadslid van de K.V.P. is al zeventig jaar. Dit vindt hij zelf een reden niet meer terug te komen na in totaal 12 jaar deel van de raad uit gemaakt te hebben, want al voelt men zich lichamelijk en geestelijk nog zo uitstekend, de leeftijd begint toch te spreken bij het oordeel dat men heeft over vele dingen die anders zijn dan vroeger. De heer Clemens, die in Doesburg ge boren werd, opende in 1912 een ban ketbakkerszaak in Den Haag. Zijn inte resse voor politiek dateert niet van vandaag of gisteren, want toen al had hij belangstelling voor de verrichtingen van de tweede kamer en hij was gea bonneerd op de handelingen om steeds op de hoogte te blijven. Van aktieve deelname aan het politieke leven kwam voorlopig niets want ook het verenigingsleven eiste tijd en het uitbreiden van het ene bedrijf tot twee zaken gaf handen vol werk. De heer Clemens maakte wel deel uit van de Haagse kiesvereniging der Ka tholieke Staatspartij, maar zijn werk kracht besteedde hij aan zijn bedrijf en de politiek kwam pas later, toen hij afscheid nam van het zakenleven. Dat was al in 1935, toen de heer Clemens verhuisde naar Soesterberg en als rus tend zakenman een groot deel van zijn tijd besteede aan de eigen ontwikkeling. Het was de wens van de heer Clemens, dat zoonlief ging studeren, maar die voelde veel meer voor het banketbak kersvak en van studie kwam niets. Later betreurde de heer Clemens dit en hij heeft zijn zoons laten doen wat hij zelf versmaadde. Leraar mulo, drs ro- maanse talen aan de universiteit van Utrecht, hoofdambtenaar bij binnen landse zaken, inspecteur bij een verze keringsbedrijf en adjunct-referendaris bij de spoorwegen zijn de vijf beroepen die de vijf zoons uitoefenen. Daarmee heeft de vader bereikt dat zij accepteer den wat hijzelf versmaadde, maar of zij het zich eveneens kunnen veroorloven op 47-jarige leeftijd te gaan rentenieren is een andere vraag. Deze drang naar studie bracht vanzelf sprekend grote belangstelling voor het dat er van achterstelling door Soest geen sprake is en vooral met de woning bouw had Soesterberg een streepje voor B. en W. hebben steeds een open oog voor de belangen van Soesterberg. Met belangstelling wacht de heer Cle mens af wat er nu in de Soester raad zal gaan gebeuren. Het zou voor alle partijen een geruststellend gevoel zijn als er vier wethouders van de vier fracties zijn, maar het staat te bezien of Gedeputeerde Staten hun fiat hier aan geven. Soest heeft genoeg inwoners om recht te doen gelden op een vierde wethou der, maar dit moet door G.S. goedge keurd worden en de heer Clemens ziet dit nog niet gebeuren. Tenslotte zal het er toch wel van moeten komen, want Soest groeit en gaat als bloeiende gemeente een mooie toekomst tegemoet. Wat meer industrie, heel veel forenzen en grote aktiviteit rond het vliegveld, dat de groei van Soesterberg veroor zaakt. Het lijkt niet zo mooi dat de bloei van een deel van de gemeente afhankelijk is van oorlogsvoorbereiding, maar de Dan een KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEU030 onderwijs mee, zodat het haast van zelfsprekend is, dat de heer Clemens deel uitmaakte van de onderwijscommis sie naast de financiële- en de gascom- missie. Aanvankelijk ook omdat hij het bij zonder onderwijs benadeeld achtte te genover het openbaar ouderwijs. Dat is nu voorbij en de heer Clemens toonde zijn respect voor de wethouder van onderwijs, die zijn politieke beginselen nooit onder stoelen of banken stak, maar als behartiger van de onderwijs- belangen het bijzonder onderwijs even veel aandacht schonk als het openbare. Direct na de noodraad kwam de heer Clemens in de raad en bij zijn belang stelling voor onderwijszaken had hij al tijd veel steun van de prot. chr. raads lid de heer Ooms, die enkele jaren gele den afscheid van de raad nam onder andere omstandigheden dan de heer Clemens, die niet wil wachten tot iemand hem te oud vindt, maar gaat nu hij nog fit genoeg is om desnoods nog 4 jaar te zitten als medebestuurder van de gemeente Soest. Twaalf jaar is lang genoeg geweest en deze twaalf jaar gaven prettige arbeid in de commisies en de raadsvergaderingen. Soms waren er meningsverschillen, maar nooit is er gewrokt en als de vergade ringen voorbij waren dan liep niemand kwaad naar huis. Toen er nog commu nisten in de raad zaten kon het nog wel eens heet toegaan, maar van veel belang was dit niet, omdat ieder wist dat de communistische raadsleden slechts destructief wilden werken, zodat ze al spoedig niet serieus genomen wer den. Vroeger werd algemeen beweerd, dat Soesterberg, als deel van Soest, er maar zo'n beetje bijhing en er zijn nog altijd mensen die dit vinden. Men wilde toen aansluiting bij Zeist. Dit mag geogra fisch misschien de gemakkelijkste op lossing zijn, maar het staat te bezien of Soesterberg dan beter af is. Het is de vaste overtuiging van de heer Clemens, heer Clemens heeft vertrouwen in de goede gang van zaken omdat ieder, die oorlog wenst, van de ander de grote kracht kent en er dus maar vanaf ziet. Maar dat is een ander hoofdstuk, dat met het afscheid van de raad weinig te maken heeft. De heer Clemens ziet terug op een pret tige tijd als Soester gemëenteraadslid. Kleine wrijvingen brachten de brede visie der verschillende fracties een en kele maal in de knel, maar over het algemeen was de samenwerking uit stekend. En dit is Soest ten goede ge komen. lijk voelen voor de medemens. Zonne gloren ligt nog vol met t.b.c.-patienten, die de volledige aandacht vragen. De strijd tegen de t.b.c. ligt allen, die Zon negloren steunen, na aan het hart. Deze strijd is nog niet ten einde al wordt deze indruk wel eens gewekt. Op som mige plaatsen wordt de kwade invloed van de tubercelbacil teruggedrongen, maar op een andere plaats is deze in vloed meer te merken dan ooit. Het voortbestaan van de t.b.c. houdt nauw verband met de sociaal-economi sche toekomst. Als deze te wensen over laat dan krijgt de ziekte haar kans. Men kan alles doen met alle middelen, maar het zullen lapmiddelen blijven als de sociaal-economische toestand niet verbeterd wordt. De strijd in een land als India is om deze reden onvoldoende effectief. Daar heeft men dan ook 150 t.b.c.-patienten op 100.000 bewoners. In Engeland zijn het er 10 en in ons land 4,3 op de 100.000. In Nederland hebben we het ver ge bracht met de bestrijding van de ziek te, maar wij mogen niet op onze lau weren gaan rusten. De witte dood be dreigt ons volk nog steeds. De laatste tijd was een afname van het aantal t.b.c.-patienten met 10 °/o waar te ne men. De verwachting, dat deze daling in 1957 voortgang zou vinden, is te optimistisch gebleken en er zijn 7500 nieuwe patiënten bijgekomen. Er zijn vele gevallen van t.b.c. ont dekt onder de hongaarse vluchtelingen Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Mijnhardt's Zenuwtabletten FEEST OP ZONNEGLOREN. 25.000,op 31e verjaardag. De eenendertigste verjaardag van het sanatorium Zonnegloren is door de pa- tienten, het verplegend personeel en •ongeveer 2000 bezoekers onder ideale weersomstandigheden gevierd en toen de dag om was bezat de jarige bijna 25.000,meer dan voor de komst van de gasten. De feestdag werd geopend met zang en een welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. Fritzsche, die het prettig vond, dat de vrienden van Zonnegloren weer als leden van eenzelfde familie op de verjaardag van het sanatorium aanwezig waren. Op de eerste verjaar dag werd besloten ieder jaar bijeen te komen en dit was gebeurd behalve in enkele oorlogsjaren. Iedere verjaardag is steeds een demonstratie geweest van de sympathie, die er voor Zonnegloren is. Het sanatorium heeft jaren van grote zorg gekend, maar er was toch ook al tijd reden tot dankbaarheid en velen hebben meegeholpen Zonnegloren groot te maken. Men zegt wel eens, dat de belangstel ling voor de t.b.c.-bestrijding geringer mag worden, maar in Zonnegloren heeft men nog lang niet het idee overbodig te zijn en om het werk voort te zetten is de hulp en de steun van allen nodig. Daarbij blijven de kerk- en straatcol lectes onmisbare bronnen van inkom sten. Ook al omdat het geld voor de bouw van de kerk-rekreatiezaal, die goed vordert, nog niet geheel bijeen is. Ds D. M. Jalink sprak over enkele verzen uit het Lucas-evangelie, waarna de geneesheer-directeur dr J. A. W. Berghauser Pont een overzicht gaf van het werk, dat op Zonnegloren het laat ste jaar verricht is en de t.b.c.-bestrij ding in het algemeen belichtte. Ieder jaar komen velen naar Zonne gloren om feest te vieren, maar zij ko men ook omdat zij zich verantwoorde- steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 en de mensen die uit Indonesië repatri eerden. Met hen mee ligt het aantal nieuwe gevallen hoger dan in 1956. Dat de strijd nog lang niet opgegeven kan worden is af te lezen van de rönt genfoto's der opgenomen patiënten en is op te maken uit het feit, dat velen met positief sputum opgenomen worden. Het is noodzakelijk nieuwe bronnen van infectie zo spoedig mogelijk op te spo ren en vooral de dalende conjunctuur, die wij thans beleven, eist grote waak zaamheid. De consultatiebureaus moe ten hardnekkig aan het werk blijven en de gehele bevolking moet meewer ken aan het onderzoek. Voldoende sana toria zullen paraat moeten blijven om de t.b.c. krachtig te bestrijden. In 1957 daalde het gemiddelde aantal patiënten in Zonnegloren van 373 in 1956 tot 352 in 1957. In het eerste kwartaal van 1958 was de gemiddelde bezetting 344 en thans zijn er 362 pa- tienten. Het bestuur van Zonnegloren hoopt, dat de bouw van kerk en rekrea- tiezaal in maart 1959 voltooid zal zijn. De totale kosten van deze bouw bedra gen 375.000,Het bouwfonds is niet in staat de bouw volledig te bekostigen, maar door uitbreiding hoopt men de ontbrekende 50.000,op te kunnen brengen. Naast de grote behoefte aan een kerk en een rekreatiezaal is er meer nodig. De akkomodatie van de patiënten eist de aandacht. Er zouden meer kamers voor patiënten moeten komen en ook meer één- en tweeper soons kamers, maar op het ogenblik is daar geen geld voor. Dr. Berghauser Pont deed een beroep op allen mee te Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 werken aan het streven de akkomodatie te verbeteren en hij dankte allen, die steeds hun steun verleend hebben. In 1957 zijn 386 patiënten hersteld naar huis gegaan, waaronder 43 kinderen. De gemiddelde kuurtijd was 400 dagen. De penningmeester heeft in het afge lopen jaar de eindjes aan elkaar kunnen knopen dank zij de hulp van velen. Er is een nijpend personeelstekort ge weest door gebrek aan leerling-ver pleegsters. Gelukkig heeft het sanato rium hierin de moeilijkste tijd achter de rug. De geneesheer-directeur dankte het personeel voor de uitnemende wijze waarop ieder het werk verrichtte, voor al in de tijd toen personeelstekort extra veel eiste. De heer G. W. Huizinga, hoofd van de propaganda-afdeling, bracht allen dank, die Zonnegloren steunden. Zij vormden de motor, die het sanatorium in staat stelt voort te gaan met het werk. Na dit officiële gedeelte kwamen vele tientallen gelukwensen en gaven binnen. Het begon met kleine bedragen, vergeleken bij de duizenden guldens die zouden volgen en na giften van 29.50, 10.—, 2.—, 2.50, 1.— en 25,— kwamen enkele meisjes van de huis houdschool uit Katwijk voor "de mikro- foon om te vertellen dat zij 706, meegebracht hadden. Het applaus hier voor was uitbundig, maar het moest nog worden versterkt toen bleek dat 300 meisjes van een huishoudschool in Den Haag 2210,bijeengebracht hadden. Na bijdragen uit Soest, Rotterdam, Blijs- wijk, Utrecht en Amersfoort, kwamen de drie broertjes Gans 30,brengen, die ze zelf voor Zonnegloren bijeenge bracht hadden. Een handdruk van een onbekende leverde 15,op en van de kerkcollecte, welke in Lisse voor Zon negloren gehouden werd, was de op brengst 257,De Groninger werf- actie betekende een bedrag van bijna 250,voor het sanatorium en mevr. Will, uit Amsterdam, die ieder jaar met haar man vele duizenden met spaarbusjes bijeenbrengt, was nu alleen. Haar echtgenoot, die alleen het ledigen van 2000 busjes verzorgde, welke hij zelf plaatste, ligt in het ziekenhuis, maar toch kon nog 5543,gulden afgedra gen worden. Uit Kampen kwam 300, ter vrije besteding en dit bedrag komt natuurlijk het bouwfonds tengoede. De prikkaartactie in Middelburg leverde J 455,op en de heer Breevaart, die Groot-Rotterdam vertegenwoordigde, deelde mee, dat deze week 2500,op het gironummer van Zonnegloren komt. Een verloting in Hengelo bracht 850, op ondanks het feit, dat de inwoners uiteraard meer belangstelling hebben voor het sanatorium Hellendoorn. Twee meisjes in Enterse klederdracht schon ken 1100,bijeengebracht in deze kleine overijselse gemeente. De maatschappij, die ons van Coca Cola voorziet, schonk geen geld maar 2500 flesjes cola voor patiënten en bezoe kers. Een meisje uit Zaltbommel bracht met haar vriendinnetjes ruim 70 gulden bijeen, uit Aalten kwam 800,uit Hendrik Ido Ambacht 50,en een afgevaardigde van de nederlandse markt-, straat- en rivierhandel deed de toezegging, dat ieder jaar door de nederlandse standwerkers op de mark ten een internationale wedstrijd geor ganiseerd zal worden ten bate van Zon negloren. De belgische collega's hebben reeds toegezegd dat zij zullen meewer ken. Veen in Noord-Brabant heeft slechts 1400 inwoners, maar die brach ten 600,bijeen. Schiedam en Vlaar- dingen leveren ieder jaar strijd. Dit maal won Vlaardingen met vele leng ten. 2500,Van Schiedam kreeg het sanatorium 1600,en van het 40. Billy sluipt heel zacht naar de flauw verlichte ruimte en doet lang zaam de deur open. Hij staat voor een stenen trap, die naar beneden voert, en uit de kelder komt de lichtschijn. Hij hoort een scherp, aanhoudend sissen, dat hij al gauw herkent als hetzelfde geluid, dat hij wel eens bij een auto- geen-lasser heeft gehoord. Meteen begrijpt hij wat er gebeurt. Een snijbrander Dat is natuurlijk de inhoud van de koffer, die de boeven bij zich hadden, toen ze uit de auto stapten Hij hoort ook flauw-sprekende stemmen. Nieuwsgierig wil Billy naar beneden lopen, maar dan bedenkt hij opeens, dat zijn benen in het licht zichtbaar zullen worden, en de boeven hem eer der zullen zien dan hij de boeven ziet. En dan doet Billy iets heel slims. schiedamse vrouwencomité 500, De heer Schuurman van de vereniging van oud-patienten schonk 4000, voor het orgel, dat in de nieuwe kerk zal fyomen. Het zal 20.000,kosten en de oüd-patienten brachten nu al 12.000 gulden bijeen. Van de Prins Bernhardschool in Breda 600,uit Amersfoort 804,en daarna kwamen er nog vele gaven binnen, want enthousiaste jongeren hielden een collecte terwijl de Johan Willem Friso Kapel uit Assen, onder leiding van luitenant J. P. Laro, speelde. ALGEMENE VAARDIGHEID. De algemene vaardigheidsdag 1958 voor de scholen moest door de regen een paar maal uitgesteld worden en op 1 juli ontbraken enkele scholen, waar van de leerlingen later in de gelegen heid gesteld werden de proeven af te leggen. Dertien lagere scholen waren aanwe zig toen de proeven afgelegd werden en het geheel stond onder leiding van de heer R. K. Jager, die deskundig ge assisteerd werd door de heren Van Dalfsen en Hagenbeek. Alles verliep bijzonder vlot en het ver wisselen van aktiviteit gebeurde met zoveel gemak alsof het dagelijks werk voor de leerlingen was. De prestaties waren aanmerkelijk beter dan de vorige maal (1956). Er werden wel eens onvoldoendes door de jeugdige deelnemers behaald, maar dat had geen invloed op de prettige sfeer. Middags werd er gewandeld. Het was warm, maar de kinderen en de leer krachten gaven geen krimp. Vol goede moed gingen zij op pad in de rich ting Soestduinen. Helaas was het niet mogelijk de deelnemers onderweg een dronk aan te bieden. Ondanks deze handicap hielden ze er de moed goed in, zodat ze na de mars weer fris het ter rein van S.E.C. kwamen opwandelen. Hierna werden door de heer Jager de prijzen uitgereikt. Hij bracht dank aan de gemeentelijke instanties, die bij het organiseren van deze dag betrokken waren geweest, aan het bestuur van S.E.C., dat de terreinen beschikbaar stelde, aan het onderwijzend personeel en ook aan de kinderen, die hij prees om hun prima prestaties en hun uit stekend gedrag op deze warme dag. Bij de veldaktiviteiten behaalde de openbare school te Soesterberg en de Insingerschool een ereprijs met 100 punten (het maximum), de school aan de Driehoeksweg (98), de Beetzlaan (97), en de Mariaschool (97) een eerste prijs, terwijl een tweede prijs behaald werd door de St. Theresiaschool, de St. Caro- lusschool, de St. Jozefschool, de chr. school Soesterberg, Da Costaschool, Groen van Prinsterschool, St. Willibror- dusschool, openbare school Soest-Zuid, openbare school Kerkebuurt en de v. d. Huchtschool. Voor wandelen kreeg de Groen van Prinstererschool met 33 punten een ere prijs en de Beetzlaanschool een eerste prijs met 31 punten. Met 30 punten kregen de volgende scholen een twee de prijs St. Josefschool, Mariaschool, Kerkebuurtschool, openbare school Soest-Zuid, Da Costaschool, St. Caro- lusschool en de school aan, de Drie hoeksweg. PUZZELEN IN DE SPORTWEEK. De eerste wedstrijdavond van de sport week gaf fietsers, bromfietsers, scooter- en motorrijders en automobilisten de ge legenheid puzzelend door Soest en om geving te rijden en na afloop bleek dat er hier en daar nog al moeilijkheden geweest waren, die werkelijk puzzels genoemd konden worden, want door de' motor- en autorijders werden tiental len en zelf honderden punten verza meld. De heer G. Reimerink, bestuurslid van de S.S.F., reikte na afloop van de wed strijden in hotel Bos en Duin de prijzen uit. De eerst-aangekomenen kregen een wisselbeker. Namens de S.S.F. dankte hij de ver enigingen S.B.C. en M.A.C.S., die de organisatie van de ritten op prima wijze verzorgden. De V.V.V. ontving dank voor het beschikbaar stellen van route kaarten. Uitslagen Fietsen 1. H. van Putten en C. But- selaar (2 strafpunten). 2. H. Luschen en G. Beyen (2). 3. G. de Beer en F. Visser (2). 4. G. v. d. Broek en K. Ruijzendaal (3). 5. J. Steendelaar en J. v. d. Broek (5). 6. G. H, v. d. Broek en H. Roskam (5). 7. B. de Geus en mej. A. Stolk (6). Ef namen 44 koppels deel. Bromfietsen 1. L. de Beer (3). 2. A. Verharen (8). 3. M. Exalto (8). 4. R. Weh- man (9). 5. J. C. Kamerbeek (10). Er namen 24 brommers deel. Kleine rit auto's, 29 km, 13 deel nemers 1. W. Peters, Soest (9). 2. G. Morren, Baarn (15). Kleine rit motoren, 29 km, 2 deelnemers 1. G. Hoekstra, Soest (12). 2. J. Bos, Baarn (17). Pijlenrit auto's, 45 km, 25 deelnemers 1. J. Bolland, Soest (166). 2. E. Smit, Soest (196). 3. A. Cramwinckel, Hil- Asperslag, Soestdijk Pijlenrit motoren, 45 km, 4 deelnemers 1. W. Overmars, Soesterberg (256). 2. F. IBoot, Driebergen (582).

Soester Courant | 1958 | | pagina 6