Garage Van Dolderen opende hernieuwde zaak* SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 15 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 52. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 bezoekt, maar een avond van formaat in Soest negeert. Toen Willem An- driessen hier kwam spelen waren er 13 mensen aanwezig. Er werden verschillende voorstellen ter tafel gebracht, zoals het bewerken van Braamhage naast het trekken van belangstelling der jeugd. Van de scholen heeft men hierin nooit veel medewerking gehad. Misschien is een forum gewenst of moet men in gaan op de grote vraag naar reisverha len, Bejaardenzorg, verkeersopvoeding en natuurbescherming hoorden tot de onderwerpen, die men in de verga dering de moeite waard achtte het komende seizoen behandeld te worden. Eigenlijk zou de V.U. een propagandist nodig hebben, maar deze kan niet ge- salariëerd worden, dus het is moei lijk iemand aan te trekken. Deze pro pagandist zou van de leden eveneens propagandisten kunnen maken, die zorgen kunnen voor de groei van de belangstelling in het werk van de V.U. Het bestuur zal deze suggesties in een vergadering behandelen en hiervan rapport uitbrengen. De heer Stokhof de Jong sprak de wens uit, dat het bestuur meer dan voorheen zal kunnen rekenen op de medewerking van de leden. Tenslotte werd het bestuur door de aanwezige leden bedankt voor het vele werk dat zij voor de vereniging ver richtte. FAMILIE-MOEILIJKHEDEN. De politie kreeg bericht dat een pa en een zoon elkaar op de vuist aan het be strijden waren en een paar agenten gingen naar de woning waar dit geschil krachtdadig beslecht werd. Het was echter weer rustig toen ze kwamen en ze gingen maar weer. DE LUCHTMACHT TENTOONSTELLING. Wie de spoorwegovergang in Soest- dumen gepasseerd is op weg naar de luchtmachttentoonstelling, in hangar 5 en 6 op de vliegbasis, moet bij De Paltz niet de betonweg blijven volgen, maar rechtdoor het Soester Hoogt af, bij de wegsplitsing rechtsaf en dan wijzen pijlen de weg op de laatste paar honderd meter. Er zijn al meer tentoonstellingen ge houden op het vliegveld, maar niet zo uitgebreid en zo uitstekend ingericht als thans en voor het schamele kwar tje entree kan men heel wat zien in de 16 stands, verdeeld over 2 hangars. Bij de ingang (hangar 6) wijzen enor me portretten van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op de ver bondenheid tussen het koninklijk huis en de koninklijke luchtmacht. Op weg naar de eerste stand ziet men schilderijen, die de ontwikkeling van de luchtvaart tonen en onder de foto van generaal C. J. Snijders, de grond legger van de militaire luchtvaart, lig gen in een vitrine de vele onderschei dingen die hem toegekend werden. „Door moed, beleid en trouw verwierf de luchtmacht in de laatste wereldoor log de hoogste onderscheiding, de mili taire Willemsorde", kan men lezen. En ook „Wij moeten de door de Nato-staf opgelegde en door orjs vrijwillig aan vaarde verplichtingen nakomen en dus paraat zijn". Stand 1 geeft inzicht in de opleiding bij het Commando Luchtvaarttroepen. Het Luchtmacht-Instructie-Regiment, de Luchtmacht Officiers- en Kaderschool en de Luchtmacht Bewakings-Oplei- dingsschool leiden op tot dienst bij de luchtmacht. De laatste school maakt van jonge mensen deskundigen in het opruimen van bomen en goede leden van de patrouilles, die de vliegvelden bewaken moeten. De Luchtmacht Electron ische School is voor jongens met een technische knob bel. Vliegtuigmonteurs, vliegtuigplaat werkers, electro-instrumentenmonteurs en radar-specialisten werden hier ge vormd. Aan de technische school wor den de experts opgeleid, die bekend ra ken met de raketten als de Nike, de zeer snelle, die geëxposeerd is. Met een snelheid van 2000 km per uur stijgt dit projectiel tot 20 km hoogte. In deze stand 2 ziet men ook een neus plus cockpit van e*n sabre-nachtjager. „Radar is een electronisch meetinstru ment, dat onafhankelijk van weersge steldheid of duisternis een nauwkeurige bepaling geeft van afstand, hoogte van voorwerpen in 't luchtruim" luidt de vermelde definitie, die de bezoeker in kennis brengt met dit moderne begrip. In stand 3 de mogelijkheden die de luchtmacht technische school biedt en in 4 de opleiding tot gronduitrustings- en motormonteur. Brandweerlieden kun nen ook terecht bij de luchtmacht en stand 5 geeft alle bijzonderheden tot Vwachqnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT VOLKSUNIVERSITEIT NIET OPGEHEVEN. De leden van de Volksuniversiteit heb ben van het bestuur het verzoek gekre gen zich uit te spreken over de wense lijkheid van al dan niet voortbestaan van deze vereniging, die geen gewone vereniging is, want wat ieder jaar aan lezingen en films gebracht wordt is het initiatief van de bestuursleden, ter wijl zij, die jaarlijks hun bijdrage aan de V.U. geven, meer als donateurs te be schouwen zijn. De heer A. P. Stokhof de Jong verwel komde op de bijeenkomst, in het Oran je Hotel, een vijftiental van de 300 le den en gezien de geringe belangstel ling voor de laatste lezing achtte hij de ze opkomst vrij bevredigend. Anderen hadden eveneens blijk gegeven dat het lot van de V.U. hun niet onver schillig liet en zij hadden schriftelijk laten weten te hopen dat de Volksuni versiteit zal blijven bestaan. Daarnaast zijn verschillende suggesties gedaan om het bezoek aan de lezingen te stimuleren. De V.U. bestaat 10 jaar. Zij ontstond in 1948, toen de belangstelling voor de kunstkring, die kort na de bevrijding opgericht was, minder werd. Aanvanke lijk kwamen honderden mensen naar de concerten, maar de muzikaliteit scheen te verdwijnen, want de belangstelling liep steeds tëtug. Er werden mogelijk heden gezocht om het anders te gaan doen en een grotere categorie mensen ontspanning en tegelijk geestelijke in spanning te bieden op verschillende ge bieden van 't culturele leven. Er is con tact opgenomen met 't Nut, maar sa menwerking bleek niet mogelijk. Daar na startte de V.U. zelfstandig. Er werd een curatorium benoemd, maar dat ver dween en er werden ledenvergaderin gen belegd, maar daarvoor was geen en kele belangstelling. De oprichters droe gen zelf de financiële risico's, die wat minder werden toen de gemeente sub sidie ging verlenen. De aanvankelijke wens positief christe lijk ingesteld te zijn kwam in het ge drang en een wat kleurloze instelling kwam ervoor in de plaats. Het kan ook moeilijk anders, want dit jaar en het vorig jaar is gebleken, dat het eigenlijk niet mogelijk is een serie lezingen te doen houden waaraan een protestant, een rooms-katholiek en een humanist meewerken. Dan blijkt dat er protestan ten zijn, die bedanken omdat ze de V.U. te katholiek vinden en ook andere rich tingen brengen mensen naar voren, die het niet eens ziin met inleidingen door andersdenkenden. Er zijn hele goede en hele slechte jaren geweest voor de V.U. Er zijn eens 2000 bezoekers in een seizoen geweest, maar de kosten waren toen geweldig hoog omdat er prominente figuren en een toneelgezelschap geëngageerd werden en dat bleek niet te betalen. Een jaar is samengewerkt met de V.V.V., Sem- per Avanti en 't Nut. Ook dit jaar was goed maar de samenwerking hield geen stand. Van 292 bezoekers per seizoen viel de V.U. terug tot 151 en dat is veel te wei nig. Er is van alles geprobeerd maar het wil niet meer. Zo kwam b.v. ir. Van Emmenes over sportbeoefening spreken en alle sportverenigingen werden aange schreven. Er kwamen slechts 17 men sen. Films en lezingen met lichtbeelden trekken nog de meeste belangstelling, maar daarvoor hoeft men een V.U. niet in stand te houden, want het doel moet toch zijn de mensen aan het denken te zetten en de gelegenheid te geven na een lezing met de spreker van gedachten te wisselen. Uit de vergadering komt de mening, dat het publiek de laatste jaren meer visueel ingesteld is, zodat tegemoet ge komen moet worden aan de behoefte aan films en dia's bij lezingen. Het be handelde moet steeds zeer aktueel zijn en de mensen moeten aangespoord worden te komen, want uit zichzelf komen ze nu eenmaal niet. De televisie is een vijand van de V.U., maar de radio is overwonnen en met de televisie moet dat ook mogelijk zijn. Men moet de arbeidersorganisaties wijzen op het belang van de Volks universiteit en ook op deze manier proberen meer belangstelling te kwe ken. De voorzitter deelt mee, dat dit al eens geprobeerd is, maar het leverde niets op. Het vreemde is echter, dat men een culturele avond in Baarn wel 1 Zaterdag heropende de heer Van Dol deren zijn geheel verbouwde en zeer modern ingericht garagebedrijf, dat dit jaar 25 jaar bestaat. Het bedrijfspand werd 25 jaar geleden door de heer Van Dolderen gekocht van de toenmalige bewoonster van de grote der leiding van Architectenbureau P. en H. Beekman, een zeer modern geheel gevormd. De fa. Uijland verrichtte het metsel en timmerwerk, de heer Joh. van Schalkwijk voerde de electrische in stallatie uit, als loodgieter werkte mede blusapparaten en brandweerauto's toe. De vliegmedische keuring trekt veel be langstelling, want iedere bezoeker kan persoonlijk kennis maken met de manie ren waarop toekomstige vliegers ge test worden. Wie zich in een draaistoel als een tol rond heeft laten draaien en dan weg wandelt zonder te slingeren is uit het goede vliegerhout gesneden. Aan de opleiding tot vlieger en het oefen- en trainingscentrum is op deze tentoonstelling bijzonder veel aandacht besteed. Men ziet de volledige uitrus ting voor de vliegers, die amerikaanse toestellen zoals de sabre en de thun- derstreak, bemannen, maar ook wat in de engelse toestellen Hawker Hunter en Meteor gedragen wordt. Veel is ten toongesteld wat dient tot beveiliging en steun van de vlieger. Men ziet gewone parachutes, maar ook de rem-parachu- tes voor straaljagers en enorme lappen nylon, waarmee het materiaal uit een vliegtuig neergelaten wordt. In de laatste afdeling van hangar 6 een gezellig zitje bij de afdeling Welzijns zorg, die zorgt voor de ontwikkeling en ontspanning van het luchtmachtperso- neel. Studie, lezingen, hobbyclubs, bi bliotheken, sport en spel worden door deze welzijnsverzorging gebracht. In hangar 5 het wetenschappelijk on derzoek, dat voor zo'n enorm belang is voor de ontwikkeling van de luchtvaart. Zonder dit onderzoek zou het niet mo gelijk zijn vliegtuigen te vervaardigen die 2500 km per uur vliegen. Men ziet hier de enorme vleugels van Tiger Moth en Hunter en vindt er bij zonderheden over de materiaalvoorzie ning. Volledige toestellen staan opge steld, waaronder een Hunter, die in Nederland gemaakt is. De boeken- en tijdschriftenafdeling biedt belangstellenden alles op het ge bied van de 45-jarige nederlandse lucht vaartgeschiedenis en ook is er een stand die bijzonderheden over de geestelijke verzorging geeft. De dames worden niet vergeten bij de luchtmacht. Zij kunnen dienst nemen bij de ogen en oren van de luchtver dediging, het korps Luchtwachtdienst, maar ook als lid van de Luchtvaart- vrouwenafdeling (LUVA) is er plaats. De meisjes met enkel lagere school kun nen korporaal worden, meisjes met ulo onderofficier en meisjes met middel bare schoolopleiding officier. Zij kunnen een kantooropleiding krijgen of als telexiste, codiste, tandarts-assi stente of bij de voorlichting werkzaam zijn, maar ook voor de huishoudelijk aangelegde meisjes is er plaats, terwijl er voor de autoliefhebsters plaats als chauffeuse is. En het uniform is om te juichen zo aardig. De tentoonsteling wordt tot en niet zaterdag 19 juli gehouden en ieder die er komt is er verzekerd van de hulp van velen, die graag alles wat te zien is, toelichten. GROTE GYMNASTIEKDEMONSTRATIES. De drie Soester gymnastiekverenigin gen, S.T.C., Crescendo en Olympia, ga ven zaterdagavond, in het openluchtthe ater, een gezamenlijke uitvoering, die lang bedreigd is met regen. Het viel gelukkig nog al mee, maar toch heeft de dreigende lucht en het beetje regen dat viel ongunstige invloed gehad op de toeloop van belangstellenden. De heer P. Ekel verwelkomde de toe schouwers onder wie de burgemeester, waarna de meisjes van S.T.C. begonnen met een vrije oefening op muziek. Jon gens van 11-16 jaar sprongen paard en toen waren de meisjes van Olympia aan de beurt met een vrije oefening, even eens met behulp van de gramofoon- plaat. De meisjes van S.T.C. brachten een bal oefening en de dames van Crescendo turnden met veel bravour aan de brug met ongelijke leggers. De dames van S.T.C. toonden hun prestaties op de everiwichtsbalk en de heren van Cres cendo lieten verrassende oefeningen aan de hoge brug zien. Het bewegingsspel van de Olympia- meisjes had het wijsje van de postkoets als muzikale begeleiding en de eerste helft van het programma werd besloten met grondgymnastiek door alle vereni gingen. De taptoe van de drumband van Cres cendo en Olympia, o.l.v. de heer Cam- menga, was bijzonder aantrekkelijk. Oefening aan de ringen voor allen, een vrije oefening van de Olympia-dames, de adspirantdames van Olympia turn- Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 U heeft er natuurlijk helemaal geen boodschap aan wat mijn opvatting over „Kunst" is en nog veel minder van die van mijn kennissen. Toch wil ik het on derstaande verhaal doen. Omdat wij meenden „bij de tijd te moe ten blijven" hebben wij vorige week een bezoek gebracht aan een tentoon stelling in onze hoofdstad, waar de kunst van deze tijd werd tentoongesteld. Ik zal u geen beschrijving geven van hetgeen we daar zagen, maar wel wil ik u vertellen, dat, wij er na een uurtje min of meer daas zijn uitgeko men. Zelf was ik in een stemming om uit blijdschap de straatstenen te kussen toen ik, doordat ik de tramlijnnummers nog kon onderscheiden, merkte niet he lemaal krankzinnig te zijn. Onze metgezel, waar het hele festijn eigenlijk door was begonnen, zei„ik durf en mag geen oordeel over het ten toongestelde geven. Ik ben bouwer en wil graag aannemen, dat ik al die stip pen, strepen en klodders niet voldoen de begrijp. Wat mij echter wel van het hart moet is, dat ik het zonde van al die ruimte vind. Wat zouden er, wan neer die schilderstukken uit dat ge bouw verwijderd werden, een hoop ge zinnen gelukkig kunnen worden ge maakt wanneer ik die ruimte tot mo derne woningen mocht vertimmeren". Zoiets is natuurlijk dwaas. Al heb ik ook lopen gruwen in dat museum, het geen ik graag toeschrijf aan mijn cul turele achterlijkheid, de tent sluiten lijkt me toch al te radikaal. Al zie ik wel in, dat het van waarde kan zijn de kunst van alle tijden te bewaren, vraag ik me toch af of we de zaken niet te ver drijven door kunst, zoals die nu in onze hoofdstad is te zien, op enigerlei manier te protegeren of te subsidiëren. Ik geef mijn mening graag voor een betere en misschien dat een onzer lezers zich de moeite wil geven zich uit te spreken. Zolang mij de waarde van kunstuitin gen als bovenbedoeld echter niet kan worden bijgebracht, verwerp ik niet zonder meer de opvatting van onze met gezel-bouwer over die woonruimtewinst. En zeker niet wanneer deze kunst nog geld moet kosten ook. H. OEKMAN. den aan twee hoge bruggen, de heren van Crescendo zwaaiend aan het hoog- rek, de dames van Crescendo in een oefening met knots, bal en hoepel, een partneroefening van de Crescendo heren en paardspringen door leden van de drie verenigingen. Tijdens het opstellen van het hoogrek bedankte de heer G. Reimerink na mens de S.S.F. allen die meegewerkt hadden aan het slagen van de sport week. De verenigingen hadden alle avonden tot in de puntjes verzorgd en daarmee goede propaganda voor de Soester sport gemaakt. Dank aan de politie en het gemeente bestuur en vooral aan de burgemeester, die de Soester sport een warm hart toe draagt. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat de sportweek door goed weer begunstigd was en zo uitstekend slaagde. Vooral op deze laatste avond is getoond wat door samenwerking tot stand gebracht kan worden. Het succes is groot geweest en de spontane mede werking van de verenigingen is daarvan mede de oorzaak. De burgemeester dankte de verenigingen hiervoor en het bestuur van de Soester Sportfederatie voor het initiatief, waardoor de sport week 1958 tot stand kon komen en kon slagen. FAMILIE-VOETBAL. Er wonen in Soest heel veel dames, die Van der Lugt heten, maar slechts een van hen wordt deze week 80 jaar en zij zal zaterdagavond, om 7 uur, de aftrap verrichten van een voetbalwed strijd, die, ter gelegenheid van haar verjaardag, op het K.P.S.-terrein ge speeld wordt tussen de familie-elftallen v. d. Lugt-v. d. Valk en Brouwer-Beijer. De elftallen zijn alsvolgt samengesteld B. v. d. Lugt, J. v. d. Lugt, J. v. d. Lugt, J. v. .d Lugt, H. v. d. Lugt, J. v. d. Valk, J. v. d. Lugt, J. v. d. Valk, F. v. d. Lugt, W. v. d. Valk en H. v. d. Valk. Reserve A. v. d. Lugt. C, Brouwer, M. Brouwer, J. Beijer, J. Beijer, J. Brouwer, A. Brouwer, Joh. Beijer, A. Beijer, P. Brouwer, R.«Brou wer. Reserves J. Brouwer en P. Brouwer. villa, nu Oranjehotel, dat toen als koets huis in gebruik was. In 1935 associeerde de heer Van Dolde ren zich met de heer G. van de Schagt, die in 1942 overleed. De heer Van Dolderen dreef de zaak verder alleen tot in 1950 zijn zoon als medefirmant in de zaak kwam. De zaak beschikte voorheen niet over een smeerstation, terwijl maar aan een zeer beperkt aantal automobielen stalling kon worden geboden. Door een zeer ingrijpende verandering en verbouwing is meer ruimte verkre gen en diverse aannemers hebben, on- de heer H. J. Bosboom, terwijl de heer L. v. d. Kooij het schilderwerk ver zorgde. Een bijzonderheid in dit nieuwe be drijf is wel de zeer lange brug in het smeerstation, waarop twee auto's tege lijk kunnen worden geplaatst. Vermelden wij nog, dat Shell in het smeerstation verschillende moderne ap paraten heeft geplaatst, die onmisbaar zijn bij een goed onderhoud van een automobiel. Vele toonden hun belangstelling bij de opening en vele bloemen verhoogden de glans van deze dag.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1