Na de Sportweek. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 VRIJDAG 18 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 53. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per postf 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT S5, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126151 Enkele weken geleden trad het gehele bestuur van de Soester Sportfederatie af, maar gelukkig kwamen twee be stuursleden op hun besluit terug, terwijl anderen de taak van de afgetredenen overnamen, ondanks de moeilijkheden die verbonden waren aan het organi seren op korte termijn. De sportweek slaagde en wij hebben de vier bestuursleden, die de hele week druk geweest zijn om de zaak goed te laten marcheren, gevraagd of het ver loop meegevallen is of een tegenvaller werd, want zij zijn de mensen, die ten dele beslissen over het voortbestaan van de sportweek. Als zij ook zouden aftreden enkele we ken voor de sportweek 1959, dan zou het wel eens moeilijk kunnen zijn nieuwe bestuursleden te vinden die de taak overnemen. De nieuwe secretaris, de heer W. Schun- selaar, had geen gemakkelijke taak, want er viel nog heel wat te doen. Voor al toen bleek, dat de sportweek eerder gehouden moest worden dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Dit betekende dat 1 programma-onderdeel - fle loop door Soest - moest vervallen, want het was niet mogelijk op korte termijn con tacten met verenigingen te leggen die voldoende lopers aan de start zouden kunnen brengen. Er werden verschillende korte bespre kingen gevoerd en het bleek al gauw, dat de medewerking van de vereni gingen niets te wensen overliet. De heren Bergers, De Graaf en Van Rouwendaal namen de zorg op zich van de puzzelritten. Tempo werd door het bestuur van de S.S.F. met rust gelaten, want zij hadden de handen vol aan de fancy-fair. De heren Kerkhoff, Bolland en Schoonhoven gaven namens de gym nastiekverenigingen de verzekering dat alles in orde zou komen en het kwam ook prima in orde. En kosten werden er niet gemaakt. De heer Pauw zorgde alleen voor het handballen en de korfbalverenigingen K.V.S. en E.D.O. vergaten alle concur rentie en speelden tegen elkaar. Ook hier had het bestuur van de S.S.F. weinig te doen. De heer Bakker van de S.S.F. kreeg de volledige medewerking van de heer Van Es en het bestuur van S.E.C. voor de wedstrijd Soest-Hilver- sum. De heer Kolthof van S.V.V. nam het volleyballen voor z'n rekening. De Duin kikkers organiseerden de kringkampi oenschappen, zodat alles prima verlopen kon zonder dat de S.S.F.-bestuursleden zich behoefden te overwerken. De openingsmars was een succes. P.V.O. werkte spontaan mee en verzorgde met de drumbands van Olympia en Crescen do het muzikale deel uitstekend. Ver heugend was het debuut van de brom fietsclub en de motor- en autoclub bij deze opening van de sportweek. De puzzelritten trokken veel deelne mers, maar de belangstelling van het publiek voor de voetbalwedstrijd viel wat tegen. Mogelijk was er sprake van voetbalmoeheid bij het publiek na de vele wedstrijden van S.E.C. en de tele visie-uitzendingen van de wereldkam pioenschappen. Wie wegbleef heeft ech ter iets gemist, want het Soester elf tal weerde zich uitstekend. Dat de belangstelling voor handbal en korfbal niet zo groot zou zijn als er entree geheven werd was het bestuur van de S.S.F. bekend, zodat men gra tis toegang had. Hierdoor kwamen er toch nog 150 toeschouwers. Het volley baltoernooi trok veel publiek en de wedstrijden verliepen uitstekend on danks de vele regen tegen het eind. Zaterdag dreigde het ook te gaan rege nen, maar het viel nogal mee en daar door slaagden de gymnastiekdemonstra- ties uitstekend.. De heer Schunselaar acht de sportweek voor 100 geslaagd dankzij de grote aktiviteit van de verenigingen, de me dewerking van de politie, waarbij de korpschef vaak zelf van zijn belangstel ling blijk gaf, de steun van de gemeen- té - in het bijzonder van de heer Th. Peet - en de medewerking van het weer, want alle goede bedoelingen vallen in het water als er de hele week regen valt. Met deze aktiviteiten tijdens de sport week is het werk van de S.S.F. niet gedaan en het bestuur heeft het plan aandacht te schenken aan sportmani festaties door verenigingen, die in de sportweek niet aan bod zijn gekomen. Er wordt dan ook gewerkt aan een winterprogramma en spoedig zal blijken, dat het huidige bestuur haar taak niet beperkt wil zien tot het organiseren van de sportweek, maar ook op andere wijze intensief wil werken ten behoe ve van het Soester sportleven. Als het alleen aan de secretaris zou liggen dan komt er van een sportuit- wisseling met het buitenland niet veel meer, want hij is van mening, dat de S.S.F. wel medewerking moet verlenen aan het bezoek van een vereniging aan het buitenland, maar niet afgevaar digden moet zenden van het gehele Soester sportleven, omdat alleen de cracks dan aan bod komen en het geld van allen besteed wordt aan weinigen. De heer J. Elderman, de penningmees ter, die deel uitmaakte van het oude bestuur, is het hiermee eens. Het zijn niet de financiën, die bij de S.S.F. een eertse plaats innemen, maar toch moet het geld dat er is, besteed worden voor alle sporten, die ondergebracht zijn bij de S.S.F. Winst heeft de afgelopen sportweek niet opgeleverd, maar dat er geen verlies gemaakt is noemt hij al verheugend, want zonder kosten is er nu propagan da gemaakt voor de sport in Soest. De heer Elderman was penningmees ter in het oude bestuur en hij wilde ook aftreden omdat hij wat huiverig was in een nieuw bestuur zitting te ne men, terwijl hij zichzelf nog niet vol doende van de gang van zaken op de hoogte achtte. Nu hij gebleven is heeft hij hiervan geen spijt, want de samenwerking, die in het voormalige bestuur uitstekend was, is ook thans prima. De nieuwe be stuursleden hebben de zaak direct flink aangepakt en daarmee het slagen van de sportweek mogelijk gemaakt. Het begon al direct goed met de ope ning. De voetbalavond viel wat tegen want zo'n wedstrijd had toch zeker 1500 tot 2000 bezoekers moeten trekken en nu waren er nog geen 500. Ook bij de zwemwedstrijden bleek dat het soester publiek vrij lauw is, want hoewel dit kampioenschappen betrof was de toeloop niet overweldigend. De S.S.F. is de verenigingen veel dank verschuldigd voor de medewerking. Met vertrouwen kon men de organisatie van de wedstrijden overgeven. Zo kwam de overkoepelende taak van de S.S.F. goed tot uiting. De S.S.F. gaat graag door met deze taak en ziet als einddoel een goede ak- komodatie voor alle Soester verenigin gen. Als er voldoende samenwerking en medewerking is dan moet dit mogelijk zijn en tijdens de sportweek is geble ken, dat het aan samenwerking en me- dewerking niet ontbreekt. De heer W. Bakker is het bestuurslid dat het langst zitting heeft, want hij werd 4 jaar geleden benoemd en stelde zich opnieuw beschikbaar toen een dringend beroep op hem gedaan werd nadat hij te kennen gegeven had zich te willen terugtrekken. Daarvan heeft hij nu geen spijt, want het is in de afgelopen sportweek uit stekend gegaan in de beste harmonie. De sportverenigingen hebben de soes ter samenleving een uitstekend voor beeld gegeven. Olympia, Crescendo en S.T.C. gaven samen een uitvoering en E.D.O. en K.V.S.waarvan men wist dat het wel eens haperde met de goede verstand houding, hebben een prettige wedstrijd gespeeld. Verrassend was, dat de bromfietsclub en motor- en autoclub dit jaar deelna men aan het défilé. Daarmee hebben de leden vele sportbeoefenaars van an dere verenigingen beschaamd gemaakt. Die lieten voor een groot deel de mars en het défilé aan de kleintjes over, om dat ze zich geneerden of te volwassen voelden voor zo'n mars. De heer Bakker hoopt op herhaling en uitbreiding van de sportweek in het komend jaar en hoopt dat er ook weer eens een sportuitwisseling zal plaats vinden, zodat buitenlandse ploe gen kunnen deelnemen aan de soester sportweek. De heer G. Reimerink was bijna iede re avond de representatieve figuur van de S.S.F. Hij fungeerde als speaker, heette welkom, bedankte en reikte prijzen uit. Dat kon allemaal heel rus tig gaan want organisatie-zorgen kende het S.S.F-bestuur niet. Die waren graag uit handen gegeven aan de verenigin gen, die ze graag accepteerden en uit stekend verwerkten. Toen de heer Reimerink in het bestuur kwam nam hij zich voor de belangen van de S.S.F. zo goed mogelijk te be hartigen, maar dat moest dan zonder gezwoeg kunnen. En dat kon. De geslaagde sportweek moet natuur lijk het volgend jaar weer plaats vin den, maar dan als het even kan met een nog grotere openingsmars. Misschien zou het aanbeveling verdie nen deze op een zaterdagmiddag te hou den. Dan zijn er geen bedtijd-proble men voor de kleintjes en de meeste vol wassenen hebben dan meer tijd. Er moeten dan natuurlijk meer groten mee lopen en als b.v. dit jaar het kampioens elftal van S.E.C. deelgenomen had aan deze openingsmars, dan zouden de spe lers heel wat extra applaus gekregen hebben. Introductie van onbekende sporten in Soest zal in de toekomst tot de taak van de S.S.F. moeten horen. Honkbal dat ineens zo populair geworden is na het behalen van het europees kampi oenschap door het nederlandse team, en zeer zeker athletiek, want het is merkwaardig dat een flinke gemeente als Soest geen athletiekvereniging heeft. Juist athletiek zou voor de voetbalver eniging een mooie training in de zo mermaanden betekenen. Voor het winterseizoen zijn geen vast omlijnde plannen klaar, maar er zal iets gedaan worden. De bestuursleden van de S.S.F. zelf zullen niet nalaten de banden met de verenigingen door persoonlijk bezoek te verstevigen en zo mee te werken aan een nog betere verstandhouding tussen de verenigingen onderling. Door dit persoonlijk contact zullen de S.S.F.-bestuursleden op de hoogte kun nen blijven van datp.°ue wat leeft onder de soester sportbeoefenaars en dit zal de soester sport ten goede komen omdat de S.S.F. de gelegenheid biedt steeds het juiste te doen in het belang van de verenigingen. WEEKEND WIJDING TE SOESTDIJK. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt a.s. zaterdagavond weer een weekend wij ding gehouden. Belangstel lende vacantiegasten en plaatsgenoten wacht het volgende programma 1. Orgel Koraalbewerking over „Jezus, meine Freude" van J. G. Walther. 2. Sopraanzang Aria uit de Pfingstkan- tate van J. S. Bach. 3. Declamatie Twee gedichten van Alice Nahon. 4 Sopraanzang Twee Aria's uit de Mes sias van G. F. Handel. 5 Orgel Twee koraalbewerkingen van Feike Asma. De toegang is vrij. Het programma duurt van acht uur tot half negen. ZURE MELK. Een mevrouw kwam op het politiebu reau. Ze vroeg naar de „afdeling waren wet", om daar mee te delen dat ze al tweemaal zure melk had moeten drin ken en dat nam ze niet. Rustig is haar toen uitgelegd, dat het wel meer voor komt dat melk zuur wordt als de tem peratuur enige tientallen graden bo ven het vriespunt komt. HEK-RELLETJE. In de Laanstraat zijn huizen met een doorgang tussen twee hiervan, die vele bewoners van de straat de gelegenheid biedt achterom hun woning te berei ken. Of eigenlijk bood, want meneer B. vond dat lopen erg lastig en hij plaats te een hek. Hiervan hadden de buurtbe woners zo weinig schik, dat ze het ver wijderden. Dat nam meneer B. niet en hij waar schuwde de politie. Die ging kijken maar liet het daar voorlopig bij en zei niet tegen de man dat hij het hek weer kon plaatsen, waarna zij het wel met hun leven verdedigen zouden. Dat viel B. tegen en hij ging weer met zijn hek op pad om het te herplaatsen. Er was veel belangstelling voor dit ge waagd initiatief en er werd gespierde taal gesproken tegen B., die het toen maar niet aanbracht en in huis ver dween. Misschien was hij bang gelyncht te zullen worden. Later zond de dienst van gemeente werken enige lieden, die het hek wel zetten, zodat het er naar uitzag, dat B. in zijn recht stond. De 'bewoners, die hinder van dit hek hebben trekken dit echter in twijfel, want zij menen in hun contract gelezen te hebben, dat zij recht hebben op een vrije doorgang, die eerst door B. en later door Gemeentewerken teniet ge daan is. Zij willen zich dan ook in een adres tot het gemeentebestuur wenden met het verzoek het lastige hek te laten ver dwijnen, GESLAAGD. Te Amsterdam slaagden voor het Unie praktijk-diploma Machineschrijven mej. E, A. G. Lenten en de heren D. Heij, C. J. W. Leertouwer en G. van der Leij, allen uit Soest. V Hetzelfde diploma Kantoorstenograaf Nederlands werd behaald door de dames C. B. Birkhoff, W. Birkhoff, L. J. J. Blok, I. M. van Duinkerken (Soest), D. E. Hilbrands, E. C. de Kleer, C. J. M. van der Pol, G. van Rhee, G. Tuenter (Soest) en J. C. L. Verhoeff, terwijl voor Kantoorstenograaf Frans slaagden de dames B. C. H. van Benthem, C. J. Blok en J. G. Snijders (Soest). Afgelezen geen. Zij genoten hun opleiding aan het In stituut voor Steno „Groote" te Baarn. ONWELRIEKEND. Het schijnt met de afvoer van een huis op de Zwaluwenweg niet erg te klop pen, want de buren van een bewoner kwamen op het politiebureau vertellen, dat er een grote plas was die niet be paald naar viooltjes geurde. STICHTING WATERBESCHERMING. Er is reeds veel geschreven en ge praat over de verontreiniging van het water van de Eem en de noodzakelijk heid hieraan een einde te maken. Dit euvel doet zich echter niet alleen voor in de rivier, die langs Baarn en Soest naar het IJselmeer stroomt, maar verschillende rivieren munten uit door onzuiverheid en vele mensen ergeren zich hieraan, want zij vinden, dat het niet nodig is. Zij hebben dan ook de Stichting Water- bescherming in 't leven geroepen en door notaris B. E. Koenderink zijn de statuten van deze vereniging gemaakt en bij het betreffende departement in gediend. Deze statuten zijn in samenwerking met de heer B. J. Gelder tot stand geko men nadat door de Stichting op een ver gadering hiertoe opdracht gegeven was. Als bestuurders werden gekozen de heren B. J. Gelder, Abr. Wijsmuller en J. v. d. Maal te Baarn, Ph. F. Marx te Hilversum, Rinke Tolman te Soest en W. H. Woudenberg te Zeist. Op een volgende bestuursvergadering werd de heer B, J. Gelder tot voorzit ter gekozen, de heer J. v. d. Maal werd secretaris en de heer A. Wijsmuller pen ningmeester. In de propaganda-commis- sie namen de heren R. Tolman en Ph. Marx zitting. Er wordt contact gezocht met alle be langhebbende organisaties, zoals hen gel- en watersportverenigingen en men zal trachten zoveel mogelijk begunsti gers van de stichting te werven. Jarenlang is getracht de waterveront reiniging tegen te gaan, maar het is steeds bij vergeefse pogingen gebleven. Thans wil de stichting het doel bereiken. Er dient snel een eind gemaakt te wor den aan deze verontreiniging, want het gaat niet alleen om een watersport- of hengelbelang, maar grote economische belangen staan op het spel. Het vervuilde water moet thans dienst doen als drinkwater voor het vee en het bevindt zich ook in de recreatie centra. Het veroorzaakt massasterfte van vissen en heeft nog meer onaange name dingen tot gevolg, zodat de stich ting alles in het werk zal stellen om een eind te maken aan de vervuiling. EERSTE HULP IN OORLOGSTIJD. Naast de E.H.B.O. is er in B.B.-verband een E.H.I.O. ontstaan, die in oorlogs tijd eerste hulp verleent. Deze hulp verlening heeft uiteraard veel overeen komst met de E.H.B.O.-hulp in vredes tijd, maar er zijn toch wel verschillen. Van de E.H.B.O.-er wordt verwacht, dat hij datgene kan doen wat nodig is vóór doktershulp aanwezig is en de E.H.I.O.-er zal in vele gevallen niet op de komst van een dokter kunnen re kenen. Zijn taak is dus veelzijdiger dan die van de E.H.B.O.-er en wie examen aflegt voor het E.H.I.O.-diploma moet eerst gedi plomeerd E.H.B.O.-er zijn. Speciale aandacht wordt bij de oplei- Bij onze angst om wat er uit de moei lijkheden in het Midden-Oosten alzo voort kan komen, moeten we wel voor ogen houden, dat het zo zoetjes aan niet anders meer kan dan het nu ge beurde. Speculerend op de vermeende angst van de westerse volken voor de toorn van Rusland, zou Nasser zover zijn gegaan met zijn expansie, tot hij in het Midden- Oosten een positie zou hebben ver overd, waarmee hij een groot deel van de wereld, door het Suezkanaal en de olierijkdom, naar zijn pijpen zou laten dansen. Zoals wij aan den lijve in Indonesië met Soekarno hebben ondervonden, gaan regeerders van het slag Nasser en Soe karno tot in het absurde door met hun eisen zolang zij zich door de vermeen de angst van het westen veilig denken. Waar nog bijkomt, dat in hun sluiks gedoe de Veiligheidsraad geen houvast krijgt om in te grijpen. Nu dit, op het hulpgeroep van de Li banon, toch gebeurd is, staat men in het Midden-Oosten en in Rusland wel een weinig met de oren te klapperen. Ook leek het er erg veel op, dat de U.N.O. althans de heer Hammarskjöld, eerst het kalf wilde laten verdrinken om daarna de put te laten dempen. Maar dan zou het te laat zijn geweest voor de leden van het op Europa ge richte Bagdadpakt en zeer zeker voor Israël, En omdat de israëliërs zich nooit gewonnen zullen geven, was de trammelant dan toch gekomen. Daarom geloof ik, dat we, bij onze vrees voor een nieuwe wereldoorlog, ons gelukkig moeten prijzen, hoe para doxaal dit ook klinkt, dat Amerika en nog een paar groten het aandurfden, over het hoofd van de Verenigde Naties heen, de ontwikkeling in het Midden- Oosten een halt toe te roepen. Uit de geschiedenis met Hitier en con sorten hebben we kunnen leren, dat praten en altijd maar toegeven in het voordeel van de onfatsoenlijken werkt. Achter de macht, die Nasser aan het opbouwen is, grijnst een nog erger de mon dan het Nazisme was, namelijk de Sovjet. H. OEKMAN. ding besteed aan het geven van injec ties, bloedtranfusie en het toedienen van infusen in de ader in geval van ver bloeding, zware brandwonden of shock. Op 14 en 15 juli hebben 18 E.H.B.O.-ers, die door de doktoren W. J. Schutte en G. van Beurden voor het E.H.I.O.-diplo ma opgeleid werden, examen gedaan en 13 kandidaten slaagden. Het examen werd afgenomen door de doktoren Werner en Tromp uit Utrecht. Hierbij waren aanwezig het kringhoofd van de B.B., de heer P. A. v. d. Werff, en het plaatselijk hoofd, de heer J. van Leeuwen. De geslaagden zijn mevr. A, C. Homoet- v. d. Schoor, mej. W. S. M. Kehl, mevr. E. B. Naron-Klippenberg, mevr. H. M. Uhlenbeck, mej. M. J. van Drie, mej. E. D. v. d. Kuil, mevr. R Kochius-Van Velzen en de heren J. van Drie, W. P. Hilhorst, C. J. de Hooge, P. van Leeu wen, K. Lam en H. E. J. Smit. Dr. Werner raadde de E.H.I.O.-ers aan regelmatig de oefeningen bij te wo nen, waarbij de heer Van Leeuwen zich aansloot. Hij dankte de docenten, die de E.H.B.O.-ers opgeleid hadden tot E.H.I.O.-ers, die een belangrijke taak in de B.B. hebben. BRAND BIJ ARCO. In de Arco Optische fabriek brak brand uit en de vrijwillige brandweer rukte uit nadat de sirene groot alarm gege ven had. Toen de twee nevelspuiten en de motorspuit arriveerden was door het personeel van de fabriek al geblust met een snelblusser en een tuinslang op de waterleiding. De schade bedraagt ongeveer 600, Op de werkbanken in de fabriek be vinden zich exhausters, die het schraap sel wegzuigen in zakken. In een van deze zakken ontstond een ontploffing. Er is aan de mógelijkheid gedacht, dat een eindje brandende sigaret meegezo gen is, maar in de fabriek mag niet ge rookt worden. Ook kortsluiting is niet uitgesloten. Even ontstond er een felle brand, die ramen en lampen vernielde en het plafond beschadigde.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1