Xono O Sport in Nederland. £le juiAie Gekakel Boekhandel A. J. v. d. Ree Firma VAN DE WIJNGAART TUSSEN U EN UW SCHOOL SOEST. GEERVLIET hoortoestellen RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Willem Groenhuizen VRAGENDIENST. DE KRACHTBEVRIEZER Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Ook al zou Nederland het wereldkam pioenschap voetballen ooit behalen, dan zou dit bij de spelers noch bij ons volk tot zo'n uitbundige uiting van enthou siasme kunnen leiden als dit bij de Brazilianen he-t geval was. Onze spe lers zouden daarvoor geen tienduizen den guldens aan extra honorarium, noch ieder een nieuwe auto krijgen. Wij Ne derlanders vinden het wel leuk als on ze sportjongens of -meisjes ergens een internationaal kampioenschap behalen, het streelt ons nationaal chauvinisme een beetje, maar we worden er toch niet wild van en we huilen ook niet als we juist de kans missen. Wij zijn een te nuchter volk om in het algemeen aan sportverdwazing te doen. Wij zijn daarvoor wellicht ook een te ontwikkeld volk. Misschien zijn we daar ook te zorgelijk voor ingesteld, teveel behept met de talloze problemen op geestelijk en materieel gebied, kortom te zwaar op de hand. 1 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Onze middelmatigheid op de meeste gebieden van de sport is zeker mede te wijten aan deze geestesgesteldheid van ons volk. In brede kringen wordt de sport en de lichamelijke oefening in het algemeen nog gezien als een ontspan ning, maar niet als een noodzakelijke ontwikkeling voor ons lichaam en nog minder voor onze geest. En dat concluderen we ondanks alle sportverenigingen, die ons land rijk is, pndanks de prestaties die nederlandse sportlieden soms in internationaal ver band weten te behalen. Wat er op sportgebied toch nog wordt gepresteerd in ons land is namelijk vrijwel uitsluitend te danken aan lief hebberij en de wilskracht van enigen. Die prestaties zijn geen gevolg van onze algemene lichamelijke opvoeding, want daarmede is het in Nederland maar slecht gesteld. Lichamelijke oefening is Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise groeien als kool, maar in vele gevalen moeten ze de inschrijving van jeugd leden soms stopzetten, omdat de oefen gelegenheid ontbreekt. De overheid zorgt niet tijdig voor voldoende sport velden. In ons waterrijke land kan nog lang niet de helft van de bevolking zwêm- men. Het schoolzwemmen is in vele plaatsen een farce geworden, omdat er onvoldoende zwembaden zijn om er ge noeg tijd aan te kunnen besteden. Op school kunnen de kinderen het zwemmen beslist niet leren en het wordt dus aan de ouders overgelaten of hun kinderen de zwemkunst door parti culiere lessen machtig zullen worden of niet. Dat is een fout in de leerplicht, die zeker in een land, zo vol met sloten en vaarten, als een ernstig gevaar gezien kan worden. Er kan niet genoeg op worden aange drongen, om de lichamelijke opvoeding van de jonge Nederlanders toch meer aandacht te geven dan tot nu toe het geval is geweest. Speciaal de keurin gen voor de dienstplichtigen wijzen uit hoe slecht het met onze lichamelijke ontwikkeling wel gesteld is. Schoolboekhandel A. J. v. d. REE Hoopt U van een onbezorgde vakantie te genieten Laat ons dan Uw „Boe- kenzorgen" voor U oplossen. Lever heden uw Boekenlijst bij ons in, wij zorgen dat U alles keurig thuis be zorgd krijgt, en uitsluitend de laatste drukken. Zowel alle boeken voor het BAARNS LYCEUM, als alle andere inrichtingen van onderwijs. Verder bij ons voorradig alles wat voor uw studie nodig is, zoals VULPENNEN (reeds vanaf 5.95 met prima gouden pen en 1 jaar schriftelij ke garantie), SCHOOLTASSEN, BALL POINTS, TEKENARTIKELEN enz. Lever met spoed uw Boekenlijst bij ons in, dat voorkomt uitverkochte of in herdruk zijnde boeken. Laanstraat 41c-d - Baarn - Tel. 2685 weliswaar een verplicht leervak op de lagere- en middelbare scholen, maar dan slechts voor één of twee uur per week en dat zijn dan nog meest „uren" van 40 a 50 minuten. Ziet men naar landen als bijv. Zweden, Duitsland, Engeland, Amerika enz., dan wordt daar op de scholen veel meer tijd besteed aan gymnastiek en vooral aan sport dan bij ons. En dat is niet omdat men daar luchthartiger denkt over de geestelijke en weten schappelijke ontwikkeling van het jon ge geslacht, maar omdat wetenschap pelijk is vastgesteld, dat dit voor de juiste ontwikkeling van het jonge lichaam nodig is, dat dit de gezond heid op latere leeftijd zeer ten goede komt en dat in een goed ontwikkeld lichaam ook een goede geest kan heer sen. Er is in Nederland een enorm gebrek aan gymnastiekzalen en aan sportvel den. Dat was voor de oorlog reeds het geval, toen ook lang niet iedere school over een eigen gymnastiekzaal beschik te, maar na 1945 is dat euvel nog gro ter geworden, omdat men die lichame lijke opvoeding toch niet gelijkwaardig stelde met de wetenschappelijke. Er zijn in ons land veel meer scholen zonder dan met een gymnastiekzaal en het verschil daartussen groeit nog dage lijks, mede als gevolg van de beste dingsbeperking. Als er bezuinigd moet worden, dan stelt men in Nederland lichamelijke op voeding, sport en spel als een sluitpost en dan blijft daar voorlopig nog minder voor over dan reeds het geval was. De verenigingen, die aan veldsporten doen, JAN STENDER, TRAINER VAN WERELDRECORDHOUDSTERS. Aan het slot van de Soester sportweek vonden in het natuurbad de kringkam pioenschappen midden-Nedeland van de K.N.Z.B. plaats en de beste prestaties werden geleverd door de zwemsters van de Hilversumse vereniging „De Robben". Mary Kok, Lenie Denijs en Atie Voorbij zwemmen zelfs beter dan haar voor gangsters Wil Haverlag, Hannie Ter- meulen, Geertje Wielema en Nel van Vliet, maar ze zijn of waren allemaal goed voor 'n nederlands kampioenschap, een nederlands record, een wereldre cord of olympische titels. Al deze meisjes zijn pupillen van Jan Stender en het is waarschijnlijk dat dit meer de oorzaak van geweldige zwemprestaties is dan de veronderstel ling, dat de ooievaar zwemsters van wereldklasse uitsluitend in een Hilver sumse wieg wil leggen. Ze liggen net zo goed in Soester wiegen, maar er is geen Jan Stender, die ze de weg wijst naar een werldrecord, terwijl Soest evenmin een overdekt bad heeft, zodat tweemaal per dag oefenen uitge sloten is. Want deze oefening is natuur lijk van uitzonderlijk belang, omdat wereldrecordhoudsters een beetje als zodanig geboren worden, maar door oefening pas tot volle ontplooiing komen. En door datgene wat van Karei Lotsy een groot bezieler van het nederlands elftal maakte en van Ma Braun en Jan uba j0uie.ii ua jaisuiej; sje japuais zwemsters, die tot de wereldklasse be horen. Het begon met Zus Braun en Marie Ba ron, zo'n dertig jaar geleden. Toen kwam Willy den Ouden, die mevr. Wuyckhuizen als trainster had. Zij werd olympisch kampioen en europees kam pioene en twintig jaar lang kon nie mand haar record op de 100 meter vrije slag (1.04.6) verbeteren. Zij werd opgevolgd door Rie Masten broek, die in 1936, bij de olympische spelen te Berlijn, 3 gouden medailles won en 1 zilveren. In 1941 werd de zwemvereniging ,,De Robben" opgericht en Jan Stender werd trainer. Wil Haverlag werd onder zijn leiding nederlands kampioene op de 200 meter schoolslag, Annie Veldhui zen op de 400 meter vrije slag en de 100 meter rugslag, maar het succes be gon pas goed met Nel van Vliet, die 16 maal een wereldrecord verbeterde op de 100 yards schoolslag, 100 meter schoolslag, 200 yards, 200 meter en 400 meter. Zij werd olympisch kampioen 1952 en europees kampioene. Ook ver schillende olympische records deed zij sneuvelen. Hannie Termeulen werd verschillende malen nederlands kampioene, tweede in Helsinki bij de olympische spelen. Met Nel van Vliet en Iet van Feggelen verbeterde zij het wereldrecord 3 x 100 meter wisselslag-estafette. Een nieuwe generatie diende zich aan en dat gaat in de zwemsport vrij snel. Willy den Ouden beëindigde haar sport- loopbaan toen ze 18 was en over het algemeen blijven zwemsters niet zo lang aan de top. Geertje Wielema leerde van Jan Stender hoe het moest en zij ver beterde als 16-jarige drie wereldrecords op rugslagnummers. Nederlandse re cords liet ze aan de lopende band sneu velen en zij behaalde verschillende kam pioenschappen. Zij behaalde een tweede plaats bij de olympische spelen. Atie Voorbij verbeterde wereldrecords op de korte afstand, Mary Kok had zelfs zevenmaal een wereldrecord op haar naam en evenals Geertje Wielema werd zij gekozen tot sportvrouw van het jaar. Lenie Denijs bracht verschillende malen wereldtijden omlaag en zij be haalde diverse nederlandse kampioen schappen. Het Robben-zevental, dat twaalfmaal kampioen van Nederland werd, had eveneens Jan Stender als trainer. Ver schillende leden van het team werden gekozen in het nederlands zevental Joop Rohner, Henny Keetelaar, Nico Luchs en Harry Lammen. Enkele pupillen van Stender maakten U hoon er weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord K U ontgaat. Ruime keus uit de beste F j merken: Philips, Audium, Aditonc, Jf Multitone. N.V. Instr. handel vJh'.Fa. P. GEERVLIET - Keiierscraiht 411 --fl'dani-C. - Tel. <17718 Elke vrijdag, van 10 tot 2 uur, zitting in Volksgebouw, Snouckaertlaan, Amersfoort. van de geweldige prestatie die ze moes ten gaan verrichten, ze gingen heel vroeg naar bed en de volgende dag hoorden en lazen alle zwemliefhebbers over de hele wereld dat de hollandse meisjes het weer klaargespeeld hadden. Zo sprak Karei Lotsy Bakhuys, Vente, Wels, Smit, Van Heel en al die andere spelers van het nederlandse elftal 25 jaar geleden toe. Zij huilden niet, maar de volgende dag werd dan meestal een veel sterkere ploeg verrassend verslagen. Training en sober leven, maar ook de mysterieuze krachten in de sport, waar over Joris van de Berg een heel boek schreef. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 deel uit van de ploeg, die in 1948 bij de olympische spelen de derde plaats bezette. Ook Herman Willemsen, ne derlands zwemkampioen, ontvangt de beproefde lessen van trainer Stender, aan wie wij zaterdag in het Soester Natuurbad brutaalweg vroegen hoe hij het nu eigenlijk klaar speelde wereld recordhoudsters aan de lopende band af te leveren. „Gewoon", zei hij. „Trainen, niet ro ken, niet drinken en vroeg naar bed". Dat is inderdaad heel gewoon, maar als dat voldoende is dan zou iedere trai ner van iedere zwemster een wereldre cordhoudster kunnen maken. En het merkwaardige is, dat ze de laatste ja ren bijna uitsluitend uit Hilversum komen en onder leiding van Jan Sten der staan. Er is natuurlijk meer nodig dan trai nen, maar daarmee komt men op het terrein van de mysterieuze krachten in de sport, die men wel kan aanwijzen maar niet kari verklaren. Ook Jan Stender zelf niet. Het verhaal gaat, dat Jan Stender enige van zijn pupillen bijeen riep, om hen te zeggen, dat ze de volgende dag een bepaald estafette-record moesten ver beteren en daarmee wereldrecordhoud sters worden. Hij sprak de meisjes toe, ze huilden een beetje omdat ze onder de indruk waren VEILING. Ten overstaan van notaris M. van Vee- ren werd publiek verkocht een vrij staande villa met een grote schuur en tuin, Koninginnelaan 59, groot 5,4 are, nieuwbouw. Het perceel werd ingezet door de heer H. Butzelaar met 20.600 gulden en afgemijnd door J. W. Ruijsse- naers, Utrecht op 500 gulden. Deze werd eigenaar voor 21.100, Een perceel grond met woning en schuur aan de Klein Engendaalweg 21, groot 32 are, werd ingezet door W. Schimmel met 12000,en werd niet afgemijnd. L. S. Vraag over waarde van een aantal munten. AntwoordIn het algemeen zijn de munten zoals u ons die beschrijft, zeer gewone munten. Alleen de munt van Maurits van Saksen zou wellicht als munt enige waarde hebben als er geen doosje van was gemaakt. Overigens zullen deze munten alleen een kleinigheid waard zijn wanneer ze in zeer goede conditie verkeren, dus zo goed als stempelnieuw zijn. E. P. - Welke nationaliteit heeft Perez Prado Weet U uit hoeveel leden zijn orkest bestaat en hoe de bezetting is AntwoordVoor zover men ons in Nederland kon informeren, zou Perez Prado een echte Zuidamerikaan zijn, doch men weet niet precies van welke nationaliteit. Zijn orkest zou in wezen d§ bezetting hebben van een gewoon dansorkest, doch met meer ritme. Meer inlichtingen over dit orkest en zijn leider kunt u krijgen wanneer hier om verzoekt aanRadio Corporation of America, public relations departe ment; R.C.A.-building N.Y. 20, New York, U.S.A. J. R. - Waar kan men terecht om een ander een volledige machtiging te ge ven AntwoordWij willen wel gaarne we ten in welk opzicht u een volledige machtiging zoudt willen geven aan een ander. Deze vraag is zo niet te be antwoorden, omdat, al zoudt u iemand gemachtigd hebben „voor alles", dan nog zoudt U deze persoon b.v. een afzonderlijke machtiging moeten geven b.v. voor het in ontvangst nemen van uw ouderdomspensioen of andere uitke ring. 2). Voor die goedkope reisgelegenheid 41. Hij gaat op z'n knieën op een der traptreden liggen en houdt zich goed vast aan de leuning, zodat hij juist in de kelder kan gluren. Twee der boeven staan voor een zwaar ijzeren hek. Eén van hen gebruikt een werktuig, dat veel lijkt op een lasap paraat, waaruit een felle steekvlam spuit. Een slang is verbonden aan twee cylinders, die in een keffer liggen. Ze zijn dus bezig het slot uit te branden van het hek, dat de toegang tot het grootste gedeelte van de kelder af sluit. En de derde boef Die staat een beetje apart en houdt het krachtbevriezings- flesje gericht op een stevige man met een uniformpet op, die verstijfd ter zijde staat. Die man is een nachtwa ker, die natuurlijk op het lawaai is afgekomen en daarna door de boef is verstijfd Billy begrijpt nu alles. Daarvoor heb ben die boeven dus dat flesje van me gestolen Maar hoe wisten ze toch van het flesje af Dit is voor Billy nog steeds steeds een diep geheim. naar en van Amerika kunt U terecht bij de firma Vinke en Co. te Amster dam, de agent hier te lande van de heer A. Bernstein, die de bezitter is van het toeristenschip „De Atlantic". W. W. Wat voor akte heeft men nodig om met schakels te vissen, of is het ver boden vistuig AntwoordU hebt hiervoor nodig de grote visakte en vergunning van de rechthebbende op het viswater. D. T. Betreft uw vraag over gevol gen bij ontslagneming op staande voet. Antwoord Iemand, die op staande voet zijn werk er bij neerlegt, verliest alle rechten. Hij stelt zich zelfs bloot aan vervolging door zijn gedupeerde werk gever. J.n uw nieuwe betrekking kunt u weer uw kinderbijslag aanvragen, maar uw vakantie, c.q. toelage hebt u er in elk geval mee verloren. En dan moogt u nog blij zijn er van af te ko men zonder schadeloosstelling aan de vorige werkgever Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt U zelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. J. K. Indien een huwelijk kinderloos is, hoe gaat het dan met de nalatenschap als een van beide echtelieden komt te overlijden en daarna de langstlevende Is een gezegeld papier voldoende of moet een testament voor de notaris wor den gemaakt om geldigheid te hebben Is het waar, dat de nalatenschap na de dood van de man geheel aan de vrouws familie komt en na de dood van de vrouw geheel aan de mansfamilie Antwoord Als u wilt, dat de langstle vende enig erfgenaam is, dan behoeft u geen testament op te laten maken. De langstlevende erft dan z.g. bij ver sterf alles en blijft na haar overlijden haar nalatenschap in de familie van haarzelf. Het omgekeerde geldt als de man de langstlevende is. Voor het ge val dat de langstlevende echter de familie wil onterven of een bepaalde erfgenaam wil aanwijzen is uiteraard een testament, opgemaakt door een no taris, nodig. A. H. Bestaat er een middel om ge poetst koper een nabehandeling te ge ven, zodat het lange tijd mooi blijft Antwoord Gepoetst koper kan men lange tijd glanzend houden door het voorwerp te vernissen. Hiertoe wordt z.g. blanke metaalvernis gebruikt of spiritusvernis. Het voorwerp wordt ma tig verhit, waarna met een zacht pen seel of kwastje de vernis opgebracht wordt. Deze droogt direct. Er is enige oefening voor nodig om een behoorlijk resultaat te bereiken. Ook de moderne synthetische lakken zijn hiervoor te gebruiken en veel gemakkelijker te verwerken. Woningruil. Een alleenstaande vrouw wil kleiner gaan wonen. De haar toe gewezen woning is niet goed onderhou den. Kan zij verlangen dat deze woning eerst wordt opgeknapt door de ver huurder, in casu door de gemeente Antwoord Wij zouden u zelfs willen aanbevelen om de betreffende woning slechts onder de door u zelf te stellen voorwaarden te aanvaarden. Bevalt het eventuele tegenvoorstel u niet of accep- teerd men uw voorwaarden niet, dan moet u rustig in uw eigen woning blij ven, net zo lang tot u een andere meer passende woning beschikbaar wordt ge steld. S. Als de hoofdstop van de elec- triciteitsmeter doorslaat kunnen de meterstoppen dan heel blijven? Antwoord Doorgaans niet. Als het goed is moet de hoofdstop b.v. 15 A zijn als de meterstoppen 10 A zijn. Er zijn men sen, die als gewone stoppen 10 A ge bruiken, terwijl zij er geen rekening mede houden, dat er een hoofdstop van ook maar 10 A inzit. Als nu de hoofd stop oud is en de meterstop nieuw, kan het wel eens voorkomen, dat de hoofd stop wel en de meterstoppen niet door slaan. A. Wie stond in het doel tijdens de interlandwedstrijd Nederland-Zwit serland, in 1934 te Milaan gespeeld? Was dat Leo Halle of Van der Meulen Antwoord Dat was de heer A. J. v. d. Meulen. Deze wedstrijd verloor Neder land met 2-3.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6