Afscheid van de Raad. Voetbaloverwioning als geschenk voor Oma van de Lugt. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 22 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 54, SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 H. A. BUTZELAAR. Het jongste raadslid van de acht, die na de vergadering van 28 augustus niet zullen terugkeren, is de heer H, A. But- zelaar. Hij maakte deel uit van de K.V.P.-fractie vanaf 1953 en hij vertrekt niet omdat de last der jaren een man van 39 jaren beginnen te drukken, maar omdat het verantwoord lief zijn van de raad veel tijd kost en tijd is geld, vooral voor iemand, die de make laardij verkoos boven het landbouwer schap. Butzelaar is een echte Soester naam en dat is begrijpelijk als men weet, dat bijna twee eeuwen geleden een Butze laar zich aan de Grote Melm als land bouwer vestigde. Het bedrijf ging over van vader op zoon en de vader van het scheidende raadslid, de heer H. But zelaar, zag graag zijn enige zoon als opvolger, maar die moest daar eerst eens over denken, want het kopen en verkopen van huizen, zoals hij dat zijn vader zag doen, leek hem meer. Hij voelde er dan ook weinig voor, dat er 10 HA grond voor hem gekocht zou worden om op te boeren, want boer worden leek hem niet. Van de koop en de verkoop van huizen kwam voorlopig ook niets, want er kwam een aanbod van de frima Bosch en Calis om als uitvoerder mee te wer ken aan de aanleg van de rijksweg van Eemnes naar Hoevelaken. Nu was de uitvoerderskennis van de jonge Butze laar nihil, maar met goed uitkijken en veel aanpassingsvermogen ging het nog wel. Hij had 12 man van de firma en 6 die in Soest aangenomen werden voor de kapitale som van 1,50 per dag. In het begin geen greintje begrip van boren, uitzetten en alles wat te pas komt bij het maken van een weg, maar dat wende wel. Het land dat gekocht zou worden om te gaan boeren werd nu toch gekocht, maar nu om zand te leveren voor de weg en waar dit weggenomen werd ont stond de waai, waaruit al heel wat vissers hun buit opgehaald hebben. Er kwam een aanbod van de firma mee te gaan naar het Suez-kanaal, maar daar was geen sprake van, want de ouders ga ven geen toestemming en de minderja rige kwam toch op de boerderij, waar hij als landbouwer en onderduikersver zorger de oorlog door kwam. In 1951 werd de heer Butzelaar gediplo meerd makelaar en het werk in de makelaardij vroeg zoveel tijd, dat een bedrijfsleider het werk op de boerde rij beheerde. In 1956 werd deze ver pacht en het makelaarskantoor kwam aan de Middelwijkstraat, waar Bienvenu ook het woonhuis van de familie Butze laar werd. Sport was de grote hobby van de heer Butzelaar, die daardoor bestuurslid van Crescendo, B.D.C., motor- en autoclub en later van Peter's baan werd. Daar naast had hij grote belangstelling voor het bevorderen van de sportbeoefening onder de jeugd. Politiek was hij wat minder actief, tot hij aangezocht werd voor een plaats op de groslijst van de K.V.P. en in 1953 als agrariër en later als middenstander zitting nam in de raad. Voor dit werk moest hij een deel van het verenigings werk laten schieten, want het jonge makelaarskantoor vergde veel tijd. Met veel genoegen heeft de heer Butzelaar het werk voor de gemeenteraad steeds gedaan en met belangstelling had hij zitting in de agrarische commissie, de commissie strafvordering en de gas- commissie. Op den duur begon echter tijdgebrek deze activiteit te belagen zo dat hij het prettig vindt, dat men in de heer P. van Roomen een agrariër heeft gevonden, die zijn opvolger kan zijn en die meer representatief voor de boeren stand is dan een landbouwer die make laar werd. Hier en daar steekt de heer Butzelaar wel eens wat op over de gang van zaken in anderen gemeenten en deze kennis doet hem met een gerust hart verklaren dat de bijzonder prettige samenwerking van de raadsfracties in Soest een voor recht is waar men in andere gemeenten tevergeefs op wacht. Hier geen afgunst, haat of nijd, maar prettig werken ten behoeve van de gemeente en de bevol king, waarbij geen enkele partij erop uit is de belangen van een kleine groep voorop te stellen. Deze samenwerking is vooral daarom zoveel waard, omdat zij verder in de gemeente vaak ver te zoe ken is. Een kwart eeuw geleden was Soest nog een gemeente waarin iedereen iedereen kende, maar onze plaats krijgt steeds meer een bevolking, die veel weg heeft van een stadse bevolking en dat is te betreuren, omdat daarmee Soest als dorp verloren gaat. Met dank aan het college en alle raads leden neemt de heer Butzelaar afscheid van de gemeenteraad, waaraan hij steeds de meest prettige herinneringen zal be waren. Oma v. d. Lugt-Van Fulpen woont in de Molenstraat en ze werd 80 jaar. In die tachtig jaren werden vele nakome lingen geboren. Zeventien kinderen en tientallen kleinkinderen, die het wel heel bijzonder vonden, dat oma 80 jaar werd en daarom de hoofden bij elkaar staken voor een heel bijzonder geschenk. Het moest een familie-voetbal wedstrijd worden tussen twee elftallen, samen gesteld uit de families v. d. Lugt-v. d. Valk en Brouwer-Beijer. De vereniging K.P.S. werd gevraagd of het terrein aan de Biltseweg gebruikt mocht worden en het bestuur van de paleis-voetbalvereniging had daar niets tegen. Toen werd de heer Huurdeman aangezocht als scheidsrechter de fami lies in toom te houden en daarna wer den de elftallen samengesteld. Kees Brouwer kwam in het doel van de B.B.-combinatie en het gaf helemaal niet, dat onze Kees nog nooit gevoet bald had, want andere Brouwers en een aantal Beijers 'zouden zijn doel zo goed afschermen, dat er geen v. d. Lugt-v. d. Valk-bal door kon. Zo hadden ze zich dat voorgesteld, maar het liep heel anders, want de v. d. Lug- ten en v. d. Valken voelden zich ver plicht de naam van Oma hoog te hou den en het elftal met zeven spelers die haar naam droegen aan de over winning te helpen. De B.B.-combinatie had behalve de de butant-keeper, die negenmaal zou moe ten vissen, Toon Brouwer, Jaap Brou wer, Ries Brouwer, Piet Brouwer, Mauk Brouwer, Ad Beijer, Toon Beijer, Jan Beijer, Jaap Beijer en Johan Beijer. Tegenover zich vonden zij de ploeg met Bertus v. d. Lugt, die als een leeuw zijn doel verdedigde, driemaal Jan v. d. Lugt, Henk v. d. Lugt, nog eens Jan v. d. Lugt, Franco v. d. Lugt, Joop v. d. Valk, Jan v. d. Valk, Henk v. d. Valk en Wim v. d. Valk. Fototoestellen, filmapparaten, televisie belangstelling en honderden toeschou wers, waarvan heel velen v. d. Lugt, v. d. Valk, Brouwer en Beijer heetten. En het middelpunt van al deze spelers en toeschouwers was Oma v. d. Lugt, die bloemen kreeg en daarna met een magistrale schop tegen de bal de af trap verrichtte. De B.B.-combinatie begon met heel veel bravour en had na 5 minuten al de leiding door een doelpunt van Piet Brouwer. Dat namen de vrouwelijke supporters van de v. d. Lugten en de v. d. Valken niet en ze moedigden hun mannen, verloofdes, broers en ne ven aan. Vele bewoners van de Molenstraat, Beetzlaan, Beukenlaan en Klaarwater- weg, buren en familieleden van de 11 jonge v. d. Lugten en v. d. Valken hielpen een handje met het aanmoe- digingsgejuich en dat hielp, al leverde het voorlopig alleen maar een mislukt schot van Joop of Jan of Henk of Wim v. d. Valk op. Een knappe man, die ze uit elkaar kon houden. Het was een van deze vier, die uit een vrije schop de bal keihard tegen de lat schoot en de arme Kees Brouwer dook van schrik ineen, want hij had het niet erg op die hele harde scho ten. Een volgende kogel van Jan v. d. Lugt liet hij dan ook maar rustig gaan, maar dat kostte de gelijkmaker, want het schot was goed gericht. Met veel enthousiasme ging de v. d. Lugt- v. d. Valk-combinatie steeds weer naar voren en ze liepen Mauk Brouwer (die eigenlijk Piet heet) met een gemak voorbij alsof hij helemaal geen speler van de derde-klasser S.E.C. was. En hij liet zich met plezier passeren, want er werd zeer vriendschappelijk gespeeld en er stond niemand langs de kant om spelers voor het buitenland te wer ven of krachten voor het betaald voet bal uit te zoeken. Als de blauwe shirts van de B.B.-com binatie in de buurt van keeper Bertus kwamen om een voorsprong te nemen, dan stonden v. d. Lugten en Valken als rotsen om dit te verhinderen en machtige trappen stelden andere v. d. Lugten en v. d. Valken in de gelegenheid op het doel van keeper Kees los te gaan. Een mooie Valk-kopbal ging net over de lat. Een der Valken werd gehaakt en hij bleef zwaar kreunend liggen. Dat hoor de echter bij de vertoning, want er was niets aan de hand en toen wat later een Brouwer of Beijer of v. d. Lugt of v. d. Valk met grote plassen water bijgebracht moest worden, was dat ook een deel van de show ter ere van Oma v. d. Lugt, die beide kanten even hard aanmoedigde. Joop v. d. Valk maakte het tweede doelpunt en Henk v. d. Valk het derde, zodat met rust de stand 3-1 voor v. d. Lugt v. d. Valk-combinatie was. Er werd even gerust en dames met veel medelijden vroegen of die arme Kees Brouwer, die nog nooit gevoet bald en gekeept had, niet vervangen kon worden, maar dat was helemaal niet nodig, want na rust zou Kees eens wat laten. zien. En dat heeft hij, want nog een half dozijn maal moest hij de bal uit het net grabbelen. Wel werd de B.B.-combinatie heel erg met Hup- B-B-geroep aangemoedigd, maar het wilde niet lukken. Franco v. d. Lugt joeg de vierde goal in de touwen en met een moorddadig schot wilde hij ook het vijfde doelpunt scoren. Hij trapte echter over de bal heen en toen deed Jan v. d. Valk het maar. Die maakte ook het zesde en zeven de doelpunt. Jan v. d. Valk ging het veld uit en Marcel v. d. Valk - enkele turven hoog- kwam hem vervangen, waarna Jan v. d. Lugt ter ere van Oma v. d. Lugt nog even twee doelpunten maakte en de stand op 9-1 bracht. Toen gingen ze broederlijk feest vieren. TIJL UILENSPIEGEL. Als het regent dan is het geen weer voor het openluchttheater, maar h'et kan ook te zonnig zijn, zoals zaterdag en dan gaan vele moeders met hun kin deren naar het natuurbad. De belang stelling viel dan ook wat tegen, maar toch hebben 500 kinderen zich bijzonder vermaakt met de avonturen van Jan Klaassen, Katrijn en Tijl Uilenspiegel. Het plezier werd ingeleid door de heer A. G. Terhorst, die namens de V.V.V. de kinderen en de ouders verwelkomde en Eddy de Valk met zijn medewerkers Chris Veer en Corry Valenkamp aan kondigde. Eddy de Valk was voor de rest van de middag oom Eddy en hij had er bijzon der veel slag van de jeugd bezig te houden. Hij begon direct met het A.B.C.-applaus in te voeren en dat was net wat de meisjes en jongens konden gebruiken op deze middag. Bij A heel hard klappen, bij B heel hard trappe len en bij C zo hard hoera roepen, dat het in Amersfoort te horen zou zijn. Op een enkel kort sein van Oom Eddy barstten ze dan ook vol enthousiasme met dit A.B.C.-applaus los. Jan Klaassen kreeg een uitnodiging van zijn oom Gerrit hem in Afrika te be zoeken en hij riep de hulp van de kin deren in zijn vrouw Katrijn te bewegen thuis te blijven, want hij ging veel lier ver alleen. Die hadden daartegen hele maal geen bezwaar en ieder argument van Katrijn brulden ze ondersteboven. Ze moest en ze zou thuis blijven. Dat gebeurde dan ook. Tot haar geluk, want de haren rezen de kinderen te berge, iedere keer als ze de schurk, die het pakje brood van Jan Klaassen kwam stelen, in de gaten kregen. Gelukkig overwonnen Jan, oom Gerrit en de poli tie dit ongure individu en zijn arresta tie werd begeleid door een dubbel hard A.B.C.-applaus. En de tovenaar, die ook al in het stuk voorkwam, kreeg een extra applaus. Meisjes en jongens hielden een wed strijd en wie het eerst een droge be schuit naar binnen kon werken en dan fluiten was winnaar. Ook dat ging met heel veel toejuichingen gepaard. Tijl Uilenspiegel was als bediende in een theeschenkerij heel modern en de man die wat kwam drinken ook, want hij arriveerde op een scooter. Tijl zette hem de gekste drankjes voor en haalde de zotste streken uit, maar hij maakte alles weer goed toen hij in een hoed een koek bakte en het bleek dat hij, on danks zijn schelmenstreken, een goed hart had. ERGERLIJK. Twee jongens van 16 en 17 jaar, waar van de een, J. P., in Soest woont en de ander, A. v. d. H, in Baarn, werden door een boswachter aangehouden, om dat ze op wat verdachte wijze een jute zak met inhoud vervoerden. Toen hij constateerde dat zij er een bergeend in hadden, nam hij ze mee naar het politiebureau. Het bleek, dat ze de eend bemachtigd hadden in het park Colenzo. Ze hadden het dier zo mishandeld, dat het de ogen miste. De hersens waren ernstig beschadigd maar het dier leefde nog toen ze met een bot mes aan het slachten wilden beginnen. Het lukte niet en daarom slepen ze eerst het mes. Voor ze met slachten konden beginnen werden ze aangehouden. Er is proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal en dierenmis handeling. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Ongeveer 60 meisjes hebben, met enkele bestuursleden van de Dierenbescher ming en enkele leerkrachten van de Huishoudschool, een prachtige bustocht gemaakt. Deze tocht hadden de meisjes, allen leerlingen van de Huishoudschool, verdiend met de verkoop van zilveren lepels enz., waarvan de opbrengst be stemd was voor de herbouw van het afgebrande Dierentehuis te Soest. Na een afwisselende tocht door de Be tuwe werd Rotterdam bereikt. Daar werd een rondvaart van IV2 uur ge maakt door de havens. Vandaar ging het naar Scheveningen, Madurodam en naar het Lunapark te Rijswijk. Het was prachtig zonnig weer en allen heb ben niet weinig genoten, 's Avonds te gen 8 uur arriveerde men weer in Soest. JUBILEUM VAN S.E.C. S.E.C. houdt zaterdag a.s., van 4-6 uur, receptie in het Oranje Hotel ter gele genheid van het twintigjarig bestaan en het behalen van het kampioenschap vierde klas, gevolgd door de promotie naar de derde klas. LASTIGE VERKEERSHEUVEL. Voor garage Van Kooij ligt een ver keersheuvel, die waarschijnlijk niet hele maal op de juiste plaats aangebracht is, want opnieuw heeft een bromfietser dit goed-bedoeld obstakel niet op tijd ge zien en is erop gereden. Een dergelijke vergissing gaat meestal met schade ge paard. PUZZELRIT OLYMPIA. Woensdag j.1. kon de 4e bekerrit van Olympia geen doorgang vinden wegens de slechte weersomstandigheden. Deze rit wordt nu morgen gehouden. Men zie de advertentie in dit nummer. DR A. U. MICHELSON SPRAK IN SOEST. In 1939 waren er 17 miljoen joden, die over de gehele wereld verspreid woon den, thans zijn er omstreeks 12 miljoen, waarvan 6 miljoen in Amerika en 2 miljoen in Palestina. Vele van deze joden belijden de oude godsdienst, terwijl anderen tot het christendom bekeerd zijn. Onder hen, die het Evangelie onder de joden verkondigen, neemt dr A. U. Mi- chelson een voorname plaats in. Hij woont in Los Angeles en bezocht op een reis door Europa en Nederland ook Soestdijk, waar hij sprak in Credo. Zijn toespraak werd vertaald door de heer D. Gutter, die evangelisatiewerk onder de Joden verricht. Dr Michelson werd geboren in Duits land en onder het keizerrijk nam hij een vooraanstaande positie bij de rechter lijke macht in. Zijn bekering tot het Christendom bracht hem in conflict met zijn familie en naaste omgeving en in 1928 emi greerde hij naar Amerika, om daar on der de Joden het evangelie te brengen. Hij voelde zich hiertoe geroepen omdat hij het onverdraaglijk vond dat het volk, waaruit de goddelijke waarheid voort kwam, deze goddelijke waarheid zelf niet kende. Hij werkte in Los Angeles en had een zware strijd te voeren met de rabbijnen, die de geestelijke verzorging van 300.000 Joden hadden. Aanvankelijke successen werden teniet gedaan door de vijandige houding van de joodse leiders in Californië. Toen het leek, dat er een eind gekomen was aan Orschoon het mij in het algemeen koud laat of ik in mijn opvattingen mee- of tegenstanders heb, deed het mij toch goed dit weekend in een vooraanstaand weekblad te lezen „Handel met Rus land is verraad aan de vrijheid". Toen ik een paar weken geleden schreef, dat ik het droevig vond, dat onze K.L.M. met zoveel gejuich aankon digde, dat zij met Rusland een -over eenkomst had gesloten voor een dienst op Moskou v.v., kreeg ik van een be vriende relatie te horen, dat dit erg kortzichtig van me was. Ik vond (en vind) namelijk, dat we met „Zaken zijn zaken" een beetje kieskeu riger moeten zijn en geen commer ciële overeenkomsten moeten sluiten met landen waarvan we uit en te na rondbazuinen, dat ze in geen enkel op zicht deugen. Dat zij de vrede bedreigen en geen en kel ontzag hebben voor de mens en de rechten van de mens. Ik sta op het standpunt, dat, wanneer de Russen b.v. zo graag onze zoute ha ringen willen hebben, wij die hun ca deau moeten doen, onder voorbehoud, dat zij ze aan hun bevolking gratis uit delen. Ik vind het beneden iedere waardig heid van een vrije natie ook maar één cent te verdienen aan landen als Rus land, die geen gelegenheid laten voor bijgaan de vrije wereld te belagen, de zaken van de vrijheid in de war te schoppen en in die pogingen voor geen middel terugdeinzen. En dit allles met de bedoeling het com munisme aan de vrije wereld op te drin gen. Daarom vind ik het prettig in bedoeld weekblad te lezen, dat Prof. dr Ropke handel met Rusland verraad aan de vrijheid noemt. Ik ben er van overtuigd, dat Moskou zelf van onze bereidwilligheid „wat te willen verdienen" 't meest verstomd is. „Speculerend", zoals prof. dr Ropke zegt, „op ons gebrek aan begrip en gebrek aan gevoel van eigenwaarde". Niet leuk om te horen voor de mannen van „handel is handel", maar waar. Zij mogen weten, dat er toch nog heel veel mensen zijn, die vinden dat geld uit deze handel stinkt. H. OEKMAN. het zendigswerk van dr Michelson, om dat de tegenstand te groot geworden was, werd hij door vrienden in staat ge steld zich in radio-toespraken tot het joodse deel van de Amerikaanse be volking te richten en de oprichting van de Hebreeuwse Evangelisatie Vereni ging betekende het begin van heel veel werk over de gehele wereld. De vereniging werd in 1930 opgericht en met gehuurde radiozenders was het mogelijk het evangelie onder de Joden, te brengen. Daarnaast werden ook de stoffelijke belangen niet vergeten en- vertegenwoordigers in Duitsland, Neder land, Engeland, Frankrijk, Noord-Afri- ka en Israël werden hiervoor ingescha keld. Er zijn ruim 40 zendelingen, die in alle werelddelen het evangelie onder de Jo den brengen en dr Michelson is ondanks zijn 72 jaar zeer actief. Voordat hij naar ons land kwam bezocht hij Palestina en ook daar heeft hij aan de Joden het evangelie verkondigd. AANRIJDING. De Soestenaar J. K. reed met zijn brom fiets op de Kolonieweg en hij kruiste het pad van de automobilist T. M. De brommer kwam tegen de voorbum per van de auto terecht en de duobe rijder R. de B. viel. Hij kreeg een ge compliceerde onderbeenbreuk. Dokter Stroband verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per E.H.B.O.-auto naar het St. Elizabeth- ziekenhuis te Amersfoort brengen. MARMOTTENHOK. Een jongeman nam een plank weg van een bouwwerk. Niet om er geld voor te maken, maar omdat hij hem nodig had voor een marmottenhok. Toen hij vol trots keek naar de mooie oehuizing van zijn marmotten werd hem verzocht de woning af te breken en de stukken van de plank terug te brengen. Dat heeft hij toen zuchtend gedaan. BROMFIETS GEVONDEN. Er is een onbeheerde bromfiets ge vonden, waarvan vermoed wordt dat hij uit Zandvoort afkomstig is. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1