Hmsmimm VRIJDAG Schoenen van 1858 en 1958. KWAK MffUï Van maal BRILLEN SDe g,e^eEEigAeid Sopst voor 30 jaar. UW GEZICHTSVORM SOEST. w 55 BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool PHILIPS - TELEVISIE. VOOR SCOOTERRIJLES D. ENGEL SOESTERBERG. Burgerlijke stand. Kapsalon W. A. BUTZELAAR De volgende week geen courant. GESLOTEN Drukkerij Smit Adm. Soester Courant DE KRACHTBEVRIEZER Huishoud- Perion Dames kousen PASSEND BU SOESTERBERGSESTR. 44 TEL2045-SOEST In de Torenstraat stonden 100 jaar ge leden drie huizen en wat nu een goede snelverkeerweg is, was toen een zand pad met de sombere naam Dodenweg. Het was een holle weg, zodat de schoen maker J. van Isselt, die zich op 13 juni 1858 in een van die drie huizen ves tigde, voor 't gemak Jan aan 't hol genoemd werd, want Jan van Isselt was blijkbaar te plechtig en iedereen had recht op een bijnaam. Soest had in die tijd nog geen 4000 inwoners en toen Jaap, één van de vier zoons van Jan van Isselt, naar de katholieke lagere school ging, die eenzaam in de Steenhoffstraat stond, kwam hij alleen langs het huidige ho tel „De Kleine Witte" en het St. Jozef gesticht, want verder was er niets. Vader Jan werkte hard en de knechts die hij al gauw kreeg ook, want het hoorde tot het goed gebruik van die dagen heel lang en heel hard te werken en heel weing te verdienen. Alle reparaties werden met de hand uitgevoerd, dus om 4 uur beginnen en 17 uur later ophouden was heel gewoon. Jan van Isselt was de derde schoen maker in Soest, maar de eerste, die wat meer werk van de reparaties maak te. Hij was daarom wat duurder dan anderen en een paar zolen en hakken kostten 1,50. Hij had klanten in Amersfoort, Soes- terberg en Blaricum en 's zondags ging hij lopend met een vracht gere pareerde schoenen naar Blaricum, om ze af te leveren en meteen af te rekenen. Wie betaald had kreeg een borreltje en het zou misschien niet gek zijn als de tegenwoordige schoenmakers eens in overweging namen deze gewoonte weer in te voeren. Niet iedere zondag vond die mars naar Blaricum plaats, want ook Jaap Staal nam de schoenen wel eens op zijn hon denkar mee. Daarvoor kreeg hij een dubbeltje en op hoogtijdagen 15 cent. Hij moest toch naar Amsterdam, dus voelde hij zich rijkelijk beloond. Evenals de knechts, die voor een rijksdaalder en de kost zo'n kleine honderd uur per week werkten. Hun baas had vijf jaar in Hoogland gewerkt voor 50,per jaar en de kost en daar moest hij om half vier beginnen. Vader van Isselt werkte een tijdlang met 4 zoons in zijn zaak, maar drie van hen zochten een andere baan en Jaap nam in 1910 de schoenmakerij en zadelmakerij over. Voor het zover was ging hij op zoek naar een vrouw en hij trof in de Laanstraat Johanna van Dijk. Op 26 april 1910 stapten ze in de huwelijksboot, die nu nog vaart. De jonge mevr. van Isselt beviel het maar matig dat ze zo gauw klaar was met haar werk en dan maar de Doden weg langs moest kijken of er eens iemand voorbij kwam. In de Laanstraat hadden boerderij, kruidenierszaak, sleperij en verkoop van takkenbossen handen vol werk gegeven en in de Torenstraat was het echt stil. In 1911 werd dan ook een winkel ge opend, die bestond uit een eenvoudig aangebouwd gedeelte en de verkoop kon beginnen. Een vetpot was het niet in die tijd, want aan een paar kinder schoenen werd 30 cent verdiend. Wel had de Soester middenstand toen het voordeel dat de inwoners van onze gemeente niet voor een kleinigheid naar de stad gingen. De oorlog kwam en daarmee de over tuiging dat het nu wel heel slecht zou worden in het schoenmakers- en schoen- verkopersbedrijf, maar dat viel erg mee en in 1919 stond geen minister Lieftinck klaar om eventuele overwinst voor 90 °/o in te pikken. Er was goed verdiend in de schoenmakerij, die naast de reparatie veel maatwerk leverde. Wel liepen nog heel veel mensen op klompen, maar de tijd, dat velen op klompen in de kerk kwamen, was voor bij en wie 41/2 gulden in de schoen makerij aan de Torenstraat bracht kon daarvoor een paar oerdegelijke maat schoenen krijgen, die vele jaren mee gingen. In 1921 deed de heer Van Isselt de schoenmakerij over en aanvankelijk viel het niet mee alleen maar bezig te zijn met winkel en tuin, maar alles went en de nu 87-jarige herinnert zich, dat hij al spoedig tegen de luiste man op kon luieren, zoals hij het noemt. In 1924 ging alles tegen de vlakte en huis en winkel werden wat ze nu zijn. Na 42 jaar gaf 't echtpaar Van Isselt het bedrijf uit handen, dat de vader 52 jaar beheerd had. De firma Kooman kwam in 1952 en de winkel werd uitgebreid en gemo derniseerd en nu kan reclame gemaakt worden met het feit, dat 100 jaar ge leden Jan van Isselt een schoenmakerij begon aan de Dodenweg, die nu Toren straat heet. AANRIJDING. De motorrijder S. J. uit Hilversum reed op de Beckeringhstraat. De bromfiet ser P. B. verleende hem geen voorrang bij de Nieuwstraat en er ontstond een botsing. Beide bestuurders kregen schaafwonden en de bromfiets werd ernstig beschadigd. De motor slechts van voren. EENDENJACHT. Opnieuw heeft de heer K. gemeld, dat honden jacht gemaakt hebben op zijn eenden. Ditmaal vielen er geen slacht offers. POLS GEBROKEN. Een 78-jarige dame kwam uit een win kel in de Torenstraat en ze had geen erg in het stoepje. Zij viel en brak een pols. Zij werd per taxi naar dokter Van Dorssen gebracht, die de eerste hulp verleende. Hierna werd zij per auto naar huis gebracht. REGEN-FONTEINEN. Door de grote hoeveelheid regenwater, die het riool op de Vredehofstraat zon dagmiddag te verwerken kreeg, ontston den op verschillende plaatsen fonteinen. Het water werd met kracht enige me ters uit de putten gespoten. fiQ Gedipt. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. in uw huiskamer terwijl U tevens alle belangrijke gebeurtenissen kunt meemaken. Zie 't op z'n best met Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 2379 BIGGEN EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 335 big gen in prijzen van 40,tot 60, en 14 drachtige zeugen van 310,-— tot 450,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 13,25 tot 14,50. Henneneieren van 7,75 tot 12,50. Middenprijs 13,75. Prijs per kg. 2.22 (basis 62 gr.). OMSTREDEN HEK. Vorige week meldden wij reeds, dat K. v. d. B. in de Laanstraat een hek plaatste in een toegangspoort, waardoor medebewoners van deze straat hun hui zen aan de achterkant bereiken. Belang hebbenden sloopten het hek, v. d. B. wilde het weer neerzetten maar be dacht zich. omdat de houding van zijn buurtgenoten onvriendelijk was en ten slotte zette gemeentewerken het neer omdat v. d. B. blijkbaar toch in zijn recht stond. Het is inmiddels weer ge sloopt en de gemeente heeft de poort nu afgesloten met palen, prikkeldraad en ligusturhagen. Het afbreken wordt er nu niet gemakkelijker op. EIGENAARS GEZOCHT. Bij de politie kunnen de eigenaars te recht van een uitschuifbare ladder, die bij de Mariaschool ligt en van een da mesrijwiel, dat eveneens onbeheerd aan getroffen werd. PUZZELRITTEN. Zondagmorgen, te 10.30 uur, vindt bij hotel „Bos en Duin" de start plaats van een puzzelrit, georganiseerd door S.E.C. Het is een tocht van 20 km met een ge middelde van 12 km voor rijwielen. De Soester Bromfietsclub organiseert een rit van 35 km op zondagmiddag. Het gemiddelde is 20 km per uur. Start 2.30 uur bij „Bos en Duin". NAAR NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 CONCERT VAN P.V.O. Donderdagavond, 8 uur, geeft P.V.O, C. Roskam 43. G. Sikkelbein 50. W. Roest 51 59. G. H. v. d. Broek 52 68 78. J. Wijnands 64 67. G. Sukkel 71. R. Kos ter 77 80. SLUITING HULPSECRETARIE. De hulpsecretarie te Soesterberg zal vanaf 21 juli a.s. tot en met 2 augustus d.a.v. gesloten zijn. Voor dringende aan gelegenheden kan men zich vervoegen bij de gemeentesecretarie te Soest. GESLAAGD. Voor het diploma Mulo A slaagden de dames M. A. Morks en A. Blok. AANRIJDING. Op de Amersfoortsestraat, nabij de Ri- chelleweg, had vrijdagmorgen weer een aanrijding plaats, toen een uit die weg komende militaire auto zonder voor rang te verlenen een passerende brom fiets aanreed. De berijder van de bromfiets kwam te vallen, waardoor hij enige verwon dingen in het gezicht opliep. GEEN VOORRANG. J. v. A. reed per bromfiets op de Amers foortsestraat in Soesterberg, richting Utrecht. Van de andere kant kwam de automobilist P. v. d. J., die de Ri- chelleweg inreed zonder te letten op het verkeer op het fietspad. De bromfiets botste tegen de auto, die schade kreeg aan een achterspatbord. De brommer werd ernstig beschadigd. Geen persoon lijke ongelukken. GEBOREN Anton, zoon van H. van den een concert in Soestduinen» op het ter- 1 Brink> opperman en Chr. M. Zonne- rein tegenover het hotel. Het programma is als volgt Arrowmanches, mars A. E. Kelly. Münchener Kindl, walsK. Komzak. Fantasie over Der Freischütz, K. M. von Weber. Printanière, walsL. Montagne. Colonel Bogey, mars K. J. Alford. Florentiner Marsch J. Fucik. Fantasie over Die lustige Witwe, Franz Lehar. Donauwellen, wals Ivanovici. Tweede potpourri populaire, A. Delberg. Alte Kamerade, mars Teike. DUIVENVLUCHTEN. Zaterdag had een wedvlucht plaatst vanaf Bordeaux, 925 km. De Vriendschap had 51 duiven in con cours. Gelost zaterdagmiddag 13 uur met Z.O.-wind. Aankomst eerste duif zondag 10.12.54. Aankomst laatste prijs- duif 16.45.35. S. en G. Rijksen 14 8 11. W. Nieuwen- huis 2 9. E. Veerman 3 12. Z.K.H. Prins Bernhard 5 13. R. Koster 6. W. Altenaar 7. D. J. Bos 10. De jonge duiven vlogen vanaf Duffel, 133 km. In concours 321 duiven. Gelost 7.50 uur. Aankomst eerste duif 9,36.38. Snelheid 1239.29 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.56.39. G. van Klooster 1 12 21. J. Onwezen 2 15 17 42 44 69 75. C. Jak 3 7 28 36 37 53. A. Grift 4 6 18 25 54. Z.K.H. Prins Bern hard 5 9 14 24 26 35 45 49. W. Nieuwen- huis 8 11 38 70 72. H. Verkerk 10 19 27 30 32 39 46 48 60 61 66 73. W. Altenaar 13 16 23 29 62 65. S. en G. Rijksen 20 47 56 74 76. J. Huurdeman 22 55 57. P. Ver woerd 31 34. D. J, Bos 33 58. E. C. van Daatselaar 40 63. E. Veerman 41 79. QEBFTN veld, Julianalaan 36. Robertus Bel- larminus, zoon van J. Th. Miltenburg, analist en G. R. Stein, Chr. Huygens- laan 5. Donald Mike, zoon van G. F. de Graaff^ bankwerker en A. Felix, Birkstraat 138. Renée, dochter van G. H. Verwers, arts en C. Ritmeester, Soesterbergsestraat 172. Helene, doch ter van H. J. Meijering, verkoopchef van een autosloperij en van H. L. Ver poorten, Van Lenneplaan 50. Ger- rit, zoon van W. T. de Groot, zaadhan delaar en A. E. Spruit, Beukenlaan 54. Gary Henry, zoon van L. Nolte, militair en E. A. Skowronek, Oude Utrechtseweg 6a. Yvonne Wilhelmi- na Helena, dochter van E, van Maaren, constructie-bankwerker en W. H. van Wilpen, Oosterstraat 227, Baarn. Leo, zoon van J. Veldkamp, electromon- teur en M. Koelewijn, Soesterbergse straat 61. Richard Willem, zoon van H. C. A. van Rijswijk, huisschilder en T. H. Jongste, Rademakerstraat 26. ONDERTROUWDC-errit Versteeg, loodgieter, Heuveloordstraat 2, Baarn en Cornelia Petronella ten Pas, zonder be roep, Nieuwstraat 50. Adolf Lodewijk van Lokhorst, landbouwkundig ambte naar, Rivierenhof 76, Groningen en Ma rijke Knipscheer, zonder beroep, Van Lenneplaan 35A. Dirk Buinekamp, lasser, D. Stalpaertstraat 131, Hilversum en Maria Sijberden, naaister, Nieuw straat 46, Lykle Marius Visser, ver tegenwoordiger, Kerkstraat 46 en Jean- nette van den Broek, zonder beroep, Kerkstraat 46. Johannes Petrus de Jong, timmerman, Bosstraat 20 en Anto- nia Wilhelmina de Wit, zonder beroep, Koninginnelaan 55. GEHUWD Geen. OVERLEDEN Leendert den Uyl, 69 jaar, zonder beroep, gehuwd met C. Brinkhuis, Van Lenneplaan 6. Hen drik Wijnands, 55 jaar, aannemer, ge huwd met M. van der Schagt, Postweg 44. Helena Rijkhoek, 52 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. Burgwal, Beetz- laan 96. Johannes van Biljouw, 70 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. M. W. van Lin, Olijkeweg 13. Gerarda Wijnen, 62 jaar, zonder beroep, Amers foortsestraat 5. Hendricus Breen, 67 jaar, zonder beroep, gehuwd met C. J. Weurman, Ir. Menkolaan 43. Evert Wernsen, 80 jaar, zonder beroep, we duwnaar van M. Barfuss, Klein Engen- daalweg 18. Willem Jan van Amstel, Volgende week is onze zaak wegens vakantie van het redactie-, administratief- en technisch perso neel. Als gevolg hiervan zal de „Soes ter Courant" niet verschijnen en dinsdag 29 juli en vrijdag 1 au gustus. Wij verzoeken H.H. adverteerders hiermede rekening te houden. en 77 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. L. A. Drescher, Voltastraat 7, Amers foort. 42. Billy buigt zich nog wat dieper naar voren en voelt dat een gedeelte van zijn gezicht begint te verstijven. Nu weet hij genoeg Dadelijk trekt hij zich terug en sluipt de paar traptreden weer op. Hij moet de politie waarschuwen. Iedereen, die in de buurt van die bank rovers komt, wordt verstijfd en de ban dieten kunnen zich gemakkelijk uit de voeten maken. Hij scharrelt door de gang en door de kantoorkamer, waar het venster heel flauwtjes zichtbaar is in de duisternis. Dan, als hij vlak bij het venster is, hoort hij opeens zacht-fluisterende stemmen en het volgende ogenblik van een priemt een felle lichtbundel zaklantaarn door het duistere vertrek en staat Billy in z'n pyama te kijk. „Handen omhoogzegt een stem en een ander zegt „Goeie griet, dat is een jochie I" Het was 30 jaar geleden niet de ge woonte van Soester predikanten tij dens een kerkdienst, die werd bijge woond door leden van het koninklijk huis, hieraan bijzondere aandacht te be steden, maar terecht maakte ds Van Schaick een uitzondering toen Koningin Moeder Emma, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana een dienst bijwoonden kort na de verjaardag van de Koningin- Moeder. De gemeente zong staande een dank lied nadat ds Van Schaick de konink lijke familie geluk gewenst had. Een meneer op een fiets was al erg ongelukkig toen een wandelaar hem erop wees, dat zijn lantaarn niet brandde. Hij boog zich ver voorover om te kijken of dat juist was en botste te gen een auto, die hij door zijn vreemde houding niet zag. Het liep goed af, maar toch moest de ziekenauto er aan te pas te komen. Dertig jaar geleden wisten sommige bedrijven ook wel wat reclame was, want huis aan huis werd een stukje P.K.-kauwgom bezorgd, dat op een kaartje in een enveloppe zat. Deze kaartjes konden in drieën gescheurd worden een plaatje voor de kinderen, een kalender voor pa en een boeken legger voor ma. Een man werd volkomen uitgeput op de Middelwijkstraat aangetroffen. Hij was werkloos schilder, woonde in Am sterdam en was naar Amersfoort gelo pen om te proberen daar werk te krij gen. Dat was niet gelukt en nu was hij op de terugweg naar zijn woonplaats. Hij kreeg een stevig maal en een goed bed en was de volgende morgen ge noeg uitgerust om verder te kunnen lopen. - Een zwerver werd opgepakt omdat hij stomdronken was. De volgende mor gen was hij nuchter en mocht weer verder. Twee uur later zat hij weer in de cel wegens dronkenschap. De centen voor de borrels had hij gebedeld. Dertig jaar geleden gingen enige personen in een artikel tekeer tegen de „onzinnige en gevaarvolle danswoe de waaraan zij een eind wilde maken. Op dezelfde pagina stond een adver tentie van een meneer, die beweerde dat iedereen dansen kon leren en dat de cursussen in september zouden aan vangen. Geeft u spoedig op, was zijn vermaan. Er was een meneer die in een droe- vig gesteld stuk, klaagde over het lot van een arme bruine beer, die aan een ketting over straat „meegesleept" werd en kunstjes moest vertonen, die zijn baas geld opleverden. Die meneer meen de ook te weten, dat die kunstjes er op hardhandige wijze ingeslagen werden. We moeten aannemen, dat die beer niet schrijven kon, maar in het vol gende nummer van de Soester Cou rant stond een ingezonden stuk met als onderschrift „De Bruine Beer". Hij vertelde daarin, dat zijn lot heus zo slecht niet was en dat hij voldoende te eten kreeg. Daarbij kwam dat zijn baas hem niet aan de ketting meesleepte omdat hij zelf veel sterker was en de baas wel kon meeslepen als hij er zin in had. En die kunstjes wa ren hem niet met slaag ingeprent, want zijn baas wist veel te goed, dat een ster ke bruine beer een goeie lobbes is, maar een woesteling kan zijn als hij geslagen wordt. In de school in de kerkebuurt moest een nieuwe onderwijzer komen. Er werden 239 sollicitatiebrieven ontvan gen. Een Zwollenaar lachte een paar Soes- teis uit, die werkelijk zo gek deden, dat ze er om vroegen uitgelachen te worden. Ze namen dat echter niet en sloegen - de buitenlander met weinige dreunen buiten westen. Toen hij bijge komen was zaten de daders al in de cel en hij ging gauw naar Zwolle terug. Andere knokkers sloegen het huisraad in een woning kort en klein. Het waren twee broers, die blijkbaar erg op el- kaar gesteld waren en de inboedel was van pa. Heden overleed, no| volle zekerheid des G< zame Man, Vader, Be JOHANNES in de leeftijd van ru Loenen a. d. J. VERVAl Hoogvliet, G. J. H. "V M. A. H. T Soestdijk, C. J. VERA A. VERVAr. Bussum, J. H. VERT M. VERVAL Loenen a. d. Vecht, Prinses Wilhelminawe De bijzetting in het f£ plaats gehad op de Ne te Soest. Tot onze diepe droef heid overleed heden, na een langdurig, ge duldig gedragen lij den, onze lieve Man, Vader, Broeder en Behuwdbroeder, JAN FREDERIK VAN DEN HAM, op de leeftijd van 62 jaar. Soest, J. J. van den Ham van Duuren. Jaap en verloofde. Soest, 19 juli 1958. Van Lenneplaan 3a. De teraardebestelling- vindt plaats woensdag 23 juli a.s., om 1 uur, op de Ned. Herv. Be graafplaats te Soest. Gevraagd voor hele of halve dagen flinke zelf standige HULP in de huishouding, 25 tot 50 jaar, in gezin van 2 personen, waar huis vrouw ontbreekt. Aan melden na 19 u., Kerk- dwarsstraat 19 Soest. GARAGE te huur. Julia nalaan 69. Tevens gas stel te koop. WERKSTER gevr., v.g. g.v., voor 2 morgens en 2 middagen in de week, van 9-12.30 u. en 1.30- 5 uur, in klein modern huis. Loon 15,i. Hil- debrandlaan 23, tele foon 3672. Gevraagd een stevig KINDERLEDIKANT JE. Br. onder letter D 2 bu reau Soester Crt. Prima BOERENKOOL en andijvieplanten te koop. Hoekstra's Kweke rij, Oude Utrechtseweg 28, Soest. j le en 2e HYPOTHEEK aangeboden op aantrek kelijke voorwaarden, ook zonder levensverzekering Br. onder nr. 905 bureau Soester Crt. Net MEISJE b.z.a. voor dag en nacht. Br. onder nr. 904 bureau S.C. LANDHUIS of heel huis met garage te koop ge vraagd voor zelfbewo- ning, Soest of omgeving. Geen nieuwbouw. Br. no. 903 bureau S.C. Siand- schoenen Van zware kwaliteit rub ber. niet geruwde vin gers, zodat U ook natte voorwerpen stevig vast heeft. Onmisbaar voor tal van huishoudelijke bezigheden. Alle maten, óók voor" Heren QJ Een prachtkous, beslist 1ste keus. geheel gemin derd, In fraaie, lichte zomerkleuren. 98 Alleen Vrijdag I

Soester Courant | 1958 | | pagina 2