^Augustus 1858 Afscheid van de Raad. V. V.V.-verkeershuis zomers middelpunt. IN DE HOEK. SOEST. VOLGENDE WEEK GEEN COURANT. VRIJDAG 25 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 55. SOESTER OURANT V»rschijnt Udere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVEDRUKKERI J SMIT SOESTDIJK BUBEAU VOOR REDACTIE EN A DMINIS TH ATI KVAN WEEDESTBAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12(153 Over een week is het 2 augustus en op diezelfde datum werd 100 jaar geleden in Arolsen een prinses geboren. Zij was de tweede dochter van de vorst George Victor van Waldeck-Pyrmont en kreeg de namen Emma Adelheid Wilhelmina Theresia. In ons land wist men hiervan niets, want er waren zoveel van die kleine rijken in Duitsland en er werden vele prinsessen en prinsen als dochters en zonen van duitse vorsten geboren. Twintig jaar later kende echter ieder een in Nederland de jonge prinses Em ma, die naar ons land kwam en op 7 januari 1879 met koning Willem III huwde. Ruim anderhalf jaar later werd haar dochter Wilhelmina geboren en op 23 november 1890 werd zij als regen tes van het 10-jarige prinsesje de eer ste vrouw van het land. Zij bleef dit 8 jaar, tot de meerderjarigheid van Wil helmina. Op 8 september 1898 aanvaardde H.M. Koningin Wilhelmina de regering. Kort tevoren werd de volgende proklamatie tot het nederlandse volk gericht Landgenoten, De taak, die mij in 1890 werd toever trouwd, is weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbaar voorrecht ten deel mijn beminde dochter de leeftijd te zien bereiken, waarop zij naar het voor schrift der grondwet tot de regering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad ik op als regentes van het koninkrijk, thans schaart het gehele volk zich in vreugde om de troon zijner jonge koningin. God heeft mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste wens is vervuld. Aan allen, die mij met raad en daad hebben terzijde gestaan en die mij ge steund hebben door hun liefde en ge hechtheid, breng ik mijn dank. Moge het ons land met zijn bezittingen en koloniën onder de regering van Ko ningin Wilhelmina wel gaan. Het zij groot in alles waarin ook een klein volk groot kan zijn. Ik treed af van de hoge plaats, die ik in ons staatswezen heb bekleed, met de diepgevoelde wens, dat op Koningin en volk tezamen - door de nauwste banden verenigd - Gods zegen blijve rusten. 's Gravenhage, de 31e augustus 1898. w.g. EMMA. Voordat de jonge Koningin de eed aflegt spreekt haar moeder in de Nieu we Kerk te Amsterdam de volgende woorden „Haar troon vinde een hech te steun in de innige verknochtheid en trouw van het Nederlandse volk. Moge God, de Almachtige, de beden verhoren, die worden opgezonden voor Koningin Wilhelmina. Hij neme haar onder Zijn heilige hoede en bescherming". Na de zware taak, die de Koningin- Moeder 8 jaar vervuld had, wijdde zij zich geheel aan de liefdadigheid en de Emma-bloemcollecte van de t.b.c. wekt nog herinneringen op aan haar grote belangstelling voor de bestrijding van het leed in iedere vorm. Zij nam in de sympathie van het nederlandse volk een bijzondere plaats in en was ook in Soest zeer geliefd. Bij haar 70e verjaar dag in 1928 werd twee dagen feest ge vierd en bij haar 75e verjaardag, in 1933, defileerden duizenden langs het bordes van het paleis Soestdijk. Op vrijdag 16 maart 1934 werd het volgende bulletin uitgegeven „H.M. de Koningin-Moeder is door bron chitis de laatste paar dagen bedlegerig en onder medische behandeling". Op zaterdagavond werd gesproken van enige bezorgdheid en zondagavond acht te men de toestand zorgwekkend en de kans op herstel werd vrijwel uitgesloten. De ziekte had 's maandags een rustig verloop. Op dinsdag 20 maart werd te 8.02 uur het volgende bulletin uitgegeven „H.M. Koningin-Moeder is hedenmor gen om kwart voor acht overleden". Zij stierf in Den Haag. Aan het sterf bed bevonden zich H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en de vorst van Waldeck-Pyrmont. Er heerste rouw in het land om het ver lies van deze geliefde vorstin. Goedheid, vriendelijkheid en eenvoud waren de kenmerken van haar karakter geweest. Uit alle delen van ons land en uit alle lagen van de bevolking kwamen duizen den naar Den Haag om deel te nemen aan het défilé langs het stoffelijk over schot. Overal hingen de vlaggen half stok en de schouwburgen en bioscopen waren gesloten. Op 27 maart vond de bijzetting van het stoffelijk overschot plaats in de Nieuwe Kerk te Delft. Velen zijn getuige ge weest van de laatste tocht door Den Haag en de gang naar Delft, waar de vorstin ter ruste gelegd werd in de grafkelder der Oranjes. Op 2 augustus 1858 werd zij geboren. Op 2 augustus 1958 is zij nog niet ver geten en de twee gemeentes, die zo nauw betrokken zijn bij haar voormalige wo ning, het paleis Soestdijk, hebben ieder een gedenkteken voor haar opgericht. Soest vergat haar niet en Baarn vergat haar niet. A. BROUWER. Wanneer de heer A. Brouwer op 28 augustus 1958 deelneemt aan de laat ste raadsvergadering van de oude raad en daarmee afscheid neemt na een zit tingsperiode van 5 jaar, dan zou hij dit kunnen beschouwen als een pensionne ring, want over enkele weken wordt hij 65 jaar. Hij doet dit echter niet, maar ziet het meer als een plaats maken voor jongeren, die meer tijd kunnen op brengen dan iemand, die veel tijd moet besteden aan zijn zaak en een voor aanstaande plaats in het verenigingsle ven inneemt. In de eerste plaats als vice-voorzitter van de Chr. Bond van Sigarenwin keliers, een organisatie waar heel wat werk aan vast zit, omdat het juist de sigarenwinkeliers zijn, die onder de middenstand nogal eens in een ongun stige hoek gedrukt worden door de fa brieken. Het is dus nodig goed georganiseerd te zijn en dat eist van een tweede voor zitter, die tevens propagandist van de bond is, vele uren per week. Het bezoeken van afdelingen, het spre ken op vergaderingen en al het werk wat voor de bond moet worden gedaan om als bolwerk tegen de sigaren- en sigarettenindustrie te kunnen gebrui ken. Misschien had onze verslaggever bij het vernemen van die redevoeringen op ver gaderingen een wat verwonderde blik in zijn ogen, want direct merkte de heer Brouwer op, dat men deze propagaacU- speeches misschien niet zou verwach ten van iemand, die in de raad niet be kend staat als een man van veel woor den. Dit zwijgen was niet alleen een vorm van beleefdheid tegenover de fraktievoorzitter, maar tevens de er kenning, dat de heer Brouwer het slechts verantwoord vindt zich in de discussie te mengen wanneer hij zich tenvolle terzake kundig zou ach ten, hetgeen bij de huidige specialisa tie niet mogelijk is. Als lid van de on derwijscommissie en strafverordenings commissie viel er na de commissiever gaderingen in de raad niet zo heel veel meer te zeggen en wie niet lange tijd in andere commissies gezeten heeft doet beter niets te zeggen als er zaken ter tafel komen waarover slechts ingewij den met succes kunnen spreken. De heer Brouwer betreurt het dan ook, dat er geen regeling is, waardoor raads leden, tijdens een zittingsperiode, na enige tijd lid van een andere commissie kunnen worden, om zo meer op de hoog te komen van alle werkzaamheden. Het scheidende raadslid kwam in 1923 naar Soest, had van 1923-1934 een melk zaak en daarna een sigarenzaak. In deze hoedanigheid werd hij voorzitter van de Chr. Middenstandsvereniging en secre taris van de Vereniging van Soester Sigarenwinkeliers. Hij was 22 jaar be stuurslid van de vereniging School met den Bijbel, secretaris van de Oranje vereniging Beatrix en lange tijd voor zitter van de A.R. Kiesvereniging Ne derland en Oranje. In de gereformeerde kerken van Soest dijk en Soest-Zuid was hij ouderling, diaken en lid van de commissie van be heer. De heer Brouwer kwam in 1953 in de raad als opvolger van de heer J. W. Ooms. Geen vergadering van de ge meenteraad heeft hij in de afgelopen 5 jaar gemist en met genoegen woonde hij steeds de vergaderingen bij. Hij is van mening er veel opgestoken te hebben, maar een raadslid, dat zich vol komen ingewerkt voelt, heeft daarvoor heel wat jaartjes nodig, meent de heer Brouwer. Daarbij is het zeer bezwaarlijk als men door een bedrijf niet volledig de be schikking heeft over de eigen tijd, zo dat soms iets gemist moet worden wat van belang kan zijn om beter ingewerkt te raken. Er zijn in de laatste vijf jaren weinig daverende dingen in de raad aan de orde geweest en voor de overtuigde A.R. aanhanger waren er nauwelijks strui kelblokken op principieel terrein. Men kan die wel zoeken, maar het is nodig, naast het vasthouden aan het principe, begrip te tonen en respect te hebben voor de overtuiging van anderen en re kening te houden met de omstandighe den, die het niet toestaan al te star vast te houden aan wat men zelf zeer belangrijk acht. Wie de tijd bekijkt waarin wij leven zal minder gauw in conflict komen met andersdenkenden en in de afgelopen raadsperiode is gebleken, dat de Soes ter raadsleden in alle frakties prijs stelden op een prettige samenwerking met eerbiediging van eikaars overtui ging. Hierdoor werd het werken als gemeenteraadslid gemakkelijk gemaakt en daarnaast was het aangenaam. De heer Brouwer neemt afscheid in de overtuiging, dat het gewenst is een kans te geven aan jongeren, die de tijd kun nen opbrengen om alle aandacht te be steden aan het werk voor de raad, die nodig is om het zo goed mogelijk te doen. Ieder jaar wordt op de algemene ver gadering van de V.V.V. bekend gemaakt wat het afgelopen jaar gepresteerd is en daarbij worden de cijfers gegeven van de duizenden inlichtingen, die ver strekt werden aan het verkeershuis aan de Steenhoffstraat. In 1956 werd 3234 maal een inlichting verstrekt aan mensen die een bezoek brachten en 1370 maal werd dit telefonisch gedaan. Er gingen 465 brieven naar mensen die iets wilden weten en in 1957 zelfs 596. Toen werden 1915 telefonische inlichtin gen gegeven en 4171 mensen aan het verkeershuis zelf geholpen. Dit jaar zal dat nog wel meer worden en hoogtepunten in dit vraag- en ant woordspel zijn de maanden juli en augusus, als iedereen met vakantie gaat, met vakantie is of terugkomt van va kantie. Naast de serieuze vragenstellers zijn er ook vele honderden, die niet meedelen in de telling, omdat ze nog te jong zijn en alleen maar komen om folders, waar van ze de plaatjes inplakken. Die kinde ren zijn echter de toekomstige zelfstan dige vacantiegangers en straks zullen zij komen met de belangrijke en onbelang rijke vragen, die daar beantwoord wor den. Op het ogenblik door twee dames, die een geduld blijken te bezitten waar over engelen waarschijnlijk niet be schikken. Wachtend op mijn beurt en zinnend op de juiste formulering van mijn eigen vraag was het de moeite waard eens te horen over welke enorme problemen sommige mensen, die op reis willen, lo pen te piekeren. Een meneer wilde erg graag naar Gie- sendam en waarschijnlijk liep hij er al een week over te puzzelen hoe dat gaan moest. Waar Giesendam ligt wist hij wel, maar hij was er nog niet opgeko men, dat je dan rustig naar het station kunt gaan, een kaartje kopen, in de trein stappen en onderweg je licht op steken. Hij deed het veel secuurder en de jufrouw die hem hielp deed heel ernstig mee. Er kwamen dienstregelin gen van bus en trein aan te pas en haarfijn moest meneer weten hoeveel centen verschil de reis per bus en per trein was. Het scheelde vijf centen, maar die extra uitgaven wogen wel weer op tegen de groter mogelijkheden, die bussen voor ondernemende geesten in voorraad hebben. Je zag nog eens wat meer van de wereld dan alleen maar de stations en daar was die reis toch eigenlijk om begonnen. Ik wachtte geduldig, zoals het een net bezoeker betaamt en bekeek folders die uitnodigen tot een bezoek aan Rommel dam waar Tom Poes en Ollie B. Bommel recipiëren. De meneer ging rustig door met het bespreken van zijn wereldreis en aan de andere kant werd een mevrouw geholpen met het uitzoeken van een dagreis naar de een of andere schone streek. Een jongen moest teleurgesteld worden, omdat het niet mogelijk bleek hem in één dag lid van de jeugdher bergcentrale te maken en hem van de nodige bescheiden te voorzien voor een tocht die hij wilde aanvangen. Inlichtingen over pensions werden ge geven en heel beleefd werd een me neer verteld, dat in Soest echt geen huizen leegstonden, die je zo maar hu ren kon. Waar haalt die man het opti misme vandaan, zou je zeggen. Ik stond eigenlijk te wachten op een vreemdsoortige vragensteller in de rangorde van de Amerikaan, die enige tijd geleden in alle ernst kwam vra gen of het niet mogelijk was tegen kof fietijd een bezoek aan het paleis te ar rangeren, want hij zou graag eens met de koninklijke familie koffie drinken. Wachtend hierop en op het einde van het ellenlange verhaal van de Giezen- damreiziger, die tenslotte toch maar het besluit nam met de trein te gaan, trokken de vragenstellers langs me. Een meneer wilde weten wie de nederland se importeur van een bepaald radio-merk was, maar dat konden de dames en de heer Goudriaan echt niet zeggen. Een ander kwam een potloot kopen. Hij was van mening, dat het tot de V.V.V.-ser- vice behoorde schrijfbenodigdheden aan vreemdelingen te slijten. Informaties over K.L.M., de Expo, de Sabena en dan een duitser, die in alle ernst kwam vra gen waar in Nederland het mooiste kampeerterrein was. Ik zou natuurlijk gezegd hebben „In Soest", maar ik had niets te zeggen en de juffrouw zei, dat ze het echt niet wist. En die meneer, die kwam zeggen, dat alle mensen rond het vliegveld hun huizen in de steek laten, omdat ze ge noeg hebben van het straaljagergebrul, kreeg eveneens ten antwoord dat er in Soest geen lege huizen maar wel wo ningzoekenden zijn. Folders van Marken en Urk, van Italië en de Ardennen, van het wereldmuziek concours in Heerlen, van Kopenhagen, Volendam, Holten, Ootmarsum en toen stond de reis naar Giesendam op pa pier en kwam ik met mijn vraag, die het bloemencorso betrof. Hoe het ermee stond, vroeg ik. Best, maar men hoopte dat zich nog veel mensen zouden op geven vóór de versierde wagens en au to's op 9 augustus door onze gemeente trekken. Er zijn al muziekcorpsen aangezocht om mee te doen en alle toezeggingen zullen binnenkort bij het secretariaat liggen. De soester bloemisten doen het dit jaar zonder hulp van buiten, dus het hoeft niet zoveel te kosten als de voorafgaande jaren. Men rekent er dan ook op, dat nog heel wat Soestenaren zich zullen opgeven voor het vierde bloemen corso in onze gemeente. Morgen gaan we met vacantie. Dinsdag en vrijdag vindt U geen Soes ter in Uw brievenbus. Een week lang zult U in het duister tasten en niet we ten wanneer het „gehaktdag" is, wie de mooiste spercieboontjes verkoopt en bij wie U terecht kunt voor alle verzeke- keringen. Een week lang zult U het zon der die voorlichting moeten doen, want wij trekken er op uit. Waar we naar toe gaan in al die vrij heid weten we nog niet. Het liefst zou den we ergens op een mooi stil plekje neerstrijken en de tent opzetten, maar dat mag niet. Een paar jaar geleden deden we dat toch, maar dat doen we maar niet meer. De politie in de gemeenten met „mooie plekjes" hebben een speciale neus om je te vinden, je uit je tent te halen en je midden in de nacht je doopceel te lichten. Wanneer je boft mag je tot zonsopgang doorgaan met slapen, als je daarna maar zorgt, dat je als de bliksem de buurt uitkomt. Omdat ik er niet voor voel op een plek je waar het wel mag, een paar vierkan te meter te delen met tientallen ande ren, niet door de kampraad ben goed gekeurd, geen kampkaart heb, geen lid van dit of dat ben en niet in een vooraf klaargemaakt gareel wil lopen, zal er niet anders opzitten dan de grens over te gaan. Ik zoek in mijn vacantie de vrijheid en ik wil mijn tent neerzetten waar ik wil, gaan waar ik zelf lol in heb, zon der verplicht te zijn me voor 9 uur 's morgens te wassen of na 9 uur 's avonds op m'n tenen te moeten lopen. U ziet, een lastige vent. Helemaal niet iemand om mee uit te gaan, maar ge looft U me gerust, dat wij schik in onze vacantie hebben. Acht dagen doen we waar we zin in hebben, we eten alleen als we honger hebben, kleden ons heel of half, al naar gelang het uit komt en gaan desnoods midden in de nacht vissen. We hebben wel een hekel aan vissen, maar ik bedoel maar, wanneer we het zouden willen, doen we het. Zonder de kans te lopen als lid van een of an der te worden geschorst, zonder kans op een bekeuring, zonder kans uit ons humeur te raken. Over acht dagen zult U ons de ruimte weer moeten geven, wanneer de heren Nasser, Chroetsjef en consorten zich ten minste fatsoenlijk houden. H. OEKMAN. WEEKENDWIJDING. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond, van acht uur tot half negen, weer een weekendwijding gehouden. De toegang is vrij. Het vol gende programma wordt uitgevoerd OrgelTwee koraalbewerkingen. a. Jezus an dem Kreuze stund, J. Pa- chelbel. b. O Mensch, bewein dein Sünde gross, J. S. Bach. Orgel en viool Andate Cantabile, G. Tartini. Declamatie Twee gedichten van Li'dy van Eysselstein. Orgel en Viool Air, J. Matheson. OrgelTrio, J. S. Bach. Sluiting. DUIVENVLUCHTEN. De vereniging De Zwaluw nam deel aan de wedvlucht vanaf Duffel, 132 km. In concours 639 duiven. Gelost 7.55 uur met Z.O.-wind. Aankomst eerste duif 9.35.38. Snelheid 1322,20 meter per min. Aankomst laatste prijsduif 9.57.18. H. Gorissen 1 3 4 13 16 17 18 21 28 29 31 58 59 68 83 86 89 101 106 110 113 116. P. de Bes 2 5 12 23 44 52 63 64 74 98. H. Woudstra 6 94 124. C. Dijkman 7 9 11 26 33 36. J. Rauch 8 43 73 75. C. van Soest 10 54 96 99 127. W. Snijders 14 47 57 69 91 105 C. Beijer 15 53 93. A. J. van Dorrestein 19 119 121. Jac. Wijnands 20 48 80 123 126. J. van Maurik 22. P. Grift 25 50 67 76 108. B. van Egdom 25. J. Knoops 27 71. C. v. d. Hoek 30 120. J. Mantjes 32. W. Grift 34 77 78. C. Coer- man 35 45 92. J. Blijleven 37 61 70. B. Roest 38. Mevr. Krijt 39 51 90. H. Wolfsen 40 109. H. Kriek 41 104. J. v. d. Belt 42 103. Mevr. Huiskes-van Wegens vakantie van ons personeel en sluiting van ons bureau en de drukkerij kan ons blad in de komende week niet verschijnen. 's Morgens van 9 tot 10 uur bestaat gelegenheid tot het afhalen van op advertenties ingekomen brieven. Adm. SOESTER COURANT. DRUKKERIJ SMIT. Drie 46 84 100 122 125. A. Hilhorst 49 102 111. C. van Klingeren 55. C. de Goede 56 60 115. A. v. d. Pol 62. A. Rijksen 65. G. Visser 55. 72. A. van Kooy 79 114. J. Ottens 81. C. v. d. Veen 82 112 117. V. Reijerse 84. G. M. Duiser 87. P. Wagner 88. G. Haks 95 107. J. van Gin- kel 97. P. Duyst 128. H. Onwezen 128. Aan de wedvlucht vanaf Bordeaux (923 km) werd deelgenomen met 40 duiven. Los 13 uur (zaterdag). Aan komst eerste duif 10.23.35 (zondag). Aankomst laatste prijsduif 18.23.20. P. Grift 1. G. M. Duiser 2. A. J. van Dorrestein 3 5 10. H. Gorissen 4 7. H. Onwezen 6. B. Roest 8. J. van Breuke- len 9. BEEN GEBROKEN. De Amersfoorter W. A. K. viel met zijn bromfiets op een slecht gedeelte van de Wieksloterweg. Hij brak het linker on derbeen en werd behandeld door dokter Van Dorssen. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is hij naar het Elisabethziekenhuis te Amers foort gebracht. KRUIWAGEN GESTOLEN. H. deed aangifte bij de politie. Hij mist een kruiwagen, die op de Heideweg gestolen is.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1