Het mislukte Bloemencorso* Nieuwe gezichten in de soester raad. SOEST. Bommen en granaten bij het huisvuil. IN DE HOEK. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958. 36e JAARGANG No. 57. SOESTER OURANT Ttrichijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per po«4 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOKSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WKEDESTRAAT 15, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 128151 Het soester bloemencorso, dat bestemd was tot het worden van een traditie in midden-Nederland, gaat dit jaar niet door, omdat de belangstelling te gering is. Na 1955 met een wat primitief begin kwam het succesjaar 1956, dat gevolgd werd door een corso op een wat min der niveau in 1957 en nu komt er niets. We hebben de heer J. van de Arend, voorzitter van de V.V.V., gevraagd hoe het mogelijk was, dat het corso ineens van de baan ging, terwijl er toch aan vankelijk meer dan 20 toezeggingen van deelnemers binnen gekomen waren. Zijn antwoord was geen compliment voor 8 van de 23, die al enige maanden geleden de verzekering gaven dat ze zouden meedoen, want zij trokken zich terug en de V.V.V. bleef met 15 deel nemers over. Het lag nog niet in de bedoeling 't corso af te zeggen, maar het enthousiasme van de bloemisten, die voor de versiering van de wagens zouden moeten zorgen, was ook niet 100 °/o. Dat was enigszins teleurstellend, want toen bij vorige cor so's de heer Pauw uit Rijnsburg inge schakeld was om de zaak op poten te zetten, is er nogal bezwaar tegen ge maakt, dat een groot deel van de ver diensten buiten de gemeente terecht kwam. De heer Pauw heeft echter enige we ken zijn best gedaan het corso tot een succes te maken en het bestuur van de V.V.V. moest helaas uit een vergadering met de bloemisten concluderen, dat er ten dele weinig belangstelling was. Dit blijkt ook uit het feit, dat de eer ste bespreking met de bloemisten al een half jaar geleden plaats vond en in dat half jaar heeft geen enkele bloemist de interesse kunnen opbrengen een deel nemer aan te werven. Doorslaggevend voor het niet-doorgaan van het corso was echter het mislukken van de laatste pogingen er nog enkele auto's bij te krijgen, zodat men met een twintigtal wagens in zee zou kunnen gaan. Dat liep op niets uit, zodat het V.V.V.-bestuur de bloemisten en de adspirant-deelnemers meedeelde, dat het corso geen doorgang zou vinden. Vijftien auto's, waaronder slechts 1 die als praalwagen ingericht zou worden, waarborgde bij voorbaat een fiasco. Daarbij komt nog, dat de penningmees ter waarschijnlijk heel slecht te spreken zou zijn over dit kleine corso, dat de V.V.V.-kas toch altijd minstens 1000, zou kosten en dat is niet verantwoord. De heer Van de Arend gaf de verzeke ring, dat het bestuur van V.V.V. het volgend jaar opnieuw zal proberen of er genoeg deelnemers te vinden zijn, die ervoor kunnen zorgen, dat het bloe mencorso in Soest inderdaad een tra ditie gaat worden. Een der deelnemers in Soest-Zuid is er maar heel slecht over te spreken, dat het corso niet doorgaat. Ook al omdat hij al kosten gemaakt had om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De schuld van het corso-fiasco ligt niet bij het bestuur en niet bij de bloemis ten, maar moet men zoeken in wat deze persoon de laksheid van veel soester zakenlieden noemt. Velen van hen horen tot de kategorie, die beweert dat er in Soest nooit iets te doen is, terwijl er ook meestal bij gezegd wordt, dat men aan de V.V.V. toch maar weinig heeft. De winkeliersvereniging heeft dit jaar het goede voorbeeld gegeven en toezeg ging van deelname gedaan, maar dat heeft de algemene laksheid niet kunnen doorbreken. De bloemisten zouden zorgen voor de versiering van de auto's. Slechts één van hen gaf op een V.V.V.-vergadering blijk er weinig heil in te zien, dus dit is niet doorslaggevend geweest in het besluit het corso te annuleren. De bloe misten hadden betrekkelijk weinig tijd over om de zaak in orde maken, maar het zou zeker in orde zijn gekomen als er geen sprake geweest was van een algemeen gebrek aan interesse dit jaar deel te nemen. Het besluit van 't V.V.V.- bestuur kwam ook voor de bloemisten vrij onverwacht. De heer A. G. Terhorst heeft als V.V.V.- bestuurslid eveneens getracht op het laatste moment het corso te doen sla gen. Het leek aanvankelijk zo goed te gaan met de aanmelding, maar toen zich verschillende mensen terugtrokken hielpen advertenties en circulaires niets en ook bezoeken leverden niets op. De heer Terhorst is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is een expert als de heer Pauw in te schakelen, omdat het organiseren van een corso nu eenmaal een aangelegenheid is die men niet zo maar ter hand kan nemen. Ook de heer Terhorst is niet van plan het hierbij te laten, want misschien lukt het in 1959 beter. Het is in ieder geval de moeite waard het te proberen. Een winkelier in Soest wil het woord bloemencorso voorlopig niet meer horen. Hij heeft zich voor de eerste maal als deelnemer opgegeven en voorbereidin gen getroffen omdat hij een goed deel nemer had willen zijn. Dat betekende het inschakelen van een reclameteke naar en al met al zijn er tachtig guldens in het water gegooid omdat het corso niet doorgaat. Hij is er van overtuigd, dat ook andere deelnemers al kosten ge maakt hebben en hij vraagt zich af wie die zal vergoeden. In ieder geval hoeft men op deze zakenman bij een volgend corso niet meer te rekenen, want hij stoot zich liever maar eenmaal. Twee bloemisten die wij toevallig spra ken, betreurden het dat het corso niet doorgaat. De V.V.V. was wel wat laat geweest met het doorgeven van de na men der deelnemers, maar het had nog best in orde kunnen komen. Problemen van technische aard zouden er niet ge weest zijn, omdat ingewikkelde praal wagens ontbraken. j. E. BROUWER. Op 1 mei 1956 verliet Brigade-Generaal J. E. Brouwer, als adjunct-inspecteur, chef van de Geneeskundige Dienst Luchtmacht, de militaire dienst omdat de tijd voor pensioen aangebroken was. Dit vertrek van de luchtbasis Soester- berg betekende echter niet het vertrek uit de gemeente Soest, maar juist de keuze van Soest als woonplaats, want het huis in De Bilt werd verlaten en de heer en mevr. Brouwer vestigden zich aan de Bartolottilaan. Twee jaar later deed de V.V.D. afde ling Soest een beroep op de heer Brou wer en het resultaat was de verkiezing in de gemeenteraad. De jonge arts, die in 1923 te Utrecht af studeerde, had twee hobby's voor hij met zijn studie klaar was, de luchtvaart en de medicijnen en tot zijn grote vol doening konden deze verenigd worden in het gecombineerde beroep vliegerarts, want het vliegveld Soesterberg had een arts nodig, die ook militair vlieger wilde zijn. Het kleine brevet moest hiervoor gehaald worden, maar vanzelfsprekend ging de heer Brouwer door voor het militair brevet. Het werk van de jonge militaire arts bestond uitsluitend uit de keuring voor de vliegdienst en dit liet tijd over voor iets anders. Daarbij kwam dat het met de militaire luchtvaart nog niet hele maal in kannen en kruiken was, zodat dokter Brouwer een huisartsenpraktijk in Soesterberg opbouwde, die er zijn mocht, want de inwoners waren voor dien aangewezen op Zeist en Amers foort. Tien jaar later moest gekozen worden tussen huisarts en vliegerarts en de heer Brouwer koos het laatste. Alles wat vloog werd tot aan de oorlog door dokter Brouwer getest en ge keurd, dus mannen als Smirnoff, Par- mentier, Van Dijk, Veenendaal, Viruly, Geijsendorffer en al die andere K.L.M.- vliegers, waarvan reeds velen hun tol aan het beroep betaalden, kwamen naar hangar 9 op het vliegveld, dat in 1937 plaats maakte voor een laboratorium in Soestduinen, omdat de vliegbasis zelf te rumoerig werd. Willem Versteegh, Piet v. d. Griendt, J. Bakkenes, Van Weerden Poelman en Jongbloed vormden in de beginjaren van de militaire luchtvaart de combi natie, die als de vijf vingers aan één hand beroemd werd en één van hen was de instructeur van dokter Brouwer. Het was J. Bakkenes, die van de arts een vlieger maakte met de capaciteiten om in 1937 als esquadrille-comman- dant te fungeren bij de rondvlucht over Nederland en België. In de mobilisatie werd de keuring in Rotterdam voortgezet en na de oorlog was het spoedig met deze taak gedaan. Dokter Brouwer kreeg, als sous-chef van het militair hospitaal te Utrecht, op 1 november 1940 de aanzegging dat hij op 1 november van dat jaar geacht werd uit de dienst ontslagen te zijn. Na dit weinig elegante ontslag vestigde hij zich in De Bilt als arts en ging in 1942 met 2000 officieren in krijgsge vangenschap. In Neurenberg, waar het gezelschap aankwam, wist men niet dat er zoveel gasten op komst waren, dus het werd hongerlijden met als da gelijkse hoofdschotel een bord warm water met een schijfje rotte biet of kool. Spoedig werd dokter Brouwer naar huis teruggestuurd, omdat officieren van ge zondheid, volgens dej conventie van Ge- neve, niet in ki'ijgsgejvangenschap moch ten, maar enkele van de aanwezige artsen bleven om de hongerlijdende mede-officieren van geneeskundige be handeling te voorzien. Er werd afge sproken, dat de vertrekkende officie ren van gezondheid later voor aflossing zouden zorgen en in 1943 ging dokter Brouwer voor 4 maanden naar Stanislau, waar hij chef van het hospitaal werd, dat voor de nu minder hongerlijdende krijgsgevangenen zorgde. Terug als huisarts in De Bilt betekende al spoedig een taak als stafarts van het gewest Utrecht voor de B.S. Een ris kante onderneming, piaar gelukkig was de inlichtingendienst goed in orde, dus tijdig retireren bij gevaar was mogelijk. De bevrijding kwam en 3 weken later daalde er in de buurt van het huis waar dokter Brouwet in De Bilt woon de een vliegtuig en een onderofficier kwam hem halen om de keuringsdienst in Eindhoven op poten te zetten. Ypenburg was het volgende station, daarna Engeland, waar de heer Brouwer deel uitmaakte van het Directoraat Luchtstrijdkrachten en toen naar Ame rika en Canada orn^ de achterstand in de geneeskundige kefth±& - ontstaan in de oorlogsjaren - in te halen en vertrouwd te raken met het nieuwste op vliegme- disch gebied, want dokter Brouwer kreeg opdracht in ons land de Genees kundige Dienst Luchtmacht te creëren. Als hoofd van deze dienst kwam dok ter Brouwer in 1947 naar Soesterberg, terwijl de keuringsdienst op Ypenburg kwam. Bij de reorganisatie in 1951 werd een Inspecteur van de Geneeskundige Dienst Landmacht benoemd en kolonel J. E. Brouwer werd adjunct-inspecteur, hoofd van de geneeskundige dienst lucht macht. In 1953 volgde de benoeming tot Brigade-Generaal. Van 1923 tot 1940 inwoner van Soes terberg, dus oud-soestenaar, van 1940 tot 1956 De Bilt en nu weer Soest. Niet alleen als rustend militair arts, want dokter Brouwer is lid van de Raad van Advies bij lucht-ongevallen, die door de minister ingesteld is. Een twee de taak vangt in september aanhet lid zijn van de Soester gemeenteraad. Graag heeft de heer Brouwer dit aan vaard, omdat hij weet, dat hij onder de mede-raadsleden geen scherpslijpers zal vinden, die zo erg graag aan politiek doen, maar weiwillenden, die het ge meenschapsbelang voorop stellen. Dokter Brouwer zal zitting nemen als een man, die de vrijheid en de democra tie lief heeft en die graag in prettige samenwerking de gemeente als raadslid wil dienen. En niet in de laatste plaats omdat hij er bijna 20 jaar woont. AANBESTEDING, Op het kantoor van gemeentewerken had de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van twee woningen op het terrein van de Soesterbergse vuil verwerkingsinstallatie. Slechts twee aannemers hebben ingeschreven. Fa. Schuur te Soest voor 44.659,en Fa. E. Schoonhoven te Hoogkerk voor 49.000.—. DIPLOMAZWEMMEN. Woensdag 20 augustus zal in het soes ter natuurbad het examen plaats vin den voor de volgende diploma's Zwemproef (A), Geoefend zwemmer (B) en Zwemvaardigheidsdiploma C of D. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op de Birkstraat reed bij café Weste- meijer een volkswagen in de richting Amersfoort, bestuurd door de 27- jarige vertegenwoordiger M. J. W. uit Deventer. De auto reed geheel rechts met een vaart van ongeveer 50 km. Van de andere kant kwam een vracht auto van de firma Van Heuzen uit Utrecht, bestuurd door M. J. v. P. Deze wagen ging onverwacht naar links en met een hevige botsing kwamen de auto's tegen elkaar. De personenauto werd grondig vernield, de vrachtauto licht beschadigd. De bestuurder kreeg snijwonden aan handen en hoofd. Hij klaagde over pijn in de borstkas. Dokter Stroband ver leende de eerste hulp, waarna het slacht offer eerst per auto van de E.H.B.O. naar de Lichtenberg vervoerd werd en na onderzoek met dezelfde auto naar Deventer gebracht werd. De bestuurder van de vrachtauto ver klaarde dat zijn auto onverwacht ge heel naar links trok en het onderzoek wees uit, dat, door het lekken van olie op de linker voorveer, bouten losge raakt waren en een torenbout brak, waardoor het naar links trekken ver oorzaakt werd. Beide auto's werden naar het politiebureau gesleept. Het schijnt veel mensen maar weinig te kunnen schelen of er een explosie bij de vuilverwerking ontstaat of een brand. In korte tijd zijn bij het sorteren 5 granaten en brandbommen uit het vuilnis gehaald, dat aan de Maatweg tot compost verwerkt wordt. Al verschillende malen is erop gewezen, dat bij het vinden van granaten of an der gevaarlijk tuig de politie gewaar schuwd moet worden. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Van 22-31 augustus 1958 hoopt de be kende evangelisatie-predikant Rev. Os- born samenkomsten te houden op het Malieveld in Den Haag. Enige personen in de gemeente willen anderen in de gelegenheid stellen een der samenkomsten mee te maken door per autobus er heen te gaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. DUIKER BIJ DE PRAAMGRACHT. In de oorlog werden de stalen bruggen, die onder de spoorlijn van Amersfoort naar Amsterdam en Baarn naar Utrecht bij de Praamgracht lagen door de B.S. opgeblazen om de rails onklaar te maken. Om het water van de Praamgracht na de oorlog de gelegenheid te bieden weg te vloeien werden door de spoor dijk drie ijzeren buizen aangebracht met een diameter van 70 cm. De laatste tijd kwamen er echter klach ten, omdat de Praamgracht het water, dat onder meer langs het paleis vloeit, niet snel genoeg op het punt bij de spoordijk verwerken kon. Voor de spoorlijn ontstond zelfs een waterkom als de toevoer groot was. In april zijn de spoorwegen begonnen met het werk, dat hierin verbetering moet brengen. Er komt een betonplaat van 60 cm dikte onder de spoorlijnen, die op rioolbuizen zal rusten. Onder de lijn Amersfoort-Baarn wordt deze betonnen brug 3.20 meter lang en onder de lijn Baarn-Utrecht 9,20 meter. De breedte wordt 3,50 meter. Het werk ondervond nog al tegenslag omdat de spoordijk een bazaltglooiing had en die moest eruit om de ringen en de betonlaag te kunnen aanbrengen. Bij de werkzaamheden werd een gra naat gevonden, zodat de mijnoprui- mingsdienst een tijd aanwezig geweest is om gevaarlijke voorwerpen op te rui men als er nog meer voor de dag zou den komen. Het werk zal omstreeks december klaar zijn. De treinen, die op dit punt dagelijks bij tientallen langs komen hebben een snelheidsbeperking. Het water van de Praamgracht, dat straks ongehinderd naar de Eem zal kunnen stromen, wordt momenteel afgedamd via Maatweg en Oude Grachtje. Op twee plaatsen zijn hulpdijken aangelegd om te zorgen dat de landbouwers op hun terrein geen overlast van het water krijgen. BIOSCOOPPROGRAMMA. Deze week draait in het City-theater de film Casino de Paris met 3 internatio nale sterren, Catherine Valente, Vitto- rio de Sica en Gilbert Becaud. Het is een verhaal vol vuur en vrolijk heid rond het Casino de Paris, een vermaakscentrum van wereldformaat. Daar is Catherie Miller de grote ster, die avond aan avond optreedt in de revue van haar leven. Op een dag krijgt zij bezoek van de be roemde schrijver Alexander Cordy na- De Sociaal Economische raad heeft in een rapport aan de regering advies uit gebracht over het verkorten van de ar beidsweek tot 45 uur, i.c. het werken te beperken van maandag tot en met vrijdag. Het idee op zich zelf juich ik toe en ik hoop, dat wij in ons land bereiken wat in het buitenland allang bestaat de vrije zaterdag. In de conclusies over dit onderwerp heb ik echter een belangrijke aanhaling gemist, namelijk, dat bij verkorting der arbeidstijd het noodzakelijk zal zijn, dat de instelling van meerdere arbeids krachten grondig zal moeten veranderen. Uiteraard is dit geen populair punt om aan te snijden en ik besef heus wel, dat ik hier en daar op tenen trap, maar zolang, de goede niet te na gesproken, bij velen de nijging bestaat om zich niet te druk te maken voor zoveel mo gelijk geld, kan verkorting van de werkweek ons alleen maar verder achterop helpen. Begrijpt u mij goed. Ik zie niets liever dan dat iedereen zoveel geld verdient, dat hij tevreden is en geen zorgen voor de dag van morgen behoeft te hebben, doch dan moeten de werkne mers ook bereid zijn zich voor 100 °/o aan hun werk te geven. Voor de radio zei een emigrant, toen hem werd gevraagd hoe er in Canada werd gewerkt„Er wordt veel harder aangepakt. Een ieder werkt door zon der dat de baas of meesterknecht ach ter hem staat te kijken en in een tem po waar we in Nederland niet van terug hebben". Duidelijker dan die emigrant hoef ik niet te zijn en eigenlijk is het 'n beetje om je te schamen. Velen onder ons en vooral onder de jongere generatie zullen moeten gaan beseffen, dat een verkorte werkweek alleen kan slagen bij een vrijwillige hogere prestatie. Geen obstructie bij tijdmeting en ratio nalisering, geen ziekte nodeloos rek ken of simuleren enz. Om de verkorte arbeidsweek te kun nen laten slagen is méér nodig dan al leen maar een regeringsbesluit en betere machines. Een andere en betere geest is minstens even belangrijk. H. OEKMAN. dat hij een voorstelling bijgewoond heeft. Hij vindt Catherine de ideale hoofdrolvertolkster voor zijn nieuwe stuk. Cordy overtuigt haar, dat zij de rol moet aannemen en hij nodigt haar uit tot een bezoek aan zijn luxueuze villa in Cannes. Daar wacht de schrijver een grote teleurstelling als zij arriveert, want zij heeft haar vader, moeder, broertjes en hond meegebracht en dat was nu net niet de bedoeling. Catherine ontdekt al gauw, dat de be doelingen niet allemaal even serieus zijn en ze komt er tevens achter, dat hij een aardige secretaresse heeft, die Jaques Marvel heet. Hij is het, die de stukken van Cordy schrijft en hij weet ook hoe Catherine aangepakt moet worden al wil ze in het begin niets van hem weten. Jacques doorziet het spelle tje van zijn werkgever en hij weet ge daan te krijgen dat Catherine weer te ruggaat naar de plaats waar ze eigenlijk thuishoortde revue in het Casino de Paris. Als daarna blijkt, dat zijn toegenegen heid voor haar niet onbeantwoord blijft, komt de zaak natuurlijk best voor el kaar. Catherine Valente zingt en danst, Gil bert Becaud danst en zingt, terwijl Vit- torio de Sica voor kostelijke humor zorgt. De charmante Bluebell-girls van het Parijse Lido verlenen medewerking aan deze film en ze brengen grandioze showscenes voor het voetlicht. Grethe Weiser, de gezellige duitse ak- trice en Robert Vogel vormen het ouder paar van Catherine en zij zorgen even eens voor de nodige vrolijkheid. De film draait van heden tot en met woensdag in de avonduren en tijdens de matinees is er een vakantieprogram ma voor jong en oud Tom en Jerry- festival. BEROEPEN. Ds. H. Roest van Vroomshoop is be roepen naar de Ned. Herv. Kerk alhier in de vacature ds D. van Krugten.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1