loten Het rode bloedbad te Jekaterinenburg. yeqMLqh&Ld KWAK KRUISWOORDRAADSEL itus. SOEST. PHILIPS TELEVISIE. HYGIËNE IN DE VAKANTIE. U KUNT NIET ALLES WETEN. St. Jut- iar komt e luidt als de w.z. dat niet als nde uit- wel ver- >astering !030 aamdag ïsen de 'ouwen- Delftse Jutte- )p 't ijs ;er van spreek- ien an- ;t hard ^rd af- Volks- bij de wegens ït, kan ii echt- ig van an ook rderen mis- i, door re be ling is Wat r bui- rschil- yf iets ;1 een nstan- >nden, partij, >p de n zijn de 65 skken linde volle en er it de ir in- ijven, dan geen or u naar amen ifwel jn. huur L5 voor 16 juli 1918 werd het Russische tsaren- gezin uitgemoordop één na Op 18 mei van het jaar 1868 werd te Sint Petersburg, het latere Leningrad, Nicolaas II Alexandrowits geboren. Op 16 juli van het jaar 1918, nu 40 jaar geleden, werd hij te Jakaterinen- burg in de Oeral vermoord. De heerschappij der sowjets, die een heel tijdperk zouden beheersen, was be gonnen. De 300-jarige periode van het tsarisme had een droevig sluitstuk ge vonden. Vorst of vader In 1894, dus toen hij 26 jaar oud was, besteeg Nicolaas II de tsarentroon, die hij gedurende 23 jaar bezet zou kunnen houden. Hij was een goed maar niet al te bijster ontwikkeld en dus voor zijn hoge functie weinig geschikt mens. Tijdens zijn buien van koppigheid was er geen land met hem te bezeilen, maar overigens was hij, bij gebrek aan kun de en persoonlijkheid, een plooibaar en voor alle mogelijke invloeden vatbaar man. Eigenlijk interesseerden zijn gezins- en familieleven de tsaar meer dan de staatszaken en hoe verder zijn rege ringsperiode vorderde, hoe meer hij aan zijn vrouw, de Duitse prinses Alice van Hessen, in Rusland herdoopt als Alexan- dra Fodorowna, overliet. Alexander begon zijn regering echter met vertoon van kracht, zij het dan schijnvertoon. Hij gaf te verstaan, dat hij de autocratische regeerwijze van zijn vader zou voortzetten. Dat zette bij een groot deel der bevolking onmiddel lijk kwaad bloed. Want men wist uit ervaring, wat het betekende wanneer een autocraat de teugels van het bewind in handen had. Een autocraat is toch een heerser, die alle staatsmacht in zich verenigt, een alleenheerser, die ge heel eigenmachtig optreedt, die kan doen en laten wat hij wil. En dat was nu juist hetgene, waar het volk genoeg van had. Loden last. Ondanks het feit, dat tsaar Nicolaas over enkele bekwame ministers beschik te, lukte het ook hem niet de verarmde boerenbevolking van het onmetelijke Rusland tot een hogere levensstandaard te brengen. Integendeel, armoede en ge brek waren aan de orde van de dag. Hier kwam nog bij, dat er tengevolge van de snel groeiende industrie een ar beidersstand opkwam, die zijn eigen problemen met zich bracht problemen, waar ook al geen oplossing voor te vin den was. En dan zuchtte het volk ook nog onder een zeer zware belastingdruk, terwijl de mannen werden opgeroepen voor het leger, om de Russische expan siepolitiek te verwerkelijken. Deze laat ste leidde in 1904-1905 tot een oorlog met Japan, die nederlaag op nederlaag bracht en de ellende nog groter maakte. Dit alles moest niet alleen leiden tot verzet, maar ook op revolutie uitlopen. En deze kwam prompt in 1905. De re gering werd gedwongen een doema, een parlement, bijeen te roepen. Maar niet zodra keerde het buitenlands getij weer enigszins, of de macht van de doe ma werd tot een minimum beperkt. De monnik Raspoetin. Uiteraard vroeg de buitenlandse politiek gerede aandacht. Rusland bleef trouw aan het bondgenootschap men Frankrijk en sloot in 1907 een entente met Enge land. Toen kwam het rampzalige jaar 1914. Tsaar Nicolaas had al eerder een defen sief verdrag gesloten met zijn neef Wilhelm II, de keizer van Duitsland, maar dit was door de wederzijdse mi nisters niet geaccepteerd. En nu de lont in het kruit was gestoken, deed de tsaar, door telegrafisch contact op te nemen met de keizer, nog een wanhopige poging, de algemene mobilisatie uit te stellen. Maar het was te laat. Europa vloog in brand. Mede door de bestaande familierelatie verdacht men tijdens de oorlog het Rus sische hof van pro-duitse gezindheid. Daar kwam nog bij de fatale invloed, die de monnik Raspoetin had op de tsarina en via deze ook op tsaar Ni colaas zelf. Raspoetin, een gewezen boe renzoon, was monnik geworden, leidde in feite een liederlijk leven, maar wist zich desondanks een aureool van hei ligheid om de slapen te winden. Boven dien beweerde hij, over wonderdadige krachten te beschikken. En dit laatste bracht de tsarina er toe Raspoetins hulp in te roepen ter genezing van de zieke troonopvolger. Hoe wonderlijk het ook klinken mag, maar het hele hof kwam onder de verderflijke invloed van deze ongure „heilige", die niet eens kon lezen en schrijven. Op weg naar de revolutie. In de oorlog boekte Rusland eerst enige successen, maar deze werden al spoe dig door grote tegenslagen gevolgd. Eind 1916 telde het land reeds 2i/t miljoen doden en 4Vz miljoen gewon den. De tegenslagen, het moeten mis sen van mannen, vaders en zonen, de dreigende hongersnood, dit alles deed de roep om een andere regering steeds sterker toenemen. De tsarina, Alexandra Fjodorowna, van afkomst immers een Duitse prinses, werd ervan beschuldigd, tezamen met Raspoetin, een afzonderlijke vrede met Duitsland te hebben willen sluiten. De monnik werd op 29 december 1916 te Sint Petersburg vermoord en zijn lijk in de Newa geworpen. Tsaar Nicolaas ontbond de doema. Sa menscholingen en betogingen volgden. En op 11 maart 1917 werd er voor het eerst op de menigte geschoten. Maar, toen de soldaten 's avonds weer in hun kazerne waren geconcentreerd, be gonnen zij te muiten en 'doodden een van hun officieren. De revolutie was be gonnen. Tsaristisch debacle. Nieuwe betogingen volgden, sommige militaire leiders werden gearresteerd, de openbare gebouwen bezet, poltieke gevangenen in vrijheid gesteld. Uit de ex-leden van de doema werd een voor lopige revolutionaire regering gevormd. Sowjets (raden) van arbeiders en solda ten kwamen tot stand. Op 15 maart stuurde de tsaar troepen naar Sint Pe tersburg, maar inplaats dat deze de orde herstelden, sloten zij zich aan bij de oproermakers. De toestand was voor tsaar Nicolaas onhoudbaar geworden. Hij deed afstand van de troon en ver zocht zijn broer, groothertog Michael, het bewind in handen te nemen. Maar er viel voor deze niets meer in handen te nemen de revolutie was niet te stui ten. Tsaar Nicolaas II werd met zijn hele gezin, starina Alexandra Fjodorowna, tsarewitsj Alexis, de „troonopvolger" en de tsarena's Olga, Tatjana, Maria en Anastasia, de vier dochters, overge bracht naar Tsarskoja Selo en later, in augustus 1917, naar Siberië. Alexis was ziek, de vernedering en het lijden voor het hele tsarengezin waren onbeschrijflijk, de toekomst was uit zichtloos. In april 1918 werd het tsarengezin over gebracht naar Jekaterinenburg in de Oeral. Intussen was in Rusland de strijd tussen de Witten en de Roden in volle gang. En de vrees bestond, dat de tsaar toch nog door de „witte" legers zou worden bevrijd. Dat risico wilden de „roden" niet lopen. Op 26 juli 1918 werd tsaar Nicolaas II met zijn gehele gezin koelbloedig vermoord. Met zijn hele gezin? Of niet.Nog vandaag hangt er een geheimzinnig waas rondom het al of niet vermeende ontkomen aan de moordpartij van de oudste tsarewna Olga en de jongste Anastasia. Er is een vrouw, die zich noemt Maria Boodts en die zegt„Ik ben Olga, de dochter van de tsaar." En er bestaat een foto, waar deze Olga op voor komt, tezamen met een geheimzinnige kozak (Dimitri genomen tijdens een verblijf.in een Tsjechisch wintersport oord. En ergens in Duitsland, in het Zwarte Woud, woont een oude vrouw, die zich noemt Anna Anderson en die in einde loze processen tracht aan te tonen, dat zij de erfgename en jongste dochter Anastatia is. DUINKIKKERDAMES 2 KAMPIOEN. Het tweede team van de Duinkikkers (dames) heeft gisteravond een beslis singswedstrijd gespeeld tegen Zeist 2 om het kampioenschap tweede klasse kring midden-Nederland der K.N.Z.B. De levendige gelijkopgaande strijd bood Hanny van Riemsdijk de kans met een keihard schot vanaf het midden een uniek doelpunt te scoren. Bij een scrimmage voor het doel van de Duin kikkers maakte Zeist gelijk. De Soes- ter achterhoede was kort hierna wat ongelukkig met ingrijpen en het was 2-1 voor Zeist 2, maar bij een scrim mage voor het Zeister doel scoorde Hanny van Riemsdijk het tweede doel punt. Ook in de tweede helft viel het goede samenspel tussen Hanny van Riemsdijk, Tonny Kraaijkamp en Gerda Wilden burg op. Achter deze voorhoede verde digden Ariane Copier, Netty v. d. Hurk en Willy v. d. Brink uitstekend en wat zij niet konden verwerken werd door keepster Ria v. d. Schoot uitstekend ge keerd. Zij hield enkele harde schoten. Hanny van Riemsdijk maakte het derde doelpunt nadat zij goed doorgebroken was met een schot in de linker hoek. Kort daarop ging zij weer op het doel af, ze werd tegengehouden, wierp de bal iets naar voren, dook onder, kwam even verder weef boven en loste een bijzonder hard schot dat de stand op 4-2 bracht. Een doorbraak van de Zeister voorhoede en het was 4-3 voor de Duinkikkers. Met deze stand werd de overwinning en het kampioenschap behaald. De dames van Zeist toonden zich spor tieve tegenstandsters. Zij omhelsden de Soester meisjes en boden bloemen aan. Door dit kampioenschap bestaat de mogelijkheid, dat de meisjes van Duin kikkers 2 promotiewedstrijden mogen spelen. W. BLOK OVERLEDEN. Op de laatste vergadering van de Soes ter Tuinbouwvereniging moest het fi nancieel overzicht van de penningmees ter, de heer W. Blok, door een ander gegeven worden omdat hij ziek was. Zijn gezondheid was zwak, maar dit belette hem niet tot voor kort mede te werken aan het keuren van voortuinen, een taak waarvoor hij zich ieder jaar veel moeite gaf. Hij stelde zijn tijd en zijn auto ter beschikking om de tuin bouwvereniging in staat te stellen ieder jaar de Soester inwoners met prijzen te belonen voor het keurige onderhond van de voortuinen. Door zijn dood is een eind gekome~ aan dit werk, dat voor de vereniging van zoveel belang was. 'T GOOI-P.S.V. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie speelt 't Gooi morgenavond in het Hilversumse sportpark een be langrijke wedstrijd tegen P.S.V., spe lende in de eredivisie. De opstelling van de elftallen is alsvolgt. P.S.V. DoelBekkering. Achter Heerschop en Rensen. Midden Van Wissen, Wiersma en Brusselers. Voor TE HUUR aangeb. met gebruik van keuken, ge- meub. zit- en slaapka mer of 2 oudere dames of echtpaar met pension gevraagd. Soesterbergse- straat 22A, telef. 3278. Wilt U uw tuin nog wat opknappen Wij hebben nog wat voordelig op te ruimen, o.a. Salvia's, Knolbegonia's, Begonia's, Afrikanen en Agaratum. Ook voor de kamer heb ben wij een mooie sorte ring tegen billijke prij zen. E. van Oest, Oude Grachtje 17. Te koop originele Harris KINDERWAGEN, in pri ma staat, 60,Julia- nalaan 69. Te huur STALLING voor een auto. Gallenk. Pelsweg 14, telef. 3823. TE KOOP 2-pers. kan- telbed (compleet) en verdere huisraad. Hei deweg 1. Jongehuwd echtpaar zoekt WOONRUIMTE in Soest of directe omgev. Br. onder letter S 16 bureau S.C. Tegen 1 september af te geven AIRDALE-PUPS, kampioensafstamming, 125.incl. stamboom. J. C. van der Vloodt, Amersfoortsestr. 51, Soes- terberg, tel. 03403-801. Bej. echtpaar, waarva.i een dieetpatiënt, zoekt in Soest-Zuid eerste week sept. of langer, pension in besch. mil., z.k. Uitv. br. onder letter H 18 bureau S.C. Prima AARDAPPELEN te koop, 13 ct. p. kilo. G. W. van Rossenberg, Wijnand Toplaan 6. Te koop aangeboden 2 stel OVERGORDIJNEN i.z.g.st. Kleur bruin- beige. Adres Korte Hartweg 34. TE KOOP slaapkamer ameublement, eetkamer tafel, buffet, opklapbed, twee haarden en enige lampen. Bosstraat 66. Ie en 2e HYPOTHEEK aangeboden op aantrek kelijke voorwaarden, ook zonder levensverzekering Br. onder nr. 905 bur. Soester Crt. Aangeboden te Amster dam, huur 60,- p. m., Ie etage, Rozengracht 24 I, telefoon 45338, bev. 4 kamers, keuken, zol der, badcel en telefoon, tegen woning te Soest- dijk, Soest of Soest-Z. Te koop of te ruilen tegen snelbrommer D.K.W.-RT, 125 c.c., bouwjaar 1950. Nieuwe- weg 83. Bij REMIA N.V. - Mar- garinefabriek - Den Dol- der, kunnen geplaatst worden een hulpmonteur voor de garage en een hulpmonteur voor on derhoudswerk. Diploma ambachtsschool is ver eist. Sollicitaties aan „Remia" N.V. - Den Dolder. Eerlijke WERKSTER of meisje gevraagd. Gal- lenkamp Pelsweg 27. TE KOOP herenfiets en grasmachine. Stadhou derslaan 47. Te koop KINDERWA GEN, i.g.st. Billijke prijs. Beetzlaan 49. Dillen, Kruiver, Ford, Eckner en Röh- rig. 't Gooi. DoelBals. AchterVan Gardingen en Baars. Midden Water man, De Jong en Cozijn. VoorVan Wilpen, Klinkenberg, De Zoete, Bur gers en Buenen. BOTSING. Een fietsende jongen kwam zo hard de Schoutenkampweg afrijden, dat hij geen tijd had voorrang te verlenen aan een auto die uit de Ossendamweg kwam. Jongen S. vloog tegen de auto van A. v. K. uit Hilversum. Dit bezorgde hem een gat in het hoofd en een zwaar be schadigde fiets. Mevr. Schutte hechtte de wond. De auto werd licht beschadigd. AUTO-ONGELUK SOESTER FAMILIE IN DUITSLAND. De familie A. B. Grift uit de Nieuw - straat, man, vrouw en 3 kinderen, be vond zich in een Badford in de buurt van Bernkarstel langs de Moesel. De wagen werd bestuurd door de heer Ak kerman, die gestopt had om de inzitten den in de gelegenheid te stellen de omge ving te bekijken. Bij het wegrijden schijnt de voorbumper van de auto een hoop grint of stenen geraakt te hebben, waardoor de wagen uit de koers raakte, met een voorwiel in een gat terecht kwam, vervolgens een boom raakte en vier meter omlaag buitelde waar hij bleef liggen. Bij iets meer snelheid zou de val vele tientallen meters bedragen hebben. De heer Grift mankeerde niets, twee van zijn kinderen werden licht gewond aan het hoofd, de heer Akkerman kreeg Horizontaal 1 muziekinstrument 4 ambtshalve (Lat. afk.) 6 duits pers. voor- naamw. 7 meisjesnaam 10 vogelprodukt 12 schrede 15 als eerder (alk.) 16 plant 19 haarsnijder 22 voorzetsel 23 vloeistof 24 zangnoot 25 omroepvereniging 26 heldendicht 27 de somma van 29 klaar 31 muntstuk (afk.) 32 voegwoord 33 verbinding 35 dweperig 38 zangstem 39 vogel 41 kostbare stof 42 meisjesnaam 44 afgebakende ruimte 45 heilige (afk.) 46 bijwoord 48 inhoudsmaat 50 grondsoort 52 deel v. Amerika (afk.) 54 fok 57 onheil 61 frans lidwoord 62 herkauwer 63 weggaan 67 eiland in de indische archipel 70 verlaagde toon 71 koker 73 het zij zo (Lat.) 76 ter plaatse (afk.) 78 voegwoord 79 soepel, zacht 81 zijrivier van de Donau 83 europeaan 85 kleur 86 overheidsbedrijf 87 alsof het knaagt 90 seconde 92 herkauwer 94 olympische spelen (afk.) Tï deel v.e. franse ontkenning 97 sportterm (afk.) 96 etagewoning 100 kleur 101 Idem (afk.) 103 meisjesnaam 104 selenium (afk.) 105 telwoord 108 deel v.e. breuk 111 bergplaats 112 nod. televisie stichting (afk-) 114 reeds 115 nevel 116 de Jongere (afk.) 117 waterstand (afk.) 118 dierenverblijf Verticaal 2 hennepbraak 3 nakomelingschap 5 voorzetsel 6 titel (afk.) 8 omslag 9 vogel 11 het romeins imperium (afk.) 13 tegen 14 kindergroet 16 metaal 17 deel v.d. V.S. 18 boos 19 eiland i.d. Middel landse Zee 20 stookgerei 21 ruim 28 beschaafde vrouw 30 mopperen 31 kledingstuk 32 geestdrift 34 reeks 35 bestaat 36 laatstleden (afk.) 37 soort verlichting 38 enthousiasme 40 maanstand (afk.) 43 eerste persoon (afk.) 44 kern 45 selenium (afk.) 47 levensstadium v. e. insect 49 duur 50 rang i.h. leger (afk.) 51 familielid 53 soort schip (afk.) 55 aanzien 56 deel v.e. vinger 58 bevestigen 59 meisjesnaam 60 gemeenschappelijke weide 61 reeks op papier 63 door middel van 64 ijzeroxyde 65 pers. voornaamw. 66 water in Friesland 67 dubbel 68 voorzetsel 69 lokspij s 72 Irans lidwoord 74 indien 75 voorzetsel 77 harlekijn 79 soort onderwijs (afk.) 80 oningewijde 82 godsdienst (afk-) 84 landbouwwerktuig 85 eerwaarde heer (Lat. afk.) 86 huidmondje 88 begrip 89 telwoord 91 gebladerte 93 doorzichtige stof 96 toespraak 99 kledingstuk 102 deel v- Sumatra 104 muziekteken 106 soort 107 duur van eb en vloed 109 onder anderen (afk.) 110 schaakterm 112 nummer (afk.) 113 naaml. vennoot schap (Fr. afk.) akkuzuur in zijn ogen, maar ook dit viel nog al mee. Mevr. Grift moest ech ter in het ziekenhuis opgenomen wor den. Zij had een grote hoofdwond en enkele gekneusde ribben. Zij is niet zwaar gewond, maar kon toch niet vervoerd worden, zodat het enkele da gen duren kan voor zij naar Soest te rugkomt. De zwaar beschadigde auto zal waarschijnlijk met een vrachtauto opgehaald worden. Er was een dozijn mannen nodig om de auto weer op de weg te krijgen. Voor de uitslag van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgend nummer. in uw huiskamer terwijl U tevens alle belangrijke gebeurtenissen kunt meemaken. Zie 't op z'n best met Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 2379 Neem voldoende schone en warme onder- en bovenkleding mee. Draag niet dag en nacht dezelfde kleren. Iedere voettoerist drage dagelijks schone wollen sokken. Denk om voldoende dekking 's nachts. Lucht dekens dagelijks een uurtje, maar niet bij vochtig weer. Ook op vakantie gebruike een ieder zijn eigen schone toiletartikelen. Al zwemt U veel, toch blijft de da gelijkse wasbeurt van top tot teen noodzakelijk. Was meermalen per dag Uw handen in elk geval na gebruik van het toilet, voor het bereiden of nuttigen van voed sel, voor en na het verbinden van een wondje. Droog u goed af na wassen of zwem men. Trek nooit kleren aan over een nat lichaam. Laat in verband met insecten nooit vuil vaatwerk staan afwassen met ko kend water. Het kook- en afwaswater worde in een apart afgietputje gegooid. Bewaar alle voedingsmiddelen goed afgedekt op een koele plaats. (Plastic zakken). Zorg er voor geen restjes over te houdendeze kunnen niet bewaard worden. Gebruik als drinkwater en voor het tandenpoetsen uitsluitend betrouwbaar water. Twijfelt men, dan goed door koken. Vaste afvalstoffen begraven onder vliegkerende laag. Eieren welke in waterglas gelegen heb ben, kan men koken door in het stompe eind een gaatje te prikken. Muf geworden havermout krijgt men weer goed door ze in een ijzere pan gedurende 10 minuten uit te stomen. Indien u de rand van uw melkkoker insmeert met wat boter, hebt u niet spoedig last van overkoken.

Soester Courant | 1958 | | pagina 3