Ligt de oorzaak (weer) op Shannon Nieuwe gezichten in de soester raad. MEMENTO MORI. IN DE HOEK. SOEST VOGELKUNDE. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958. 36e JAARGANG no. 59. SOESTER OURANT Vuichynt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT 80ÏSTDIJK - BUREAU VOOR EEDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WKEDESTKAAT 35. SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 12615e Onzagwekkende toename van het ver keer - razende snelheden - ongeluk ken - botsingen - dood. Shock - licht gewond - zwaar gewond - schedelbasisfractuur - dood. Hier rijdt zich een bromfietser dood, daar wordt een motorrijder gekraakt, ginds ligt een totaal verkreukelde auto aan de kant van de weg. Een of twee doden, een paar zwaar en enkele licht gewonden. „Erg toch" - en we gaan over tot de orde van de dag. Een ernstige botsing - drie inzittenden waren onmiddellijk dood - twee be zwijken in de loop van de nacht. „Wat vreselijkWe schrikken even. Maar het leven herneemt zijn loop. Een treinbotsing - vele gewonden, maar het aantal doden is, althans in Neder land, gelukkig meestal op de vingers van één hand te tellen. Dan extra nieuwsuitzending. De K.L.M. maakt zich ongerust over het lot van de super-constellation „Hugo de Groot". Het vliegtuig is om 23.55 uur van Schiphol vertrokken, op weg naar Gan der in Amerika. Het zou daar om 12.15 uur hebben moeten aankomen. Volgens de gebruikelijke route is eerst het vliegveld Shannon in Ierland aan gedaan. Het toestel is normaal opge stegen en zou zich na verloop van tijd hebben moeten melden. De mel ding is uitgebleven. Is de radio uitgevallen Heeft het vlieg tuig plotseling met slecht weer te kam pen gekregen Men gaat zich ongerust maken. Nieuw berichtvliegtuigen zijn opge stegen zowel van de Amerikaanse als van de Engelse kust, om de zee af te zoeken. Nadere berichten ontbreken nog. Over ongeveer een half uur zal een nieuwe extra uitzending volgen. De omroepverenigingen hebben intussen hun programma's gewijzigd. De on gerustheid is overgegaan in 'bezorgd heid. Heeft het vliegtuig misschien een andere koers genomen en is het elders, op een plaats, waarmee geen radiover binding te krijgen is, geland Het is een mogelijkheid, maar de kansen zijn minimaal. De muziek zwijgt - nieuwe extra uit zending. Een Shackleton vliegtuig heeft 80 km uit de Ierse westkust wrakstuk ken waargenomen, ook een reddings vlot. Een Amerikaans toestel heeft S.O.S. seinen opgevangen, maar de rich ting niet kunnen vaststellen. Waren ze van de „Hugo de Groot" Officiële berichten ontbreken nog. Wie durft te hopen op behoud Lang zaam daalt de rouw over Nederland. Het vliegtuig had 91 passagiers aan boord en de bemanning telde 8 koppen. 99 mensen - in één slag dood Ramp over Nederland en dat niet al leen er waren personen van minstens tien nationaliteiten aan boord. Rouw in tal van gezinnen, over de hele we reld verspreid. 99 mensen - in één slag dood God doet zijn schepselen geboren wor den en laat ze leven, de een lang, de ander kort. God roept zijn schepselen op, de een vroeg, de ander laat. De Heer van leven en dood houdt het grote appèl. Memento moriGedenk te sterven ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld. Argentiniëm.s. „Gaasterland", 21 augustus. Australië m.s. „Sibajak", 21 augustus. Brazilië m.s. „Uruguay Star", 19 aug. Canada m.s. „Prins Willem van Oranje", 18 aug Canada s.s. „Maasdam", 19 augustus. Canada s.s. „Beavercove", 23 aug. Canada s.s. „Nieuw Amsterdam", 23 augustus. Chilivia New York, 21 augustus. Ned. Antillen m.s. „Maron", 18 aug. Ned. Antillen m.s. „Sibajak", 21 aug. Nieuw Zeeland m.s. „Sibajak", 21 aug. Suriname m.s. „Doris", 20 augustus. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Bloemfontein", 20 augustus. Brits Oost Afrika m.s. „La Bour- donnais", 17 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. OOK DE „BONTEKOE" EN DE „TRITON" STEGEN ER OP Weer staat het Ierse vliegveld Shannon in het middelpunt van de belangstel ling en weer is dat vliegveld Shannon de laatste landingsplaats geweest van een verongelukt vliegtuig. De ontzettende ramp, die de majestu euze luchtvogel „Hugo de Groot" heeft getroffen onder even onverklaarbare oorzaken als andere K.L.M.-vogels, is niet de eerste slag, die deze maatschap pij en ons gehele land wordt toegebracht na het aandoen van déze aanloophaven. Het is wel de grootste. Vanzelfsprekend vraagt elke deskundi ge zich thans af, of deze verschrikkelij ke luchtrampen niet voorkomen hadden kunnen worden! en ziet menigeen met gemengde gevoelens het onderzoek te gemoet, dat ook op het vliegveld zal worden ingesteld. Want er behoeft maar een kleinigheid te zijn gebeurd op dat Ierse terrein, of de rampen als deze zijn verklaarbaar. Blijft de vraag wat is er gebeurd, wat is er gedaan en wat is er nagelaten te Shannon Wie of wat faalde er? Een kleinigheid is in het luchtverkeer reeds voldoende. Nauwgezetheid en ac curatesse zijn de eerste eisen van een veilige vlucht. Geen instrument mag ver onachtzaamd, geen detail over het hoofd gezien worden. Helaas heeft Shan non in dit opzicht geen goede naam In augustus 1954 vertrok de „Bontekoe" van dit vliegveld en stortte even voor de nederlandse kust in zee. Alle inzit tenden verloren het leven. Nog geen twee weken later vertrok van het Ierse plaatsje de super constellation „Triton" voor de grote sprong over de Atlantische Oceaan. Het toestel kwam na twee minuten reeds in de modder van de riviermonding terecht en een groot aantal inzittenden bekocht deze start met de dood. He scheelde niet veel, of diezelfde dag had een constellation van de Transworld Airlines voor een tweede ramp gezorgd. Gelukkig wist de piloot zijn kostbare kist te keren en behouden aan de grond te zetten. Maar de motorstoring vond plaats op het ogenblik van de onder gang van de „Triton". Van Shannon steeg nog een sport- vliegtuig op om redding te bieden toen men uiteindelijk op het kantoor van de gebeurtenissen hoorde. Het toe stelletje stortte onmiddellijk na het opstijgen neer. Waar schuilt de fout Is het een vorm van zorgeloosheid, van onvoldoende waakzaamheid, van gevaarlijke routinehandelingen en tot sleur verworden controle daar op Shan non, die tot gevolg hebben, dat na een periode van gelukkige starts de aan dacht verslapt en er welhaast nietige kleinigheidjes aan de voorbereidingen van een vertrek gaan ontbreken Is het grondpersoneel voldoende door drenkt van zijn verantwoordelijkheid Is de leiding berekend voor zijn vér reikende taak Is de technische outilla ge werkelijk 100 °/o in orde Het zijn zomaar enkele vragen, die er opkomen in de hoofden van degenen, die met de ze ontzettende ramp geconfronteerd werden. Want het is werkelijk uitge sloten, dat dit alles bij ons op Schiphol had kunnen gebeuren. Ook verneemt men van dit soort rampen niet op de grootste buitenlandse luchthavens. Het zijn de kleine aanloophavens, waar men veelal kampt met gedeeltelijk onvol doende geschoold personeel, minder ont wikkelde leidinggevende figuren en niet zulke uitgebreide technische voorzienin gen, die bij dergelijke schokkende cala miteiten in het wereldnieuws komen. Zelfs het reddingswerk kan van der gelijke tussenstations uit maar gebrek kig geregeld worden. De „Triton" kon verdwijnen zonder dat men dit op Shan non" opmerkte. Pas nadat een beman ningslid door modder en slik de voet tocht naar het vliegveld had volbracht, kwam het reddingsapparaat in bewe ging. Het duurde 2lh uur voor men het wrak op 2 minuten afstand bereikte Ook dit gebeurde op Shannon. Als de gronddienst faalt. Een enkele nalatigheid kan in de vlie gerij tientallen mensenlevens kosten. De bewijzen liggen in het verleden gere gistreerd. Wij denken aan de Dakota, die na het opstijgen' van Kastrup, in Denemarken, terugviel door een fout van de gronddienst. Gezagvoerder Geys- sendorffer, de kroonprins van Zweden en 20 andere waren het slachtoffer van een klein verzuim. De constellation Nijmegen vloog bij Prestwick in Schotland te pletter, om dat op het vliegveld niet alle voor zorgen in acht genomen waren. Par- mentier stond met zijn naam trouwens borg, dat hij geen fouten maakte. Toch vielen er 40 doden. De naam Shannon is echter reeds bij zoveel luchtrampen betrokken, dat me nig gezagvoerder een extra oogje in het zeil zal houden als hij daar de wielen aan de grond zet. Met schrik denken we nog terug aan het uitblijven van elke reactie op de radiomeldingen van een Amerikaans toestel, dat de ver keerstoren van dit vliegveld attendeerde op een plaatsgevonden ramp. Er gebeur de niets. En ook na het ontbreken van bericht van de Triton achtte de ver keersleiding aldaar het uitblijven van een eerste melding uit de lucht niet ongewoon. De veiligheid van de passagiers in de luchtvaart berust niet uitsluitend bij het vliegend personeel. Vakbekwaamheid wordt ook verondersteld en vereist bij het uitgebreide grondpersoneel van de velden, die aangedaan of gepasseerd worden. Vooral als het de laatste vei lige haven voor zo'n grote sprong over de onmetelijke oceaan betreft, waar elke hulpverlening en elke vorm van bijstand al onmogelijk zijn. Voor onnauwkeurigheid en nonchalance is ook op de veilige grond van een luchthaven geen plaats. Wij hopen, dat de Ierse autoriteiten hiervan thans, na deze ontzettende luchtramp, doordron gen zullen raken en een ernstig on derzoek naar de oorzaken zullen in stellen. H. j. HOM. Eigenlijk gaat voor de heer J. H. Hom (K.V.P.) niet op, dat hij een nieuw ge zicht in de raad brengt, want hij is de enige van de tien nieuwe raadsleden, die reeds enkele perioden zitting had. Hij had voor de oorlog tweemaal een plaats in de raad als arbeidsvertegen- woordiger van de Katholieke Staatspar tij, werd na de oorlog in de noodgemeen- teraad gekozen en in 1946 herkozen. Gedurende deze zittingsperiode ging de heer Hom, die inmiddels van bedrijfs leider eigenaar van de drukkerij De Nieuwe Soester geworden was, eigener beweging uit de raad. Als voorzitters van de raadsvergadering heeft de heer Hom de burgemeesters Deketh, Visser, Des Tombes, Dedel en Bentinck meegemaakt. In mei is de heer Hom opnieuw gekozen. Nu niet als vertegenwoordiger van de arbeiders, maar voor de middenstand, waarbij hij de opvolger van de heer Zoetelief is. Het nieuwe K.V.P.-raadslid acht het van groot belang, dat het college van B. en W. en het gemeentebestuur steeds een open oog gehad hebben voor de belan gen van de middenstand. Wanneer er na de oorlog maar bedrijven en zaken bijgekomen waren, dan zou de spoe ling waarschijnlijk te dun geworden zijn en dit is nu niet het geval. Dit is een van de redenen waarom er zo weinig middenstandsproblemen in de raad ter sprake komen. Die liggen meer op het terrein van de Koninklijke Midden standsbond, die neutraal is, de katholie ke bond en de christelijke bond. Zij zijn het, die de middenstandsproblemen lan delijk behartigen en voor wat Soest betreft blijft er plaatselijk niet zoveel over. De heer Hom is van mening, dat het niet in de eerste plaats van belang is zitting in de raad te nemen voor een bepaalde groep, maar men wordt geko zen in het algemeen belang. Daarnaast kan het van waarde zijn, dat iemand de problemen van een bepaalde groep van de bevolking beter aanvoelt dan ande ren, omdat hij er zelf deel van uitmaakt. Het is echter de taak van een raadslid zich ook zoveel mogelijk in te leven in al het andere dat ter tafel komt. Van de rumoerigheid, die men de Soes ter raadsvergadering van voor de oor log toekent, heeft de heer Hom weinig gemerkt, al kon het wel eens tot scher pe uiteenzettingen komen wanneer het om principiële zaken ging. Het had dan misschien wel wat minder fel gekund, maar dit vasthouden aan het principe acht de hèer Hom het goed recht van ieder raadslid en zonodig wil hij zelf ook graag van dit recht gebruik maken. De heer Hom heeft uiteraard veel be langstelling voor het gehele doen en laten van de Soester middenstand. De slagzin „Koopt in Soest" ligt hem, maar dan moeten de zakenlieden er ook voor zorgen, dat inderdaad ook alles gekocht kan worden wat men soms te graag in de stad haalt. Het is natuurlijk heel moeilijk met voorraad en sortering te concurreren tegen zaken in de stad die veel groter zijn, maar wie attent is kan ervoor zorgen, dat een gevraagd artikel na eenmaal nee-verkopen een tweede maal wel in voorraad is. Het is gewenst, dat de middenstand zich- nog beter organiseert dan nu het geval is. Als voorzitter van de katholieke mid denstandsvereniging St. Petrus en Pau- lus heeft de heer Hom wel eens gemop perd over de slechte opkomst van de leden, maar gelukkig steekt Soest nog gunstig af bij andere plaatsen, waar nog meer gemerkt wordt, dat de men sen niet zo hard naar vergaderingen lo pen en waar men vaak nog minder het belang van organisatie inziet. De heer Hom is niet optimistisch ten aanzien van de gang van zaken in het bedrijfsleven. Reeds bij de eerste te kenen van een conjunctuurdaling heeft hij de katholieke middenstand in een jaarvergadering gewezen op de dalende lijn en de praktijk heeft helaas uitge wezen, dat dit pessimisme op zijn plaats was. Kans op vooruitgang is er weinig al zal het niet zo gauw een crisis wor den als 25 jaar geleden. Wel is het nu voor iedereen duidelijk, dat de vette jaren voorbij zijn en weinigen hebben dikke mappen met orders liggen. Voor de middenstand is deze teruggang bijzonder onprettig omdat verschillende lasten bijzonder zwaar drukken. Daaronder de A.O.W., die de werkge ver en de kleine zelfstandige voor het volle pond moet opbrengen, terwijl de werknemer een compensatie kreeg. De heer Hom is lid van het kerkbe stuur van de R.K. kerk te Soest en bestuurslid van de St. Vincentiusvereni- ging. Twintig jaar was hij bestuurslid van B.D.C., die nu nog een trouwe sup porter aan hem heeft. En een suppor ter die het jammer vindt, dat het de Soester kaholieke voetbalvereniging de laatste tijd niet zo voor de wind gaat. Op 2 september zal de heer Hom op nieuw zitting nemen in de raad. Hij wil er niet komen als een groot prater, want al moet ieder het woord voeren als hij dit nodig acht, het meeste dient gezegd in de commissievergaderingen en dan is het meestal niet nodig het hele verhaal in de openbare vergadering op te rakelen. Voor de goede gang van za ken is het heel vaak voldoende, dat al leen de fractievoorzitter het woord voert, maar speciaal in principiële kwes ties moet ieder zijn eigen standpunt ver dedigen in het belang van het principe. We hoeven het natuurlijk niet erger te maken dan het is en niet te spreken over „Onrust in het Dorp", doch van zeer nabij weet ik, dat sedert de pogingen tot inbraak in de vorige week, menige deur en raam 's avonds extra secuur wordt afgesloten, Dat geeft wel geen laars, want ongenode^ gasten plegen niet van de voor- of achterdeur gebruik te maken. Na een extra druk tegen de knip op de deur hebben wij het gevoel alle voorzorgep te hebben genomen en aan de voor waarden van de inbradJwerzekering is' voldaan. Bovendien zit onze politie extra op het vinkentouw, al moeten we daar meteen bijzeggen niet te mogen verwachten, dat het handjevol politiemensen, waar onze ontzaggelijke uitgebreide gemeen te over beschikt, heel erg veel zoden aan de dijk kan zetten voor een beetje uitgeslapen dief. Wij, soestenaren, maken het deze heren wel erg gemakkelijk en wanneer ik nog- eens van beroep verander en in de in braakbranche ga, zoek ik mijn werkter rein niet buiten Soest. Leuke voortuintjes met struiken om even achter weg te duiken, door de uitgebreidheid van het wegennet een schaarse politiesurveillance en vooral de welwillende medewerking van de ge meente zelf, om 's nachts, te half één, behoudens een enkel lichtpuntje op de straathoeken, alle lampen uit te draai en, maken onze gemeente tot een eldora do voor mannen met lange vingers. Nu meen ik te weten, dat inderdaad onze straatverlichting overal gaat wor den zoals het reeds in sommige bevoor rechte nieuwe straten is. Dat zal een hele verbetering zijn. Alleen, ik vind, dat, al zitten B. en W. dan ook met een lege schatkist, zij er toch iets op moe ten vinden dat het licht ook na half één 's nachts blijft branden. Licht is nog altijd een van de beste wapens tegen het nachtelijk gespuis en de waardevolste helper voor onze po litie. Door het dorp 's nachts in het duister te zetten, wordt de wijsheid door de zuinigheid bedrogen. H. OEKMAN. ERNSTIG ONGELUK. De automobilist C. V. kwam uit de richting Amersfoort en draaide op de Steenhoffstraat naar links zijn erf op. Uit de richting Amsterdam kwam de Soester bromfietser M. v. G., die geen voorrang kreeg. De bromfietser vloog met zoveel vaart tegen de auto, dat zijn hoofd door de voorruit ging. Met een gat in het achterhoofd en verschil lende andere hoofdwonden is het slacht offer per auto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg gebracht, nadat dokter Van Beurden de eerste hulp verleend had. De bromfiets werd vernield, de auto aan een zijkant beschadigd. De toestand van het slachtoffer is ern stig maar niet levensgevaarlijk. ZOMERAVONDCOMPETITIE. De zomeravondcompetitie district Amersfoort is ten einde en dit seizoen hebben de Soester verenigingen het niet zo best gedaan. K.P.S. had lang de leiding in afdeling A, maar op de laat ste ranglijst staan de voetballers van het paleis op de tweede plaats. Centurion werd hier kampioen. V.V.Z., de voetbal lers van Zonnegloren, nemen de vierde plaats in. In afdeling B deed C.S.M., de ploeg van de Soester middenstand, het lang goed, maar het werd een derde plaats met 108 TD op de eerste plaats en Polynorm op de tweede. K.P.S. 2 en V.V.Z. 2 nemen in afdeling D de zesde en de zevende plaats in. PALEIS SOESTDIJK-TOCHT. Het ligt in de bedoeling van de wandel afdeling van de chr. gymnastiekvereni ging „Olympia" op 13 september een wandelmars te organiseren onder auspi ciën van de N.C.W.B. Het wordt de Paleis Soestdijk-tocht. Algemeen leider is de heer W. A. Su- man, die met de Olympia-wandeljunio- res zoveel succes heeft. Bij de start zul len P.V.O. en de drumbands van Olym- oia en Crescendo aanwezig zijn om voor muzikale medewerking te zorgen. Er wordt gestart bij gebouw Credo aan de Julianalaan. Wij zaten daarbuiten al bomend bijéén, 't was na een verlovings-receptie De zon, moe van 't hevige schijnen, verdween, Een pracht-avond vieleen exceptie. En juist had de zestiende mug mij eens flink. Mijn links-binnenenkel gestoken, Toen vloog er een vogel vlak boven ons hoofd, Zijn afkomst werd hevig besproken. Mijn buurvrouw ter linker zeikijk eens, een kraai Een zilvermeeuw zei 'n oud heertje Hoe kom je erbij vroeg een bazige vrouw Een zilvermeeuw Man, wat mankeert je Toen zei men nog buizerd en kiekentjesdief, Men noemde 't woord roofdier- famielje (Wat is er bij ons nog een massa te doen Voor Ouwehand en voor Portielje 'n Student loerde scherp door zijn eikenhoutbril Een roerdomp was zijn diagnose Een aardige bakvis zei zacht tegen ma De ooievaar Moeder ging blozen. De zwevende vogel, van hoog uit de lucht, Beantwoordde zelf toen die ras-vraag Een reiger. Hij zond ons zijn kaartje. Het zat Muurvast op ooms zondagse jaskraag. CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1