ADEN Warwinkel in het geheimzinnige oosten* FOTO „De Witte Pompen'' Herensalon wordt verplaatst SOPHIALAAN 21 GESLOTEN. SOEST. Van Ei&en ORGELS - PIANO'S W. VAN TOL 3THUDSKUILEN VOOR j" BRILLEN TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Phoenix en Triumph Rijwielen BEKENDMAKING. Een aantal weken geleden zagen de Brit se autoriteiten zich gedwongen in het protectoraat Aden de uitzonderingstoe stand uit te roepen. De aanleiding waren relletjes, bomaanslagen en bloedige ge vechten aan de grensversterkingen. Hoe wel Aden al sinds lang een ernstige on- iusthoek van Arabië is, zodat de wereld opinie nauwelijks van de jongste ge beurtenissen kennis nam, wordt de ernst van de toestand dikwijls onder schat. Wij spreken steeds van Aden, zonder dat het ons goed duidelijk is, dat deze naam meer betekent dan een belangrijk steun punt, een internationale havenstad. Hoe wel de kroonkolonie Aden op de voor grond staat, gaat het om een gebied, dat tweemaal zo groot is als Griekenland, maar ook een der geheimzinnigste delen van Arabië is, een land waarin de tegen stellingen zo normaal zijn, dat niemand ze bemerkt. Wachtpost aan de Rode Zee. Wat is Aden - Groot-Britannie's wachtpost aan het zuidelijke einde van de Rode Zee en daarmee ook van het Suezkanaal, na het verlies van die be langrijke waterweg het beslissende steunpunt van Engeland tussen de Eu ropese, Afrikaanse en Aziatische delen van de Commonwealth. Al deze eigenschappen verklaren enige dingen, die anders onverklaarbaar zou- Gezicht op het moderne havencomplex van Klein-Aden. Sheriff Hoessein van Beihan begroet persvertegenwoordigers. den blijven, zoals bijvoorbeeld het feit dat de Sowjet-Unie zich al in Stalin's tijd druk maakte een vriendschapsver drag met de heersers van Jemen, wiens land aan Aden grenst, af te sluiten. De Iman (koning) van Jemen, een gezworen vijand van alles, wat de Sowjets het volk beloven, een heerser met middel eeuwse machtsbevoegdheden, die elke oppositie in het bloed laat verstikken, werd plotseling een vriend van Mos kou, echter alleen, nadat het Krem- lin hem hulp in de strijd tegen Aden toezegde en o.a. verzekerde, dat zijn autocratische rechten niet zouden wor den aangetast. De naam Aden heeft betrekking op de kroonkolonie, die de stad en haar naaste omgeving (in totaal 195 km2) omvat en op het westelijke protectoraat met de zelfde naam. De beide protectoraten werden gevormd door 26 sultanaten en sheikdommen, wier heersers zoals vroe ger een zeer grote mate van zelfstan digheid hebben. Als beste natuurlijke haven tussen Egyp te en India heeft Aden in de loop van zijn geschiedenis aan de Romeinen, Por tugezen, Egyptenaren en andere groot machten toebehoord. Ontwakend nationalisme. In de negentiende eeuw kreeg Groot- Britannië, omdat 't om de beveiliging zijn zeeverbinding met Brits-Indië ging, vaste voet in Aden. Het huidige pro tectoraat was destijds een conglomeraat van „staten", wier heersers elkaar voort durend bevochten. Door een ketting van verdragen stelden zij zich onder be scherming van de Britten, die weliswaar hun onafhankelijkheid garandeerden, maar waardoor zij zich evenwel ver plichtten onder elkaar de vrede te be waren en geen bondgenootschappen met andere machten te sluiten. Die beschikkingen, die ten dele zo vaag werden gehouden zoals de grenzen van het protectoraat zijn, vervulden lange tijd hun doel, maar thans, in de tijd van het ontwakende Arabische nationalisme, geraken haar grondvesten aan het wan kelen. Belangrijke bunkerplaats. Vijfhonderd schepen per maand lopen de haven van Aden binnen om de olie- honger van hun machines te stillen. Als oliebunkerstation staat de stad sinds enige tijd op de tweede plaats op de wereldranglijst. Bijna 30 miljoen gulden hebben de Engelsen in de uitbreiding van de haven gestoken, welke deze maand gereed moet komen. De nieuwe olieraffinaderij, die het vorig jaar in be drijf werd gesteld, heeft een capaciteit van 2 miljoen' ton bunkerolie en olie- produkten, die voor de markt van de Rode Zee en de Indische Oceaan be stemd zijn. de mannen bij elkaar en gespreken er de toekomst. Steeds weer hoort men de naam Nasser, steeds opnieuw hoort met spreken over de verenigde Ara bische Republiek, waarbij vooral de jonge mannen in Aden willen aansluiten. Van Cairo uit geinfiltreerde agenten proberen de op zichzelf onschuldige kof- fiehuisgesprekken om te zetten in ma nifestaties tegen de Britse heerschappij. In de bazars van Aden ziet men tegen woordig steeds meer Nasser afbeeldin gen. Honderd jaar geleden was de stad nog een armzalig dorp met 500 inwoners. Met deze deel ik U mede, dat wegens uitbreiding van de bekende DAMES SALON de en geopend op 22 augustus (hoek Prins Hendriklaan.) Hoogachtend, JOH. MARCHAL. P.S. Wegens vakantie is de zaak aan de Schrikslaan van 18 tot 22 augustus BIOSCOOPPROGRAMMA. Norman Wisdom is voor het nederlandse bioscooppubliek geen onbekende meer. In zijn eerste film veroverde deze kleine man, die voortdurend het slachtoffer wordt van de omstandigheden, de har ten van het bioscooppubliek. Ook in Soest draaide „Warenhuis op stelten". Deze week is Wisdom in het City-thea ter te zien als een man, die het overal tegenloopt. De film „One Good Turn" kreeg de hollandse titel „Ik ben er kapot van". Hij is in een weeshuis werkzaam als manusje van alles. Daar droomt de klei ne wees Jimmy van een hele mooie kinderauto, die hij in een speelgoed winkel gezien heeft. Tijdens de dagelijk se wandeling is hij niet van de etalage weg te slaan en Norman belooft hem, dat hij de auto voor hem zal kopen. Het geld hiervoor zal hij wel even bij el kaar scharrelen. Hij probeert het eerst als sandwichman. In smoking poogt hij voor Na de bezetting door de Engelsen bloei de het op. Thans heeft het 150.000 in woners, waarvan 15 hun levensonder houd in de haven verdienen. Dit feit beroert de nationalisten nauwelijks. Zij zien de Britse vlag boven Aden en, zien in haar niets anders dan het symbool van het kolonialisme, dat zij haten. Harems zonder mooie vrouwen. Moet men de filmproducenten geloven, dan zijn er in de harems tussen Ma rokko en Arabië bijna alleen sprookjes achtig mooie vrouwen. Enige sensatione le berichten, volgens welke Arabische INKOOP VERKOOP VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEF. 2968 Onder vakkundige leiding wordt de jeugd van het protectoraat voor ver schillende ambachten opgeleid. Mooi is Aden niet. Men zal moeilijk een belangrijke stad in heel Arabië vinden, die op reizigers meer afsto tend werkt. Men mag over de verspil ling van de vorsten en inlandse aristo craten in dat deel van de aarde den ken hoe men wil, maar hun paleizen en villa's verlenen aan de anders troos teloze steden een zekere schoonheid. Aden heeft geen paleizen en zelfs het witte ambtsgebouw van de Britse gou verneur is beslist niet indrukwekkend. Het klimaat van Aden is berucht. De bewoners vormen een doorsnee van alle rassen, die de aarde tussen Afrika, Ara bië en India bevolken. Echte Arabieren zijn er volkomen in de minderheid. De blanken - meest Engelsen - worden steeds nog met „Sahib" aangesproken. Jeugd vraagt om Nasser. Maar in de kleine koffiehuizen zitten vorsten Europese meisjes trouwden, die daarna achter haremmuren verdwenen, om enige jaren later na een natuurlijk avontuurlijke vlucht weer naar hun land terug te keren, droegen ertoe bij de mythe van de harem te verstoren. De werkelijkheid ziet er beslist anders uit. Werkelijk mooie vrouwen of meisjes zijn er in een harem zelden, wat - hoe wel voor een klein deel - veroorzaakt wordt door de omstandigheid, dat de Arabieren andere schoonheidsidealen dan de Europeanen hebben. Ook de vorsten en de rijken in het protectoraat Aden hebben hun harem. De haven van de Britse kroonkolonie Aden, die de toegang tot de Rode Zee en daarmee tot het Suez-kanaal vanuit het zuiden controleert. De grens tussen Jemen en het protecto raat Aden wordt scherp bewaakt. Zij evenwel kunnen er zich op beroe men uitgesproken schoonheden de hunne te kunnen noemen en ze hebben daarbij niet eens hun boodschappers nodig om hen te bezoeken. Overal in het protec toraat ontmoet men vrouwen met een buitengewoon goed voorkomen. In hun aderen stroomt het bloed van Indonesi sche en Indische voorouders, die eens met de moesson aan de kust van Ara bië landden. spijzen aan te prijzen. Door een misverstand komt hij terecht bij een symphonie-orkest, waar men hem voor een gastdirigent houdt. De arme jongen komt daardoor in de vreemdste en moeilijkste situaties. Op de kermis wil hij drie pond verdie nen door het drie ronden tegen een bokser van formaat uit te houden, maar inplaats van geld krijgt hij blauwe ogen en veel meer opstoppers dan goed voor hem is. Dan neemt hij deel aan een wed strijd in snelwandelen van Londen naar Brighton. Verder een dolle rit in een demonstratie-auto en dan komt de lief de in het spel. Norman is verliefd op Iris, maar Iris houdt van een ander. Mary, een meisje uit het weeshuis, houdt van Norman, maar dat ziet hij helemaal over het hoofd. De moeilijkhe den stapelen zich alsmaar op tot alles op zijn pootjes terecht komt. Voor het zover is moet er echter heel wat afge- lachen worden door het publiek. In de donderdag-cyclus „Simba", het verhaal van een jonge Engelsman, die in Kenya arriveert om er een nieuw le ven te beginnen. Simba, de leider van de Mau Mau, zit hem hierin dwars en van deze geschiedenis is een bijzonder spannende film gemaakt. van ouos bikind LlVli TRAININGSRIT TEMPO. Voor de negende trainingsrit van Tempo was flinke belangstelling, zowel van de renners als van het publiek, die een fraaie strijd hebben gezien. Er startten 20 Tempo-leden, 4 leden van de Adelaar, 1 Pedaalridder en 1 ren ner van de vereniging Amersfoort, 16 in totaal. Zij gingen er direct na de start stevig van door. Er werd te 7.09 uur gestart met de bedoeling te rijden tot kwart over acht maar het werd 8.11 uur door de snel invallende duisternis. Er werden 70 ronden afgelegd (42 km), dus een behoorlijke snelheid op dit kleine parkoers. In de vijfde ronde pro beerden Gerrit Ruttenberg en Adri v. d. Burgt spelenderwijs een uitlooppo ging. Zij kwamen ongeveer 70 meter voor. Otto de Weerd zag er wel wat in en voegde zich enkele ronden later bij de twee leiders. Het drietal kreeg een voorsprong, die de lengte van de Es doornlaan had. Het peleton deed alle moeite de vluchtelingen te bereiken, maar er was geen goede samenwerking en langzaam maar zeker liepen de 3 man verder uit omdat bij hen de samen werking uitstekend was. In de 46e ronde streek het drietal op het peleton neer, dat hierdoor een ronde achterstand kreeg. Nol de Heus had weer pech en lag er in de 6e ronde uit. Menze v. d. Broek kreeg in de 45e ronde een lekke band en Bart de Wolff een defecte pedaal. Zij moesten opgeven. Teus van Tol en VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958. Nic Brehler van Amersfoort gaven in de 58e ronde op. Gerrit Ruttenberg kreeg in de 50e ronde een lekke band. De sportieve N. de Vries van de Pedaal ridders stond hem zijn fiets af, maar die was veel te laag. Snel werd het kar retje van Ruttenberg gerepareerd en net voor de eindspurt had hij zijn mak kers weer te pakken. In de spurt moest hij echter het loodje leggen en Adri v. d. Burgt ging met Otto de Weerd in een razend tempo over de finish. Zij reden schouder aan schouder. Winnaar werd v. d. Burgt, die een banddikte voorsprong had. Wout van 't Klooster, die prima meeging, trok er nog enkele ronden voor het einde tussenuit en werd vierde. De spurt van het peleton was voor Wim Hommes, die Jan Boog op de streep nog net naar de zesde plaats verwees. 1. Adri v. d. Burgt (Tempo) 42 km in 1.02 uur. 2. Otto de Weerd (Tempo) op banddikte. 3. Gerrit Ruttenberg (Tempo) op twee lengten. 4. Wout van 't Kloos ter (Tempo) op 94 ronde. 5. Wim Hom mes (Tempo) op 1 ronde. 6. Jan Boog (Adelaar) op 1 ronde. 7. J. Vrakking (Adelaar) op 1 ronde. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 STERKE KNAPEN. Twee jongetjes, 7 en 9 jaar, gaven blijk van kracht in hun kleine ledematen, want zij zagen kans de boom te breken van een tweewielige landbouwwagen van de heer H. De wagen stond aan de Soester Engweg. De vader van de knaapjes zal de schade vergoeden. S.E.C. SPEELT. Zondagmiddag speelt S.E.C. 1, om 2.30 uur, aan de Bosstraat tegen Amsvorde 1. Het is een K.N.V.B.-bekerwedstrijd. Vooraf wordt de wedstrijd S.E.C. 2- Amsvorde 2 gespeeld. Aanvang 12 uur. Op zaterdag 23 augustus, te 7 uur, speelt een elftal van de jeugdcommissie tegen de juniores. ERE-COMITÉ. De volgende personen hebben zitting in het ere-comité dat samengesteld werd om aan de Paleis Soestdijk-tocht, welke op 13 september wordt gehouden, het cachet te geven, dat het mogelijk maakt van deze wandelmars in Soest een traditie te maken. Jhr mr C. Dedel, intendant van het paleis Soestdijk mr S. P. Baron Ben- tinck, burgemeester van SoestW. G. van Zadelhoff, wethouder K. de Haan, wethouder J, v. d. Arend, wethouder C. H. D. A. J. van Es, korpschef van de Soester politie ds H. J. Lambers Heers pink, gereformeerd predikantds B. SOLEX verkrijgbaar bij STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Maarsingh, hervormd predikantG. Rei- merink, bestuurslid Soester Sportfede ratie J. C. Rip, arts J. W. ten Broeke, hoofd, van de chr. ulo B. Kerkhoff, voorzitter van de chr. gymnastiekvere niging Olympia C. M. v. d. Heiden, di recteur van de chr. gymnastiekvereni ging Olympia C. E. J. v. d. Flier, voor zitter van de Olympia-drumband H. Fennema, voorzitter van de afdeling volleybal van Olympia en G. J. Smit, redacteur van de Soester Courant. DIPLOMA KINDERVERZORGSTER. Aan Cisca Bastiaans, Annie van den Breemer, Greet Castricum en Alie van Uggelen, leerlingen van de R.K. meis jes v.g.l.o. school alhier, werd dit diplo ma via het Studiecentrum Culemborg uitgereikt. BROMFIETSRIT. Uit Amersfoort, Vreeswijk, Bilthoven, Baarn en Soest kwamen de 39 deelne mers aan de bromfietsrit over 26 km, met een gemiddelde van 18 km. De heer J. Floor, die geen lid is van de Bromfietsclub, had deze rit uitgezet, zodat het bestuur ook kon deelnemen. In hotel Bos en Duin reikte de heer J. v. d. Bank de prijzen uit. 1. H. v. Rouwendaal (57 strafpunten). 2. M. Bergers (80). 3. T. van Sloten (92). 4. P. Oosterbeek (95). 5. R. van Rou wendaal (105). 6. C. Kraaij (105). P. van Asch met 287 punten kreeg de troost prijs. Op 24 augustus wordt de ronde van Soest gereden. Door de heer M. Bergers is hiervoor een wisselbeker beschikbaar gesteld. Op 7 september vindt de rit naar Vreeswijk plaats. Ook niet-leden kunnen aan deze rit deelnemen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5