Nieuwe gezichten in de soester raad. 150 SOESTER VERENIGINGEN IN HET KOMENDE SEIZOEN. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958. 36e JAARGANG No. 60. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 J. K. DE BRUIN. De heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V.V.D., werd in 1915 te Amsterdam geboren en was lang bewoner van de hoofdstad. Al jong kwam hij in bankza ken, zodat vooral het financiële deel van de soester gemeentehuishouding wel zijn aandacht zal hebben. Als 16-jarige kwam hij in dienst bij een hoekman, die op de effectenbeurs staatsleningen ver handelde. Hij verleende bemiddeling tussen commissionairs en op 18-jarige leeftijd mocht de jeugdige bank-em- ployé J. K. de Bruin de zorg voor en kele staatsleningen in die hoek op zich nemen. In de handel ging het in die tijd niet zo best, maar de effectenbeurs maakte het lang niet slecht en voor in- dische fondsen werden topprijzen ge maakt. In staatsleningen was eveneens heel wat te doen. Soms zoveel dat de pakken niet door het loket konden en door de deur moesten. Op 2 april 1937 ging de heer De Bruin voor een commissionair in effecten wer ken. Als 24-jarige werd hij op dit kan toor prokuratiehouder. In hetzelfde pand was de amsterdamse geld- en wissel handelmaatschappij gevestigd, die han delde in schatkistbiljetten en schatkist promessen. Ook hier was de heer De Bruin prokuratiehouder. Deze dubbele functie eindigde op dolle dinsdag. Daar na was eten veel belangrijker dan geld en een boterham van meer waarde dan alle effecten. Het salaris ging door maar artikelen om te ruilen hadden in de hongerwinter meer waarde. Na de bevrijding ging professor Lief- tinck aan het saneren en de heer De Bruin was een van deze saneerders. Op 1 november 1945 kwam hij als pro kuratiehouder bij de Nederlandse Han delmaatschappij in Baarn en op 1 janu ari 1949 voor dezelfde maatschappij in Laren. Deze afstand wordt dagelijks per fiets afgelegd omdat het een uitstekend wapen is in de strijd tegen de verande ring van het gewicht en de lijn. Vijfentwintig jaar in de effecten en iedere dag met evenveel genoegen op de fiets om de hele dag bezig te zijn met waardepapieren. Als beroep, maar ook als hobby. Wie dit een kwart eeuw doet kan zonder zelfverheffing zeggen er een zekere feeling voor te hebben, maar er komt meer voor kijken. Een deel van het werk van de heer De Bruin bestaat uit het lezen van de krant. Soms urenlang. Niet de Soester Courant, het Nieuwsblad van Laren, of een landelijk blad, maar de officiële prijscourant van de vereniging voor de effectenhandel. Het is zaak steeds te weten hoe het staat met de cirka 2500 fondsen die er zijn, want als er mensen komen, die hun geld willen beleggen, kan men moeilijk eerst een half uur gaan zitten snuffelen voor er advies ge geven wordt. Dit lezen is nodig om da gelijks op de hoogte zijn van de finan ciële en economische gang van zaken en al lezend verdient de heer De Bruin het dagelijks brood. Adviezen krijgen door deze lectuur gro tere waarde en ook het feit, dat hij 12 jaar op de beurs zat, is hierbij van be lang. In de amsterdamse tijd was paardrijden de hobby van het nieuwe raadslid, naast het verzamelen van postzegels. Het ter reinrijden en de deelname aan concour sen ging over en nu zijn het nog de zegels, die zijn belangstelling hebben. Hij was enige jaren voorzitter van de afdeling Soest van de Internationale Vereniging Philatelica. Voor P.V.O. is het nieuwe raadslid van groot belang geweest en als lid van de adviescommis sie nog. Enkele jaren geleden kwam ter sprake, dat pogingen om ons muziekcorps aan een uniform te helpen al zo vaak mis lukt waren, dat het geen zin had het opnieuw te proberen. Dit was echter reden voor de heer De Bruin het juist wel te proberen en met obligaties kreeg hij vele duizenden bijeen, die nodig wa ren om iedere muzikant in een nieuw uniform te steken. Op politiek terrein acht de heer De Bruin zich een beginneling met veel belangstelling. Toen de oorlog uitbrak had hij nog nooit gestemd, maar na de oorlog werd de V.V.D. zijn favoriete partij. In 1956 werd hij lid van de afde ling Soest en reeds twee jaar later kan didaat voor de gemeenteraad. De vierde plaats, die hij op de lijst innam, leek goed genoeg om als eerste reserve te fungeren, maar Soest kreeg 5 V.V.D.- zetels, zodat ook de heer De Bruin en mevr. Van Goor-Cleton deel zullen uit maken van de nieuwe raad. Als financieel expert zal de heer De Bruin graag medewerking verlenen aan drastische bezuinigingen, als dit mogelijk is en met genoegen bindt hij mede de strijd aan tegen het keurslijf, dat ge vormd wordt door alle maatregelen, die van bovenaf opgelegd worden en die de gemeente in haar zelfstandig bestaan bedreigt. En dit graag in prettige sa menwerking met alle politieke partijen, die deel uitmaken van de raad. S.T.C., de oudste soester turnclub, be staat op 22 november 30 jaar. Het ligt in de bedoeling op die dag een uitvoe ring te geven. Hieraan voorafgaande is er op 15 november een receptie. Het seizoen begint voor S.T.C. op 6 september met een mars door de ge meente Soest met muzikale begeleiding. In Soest-Zuid zullen bij de nieuwe openbare school en bij de splitsing Aagje Dekenlaan openbare lessen gege ven worden. Spoedig hierna zal ook wel de nieuwe afdeling van S.T.C., de wandelgroep, zich aan het publiek voor stellen. Na de grote successen van de wandelgroep van Olympia willen de gymnasten van S.T.C. het ook proberen. Aan het eind van het jaar worden on derlinge wedstrijden gehouden. Twee korfbalteams spelen in de competitie. De nieuwe ledenwerfactie doet het goed, evenals het nieuwe verenigingsblad en uit deze aktiviteit mag men wel opma ken, dat S.T.C. van plan is minstens de halve eeuw als ouderdom te gaan be reiken. K.V.S. bestaat niet meer en onder het programma van S.T.C. is opgenomen, dat twee korfbalteams aan de compe titie deelnemen. De fusie tussen S.T.C. en K.V.S.die enkele jaren geleden plaats vond, heeft de naam K.V.S. doen overgaan in S.T.C. Er zal geprobeerd worden een paar jeugdtwaalftallen te formeren. Het was niet zo gemakkelijk leiders te vinden voor de kleine korfbalsters en korfbal lers, maar gelukkig hebben enkele oude ren begrepen, dat het nodig was zich beschikbaar te stellen en binnenkort zal de jeugd starten. De E.H.B.O. heeft deze zomer enkele oefeningen gehouden en het belangrijk ste van het winterprogramma zijn de cursussen, die tot E.H.B.O.-er opleiden. Er zullen waarschijnlijk weer onder linge wedstrijden met Baarn en de R.K. E.H.B.O. Soest gehouden worden. Reeds eerder vonden die in een pretti ge sfeer plaats. Een nieuwe cursus Eer ste Hulp in Oorlogstijd - in samenwer king met de R.K. E.H.B.O. - staat op het programma. Verder de algemene leden vergadering, de feestavond en wat het werk betreft, het verlenen van assisten tie bij sportgebeurtenissen, zoals dit elk jaar plaats vindt. Tempo is het hele jaar aktief, want de 13 renners en 20 toerrijders, die lid zijn, doen niets liever dan fietsen. Ook an deren krijgen echter door Tempo de kans in een wedstrijd te rijden, want het ligt in de bedoeling een drietal puzzeltochten uit te schrijven nog voor de bladeren vallen. Voor de renners komen er nog een paar trainingsritten en er staat een inter- clubontmoeting onder auspiciën van de S.S.F. op het programma. De twee re- kordritten van het voorjaar zullen aan gevuld worden met twee ritten, mits een parkoers te vinden is waarop 's avonds gereden mag worden. Op de middag is het toegestaan, maar dan kun nen de meeste renners niet. Er zullen nog 3 van de 5 ritten om de Beckeringh- beker verreden worden. Over enkele we ken wil men een tijdrit over 3 km hou den, in de vorm van een inhaalwedstrijd. Deze winter komt Arie van Vliet in een lezing met film vertellen hoe hij 't pres teerde twintig jaar aan de top te staan in de wielerwereld. In december wor den de gebruikelijke cycle-cross-ritten verreden en het bestuur wil trachten een open koers te organiseren. Met Kerstmis de jaarlijkse veldloop en dan wordt het weer langzamerhand tijd voor de feestavond in het begin van het volgend jaar. B.D.C. wekt de schijn het minder goed te doen dan de laatste jaren het geval was, maar trainer Huurdeman en de spelers zelf tonen dat het ernst is met het streven wat hoger te stijgen op de voptballadder. De sfeer in de vereni ging is uitstekend en dat is al veel waard. De „eerste-elftalclub" houdt training- en contactavonden en het zijn juist deze contactavonden, die van zo veel belang zijn om de goede geest te bewaren, die mede nodig is voor het be halen van successen. Het eerste team van B.D.C. speelt in de tweede klasse van de onderbond B. De tegenstanders zijn D.O.S.V., Gooise Boys, 's Graveland, Hilversumse Boys, De Kieviten, Limvio, Meervogels 32, Olympia 25. Een tweede, derde en vierde elftal ko men uit en 7 jeugdelftallen (2 juniores, 2 adspiranten en 3 welpen). Frans de Munck heeft eens een praatje gehouden met de spelers van B.D.C. en trainer Huurdeman wil, in overleg met het bestuur, trachten weer eens een be kende sportfiguur aan te trekken voor een babbeltje over voetbal met de spe lers van B.D.C., die van plan zijn het komende seizoen goed voor de dag te komen. De Oud-Illegale Werkers hebben ook een afdeling in Soest. Zij maken deel uit van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland. Er wor den vergaderingen gehouden en spre kers uit eigen kringen en van buiten zullen komen om te praten over cultu rele zaken van algemeen belang. Enige tijd geleden kwam Anne de Vries en hij sprak over Johannes Post, de verzets held, maar het ligt niét in de bedoeling van de afdeling al te vaak stil te staan bij minder fraaie tijden, die steeds ver der van ons afkomen! en waarvan men zich liever enigermate moet distanciëren voor zover dit mogelijk is. De V.V.D.-kiesvereniging heeft ook in Soest flinke successen behaald, maar dit is voor de afdeling geen reden op de lauweren te gaan rusten. Soest heeft de grootste afdeling van de V.V.D. in de provincie Utrecht en wil die houden. Een vast winterprogramma is er nog niet. Wij leven in een dynamische tijd en daardoor is het moeilijk enkele maan den van te voren uit te maken wat de aktiviteiten van een politieke vereniging zullen zijn. Over enkele weken zal er een ledenvergadering gehouden worden, waarbij de plannen besproken zullen worden en de plaatselijke en landelijke politiek onder de loep genomen wordt. De Brandweer was een vereniging waaruit de leden van het korps vrijwil lige brandweerlieden gekozen werden. Door wettelijke bepalingen is het nu an ders. Niet de vereniging neemt de brand weerlieden aan en ontslaat ze, maar het college van B. en W. Wil de vereniging blijven bestaan dan zal het een soort gezelligheidsvereniging moeten worden. Omdat de vereniging Vrijwillige Brandweer Soest meer dan 35 jaar bestaat, zal ze heus niet zo gauw verdwijnen en in wat andere vorm blijven voortbestaan. In september de jaarlijkse uitgaansdag. Dan een vergadering, waarin de statu ten gewijzigd moeten worden om de nieuwe vorm van de vereniging vast te leggen. Bestuur en leden vonden het helemaal niet prettig, dat nieuwe be palingen de vereniging in de oude vorm bedreigen, maar reeds lang geleden is besloten zich hierbij neer te leggen en door te gaan met het dienen van de gemeenschap al is de vrijwillige brand weerman nu een soort onbezoldigd ge meenteambtenaar geworden. In de prak- tijk^zal echter wel blijken, dat door een soepele houding het geheel in feite wei nig veranderd zal zijn. K.W.S. is de biljartvereniging „Kleine Witte Soest", die op 1 november 1956 opgericht werd. Het clublokaal is in hotel De Kleine Witte. Het vorig jaar werd voor de eerste maal deelgenomen aan de districtswedstrijden van de K.N.B.B. met 3 teams. Het eerste team, lange tijd ernstig gegadigde voor de eerste plaats, werd in de laatste weken gepasseerd door de vereniging D.O.S., eveneens uit Soest, en moest na een barrage met „Zomerlust" uit Voorthui zen genoegen nemen met de derde plaats. Het tweede en derde team ein digden in de middenmoot. Het ligt in de bedoeling ook het komende seizoen met twee teams aan de competitie deel te nemen, terwijl verschillende leden een kans willen maken in de persoonlijke kampioenschappen, welke begin sep tember zullen aanvangen. In mei j.1. werd gestart voor de tweede „Ronde van Nederland", uiteraard op het groene laken, welke over enkele weken afgelopen zal zijn. Momenteel is de heer J. J. Riemens koploper en ge zien zijn voorsprong en huidige vorm zal het moeilijk zijn hem van deze plaats te verdringen. Deze „Ronde van Nederland" was een uitstekende training, zodat de véreni- ging met vertrouwen aan het tweede biljartseizoen kan beginnen. De Tuinbouwvereniging heeft ongeveer 80 leden, maar als er een vergadering of jaarvergadering is kan men hier van weinig merken, omdat slechts een paar leden verschijnen. Zo was het tenminste altijd, maar het bestuur van de vereniging hoopt dat het anders wordt. Als er meer mensen op een vergadering komen, dan kan tenminste eens besproken worden wat gedaan moet worden om de vereniging wat meer fut bij te brengen. Deze zomer zijn de voortuinkeuringen weer het belangrijkste werk van de vereniging geweest. In de herfst wordt er nog eens gekeurd en dan volgt de prijsuitreiking. Misschien kan er dan iets extra's gedaan worden, maar het bestuur heeft hierover nog niets be slist, omdat een beetje getwijfeld wordt aan het enthousiasme van de leden, die te zuinig zijn met hun belangstelling voor het werk van de vereniging. AANRIJDING. Enige auto's reden in file in de richting Amersfoort. De heer A. M. uit Amster dam reed erin en achter hem de bel- gische personenauto van J. E. V, uit Leuven. M. moest onverwacht stoppen en de man uit Leuven deed dat iets te laat, zodat hij tegen de auto voor hem reed. Beide voertuigen werden be schadigd. ONVOORZICHTIG. Op de hoofdweg reed A. G. uit Amster dam per bromfiets in de richting Amers foort. Bij het gemeentehuis stond mevr. M. P. H.-v. E. met haar dochtertje. Toen de brommer langs reed deed zij onverwacht een stap naar voren, zodat de brommer tegen haar aanreed. Zij viel, evenals het kind en de bromfietsbe rijder. Schaafwonden en een beschadig de brommer. MEDAILLE VAN DE PRINS. Prins Bernhard heeft een medaille be schikbaar gesteld voor de Paleis Soest- dijk-tocht, welke op 13 september a.s. door de wandelafdeling van de chr. gymnastiek vereniging „Olympia" ge organiseerd wordt. Aan de ene zijde van deze medaille staat de beeltenis van de prins, aan de andere kant een wapen. Het ligt in de bedoeling van de organi satoren van deze tocht de medaille be schikbaar te stellen voor de groep die van alle afdelingen het hoogste aantal punten behaalt. RIOOLPROBLEMEN. Door de genleente werd aan de Gene raal Spoorstraat te Soesterberg twee complexen woningwetwoningen van 44 en 27 stuks gebouwd. De afvoer van de woningen vindt plaats in beer- en zink putten omdat het leggen van riolering tijdens de bouw geen zin had, daar een afvoermogelijkheid ontbrak. Inmiddels raakte de grond bij de woningen verza digd, zodat bij vele woningen de zink putten slecht werken. De reinigings dienst is dan ook in Soesterberg gemid deld een dag per week bezig met het leegzuigen der putten door de faecaliën- auto. Dit brengt hoge kosten voor de ge meente met zich mee en veroorzaakt de bewoners veel last omdat de slangen door de huizen gelegd moeten worden. Nu de rioolzuiveringsinstallatie te Soes terberg gereed is, bestaat de mogelijk heid een afdoende oplossing van het waterafvoerprobleem voor deze wonin gen te vinden door het leggen van een riolering, die via de Generaal Winkel manstraat op 't moederriool van de zui- Na 77 seconden viel zondagmiddag bo ven Kaap Carnaveral in Amerika de raket in stukken, die ons, sedert de eerste russische Spoetnik, bezig hield. Na 77 seconden klapten hoog in de lucht tientallen miljoenen dollars in snippers, via wie we dachten de nog nooit aan schouwde achterkant van de maan te kunnen bekijken. Daar zullen we dus nog even op moeten wachten. Wan neer alles meeloopt lukt het misschien op 14 september. Hebben we dan weer pech, dan duurt het misschien nog een jaartje, misschien 2, misschien 3, maar we kunnen toch de zekerheid wel koes teren, dat we vroeg of laat te weten komen hoe de achterkant van de maan er wel uitziet. Misschien ontdekken we (en dat is wel het meest voor de hand liggend), dat de achterkant er precies zo uitziet als de voorkant, maar we we ten het dan tenminste zeker en dat schijnt enige honderden millioenen dol lars waard te zijn. Al kan ik wel be vroeden wat de voordelen kunnen zijn, om alles wat tot nu toe in het heelal tot de raadselen behoorde op te lossen of te kennen, ik vind toch de vlotheid waarmee voor dit doel met miljoenen wordt gegoocheld, een beetje stuitend Ik vraag me namelijk af, met alle eer bied voor de mensen die atoomkracht en raketten ontwikkelen, of er geen zaak is die ons meer ter harte gaat en of we eerst niet moeten zorgen, dat de aarde in vrede en zonder honger voor alle mensen bewoonbaar is, onverschillig huidskleur en religieuze of politieke overtuiging. In onze drift het beter te willen doen dan het andere „blok" en vooral dit vóór te komen of vóór te blij ven, wordt vergeten, althans veronacht zaamd, dat op onze eigen aarde dage lijks nog miljoenen mensen honger lijden. Mensen, die veel meer interesse hebben voor één enkele boterham dan duizenden foto's van de maan. Ik geef toe, dat dit maar een erg kleine gedachte van mij is. Toch heb ik het idee, dat we er beter aan doen meer aandacht te besteden aan die manke rende boterham, want waar geen graan; groeit voor brood, daar groeit het: communisme welig. H. OEKMAN. veringsinstallatie kan worden aange sloten. De kosten hiervan worden door de directeur van gemeentewerken op 35000.geraamd. Hiervoor zal een krediet worden ver leend. DE GOUDMAKER. Voor de derde maal in deze zomer heeft de V.V.V. de soester kinderen een mid dag in het openluchttheater aangeboden. Ook ditmaal verzorgde Eddy de Valk, Chris Veer en Corry Valenkamp het pro gramma. Vijfhonderd kinderen waren gekomen om te kijken naar de snel tekenaar en mee te leven met de zang wedstrijd tussen drie jongens en drie meisjes. Het toneelstuk „De Goudmaker" vormde de hoofdschotel. Een proffes- sor vond de formule, die het mogelijk maakte goud te vervaardigen, maar een slecht individu roofde deze belangrijke gegevens. Natuurlijk zegevierde het recht tot grote voldoening van de jeugd. TWEEDE PRIJS. De R.K. wandelsportvereniging „Vitess" heeft de tweede prijs gewonnen bij een 'mars, die georganiseerd werd door de stichting Stadsontspanning. Er waren 26 deelnemers, die onder leiding van de heer A. P. van Dijssel liepen. KOOP VAN GROND. In het belang van de volkshuisvesting en ter uitvoering van het uitbreidings plan zal de gemeente van H.K.H. Prin ses Wilhelmina een strook grond van 1600 m2 kopen, dat gelegen is bij de Vredehofstraat. De prijs bedraagt 1760.— Van F. Verwoerd wordt ca 33 m2 grond gekocht voor 132,Het ligt aan de Beukenlaan. Van J. F. Graadt van Roggen te Baarn wordt een strook grond gekocht van 166 m2, gelegen aan de Beukenlaan, voor 664, VOOR DE SCHOLEN. De zesde klas van de openbare lagere school in Soest-Zuid komt leerboekjes tekort en met 150 gulden kan de ge meente helpen. Dit zal gebeuren. Voor de R.K. ulo is 8530,nodig, om dat leermiddelen en zitplaatsen uitge breid moeten worden.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1