Nieuwe gezichten in de soester raad. SOEST. TOT ZIENS IN DE HOEK. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958. 36e JAARGANG No. 61. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 I>. DE HAAN. In 1921 was Soesterberg nog een plaats van niets en de betekenis van het vliegveld was weinig groter. Het was dan ook niet zo vreemd, dat de vader van het huidige raadslid, de heer D. de Haan, met weinig vreugde het wagen- makersbedrijf in Oudewater in de steek liet, om zich te gaan vestigen in het deel van Soest, dat het toen, evenmin als nu, van de landbouw moest hebben. Toch ging de landbouwwagenmaker De Haan in Soesterberg wonen, omdat de ge zondheid van zijn vrouw dat noodzake lijk maakte. Het huidige raadslid was toen 10 jaar. Vader De Haan had natuurlijk heel wat moeilijkheden te overwinnen, maar één loste hij zó op, dat ongeveer 350 Soes- terbergers daarvan nog de vruchten plukken. De familie De Haan was gereformeerd en in Soesterberg woonde niemand, die dat ook was. Vader De Haan kon met zijn attestatie naar Amersfoort, maar dan moest hij iedere zondag vier maal per fiets een klim maken als hij twee maal naar de kerk ging en als hij zich bij Soest aansloot dan wachtte de bult eveneens viermaal. Zeist werd gekozen en nu heeft de Soes- terbergse gereformeerde gemeente onge veer 350 leden, een eigen kerkgebouw en, als onderdeel van de zeister gerefor meerde gemeente, de beschikking over vier predikanten. En niemand hoeft de berg over, dank zij het wijs inzicht van de heer De Haan sr. Drie zoons kwamen in het bedrijf van vader en uit de boerenwagen-werkplaats groeide een carrosseriebedrijf en later een plaatwerkerij. Twee broers van de heer De Haan emi greerden naar Zuid-Afrika en het zag er naar uit, dat hijzelf ook zou gaan, maar een serieproduct, in het bedrijf vervaardigd, bleek het goed te doen. Het bedrijf van 10 man exporteert nu naar België, Zweden en Noorwegen en heeft al zoveel spatborden voor auto's in het binnenland geleverd, dat men moeilijk de weg op kan gaan zonder spoedig een vrachtauto tegen te komen met een spatbord van de firma De Haan. Er worden in het bedrijf been- schilden voor scooters en onderdelen voor bromfietsen vervaardigd, naast de spatborden, die, als serieproduct, het succes hadden, dat de heer De Haan van emigreren deed afzien. Vanzelfsprekend prijst de heer De Haan zich gelukkig dat zijn bedrijf floreert, maar weinig minder voldoening geeft hem de groei van de gereformeerde ge meente in Soesterberg, waaruit hij als raadslid voortgekomen is. Niet als één, die dit gezocht heeft, maar met schroom, omdat hij weet, dat hij de opvolger van de heer Schaafsma is, die heel veel voor het anti-revolutionaire deel van Soes terberg deed. Met dezelfde schroom liet hij zich de benoeming tot ouderling welgevallen, hoewel hij meermalen gezegd had, dat hij niet oud maar jong was en zich hier voor niet geschikt achtte. Het is anders gegaan dan de heer De Haan dacht, want nu hij op een periode van vier jaar terug ziet, is het hem duidelijk, dat men met Gods leiding meer kan dan men denkt, mits men deze leiding aan vaarden wil en ervoor bidt. Bijzondere voldoening geeft de heer De Haan de gunstige ontwikkeling van de chr. kleuterschool in Soesterberg, waar van hij bestuurslid is. In 1948 werd ge start in de oude villa Nellystein en toen de marechaussee die nodig had was het niet gebeurd met de school, maar kwam er een drieklassige school tussen de Kampweg en de Spoorstraat, die nu al weer te kein is. Er zijn 120 kinderen op, er is een wachtlijst, er is geld om te bouwen, maar geen bouwvolume. Op 2 september zal de heer De Haan zijn taak als raadslid beginnen. Hij hoopt dat het hem gegeven zal worden in deze positie iets voor de gemeente te doen. Hij heeft nooit geaarzeld zich in te spannen wanneer het er om ging te wer ken voor het Koninkrijk Gods en ziet ook in het aanvaarden van zijn nieuwe functie deze taak als een opdracht. Dit betekent echter niet, dat er geen plaats zou zijn voor meningen en belangen van andersdenkenden, want star con servatisme is de heer De Haan vreemd. Hij hoopt op een goede samenwerking met allen die zoveel beter thuis zijn in gemeentelijke zaken dan hijzelf en met de anderen, die ook moeten afwachten wat het wordt, omdat zij eveneens hun debuut maken. Uiteraaard heeft Soesterberg de grote belangstelling van het nieuwe raadslid. Hij heeft de dynamische ontwikkeling van dit deel van Soest van nabij mee gemaakt en zou graag een deel van deze vaart overgebracht zien naar Soest. Voor de oorlog was Soesterberg uitslui tend afhankelijk van pensiongasten en toerisme. Soest voor een heel groot deel, maar de tijden werden anders en industrialisatie is geboden. Een hoopge vend begin is gemaakt, maar de bijzon der gunstige ligging van Soest biedt waarschijnlijk groter mogelijkheden. Hierbij denkt de heer De Haan niet in de eerste plaats aan grote industieën, maar aan de toeleveringsbedrijven ten gerieve van de groot-industrie. Dat industrialisatie het karakter van een plaats niet volledig behoeft te ver anderen heeft Zeist bewezen. De heer De Haan komt niet in de raad als een man die wel eens zal laten zien dat hij best zijn boontjes doppen kan, maar als een gelovig man, die God wil bidden hem de leiding te geven die nodig is om dit nieuwe en vreemde werk goed te doen. Het drietal was naar het station toegegaan en op het stationsplein daar bleven ze staan; d'Electrische klok zeije bent véél te vroeg da's niks, zei het drietal, want daar is een kroeg. Ze gingen er in en ze kwamen er uit, maar nét iets te laatkijk, daar gaat hij, hij fluit. Nog twintig minuten, dan ging wéér een trein; nu zouden ze zorgen om tijdig te zijn; Ze gingen zo lang nog maar weer in die kroeg en dronken er wéér, maar nu méér dan genoeg. Toen naar het station met een bocht en een boog te laat - want de chef stak zijn schijf al omhoog. Nu drie kwartier wachten; de kroeg bracht weer troost, ze zaten weer knus en maar stééds klonk hetproost Ze zongen een zonderling drie-stemmig koor en kwamen zó prettig die drie kwartier dóór. Toen zei de café-baas't wordt tijd, dat u gaat. en vlug ook, want anders is 't wéér net te laat. Ze renden als razend, de schijf ging omhoog, de trein - 't was de laétste - ging weg, hij bewoog Vlug herenVlug herenMerci conducteur twee wipten naar binnen en dicht ging de deur; Het tweetal hing wuivende uit het portier, de derde riep lachend dat scheelde geen zier De trein was verdwenen in donkere nacht; de chef dachtwaarom of die man toch zo lacht Die derde stond gierende op het perron; hij lachte, hij loeide, tot hij niet meer kon; Ik krijg er wat van O, mijn buik doet me pijn die twee in de trein brachten mij naar de trein CLINGE DOORENBOS. AANRIJDING. De heer S, reed met zijn auto op de Duinweg in de richting van de Oude Utrechtse weg. Langs de kant stond een auto geparkeerd, die hij passeerde toen er van de andere kant een automobilist aankwam. Drie auto's naast elkaar was teveel en S. botste tegen de auto van G. Beide wagens werden vrij ernstig be schadigd. OLYMPIA PUZZELDE. De zevende en laatste puzzelrit van Olympia bracht 26 koppels aan de start, die 12 km reden. De eerste prijs was voor H. van Asten en H. Kleine, die 28 strafpunten kregen. 2. S. Tuenter en D. Hey (39). 3. W. Im merzeel en G. de Rooy (43). 4. G. Oos terbeek en H. van Soeren (44). 5. G. H. v. d. Broek en D. v. d. Broek (44). 6. J. van Steendelaar en J. de Boer (43). 7. Echtpaar v. d. Broek (53). 8. Willy en Gerry v. d. Broek (56). 9. Gerrit Sta rink en Joop Tak (65). De troostprijs was voor de dames Ka merbeek, die 113 punten behaalden. NIEUW RAADSLID. Wegens het bedanken van mr A. A. H. du Toy van Hees als lid van de ge meenteraad voor de fraktie van de K.V.P. zal de heer B. H. A. Elbertse benoemd worden. GELUKKIGE JAN. Jan Steendelaar is 15 jaar en hij wil een groot voetballer worden. Voorlopig zoekt hij zijn voorbeelden in het eerste elftal van S.E.C. en hij prijst zich ge lukkig als hij zo hard lopen kan als Leo van Breukelen, zo verdienstelijk pingelen als Nijholt, zo zuiver schieten als Ruttenberg, zo uitstekend koppen als De Bruin en z-> argeloos door de achterhoede sch-ai réien als Jan Veld huizen dat deed in de afgelopen promo tie-competitie. S.E.C.-junior Jan miste dan ook geen competitiewedstrijd en de verste reis in de promotiecompetitie kon hem niet afschrikken. Hij had de tochten naar Utrecht, Bovenkerk en Amsterdam heus wel op de fiets willen afleggen, maar als je nog niet in het bezit bent van een rijwiel dan gaat dat moeilijk. Dan maar met de supportersbus en Jan telde voor de reis naar Bovenkerk van zijn rijks daalder zakgeld 1,50 neer voor de tocht naar de kleine plaats bij Schip hol. Jan had nog een gulden en toen een aardig meisje hem kwam vragen of hij een lot wilde kopen gaf hij z'n laat ste gulden af voor een nummertje, want het geld was bestemd om straks zijn favoriete spelers te verrassen als zij het derde klasserschap behaald zouden heb ben. En dat ze het halen zouden stond voor Jan zo vast als een heel blok hui zen. S.E.C. werd derde klasser, de trekking van de verloting werd gehouden, de prijzen werden afgehaald of bleven lig gen en dat laatste vond de supporters vereniging wel goed, want er was heel veel geld nodig. Er was bijna 1000 gulden, maar 16 rollades voor het elf tal plus reserves dat de belangrijke wedstrijd tegen Amsvorde won, 11 schemerlampjes met inscriptie voor het kampioenselftal, 14 weekendtassen voor spelers en reserves die aan de promo tiewedstrijden deelnamen en dan nog eens elf barometers maakten het geld bijna geheel op. Een gelukje was het, dat niemand met lot 401 kwam opdragen waarop een fiets gevallen was, want voor de 100 gulden, die nog over waren, kon moeilijk een fiets gekocht worden. Terwijl men zo'n beetje aan het bepie- keren was wat men met dit restant zou kunnen doen, kwam Jan op de proppen om te vertellen, dat hij er eindelijk ach ter gekomen was, dat hij een fiets ge wonnen had. „De Groen-Witte" is zijn lijfblad en door drukke besognes was het uitspellen van het clubblad wat in de slof geraakt, maar eindelijk was het er van gekomen en hij had er geen spijt van. Iedereen was blij voor Jan, de trouwe supporter en het veelbelovende jeugdlid, aan wie maar niet verteld werd dat de centen eigenlijk op waren. Opnieuw werd een beroep gedaan op de supporters en het geld voor de fiets was er heel gauw. Jan kan nu per fiets naar de wedstrijden en misschien gaat hij ook fietsend naar een wedstrijd, die aan het eind van het seizoen zal beslissen dat S.E.C. opnieuw kampioen is. DAHLIATENTOONSTELLING. Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert de Federatie van Dahliaver enigingen haar jaarlijkse dahliatentoon stelling in de Markthal te Amersfoort en en wel op 26, 27 en 28 aug. a.s. De Markthal wordt hiervoor in niet on belangrijke mate vergroot. 5 verenigingen verzorgen op de tentoon stelling een stand. Verder komen er o.a. stands van de fa. Bruidegom, Baarn de fa. Aartsen, Harderwijk fa. C. van Drie en Zn, AmersfoortBloemist-Hove niersvereniging Amersfoort, Aquarium vereniging Avera. Voor vaaswerk de Rimac uit Baarn. In de zaal bevindt zich een kleine vijver in winkelhaakvorm met flamin go's. In het aangebouwde gedeelte een grotere vijver met een fontein en onder waterverlichting in kleuren. De opening der tentoonstelling heeft plaats op dinsdag 26 augustus, 's middags 2.30 uur. Als intermezzo's het optreden van een bekend ensemble, verder ballet- en tapdansen. Een prijsvraag „Welke dah lia vindt u het mooist" is uit geschreven. Men zie de advertentie in dit blad. GEDIPLOMEERD. In het Natuurbad zwommen de meisjes en jongens, die daar de zwemkunst meester werden, voor de K.N.Z.B.-di- ploma's A. B. C en D. De heer L. L. J. Heugen uit Hilversum, official van de K.N.Z.B., was hierbij tegenwoordig. Van de 95 kandidaten voor het diploma A zijn er 92 geslaagd. Twee haalden het niet en één was er ziek. Van de afdeling B slaagden 52 kandidaten, 1 viel af en 1 was ziek. Bij C slaagden er 4 van de 6 en voor Dslaagden alle drie de candi- daten. PROGRAMMA VAN S.E.C. Zondag worden de volgende vriend schappelijke wedstrijden gespeeld S.E.C. 1-Fortitudo 1 te 2.30 uur. S.E.C. 2-Fortitudo 2 te 12 uur. E.M.M. 3-S.E.C. 3 te 12 uur. S.E.C. 4-Victoria 4 te 12 uur. De eerste helft van het competitie-pro gramma van SE.C. is als volgt 14 sept. R.K. AvicS.E.C. 21 sept. S.E.C.—D.W.S.V. 5 oct. CeleritudoS.E.C. 12 oct. S.E.C.—Wilskracht S.N.L. 19 oct. S.E.C.Stichtse Boys 26 oct. NeerlandiaS.E.C. 9 nov. S.E.C.Nautilus. 16 nov. UltrajectumS.E.C. 23 nov. S.E.C.—A.D.E. 30 nov. C.D.N.—S.E.C. 7 dec. S.E.C.—K.B.V. Vanaf 14 december wordt tegen dezelfde verenigingen in dezelfde volgorde ge speeld, maar uitwedstrijden worden dan thuiswedstrijden en omgekeerd. HAAR EERSTE LIEFDE. Films met Romy Schneider worden aan de lopende band vervaardigd en van heden tot en met zondag kan men het jonge populaire duitse meisje in het City-theater zien als hoofdrolvertolkster van „Haar eerste liefde" met Hans Al- bers en Rudolf Forster. Oberkellner Karl (Hans Albers) is plaatsvervanger van de directrice in het hotel, dat door Romy's moeder bestuurd wordt, omdat zij ziek is. Tevens is hij een soort toeziend voogd over het meis je en haar sympathie voor de volontair Helle Bühler bevalt hem matig. De eigenares van het hotel sterft en de familie wil het verkopen. Neef Alwin is de grote man bij de familieleden en als op aandringen van Romy - die in deze film Niddy heet - het hotel niet verkocht wordt, neemt hij zelf de lei ding met de bedoeling Romy in te pal men, met haar te trouwen en zo eige naar te worden. Karl heeft dit in de gaten en hij wil er een stokje voor steken. Het gevolg is, dat hij voor de keus gesteld wordt ont slag te accepteren of gedegradeerd te worden tot schoonmaker van de toilet ten. De goede man kiest het laatste om in de buurt van Romy te kunnen blijven en haar te beschermen. Tevens ge looft hij, dat de gasten van het hotel het niet zullen accepteren, dat hij zo gedegradeerd wordt. Daarin vergist hij zich, evenals in de houding van Romy, die het blijkbaar heel gewoon vindt, dat hij van ober-kellner toiletschrobber geworden is. Zij schijnt Alwin te accepteren, Helle slaat van verdriet aan het drinken, maar als ze reeds op weg is om met Alwin te trouwen, dan komt er een steen rijke meneer, die nog leeft omdat Karl Onze Amerikaanse vrienden verstaan in hoge mate de kunst verwondering te wekken. Nog maar een paar maanden gele den wezen zij een verzoek van Indonesië om levering van wapens van de hand, omdat zij vreesden, dat deze wapenen moesten dienen om zich Nieuw- Guinea toe te eigenen. Nu ineens horen wij, dat die wapenen toch zullen wor den geleverd en dat de eerste zending zelfs reeds per vliegtuig in Indonesië is aangekomen. Onze regering zou van een en ander op de hoogte zijn gesteld en met de le vering accoord gaan. Stelt u zich eens voor dat wij er niet mee accoord zouden gaan. Wat dan Het motief, waaronder die eerst gewei gerde wapens nu wel worden geleverd, is nog vreemder dan het geval zelf. Nu heet het, dat het maar lichte wape nen zijn, die niet voor aggressie kun nen dienen, dus niet tegen Nieuw-Gui- nea zullen worden gebruikt en alleen maar verstrekt worden om Soekarno en consorten in hun binnenlandse strijd tegen het communisme te steunen. Het is om te gieren en om te huilen tegelijk. Vooral de Amerikaanse bewering, dat de wapenen moeten dienen om zich tegen het communisme staande te hou den, zullen de tienduizenden, die zojuist uit Indonesië gejaagd zijn, naar hun hoofd doen grijpen. Zij weten wel tegen wie de wapenen moeten worden ge bruikt, zoals zij ook weten, dat reeds ge ruime tijd het communisme praktisch de baas is in Indonesië. Alleen de Amerikanen doen of zij nog steeds niet weten hoe Soekarno c.s.. politiek staan. Of ze nog niet ontdekt', hebben, dat men daar heden gedane beloften en afspraken morgen aan de bruine voetzolen lapt. Zij hebben nog niet gehoord, dat Soekarno c.s. vinden dat er veel te veel politieke partijen zijn, de oppositie de mond gesnoerd wordt, cencuur uitgeoefend wordt wan neer het hun zint, dat zij terroriseren en knevelen en de Russische adviseurs.; in feite de baas zijn. Gelijk met het ontvangen van de Ameri kaanse lichte wapenen protesteert de Indonesische regering tegen de aanwe zigheid van 2000 Amerikaanse mariniers in Singapore. Dat maakt de bevolking zo ongerust zeggen ze. Ze hebben liever geen potten kijkers in de buurt. Intussen blijven de „lichte" wapenen uit Amerika toestro men. De Amerikaanse legerleiding weet natuurlijk heel best, dat „lichte" wape nen in een aanval op Nieuw-Guinea of de vrijheidsstrijders in de Molukken de beste wapenen zijn, omdat je aan „zware" wapens geen fluit hebt in de rimboe. En we moeten niet gek kijken als onder „lichte wapenen" ook landings- boten worden verstaan. Stil maar. We kunnen het gek vinden, we kunnen protesteren, het helpt alle maal geen zier. Er staat in het verre oosten een panne tje op het vuur, waar nog veel Neder landers een kwaaie hap uit zullen moe ten eten. „Bondgenoten" of niet, de belangen van kleine landjes als Nederland komen in het spel van de groten niet voor, noch in Europa, noch in wereldverband. H. OEKMAN. zijn leven, lang geleden, gered heeft. Snel koopt hij het hotel, benoemt Karl tot directeur en deze haalt Romy op voor zij met Alwin getrouwd is. Helle wordt nu de gelukkige echtgenoot. Van maandag tot en met donderdag een reprise van de gezellige Nederlandse film „Kleren maken de man" met Kees Brusse en Johan Kaart. VAL VAN BROMFIETSER. De bromfietser B. uit Utrecht reed he denmorgen, omstreeks half acht, op de Soesterbergsestraat in de richting Soest. Van de andere kant kwam de bromfiet ser K. uit Soest. B. schrok toen K. plotseling achter de vooruitspringende hoek van het huis bij de Ossendamweg te voorschijn kwam* Hij raakte van het fietspad, reed tegen een boom en viel. Dokter Stroband verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat uit een oor bloedde en aan het hoofd gewond was, naar het Sint Anthonius Zieken huis te Utrecht brengen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1