00^ i\oo& Uit Nasser's „Mein Kampf" Fa. Van Isselt-Kooman iNai!fl'i.nmin=i:ï HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" „Braamhage", parel langs de rijksweg. VOOR BRILLEN 1 SEPTEMBER a.s. aanvang nieuwe cursussen voor: DAG-, AVOND-, PRIVÉ- en CLUBLESSEN. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. Uw kinderen naar school Onze KINDERSCHOENEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL BRANDWEER TELEF. 3333 A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VANDOOREN In de twintiger jaren heeft een toen nog onbetekenend man een boek geschreven met een agressieve inhoud. Het heette „Mein Kampf" en de auteur heette Adolf Hitier, de man die de door hem opgebouwde filosofie volgend, nog geen twintig jaar later de wereld in brand zette. Het merkwaardige van dit boek was dat zo velen het bezaten, doch zo wei nigen het goed gelezen hebben. Zo stout waren de daarin gelanceerde stellingen, zo brutaal bleken de geopen baarde wensdromen, dat niemand het ernstig durfde nemen. De naam Hitier is nu weer even onbekend als ten tijde dat hij zijn boek schreef, maar voordat hij herinnering werd sleepte hij vijf tot tien miljoen mensenlevens in het massagraf van de tweede wereldoorlog. De naam Nasser is voor ons een product van de laatste jaren. Hij was een on bekend Egyptenaar, die zijn ogen open hield en goed nadacht. Gelukkig schreef ook hij zijn gedachten op in een boek, dat „Filosofie van de revolutie" heet. Oud roest en afval. Over het nabije oosten, dat thans tot 's werelds me^t zieke plek is geworden, schreef Nasser dat alle grote fabrieken in de wereld tot oud roest en afval zou- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. den vergaan als ze de olie uit Azië zouden moeten missen. Het centrum van de olieproductie heeft zich van Amerika naar de Arabische landen verplaatst, aldus Nasser. Daarmee is duidelijk waar de egyptische dictator op aanstuurt. De enige vraag die overblijft is hoeveel mensenlevens het ditmaal zal kosten, voordat de wen sen van deze dictator in opmars tot geschiedenis zijn gemaakt. Geleerden, die de Arabische volken hebben bestudeerd en politici, die hun boeken hebben gelezen, keren zich te gen de anglo-Amerikaanse bezetting van Libanon en Jordanië. Men wijst op de fouten die deze landen begaan door het onafhankelijkheids-streven van de Arabieren te onderdrukken. Geen groot verlies. 'Om de landing der Amerikanen te be grijpen leze men de economische ge schiedenis van het nabije oosten over de laatste 50 jaar. Men trachte, even als Nasser, te doorzien wat olie voor de mensheid betekende, dan weet men de ernst van het conflict. In de landen tussen Middellandse Zee en Persische Golf ligt ca. van de wereldreserve aan olie. Slechts een klein deel van deze reserves is nog aangesproken. De westerse wereld koopt maar 22 °/o van haar behoefte in de Arabische landen. Irak, dat thans meer onder invloed van Nasser komt, levert nog geen 3 °/o van de oliebehoefte der vrije wereld. Als de Iraakse bronnen zouden worden dichtgedraaid, betekent dat geen groot verlies op zichzelf. Van veel groter betekenis is daarentegen hoe men de strategische positie van deze olie pion acht in het totale wereldschaak spel. Invloed in Nederland. De toekomst van de oliestroom uit Irak is zeer belangrijk voor Nederland. De productie in dit land wordt verzorgd VPn OU DJ BLHiND MimsTMart ra. 2453 l90CSTDVU door de Irak Petroleum Compagny en de Basrah Petroleum Company. De I.P.C. is voor een vierde engels, ne- derlands, amerikaans en frans. Er wordt ongeveer 35 miljoen ton geproduceerd in 1958. Vermoedelijk zal er voor de maat schappijen dit jaar een winst uit rol len van pl.m. 800 miljoen gulden, waar van dus ook een portie in nederlandse beurzen rolt. Na de staatsgreep is de olieproductie voortgegaan en berichten wijzen erop, dat het vloeibaar goud zal blijven stro men. Met moet er echter mee rekenen, dat de nieuwe regering het winstdeel van de maatschappijen sterk zal be snoeien. Dat wilde het nu weggevaagde bewind reeds. Of er sprake is van natio nalisatie der oliebronnen valt thans nog niet te bezien. Dure dollars. De grote vraag is of Europa het gehele nabije oosten als olie-leverancier kan missen. Ook die vraag kunnen we beves tigend beantwoorden. De Ver. Staten, Venezuela en Mexico kunnen als de nood aan de man komt,' TORENSTRAAT 2D SOEST TELEFOON 2100 (02955) MACHINESCHRIJVEN (eventueel spoedopleiding). STENOGRAFIE NEDERLANDS EN MODERNE TALEN. CONVERSATIELESSEN ENGELS voor beginnelingen en gevorderden. BOEKHOUDEN, NEDERLANDSE-, DUITSE- EN ENGELSE HANDELSCORRESPONDENTIE MIDDENSTANDSOPLEIDIN G. Aanmelding dagelijks van 7 tot 9 uur behalve 's zaterdags. De Directie, E. J. MARÉE. de gehele productie van Arabië opvan gen. Alleen moet de olie uit Amerika met dollars betaald worden, waardoor alle europese landen in de grootste fi nanciële moeilijkheden kunnen komen. Juist met het oog op het gezond maken van de europese economie drong Ame rika er op aan dat Europa het grootste deel van zijn olie uit het Arabische woestijngebied zou gaan betrekken. In 1938 importeerde de oude wereld nog voor ongeveer 30 °/o van zijn olie producten uit de V.S. Met behulp van het Marshall-plan werden de rijkdom men in Perzië, Saoedie-Arabië en Irak verder ontwikkeld. Op dit moment komt tachtig tot negentig procent van de olie voor europees verbruik uit de arabische landen en men streefde ernaar dit ver bruik geheel uit het nabije oosten te dekken. Dit plan zal om politieke en strategische redenen stellig worden herzien. Drie omstandigheden zijn daar bij van het grootste belang. Kalmerende invloeden, In de eerste plaats is Egypte door de overneming van het Suez-kanaal be langhebbende geworden bij een bloeien de tankvaart door dit kanaal. Als Europa geen of minder olie koopt in Perzië en Saoedie-Arabië dan daalt de opbrengst voor Nasser uit het Suez-kanaal enorm. Deze dictator en alle machthebbers van de jonge Arabische landen hebben er zelf het grootste belang bij dat de olie stroom westwaarts blijft vloeien. Om de Suez-vaart en om het winstaandeel uit de olie. Dat weet Nasser ook en daarom is hij voorzichtig. Vervolgens is de oliestroom uit de Saha ra beginnen te vloeien. Die stroom wordt breder en Frankrijk zal zijn europese buren achter zich vinden bij zijn plan nen tot snelle vermeerdering van die exploitatie. Inzet voor gevaarlijk spel. Tenslotte is voor de houding van de Ver. Staten in de oliekwestie belangrijk in hoeverre zij zelf financieel in de olie- belangen van Arabië geinteresseerd zijn. En dan is 't niet in de eerste plaats Irak waar het Noord-Amerikaanse geld ligt. Wanneer wij vermelden, dat van 1944 tot 1949 de V.S. voor 1.000.000.000 in vesteerden in Arabië, dan ligt het grootste deel van dit geld in Saoedie- Arabië, Koeweit en Perzië. Men moet de bezetting van de Liba non derhalve niet anders zien dan als een voorspel tot grotere acties en als inzet tot een gevaarlijk spel met sterk economische aspecten. Ingewijden we ten dat de Amerikaanse economie een opleving nodig had en heeft. Die ople ving komt er zodra de politieke en militaire spanning in de wereld toe neemt. Men denke aan Korea. Spelen hier sterke economische machten een spelletje met de wereldvrede om een dreigende overproductie in de olie sector voorlopig wat af te dammen Het is immers bekend, dat in de V.S. en Venezuela de oliewinning reeds be perkt was omdat er een overaanbod dreigde met dalende prijzen. Olie en vuur. Men heeft het vuur naar de olie ge bracht met de militaire acties in Li banon en Jordanië. Ondanks dit alles moet men realist blijven en er zich van bewust zijn, dat de westelijke landen niet kunnen toestaan dat hun meest vitale levensbelangen worden aange tast. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van F. H. van Dijk, Eikenlaan 6, alhier, om een loodgieters- en electrotechnisch in stallatiebedrijf op/in perceel Eikenlaan 6, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie H. nr. 7467, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voorwaardelijk is goedgekeurd. Soest, 22 augustus 1958. Ieder is er wel van overtuigd, dat het gebouwencomplex van Braamhage een sieraad voor Soest is en waarschijn lijk niet in het minst de bejaarden, die het uitkozen om er hun levensavond in fraaie omgeving en prettige sfeer door brengen. Dat de omgeving en de behui zing bijzonder mooi zijn was direct te constateren, dat sfeer in en rond het tehuis niets te wensen overlaat, moest eerst blijken, maar al gauw wist ieder een, dat deze uitstekend is, zodat mej. C. A. M. van Zwet, de directrice, zon der voorbehoud haar tevredenheid over de goede gang van zaken te kennen geeft. Niet haar leiding en de houding van de gediplomeerd verpleegster zuster Wolff - de waarnemend directrice - acht zij hierin het belangrijkst, niet de hulpvaardigheid van de vijf verpleeg hulpen, de aktiviteit van het hoofd van de keuken, de vijf huishoudelijke assi stenten, de vier keuken-assistenten, het kantoorpersoneel en het extra personeel, maar deze prettige sfeer wordt in de eerste plaats gebracht door de bewoon sters en bewoners zelf. Er zijn in het verzorgingshuis 59 dames en 7 heren, terwijl 2 dames permanent op de zieken zaal verblijven. De oudste bewoner is steeds goed advies! toren - Veldweg - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 87, de jongste 57. In de drie-, twee- en éénkamer woningen zijn 66 dames en 19 heren en allen hebben begrepen, dat het goed leven is wanneer geleefd wordt in prettige omstandigheden, waartoe ieder het zijne kan bijdragen. Wie in het verzorgingstehuis woont is even vrij in handel en wandel als iede re andere Nederlander. Er is niets dat herinnert aan toestanden, die vroeger bestaan hebben en op som mige plaatsen misschien nog bestaan. Geen dwang of beperkende regels, die de vrijheid beknotten. Ieder kan zijn eigen sleutel kopen en gaan* en komen wanneer zij of hij wil. In het begin werden die sleutels gege ven, maar dat werd op den duur een vrij kostbare geschiedenis. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat voor het weg gaan naar verkiezing en het wegblijven naar wens even medegedeeld wordt of SOESTDUK. vraagt LEERLING- MACHINE- STIKSTERS, GEROU TINEERDE MACHINE- STIKSTERS HAND WERKSTERS men bepaalde maaltijden zal gebruiken of niet. Tussen acht en half negen wordt het ontbijt or de kamer gebracht en tussen tien en half elf het kopje koffie, dat 's zondags gemeenschappelijk in de eet zaal wordt gebruikt. Er lopen geen meis jes te trappelen, die de bedden willen opmaken, want iedereen doet de eigen kamer, tenzij ziekte hulp nodig maakt. Bij de wekelijkse grote beurt helpt het personeel wél mee. Om half een wordt de warme maaltijd in de eetzaal gebruikt, om drie uur een kopje thee op de kamer, om half zes de koffiemaaltijd in de eetzaal en wie tijdig een broodtrommeltje inlevert kan verre tochten gaan maken en hoeft zich niet te bekommeren om het etensuur, omdat het brood in de trommel rustig blijft wachten. Thee zet men zelf 's avonds op de kamer, maar bij ziekte wordt het gebracht. De bewoners van de huizen kunnen ook gebruik maken van de maaltijden in het verzorgingshuis. Dit kan in de eet zaal, maar het kan ook gebracht of gehaald worden. Bestellen of afzeggen moet 24 uur van te voren geschieden om de keuken goed te laten functioneren. Zieken in de woningen kunnen reke nen op het verzorgingshuis, maar in eerse instantie wordt burenhulp bij niet-ernstige gevallen ingeschakeld en dit gaat uitstekend. De eetzaal is tevens recreatiezaal met televisietoestel en tijdschriften en in de hal kan ieder terecht voor de post, die bij ziekte op de kamer bezorgd wordt door huisgenoten of personeel. De vitaliteit van de bewoners is de oor zaak van de grote aktiviteit op verschil lend gebied. Er is een bibliotheekcom missie die vele honderden boeken katalogiseerde en er een bibliotheek van maakte die er zijn mag. Er is een kultu- rele commissie, die er niet voor terug- kunnen tegen een stootje. Vele modellen in alle maten en alle prijsklassen. TORENSTRAAT 5 - TELEFOON 3725 schrikt mensen van formaat te laten komen om een lezing te houden of te de clameren. De vorige winter zijn er o.m. Claire Len- nart en Kommer Kleyn geweest. Op deze avonden van de culturele comm. zorgt een theecommissie voor verver singen en het personeel hoeft niet bij te springen, want dé dames schenken niet alleen thee maar verzorgen ook de afwas. Ieder kan zijn tuintje krijgen en de bloemencommissie verzorgt met behulp van de tuinman de gemeenschappelijke plukbedden, waar twee dagen per week geplukt mag worden. De bloemencom missie zorgt ervoor, dat de zieken bloe- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 men krijgen en dat de gemeenschappe lijke ruimten ervan voorzien worden. Eens in de twee weken is er een platen- concert, dat verzorgd wordt door een der bewoners, die zijn pick-up en pla ten hiervoor beschikbaar stelt en voor het concert een inleiding houdt over de muziek en de componist van het werk dat gebracht wordt. Mejuffrouw Jolles is de geestelijke ver zorgster van Braamhage, waar niet alleen vrijzinnig protestantse bewoon sters en bewoners zijn, al hebben die wel voorrang. Bij de opening was er een wachtlijst van ongeveer 200 personen en die is nog niet kleiner geworden. Mej. Jolles is een hele dag per week aanwezig om de bewoonsters en bewo ners bezoeken te brengen. In de eerste plaats de zieken. Kerkdiensten zijn er niet op Braamhage omdat iedereen naar de kerk van haar of zijn keuze gaat. Uiteraard de meesten naar het gebouw van de Nederlandsche Protestantenbond. Wie niet zo goed ter been is wordt per auto gehaald of gebracht. Ieder heeft een dokter uit de gemeente Soest naar keuze, terwijl in het ver zorgingsgebouw medische hulp aanwe zig is. Vrijheid is het bijzondere kenmerk waarvan de bewoners uit eigen initia tief van alles doen om het leven prettig te maken. Een spelletje kaart of croquet, flinke wandelingen en gezellige avon den met bijdragen van de bewoners op velerlei terrein. Bustochten naar ver schillende plaatsen in ons land en een prettige ontvangst van de bezoekers, want die kunnen gebruik maken van de maaltijden en er zijn zelfs twee logeer kamers, die deze zomer permanent be zet waren. Bezoekuren kent men niet op Braam hage. De deur gaat 's avonds om half elf dicht, maar wie met bezoekers tot diep in de nacht wil converseren kan dit rustig doen, want er is niets op tegen dat de gastvrouw of gastheer de be zoekers zelf uitlaat. Nicolaas Beetz heeft in zijn Camera Ob- scura eens geschreven over dat arme diakenhuismannetje, dat het zo slecht naar zijn zin had in het bejaardenhuis, maar die oude Keesje had het dan ook heel wat slechter getroffen dan de be woonsters en bewoners van Braamhage. GALLENKAMP PELSWEG 14 - TELEFOON 3823 ,*?c* B .,0°r j. v3n So/y/\ Cin^"St u tr„ H. K. Kunt u mij adressen opgeven van bureaus etc. liefst in het Gooi, van huizen voor bejaarden Ik heb hier op het oog algehele verzorging voor ouden van dagen. Antwoord Wij raden u aan u te wen den tot de dienst van sociale zaken te Hilversum, alwaar men beschikt over adressen in het Gooi. E. B. Gaarne zou ik van U verne men welke school mijn dochtertje het best kan volgen als ze iets wil wor den voor kleine kinderen van 1 tot 4 jaar, in grote tehuizen, vakantiekolo nies of iets dergelijks (geen ziekenhuis). De lagere school heeft ze met goed gevolg verlaten. AntwoordU kunt twee wegen uit, of wel u stuurt uw dochtertje naar de M.U.L.O. om, na het behalen van het diploma van die school, verder de opleiding te volgen voor kleuteronder wijzeres, of u stuurt haar naar een huishoudschool voor een opleiding tot kinderjuffrouw. Een lagere schooloplei ding is niet voldoende voor opleiding kleuteronderwijzeres. V. Hoe bestrijd ik de gewone huis- zwam, die zich bevindt tussen houten vloer en muur AntwoordDoor zoveel mogelijk ge brande gips te strooien. Zorg u er voor, dat kippen en andere dieren er niet van eten G. P. P. - Ik heb een bromfiets, mijn vrouw zit achter op de duo en mijn kind voor op in een kinderzitje. Men vertelde mij, dat dit niet mag en ik dacht dat de wet luiddeeen brom fietser mag een persoon vervoeren, een kinderzitje niet meegerekend. AntwoordEr zijn wel meer mensen, die zelf een bepaling maken, die in hun voordeel is. Maar een bromfietser mag slechts één persoon vervoeren, in tegenstelling met een wielrijder, die er twee mag vervoeren, in dien deze jonger zijn dan 10 jaren. Weet u wel, dat indien de bromfietsberijder b.v. 17 jaren is, hij zijn moeder niet mag vervoeren achterop zijn brommer. Zijn mederijder mag niet ouder zijn dan hij zelf. Pas als de bestuurder 18 jaar is, mag hij een oudere persoon ver voeren. C. W. v. D. Mijn boekhouder heeft 4 omzetbelasting berekend voor het bijhouden van de boeken. Is dat juist? Antwoord Ja, dat is juist. Dat is het tarief voor dienstverlening. P. J. Hoe verwijder ik vlekken van overgeven uit een terlenka costuum Antwoord Met een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen. E. H. Is het uitdraaien van het electrisch licht als men slechts voor korte ogenblikken het vertrek verlaat, een werkelijke bezuiniging Ik heb wel eens gehoord, dat het aandraaien van het licht meer energie verbruikt dan een kort ogenblik laten branden van de lamp. AntwoordVoor zover het gewone lampen betreft is het voordeliger deze uit te draaien. Ten opzichte van T.L.- verlichting moge dienen- dat de levens duur van deze lampen bepaald wordt naar het meer of minder gebruik van de schakelaar. Hier is het dus zo, dat de lamp voordeliger kan blijven bran den, want anders geeft men meer geld uit voor een nieuwe lamp dan voor stroomtoevoer. T. M. In 1955 heb ik de huurder van een huis mondeling de huur opge- zegd, omdat ik het pand wil laten splitsen ten behoeve van eigen per soneel. Huurder wil het pand echter niet verlaten. Wat moet ik doen? AntwoordDat de huurder het pand niet wil verlaten, is zijn goed recht. Hij kan een huuropzegging naast zich neerleggen. U kunt ontruiming ver zoeken met behulp van een advocaat of deurwaarder, die uw verzoek bij de kantonrechter zal moeten voorbren gen. Deze autoriteit zal dan beslissen of en zo ja, wanneer de huurder het pand moet verlaten. Tot zolang moet u huurder in het ongestoorde bezit laten van het gehuurde.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6