HEH ïioï.: mz~zui.zuz~uzijzm ^zwrmzzm9-imr bV b 3S pr y ij' T Lfl Wat is de toekomst van Nieuw-Guinea? „PRACTICUM" 150 SOESTER VERENIGINGEN IN HET KOMENDE SEIZOEN. KRUISWOORDRAADSEL - J De strenge wetten van het protocol. IS ONZE ÏE. D. ENGEL FT3333 REN HANDELSINSTITUUT RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Opleiding Middenstandsexamen 1959 Huidgenezing Firma VAN DE WIJNGAART SOEST. LEFOON 2543 ;meenschappe- rzien. worden, er een platen- irdt door een ck-up en pla. stelt en voor aoudt over de van het werk eestelijke ver- waar niet atse bewoon- :1 hebben die ag was er een 200 personen geworden, ag per week ïrs en bewo- In de eerste isten zijn er edereen naar keuze gaat. het gebouw ïstantenbond. is wordt per de gemeente in het ver- ïulp aanwe- :e kenmerk 2igen initia- even prettig t of croquet, uilige avon- e bewoners ;n naar ver and en een bezoekers, iken van de wee logeer- manent be- op Braam- is om half zoekers tot ren kan dit s op tegen *er de be- lamera Ob- dat arme zo slecht aardenhuis, at dan ook lan de be- Sraamhage. zijn dan r 18 jaar >oon ver der heeft voor het lat juist •at is het kken van ;ostuum nthetisch van het hts voor verlaat, Ik heb ndraaien 'erbruikt branden gewone *er deze an T.L.- levens- 1 wordt uik van zo, dat n bran der geld m voor huurder r opge- 1 laten ;n per- echter en t pand recht, st zich g ver- Ivocaat »ek bij arbren- aslissen Ier het f moet bezit Om drie redenen moet thans de kwestie van Nieuw-Guinea als van groot be lang worden gezien. Allereerst zijn er de plannen van de nedërlandse rege ring om de defensie van ons bezit al daar te versterken en de daarop vol gende vijandige reacties van Indonesi sche zijde. De versterking van de ver dediging kost de nederlandse belasting betaler geld en de bedekte dreiging van Indonesië, ondermeer door gene raal Nasoetion, de bevelhebber van het indonesische leger, kan ons opnieuw voor het forum van de wereldpolitiek brengen en daaraan hebben wij stellig geen behoefte. Hoe staat het er voor In verband met de defensiezorg voor de resten van onze oostindische bezittin gen is het zeer belangrijk kennis te nemen van het rapport van de commis sie uit ons parlement, die Nieuw-Guinea in het vorig jaar bezocht en nu haar bevindingen op papier openbaarde. Dit belangrijke stuk geeft ons een sum miere kijk op het wel en wee van het door ons bestuurde deel van het eiland en maakt ook enkele opmerkingen over de verdediging en daarmee verwante problemen. Het rapport constateert een onvol doende luchtverdediging. Deze wordt waargenomen door Fireflies en Martin- Mariners van de marine-luchtvaart dienst. De snelheid van deze machines overal. Onder meer speelt deze een rol bij het zoeken naar een algemene voer taal, welke onder meer noodzakelijk is voor het onderwijs. Uit het rapport blijkt dat de protes tantse zending het Maleis naar voren schuift en de katholieke missie voor keur heeft voor het Nederlands. Men is van mening dat één lijn dient te worden getrokken bij het kiezen van een taal, ongeacht of hiervoor neder- lands of maleis wordt genomen. Wij merkten reeds op, dat de helft van de bevolking nu onder bestuur is ge bracht, maar er is weinig in het rap port te vinden over een expansieve cultiveringspolitiek. Wel vindt men de opmerking, dat vele ambtenaren niet weten welke doeleinden het gouverne ment nastreeft. Koffers gepakt. Het is duidelijk, dat bij een dergelijke geestesgesteldheid, waarbij men be stuurt, maar bij wijze van spreken zijn koffers gepakt heeft klaarstaan, er wei nig kan komen van het vervullen ener historische taak ten bate der inheemse KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 TORENSTRAAT 2D SOEST TELEFOON 02955-2100. Voor Soest de enig erkende opleiding, uitgaande van het „I.M.O." (Instituut voor Middenstandsontwikkeling te Den Haag). Aanvang cursus 1958/1959 1 sept. a.s. Aanmelding dagelijks van 7 tot 9 uur, behalve 's zaterdags. De Directie, E. J. MARÉE. is naar de mening der commissie on voldoende en de vliegboten zijn te log. In de luchtverdediging moet dus zonder meer verbetering komen. De inheemse bevolking is in het geheel niet in de verdediging betrokken, ook niet in de verdediging te land. Tellen wij dus de Nederlandse neuzen, die tot onze strijdmacht behoren, dan weet men de sterkte van de wakende neder landse leeuw, die dan rustig als een mak schaap in een leeuwenhuid kan worden aangeduid. Welkom spionnen Leest men het overige van het rapport dan wordt men door verschillende naar voren springende gebreken in het be stuur getroffen. Het voornaamste is wel de vrijheid, die aan de aldaar vertoe vende indonesiërs wordt gelaten. De parlementaire commissie adviseert dat deze mensen zich öf permanent moe ten vestigen öf naar Indonesië moeten worden teruggestuurd. Hiermee zal ieder weldenkend nederlander het eens zijn, waarbij de nadruk dient te vallen op repatriëring. In een land met 700.000 inwoners, waarvan de helft pas onder bestuur is gebracht moet het mogelijk zijn de ongewenste elementen van de goedwillende te scheiden. Een goede controle en schifting is nood zakelijk, welke controle dient te worden doorgetrokken naar de aldaar vertoe vende nederlandse bestuursambtenaren. Alle voorstanders van een overdracht van het eiland aan Indonesië moeten naar Nederland worden teruggezonden, ongeacht het mogelijk bestaan van die wenselijkheid. Zo lang wij daar zitten moeten we onvoorwaardelijk kunnen steunen op degenen, die ons daar ver tegenwoordigen. Bij het bestuur gaat het erom de Pa poea's hun eigen land te doen bewonen onder stijgende materiële en geestelijke welvaart. Onze volksvertegenwoordi gers zijn van mening, dat de inheemsen onvoldoende bij het economisch leven betrokken zijn. De handel schijnt öf in handen te zijn van chinezen öf van de Nieuw-Guinea lm- en Exportmaatschap pij. Is het dan niet mogelijk de Pa poea's hier een bevoorrechte positie te verschaffen of interesseert dat ons be stuur niet Wat doet het gouvernement Gebrek aan serieus bestuur kan men ook afleiden uit het onvoldoende stimu leren van het ambacht onder de Pa poea's. Ook wisselen de bestuursambte naren elkaar te dikwijls af, zodat er geen vertrouwelijk contact groeit tussen bevolking en nederlandse leiding. De bestuursambtenaren en anderen voelen zich ook onzeker inzake hun rechtspositie. Die onzekerheid heerst bevolking. Door deze brilleglazen ge zien is het doen toenemen der investe ringen in dit gebied uit den boze. Het is onverantwoord het geld van neder landse belastingbetalers aan te wenden voor opdrachten, waarvan men de be doeling niet voor ogen heeft. Men schept dan een schijntoestand, die op mislukken moet uitlopen. In deze aangelegenheid wijzen wij nog op een tweede rapport, afkomstig van de Wiardi Beekman Stichting. Daarin wordt betoogd dat de bestendiging van de band tussen Nieuw-Guinea en Ne derland noch in ons belang noch in dat van de Papoea's is. Met het oog op het verloop van de internationale politiek hebben wij er geen toekomst, zo meent men. In dit rapport spreekt men niet van overdracht aan Indonesië, men noemt het als een mogelijkheid. Ons beleid echter kenmerkt zich door immobilisme, zo meent de genoemde stichting. 60.000.000 voor niets Wij zouden liever willen zeggen, dat ons beleid gekenmerkt wordt door het laveren tussen aarzeling en besluite loosheid. Kijken wij de grote mogend heden weer naar de ogen Bewaren we een strategisch punt voor de weste lijke wereld om dit in geval van oor log als basis aan anderen over te dra gen Dan heeft het geen zin er langer een slordige 60 miljoen per jaar tegen aan te gooien. Dat is dan weggegooid geld. In dat geval heeft het evenmin zin om meer strijdkrachten naar de oost te zen den om ons op het kritieke moment nogmaals jegens de wereld belachelijk te maken. Wij moeten kiezen of delen en dan plei ten wij voor een doelbewust beleid op Nieuw-Guinea ten bate van de beide rijksdelen. Dan heeft het ook zin er geld voor te besteden. Huidzuiverheid -Huif* Jl 1 Puistjes verdrogen door Purol-poeder De Nederlandsche Christenvrouwenbond, afdeling Soestdijk, bestaat al 32 jaar en heeft momenteel 120 leden, hetgeen geen gering aantal is nu Soest sinds vorig jaar een eigen afdeling heeft. Deze winter zullen een tiental vergade ringen gehouden worden. Bij de samen stelling hiervan heeft het bestuur zo veel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de leden. Er wordt ge streefd naar principiële voorlichting over actuele onderwerpen. Een comité uit eigen kring zorgt er voor, dat zieken en ouden van dagen bezocht worden en naar buiten is de afdeling vertegenwoordigd in het comi té voor de kankerbestrijding, de chr. filmactie en de commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting. Steeds vaker wordt een beroep op de commissie gedaan voor practisch werk. Het bestuur van de vereniging hoopt, dat er spoedig in Soest een plaatselijke federatie voor vrouwelijke en vrij willige hulpverlening zal komen, waar in samenwerking met andere vrouwen organisaties mogelijk is. E.D.O., de tweede soester korfbalver eniging, is in zekere zin de eerste ge worden nu K.V.S. niet meer zelfstandig bestaat. Het afgelopen seizoen heeft de vereni ging bijna een kampioensteam gehad, maar met 1 punt verschil ontging het eerste twaalftal dit geluk. Het tweede deed het minder goed, maar de jeugd plaatste zich tweede op de ranglijst. De nieuwe competitie begint op 13 september. Op 30 augustus is er een soort generale repetitie voor de twaalftallen, die deelnemen aan serie wedstrijden te Amersfoort en Nijkerk, Op 6 september zijn er onderlinge wed strijden voor de E.D.O.-jeugd. Diezelfde dag is er een feestelijke avond ter gelegenheid van het driejarig be staan, waarin de vereniging, ondanks vele moeilijkheden, sterk gegroeid is. De terreinen zijn niet uitstekend maar het gaat, want de geest is prima. Het spelpeil kan beter en daarom wil men een trainer engageren. Het ligt in de bedoeling een toneelaf deling op te richten; terwijl bij voldoen de deelname de wandelsport beoefend zal worden. De maandelijkse contactavonden zullen ook deze winter gehouden worden. Bij zondere aandacht <zal besteed worden aan de weipenafdeling, waarin de jeugd van 7-10 jaar het korfballen kan leren. De Ned. Padvindersvereniging heeft in Soest de Hopman Masselmangroep en de Paltzscouts, die bestaan uit een troep verkenners van 12-18 jaar en een hor de welpen. Er is oók een stam geweest, bestaande uit voortrekkers, met aan het hoofd een ou-baas,1 maar die verdween tijdelijk wegens gebrek aan belangstel ling. Het ligt in de bedoeling deze opnieuw te formeren. De Hopman Masselman groep heeft een troephuis aan de Spar renlaan, de Patzscouts aan de Den Bliek laan. De welpen van de H. M.-groep beschikken over een hordehol en de groepscommissie van de Paltzscouts is doende ook voor de Palz-welpen een apart onderkomen te krijgen. Even heeft het gevaar gedreigd, dat het troephuis aan de Den Blieklaan zou moeten ver dwijnen omdat het bos daar tegen de grond zou gaan, maar het schijnt nogal los te lopen. Padvinders en welpen komen iedere za terdag om half drie bijeen. Er zijn zo veel welpen bij de Paltzscouts, dat een wachtlijst gemaakt moest worden. Bij de H.M.-groep is nog wel enige ruimte voor de adspirant padvinder. Voor ver kenners is bij beide groepen nog plaats. Op het programma staat een herhaling van de oliebollenactie, die tegen het eind van het vorig jaar zo'n succes had en er zijn vage plannen voor een jam- borette, zoals die enkele jaren geleden in Soestduinen gehouden is. Maar dan zal het wel weer voorjaar of zomer zijn. De Soester Horecabedrijven met het vaste bestuur M. Bergers, voorzitterA. Stalenhoef, secretaris en C. Butzelaar, penningmeester, hadden het tien jaar geleden drukker dan nu, want toen leef den we nog in de tijd van de toewijzin gen. Nu gaat alles langs gebaande we gen, De onderlinge verstandhouding on der de leden is uitstekend en op de vergaderingen is het gezellig omdat er nauwelijks problemen zijn. De contri butie wordt gebruikt om jubilerende leden in de bloemetjes te zetten en als er met autoriteiten een bespreking no dig is, dan is het bestuur paraat. De Rundveefokvereniging heeft bijna 100 leden en het vorig jaar werd voor het eerst een grote fokveedag in Soest gehouden. Het zal tot 1962 duren voor de vereniging opnieuw zo'n evenement organiseert, want het zal iedere vijf jaar plaats vinden. Er worden deze winter bestuursvergaderingen gehouden, er is een ledenvergadering, waarbij een spre ker komt en verder is het voor de leden ruim voldoende dat ze de koeien in de controle hebben, het jonge vee kunnen laten registreren en lid van het neder- lands stamboek kunnen worden als ze hogerop willen in de fokkerij. ONTRUIMINGSTERMIJNEN VERLENGD. Van twee woningen aan de Hartweg en een woning aan de Korte Hartweg, de Schoutenkampweg en de Dorrestein- weg moeten de ontruimingstermijnen worden verlengd, omdat de bewoners nog geen ander huis hebben. Er zal ge tracht worden hiervoor zo spoedig mo gelijk een oplossing te vinden. RONDE VAN SOEST. Zondag a.s. organiseert de Soester Bromfietsclub de ronde van Soest, een rit over cirka 40 km. Voor deze brom fietsgebeurtenis van betekenis zijn vele prijzen beschikbaar gesteld, waaronder de Bos en Duin-wisselbeker, die het vo rig jaar gewonnen is door de heer R. Wehmann. Start en finish van deze rit zijn bij Bos en Duin. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388, en dr G. van Beurden, Steenhoff- straat 12, telefoon 2667. Geopend is apotheek „Soest", Soester- bergsestraat. NATUURLIEFHEBBERS. Twee Soester mannen waren zo vroeg aan de wandel in de buurt* van de Maatweg, dat twee agenten dit een beet je verdacht vonden. Ze gingen naar de matineuze tippelaars toe. Die stap.fen wat steviger door, omdat ze blijkbaar niets voelden voor een onderhoud met de politie. Dit hielp weinig, want ze werden toch aangehouden. Ze hadden niets bij zich wat verdenking kon wek ken en vroegen zeer onschuldig of het verboden is in de prille ochtend te ge nieten van de ongerepte natuur. Dat mocht, maar toen later bleek, dat een visfuik zo maar ergens neergegooid was, moest de politie wel aannemen, dat de heren aan het visstropen geweest wa ren. Te bewijzen viel er echter weinig. De ontmoeting met deze liefhebbers van verse vis was eigenlijk een toevallige, want de politie keek uit naar lieden, die clandestien koeien melken. Dat is onprettig voor de eigenaar, die later een lege koe aantreft, maar ook voor de dieren, die door de clandestiene mel ker of melkers wel niet zo vakkundig gemolken zullen worden als door de eige naar of zijn personeel. HorizontaalVi 1 nederlandse dichter 2 6 rooster 3 11 vogel 1 13 klein persoon 5 15 vergeving 6 18 water in Friesland 7 20 groente 8 21 uitroep van pijn 22 dubbelklank 9 23 kluizenaar 10 25 bange 27 deel v.e. muziek- 12 instrument 14 29 voorzetsel 16 31 meisjesnaam 17 33 jongensnaam 19 34 strafwerktuig 23 35 kaartenverzameling 24 37 waterkanten 26 40 laatsleden (afk.) 41 mens 42 rivier in Italië 43 spil 44 duivenverblijf 46 kindergroet treiteren 47 50 uitbouw 30 32 33 36 38 39 42 52 mannelijk zoogdier 45 54 soort onderwijs 46 (afk.) 48 55 leeftijd (Eng.) 49 57 engelse ontkenning 51 58 aanwezigheid elders53 61 waterdamp 56 63 soort stof 59 65 eenh. v. lichtsterkte 60 (afk) 62 66 tandeloos zoogdier 64 67 meisjesnaam 66 68 afstandsmaat (afk.) 69 ©9 vis 70 71 jongensnaam 72 73 bepaalde ruimte 73 75 snor 74 76 te keer gsaa gehoororgaan treurig lidwoord chinese maat werkelijk wintervoertuig frans pers. voor- naamw. vogel deel v.h. oude Griekenland meisjesnaam rugzak uitroep van pijn edelsteen inhoudsmaat cycloop en omgekeerd (afk.) zangnoot spel dag selenium (afk.) verlaagde toon zangnoot buit vloeit voor pers. voornaamw. soort paard keurtroep en anderen (afk.) op room gelijkende niet raken frans voegwoord uitroep deel v.h- been vrolijke, geestige duitse badplaats meisjesnaam plaats om te grazen ijs (Eng.) lidwoord dierengeluid bekende motorraces (afk.) /r KS.f m ct* HB-v Jf Ji Jt «4 |BT^ yt vg BO T. y ii Opï jOBTr 7* *s fcpTBp it Hp* bp wÊfti Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel ziet men het volgend nummer. Wanneer er verslagen in de couranten staan van officiële ontvangsten en der gelijke hebben we allen wel eens kun nen lezen, dat een en ander geregeld werd volgens het protocol. Wat is het protocol Het protocol is het geheel van de in het internationale di plomatieke verkeer gebruikelijke voor schriften en regels. Die diplomatie gaat terug tot in de verre oudheid, want zij ontstond in het verre verleden toen hoofden van min of meer geordende staatsverbanden on derhandelingen met elkaar hadden te voeren en het is de kunst van het voe ren van staatsonderhandelingen. Dat onderhandelen geschiedde altijd door prominente personen der staten en zo'n prominente persoon van de ene staat op bezoek bij andere andere staat was als het ware heilig. Hij was on schendbaar en werd met alle nodige plichtplegingen behandeld. In de loop der duizenden jaren groeide hieruit bepaalde gedragslijnen en af spraken, die men nu het protocol noemt, waarbij tevens de positie van de di verse afgevaardigden geregeld is, want waar een land vele prominenten kent van eigen en van vreemde bodem wordt het bij officiële gelegenheden een pro bleem deze lieden hun deel van de eer bewijzen te geven. Het probleem der gelijkwaardigen. De president van de Verenigde Staten zal bijvoorbeeld bij een diner in het Witte Huis nooit een minister en een opperrechter tegelijk uitnodigen, want dan komt hij voor de grootste moei lijkheden te staan. Deze lieden staan op de protocolaire ranglijst namelijk ge lijk en dienen allebei aan de rechter hand van de president te zitten en dit kan toch moeilijk van een minister en een opperrechter verwacht worden. Toch blijft er altijd nog het probleem wie dan wel en wie niet uitgenodigd moet worden. Zoiets is beslist geen een voudige zaak. Protocol en beleefdheid. Enige jaren geleden zonden de V.S. een vrouw als ambassadeur naar Italië en als nieuwste, jongste ambassadrice zou deze dame bij een officieel diner de minste plaats gekregen hebben aan de welvoorziene dis, zo wil het protocol. De hoffelijke Italianen konden dit, waar het een vrouw betrof, niet over hun hart krijgen en daarom werd er een inbreuk op het protocol gemaakt en werden vooraf alle uitgenodigde bui tenlandse vertegenwoordigers gevraagd of zij hun ereplaats aan deze dame wil den afstaan. Allen stemden toe en zo kreeg de ambassadrice de ereplaats aan tafel en alle heren schoven een plaatsje op. Zo geschiedde het ook toen er een gala diner gegeven werd ter ere van de Nobelprijswinnaar Thomas Mann. Officieel had hij als schrijver, buiten de regels van het protocol vallend, de min ste plaats aan tafel moeten krijgen, maar het was een diner te zijner ere, dus dat kon niet. Daarom werd er vooraf op tactische wijze aan alle uitgenodigden gevraagd of zij bezwaar hadden wan neer Thomas Mann de ereplaats aan ta fel zou krijgen. Natuurlijk had niemand bezwaren en kwam alles toch op zijn pootjes terecht. Echtgenoot en titel. Prins Philip van Griekenland verloor zijn titel toen hij huwde met Elisabeth II van Engeland en werd hertog van Edinburgh. Bij de kroning van Elisabeth zouden alle prinsen van de bloede be langrijker plaatsen innemen bij de offi ciële plechtigheden dan de hertog, aan gezien een prins hoger op ranglijst staat. Maar men diende er rekening mee te houden, dat Philip de echtgenoot was van de nieuwe koningin, dus moest het protocol weer geweld worden aange daan. Natuurlijk stonden de prinsen gaarne hun plaats af aan de hertog van Edinburgh en ook kon hij bij de kro ningsplechtigheid de ereplaats naast zijn vrouw innemen. Inderdaad voorziet het protocol in een dringende behoefte, doch dit neemt niet weg, dat het ook wel eens grote problemen kan doen ontstaan, doch meestal worden deze wel op elegante wijze opgelost.

Soester Courant | 1958 | | pagina 7