Is er een grens aan ons vernuft? 3 of 4 wethouders SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958. 36e JAARGANG No.63. S0E5TER (OÖURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wie meent, dat de „koude oorlog'' slechts één front kent, vergist zich deerlijk. Nu doelen wij niet op de wisselende slagvelden van de zenuwenoorlog, die nu eens in 't nabije oosten, dan weer in China en straks misschien in Europa liggen. Wij denken aan andere dan deze politieke fronten. Wij hebben nu het oog op de modernste strijdmiddelen van het menselijk vernufthet technische front en het wetenschappelijke front. Terwijl voor de ogen van de argeloze toeschouwers de politici hun vredelie vende voorstellen doen tot het behoud van hun eigen invloedssferen en nog idealistischer plannen ontvouwen tot het verwerven van verdere politieke doel einden, werken achter de angstvallig gesloten schermen van de oorlogsindu strieën de met zorg gekozen hogere technici aan geheime projecten voor doeltreffende vernietiging van vermetele vijanden en zuchten en rekenen in zwaar bewaakte laboratoria de uiterst doeltreffend beschermde geleerden aan militair noodzakelijke uitvindingen op het gebied van bewapening en verdedi ging. En de spanning in die tekenkamers en rekenkamers is zo mogelijk nog ho ger dan die in de ministeriële vertrek ken bij het uitbreken van de volgende crisis. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen, omdat elk land, elke staf, elk project beslist eerder gereed moet zijn voor de beslisende slag dan de vij and van wie geen mens precies weet hoe ver die wel is. Tussen de eerste en de tweede we reldoorlog sprak de mens met bewon dering over de vooruitgang der tech niek. Als ware wonderen werden ge noemd de uitvindingen van auto, radio, telefoon en vliegmachine. Uitgebreide boeken beschreven de menselijke bouw sels, de grote steden, de havens, de bruggen, de polders en de fabrieken in vogelvlucht. De film vertoonde voor on ze verbaasde blikken de Noordameri- kaanse wolkenkrabbers, de sneltrein bracht ons in enkele uren naar onge kende industrie-centra en de oceaan reuzen veroverde de onmetelijkste zee- en. Als we bladeren in de vergeelde jaar gangen en boeken van die tijd, schrom pelt de bewondering van toen ineen tot een kleinzielig schrikbeeld. Want nu kennen we de televisie, de straaljagers, de kunstmanen, de electronische reken machines, de automatisch produceren de fabrieken, de kleurenfoto's, de atoomonderzeeërs, de waterstofbom en we staan aan de vooravond van de ruimtevaart. Wij willen maar zeggen als dit nu van daag allemaal kan, wat zal er dan over tien, vijftien jaar nog allemaal méér gepresteerd worden, dat ons weer be schaamd doet terug zien op die bespot telijke „oude tijd" van bromfiets, straal- atoombommenwerper en kunstmatige aardsatelieten Hoe die toekomst er zal uitzien kun nen we reeds projecteren aan de hand van de uitgelekte berichten over de on der handen zijnde plannen, waarvan een deel al in experimenteel stadium of vrij wel voltooid is. Er zijn fototoestellen ontwikkeld, die in het verleden kunnen fotograferen. In- fra-rode warmtestralen van objecten, die reeds lang verwijderd zijn, komen dan nog op de gevoelige plaat. Het ge heim van het leven schijnt ontdekt te zijn, zodat de geleerden straks kinderen kunnen mengen in een reageerbuis en ze een „ideaal" verstand kunnen toevoegen, zodat ze na een luttel aantal jaren in staat mogen worden geacht nieuwe uit vindingen toe te voegen aan het nu reeds onafzienbare arsenaal. Auto's kunnen binnenkort rijden zonder reservewiel, omdat er al banden in de maak zijn, die eenvoudig niet meer lek kunnen raken. Ruimtevaartreizen staan op het programma, die de menselijke veroveraars gelegenheid zullen geven onbewoonde en misschien wel bewoonde planeten te koloniseren. Geperfectio neerde electronische robots zullen niet alleen fabrieken, maar ook geleide pro jectielen. vliegtuigen en atoomschepen op afstand bedienen. En de geneeskunde is reeds zover ge vorderd, dat men hoopt al spoedig elk ziek lichaamsdeel door een gezond te kunnen vervangen. Wie doordenkt en de draagwijdte tracht te overzien van de geschetste ontwikke ling, komt tot de conclusie, dat er er gens een grens moet zijn aan het men selijk vernuft. Want wie is deze mens, die zich verbeeldt te mogen heersen over leven en dood, over heden en ver leden en mogelijk straks ook de toe komst De kennis van het leven doet de ge leerden al grijpen naar de retorten, die de menselijke cellen tot superwezens en mogelijk ook proefmonsters met af wijkende vormen moeten opkweken. De zucht naar het behoud van onze ge zondheid, roept de chirurgen tot het vervangen van elk zwak hart en elk versleten lichaamsdeel. Wonderlijke televisieschermen zullen de ondergang vertonen van elke ster aan het heelal, die niet goedschiks of kwaadschiks door aardbewoners werd veroverd. Geheimzinnige stralen zullen onzichtbare projectielen doen ontplof fen in de verste uithoeken van onze eigen planeet. En de arbeid is tenslotte uitgebannen, omdat de robot en de re kenmachine electronisch de producten fabriceren, die de veeleisende vakan tiehoudende man en vrouw dan nog no dig zullen hebben. Maar er zal een grens zijn voor de ge zondheidsmaniakken. Geen hooggeleerde professor kan alle ziekten baas. De kan ker, ja zelfs de gewone verkoudheid, de griep en verscheidene andere kwalen bleken tot op heden onbedwingbaar. En al kent men nu het geheim van het le ven, daarom nog kan er voorlopig geen kind geboren worden in een reageer buis en geen superbrein gekweekt wor den in de hersens van een superwezen. Helaas, de geleide projectielen zijn al in de maak. Maar kunnen zij op de meter nauwkeurig een doel treffen Ja, we weten het, er zijn al automatische gra naten, die door het doel worden aan getrokken, Er bestaan zelfs onbemande raketten met ontelbare radiografisch be stuurde instrumenten en wapens aan boord. De „schone" waterstofbom is geperfectioneerd tot een onschuldig uit ziende en gemakkelijk vervoerbare tijd bom. Maar de vernietiging is ook de enige oplossing van het wetenschappe lijk en technisch vraagstuk. De Hemel verhoede, dat onze zelfmoord in een automatische drukknopoorlog het einde betekent van deze koude oorlog op drie fronten Soest heeft meer dan 25.000 inwoners en dit betekent, dat er vier wethouders zouden kunnen zijn. Daarvoor is echter de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig en nu we in het tijdperk van de bestedingsbeper king leven spelen de financiën een gro te rol. Voor de gemoedsrust van velen zou het ideaal zijn als er vier wethou ders in Soest zouden komen, want dan kwam iedere partij aan haar trek. Dan zouden de katholieken, de P.v.d.A., de protestants-christelijke en de V.V.D. een wethouder hebben en daarmee zou de kous af zijn. Geen oppositie, maar gezellige samenwerking. Het is echter waarschijnlijk, dat Soest 3 wethouders zal houden en dit bete kent, dat er een wijziging komt inplaats van een aanvulling. De heren Van Zadelhoff, De Haan en Van de Arend zouden dr Oranje naast zich krijgen als vierde wethouder in dien tot vier wethouders besloten werd, maar het gezond verstand verlangt, dat Soest drie wethouders houdt. Dit betekent touwtrekken. De heer Van Zadelhof f zal ongetwijfeld blijven en ook wethouder De Haan zal niet ver dwijnen, want de P.v.d.A. verloor geen zetel. Dat deden de C.H.U. plus A.R. plus S.G.P. wel, terwijl de V.V.D. van twee op vijf zetels kwam. Volgens Bartjes zal wethouder Van de Arend moeten wijken voor wethouder dr. Oranje en de stemming van dins dag a.s. zal uitmaken of deze veronder stelling juist is. Wij zijn vermetel genoeg om het voor lopig te houden op een nieuw college, bestaande uit de Burgemeester, wethou der Van Zadelhoff, wethouder De Haan en wethouder dr Oranje. FOUTJE-SERVICE. Een duitse jongen, L. uit Dortmund, had een kapotte brommer. Hij ging naar de politie, waar hij mocht slapen. De vol gende morgen werd zijn brommer weer op gang gebracht en hij kon brommend naar huis gaan. AFTANDSE AUTO. Op de Stadhouderlaan werd een auto aangehouden, die toebehoorde aan een koopman uit Zeist. Rijtechnisch was het geen auto maar een vehikel. De stuur inrichting deugde niet, de banden waren in miserabele staat, er was ruimte op de wiellagers, de uitlaat was gebroken en er waren nog enkele mankementen, zo dat de politie het beter vond het arm zalige voertuig uit het verkeer te ne men en bij het bureau te plaatsen tot de eigenaar een garagehouder gevonden had, die aan het sleutelen wou gaan. Hij vond een man die slopen wil en dat vindt de politie nog beter. DRONKEN. Op de Kerkstraat reed eén fietser, die op de Burg. Grothestraat woont. Hij had wat borreltjes te veel op, zodat het fietsen niet mee viel. Op het bureau weigerde hij zich aan de bloedproef te onderwerpen. In de vroege ochtend werd hij weer vrijgelaten, want toen was hij weer nuchter. AANBESTEDING VAN 70 WONINGEN OP DE ENG. Door de directeur van Gemeentewer ken is openbaar aanbesteed de bouw van 70 woningen tussen de Dalweg en Talmalaan. De begroting is 910.000, De volgende inschrijvingen kwamen bin nen T. Bakker, Hilversum, 1.158.000, H. v. d. Broek, Soest, 875.000, J. v. d. Broek, Soesi, 907.700, L. Broker, Bilthoven, 894.000, A. Castricum, Soest, 958.000, M. van Dasselaar, A'foort, 961.000, G. v. d. Hoef, Soest,1 961.800, C. Koelink, Hilversvm, 907.568, N. Middelkoop, Utrecht, 979.500, A. J. v. d. Pol, Kerk-Xvezaath, 954.800,— C. Schoonderbeek, Hoogland, 841.400,(Laagste). Fa. Slob, Baarn, 924.700, Fa. Snouck, Hilversum, 862:520, W. Timmer, Vaassen, 953.330, B. Vermeulen, Laren, 880.000. P. van Willingen, Gouda 880.000. N.V. Zuilen, Soest, 872.500,—. De gunning is aangehouden. JAARVERGADERING VAN S.E.C. S.E.C. heeft in hotel „Bos en Duin" de twintigste jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer M. Wilhelm, die in zijn openingswoord wees op het gunstige jaar, dat de vereniging achter de rug heeft. Bij de receptie ter gelegenheid van het jubileum, het kampioenschap en de pro motie is gebleken, dat S.E.C. niet al leen kan rekenen op de sympathie van de Soestenaren, maar dat ook velen buiten Soest meeleven met de vereni ging, die bij de K.N.V.B. goed aange schreven staat. Het succes van het vorige seizoen is vooral te danken aan de hechte en goe de kern, die gevormd wordt door de spelers van het eerste elftal en de re serves. De oud-trainer, de heer Van Apeldoorn, heeft echter ook een belangrijke bijdra ge hierin geleverd, evenals de tech nische commissie. De heer Wilhelm dankte de leden van deze commissie en zijn medebestuursleden voor hun aandeel in het behalen van dit succes. Toen er bij de aanvang van de promotie competitie enige moeilijkheden waren, bleek het bestuur, dat het eerste elftal als één man achter de leiding stond en deze eenheid heeft het derde klasser- schap gebracht. Enigszins verontrustend noemde de heer Wilhelm het gebrek aan goede reserves. Het eerste elftal dreigt een reus op lemen voeten te worden als hierin geen verandering komt. Er is een kloof tussen het eerste en het twee de elftal, die overbrugd dient te wor den. De resultaten van de lagere elf tallen zijn niet onbevredigend, maar er moet meer getraind worden als de spe lers hiervan in staat willen zijn met succes plaatsen in het eerste elftal in te nemen. Dat kost inspanning, want de jeugd van tegenwoordig neemt het meestal nogal gemakkelijk op. Het be stuur hoopt, dat de jeugdcommissie hierin iets zal kunnen doen en de heer Wilhelm deed de toezegging, dat deze commissie altijd op de steun van het bestuur zal kunnen rekenen Het eerste elftal en het bestuur hebben de afspraak gemaakt, dat over een vol gende promotie geen twintig jaar ge daan zal worden. Het begin zal niet gemakkelijk zijn in de derde klasse, maar met intensief trainen is veel te bereiken. De vriendschappelijke wed strijden van de laatste weken zijn wei nig succesvol geweest, maar dat is niet erg als in de competitie direct met ener gie gestart wordt. Het bestuur rekent op goede resultaten en zou graag zien, dat het tweede en derde elftal het komende seizoen kam pioen werden om daarmee aan te tonen, dat zij bezig zijn de kloof tussen het eerste en de lagere elftallen te over bruggen. De voorzitter wekte de leden op samen te bouwen aan een goede toekomst voor de vereniging, die allen zo na aan het hart ligt. De heer W. Pureveen las de notulen van de vorige jaarvergadering. De voorzitter dankte hiervoor en merkte naar aanlei ding van enkele terreinbijzonderheden, die in het verslag voorkwamen, op, dat S.E.C. door de steun van de gemeente als vierde-klasser met haar terrein een eerste plaats onder de vierde-klassers innam, maar dit doet de vereniging ook als derde-klasser, want het veld is pri ma. De vereniging is de gemeente hier voor veel dank verschuldigd. Ook dank aan de terreincommissie. De secretaris, de heer J. Veldhuizen, las het jaarverslag. S.E.C. heeft thans 365 leden, waaronder 138 jeugdleden. Het eerste elftal werd ongeslagen kampioen en promoveerde ongeslagen naar de derde klas, het tweede bezette de vierde plaats, het derde de tweede plaats, het vierde de tweede plaats en het vijfde eindigde in de middenmoot. Er speel den vijf seniores- en negen jeugdelftal len in de competitie. Juniores A werd voor de vierde maal afdelingskampioen De heer Veldhuizen bracht dank aan de verschillende commissies en aan de re dactie van het clubblad. De heer Wilhelm sloot zich hierbij aan en richtte een bijzonder dankwoord tot de dames. Uit het financiëel overzicht van de pen ningmeester bleek dat S.E.C. in het afge lopen jaar omstreeks 16000 gulden aan inkomsten en uitgaven had. Er kwamen 15.208 bezoekers bij de thuiswedstrijden tegen ruim 10.000 het jaar daarvoor. Het batig saldo is ruim 800 gulden. De voorzitter dankte secretaris en pen ningmeester voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging ge daan hadden en richtte zich hierna tot de oud-trainer, de heer Van Apeldoorn, die niet alleen de oefenmeester maar ook de vriend van S.E.C. was. Hij bood hem een geldsbedrag in enveloppe aan. De heer Van Appeldoorn gaf de ver zekering, dat het wel en wee van de vereniging hem ter harte zal blijven gaan, ook nu hij geen trainer meer is en hij hoopt op even goede resultaten als het afgelopen seizoen behaald zijn. De heer R. Jansen deelde namens de kascommissie mee, dat het financieel beheer niets te wensen overliet. De heren M. Wilhelm, A. W. v. Veenen- daal en W. Pureveen werden in het be stuur herkozen en in de technische com missie hebben het volgend jaar zitting de heren Van Delden, Visscher, G. Roest, Tuenter en Majoor. GEMEENTERAADSVERGADERIN G. De gemeenteraad komt in de nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen op dinsdag 2 september, 's avonds te 19.15 uur. De navolgende punten komen in be handeling 1. Benoeming van nieuw gekozen raads leden. 2. Benoeming van wethouders. 3. Benoeming van de leden der onder scheidene raadscommissiën. 4. Verdeling door loting van de raad in twee afdelingen in verband met de behandeling der gemeentebegroting. 5. Voorstel tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden voor de commissie Georganiseerd Overleg. 6. Voorstel tot het benoemen van twee leden in het bestuur van het „Vuilver- werkingsbedrijf Soest-Baarn". RIT VAN TEMPO. Woensdagavond is de derde rit om de Beckeringhbeker verreden en in de vijf verschillende soorten wedstrijden was nu de tijdrit over 3 km aan de beurt. Er werd snel gereden en de on derlinge verschillen waren minimaal. De beste renner reed met een tempo van ruim 39,6 km per uur. Om de wed strijd, zowel voor de renners als voor In een straat in onze gemeente, waaraan de laatste tijd nogal druk is gebouwd, is onder de bewoners een onbehaaglijke stemming ontstaan. Ternauwernood een jaar geleden koch ten deze mensen hun huis en zijn nu door onze gemeente verrast met een schrijven, waarin wordt gezegd, dat de voortuinen van hun huizen te hoog liggen ten opzichte van het wegpeil. De weg waaraan hun huizen staan, ligt aanmerkelijk lager dan de grond waarop de huizen zijn gebouwd en nu vreest onze gemeente terecht, dat bij hevige regenval de nieuw aan te leg gen weg in een modderpoel verandert met alle nare gevolgen van dien. Dit wordt door de eigenaren wel inge zien, geloof ik, maar dat onze gemeen te in het schrijven laat weten, dat even tuele financiële consequenties van de te hoge tuinaanleg voor rekening van de eigenaren komt, is hun niet zo duidelijk als de gemeente wel aanneemt. De mensen menen, dat, wanneer de bouwgrond waarop deze huizen zijn gebouwd, te hoog ligt, onze gemeente aan de bouwondernemer de bouwver gunning alleen had mogen afgeven op voorwaarde, dat de grond op het peil van de weg werd gebracht. Nu dit, om welke reden dan ook, blijk baar niet is geëist, gaat het toch niet aan de consequenties daarvan op de bewoners te verhalen, temeer niet, daar het voornemen om de weg te ver breden en te verharden, niet van van daag of gisteren dateert en zeker al in de pen was vóór de bouwvergunning voor de huizen werd afgegeven. Ik zou het dan ook niet meer dan nor maal vinden, dat de gemeente de con sequenties van een en ander voor haar rekening neemt en maatregelen treft, dat het gevreesde euvel niet kan ont staan. H. OEKMAN. het publiek, aantrekkelijk te maken werden steeds twee renners om de halve minuut gestart, zodat het tevens een inhaalrace werd. Als eersten startten Wout van 't Klooster en Bart de Wolff. Hun tijden waren 4.48,5 en 4.44,8. Het tweede paar bestond uit Adri Doe- kemeijer en Klaas de Vriesz uit Amers foort. De laatste reed buiten mededin ging mee. (Tijden 4.45,5 en 4.41.) Het derde paar, Nol de Heus en Menze v. d. Broek, maakte de volgende tijden 4.54,8 en 4.47,2. Daarna Adri v. d. Burgt en Otto de Weerd met 4.33,8 en 4.43. Tenslotte Jaap v. d. Burgt en Gerrit Ruttenberg (4.34,4 en 4.35,3). Uitslag1. Adri v. d. Burgt. 2. Jaap v. d. Burgt. 3. Gerrit Ruttenberg. 4. Otto de Weerd. 5. Bart de Wolf. 6. Adri Doekemeijer. 7. Menze v. d. Broek. 8. Wout van 't Klooster. 9. Nol de Heus. CONCERT P.V.O. Maandagavond concerteert P.V.O. ach ter het V.V.V.-gebouw aan de Steen- hoffstraat. Het programma luidt Feestklanken, mars van A. Meyns. Een vrolijke boel, potpourri, van Wil lem Ciere. Valse Printanière van. Montagne. Colonel Bogey, mars, van Alford. Melodieën uit Die lustige Witwe van Frans Lehar. IJzer en Staalmars van D. B. Muller. Song parade van G. Vonk. Soldatenblut, mars, van Von Blon. Tweede popu laire potpourri van A. Delberg. Ab- schied der Gladiatoren van Blankenburg. WIE VERLOOR ZIJN FIETS, Op het Nieuwerhoekplein trof de po litie een onbeheerde fiets aan, die nog bijna nieuw is en op de Bonifacius- straat stond enkele dagen een heren fiets, die eveneens door de politie mee genomen is. ORGELSPEL OP DE EXPO. In de afgelopen week bespeelde de cantor-organist van de Oude Kerk al hier, de heer Maarten Kooy, op uitno diging, gedurende 4 dagen het orgel in het paviljoen der Protestantse Kerken op de Expo te Brussel. Maarten Kooy speelde in de diensten, die dagelijks in het Frans, Duits, Engels en Neder lands werden gehouden en gaf drie or gelbespelingen met werken van Buxte- hude, Bach, Wenzel e.a.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1