Nieuwe gezichten in de soester raad. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 64. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN VVEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 J. G. Kalden. Sommigen van ons vinden het een weldaad van de wieg tot het graf verzorgd te zijn en over tientallen ja ren te kunnen uitstippelen hoe het zal gaan met het werk en met de inkom sten als er geen atoombom valt of een H-bom roet in het eten komt gooien. Zij houden niet van het risico van het bedrijfsleven en zijn een beetje hui verig voor het geluk en de pech in het vrije beroep. Anderen, die wel het bedrijfsleven ko zen of op een andere manier verstoken zijn van de helpende hand tot het ver laten van dit tranendal, scheppen zich zelf zoveel mogelijk zekerheid door de risico's tot een minium te beperken. Zij zijn het niet, die zich in het on zekere bedrijf wagen, dat ons aan aard appelen, groenten en fruit helpt. Daar in kunnen slechts mensen aarden, die het aandurven de kans op 10 procent winst te accepteren met de aanvaar ding van 90 °/o kans op een grote strop. Wie hierin helemaal een held is moet gaan grossieren in zuidvruchten. Hij kan verzekerd zijn van vele hartklop pingen door de wisselvalligheid van het zakenlot. De heer J. G. Kalden, die vandaag voor de eerste maal een raadsvergadering als raadslid meemaakt, kwam voor de oorlog in de groothandel, die aardap pelen, groenten en fruit via de detail handel aan de consument levert. Hij was in dienst van een grote Utrechtse firma. Nu krijgen de grossiers groen ten en fruit van de veiling, maar toen kwamen de boeren met hun waren naar de stad om ze zelf op een markt te verhandelen. In 1939 vestigde de heer Kalden zich als detailhandelaar in aardappelen, groenten en fruit in Soesterberg, aan de Rademakerstraat en er was eigen lijk geen enkele reden dit bedrijf op te geven, want de zaak liep zo uit stekend, dat drie betaalde krachten moesten meehelpen om de klanten te bedienen. Voor de heer Kalden was dit echter aanleiding om de zaak juist wel aan de kant te doen. De betaalde krachten gingen steeds meer kosten en dit betekende, dat het een bedrijf zou worden, waarin man, vrouw en kin deren allen hard zouden moeten wer ken en het gezinshoofd was van me ning, dat dit nu juist niet de bedoeling was, daar de man in de eerste plaats de taak heeft de kost te verdienen. In 1950 was de heer Kalden, na het verwerven van de nodige paparassen, erkend grossier in aardappelen, groen ten en fruit. Uit de praktijk kende hij het grossieren in groenten en fruit van zijn gewezen leveranciers en dat had teveel weg van een continu-bedrijf om aantrekkelijk te zijn. Deze tak van de grossierderij bleef dus beperkt tot leveranties aan het leger. Dit gaat op inschrijving en is ook al zo'n riskant geval. Een paar centen verschil op vele duizenden guldens kan de gunning aan de neus voorbij doen gaan. Aanvankelijk had de heer Kalden het plan voor zijn nieuwe bedrijf een pak huis te laten plaatsen achter zijn wo ning aan de Kampweg, maar dat mocht niet. Wel op de Postweg. Daar werd het gebouwd en ervoor kwam de woning van de familie Kalden. Aardappels werden in grote hoeveel heden gekocht en verkocht en het vorstvrije pakhuis zorgde voor goede kwaliteit, zelfs in de strengste win termaanden. De diesel gaat door het hele land om te halen en te brengen en ook de Amersfoortse groentehandelaren namen af, tot een deel van hen van mening was, dat ze zelf net zo goed bij de boeren konden gaan kopen. Daartegen is door een grossier weinig te doen, want dit is niet verboden, om dat aardappelen niet via een veiling geleverd moeten worden. Of het zake lijk gezien goed is, dat de detailhan delaar zich op het terrein van de gros sier begeeft, is echter een andere zaak. Voor de grossier was er dan ook maar één juist antwoord en vanaf gisteren kunt U in Amersfoort kleine blauwe wagens van de „Aardappelcentrale" zien, die de aardappelen direct bij de huisvrouw afleveren. De heer Kalden houdt van het vrije zakenleven en een experiment als dat van de „Aardappelcentrale" verontrust hem niet. Het is nodig' en nuttig, dat niet iedereen maar van alles op touw kan gaan zetten, want dan wordt het een janboel, waarvan de collega's en de afnemers beiden schade hebben, maar als de vereiste papieren er zijn dan is iedereen slechts gebaat bij vrije handel. Wie geen echte koopman is valt van zelf af. Nu worden velen in andere branches door regeringsmaatregelen be schermd, terwijl ze eigenlijk helemaal niet in het zakenleven thuishoren. Er is op het ogenblik een teveel aan be palingen en ze dreigen de economie lam te leggen. Gezonde concurrentie is het zout van het zakenleven en zonder dit zout is het maar een flauwe boel. De heer Kalden heeft zich nooit met politiek bemoeid, maar de politiek ging zich met hem bemoeien in de vorm van een meneer, die hem kwam ver tellen, dat hij in handel en wandel wel erg veel van een V.V.D.-aanhanger had. Dit viel moeilijk te ontkennen en het gevolg was, dat de heer Kalden slechts enkele jaren later op de kan didatenlijst voor de gemeenteraad kwam. Vandaag wordt gestart en de heer Kalden doet dit met een overtuiging, dat het heel verstandig is de kat eens uit de boom te kijken, temeer daar hij de kwaliteiten van zijn fractievoorzit ter van dien aard acht, dat beschei denheid een nieuweling heel goed past. „SOESTDIJK" VIERT I2V2-JARIG BESTAAN MET RECEPTIE EN FEESTAVOND. Het gebeurt nogal eens, dat een vere niging te lijden heeft van het slechte weer, maar de jubilerende toneelvere niging „Soestdijk" had zaterdag te kam pen met te mooi weer. Velen vonden het te warm om naar „Credo" te ko men en daar het bestuur van de vere niging geluk te wensen met het jubi leum. Voorzitter J. A. Hessing, mevr. van Duinkerken en de heren Bakker, Ken ter en Menning waren aanwezig om de gelukwensen in ontvangst te nemen en de leden van de vereniging stonden klaar om de dorstigen te laven. Van de burgemeester ontving de jubila- resse het volgende telegram „Ben tot mijn spijt verhinderd persoonlijk U te complimenteren. Wens U voor de toe komst veel succes toe". Er waren onder meer bloemstukken van de zusterverenigingen Contact, Ons Ge noegen en Kerkebuurt, van de V.V.V., The West Boys en mevr. Kronemeijer. Wijlen haar echtgenoot richtte de to neelvereniging op. Zij was ook persoon lijk aanwezig om het bestuur te com plimenteren en de voorzitter gaf uiting aan de dank van de leden voor het geen de heer Kronemeijer als regisseur voor de vereniging gedaan heeft. De heer J. Blankestein wenste de jubi- laresse namens de toneelvereniging „De Hechte Band" uit Soesterberg geluk en bood bloemen aan. De heer H. v. d. Pol vertegenwoordigde de toneelvereniging „Kerkebuurt". Hij noemde het een prestatie, dat „Soest dijk" de vele moeilijkheden steeds het hoofd had kunnen bieden. Aanvanke lijk was er weinig contact tussen de toneelverenigingen van de Kerkebuurt en Soestdijk, maar door de wedstrijden om de V.V.V.-beker hadden de vere nigingen elkaar leren kennen. Deze ken nismaking was tot volle tevredenheid verlopen en de heer v. d. Pol hoopte, dat de goede verstandhouding zou blij ven bestaan. Hij wenste de vereniging veel succes toe en volle zalen met en thousiast publiek. De heer Hessing dankte de voorzitter van de Kerkebuurt voor zijn vriende lijke woorden en ook hij sprak de wens uit, dat de vriendschap tussen de beide verenigingen zal blijven bestaan. Namens de toneelvereniging Ons Genoe gen kwamen de heren J. G. Kamerbeek en B. Onwezen gelukwensen en namens de V.V.V., de heer A. G. Terhorst. Tijdens het gezellig samenzijn, dat op de receptie volgde, dankte de voorzitter voor de belangstelling. Hij vond het prettig te kunnen mededelen, dat de vereniging de moeilijkheden te boven gekomen was en dat een voltallig be stuur en een uitstekend aantal leden garant waren voor een gezonde vere niging. Toen 's avonds pianospel van de heer Van Benthum uit Baarn de gasten van „Soestdijk" verwelkomde, was het zo moglijk nog warmer dan 's middags, maar ook nu was 't gezellig en er werd op het toneel genoeg goeds geboden om de warmte te kunnen vergeten. De voorzitter verwelkomde in het bij zonder de afgevaardigden van de zus terverenigingen, de V.V.V.-juryleden, de heren Gronloh sr en jr en Van Weel den, die niet als jury maar uitsluitend als gast aanwezig waren en mevr. Men ning, die met zang haar medewerking aan deze avond verleende. De voorzitter bracht dank aan de dames Van Duinkerken, Saarloos, Meerding, Stigter en De Hooge, die vanaf de op richting lid zijn. De grootste lof komt echter wijlen de heer Kronemeijer toe, die de vereniging oprichtte. De heer J. Groenewold kondigde hierna de cabaretgroep „Het Etmaal" aan, die hij inleidde met een voordracht. Mevr. Van Duinkerken, mevr. Meerding, mevr. De Hooge en de heren Gorree, Bakker, De Zoete eni Willemsen voerden „De Telefoon" op en de dames Wagemaker en Stigter met de heren Pechtol en Zeijp- veld brachten eveneens een komische sketch. Hoogtepunt van de avond was onge twijfeld de zang van mevr. Menning, die begeleid werd door de tweede diri gent van de Nederlandsche Opera, de heer Van Wielink. Zij deed inderdaad vergeten dat het veel te heet was voor een feestavond en met haar geleider vormde zij een combinatie van klasse, zoals men die in Soest heel zelden te horen krijgt. Het applaus was dan ook zo langdurig, dat zij een toegift aan bood. En dit met veel genoegen, on danks de .warmte. Opnieuw een applaus en twee zoenen van de voorzitter wa ren de beloning. Zij zong „Du solist der Kaiser meiner Seele sein" en „lm Prater blühn wieder die Baume" van Robert Stolz, „Spiel mir das Lied von Glück und Treu" van Nico Dostal, „Ja grün ist die Heide" en het grote succesnummer van Greta Kei ler in de dertiger jaren „Eine kleine Reise im Frühling mit dir" en als ju belend slot „Wien, Wien, nu du allein". Mevr. Menning zong bij de Nederland- sche Opera als Freda Nilsson en onder beide namen heeft zij het publiek tot enthousiasme weten te brengen. Zelfs bij tropische hitte en zelfs in Soest. Haar echtgenoot, de heer TI. A. Men ning - regisseur van de vereniging - droeg de geschiedenis van twee katten voor en al waren de juryleden dan niet ambtshalve in de zaal, zij zullen toch getracht hebben kleine gebreken te vinden, omdat zij dit in Soest altijd voor de V.V.V. moeten doen, maar zij zullen weinig gevonden hebben. Mevr. Saarloos, mevr. Wagemaker en de heren Bakker en Kenter voerden „De Schoonzoon" op en mevr. Hessing bracht met de heren Menning en De Zoete „Een rustige avond". Bas Bakker kwam als Wullum op 't reutelt je van West-Friesland naar Soest, om in het dialect van Kees Tets op deze avond nog wat meer vrolijkheid te brengen. Dat reuteltje bleek niet zo'n hele beste brommer, want Wullem had onderweg pech gehad. Een dankwoord van de voorzitter tot besluit en een warme maar prettige feestdag was voorbij. S.E.C. SPEELT GOEDE WEDSTRIJD. Tweemaal heeft S.E.C. in de afgelopen weken een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld en tweemaal werd het een matige vertoning, die met voetbal be trekkelijk weinig te maken had. Zondag ging het echter heel anders en in een vlotte wedstrijd scoorde de snel le voorhoede vier doelpunten tegen A.W., dat met 3-4 verloor. Aanvoerder Ten Hove ontbrak en Rut- tenberg stond op de backplaats. Hij deed het daar uitstekend. Op de mid denvoorplaats stond Duijs, die goed vol deed. De rechtervleugel met Nijholt en M. Maassen was bijzonder goed op dreef. Het eerste S.E.C.-doelpunt werd ge scoord door Duijs, die een cornerbal goed benutte. A.W. maakte gelijk, maar S.E.C. ging opnieuw in de aanval en Manus Maassen schoot keihard tegen de lat. Weer kwamen de Soester aan vallers terug en nu schoot Maassen raak (2-1). Voor de rust scoorde A.W. de gelijkmaker. In de tweede helft nam A.W. een 3-2 voorsprong. Met een prachtig doelpunt van grote afstand maakte Nijholt op nieuw gelijk (3-3). De keeper van A.W. weerde zich uitsteknd en hield ver schillende goede schoten van de S.E.C.- aanvallers, maar tenslotte was een schot van Manus Maassen uit een voorzet van Otto Maassen hem te machtig en S.E.C. won hierdoor met 4-3. VERLOTING DUIVENVLUCHT VOOR HET ZWAKKE KIND. Op de navolgende nummers zijn prij zen gevallen 3562 1949 3366 3102 1473 3328 891 423 1121 212 25 310 2983 2692 1346 63 3 1252 3702 2384 2814 1671 1823 381 1877 3131 1214 1282 3336 114 3901 411 34 1612 1543 803 1993 3972 1649 44 79 1842 233 1222 905 997 3183 1771 1454 17 93 3112 3014 2072 2133 530 320 218 1634 2473 109 3028 417 2981 102 198 623 688 2183 177 442 673 2114 1193 1597 634 2771 13 3521 611 3644 3212 2319 294 231 991 1184 1023 1091 1425 1106 853 3636 1623 444 10 3395 599 1480 191 3902 2919 535 1910 3884 3072 2293 2201 914 775 360 115 2231 3994 3007 61 3588 2012 357 74 3581 2334 643 1011 1002 39 3167 3914 188 123 2344 2358 1599 1534 1871 714 783 1304 1388 3834 1067 288 521 1493 702 1387 1309 3514 2401 199. Prijsuitreiking a.s. zaterdagmiddag, 6 september, van 3 tot 5 uur, in „De Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74 te Soest. ZILVEREN PLOEG-TOURNOOI B.D.C. Het weer kan te slecht zijn om te voetballen, maar het kan ook te mooi zijn. Dat was het zondagmiddag, toen op het B.D.C.-terrein 4 wedstrijden in tropische hitte gespeeld moesten wor den, waarbij vinnig om de prijzen ge vochten is. Het programma werd geopend met de wedstrijd B.D.C. 2-Bilthoven 2. Er werd aantrekkelijk gespeeld en B.D.C. won. In de eerste helft nam B.D.C. de lei ding met een doelpunt van A. Roest. Na rust maakte Bilthoven gelijk, maar kort voor het einde scoorde B. Rade maker met een mooie kopbal de win nende goal. Hiermede legde B.D.C. be slag op de derde prijs van de tweede elftallen. Actif 2 en K.D.S. 2 speelden om de eerste en tweede plaats. K.D.S. 2 won deze wedstrijd met 2-0. De wedstrijd B.D.C. 1-K.D.S. 1 bracht een gelijk opgaande strijd met een K.D.S., dat technisch in de meerder heid was. Toch was B.D.C. in de aanval niet de mindere, maar de Soes ter aanvallers zagen geen kans de goed-opgezete aanvallen met een be hoorlijk schot af te werken. Vele schoten gingen naast of over en wat op het doel kwam was niet gevaarlijk en werd zonder veel moeite door de kee per weggewerkt. De B.D.C.-doelman moest tweemaal de bal uit het net halen, hoewel de ach terhoede veel beter speelde dan de vo rige week. K.D.S. maakte een doelpunt vóór de rust en scoorde in de tweede helft opnieuw. In de vierde wedstrijd moest worden uitgemaakt wie de zilveren ploeg zou winnen, Actif of Bilthoven. De bedoe- link was dat deze wedstrijd tweemaal drie kwartier zou duren, maar met al gemene stemmen werd besloten ook nu maar tweemaal een halfuur te spe len. Het werd een spannende wedstrijd met Bilthoven als de beste ploeg. Voor de rust nam zij een voorsprong, maar deze ging verloren toen Actif de gelijkmaker scoorde. Hierna werd het een bijzonder spannende strijd. Het zag er naar uit, dat Bilthoven zou gaan winnen, maar het succes kwam aan de andere kant. De middenvoor van Actif stelde zich bijzonder scherp op en in de tweede helft presteerde hij het de hele achter hoede van Bilthoven voorbij te gaan en onhoudbaar te doelpunten, waardoor Actif met 2-1 won. De voorziter van BD.C. reikte de prij zen uit. ENERVERENDE MOTORCROSS BRACHT SOESTER OVERWINNING. Zondagmiddag werd op het landgoed „Bosch van Drakestein" te Lage Vuur- sche, onder auspiciën van de Zuid-Ne- derlandsche Motorbond, een grote mo torcross gehouden. Men verreed het wedstrijdprogramma in vier klassen n.1. junioren tot 250 c.c., junioren van 250-500 c.c., senioren tot 250 c.c. en senioren van 250-500 c.c. In de klasse junioren 250-500 c.c. reden twee Soestenaren mee, de rijders Van Beek en Strumpel, terwijl in de lich te klasse A. van Beek, na zeer goede verrichtingen, op de valreep door mo- torpech werd uitgeschakeld. Vrijdag was in onze Soester Courant te lezen, „dat het gezonde verstand eist, dat Soest 3 wethouders houdt", inplaats van 4 waarop wij recht heb ben. Ik ben het daar niet mee eenjs. Wan neer onze gemeente door haar inwo nertal recht heeft op 4 wethouders, dan moeten er ook 4 wethouders ko men. Dat die vierde wethouder x maal dui zend gulden per jaar kost mogen we betreuren als we dat willen, doch dit mag m.i. geen gewicht in de schaal leggen. Het is een miskenning van een der voorrechten der democratie wanneer we, omdat de bestedingen moeten wor den beperkt, laten tornen aan de sa menstelling en opbouw der volksverte genwoordiging in een gemeenteraad. Het gaat er mij niet om of er van een bepaalde politieke richting een wethou der bijkomt. Dat blijft me glad om het even, net zo goed als het mij koud laat wie van de reeds zittenden zitten blijft en wie er gaan verdwijnen. Wanneer we, door onze meer dan 25.000 inwoners, recht hebben verkre gen op 4 wethouders, die uiteraard meer en efficiënter werk kunnen ver zetten dan 3 (hoop ik), moeten we die nummer 4 ook hebben. „Punt uit", om met een staatssecretaris te spreken. Wanneer over een paar uur onze ge meenteraad in zijn zitting zal moeten besluiten wat te doen, het bij 3 te laten of een 4e wethouder te benoe men, kunnen wij op grondwettelijke gronden eisen het laatste te doen. Ik geloof niet dat het juist is reeds bij voorbaat afstand te doen van een recht, omdat Gedeputeerden het niet goed zullen vinden. Als het zover zou komen dat Ged. Staten, op m.i. aanvechtbare gronden, een 4e wethouder aan onze gemeente weigert, is de onvolledigheid van ons gemeentebestuur niet onze eigen schuld. Het wil er overigens bij mij nog niet in, dat Ged. Staten voor een groeiende gemeente als de onze, op gronden van „bestedingsbeperking", de 4e wethou der het bos in zal sturen. H. OEKMAN. NASCHRIFT. De mening van de heer Oekman, wel ke opvatting blijkbaar door meerderen wordt gedeeld, is o.i. onjuist. Hierom trent bestaat geen enkel recht. Wel houdt het aantal wethouders ver band met de grootte van de gemeente, maar als men weet, dat b.v. Amers foort, welke gemeente bijna drie maal zo groot is als Soest, slechts 4 wethou ders heeft, dan zal het een ieder dui delijk zijn, dat Ged. Staten de goed keuring aan een besluit tot benoe ming van 4 wethouders voor Soest zullen onthouden. Redactie. Eersgenoemde reed schijnbaar de race van zijn leven, want hij was onnavolg baar. Zijn klasse werd in drie manches ver reden en in alle manches heeft hij een verbeten strijd moeten voeren met de Amersfoorter Van Heugten en de Eind- hovenaar Van Liempd. In alle drie manches wist hij echter, na een zware strijd, als eerste te eindigen. Het spectaculaire rijden in de lichte klasse van de Hagenaar Bolman ver dient speciale vermelding, want dit rijdertje is 16 jaar oud. Na afloop werd Gerard van Beek ge huldigd als overwinnaar in zijn klasse. SUCCES VOOR DRUMBAND CRESCENDO. Zondagmiddag nam de drumband van „Crescendo" deel aan een concours te Bergharen. Met 33 punten wist zij een tweede prijs te behalen. Woensdagavond zal de drumband van de zustervereniging „Olympia" de drum band een felicitatiebezoek brengen aan de Laanstraat, waarna door de 2 bands een korte rondgang zal worden gemaakt. DE S.T.C. OP MARS. De Soester Turnclub, die in november 30 jaar bestaat, houdt zaterdag een mars door Soest-Zuid, waaraan mede werking wordt verleend door P.V.O. Die middag zullen openbare lessen ge geven worden op het schoolplein van de openbare school Soest-Zuid en op het kruispunt Van Lenneplaan-Aagje Dekenlaan.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1