De nieuwe wethouder. SOEST. St. Caecilienchor uit Mayen (Duitsland) bezoekt Soest. IN DE HOEK. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 66. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Dr D. J. P. Oranje is met de heren W. G. van Zadelhoff en K. de Haan tot wethouder benoemd en ieder die geen volslagen vreemde in het politieke Je- rusalem is had deze benoeming ver wacht. Niet alleen omdat het aantal V.V.D.-raadsleden van twee op vijf kwam, maar evenzeer omdat de heer Oranje voor ieder als wethouder van financiën aanvaardbaar is. In vijf jaren van raadslidmaatschap heeft hij getoond een belangstellende te zijn, die diep groef onder de opper vlakte van de financiële problemen en bewees hij de capaciteiten te bezitten, die doen vermoeden, dat Soest aan de heer Oranje een bekwaam wethouder zal hebben. De heer Oranje werd geboren in Schie dam. In 1812 deed hij eindexamen H.B.S. en na studie in de moderne ta len aan de universiteit te Groningen volgde indologische studie te Leiden tot 1920. Van 1934 tot 1936 werd dit voortgezet te Utrecht met een studie-opdracht van het gouvernement. Hieraan verbond de heer Oranje een promotie voor de ver enigde faculteiten van rechten en lette ren. Zijn proefschrift handelde over de ge schiedenis van het koloninaal staats recht en in het bijzonder over het beleid van de commissaris-generaal, die onder koning Willem I Nederlandsch-Oost- Indië van bezit der Compagnie tot deel van het rijk maakte. In 1921 is de heer Oranje naar Indië gegaan om daar een carrière als be stuursambtenaar op te bouwen. Zuid-Celebes, Bali, West-Java, Midden- Java en tenslotte Djokjakarta, waar dr Oranje als assistent-resident niet ver meer van het residentschap af was toen de lieden der reizende zon het in hun hoofd kregen dat ze de wereld moesten veroveren. Dat betekende internering met de zo wel bekende misère. In 1945 was dr Van Mook van mening, dat bestuursambtenaren, die afgestu deerd waren in 1920, te veel koloniaal dachten om nog van nut te kunnen zijn in het land van Soekarno en zijn trawanten, maar de heer Oranje voelde er weinig voor zich weg te laten range ren en hij aanvaardde een functie bij de regeringsvoorlichtingsdienst. Vervol gens kreeg hij tot taak het repatriëren van omstreeks 20.000 indonesiërs, die door de japanners weggevoerd waren om als koelies mee te helpen aan de overwinning, die gelukkig nooit kwam. Bezoeken aan Malakka, Birma, de Adamanen, Siam en Brits Borneo wer den per Dakota afgelegd. Dit in op dracht van het binnenlands bestuur. In 1946 kwam de heer Oranje met ver lof naar Nederland, dat hij in 10 jaar niet gezien had. Het zou 11 maanden duren, maar het werden er 3, omdat hij toen reeds naar Makassar gediri geerd werd als secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken van de deelstaat Oost-Indonesië. Na de souvereiniteitsoverdracht was het spoedig gebeurd met de toekomstmoge lijkheden als bestuurs-ambtenaar. In 1950 vestigde hij zich in Soest en de liberaal denkende bestuursambtenaar met pensioen sloot zich al spoedig aan bij de V.V.D. In 1953 kwam de heer Oranje als derde op de lijst van de V.V.D.die zich deze derde zetel ont gaan zag door een tekort van 4 stem men. Toch kwam de heer Oranje in de raad, want mevr. v. d. Swan bedankte. De eerste vergadering op 1 september 1953 maakte de heer Oranje niet als raadslid mee maar als toeschouwer, want zijn geloofsbrieven waren nog niet onderzocht, in orde bevonden en goed gekeurd door Gedeputeerde Staten. Een nieuwe vorm van besturen begon voor de heer Oranje, die afstand had moeten doen van deelname aan het bestuur van Indië. Voor dit werk was hij in 1932 benoemd tot ridder in de kroonorde van Siam en in 1950 be noemde H. M. de Koningin dr Oranje tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau. Met de heer Van Wely heeft de heer Oranje gedurende vijf jaar een voor iedereen aanvaardbare oppositie ge voerd, die constructief was. Misschien niet in de ogen van de heren van de rijkswaterstaat, want die kregen het nogal eens te verduren wanneer zij hun mensen in Soest lieten uitzwermen om wegversiering te vernielen, omdat ze, hoog in palen, het verkeer in gevaar brachten of iets van die aard. Het financiële deel van de gemeente lijke huishouding had altijd de bij zondere belangstelling van de nieuwe wethouder van financiën en hij toonde zich een strijder voor het behoud van de gemeentelijke autonomie, die steeds meer bedreigd wordt door het beknib belen en beknabbelen van de heren in Den Haag, die graag iedere gemeente vanuit de residentie besturen. Deze grote belangstelling voor het ge meentelijk huishoudboekje heeft de heer Oranje niet eenzijdig gemaakt. Op ieder terrein heeft de raad kennis kunnen maken met zijn gedegen oor deel, dat verworven was door grondige studie van alles waarmee de raad te maken heeft. Het verwerven van het wethouders schap brengt met zich mee, dat de heer Oranje afziet van zijn positie als frac tie-voorzitter. Deze taak ligt nu in handen van nummer twee van de V.V.D.-kandidatenlijst, de heer J. E. Brouwer. De heer Oranje heeft de over tuiging, dat zij daarmee in veilige han den ligt. Uit de oppositie naar een plaats achter de collegetafel is een hele stap, maar de heer Oranje heeft deze stap graag ge waagd omdat het zijn vaste voornemen is ook in deze functie mee te werken aan het behartigen van de Soester belangen. Zaterdagmorgen ging het St. Caecilien chor te Mayen in de Eifel, in Duitsland, al vroeg op weg om een tegenbezoek te brengen aan het Nederlands Motet en Madrigaalkoor alhier, dat in mei j.1. een bezoek bracht aan Mayen. Te ongeveer vijf uur arriveerden de Duitse gasten aan de Vredehofstraat, waar in het St. Ludgardisgebouw al les voor de ontvangst gereed was. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer L. Rademaker, von den de gasten al vlug hun gastheren en -vrouwen, die hen mee naar huis namen. De tijd die hen werd gegeven voor kennismaking en gebruik van een maaltijd was echter vrij kort, want te half acht moest men voor een korte re petitie, weer aanwezig zijn in de r.k. kerk van Soestdijk. Bij de aanvang van de repetitie, die meer bedoeld was om te constateren hoe de acoustiek in de kerk was, meldde zich de eerste onweer- en re genbui, die het bezoek aan het concert zeer zou beinvloeden. Regen en onweer werden heviger, maar toch riskeerden drie- tot vierhonderd personen een nat pak, om te genieten van een zeer mooi concert. Wat het koor, onder leiding van de heer Johannes Will, liet horen was voor velen een openbaring. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor had in Mayen een zekere faam ge vestigd, mede door de zeer goede acou stiek van de St. Clemens-kirche en de heer Will was blijkbaar voornemens eenzelfde succes in Soest te boeken. Het concert ving aan met de Kyrie, Sanctus en Benedictus uit de Missa in G van de Duitse componist Josef Rheinberger. Na een wat aarzelend begin werden deze delen uit de zeer moeilijke com positie zeer mooi door het koor ver tolkt. Vooral de heldere sopranen kon den wij zeer waarderen. De heer G. van de Schepop, die zijn medewerking aan dit concert ver leende, bracht daarna op voortreffe lijke wijze de Fantasie in c klein van J. S. Bach. Hierna volgde een sublie me uitvoering van „Dir, dir, Jehova, will ich singen" eveneens van J. S. Bach. Dit stuk heeft een zeer mooie tenor partij, waarvan de heer Will een dank baar gebruik maakte. Na een feilloos gezongen Adoremus te van Francesco Roselli volgde het Veni creator spiritu van Johannes Hilber. De dirigent bracht zijn koor in dit stuk naar een climax, die zijn bekroning vond in een machtig fortissimo. De componist Bruckner stelde in zijn lied „O du liebes Jesuskind" het koor voor een zware opgave, maar de bezoe kers konden van een zeer mooie ver tolking genieten. Het programma vermeldde hierna het tweede orgelstuk, n.1. het „Andante tranquillo" van Felix Mendelsohn, dat prachtig werd uitgevoerd. „Bei stiller Nacht" is een compositie van de dirigent zelf. Compositie en tekst vragen hier een lieflijke uitvoe ring en het koor bewees op ondubbel zinnige wijze ook dit soort muziek te kunnen brengen. Na het „Siehe das ist Gotteslam" van Praetorius zong het koor het polyphone „Regina Caeli" van Antonio Calara. Dit stuk, dat sterk afweek van de voorgaan de stukken, bracht de heer Will blijk baar in zijn element, want wat hij hier in met zijn koor liet horen, steeg tot ongekende hoogte. Het derde orgelstuk, „Andantino" van Cesar Frank, werd weer gebracht door de heer Van der Schepop en ook nu hoorden wij weer mooie muziek. Anton Bruckner was de componist van de twee slotnummers. „In Tota pulchra est, Maria" konden wij genieten van de zeer mooie en warme bariton-stem van solist Jakob Schafer met een zeer goed doorvoeld pianissimo van het koor als omlijsting. In het slotnummer „Ave Maria" be wees het duitse koor wederom zijn grote kwaliteiten. Vooral het dames koor liet een onvergetelijke indruk na. Zondagmorgen was het weer vroeg dag voor de duitse gasten, want het pro gramma vermeldde een tocht naar Am sterdam met een rondvaart door de grachten en havens en een bezoek aan het Noordzeestrand te Zand voort. Pl.m. 5 uur keerde men in Soest terug. Zondagavond waren beide koren in hotel „Eemland" bijeen, waar, in een gezellige feestavond enige leden van het Mayener en Soester koor de aanwezi gen bezighielden. Met een tot ziens, vertrok het duitse koor maandagmorgen, te ongeveer 9.30 uur, weer uit Soest. HET NATUURBAD. Het weer is neg zacht en de be langstelling voor het zwemmen blijft zo groot, dat het Soester Natuurbad nog wel even open zal blijven, hoewel reeds aangekondigd was, dat het op 1 september gesloten zou worden. On geveer 7500 zwemsters en zwemmers hebben gebruik gemaakt van de gele genheid het bad te bezoeken nadat besloten was vanaf 1 september, van 2-7 uur, open te zijn. En er zullen er nog heel wat bijkomen. SOESTER BROMFIETSCLUB. De Soester Bromfiets Club heeft het zondag met het houden van een puz- zelrit eens anders gedaan dan anders, want eerst zijn 24 leden van de vere niging naar Vreeswijk gebromd, waai een puzzelrit gehouden werd. Er werd bij hotel „Bos en Duin" gestart en over Zeist, Bunnik en Houten werd de toch naar Vreeswijk gemaakt. De ontvangst door de Vreeswijkse brom mers was prima. De puzzelrit, die ge reden moest worden, was zwaar, maar dit belette de heer H. van Rouwen daal niet de eerste prijs te winnen, zodat de beker mee naar Soest ge nomen kon worden. SOESTER TURNCLUB OP PAD. De Soester Turnclub, die dit jaar 30 jaar bestaat, heeft zaterdagmiddag een mars gemaakt door Soest-Zuid. P.V.O. verleende hieraan medewerking. Bij de openbare school aan de Bonifa- ciusstraat werd een openbare les ge geven, waarvoor veel belangstelling was. Er was een demonstratie in paard- springen bij. Mevr. G. v. d. Hazel- Koevoet en de heer W. Brasser had den de leiding. Na afloop van deze eerste demonstra ties, die ongeveer een uur duurden, marcheerden de meisjes en jongens en de dames en heren gymnasten naar de Hartmanlaan, waar de openbare les herhaald werd. Het weer was best, de belangstelling uitstekend, zodat deze demonstraties, als propaganda-aktie voor de gymnas tiek, volledig slaagden. DUIVEN VLOGEN VOOR HET ZWAKKE KIND. Ieder jaar stellen de duivenhouders van „De Zwaluw", Soest, „De Vriendschap", Soest, „De Zwaluw", Baarn en „De Pool", Baarn, hun duiven voor één zondag beschikbaar om ze te laten vliegen ten bate van het zwakke kind. Het Centraal Genootschap voor de uit zending van kinderen naar vakantie kolonies en kinderherstellingsoorden ontvangt de baten van deze vluchten. In juli zijn op een zondag 4000 duiven te Pont St. Maxence gelost en de num mers, die zij bij zich hadden, kwamen overeen met de nummers van de loten die verkocht waren. In totaal waren er 150 prijzen, die za terdagmiddag, in „De Gouden Ploeg", afgehaald konden worden, maar de meeste gelukkigen vonden het blijkbaar te warm en zij zullen wel eens komen als het wat koeler is. Mej. J. Borghsteijn uit Baarn had het echter wel de moeite waard gevon den, want zij won de hoofdprijs, 'n fiets. EINDSTRIJD VIJFDE KLAS BILJARTEN. Dertig biljarters hebben op het groene laken gestreden voor het bereiken van de finale, waarin beslist zal worden wie kampioen van de vijfde klasse wordt. Deze wedstrijden zullen op 12, 16, 17, 19, 23 en 24 september in café Soestdijk gespeeld worden. De finalisten zijn J. Harskamp (K.W.S.), P. Belmer (Zonneheuvel), G. Scheffer (V.V.V.), H. Dasselaar (Princesse), H. Norris (O.D.L.), F. Sonders (Zonneheu vel), W. de Vries (Leusderkwartier), G. M. Stoové (Vergulde Wagen). De re serves zijn J. Leynsveld (Leusderkwar tier) en G. Wassenaar (Zonneheuvel). SHOT-NIEUWS. Morgen (woensdag) begint voor Shot nog niet de tafeltenniscompetitie, maar op de jaarvergadering, welke in het Ludgardis-gebouw gehouden wordt, zal de competitie 1958-1959 wel een be langrijk onderwerp van gesprek vor men. Vrijdag a.s. beginnen de club avonden. De aftredende bestuursleden, B. L. Hoyng (secretaris), Th. Daselaar (2e penningmeester) en Th. Rademaker, commissaris, stellen zich herkiesbaar. Het bestuur stelt voor de heer H. van Haarlem als competitieleider in het be stuur te kiezen. WEEKEND-WIJDING. De gebruikelijke weekend-wijding droeg zaterdagavond j.1. een bijzonder ka rakter. Medewerking verleenden Corrie Hout man (sopraan), mevr. Muurling (decla matie), Anne Holtrop (declamatie) en G. den Broeder (orgel). De heer Den Broeder speelde orgel muziek van Felix Mendelssohn, Corrie Houtman zong drie liederen van Bach, mevr. Muurling declameerde uit eigen werk, Anne Holtrop droeg een fragment uit de moderne vertaling van het boek Prediker voor en de heer G. den Broe der speelde een cantilène van Rhein berger, Prière et Berceuse van Guil- mant en psalm 33 in de bewerking van Jan Zwart. BROMFIETS-ONGEVAL. Op de Middel wijkstraat reed een brom fietser, die uit Amsterdam kwam, in de richting Amersfoort. Op de duo zat een jongeman, die eveneens uit de hoofdstad kwam. De bromfietser raakte met de rechter pedaal een hek en de berijders vielen. De brommer werd ernstig beschadigd en de duorijder raakte geblesseerd. FEESTJE. Zondagmorgen kwam op het politie bureau in alle vroegte de melding van „Zonnegloren", dat er een man op straat lag, niet ver van het hek van het sanatorium. Twee agenten gingen erop af want het was niet onwaar schijnlijk, dat de man een ongeluk overkomen was. Dat bleek niet zo te zijn, want met enige voldoening ver telde hij, dat hij, met enige fuif genoten, een kratje bier naar binnen gewerkt had, waarna hij voor het hek van Zon negloren een dutje was gaan doen om dat hij zo slaperig was van het ger stenat. Omdat de man inderdaad brood nuchter was mocht hij naar huis, want geen agent vindt het erg als men de nacht slapend in de vrije natuur door brengt. DE HOND BLAFTE NIET. Een bewoner van de Van Lenneplaan had erg veel last van een hond, die de nacht blaffend doorbracht. De po litie kwam kijken en legde het oor lange tijd te luisteren. De hond vond het toen blijkbaar beter zich niet te laten horen ter voorkoming van moei lijkheden. Mogelijk is hij weer aan de gang gegaan toen de politie vertrok ken was. COLLECTE D.E.L. Deze week wordt weer de collecte ge houden voor het Alg. Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten". Naast de t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de volksgezondheid, o.a. asthma, rheuma, kanker, polio, kin- De minister is niet tevreden over onze spaarzin. Weliswaar spaarde Nederland in 1957 meer, maar niet „in brede la gen" en hij vindt onze feitelijke spaar zin niet om er over naar huis te schrij ven. Het kan veel beter. Het zal wel oneerbiedig zijn, maar ik heb er om moeten lachen. Niet omdat ik het zo lollig vond, verre van dat. Zo leuk is het voor de „brede lagen" niet, dat zij geen kans zien gevolg te geven aan de aanmoediging om meer te sparen. Waar ik wel om moest lachen, zij het ook als de bekende boer, was dat die ontevredenheidsbetuiging van de mi nister kwam. Ik kom nu niet met het afgezaagde „spaart u zelf maar eerst eens beter", maar toch moet het mij van het hart, dat het onredelijk is een geplukte kip er een verwijt van te ma ken dat zij kaal is. Het verschil tussen die kale kip en de niet-sparende „brede lagen" is, dat die kip er zich niets van aantrekt, maar de mensen uit de brede lagen wel. De mensen willen heus wel sparen, maar zij zien geen kans iets naar een spaarbank te brengen. De ontevredenheid van de minister over de brede lagen vind ik ook nog om een andere reden niet redelijk, want sinds wij tot ons 65e jaar premie moeten betalen voor de A.O.W. spaart iedere Nederlander gedwongen voor de oude dag. Een lening sluiten op deze spaardui- ten kan de spaarder niet en het is in hoge mate „ijzer sparen", wat wij van Hitier zo verafschuwden. Wanneer hij sterft voor zijn 65e jaar zijn alle betaalde premiën naar de pie ten, maar sparen is het. Om nu tot een slot te komen waarom zouden we eigenlijk sparen wanneer we het al kunnen We zijn, of we het willen of niet, van de wieg tot het graf verzorgd. Kopen we van gespaarde cen ten mooie meubelen, dan lopen we kans dat de Personele (meest immorele) be lasting wordt verhoogd. Lukt het veel te sparen, dan betalen we vermogens belasting, over rente van spaargelden moet belasting worden betaald en bo vendien is het publiek nog niet ver geten, dat we destijds een „heffing in eens" beleefden, waarmee de spaar zaamheid wel erg slecht beloond werd. Feitelijk is het meer bevreemdend, dat er nog altijd mensen sparen (kunnen), dan dat „brede lagen" het niet doen. H. OEKMAN. derverlamming, rusthuisverpleging enz. Gaarne wil men de nood, die in vele gezinnen heerst, helpen dragen. Dit is echter alleen mogelijk wanneer U helpt door uw offer. BIJTERIG. Een poedel in de Troelstrastraat beet de jongen B. in zijn rechter dijbeen en dokter Kuipers moest de wond op twee plaatsen hechten. De vader van het slachtoffer vatte de zaak nogal kalm op en deed geen aangifte. De eige naar van de hond zal zorgen dat het dier niet meer bijten kan. ZOEK EN TERECHT. Tonny van de Br. was zoek. Op school hadden ze hem de hele dag niet gezien, maar tenslotte werd hij in de tuin teruggevonden. DIERENBESCHERMING. Nog in de afgelopen maand kwam de herbouwvergunning voor het dierente huis af. Voor de medewerking door bur gemeester en wethouders en de ge meentelijke diensten zegt de vereniging dank. Het asyl zal nu in steen herrijzen en nog meer ruimte geven aan zwerfdieren. Ook de pensiondieren zullen nog beter gehuisvest worden. Hoewel men de opening op ongeveer half october had gedacht, vergt de financiële zijde meer tijd dan verwacht werd. Daardoor zal de opening wel enige maanden later geschieden. Enige stallen werden door de inspec teur gecontroleerd en op enkele plaat sen verbeteringen voorgeschreven. Vele zwerfdieren werden gebracht en vooral voor katten worden goede te huizen gezocht. In de maand augustus was het druk met pensiondieren, waardoor de kosten, verbonden aan het groot aantal zwerf- vers, konden worden gedekt.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1