Zwakke politiek brengt ongelijk verdeelde lasten. SOEST. ?elrEIT&e'verbe- IN DE HOEK. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 67. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTPIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 „Voorlopig beslist geen loonsverhoging" heeft de regering bij monde van minis ter Suurhof eind vorig jaar aangekon digd. Er moest gestreefd worden naar een stabilisatie in de prijzen, opdat de exportmogelijkheden konden worden verruimd en Nederlands economische positie zou worden versterkt. Maar de eerste, die zich niet aan deze voorschriften hield was de regering zelf. De salarissen van rijks- en gemeen teambtenaren werden sindsdien ver hoogd, ook die van het spoorwegperso neel post- en telefoontarieven onder- gingen een verhoging en in bepaalde ?J.van m," rokkend en het volk een vaste beleids lijn onthouden. Dat moet zich uiteinde lijk gaan wreken, zowel in de economi sche als in de politieke verhoudingen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde zal de dienst worden waargenomen door dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705 en dr H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. BAAS BOVEN BAAS. In ons nummer van dinsdag hebben wij medegedeeld, dat mevrouw Blok, wonende aan de Oranjelaan, kon roe men op een zonnebloem met een sten- bedrijfstakken werden bij nieuwe c.a.o.'s toch hogere lonen goedgekeurd. Uit de laatste publikatie blijkt, dat voor een groot deel der arbeidende be volking in de afgelopen tien maanden zich toch een wat stille loonsverhoging van ongeveer 3 procent heeft voltrok ken. Prijsstijgingen worden op verschillend gebied verwacht en het gevolg zal zijn, dat over enkele maanden het ouder- Mej. van Breukelen, wonende Regen- tesselaan, is ook aan het meten ge slagen en een van haar bloemen had,, volgens haar mededeling, een hoogte van 4,15 m. Ze hoopt dat mevr. Blok niet teleur gesteld zal zijn. VREEMDE GESCHIEDENIS. Midden in de nacht werd de politie opgebeld door een meneer, die mee deelde, dat er in het wachthuis van de domspensioen zal worden verhoogd, bus aan de Birkstraat een man lag, die Men hoopt nog, dat hiervoor geen hoge- blijkbaar gewond was. De politie ging re premiebetaling nodig zal zijn, doch op weg en vond inderdaad onder de zeker is dat nog helemaal niet en we bank een man, die gewond was aan hebben zo'n idee, dat het ministerie van borst, hoofd en 'handen. Hij rook naar Sociale Zaken daar uiteindelijk ook drank en weerde alle toenaderingspo- geen bezwaar tegen zou hebben. gingen af door te schoppen en te slaan. Maar toch geen officiële loonsverhoging. Dokter Rip achtte het gewenst de am- En dus worden duizenden werkers in sterdammer - want dit bleek hij te niet-georganiseerde beroepen en bedrij- z^n naar de Lichtenberg te laten ven hierdoor ten zeerste gedupeerd. brengen. Niet in het minst omdat hij Voor hen nog geen hogere inkomsten, verklaarde, dat hij een vrouw op de Maar wel een zich bijkans geluidloos Kerkstraat had willen vermoorden, voltrekkende stijging van prijzen der maar hiervoor teruggedeinsd was om- noodzakelijke levensbehoeften. De sui- ze twee kinderen had. Toen had kerprijs steeg pas met 6 ct. per kilo en ^ij maar een poging tot zelfmoord ge- het kan onmogelijk meer lang duren of daan. Per auto van de Soester E.H.B.O. ook de prijs van de melk zal omhoog J® ^ij naar „De Lichtenberg" ge moeten gaan. Een en ander zal auto- kracht. De politie te Amsterdam ver- matisch prijsverhogingen met zich bren- J"aai"de dat hun stadgenoot een simu- gen van andere producten. Maar al die lant °P de Lichtenberg zal men blij verhogingen zullen niet leiden tot een z«n dat hlJ g'ebracht werd, want er verbetering van de lonen. Het kan wel als zeker worden aange nomen, dat een loonsverhoging niet eerder aanhangig zal worden gemaakt dan wanneer een verhoging van de hu ren niet langer uitgesteld kan worden. Dat moment nadert met rasse schre den, maar de regerW zal het, terwille van onze exporty J^zo lang moge- '»ch intussen ^-OEFT rr die goed staat nog een kleine rekening van een vorig verblijf. lijk willen zal hier ejr& in de nieie^' teringen wc,/ ,ejOK <y. uitgerekend toJa v.fi; risverhoging neerkomen. Daarmede e wijzen de vak bonden hun reden van bestaan tegen over hun leden. Maar al wie niet tot' die bedrijfstak behoort, zal van zo'n kleine verbetering uitgesloten blijven, want de regering wil nog geen algeme ne loonronde, zolang niet ook de huren verhoogd kunnen worden. In vele kleinere bedrijfstakken en in vele kleine bedrijven zullen dus dui zenden werkers een achterstand in hun inkomsten krijgen ten opzichte van anderen. Dat zou op zichzelf nog niet zo'n bezwaar behoeven te zijn als er intussen maar geen prijsverhogingen optraden. Maar zoals we al aangetoond hebben, zijn die niet te vermijden. Het leger der „vergeten groepen" zal dus stijgen. De regering, die geen loonron de wilde, heeft zelf de stoot gegeven tot verbeteringen, die beperkt bleven tot enkele bevoorrechten, maar welke hun terugslag vinden in de algemene kosten van levensonderhoud. We krij gen dus een steeds schever getrokken beeld van geleide loonvorming^ die steeds grotere groepen tot gedupeerden maakt. Ook op het gebied der lonen is een vaste lijn in het regeringsbeleid zoek. Deze regering geeft zich steeds meer over aan druk, die van verschillende zijden op haar wordt uitgeoefend om eigen belangen te dienen. Partijpolitiek speelt hierbij een belangrijke rol ten koste van het algemeen belang. Steeds minder kan er in Nederland gesproken worden van een landspolitiek, maar zijn het de partijbelangen, die de gang van zaken bepalen. Het ellendige touwtrekken tussen de voornaamste comparanten in de rege ring heeft Nederland al veel schade be- RIT VAN DE M.A.C.S. De Motor- en Autoclub „Soest" hield woensdagavond een rit voor auto's en motoren over 50 km en het traject van goede wegen door Soest, Amersfoort en Den Dolder moest met een gemiddel de snelheid van 36 km worden afgelegd. Er namen 23 auto's deel in de A en B flopen en 1 klasse en 7 motoren. Uitslag Auto's A 1. M. Bergers, 15 strafpunten. Zijn kaartlezer H. Rou wendaal won de Coupe de Zonneheu- vel. 2. E. Smit (34). 3. S. Akkerman (54). Auto's B: 1. J. van Asselt, (73). 2. G. de Groot (15). Motoren 1. M. v. d. Berg, Amersfoort, (19). Mevr. v. d. Berg won de Coupe De Zonneheuvel. 2. J. Deys (70). 3. G. Kuppen, Amersfoort (78). IMITATIE-BOSBRAND. Meneer H. had toestemming om aan de Bartolottilaan het een en ander te verbranden, maar de struiken en tak ken, die hij wilde vernietigen, produ ceerden brandend zoveel rook, dat de bewoners van de laan er last van had den. De politie verzocht hem zijn hin derlijk werk te staken en de man was welwillend genoeg om dit te doen, ondanks de vergunning. RAAR SPEELGOED. Bij de restauratie- en graafwerkzaam heden voor de Oude Kerk kwamen menselijke overblijfselen voor de dag in de vorm van beenderen en sche dels. De jeugd kwam er achter en sleepte een en ander weg. Dat was echter niet de bedoeling en er is snel een stokje voor gestoken. VOLLEYBAL S.V.V. Met één dames- en twee herenteams heeft de Soester Volleybal Vereniging deelgenomen aan een bliksemtournooi in Amersfoort. Het damesteam werd door het bestuur ingeschreven om een vijftal nieuwe dames enige ervaring op te laten doen met het spelen in de Amersfoortse markthal. Met uitzonde ring van de wedstrijd tegen Olympia, waarin het team niet tot tegenpunten kon komen, werden de wedstrijden te gen V.V.A. en Giraffes op eervolle wijze verloren en de wedstrijd tegen de W.O.V.O.-dames zelfs gewonnen. Het eerste herenteam deed uitstekend werk door zijn wedstrijden tegen Wil- helmina en Meteoor te winnen en tegen Spirit gelijk te spelen. In Vios moesten de heren echter hun meerdere erken nen, zodat zij in hun poul met 5 van de 8 te behalen punten, samen met V.I.O.S., de tweede plaats innamen, voor Wilhel- mina en Meteoor De beslissende set om een finaleplaats werd na een span nende strijd door Vios gewonnen. Het tweede herentearn, dat voor een be langrijk deel bestond uit jeugdspelers, dwong in haar eerste wedstrijd V.V.A. 2 een verrassend gelijkspel af. Ook de wedstrijden tegen Meteoor 2 en Spirit 3 eindigden met een puntenver deling, terwijl de wedstrijd tegen V.V.A. 4 gewonnen werd. Met 5 van de 8 te behalen punten eindigde dit team op de tweede plaats voor V.V.A. 4, Spirit 3 en Meteoor 2. In de finale om de derde en vierde prijs moest de strijd worden opgenomen tegen V.V.A. 3, 'n team dat vrijwel ge heel uit Ambonnezen bestaat. De wed strijd werd in een zeer hoog tempo ge speeld. De eerste set was voor S.V.V. terwijl de Amersfoorters de tweede op hun naam brachten. In de beslissende derde set gaven beide partijen zich tot het uiterste en onze plaatsgenoten za gen kans deze set te winnen, waardoor zij op de derde plaats beslag legden. PALEIS SOESTDIJK-TOCHT. Zaterdagmiddag begint om half drie de Paleis Soestdijk-tocht, die georgani seerd wordt door de wandelsportver eniging „Olympia". Er hebben reeds meer dan 600 wandelaarsters en wan delaars ingeschreven. Zij komen uit de omgeving van Soest, uit Soest zelf, maar ook uit Amsterdam, Nieuw-Ven- nep, Achteveld, Veenendaal, Harder wijk, Weesp en Ermelo. De B.B. uit Amersfoort doet mee en ook een afde ling van de Luwa tfè Soesterberg. De start is bij „Credo". Er wordt 12 en 20 km gelopen om vele prijzen, maar de belangrijkste is wel de legpenning, die Prins Bernhard ter beschikking stelde. De Soester Sport federatie stelde een grote beker ter be schikking. Alle deelnemers zullen tegen drie uur defileren voor het ere-comité. Muzikale medewerking wordt verleend door P.V.O. en de drumbands van Olympia en Crescendo. De route voert door de bossen van het koninklijk domein en de Lage Vuurse. De deelnemers aan de 20-km-mars wor den omstreeks half zeven terugver wacht bij Credo, waarna de prijzen uitgereikt zullen worden. De leiding van deze tocht berust bij de heren W. A. Suman, J. van Londen, J. A. Hessing, J. v, d. Wal, H. Alber- tus, D. v. d. Kamp, G. Dijkman, M. Groeneveld en G. Ruizendaal. Van Olympia zelf nemen alleen de juniores deel omdat de seniores helpen bij de organisatie van de tocht. HEES 1—P.U.E.M. 1. Hees startte met een daverende over winning in de competitie. Het bezoe kende P.U.E.M. werd met maar liefst 9-1 geslagen. De wedstrijd was nog maar 5 minuten oud toen Otten al voor Hees doelpuntte. Na ongeveer 10 minuten maakte de middenvoor van P.U.E.M. gelijk toen de rechtshalf van Hees niet vlug genoeg wegwerkte. Nog voor de rust brachten De Boer en Ot ten de stand op 4-1. Na de rust was de doelpuntenhonger van Hees nog niet gestild. Hardeman (1 x), Brunt (2 x), v. d. Munt (1 x) en Otten (1 x) brachten de stand op 9-1. De veldspeler Blokland, die ,als keeper bij Hees was opgesteld, verdedigde zijn doel goed. Ook rechts-back Buddingh voldeed goed. NED. VER. VAN HUISVROUWEN, De afdeling Baarn-Soest en omstre ken ging voor de eerste maal in het nieuwe seizoen op excursie en wel naar Lelystad. Een pracht weg over Soes terberg en de Leusderhei, een kopje koffie in Harderwijk en toen de Knar- dijk op. Altijd weer ongelooflijk, dat mensen handen zoveel vruchtbaar land te voorschijn getoverd hebben uit de voor malige Zuiderzee. Het museum werd bezocht, maar de regen en kou lokte niet tot een wandeling. Beter was het in het restaurant aan het Uddelermeer en ieder genoot van de prachtwegen over de Veluwe. Langs het Belgisch monument in Amersfoort ging het huiswaarts. Een ge zellige dag, een voorproefje, want de openingsdag is pas 23 september, in gebouw Christ. Belangen, met een le zing van de heer Sellenraad over „De vrouw en moeder in haar omgang met de jeugd". Een onderwerp, dat ieder, die met de jeugd te maken heeft, zal interesseren. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag. R.K. Avic 1—S.E.C. 1 te 2.30 uur. B.D.C. 1Gooise Boys 1 te 2.30 uur. S.E.C 2Actif 2 te 2.30 uur. B.D.C. 2S.D.O. 2 te 12 uur. S.E.C. 3K.V.V.A. 2 te 12 uur. Zaterdag. Hees 1Terre Neuve te 4 uur. S.E.C AH.V.C. B te 4 uur. S.E.C. BAmsvorde C te 2.45 uur. Welpen S.E.C. 1—A.P.W.C. 1 te 3.15 uur. H.V.C. 1—S.E.C. 2 te 2 uur. H.V.C. 4—S.E.C. 3 te 2 uur. S.E.C. 4—H.V.C. 5 te 2.30 uur. Korfbal. Zondag. Sparta 2E.D.O. 1 te 15.30 uur. K.V.O. AE.D.O. A te 15 uur. OPSTELLING S.E.C. Het elftal van S.E.C. is a.s. Zondag als- volgt samengesteld Adams, doelJe- kel en Ten Hove, back L. de Rooy, C. van 't Klooster en H. Huijink, mid den L. van Breukelen, J. Nijholt, M. Maassen, L. Ruttenberg en O. Maas- sen, voorhoede. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van financiën enz. van Soest brengt ter algemene kennis van belanghebbenden, dat hij zijn wekelijks spreekuur zal houden ten gemeente huize, elke maandag van 2.00 tot 3.00 uur namiddags. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. De burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat, met ingang van 13 september a.s., gedurende een week ter gemeentesecretarie (afdeling algemene zaken), op werkdagen, van 9 tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage zullen liggen het raadsbesluit van 17 april 1957, afd. I, nr. 6137, tot onteigening van gronden, gelegen nabij de Prof. Lorentzlaan, nabij de Gen. Winkelmanstraat en aan de Plesman- straat te Soesterberg en een afschrift van het besluit van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid van 5 september 1958, afd. juridische zaken, no. 0725710, inhoudende de goedkeuring van genoemd raadsbesluit. Soest, 12 september 1958. ARMENWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door hen, bij besluit van 19 augustus 1958, afd. III, nr. 6422, is ingeschreven op de lijst van instellingen van weldadigheid, als bedoeld in art. 3 van de Armenwet 1912, de Stichting „Sociaal Charitatief Centrum Soest" te Soest en bedoelde stichting te hebben gerangschikt onder sub c van art. 2 van genoemde wet. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 2, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. W. Tabak, Nieuweweg 73, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een patat-frites- en croquet- tenbakkerij in een kiosk staande aan de Verlengde Kolonieweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2297. b. B. J. Hakze, Noorderwierweg 158- 160, Amersfoort, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een eetsalon (snackbar) met electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 1 p.k. als mede een fornuis, op/in perceel Van Weedestraat 15, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7298, zulks onder intrekking van de ingediende aanvrage d.d. 28 februarie 1958. c. Mevr. E. Hey-De Vries Steenhoff- straat 25, alhier, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de be staande inrichting tot bewaren van vluchtige koolwaterstoffen met aftap inrichting, door bijplaatsen van een ondergrondse tank met een inhoud van Zij, die gedacht hebben, dat het niet zo'n vaart zou lopen en meenden, dat, door de inderdaad prachtige ligging, ons Soester Natuurbad het altijd zou winnen van in wijde omtrek ge vestigde of te vestigen zwembaden, moeten de cijfers nu toch wel iets an ders zeggen, want met een bezoekers aantal van ca. 80.000 in deze zomer blij ven we toch wel erg ver achter bij de haast 200.000 personen, die de loketten van het Baarnse bad passeerden. Bij ons bestaat de neiging het lage aan tal bezoekers toe te schrijven aan de slechte zomer, maar dit is natuurlijk niet staande te houden tegenover het enorme aantal bezoekers wat Baarn ontving onder dezelfde weersomstan digheden. Helderziende behoef je niet te wezen, om te kunnen voorspellen, dat het bezoek ieder jaar minder zal worden, tenzij we er iets aan gaan doen. Ons natuurbad blijft, wat er ook voor goeds van te zeggen is, in hygiënisch opzicht ver achter bij Baarn. Verwon derlijk is dit niet. Het bad in Baarn is splinternieuw en het onze heeft al een behoorlijke staat van dienst. Daar om zullen wij ons bad grondig moeten aanpakken. Dat kost natuurlijk nog al het een en ander en dat is op het ogenblik een zeer pijnlijk punt. Ik meen te weten, dat er plannen zijn tot vergraving, om daardoor te komen tot een aantal kleinere baden. Het tegenwoordige grote bad is wel mooi om te zien, maar een onding om schoon te houden. Verversen en spui en laten, door het enorme oppervlak, te wensen over. Baden zoals in Baarn zijn „hanteer baar" en vallen, zoals de cijfers uit wijzen, bij het publiek in de smaak. Ik snap natuurlijk wel, dat veel te veel geld nodig is om het bad nu in eens up to date te maken, maar mis schien dat de Stichting toch nog ergens geld weet los te praten om in de aller noodzakelijkste dingen te voorzien. Bijvoorbeeld om de spoelbaan rond het gehele bad zoveel te verbreden, dat iedereen door het water moet alvo rens in het bad te kunnen. Om de spoelbaan zag ik graag nog een flinke grasmat, maar dat zal in het (vieze) zand wel een vrome wens zijn. Verder een flinke uitbreiding van het aantal toiletten en deze zo opgesteld, of met verwijzingen er heen, dat niemand in het ongewisse blijft of er toiletten zijn. Misschien dat de kinderen dan niet zo gemakkelijk de weg van de minste weerstand kiezen Om het zonder omwegen te zeggen, wij verliezen de strijd om het publiek, om dat het bij ons zo smerig is. Verder nog iets, dat niets met het wa ter heeft te maken hak het struikge was weg en zoek een vlotter garde robesysteem. H. OEKMAN. 3.000 liter, voor bewaring van petro leum met een bovengrondse electrische aftappomp, de verkoop van petroleum in het klein, alsmede het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een inrichting waarin rijwie len met hulpmotoren zullen worden ge repareerd, op/in het perceel Steenhoff- straat 25, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3078, zulks onder intrekking van de ingediende aanvra ge d.d. 3 maart 1958. d. de Benzine en Petroleum Handelmij. N.V., Frederiksplein 42-50, Amsterdam C, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie met een ondergrondse benzinetank van 6.000 liter inhoud, een superbenzine tank van 6.000 liter inhoud alsmede twee electrische pompen en een com pressor welke worden aangedreven door 3 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3 p.k., op/in het perceel Stationsweg 6, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr 4963. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het gemeen te bestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 30 sep tember a.s., des voormiddags, resp. te 11, 11.15, 11.30 en 11.45 uur, in het ge meentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1