K. sch. vr. dr. C.B.B.B *mJ2 i'z> £14 GAZELLE 150 SOESTER VERENIGINGEN IN HET KOMENDE SEIZOEN. SOEST. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH GEERVLIET heeft de adUUboTUB hoorbril DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD - -g [UGERS RIJWIELEN Voor Kwaliteitsvoeder WERELDTAAL. JUWEE DE VERF- EIS Vraag 't aan Eis met kl merk KLf HET HA FA. F. VAJS M I D D MAG. „1 St. Petrus en Paulus, de katholieke middenstandsvereniging, viert deze win ter het 40-jarig bestaan. De vereni ging is opgericht 19 februari 1919. Er is een feestcomité, dat plannen aan het smeden is voor de viering van het jubileum. Het winterseizoen begint met een ver diepingsmorgen, die in oktober wordt gehouden. Evenals ieder jaar zullen er naast bestuurs- en ledenvergaderingen ontwikkelingsavonden gebracht worden met sprekers van buiten. Nauw verbonden aan het verenigings- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. werk voor de middenstand is het San tosfonds, het dr Van Beurdenfonds en het Chr. Jansenfonds, waaraan r.k. middenstanders hun bijdragen geven om collega's te helpen bij ziekte en moeilijkheden. Het Chr. Jansenfonds verleent financiële steun aan priester studenten. De Slagersvereniging bestaat nog, maar zij heeft wat weg van een uitgaande nachtkaars. Zij is zelfs koninklijk goed gekeurd en was zeer aktief in het ver leden. Dertig jaar geleden richtten le den van deze vereniging een slachthuis op en in tijden van voedselschaarste werd de vleesdistributie geregeld, maar nu heerst er grote rust. Een enkele maal komen de heren gezellig bij el kaar en dan zijn er plannen voor het houden van een maandelijkse verga dering, maar dan drinken de heren een glas en laten de zaak maar zoals zij was. Eens per jaar is er een uitgaansdag, die bekostigd wordt uit de opbrengst van opgespaard afval. De Bond van Groentehandelaren heeft ook een afdeling is Soest, maar deze is zo mogelijk nog minder aktief dan de vereniging van de slagers. Vrijheid blijheid is het devies van de hande laren in aardappelen, groenten en fruit, dus ze hebben niets te bespreken over de hoop, dat deze buitenwereld dit zal waarderen. De Vrouwenbond van de P.v.d.A. heeft een Soester afdeling en elke veertien dagen komen de dames bijeen voor het behandelen van politieke, maatschap pelijke en culturele zaken. Dit gebeurt niet hoogdravend, maar zo dat ieder er iets aan heeft. Aktuele dingen, die de vrouw interesseren worden behan deld en eind november zal er een vrou wenavond gehouden worden. Daarvoor is er in oktober een jaarvergadering. Naar het jaarlijks congres van de bond zullen in het voorjaar enkele dames afgevaardigd worden. S.U.S., de katholieke tennisvereniging, heette aanvankelijk Wimbledon, maar op last van de bond moest deze naam veranderd worden, omdat er al een tennisvereniging was die zo heette. Toen werd „Sla Uw Slag" gekozen. In de afgelopen zomer heeft de vere- SOESTDUK. vraagt LEERLING- MACHINE- STIKSTERS, GEROU TINEERDE MACHINE- STIKSTERS en HAND WERKSTERS niging met één team aan de competitie deelgenomen, maar het succes was niet geweldig. Ook voor de onderlinge wed strijden van de cirka 25 leden is min der animo dan het bestuur had mo gen verwachten, zodat het wintersei zoen - dat voor een tennisvereniging een rustige tijd betekent - in ieder ge val aandacht besteed zal worden aan het vergroten van de animo onder de lieden voor de tennissport en het vere nigingsleven. De Kappersvereniging bestaat in Soest een twintigtal jaren als afdeling van de Nederlandse Kappersbond. Er zijn ongeveer 20 kapperszaken in Soest en de helft hiervan is aangesloten bij de plaatselijke afdeling. Het ligt in de bedoeling over enkele weken een pro- paganda-bijeenkomst te beleggen met het doel de andere heren te animeren voor het lidmaatschap. Plaatselijk is er niet zoveel te bedisselen, want de kwestie van de tarieven wordt door het ministerie geregeld door het instel len van klassen. Over de vakantie regeling valt echter nog wel eens het een en ander te babbelen en nog be langrijker is de positie van de afdeling als deel van de bond, die sterker wordt naarmate de afdelingen meer leden heb ben. De Groninger Vereniging heeft in no vember een feestavond en de toneel groep zal het stuk „De Firma Berends en Co" in het gronings opvoeren. Daar naast worden de gezellige avonden ge houden met voordrachten en spelletjes. Met nieuwjaar de traditionele bezoeken van groningers aan groningers, waarbij het traditionele noten schieten. De consumpties zullen weer uit koffie, koek en boerenjongens bestaan. In het begin van het nieuwe jaar de jaarver gadering, dan nog een feestavondje met voordrachten en sketches en met pasen het traditionele notenschieten. LAANSTRAAT 2 TEL 02955-3995. •SAVONDS Sthrikslaan72Tel 39M vakanties of prijzen, waarvoor een ver gadering nodig zou zijn. Dat gebeurt dan ook sporadisch en een gezellige avond of een dagje uit is eveneens schaars. De Prot. Chr. Begrafenis Ver. is op 1 mei van het vorig jaar opgericht, dus een van de jongste Soester vere nigingen. Maar tevens een van de groot ste, want er zijn nu al ruim 1400 leden, ondanks propaganda in grote stilte, om dat men nu eenmaal moeilijk aan de weg kan timmeren met een vereniging, die een keurige begrafenis garandeert. De vereniging is interkerkelijk, dus toe gankelijk voor ieder, die de statuten onderschrijft. Het bestuur zal deze win ter op gezette tijden vergaderen, maar de leden zullen weinig meer verlangen dan de jaarvergadering. De Soester Vogelvrienden hebben lang op het punt gestaan het honderste lid in te schrijven, maar het is er nog niet van gekomen. Er is de komende winter iedere maand een vergadering, zoals in elk seizoen, maar belangrijker is de tentoonstelling, waaraan verbonden een keuring van vogels. Op 28, 29 en 30 november wordt deze expositie in Eemland gehouden. Op zaterdagmiddag hebben de school kinderen vrij toegang. Er was aanvankelijk niet zoveel en thousiasme voor het houden van deze tentoonstelling, omdat het vorig jaar in drie dagen slechts 600 betalende bezoekers kwamen en dat is eigenlijk te weinig voor alle moeiten en kosten die eraan besteed waren. Er werd ech ter besloten ook dit jaar de vogels aan de buitenwereld te laten zien in DE BEWAKER. De politiehonden-dressuurclub „De Be waker" bestaat 35 jaar en ter gelegen heid van dit jubileum zal op zaterdag 20 september in de Paltz een oefen wedstrijd gehouden worden. SLECHTE AUTO'S. Twee auto's verkeerden niet in ver keersveilige staat. De bestuurders, in woners van Amersfoort en Amsterdam, werden bekeurd. (Kale schutting vraagt dringend Ceta-Bever Buitenbijts) COLLECTE Wat laat op de avond collecteerde eer. man in Soestdijk voor de tbc-bestrij- ding. De zaak werd niet erg vertrouwd, zodat men de politie waarschuwde. Die kwam, maar de man was spoorloos. AUTO- EN MOTORRIT. Op zondag 28 september wordt te twee uur gestart bij hotel Bos en Duin vorm de auto- en motorrit, welke de Motor en Autoclub Soest organiseert. De af stand is 70 km en de gemiddelde snel heid 36 km per uur. Kaartlezers kun nen de Coupe de Zonneheuvel winnen. JAARVERGADERING VAN SHOT. Shot heeft woensdagavond, in het Lud- gardisgebouw, de zevende jaarvergade ring gehouden en uit de openingswoor den van de voorzitter, de heer B. van Haarlem, bleek dat het onze r.k. tafel tennisvereniging in het afgelopen jaar minder goed ging dan in de jaren daar voor. Die zijn altijd vol aktiviteit ge weest, maar in het zevende vereni gingsjaar schijnt deze wat verslapt te zijn. Het bestuur heeft zich afgevraagd wat hiervan de reden kan zijn. Moge lijk is de vereniging nog te jong, maar dan begint het er op te lijken dat zij jong blijft. Meer voor de hand liggend is, dat de leden niet de interesse op brengen die verlangd mag worden. Het spelpeil is de laatste jaren voor uit gegaan en ook in het afgelopen sei zoen is hierin geen sprake van een te- De secretaris, de heer B. L. Hoyng las de notulen en het jaarverslag. Ook hij sprak van een dieptepunt in het ver enigingsleven. Er zijn op het ogenblik 41 leden, waarvan er 10 bij de juniores spelen. De competitie verliep niet ge heel naar wens, zodat het komende seizoen met minder teams deelgenomen zal worden. Het eerste team wist zich met moeite in de eerste klasse te handhaven en het tweede team verdween uit de twee de klas. Rademaker, Van As en Van Beek, die het derde team vormden, pro moveerden naar de tweede klas. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 ruggang. Er degradeerde een team, maar een ander nam zijn plaats in. Momenteel speelt één team in de eerste klas, 1 in de tweede en 5 in de derde. Het handhaven van deze teams in hun klasse kan slechts door hard werken en intensief deelnemen aan de compe titie. Als de leden dit jaar niet hun uiterste best doen dan kon de val aan 't eind van 't seizoen wel eens groot zijn. De voorzitter raadde de spelers aan niet in de eerste plaats te werken voor successen in tournooien en wedstrijden, maar zich in te spannen om de posities van de teams te handhaven. Als dit be reikt wordt dan zal het komende seizoen slagen. Een van de redenen van het minder gunstig draaien van de vereniging meende de voorzitter te moeten zoeken in het beoefenen van allerlei neven sporten en hobby's. Als de studie num mer één gesteld woidt en tafeltennis nummer twee dan kan het de vereni ging goed gaan en dan zal de positie van Shot weer zo worden, dat de ande re tafeltennisverenigingen er jaloers op worden. Het vierde en vijfde team konden goed meekomen in de derde klas, maar het zesde wist zich met moeite te hand haven. Het zevende team handhaafde zich in de vierde klas. De juniores deden het goed. Opnieuw heeft Shot een wisselprijs gewonnen bij het tournooi, dat „Over 't Net" in Amersfoort organiseerde. De penningmeester, de heer G. Schrij vers, gaf het financiële verslag. Er is een batig saldo, ondanks reservering van 200,voor het repareren van tafels en eventuele aanschaf. In de jeugdcommissie werden de heren Th. Rademaker, H. Overgoor en G. Weegberg gekozen. De competitie zal over zes weken be ginnen en de voorzitter wees erop, dat geen prijs gesteld zal worden op leden, die halfslachtig competitie spelen. De clubavonden zullen op vrijdag en zater dag gehouden worden en waarschijnlijk worden de competitiewedstrijden zo veel mogelijk op vrijdag gespeeld. De afdeling 't Gooi van de N.T.T.B. be staat in oktober 25 jaar. Dit zal ge vierd worden met een receptie en een feestavond. De heren B. Hoyng en G. Schrijvers werden als bestuurslid herkozen en de heer H. van Haarlem werd als wed strijdleider aan het bestuur toegevoegd. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Soest nam gedurende de maand augustus 1958 van 297 tot 299 toe. Hiervan waren 118 mannen afkomstig uit Baarn, 12 uit Eemnes en 169 uit Soest. Tijdens de verslagmaand vonden er behoorlijke mutaties plaats. In de bouwnijverheid daalde het aanbod van mannen van 51 tot 40. In juli 1958 waren er in Baarn 103, in Eemnes 15 en in Soest 179 werk lozen. In augustus van het vorig jaar was het totaal 115 (Baarn 45, Eemnes 4, Soest 66). De minste werklozen heeft de provincie Limburg, dan Zuid-Hol land, Noord-Holland, Utrecht. De stad Utrecht heeft 2099 werklozen, Amers- U hoort er weer bij door. beter te horen! die maakt, dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen kledinggeruis en snoeren. j~~ -I N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Elke vrijdag, van 10 tot 2 uur, zitting in Volksgebouw, Snouckaertlaan, Amersfoort. Ham, een vriendelijke sterke knaap van zes voet lang en met een gelaats kleur, die bewees, dat hij veel in de buitenlucht was, nam de kleine David met een zwaai op zijn schouder, hield hem met een hand stevig vast, pakte rnet de andere de bagage en zei „Zo, jongeheer David, zo kun je goed zien wat er allemaal bij ons te doen valt. Dat hebben ze bij jullie niet. Vooruit, tante, laten we gauw naar huis gaan. Ze zitten op ons te wachten David keek zijn ogen uit naar het drukke ge doe aan de wallekant, waar schepen af en aan voeren, arbeiders op de werven ijverig bezig waren en menig schip bin nenvoer of het ruime sop koos. Overal klonk lawaai en was beweging te be speuren en iedereen scheen haast te hebtfcn om ergens heen te gaan. In derdaad, Ham had niet te veel gezegd dat had David thuis nog nimmer gezien en hij vond het prachtig. Naar gelang zij de kant van het strand opzochten werd het rustiger en eindelijk buiten het havengewoel, zag David slechts een huisje in de verte, dat op den duur geen echt huis bleek te zijn bovendien. Het was een grote omgekeerde vissersboot, die op het strand lag en de familie Peg- gotty tot woning diende. David was er opgetogen van een schip als huis had hij zich in zijn stoutste dromen niet verbeeld en eenmaal binnen in dit won derlijk huis keek hij zijn ogen uit. Zulke keurige kamertjes had hij hier niet verwacht en ook de ruimte viel hem geweldig mee. Zijn vreugde be reikte zijn hoogtepunt toe hij een klein en aardig vertrekje helemaal voor zich alleen kreeg, waarin hij zich voelde als een admiraal in zijn staatsiehut. foort 438, Zeist 317 en Soest als vierde gemeente van de provincie 299. Vee- nendaal heeft er 235. Als gevolg van een opdracht voor grond werkers daalde ook de werkloosheid van losse arbeiders en personen, die gerekend worden tot de bedrijfsklasse niet-varend transportpersoneel. Het aan tal jeugdige werklozen in de bouwnij verheid nam af van 13 tot 5. In de metaalnijverheid steeg deze ca tegorie van ingeschrevenen van 6 tot 11 en bij de groep kantoorpersoneel van 1 tot 6. Het totaal aantal jeugdige werk lozen bedroeg einde augustus 1958 der tig, tegen 26 per einde juli 1958. De belangrijkste toeneming van de ge registreerde arbeidsreserve vond plaats bij het kantoorpersoneel en wel van 35 tot 55. Jeugdigen, gerepatiieerden uit Indonesië en incidentiële werklozen waren hiervan de oorzaak. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten daalde in augustus van 173 tot 159, waarvan 43 aanvragen betrekking hadden op jeugdige werknemers. In vergelijking met de cijfers per einde augustus 1957 is het aanbod meer dan verdubbeld en de vraag naar arbeids krachten is met rond 100 gedaald. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve ultimo augustus 1958 blijkt, dat de seizoen-werkloosheid on veranderd is gebleven, evenals de vo rige werkloosheid, waartoe ook de con juncturele werkloosheid wordt gere- KERKSTRAAT 3 'SOESMEUOBO Betaling in overleg. kend. De wrijvingswerkloosheid en de structuurwerkloosheid namen enigszins toe. De werkloosheid van minder ge- schikten daalden met 5. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten nam toe met 2, de vraag ver minderde met 8. Een vergelijking van de cijfers met de vraag en aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten met de overeenkomstige verslagdata van het vorig jaar geeft een duidelijke aan wijzing voor een wat ongustiger si tuatie in de werkgelegenheid voor vrouwen. De werkloosheid van vrou wen is evenwel van te gering belang om hieraan al teveel betekenis te hech ten. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Aan „De Esperantist", een geheel in het Nederlands gestelde uitgave van het bureau „Esperanto bij het Onderwijs", ontlenen we het volgende. De film „Europa Rapsodie" over de ar beid van de Philips Ondernemingen in Europa zal spoedig verschijnen met Es- perantotekst, die wordt uitgesproken door de docent aan de Universiteit in Amsterdam, S. Pragano. Drie van de voornaamste dagbladen van noord Frankrijk, de „Nord Éclair", de „Nord Matin" en „La Voix du Nord", hebben een wekelijkse Esperanto-rubriek ingesteld. Uit Japan ontvingen we drie boekjes, uitgegeven bij het vijftigjarig jubileum van de Japanse Esperantobeweging. Het eerste boekje geeft de titels van de Ja panse werken op het gebied van de lite ratuur, oorspronkelijk Esperanto en ver taald uit het Japans (21 bladzijden). Het tweede boekje bevat de titels van de wetenschappelijke boeken (30 bladzij den), het derde boekje somt de medische literatuur op (46 pagina's). Het 70-jarig bestaan van Esperanto gaf aan de Esperanto-beweging in China nieuw leven. Heel wat nieuwe cursussen in verschillende steden. De Chinese Volksuniversiteit heeft Esperanto als niet-verplicht leervak ingevoerd op haar journalistieke cursus. Meer en meer speelt Esperanto een rol, zowel in het on derling verkeer der Chinezen als met an dere landen. In de school voor Filosofie, Kunst en Wetenschappen te Sao Paulo in Brazi lië is een Esperantocursus ingesteld. Gedurende drie maanden vier lessen per week. In Niteroi, de hoofdstad van de Bra ziliaanse staat Rio de Janeiro, werd in 1957 Esperanto onderwezen in zes scho len en instellingen. In Rio zelf in drie scholen, waaronder een militaire. In de zelfde plaats zenden drie radiostations Esperantolessen uit. In Frankrijk is opgericht een nieuw blad in Braille-schrift voor de Katho lieke blinden. Het is uitsluitend geredi geerd in Esperanto. Tot slot een vrolijke nootIn de Franse badplaats Nice verzoekt de directie van een groot hotel, per bordje in de hal, aan de geachte gasten uit Engeland het hotelpersoneel in het Engels aan te spreken, aangezien het personeel het Engelse „Frans" vaak niet kan verstaan. Persoonlijkli men aan hi een „persoi naar MOO Ml Vraag inlichti SOESTERBERGS die KLM -werkkleding steeds weer horen be KLM -werkkleding is ai VOLLE GARANTIE oersterke stol langere levensduu beter wasbaar weinig verstelwerl alle naden 3 x maximale bewegir extra versterkte z SOESTERBERGSESTR KONINGINNELAAN 2 TORENSTRAAT 3-3A- STEENHOFFSTRAAT

Soester Courant | 1958 | | pagina 6