Sombere toekomst met sociale spanningen, SOEST. EV DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 68. soester (Courant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE STAAT VERSLINDT MILJOENEN ALS EEN BAGGERMOLEN NAAST EEN LEKKE MODDERSCHUIT. Niemand zal de rijksbegroting 1959, welke vandaag is bekend geworden, met veel hoop tegemoet gezien hebben. Bij ons allen overheersten de vrees c" die is metterdaad bewaarheid. Er mag zelfs nog sprake zijn van verwon dring, dat er op de gewone rijksdienst nog een overschot wordt geraamd van ƒ50 miljoen. Het venijn zit ditmaal wel zeer sterk in de staart van de buitengewone dienst. Anderhalf miljard tekort Hoe is het mogelijk zal de leek zeggen, maar men kan met enkele posten de oorzaken aanwijzen. Daar is de terugslag in Indonesië, het ineenstorten van de zuivelmarkt, zoals de regering dit noemt en tenslotte het volkomen faillissement van onze nationale woningpolitiek, zoals wij het zouden willen noemen. De angel in het vlees. Vanzelfsprekend is de woningnood een van de meest stekende angels m het vlees der Nederlandse maagd. Het ka binet en de volksvertegenwoordiging verschillen daarover niet van mening. Denken wij ons deze zorg even weg, dan zou onze begroting met 500 mil joen tekort sluiten. Dat was nog ge noeg geweest en dan zouden we kunnen zeggen dat iedere burger zelf betaalt voor het woongenot dat hij geniet. En dat zou geen overdreven eis zijn. De voorschotten van de volkswoning bouw worden het komende jaar tot een bedrag van 670 miljoen gulder» door het. rijk betaald. Maar zelfs dan woont een groot deel van ons volk te duur. Daarom betaalt het rijk ook nog eens 380 miljoen aan subsidies op de huren. Van dit bedrag gaat 68 miljoen naar de particuliere woningbouw ter dekking van onrendabele bouwkosten, 168 mil joen wordt aangewend voor premies en een kleine 132 miljoen is er nodig om de gaten in exploitatietekorten van de gemeenten en woningbouwverenigin gen etc. te stoppen. Wanneer alle particuliere huizenbezit ters hier nog eens hun eigen exploita tietekorten bij zouden tellen, dan zou men beseffen welk een verschil er be staat tussen de werkelijke kosten van het woninggenot en dat wat een groot deel van ons volk er voor betaalt. Noodrem gevraagd. De regering zou o.i. met een huurver hoging zijn gekomen, als zij niet wist dat daarmee het loonfront zou ineen storten. Maar men blijft naar een mid del zoeken om aan deze bankroetpoli- tiek een einde te maken. Dat blijkt uit de woorden van minister Hofstra in zijn slotbeschouwing„de verlichting van budgettaire lasten, welke uit een huurverhoging voortvloeit, is belangrijk en dit aspect van de noodzakelijke huur- aanpassing dient mede in het oog te wor den gehouden". Een huurverhoging be hoort tot een der eerste economische noodzakelijkheden, waarvoor wij staan. De overproductie op de zuivelmarkt legde vervolgens een van de fundamen tele structuurfouten onzer economische politiek bloot. Wanneer de regering het economisch risico overneemt op een be paalde markt, leidt dit tot verstarring met alle kostbare nadelen daaraan ver bonden. Wij zagen dit bij de huizen bouw, we kunnen het evenzeer in de landbouw- en zuivelsector geïllu streerd vinden. Ook daar is er geen sprake van aanpassing van aanbod aan behoefte. Men produceert onder het motto de le gering moet voor het tekort opdraaien. Of men de boeren deze politiek moet gunnen of niet is geen actuele vraag, een feit is, dat de regering de boeren stand zelf door haar gedragslijn met die gedachte heeft vertrouwd gemaakt. Fiasco van een beleid. Niet minister Vondeling, die zich in alle bochten wringt om een nieuwe koers te vinden, is de schuldige, maar het gehele kabinet. Het is geen kwes tie van bestuur maar van beleid, dat wij in het komende jaar de 50 miljoen moe ten bijpassen wanneer de boeren het voedergraan kopen. Het is een fiasco van het prijsbeleid, wanneer op de produktie van een over vloedig melkaanbod 350 miljoen moet worden toegelegd, terwijl consumenten van die melk nog eens 110 miljoen in de schoot wordt geworpen. Het be treft de produktie van een kostelijk product, maar tegen een redelijke prijs kan men het zelfs aan de straatstenen momenteel niet kwijt. Het landbouwbeleid zal in de komende jaren een averechtse richting moeten kiezen. Wij willen er in deze begrotingsbe schouwing niet over spreken in hoever de uitgaven ingevolge het débacle in Indonesië voor rekening van deze re gering komen, maar kunnen volstaan met het slaken van een zucht van ver lichting, dat hier tenminste een einde aan zal komen binnen afzienbare tijd. Geen sprake van besparing. Wel eindeloos is de weg die naar ver laging der staatsuitgaven leidt. Van aan zienlijke besnoeiing daarvan is geen sprake. Vorig jaar werden we met een kluitje in het riet gestuurd door de verklaring dat dit in enkele maanden niet kon worden geëffectueerd. Een jaar lang heeft men nu de tijd gehad om uit te denken, dat een be sparing op de rijksdiensten nauwelijks zichtbaar wordt op een begroting van miljarden. Daar moeten we ons maar mee troosten. Geen sprake van het elimineren van een aantal takken van dienst. Geen woord over stijgende kos ten bij buitenlandse zaken, waar in het geheel geen produktie uit komt, alleen een toenemend aantal vertegen woordigingen (achtvrucht van het gestegen getal der internationale ver banden, die ook voorlopig alleen z.g. aanloopkosten afwerpen. De oppositie in de volksvertegenwoor diging kan weer naar hartelust haar kritiek op de ambtenaren-legioenen naar de regeringsbanken slingeren. Zij kan er eveneens op wijzen, dat de uitgaven voor het grote gebiedsdeel Nieuw- Guinea 70 miljoen) even hoog zijn als die voor internationale fondsen en onderontwikkelde gebieden Goud vijvers worden leeggebaggerd. Een tekort van 1500 miljoen Men wil het gat stoppen door om te beginnen enige tijdelijke belastingverhogingen te handhaven, waaronder die op de ver mogensbelasting, alsof er niet lang en breed in den lande en ver daarbuiten wordt gesproken over de noodzaak tot belastingverlaging om daarmee nieuwe industriële investeringen op te roepen, teneinde het atoomtijdperk te finan cieren. De heer Hofstra gaat voort de goud- vijvers van onze ondernemingen uit te baggeren. De oogst van dit baggerbe drijf wordt overgeheveld naar het schip van de staat, dat steeds meer lekken vertoont en eruit ziet als een modder schuit. Bemodderd is 't staatsschip door de kwestie Indonesië. Het is lek gesla gen door het woningprobleem. De zui- velcrisis heeft een nieuw lek veroor zaakt. Men moet zich afvragen, of de apotheose van deze regeringsperiode soms gevormd zal worden door het failliet der staats lasten, die dit jaar met enkele honder den miljoenen toenamen, terwijl het be grotingstekort opnieuw met leningen tot 800 miljoen zal worden gedekt. Het uitschrijven van staatsleningen moge de enige uitweg zijn, zij zal de rente voet op een hoog peil houden, waar door de financiering van de huizen bouw weer nadelig wordt beïnvloed. Stoute droom. Bij de verwezenlijking van haar plan nen, zoals de vergroting van de ex port, het doen uitvoeren van aanvul lende werken, het inhalen van het wo ningtekort en het raderen van prijs- subsidies gaat de regering steeds uit van een aantal stelregels, waarvan zij veronderstelt dat zij verwezenlijkt kun nen worden. Voor het komende jaar bestaan deze uitgangspunten uiteen budgettair de fensieplafond van 1525 miljoen (wie daaraan tornt werpt kennelijk de wes terse defensie in diggels een bouw programma van 80.000 woningen; een zekere stabiliteit in de werkgelegen heid; beperking van geldeisen voor gemeente en provincie; een stabiel prijspeil en tenslotte het uitblijven van een loonronde. Wie om zich heen kijkt, weet dat de af stand tussen lonen en prijzen weer toe neemt. Voor de ouderdomsvoorziening staat een verhoging voor de deur. De subsidies wil men verlagen. De huren moeten worden verhoogd. Wanneer men deze verlanglijst van vrome wen sen leest en overtuigd is van de beperkte mogelijkheden, dan zal men met ons overtuigd zijn van een toekomst met toenemende sociale spanningen en af nemende populariteit van het zittende regiem. PALEIS SOESTDIJK TOCHT BIJZONDER GESLAAGD. Dat er bij de chr. gymnastiekvere niging „Olympia" wandelaarsters en wandelaars van formaat zijn was al bekend en wie het nog niet wist kon het zien aan de ruim veertig bekers, die zaterdagmiddag tentoongesteld werden in gebouw „Credo" aan de Julianalaan. Dat er ook organisatoren van formaat aan de vereniging verbonden waren moest nog bewezen worden en dit is zaterdagmiddag gebeurd, want de eerste Paleis Soestdijk Tocht werd een groot succes. Bijna 1000 deelnemers vertrokken pre cies half drie van de Julianalaan en omgeving en na marsen van 12 en 20 km konden de prijzen 's avonds op tijd door de burgemeester uitgereikt wor den. Dit betekent, dat niemand onte vreden geweest is en dit betekent te vens, dat Olympia het met vertrouwen nog eens kan proberen en van deze Paleis Soestdijk Tocht een traditie ma ken, waarmee Soest een jaarlijks sport evenement van grote betekenis krijgt. P.V.O. opende de stoet, die zich eerst naar het gemeentehuis begaf om te de fileren voor het erecomité en de orga nisatoren van deze tocht. Op het bordes bevonden zich de bur gemeester, wethouder K. de Haan en de heren Reimerink.^ds Lambers Heers pink, ds Maarsingh, Rip, Hessing, v d. Heiden, Kerkhoff, Van Londen en Su- man. P.V.O. stelde zich op voor het V.V.V.- verkeershuis en de vele honderden wan delaars trokken langs. De Volharding uit Amersfoort, Jansdal uit Ermelo, Wing uit Huis ter Heide, Voorwaarts Mars uit Harderwijk, Philips-Baarn, Valkenheide, het 933e bataljon Luwa uit Zeist, de Soester politie, de B.B. uit Naarden, de Valleitrekkers uit Achte- veld, Alijd Fit uit Weesp, de drumband van de r.k. gymnastiekvereniging „Cres cendo", de zustergroep van 's Heeren- loo uit Ermelo, enkele individuelen, waaronder een dappere op klompen, de drumband van Olympia, A.S.B.O. uit Amsterdam, de Idenburgschool uit Am sterdam, WIOS uit Nieuw-Vennep, Oos terhei uit Baarn, Bartimeus uit Zeist, het Van Arkelinstituut, Wilhelmina uit Amersfoort, V.G.L.O. Soest, De Huis - houdschool Soest, Dudok de Wit uit Baarn, Laetitia Soesterberg, een tweede groep van Laetitia, bestaande uit de allerkleinste wandelaars dit in Soester berg te vinden zijn, de Chr. technische school Veenendaal, A.B.C. uit Hilver sum, Hollandia Veenendaal en Olym pia Soest, de grote groep meisjes en jongens, die ook nu weer de meeste punten behaalden, maar ze kregen slechts de eer en niet de medaille van de prins, want Olympia deed als or ganiserende vereniging buiten mededin ging mee. Ditmaal was niet de heer Suman hun leider, maar de heer H. Albertus. Verder Tiol, Ermelo, D.V.O., Huizen, S.O.S., Lunteren en tenslotte Unitas uit Doorn. Er werd 12 en 20 km gelopen in de omgeving van Soest, Baarn en Lage Vuurse en de jury, bestaande uit de heren S. v. d. Meer (Baarn), L. Bout (Huizen) en X. Rozenkrantz (Hlversum), kon na afloop aan de burgemeester het lijstje in handen geven waarop de prijswinnaars stonden. Vóór de prijsuitreiking dankte de bur gemeester Olympia voor het organise ren van deze prachtige tocht, die zo'n groot succes geworden was. Olympia heeft hiermee uitstekend werk verricht en zal ongetwijfeld de vele honderden deelnemers dankbaar zijn voor hun deelname. En deze Olympia voor het niet-deelnemen, want de jeugdige wan delaars en wandelaarsters van Olympia waren gewend bijna steeds de eerste prijs te winnen. Nu hadden ze buiten mededinging meegedaan. De burgemeester sprak zijn waardering- uit over het défilé langs het gemeente huis, waarbij men een goed overzicht had kunnen krijgen van de deelnemen de groepen. De uitslagen waren 12 km 1. Idenburgschool, Amsterdam, 717 punten. 2. Chr. technische school, Veenendaal, 686 punten. 3. V.G.L.O., Soest, 684 punten. De groep van Olym pia behaalde 759 punten. 12 km, minder validen1. Bartimëus, Zeist, 583 p. 2. Van Arkelinstituut, Soest 555 p. 20 km, stichtingenWing, Huis ter Heide, 675 p. 2. Jansdal, Ermelo, 659 p. 20 km, militairen Luwa, Zeist, 668 p. 2. B.B. Amersfoort, 653 p. 20 km burgergroepen1. Hollandia, Veenendaal, 736 punten. Als extra prijs de legpenning van Z.K.H. Prins Bern- hard. 2. Zustergroep van 's Heerenloo, Ermelo, 717 p. 3. W.S.V. Volharding, Amersfoort 700 p. De heer J. A. Hessing, wandelsportlei der, dankte de burgemeester voor het uitreiken der prijzen, de Soester po litie voor de medewerking en hij sprak de verwachting uit, dat het volgend jaar een dubbele politiemacht nodig zal zijn door grotere deelname, die Soest als gastheer zal verplichten te zorgen voor een groter gebouw voor ontvangst van de duizenden. In het bijzonder dankte de heer Hes sing de heer W. A. Suman, de stu wende kracht van de wandelsport in Soest, die zijn meisjes en jongens van overwinning tot overwinning voerde. CURSUS BLOEMSCHIKKEN. De commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting stelt de Soester da mes in staat voor slechts 2,50 drie avonden bij te wonen, waarop geleerd kan worden, dat men met bloemen veel meer kan doen dan ze rechtop in een vaas te zetten. Deze koile cursus bloemschikken is op woensdag 17 sep tember, woensdag 24 september en woensdag 1 oktober in de Koningin Em ma Huishoudschool. Aanvang 8 uur. B.D.C. WINT VAN GOOISE BOYS. B.D.C. heeft in de tweede competitie wedstrijd een verdiende overwinning behaald op Gooise Boys en voor een groot deel is dit wel te danken aan de stuwende kracht van Th. Simons, d:e zich weer beschikbaar gesteld had. Hij speelde een uitstekende partij, maar ook de andere spelers zorgden voor hun deel in het behalen van de over winning en als keeper 't Lam niet zo op dreef geweest was, dan zou het een gelijk spel of een nederlaag geworden zijn ondanks het overwicht van de Soestenaren. B.D.C. trapte af en De Ruigt was de eerste die probeerde door de verde diging van Gooise Boys heen te komen. De keeper onderschepte de bal, trapte ver uit en bij een aanval van De Gooise Boys greep keeper 't Lam wat onge lukkig in. De bal ging voor langs het lege doel, dus dit liep nog goed af. Aan beide zijden werden snelle aan vallen ondernomen en voor Soest scho- Nog altijd zijn we in ons land niet zo ver, dat de gemotoriseerde weggebrui kers verplicht ziin zich legen Wette lijke Aansprakelijkheid te verzekeren. We lopen dus nog steeds de kans door een onverantwoordelijke rijder in puin te worden gereden of materieel te wor den geruïneerd, zonder dat de finan ciële gevolgen door de schuldige kun nen worden opgevangen. Waar het wachten bij onze regering op is om deze verplichting op te leg gen snap ik niet. Te meer niet, waar haar besluitvaardigheid, wanneer het het gemotoriseerd verkeer betreft, vrij groot is en zeker wanneer het haar geen geld kost. Intussen is een verkeersruïne in onze gemeente er een sprekend bewijs van, dat we er t.z.t. met een verplichte Wet telijke Aansprakelij khei ds verzekering alleen ook nog niet zijn, want wanneer bij een schade meer dan één verzeke ringsmaatschappij betrokken is, komen de maatschappijen, die bij hun acqui sitie gouden bergen beloofden, traag of helemaal niet met de ping ping over de brug. Wanneer de schade een beetje in de papieren loopt, gaan de heren die zich, zolang er niets of weinig te betalen is, voordoen als redders in de nood, eerst een paar jaar procederen over de vraag wie er moet betalen. Ze laten de slachtoffers intussen in de kou staan, zoals b.v. in Soesterberg het geval is. Op deze manier is „verzekerd zijn" een aanfluiting. Het is daarom te hopen, dat wanneer onze regering nog eens komt met de verplichte W.A.-verzekering voor mo torvoertuigen, zij tevens aan de maat schappijen, die met al deze posten gaan schuiven, de verplichting oplegt, een. fonds te stichten waaruit toegebrachte schaden onmiddellijk worden betaald. Of de heren er over willen gaan procederen voor welk deel van de scha de zij moeten opdraaien, moeten zij we ten, maar dat zij niet verplicht zijn de schade onmiddellijk te vergoeden is een éénzijdig viezigheidje in de ver zekering, waarvan maar al te gretig ge bruik wordt gemaakt. H. OEKMAN. Daar tussendoor zo af en toe een vrij ge vaarlijke aanval van Gooise Boys Bij een daarvan kon C. Hilhorst de bal nog op het laatste moment uit het doel trappen. B.D.C. kreeg enkele corners toegewe zen, die door Van Megen genomen wer- ten Bakker en Simons op het doel van *evef^n slechts hache- iijke situaties voor het doel van de gas ten op en geen goals. J. Huigen kopte net over, C. Huigen de Geers, de gelukkige vader van 100.000ste inwoner van Hilversum. B.D.C. was wat sterker dan Gooise Boys, maar het overwicht was niet zo groot, dat er geen gevaar bestond voor het Soester doel. De achterhoede en de spil, Westerveld, Hilhorst en Appelhof, drongen echter met enig machtsvertoon op en vooral Simons zorgde ervoor, dat de voorhoede aan het werk bleef. Na tien minuten spelen kreeg De Rüigt een bal van Bakker en hij schoot van enkele meters afstand keihard en on houdbaar in. 1-0. Direct daarop werd er een vrije schop voor het doel van B.D.C. genomen en de bal kwam gevaarlijk in de buurt van 't Lam. K. van Reenen schoot net over de lat. Aan de andere kant schoten van Van Megen en Simons, die over en naast gingen, terwijl C. Huigen in handen van de keeper schoot. De Ruigt viel na twintig minuten uit omdat hij last van een spier had en hij werd vervangen door K. Hilhorst. Kort na het debuut van deze invaller kreeg K, van Reenen de bal bij een wat onoverzichtelijke situatie voor het B.D.C.-doel te pakken en via een B.D.C.-been scoorde hij de gelijkmaker. B.D.C. ging weer ten aanval en C. Hui gen schoot over. De gebroeders Van Reenen gaven hierop het antwoord met schoten die gestopt werden. De energie maakte bij beide ploegen enige tijd plaats voor een lusteloos heid, die begrijpelijk was, want het was een geschikter temperatuur voor het strand dan voor het voetbalveld. Lang duurde dit echter niet, want op nieuw drong de B.D.C.-achterhoede op en de halfspelers stelden hun voorhoe de in staat opnieuw aanvallen te on dernemen. schoot in en bezorgde de Hilversumse keeper met zijn schuiver heel veel moeite. B.D.C. drukte de Boys steeds verder in de verdediging en tenslotte kwam de beloning in de vorm van het tweede doelpunt, gescoord door Bakker. Enkele spelers van Gooise Boys protes teerden omdat zij meenden, dat de Soester middenvoor buitenspel gestaan had, maar de scheidsrechter ging hier niet op in en wees naar het midden. Weer ging B.D.C. in de aanval en een hard schot van J. Huigen werd vallend door de keeper gestopt. Een schot van C. Huigen sloeg hij uit zijn doel en snel werd de bal naar voren gebracht. Dicht voor het doel van 't Lam kreeg K. van Reenen een vrije schop te ne men. Hij deed dit heel hard en heel zuiver, zodat keeper 't Lam geen kans kreeg (2-2). In de tweede helft waren de gasten aanvankelijk was gevaarlijker, maar al spoedig toonde B.D.C. sterker te z«jn en na een kwartier werd dit beloond. Bakker kopte de bal achterwaarts naar J. Huigen, die snel alleen op het doel afging, een back op zijn hielen. Vóór die hem kon bereiken en voor de kee per zijn doel uit was, schoot hij hard en onhoudbaar in. (3-2). Van beide zijden werd geprobeerd de stand te wijzigen, maar de keepers wa ren op dreef en vooral 't Lam weerde zich uitstekend bij de vele schoten van Oostenrijk, Wingelaar, de gebr. Va:i Reenen en Hoekmeijer. Ook de B.D C.- voorhoede was schotlustig met even weinig succes. Dat was echter niet zo erg, want de 3-2-voorsprong betekende bij het laatste fluitsignaal een 3-2- overwinning.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1