Teleurstellende reportage. Afscheid kapelaan Kuijpers. SOEST. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG n». 69. soesterITourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vele landgenoten zullen weer met het oor aan de luidspreker of met het oog gericht op het beeldscherm de plechtig heid gevolgd hebben in Den Haag, waar de koningin de enige maal per jaar haar troon bestijgt en het zit tingsjaar van Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal officieel opent. Nu hebben de kijkers een onschatbaar grote voorsprong op de luisteraars, omdat zij - beter dan ooit uit een regen van woorden en geluiden mogelijk is - zelf kunnen observeren. Zij aanschou wen het inwendige van de Ridderzaal met de hoge zetels, zien de ministers, kamerleden, het corps diplomatique en het publiek op de tribune. Ze zien voor hun ogen, hoe de koetsen aanrollen, een vaandel gegroet wordt en de com missie van ontvangst de koninklijke familie begeleidt. De radiocommenta tor moet veel vertellen, kan evenwel onmogelijk alles omschrijven en moet °P gepaste tijden zwijgen. De kijker kan in de tijden, dat de televisiestem de adem inhoudt, het oog laat wijden over de uniformen en japonnen, de paarden en de palfreniers. Toch voe len wij bij plechtigheden als deze het gemis van de misschien toch nog ko mende kleurencamera's en -ontvangers. En omdat die kleurrijke costuums, de flonkerende gouden koets en de konink lijke pracht ondanks de regelrechte beeldoverbrenging nog niet in de huis kamer in levende lijve kunnen worden teruggetoverd, verwachte de verre-kij ker als schadeloosstelling toch wel een zo uitvoerig mogelijk overzicht van de stoet, Binnenhof en Ridderzaal. Helaas hebben Radio-Unie en N.T.S. ditmaal het scherpe mes der bezuini ging gezet in de rechtstreekse re portage van deze jaarlijkse hoogtij dag. Zelfs voor zo'n zeldzame uitzen ding heeft men geknibbeld op de minu ten. De radio beperkte zich tot ver trek en aankomst van de stoet en tot een overbrenging van de Troonrede. Onze nationale televisie maakte het nog bonter, door zelfs het vertrek te negeren en de wachtende nieuwsgieri gen een verveeld op zijn horloge kij kende voorzitter voor te zetten. Het motief is dan, dat er momenteel een tekort is aan personeel en dat voor een uitgebreider beeldverslag een tweede reportagewagen zou moeten worden ingeschakeld, die ook weer technici uit de studio zou hebben ge vergd. Omdat er toevallig veel repor tages zijn deze maand, heeft men dus de weg van de minste weerstand bewan deld en slechts één wagen bij de Ridder zaal opgesteld. Het zal menig koningsgetrouw Neder lander oprecht gespeten hebben, dat er dit jaar dus weinig gelegenheid overbleef, iets van de pracht en praal te aanschouwen, die nu eenmaal op Prinsjesdag zo uitvoerig ten toon worden gespreid. Geen enkel beeld van de tribunes vol toeschouwers, geen glimpje van de feestelijke drukte in Den Haag op Lange Voorhout of Bui tenhof, geen volledige kijk op de es corterende militairen, zelfs geen vlag gende straten verschenen op de buis. Wij weten het, er is altijd wel critiek. De N.T.S. kan met haar beperkte staf vakmensen niet overal tegelijk re portages voorbereiden. Er wordt al ge klaagd over andere belangrijke evene menten, die de kijkers node misten. Maar de N.T.S. weet, dat Prinsjesdag meer toeschouwers trekt dan elke an dere reportage. De N.T.S. weet ook reeds op 1 januari van elk jaar, dat Prinsjesdag valt op de derde dinsdag van september. De N.T.S. kan ten slotte op de vingers natellen, dat de televisie-kijker liever de koninklijke stoet en een juichende stad zien, dan de bleke en strakke gezichten van on bekende grootheden in een verveeld wachtende vergaderzaal. Als er dan geld tekort is om vakmen sen op te leiden, die 15 september 1959 moeten assisteren, laat dan die afwerende houding tegen commerciële t.v. varen en laten we dan met het goede geld van het bedrijfsleven goede programma's opbouwen, die aan de ver wachtingen voldoen. Een krant kan zonder advertenties niet bestaan en een bioscoop leeft me de dank zij de lantaarnplaatjes. Zelfs in de schouwburg vergasten de ar- tisten ons op reclame. Onze televisie kan er alleen maar op vooruitgaan. Voor de parochianen van de H.H. Pe trus en Paulus kwam dinsdag geheel onverwacht het bericht, dat kapelaan Kuijpers een nieuwe taak had gekregen in de parochie van de H. Paulus te Utrecht (Tuindorp). Vanaf september 1947, dus elf jaren, heeft hij in Soest gewerkt en deze schei ding wordt dan ook bijzonder zwaar ge voeld, Hij heeft al die tijd een werk kracht ontplooid, waarvoor men grote bewondering moet'hebben. Bij een vaak overbelaste werkkring stond hij altijd klaar, als er een beroep op hem gedaan werd. Vroeger waren er in deze pa rochie twee kapelaans, maar hij moest het alleen klaarspelen. Daar kwam nog bij, dat pastoor Voss door het klim men der jaren steeds meer aan zijn bereidwillige helper moest overlaten. Enige tijd stond hij zelfs alleen voor het gehele parochiewerk. Met een onverwoestbaar optimisme heeft hij zich door die moeilijke periode weten heen te slaan. Zijn arbeidsterrein heeft zich, behalve over het gewone parochiewerk, ook uitgestrekt over allerlei soorten van verenigingsleven. De jeugdbeweging had zijn bijzondere voorliefde. Initiatieven en frisse ideeën wist hij op allerlei gebied steeds naar veren te brengen. Dat er in zijn parochie een grote waar dering leeft voor deze kleine, beschei den, maar stoere werker, is duidelijk gebleken bij de viering van zijn kope ren priesterfeest in januari 1957. De parochianen hebben die gelegenheid met beide handen aangegrepen, om hun erkentelijkheid eens te demonstre ren. Er begint nu voor kapelaan Kuijpers een nieuwe etappe in zijn leven en deze keer in het grote stadswerk. Het dorpsleven heeft voorlopig voor hem afgedaan, voor zover hij tenminste Heteren, zijn geboortedorp aan de Betuwse Rijndijk en de Soester parochiegemeenschap zou kunnen vergeten. Dat dit niet zo gauw zal gebeuren, daartoe zal zeker de afscheidsavond van woensdag 24 september bijdragen, waar hij van velen de allerbeste wensen mee zal krijgen voor een gezegende en vruchtbare werkkring in zijn nieuwe parochie. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Ru- pert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en dr G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. WERKVERDELING IN HET COLLEGE. Hoewel er een taakverdeling in het college is, waardoor burgemeester en wethouders bijzondere aandacht schen ken aan de onderdelen van de taak die hun is toevertrouwd, blijven alle zaken uiteraard onder de verantwoor delijkheid en de beslissing van het college. Bij de taakverdeling wordt geen aandacht geschonken aan de poli tie en de B.B., omdat deze niet onder de zeggenschap van het college vallen maar uitsluitend onder de burgemeester. Onder de burgemeester ressorteren Brandweer, Bosbeheer, Woonruimtewet, Schoolartsendienst. De burgemeester heeft elke woensdag van 11-12 spreek uur en op de hulpsecretarie te Soes- terberg iedere eerste woensdag van de maand van 15-16 uur. Wethouder W. G. van ZadelhoffLo co-burgemeester, Openbare Werken, Wo ningbedrijf, Uitbreidingsplannen, Eigen dommen, Bouw- en Woningtoezicht Reinigingsdienst, Personeelsaangelegen heden, Sportaangelegenheden. Spreek uur, gebouw van gemeentewerken, elke maandag van 11-12 uur. Wethouder K. de Haan Sociale Zaken en Maatschappelijk Hulpbetoon, Onder wijs en Cultuur, Volksgezondheid, Schooltandverzorging, Zweminrichting. Spreekuur op het raadhuis, iedere dins dag van 14-14.30 uur. Wethouder dr D. J. P. OranjeFi nanciën, Belastingen, Gasvoorziening, Slachthuis, Vleeskeuringsdienst, Wo ningbouwverenigingen, Openluchtthea ter, Middenstandszaken. Adviescommissie voor het arbeidsbu reau voorzitter wethouder K. de Haan. Plaatselijke Commissie voor het Bouw- sparen voorzitter wethouder W. G. van Zadelhoff. Schoolartsendienst. In de commissie voor de gemeenschappelijke regeling met Baarn, Bunschoten, Eemnes en Hoogland heeft de burgemeester zit ting. Waarborginstituut voor de tuinbouw in de provincie Utrechtlid dr D. J. P. Oranje. V.V.V. gedelegeerde voor de gemeente dr D. J. P. Oranje. Streekwerkplaats Amersfoort Raad van Beheer, samengesteld uit leden van de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Hoevelaken, Hoogland, Leus den, Scherpenzeel, Stoutenburg, Wou denberg en Soest. Voor onze gemeente neemt wethouder K. de Haan zitting. Tevens werd wethouder K. de Haan aangewezen voor de plaatselijke Con tactcommissie, de plaatselijke Revisie- en Contactcommissie, de plaatselijke Commissie Zelfstandigen, de Commissie Sociale Werkvoorziening Hoofdarbeiders en de Commissie Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening. In deze vijf commis sies is hij voorzitter. NIEUWE CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De Koninklijke Ned. Ver. voor Eerste Hulp Bij Ongelukken, afd. Soest, start woensdag 8 oktober met een nieuwe cursus voor het eenheidsdiploma. Gedurende 6 maanden zullen vijf Soes ter artsen gereed staan om, bij toe beurt, elke week de nieuwe cursisten een inzicht te geven van de bouw van het menselijk lichaam en op een be proefde wijze het verlenen van eerste hulp bij ongelukken te onderwijzen. Be wekelijkse lesavond omvat prac- tische verbandleer, theorie voor E.H.B.O. van het Oranje Kruis en het verlenen van eerste hulp bij een geën- ceneerd ongeval. De cursus voor het Eenheidsdiploma loopt over twee winter-seizoenen, waarna men, door middel van een examen, het eenheidsdiploma als vol waardig E.H.B.O.-er kan behalen. De belangstelling voor deze cursus wordt elk jaar groter daar velen de noodzaak van het verantwoord helpen bij ongevallen inzien. Vele directies van fabrieken en be drijven, alsmede vele sportverenigingen hebben thans, dank zij deze cursussen, bij bedrijfs- en sportongevallen een E.H.B.O.-er bij de hand. De cursus wordt dit jaar gegeven op de woensdagavonden in het St. Jozef gebouw aan de Steenhoffstraat. Voor bijzonderheden zie men de adverten tie in dit blad. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag. Hees 1—V.C.U., 16.15 uur. Hees 2-D.O.S.C. 4, 14.15 uur. Amersfoortse Boys AS.E.C. A, 16 uur. S.E.C. BSpakenburg B, 16 uur. H.V.C. a—S.E.C. a, 14.45 uur. S.E.C. bV.W.A. b, 14.45 uur. Welpen C.J.V.V. 1—S.E.C 1, 14 uur. S.E.C. 2—B.D.C. 1, 14 uur. B.D.C. 2—S.E.C. 4, 14 uur. S.E.C. 3—C.J.V.V. 2, 14.45 uur. Actief BB.D.C. A, 16 uur. B.D.C. aV.B.O. a, 16 uur. B.D.C. bActief c, 14.45 uur. Zondag. S.E.C. 1D.W.S.V. 1, 2.30 uur. Kievieten 1B.D.C. 1, 14.30 uur. S.E.C. 2Ultrajectum 2, 12 uur. B.D.C. 2Victoria 2, 14.30 uur. A.P.W.C. 3—S.E.C. 4, 12 uur. B.D.C. 3Olympia '25 3, 12 uur. Zebra's 4B.D.C. 4, 12 uur. Handbal. Fidelitas 1B.D.C. 1, 12 uur. B.S.V. jun. AB.D.C. jun. A, 12 uur. Fidelitas jun. BB.D.C. jun. B, 13.40 u. B.S.V. asp. AB.D.C. asp. A, 12.50 u. E.M.M. asp. BB.D.C. asp. B, 12 uur. Korfbal. Vogel 3S.T.C. 1, 14 uur. E.D.O. 1—D.S.V. 3, 15.30 uur. E.D.O. 2Hilversum 2, 14 uur. De wandelsportafdeling van Olympia neemt zaterdagmiddag deel aan de Bartimeus-mars in Zeist. Hockey. Zondag. Dames 1A.M.V.J. 2, 13 uur. (Schr.1.). Kampong 8Dames 3, 13.30 uur. Heren 1Laren 5, 11 uur. (Schr.1). Heren 2Heren 3. 11 uur. BIERTAPKAMPIOENSCHAP. In 1955 werden de heren M. Bergers en A. Verkerk samen biertapkampioen van Nederland. Bij de districtskampioen schappen bezetten de heren M. Bergers en S. Vonk dit jaar de eerste plaats bij de teams en de heer A. Verkerk bij de eenmanszaken. Zij zullen op 2 oktober in Maastricht deelnemen aan de wed strijd om het kampioenschap van Ne derland. BROMFIETSBOTSING. Bij de Ferdinand Huycklaan gaf H. J. B. uit Amersfoort, die met zijn bromfiets op de Peter van der Breemerweg reed, geen voorrang aan mevrouw A. v. d. V.-F., die van rechts uit de Ferdinand Huycklaan kwam. De bromfietsen bot sten, de berijders vielen. Mevr. v. d. V. beschadigde haar kleren en B. zijn bromfiets. Gelukkig was B. all-risk verzekerd, want hij moet betalen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. P. A. v. d. Dijssel, Kerkpad Z.Z. 110, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een petroleuminstallatie, be staande uit een ondergrondse tank met een inhoud van 6000 liter alsmede een handpomp op het spoorwegemplace ment te Soest, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7968. b. het college van B. en W., gericht aan gedeputeerde staten te Utrecht, om ver gunning tot oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater op/in het perceel gelegen aan de Maat- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nrs. 3166, 3167, 3168, 3169, 3170 (ged.) en 3171 (ged.). Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 7 oktober a.s., des voormiddags te resp. 11.30 en 11.45 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 19 september 1958. HINDERWET. Burgemeester en wethouder van Soest maken bekend, dat de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van a. H. W. van Beek, Nieuweweg 64a, al hier, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een herstelinrichting voor rijwielen en bromfietsen in het perceel Nieuwe weg 64a, alhier b. Gulf Oil (Ned.) N.V., Blaak 32, Rot terdam, tot het oprichten, in werking brengen e n in werking houden van een aftapinstallatie voor mengsmering met een 6000 liter tank voor benzine bij het perceel Van Weedestraat 36a, alhier; c. Schouten's Oliehandel N.V., Hooft- straat 263, Alphen a.d. Rijn, tot het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een benzine-installatie bij het perceel Smits weg 19, alhier, door hen voorwaardelijk zijn ingewil ligd. Soest, 19 september 1958. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kosteloze in enting tegen pokken wordt gegeven op woensdag, 24 september 1958 te Soes- terberg, van 2.00 tot 2.30 uur n.m., ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeente-geneesheer, Amersfoortse- straat 3. Een week later zal op dezelfde plaats en tijd gelegenheid gegeven worden tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepa lingen der Inentingswet, welke de ver plichting bevatten van inenting voor de eerste verjaardag der kinderen of Het zou geen kunst zijn de rijksoegro- ting voor het jaar 1959 door te zagen. Men zou er b.v. op kunnen wijzen, dat de bestedingsbeperking, waarover on ze minister bij iedere gelegenheid de mond vol heeft en nu geslaagd heet, zeker niet geslaagd is doordat de re gering zelf voorging in beperken. Als we mogen spreken van geslaagd zijn van de bestedingsbeperking komt dit vrijwel geheel op de conto van het bedrijfsleven en het publiek, waarbij dan nog is te zeggen, dat menig failli- sement en het feit, dat dit jaar mis schien net de helft van het gestelde aantal woningen klaar komt, een „ver dienste" van de beperking is. Maar wat geeft het te jammeren. We zullen er vrede mee moeten hebben, dat onze regering nog wel eens een keer mistast en, in haar ijver de zaken naar haar inzicht te regelen, de neiging vertoont een rijksdaalder uit te geven terwijl ze maar een gulden bezit. In onze regering zitten theoretici, die menen de wet van vraag en aanbod ter zijde te kunnen schuiven. In een tijd van hoogconjunctuur, zoals we die een paar jaar beleefden, lijkt het er misschien op of dit mogelijk is, maar zelfs dan is het de schijn die bedriegt. Zit de conjunctuur maar even tegen, dan stijgen de tekorten, die de rege ring zelfs niet heeft weten te vermijden in jaren van overvloed, tot ontstellende hoogte. We zitten met ons land reeds lang in het stadium, dat door het publiek ge kenschetst wordt als het ene gat met het andere stoppen. Alle schoon klinkende redevoeringen bij tewaterlatingen, op congressen enz. ten spijt, zijn we zo hopeloos op de fles als maar mogelijk is. Dit jaar hebben we een gaatje van on geveer IV2 milliard te vullen. Dat be drag gaan we lenen, maken daardoor de geldmarkt nog minder toegankelijk voor de particuliere ondernemers en hebben het uitzichtloze perspectief, dat we zijn aangeland op een weg, waarop terugkeer vrijwel onmogelijk is. Tot een andere conclusie kan men slecht komen, ook niet wanneer men de massa, via de radio, luchtigjes ver telt, dat het tekort zo erg niet is. Een ding kunnen we wel afspreken. Als de minister nog eens komt met een sluitende begroting, dan gaan we een week lang feesten. H. OEKMAN. indiening van een bezwaarschrift vol gens vastgesteld model, ten gemeente huize verkrijgbaar. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. Momenteel hebben alle kinderen gebo ren in 1950 en 1951 een oproep ont vangen voor de eerste inenting tegen kinderverlamming. De inenting zal plaats vinden in de week van 22 t.m. 25 september a.s. Te Soest zullen de injecties gegeven worden in het gebouw van het Wit- Gele Kruis, Molenstraat 11 en te Soes- terberg in het wijkgebouw van de N.H. Gemeente aan de Luitenant Koppenlaan. Nogmaals wordt er op gewezen, dat zonder de oproepkaart en de blauwe of rose inentingskaart niet zal worden in geënt. Voor de kinderen geboren in de jaren 1952 t.m. 1957 is de derde inenting, die aanvankelijk in oktober 1958 zou plaats vinden, uitgesteld tot 1959. Hierdoor zal het mogelijk zijn in dat jaar nog enige lichtingen een le en een 2e in jectie te geven. Het ligt dan n.1. in de bedoeling nog voor de zomer van 1959 de kinderen geboren in 1945 t.m. 1949 en 1958 twee injecties te geven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 13 september 1958 bij hen is ingeko men een verzoekschrift van A. J. van Oostenbrugge, van beroep architect, wonende te Soesterberg, om een vol ledige vergunning in de bovenvoor- en bovenachterlokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 124 en gelegen aan de Amersfoortsestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest? 19 september 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1