CANADA Een machtige, zwarte oliestroom spoot hoog de lucht in* IVOROL Elketond een Sneeuwwitje Berini, de Beste Bromfiets. fUGERS RIJWIELEN SOEST. iPECWOl de TWEEDE BLAD FALCON Regenkleding VENEMA Voor Kwaliteitsvoeder Kapsalon W. A. BUTZELAAR KERKSTRAAT 3'SOEST'TEL2030 Betaling in overleg. zoeken. Edmonton is voor Canadese begrippen zeer oud, want het werd in de tweede helft van de 18e eeuw gesticht. In het begin had het geen grote betekenis. Het was in zijn allervroegste tijd een steunpunt van pelsjagers. Aan belang rijkheid won het eerst, toen het aan het spoorwegnet werd aangesloten. Patriottische burgers van Edmonton ge loven, dat hun stad binnen tien jaar een miljoen inwoners heeft en de mo dernste stad van Canada zal zijn. Aan rivalen mankeert het in deze omhoog- strevende natie niet, maar in Alberta schijnt niets onmogelijk. KAMERPLANTEN-VERZORGING. Op uitnodiging van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting houdt de heer C. Kraaijenhagen 'n se rie lezingen met kleurendia's en aan het slot een film over kamerplanten, snij bloemen en bloemschikken. Woensdag avond werd de eerste avond gegeven en een 25-tal dames was in de Konin gin Emma Huishoudschool aanwezig om hun kennis over kamerplanten te ver rijken. Zij werden verwelkomd door mevr. Krul-Bulsing, de presidente van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Vroeger kocht men zomaar een plant, zette die neer, verzorgde hem goed of minder goed en daarmee was de kous af. Tegenwoordig begrijpt men hoe langer hoe meer dat planten als deel van het interieur zoveel mogelijk een VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958. deze film, die in Amerika „Attack" heet, te draaien. Niet omdat het een oor logsfilm is, maar een anti-militairisti- sche oorlogsfilm. Er komt in deze film een lafaard voor en deze lafaard is een kapitein, zodat de amerikaanse autoriteiten weinig verzot waren op dit verhaal. Een kapitein van niets wordt door zijn kolonel gehandhaafd omdat deze de vader van de laffe officier no dig heeft bij het nastreven van zijn politieke doelen. Luitenant Costa is in deze film allesbe halve een lafaard en hij komt dan ook in conflict met zijn weinig manmoedige kapitein tijdens een aanval in de Ar dennen tegen het einde van de oorlog. Costa zit met zijn mannen in zeer moei lijke omstandigheden, maar zijn kapi tein komt hem niet te hulp. Hij zit weggedoken in een kelder. Costa sneu velt en als de kapitein zich wil over geven aan de Duitsers wordt hij door luitenant Woodruff gedood. voor dames en heren. Nieuwe win termodellen. Hofleverancier. F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 Op de 13e februari 1947 schoot bij Leduc, 30 km ten zuiden van Edmon ton, in de Canadese provincie Alberta, een machtige, zwarte geyser ten he mel. Met een hels gedonder leidde hij voor Alberta een nieuw tijdperk in. Er was olie gevonden Elf jaar zijn er sindsdien voorbij gegaan. Genoeg om Alberta in Ca nada's „Provincie der Toekomst" te veranderen. 90 procent van alle Ca nadese aardolie wordt in Alberta ge boord. Een groot deel van het graan, dat in dit dominion geoogst wordt, komt eveneens uit Alberta, waar on der boortorens weidende koeien een normale aanblik vormen. Alberta's jonge rijkdom geeft de pro vinciale regering zoveel te doen, dat men eenvoudig niet weet, waar men met al die olie, aardgas, graan en vlees heen moet. Meer mensen en meer indu- strieën zijn tot nutoe de voornaamste dingen, die Alberta nodig heeft om de droom van het Gouden Tijdperk te la ten voortbestaan. Alberta is de westelijkste van de drie „prairie-provincies". Het heeft de vorm van de rechthoek, waarvan de lin ker benedenhoek is afgesneden. Elk jaar op de 19e juli vindt in Calga- ry een ver over de grenzen beroemd volksfeest plaats „Stampede" genaamd. Cowboys en cowgirls in kleurige kle dij, vertonen bij de openingsparade tot plezier van de toeschouwers allerlei kunststukken. De zware beelden op de voorgrond zouden eigenlijk iets voor een foto-quiz zijn. Het zijn in dit geval boorkoppen, zoals deze bij boringen naar olie in het gebied van Devon (Alberta) gebruikt worden en door de bewoners als bezienswaardigheid zijn opgesteld. kreeg. Als provincie bestaat Alberta eerst sedert 1905. In de loop van enkele tientallen jaren werd het de koren schuur van Canada, doch daarna bleek, dat in de bodem van Alberta onmetelijke schatten rustten. Deze provincie bezit, naar bleek, meer ko len, meer olie en meer aardgas dan alle andere Canadese provincies met elkaar. Haar houtrijkdom is tot nu toe nauwelijks aangetast, haar waterkracht reserves zijn bijna onuitputtelijk. Eindeloos lange wegen lopen door het prairieland van Alberta. Links en rechts ziet men niets dan tarwevelden, die van horizon tot horizon reiken. In dit landschap voelt men zich als mens verloren. Ofschoon in Alberta steeds nieuwe olie bronnen beginnen te spuiten, zijn daar slechts weinig particuliere personen, die hierdoor rijk werden, want vol gens de wetten van de provincie be horen alle schatten onder de aarde Op deze plaats loopt de grens langs de bergketen van de Rockey Moun- tains. Alberta is slechts een provincie, maar toch heeft het een oppervlakte gelijk aan Frankrijk met inbegrip van de Benelux-landen. Slechts het zuid-oostelijke deel van Alberta is prairieland. Daardoorheen lopen diepe rivierdalen, aan welks oevers de geologen de geschiedenis van dat deel der aarde kunnen af lezen. Wat zij daar ontdekten, was zeer interessant. Aard- en steenla gen, die miljoenen jaren oud zijn en die skeletten van machtige dinousau- russen bevatten, versteende bewijs stukken, dat er vroeger in deze pro vincie een meer was, dat het grootste gedeelte van het gebied innam. Eeuwenlang waren de Indianen de enige bewoners van de prairie. Waar zij vandaan kwamen en wanneer zij hier binnentrokken is vandaag nog onderwerp van vele gissingen. Over de 100.000 roodhuiden moeten tussen de Rockey Mountains en de Hudson Baai geleefd hebben, toen de Witte Man het land binnenkwam. Een der eerste Europeanen, die tot in het tegenwoordige Alberta door drongen, was de Franse Canadees De Niverville. In de afgelopen eeuw kocht de Cana dese regering een groot deel van het noordwesten - een gebied bijna zo groot als Europa - voor anderhalf miljoen dollar van de Hudson-Baai-Maatschap- pij. Dat was voor die tijd een beduiden de som geld. Thans kan men zeggen, dat de regering dat land spotgoedkoop aan de regering. Daarbij zijn natuur lijk enkele uitzonderingen. „Bezoekt Alberta, het unieke vacan- tieland", staat op de talloze reclame biljetten, maar Alberta heeft dat hele maal niet nodig, want het is in zijn soort werkelijk uniek. Het heeft vier Nationale Parken, die elk jaar dui zenden bezoekers trekken. Een der bekendste parken, de Banff National Pare, is bijna driemaal zo groot als Luxemburg. Daarin wisselen bergtoppen, waarop eeuwige sneeuw, zich af met groene dalen en blauwe meren. Zelfs in de weken van het hoogseizoen, waarin duizenden en duizenden toeristen dit natuurparadijs bezoeken, kan men vele kilometers trekken zonder ook maar één mens te zien. Men behoeft zich echter niet te verwonderen, als plotseling een beer Oliepomp in het gebied van Redweater. Inkoopcentrum in Edmonton. Canada is altijd het land van de tarwe- ovetrschotten geweest. Miljoenen tonnen worden jaarlijks verscheept. Kritisch onderzoekt de boer de nog aan de halm staande oogst. voor de auto opduikt. „Mister Pels" weet nauwkeurig, dat de mensen in dat reservaat slechts toeschouwersrechten genieten, maar geen jacht op hem mo gen maken. Calgary was nog in de negentiger ja ren van de laatste eeuw een kolonie aan de rand van de beschaving, waar de cowboys elkaar ontmoetten, als zij eens een paar dagen vrij hadden. Thans is het de op één na grootste stad van Alberta (100.000 inwoners), een belangrijke handels- en industrie centrum met dozijnen bankgebouwen. Een van de grootste attracties van deze stad is de Dinousaurus-tentoon- stelling. Zij omvat 20 levensgrote model len van dieren, die in vroegere tijd in Canada leefden, waaronder de „Thunder Lizard", die 25 m lang was en een gewicht van 40.000 kg had. De Canadezen houden er niet van hun records aan de grote klok te han gen. Daarvoor zijn zij veel te conser vatief. Zo hebben de Canadezen er dan ook geen grote ophef van ge maakt, dat zij enkele jaren geleden 2000 km lengte bouwden, die Alberta's olievelden met de grote meren verbindt. 2000 kilome ter, een afstand gelijk aan die van Hamburg naar Rome. De bouwtijd be droeg 150 dagen. In de grote nederzetting en in de steden koken de huisvrouwen op aardgas. De aardgasbronnen zijn zo overvloedig, dat zij niet volledig benut kunnen worden. Weliswaar wordt sinds enkele jaren een deel van het gas naar de Verenigde Staten geëxporteerd, maar het blijft noodzakelijk grote hoeveelhe den in natuurlijke onderaardse reser voirs terug te pompen. Oud en nieuw, pioniersgeest en streng puriteins denken vindt men in Edmon ton, de hoofdstad van Alberta. Slaat men de zaterdagavondeditie van een plaatselijke krant op, dan ziet men niet één, doch vele pagina's reklame, die uitsluitend op het bezoek aan de kerken zijn ingericht. „Verzuimt U niet", heet het bijvoorbeeld, „de meeslepende preek van Reverend die en die aan te horen". Daarnaast ziet men dan een foto van een evangelist, die een klarinet bespeelt en daarmee blijk baar tonen wil, hoezeer hij met de tijd meegaat. Men ziet, leest en verbaast zich. In Edmonton zijn gelegenheden, waar in het zwakke geslacht zich niet mag laten zien, ofschoon het daar volstrekt rechtschapen toegaat. In de „Ladies Lounge" heeft weer geen man iets te Zondagmiddag draait de ruige film „Het uur der wraak", die handelt over de periode kort na de Amerikaanse wereldoorlog. Een gedemobiliseerde, die met zijn fraaie familieleden stelend door het land trekt, doodt een kind. Het duurt lang voor de dood van de kleine jongen gewroken wordt, maar na heel veel spanning krijgt de moorde naar zijn straf. Van maandag tot en met woensdag, Robert Mitchum in een boeiende spi- onnagefilm „Vier mannen der duis ternis". Een rijk man sterft onver wacht en merkwaardigerwijs vragen vele mensen aan Bishop (Robert Mit chum) of mr Danemoore nog iets gezegd heeft voor zijn dood. Uit Wenen komt een vreemd verzoek om een officiële doodsverklaring van Danemoore en Bishop gaat op zoek in de Oostenrijkse hoofdstad naar de no taris die het verzoek deed. Deze is zo juist vermoord als hij aankomt en Bis hop wordt van moord verdacht. Dit duurt eenter niet lang en hij gaat naar Stockholm en dan worden de gebeur tenissen steeds spannender tot de uit eindelijke onttulling, die te maken heeft met een zekere Adolf Hitier, van wie Danemoore een handlanger bleek te zijn. In de donderdagcyclus Renate Tebaldi in het bekendste werk van Guiseppe Verdi, Aida. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Als de ouders van opgeschoten jongens niet tegen hun lieve zoontjes in de omgeving van de Schaepmanstraat op treden, dan zal de Dierenbescherming het in samenwerking met de politie doen. Deze knapen vervelen zich blijk baar zo erg, dat ze de gekste dingen verzinnen om bezig te zijn. Zo binden ze honden uit de buurt bussen aan de staart en ze nemen daar voor het liefst oude dieren, want die bijten niet zo van zich af als jonge honden. Het is wel gewenst dat vol wassenen optreden als ze deze vlegels met hun dierenmishandeling bezig zien. S.S.F. EN TEMPO. Tempo had deze zomer het plan in het najaar de open kampioenschappen van Soest te organiseren, maar het geld ontbrak. Er werd een fancy fair gehouden, die wel wat opleverde maar niet genoeg voor deze kampioenschap pen, waarmee al gauw 750,gemoeid is. Onder auspiciën van de S.S.F. worden nu wedstrijden gehouden in een andere vorm. Op zaterdag 4 oktober vinden er op het parkoers Beetzlaan-Hellingweg-V an Straelenlaan interclubontmoetingen plaats tussen renners van Tempo, Soest Pedaalridder AmersfoortDe Adelaar, Hilversum en de Ren- en Touristen- vereniging Amersfoort. De adspiranten starten om drie uur. Zij rijden 25 km. Om 4 uur starten de nieuwelingen en de amateurs. Zij rijden 60 km. harmonisch geheel moeten vormen met de inrichting van de kamer, waarbij men onderscheid moet maken tussen een oud en een nieuw interieur. Geen hortensia in een moderne woninginrich ting, waar ook de vroeger veel geroem de geranium het minder goed doet dan b.v. de japanse azalea, een moderne va riëteit van de gewone. Deze japanse azalea is grillig van vorm en hij past dus uitstekend in het modern interieur, v/aar harmonische grilligheid van kleu ren heerst. Om te kunnen leven hebben de planten licht, water en voedsel nodig. De ven sterbank is dan ook de ideale plaats voor planten, mits daaronder geen ra diator van de verwarming aangebracht is, want deze warmte is funest voor de planten. Vaak is dit te verhelpen door een brede plank aan te brengen, waardoor de warmte langs de planten gaat. Het uitdrogen kan men ook te- gegaan door het gebruik van sierpot- ten. Aan de hand van afbeeldingen werden alle gangbare en vele niet gangbare kamerplanten behandeld en uit de al gemene wenken leerden de aanwezigen dat uitgebloeide bloemen, steeds ver wijderd moeten worden omdat de ach tergebleven zaaddoos nutteloos voed sel eist. Dit voedsel kan men toedienen als kunstmest, verdunde koemest of natuurmest in gedroogde vorm. Slechts mesten in de groei- en bloeiperiode, terwijl het absoluut noodzakelijk is, dat men zich bij het toedienen van kunst mest strikt aan de voorgeschreven hoe veelheid houdt. Bij de verzorging van kamerplanten dient men zich steeds af te vragen in welk land ze inheems zijn en de ver zorging dient men zoveel mogelijk aan te passen aan de natuurlijke omstandig heden in dat land. Als de stengels met de bloemen dan toch eens troosteloos neerhangen, dan een stuk papier strak om de bloemen en het bovenste deel van de gebundel de stengels, de hele zaak enige tijd on der water, dan op een koele plaats en als het papier er afgehaald wordt is de plant verjongd en weer krachtig. Een probaat middel, ook voor snijbloe men. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zaterdag draait in het City-theater een film onder de Nederlandse titel „Val aan", met Jack Pallance en Eddie Albert. In een tien tal Amerikaanse staten is het verboden

Soester Courant | 1958 | | pagina 4