SOEST. De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH DERDE BLAD BRANDWEER TELEF. 3333 KOMMER KLEYN DROEG VOOR. Kommer Kleyn - de bekende hoorspel regisseur - heeft de dames van de N.V.E.V., afd Eemland, een bijzonder aantrekkelijke voordrachtcyclus ge bracht met delen uit Goethe's Faust voor de pauze en geestige vertellingen en gedichten in de tweede helft. Mevr. H. J. van Veeren-Van Lohuizen verwelkomde de vele aanwezigen en in het bijzonder de nieuwe leden. Met trots kan de afdeling op het afgelopen verenigingsjaar terug zien. Op de lan delijke bijeenkomst in Tivoli is geble ken, dat de afdeling deel uitmaakt van een sterke vereniging, die een hecht geheel vormt. In de grote steden is de vereniging overbekend. Op het platte land minder, maar ook daar heeft men meestal wel gehoord van de „electrische vrouwen". De vereniging werkt bij zonder prettig samen met de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting en de Huishoudraad, die een half miljoen vrouwen omvat. Ook dit sei zoen zullen prettige en leerzame mid dagen geboden worden in een prettige sfeer. Mevr. Van Veeren riep de medewerking van alle dames in voor de landelijke bijeenkomst in het voorjaar, waarvan de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. de afd. Eemland de organisatie op zich genomen heeft. Soest en Baarn hebben helaas geen zaalruimte om de gasten te ontvangen, zodat Hilversum uitge zocht is als plaats van samenkomst. Kommer Kleyn gaf eerst een inlei ding op zijn voordracht uit het eerste deel van Faust, de tragedie van Gretchen. Goëthe's geest heeft zich jarenlang bezig gehouden met de Faust- figuur. In de beschrijving daarvan gaf hij zijn levensbeschouwing. Hij was geboeid door de legendarische figuur, die zijn ziel aan de duivel verkocht om tot de kennis van het absolute te ge raken. Schrijvers voor hem hadden in Faust de man gezien, die op jacht was naar rijkdom, maar Goethe toont hem ons als de rusteloze geleerde, die de zin van het leven zoekt en als hij te leurgesteld is door het resultaat hier van, dan wil hij zich van het leven be roven om te trachten over de grenzen van de dood heen het absolute te grij pen. Dan komt hij in contact met Mephisto, de duivel, die door God in staat gesteld wordt te proberen hem in zijn macht te krijgen. Lang zal het de schijn hebben, dat dit volledig gelukt, maar tenslotte zal blijken, dat de ware mens zich ook in zijn meest duistere driften bewust blijft van de rechte weg. Faust ontmoet Gretchen, een der mooi ste vrouwen uit de wereldliteratuur. Hij is verrukt van haar en verklaart haar zijn liefde. Het opvallende ver schil tussen de tedere gesprekken van Gretchen en Faust en de huichel-con- versatie tussen de duivel en de man zieke Martha boden de heer Kleyn de gelegenheid tenvolle de mogelijkheden van zijn voordrachtskunst te tonen. Aan het spinnewiel zucht Gretchen dan „Mijn rust is heen, mijn hart doet zeer". In een gesprek met Faust ver wijt zij hem de omgang met Mephisto en zijn gebrek aan godsdienstzin. Faust geeft dan zijn visie op de „Albehoe der" en dit moet de visie van Goethe geweest zijn. Als Gretchen door Faust verleid is en zich bewust wordt van de gevolgen, dan bid zij op aangrijpende wijze tot Maria. Het ongeluk blijft haar ech ter vervolgen. Haar broeder Valentijn wordt door Faust gedood in een duel en stervend bijt hij haar toe „En zo God je al vergeeft, vervloekt zij je, zo lang je leeft". Ook haar moeder sterft. Schuld hieraan is de slaapdrank, die Gretchen van Faust kreeg. Het huiveringwekkende van de aanval, die de boze geest op Gretchen doet en de angst van het meisje werden bij zonder indringend met woorden en ge baren gebracht. Gretchen doodt haar kind en komt in de gevangenis. Mephisto voert Faust zover mogelijk weg en biedt hem op windende ontspanning om te voorko men dat hij tot inkeer komt en naar Gretchen terug wil. Dit mislukt, zo als reeds in de goddelijke uitspraak voorzien was. Hij bezoekt de waanzin nig geworden Gretchen in de kerker. De duivel verheugt er zich over, dat zij terechtgesteld worden, maar op zijn tromfantelijke uitspraak „Zij wordt ge richt" klinkt het goddelijk antwoord „Zij wordt behouden". Na de pauze het geestige verhaal van Anton Tschekow „Het Lasterpraatje", enkele gezellige gedichten in Betuws dialect van Meurs en tot besluit de dolle droom van Arie de kolensjouwer, die door de fantasie van Herman Hey- ermans in een harem belandde. Mevr. Van Veeren dankte de heer Kleyn namens alle dames. R.K. OPENBARE BIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken. Nederlandse romans en detectives. Karen Aabye, Amazone, machtige stroom. Gerda Achen, Het geslacht de Grano. Reginald Arkell, De klok ken van Merriford. D. Beaty, De proefvlucht. D. Bender, Mode en misdaad. D. Bender, Drie blinde muizen. H. Böll, Verhalen. P. Boulle, De brug over de Kwai. J. van Gent, De laatste nacht. J. van Gent, Triptiek voor moord. J. van Gent, Wat deed William Foster V. Gheorghiu, Pilatus aan de Donau. A. Gilbert, Het verkeerde lijk. R. Hardy, De held van Benghazi. J. Harris, Ontsnapt. H. H. Kirst, Nie mand ontspringt de dans. C. Len- nart, De ogen van Roosje. A. v. d. Lugt, De gekke dokter. M. Mons, Het leven eindigt na vijftig. E. Nicolaas, De valse God. Margit Söderholm, Kerstmis op Hellesta. S. Vestdijk, Open boek. S. Vestdijk, Het glin sterende pantser. S. Vestdijk, Het vijfde zegel. Nêlia Gardner White, Het geheim van zuster Ann. J. P. Zoomers-Vermeer, Kinderen der slop pen. Buitenlandse romans A. Atkinson, Exit Charlie. Elisa- beth Barbier, Serres paradis. Y. Gan- don, Zulme. N. Marsh, Artists in crime. O. Pinto, Friend or foe. Ellery Queen, The american gun mys- tery. Ellery Queen, The four of hearts. Ellery Queen, The greek coffin mystery. Gcorge Sand, Le marquis de Villemer. Studieboeken o.a. Reisverhalen. B. Aafjes, Cappricio italiano. Alex- andra, Om de liefde van een koning. A. Berkhof, Angst voor Azië. H. C. Beynon, Nederland staat terecht in Indonesië. G. Bomans, Wandeling door Rome. B. Fawcett, In de greep van het onbekende Amerika. L. en Elisabeth Hanson, Portret van Vincent. T. Heyerdahl, Aku-Aku, het mysterie van Paaseiland. E. Jameson, Zo maakt men miljoenen. F. Jansen, drie kleine kleutertjes. H. C. Kool, Vincent van Gogh. F. Sattler, Door de onbekende Himalaja. G. Schildt, Van de Oostzee tot de Kaukasus. G. Schildt, De zonneboot. A. van der Sprang, Avonturen in Azië. J. P. Strijbos, Zwervend door Zuid- Afrika. B, Tadema-Sporry, Geluk kig Libië. E. Tambs, Huwelijksreis over de wereldzee. AANRIJDING. Op de Molenstraat reed E. v. 't K. Hij was van de Beukenlaan gekomen en passeerde H., die eveneens op een bromfiets reed. v. 't K. keek om en begroette H. zo langdurig, dat hij niet in de gaten had uit de koers te raken. Hij kwam op de linker weghelft en reed D. B. aan, die eveneens op een brom mer zat. Het viel nogal mee, want de bromfietsen werden slechts licht be schadigd. SCHITTEREND SUCCES. De 82-jarige heer H. Schreuder, erelid van de Soes ter Schaakclub, wist in het N.S.F. Schaaktournooi te Hilversum de eerste prijs in de le klasse te behalen. Voor de jongeren om jaloers op te zijn. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 STANDHOUDERS GEVRAAGD. Bij de verjaardag van het sanatorium „Zonnegloren" deelde een bestuurslid van de vereniging van Nederlands^ standwerkers mee, dat hij nog geen geld had, maar dat de vereniging een inter nationaal standwerkersconcours zou or ganiseren, waarvan de baten ten goede zouden komen aan het sanatorium. Dit concours vindt op woensdagavond, 1 ok tober, van 7-11 uur, achter het V.V.V.- verkeershuis aan de Steenhoffstraat plaats. Van de Soester middenstand wordt niet verwacht dat ze met een enorme woor denvloed en een unieke woordkeuze hun waren aan de man zullen brengen, want daarvoor komen de vakmensen, die al eerder prijzen wonnen en die voor de televisie lieten zien en horen wat ze VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958. presteren. En dat is zo bijzonder, dat geen Soester winkelier het tegen deze woordkunstenaars zal durven opnemen. Wel wordt verwacht, dat Soester mid denstanders gebruik zullen maken van de cirka 20 kramen, die nog ter be schikking zijn. Dit verzoekt de Winke liersvereniging Soest, die verder buiten dit concours staat, want de organisatie wordt verzorgd door de vereniging van standwerkers, die op deze wijze het sanatorium wil steunen. HEES WON MET 10-1. Hees heeft met 10-1 van Terre Neu^e gewonnen en daarmee werd de tweede competitiewedstrijd zeer resoluut ge wonnen. Direct na de aftrap ging Hees ten aanval en spoedig had Hardeman succes. Na tien minuten was het weer Hardeman die doelpuntte. (2-0). Terre Neuve ondernam eveneens aan vallen en één ervan had succes door dat de achterhoede van Hees zich ver keerd opstelde. (2-1). Hees was hierna sterk in de meerder heid en dit leverde voor rust nog 2 doelpunten op van De Boer en Brunt. (4-1). In de tweede helft was de voorhoede van Hees niet meer te houden. Van der Munt doelpuntte viermaal, waarvan twee met een mooie kopbal, Brunt en De Boer beiden nog eenmaal en daar mee brachten ze de stand op 10-1. Vooral de middenlinie, bestaande uit W. de Jong, J. C. H. de Jong en D. van Bloemendal speelde een goede partij en voedde de voorhoede voortreffelijk. Volgens programma speelt Hees morgen, te 16.15 uur, tegen V.C.U. een thuis wedstrijd en het tweede elftal speelt eveneens thuis tegen D.O.S.C. te 14.15 uur. BENOEMINGEN. Kapelaan G. J. Kuipers van, de pa rochie Soest is benoemd tot kapelaan van de Paulus-parochie te Utrecht (Tuindorp). In zijn plaats is benoemd de eerw. heer A. J. Spit, Kapelaan te Tubbergen. Kapelaan W. Vrehe van de parochie Soest-Zuid is benoemd tot kapelaan te Deventer. In zijn plaats is benoemd de eerw. heer F. Hermans, kapelaan te Hoogland.

Soester Courant | 1958 | | pagina 8