Wijn, een godendrank* 150 SOESTER VERENIGINGEN IN HET KOMENDE SEIZOEN SOEST. lUlUM IN DE HOEK. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 70. SOESTERTOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Chr. Middenstandsvereniging wil op komen voor de belangen van de mid denstand. Zij kan als vereniging zeer be langrijk zijn als er aktiviteit heerst en als er samengewerkt wordt met de zustervereniging ter plaatse. Het is ech ter heel moeilijk middenstanders warm te krijgen voor hun vereniging, hoewel ieder toch zijn steentje zal moeten bij dragen als men wat bereiken wil. We leven in een tijd van grote en ernstige problemen voor de zelfstandige kleine zakenman. Toch schijnt nog lang niet genoeg ingezien te worden wat er aan de hand is en wat nog komen zal. Daar voor hebben de middenstanders voor lichting nodig door deskundigen. Dit geldt voor iedere branche. Daarom zal ook de chr. middenstandsvereniging op nieuw vergaderingen moeten beleggen om de leden te laten voorlichten. Daar kan men zich tevens beraden over het geen gedaan moet worden ten voor dele van de middenstander. Jammer is het echter, dat zovelen thuis blijven als er een voorlichtingsavond belegd wordt en geen interesse tonen. En toch is deze voorlichting en het georgani seerd zijn zo dringend nodig, want slechts gezamenlijk kunnen de midden standers het hoofd bieden aan de ge varen, die de zelfstandigen bedreigen. Het bestuur van de chr. middenstands vereniging hoopt dan ook dat ieder lid zijn plicht zal verstaan. Hommelenberg heet een hooggelegen stuk land aan de Grote Melm en dit is ook de naam van de vereniging van hengelaars, die van de voorzitter de waai aan de Grote Melm mogen ge bruiken om er karper, snoek en andere vissoorten uit te zetten, waarbij het de bedoeling is die later per hengel weer uit het water te halen. De vere niging heeft 20 leden, die niet alleen vissen maar ook vergaderen. Bereid willig wordt het viswater afgestaan als de politie 'n onderlinge wedstrijd houdt, tegen een ander korps vist, of het opneemt tegen de ambtenaren van de belasting zoals ieder jaar gebeurt. De Kruideniersvereniging is een soort onschuldige vrijbuitersvereniging. Er is een voorzitter, dus er is een bestuur, iedere kruidenier kan zich als lid be schouwen of dit niet doen, want con tributie wordt niet betaald. Eens per jaar komen de heren gezellig bijeen en als er kosten zijn dan wordt er ge lapt. Op zo'n genoeglijke bijeenkomst worden wel eens ernstige zaken be sproken en gewichtige dingen over va kantie-regelingen gezegd, maar hier over wordt dan nagedacht tot de vol gende vergadering, een jaar later. De Vriendschap is een Soester duiven- vereniging, maar ook een kla ver j as- vereniging en die bestaat vandaag pre cies 5 jaar. Er wordt onderling ge zellig gekaart en er worden concour sen georganiseerd waarbij al het in- leggeld aan prijzen besteed wordt, zo dat er aardig wat te winnen valt voor de handige kaarter. Omstreeks St. Ni- colaas is er zo'n concours en tegen het eind van het jaar. Er zijn ongeveer 30 leden bij de vereniging, die het clubhuis in café Soestdijk heeft. K.P.S. is het winterseizoen zaterdag be gonnen met twee ere-wedstrijden tegen A.P. Er zullen nederlaag wedstrijden ge organiseerd worden en er wordt een halve competitie gespeeld om de Cle- mentsbeker. Zolang het weer en het veld goed blijft zal er doorgevoetbald worden. In november de jaarlijkse weldadig heidsvoorstelling. De baten waren het vorig jaar voor de afdeling Soest van het Centraal Genootschap van Kinder uitzending en ditmaal zal het revali datiecentrum „De Hoogstraat" uit Leer- sum de opbrengst van deze avond krij gen. Vele duizenden guldens zijn op de ze wijze door K.P.S. geschonken. In samenwerking met de marechaussee vereniging worden gezellige avonden belegd en in het begin van het jaar in de jaarvergadering. Daarna de voor bereiding voor het deelnemen aan de zomeravondcompetitie. De Nederlandsche Reisvereniging zou in Soest een afdeling kunnen hebben, want dit is reeds mogelijk als er 400 leden zijn en hier zijn er bijna 500. Consul Raven is echter een voorzichtig man en hij laat het nog maar even zo. Zaterdag is er een tocht naar de Expo onder nomen. Een vijftigtal leden is mee ge weest en ze hebben niet geprobeerd dezelfde dag terug te komen, maar zijn wat langer gebleven om de verlichting te zien. Er komen deze winter enkele film avonden. „Hellas en Rome in verleden en heden" zal gedraaid worden. De on dertitels zijn „Naar het hart van Hel las" en „De Marmeren Archipel". Het is een bekroonde film van R. Muller. Van de tweede filmavond is slechts bekend, dat er iets bijzonders geboden zal worden en het filmwerk zal zo gevarieerd zijn, dat iedereen iets zal vinden, wat bij zijn smaak past. Dit was de 100e vereniging in de serie „150 Soester verenigingen in het ko mende seizoen", die wij zullen voort zetten onder de titel „175 Soester vere ningen in het winterseizoen". HONDEN IN ACTIE. Negen honden hebben een wedstrijd g houden omdat de vereniging, waarvan hun bazen lid zijn, 35 jaar bestaat. De leden van „De Bewaker" waren hier voor naar Soestduinen gekomen, waar hun honden toonden dat ze uitstekend gedresseerd waren. 1. W. v. d. Haar, 304 punten. 2. W. van Klompenburg (275V2). 3. G. Stolker (274V2). 4. W. L. van Garderen (264V2). 5. C. Witkamp (260). 6. J. Strien (255). 7. G. Meijer (251). 8. Th. Byman (239V2). 9. G. Berendsen (195). OLYMPIA WINT WEER. De Olvmpia-juniores hebben de over winningsreeks voortgezet door een eer ste prijs met wisselbeker te winnen in de Bartimeus-mars. Vijftig meisjes en jongens liepen onder leiding van de heer W. A. Suman en zij be haalden 67 punten meer dan nummer 2. Op de 20 km wonnen de seniores van Olympia een vierde prijs. FIETS WEG. Meneer B. van de Soesterbergsestraat ging patates frites eten op de Kolonie- weg. Toen hij voldaan de kraam uit kwam en op zijn fiets wilde stappen, ging dat niet want die was weg. S.E.C, VERLIEST OPNIEUW. Het wil nog niet erg met S.E.C. in de derde klasse, want ook de tweede wed strijd is een nederlaag geworden. Nu tegen D.W.S.V. en ditmaal zeer over tuigend. Voor het begin van de wedstrijd werd door het bestuur van S.P.S.V. een mas cotte aangeboden. Het was een pop in Soester klederdracht, bestemd om het doel van Adams te beschermen. Dat dit de eerste middag niet zo best ge lukte mag de gelukspop niet verweten worden, want die moet zich eerst nog even inwerken. De wedstrijd begon met een licht over wicht van D.W.S.V., dat al na vijf mi nuten gehonoreerd werd met een doel punt van de linksbinnen Agema. S.E.C. liet zich niet uit het veld slaan er. werkte flink aan het scoren van de gelijkmaker. Die kwam na een kwar tier toen Martin Maassen voorzette. De bal kwam bij Leo van Breukelen, die wou inschieten maar dat lukte niet helemaal en Nijholt kreeg een kans die moeilijk te benutten viel. Hij speelde terug naar Van Breukelen en die schoot de gelijkmaker in het D.W.S.V.-doel. De regen maakte het veld bijzonder glad en vooral de keepers hadden moeite met de gladde bal. S.E.C. paste zich aanvankelijk nog het best aan en het overwicht op D.W.S.V. deed ver moeden dat er een doelpunt gemaakt zou worden. Vaak valt het dan echter aan de kant waar het niet ver wacht wordt en dit gebeurde ook zon dagmiddag. De Leeuw van D.W.S.V. kreeg de bal in buitenspelpositie. Hij wist het zelf want hij aarzelde, wach tend op het fluitje van de scheids rechter. Dat kwam echter niet en De Leeuw maakte het tweede D.W.S.V.- doelpunt. Kort na rust een wat ongelukkige situatie voor het doel van Adams. Van 't Klooster speelde terug, de keeper kon de bal niet voldoende onder con trole krijgen, zodat hij corner ging. Die werd genomen door de rechtsbuiten en goed genomen. Linksbuiten Wintersho- ven stond vrij en hij kopte het derde doelpunt langs Adams. Een kwartier later was het dezelfde speler die scoor de. Hij schoot snel met de bal langs Jekel en maakte het vierde doelpunt. (1-4). S.E.C. kwam er toen niet meer aan te pas. Er werd hard gezwoegd, vooral door Nijholt, die uitstekend speelde, maar D.W.S.V. was beslist sterker. Het experiment met Ten Hove op de mid denvoorplaats en Ruttenberg als back mislukte niet, maar een daverend suc ces werd het niet al speelde Rutten berg in de achterhoede een behoorlijke partij. De overige uitslagen waren S.E.C. 2Utrajectum 2 3-3. A.P.W.C. 3S.E.C. 4 3—5. H.V.C. a—S.E.C a 9—0 S.E.C. BSpakenburg B 36. S.E.C. bK.V.V.A. b 4—0. K.P.S. WON. K.P.S. heeft tegen A.P. uit Amsterdam gespeeld en daarmee de wisselbeker ge wonnen, die aangeboden is door de Amstelbrouwerij, want de veteranen wonnen met 8-4 en het eerste elftal met 6-2. VERPLAATSING BRIEVENBUSSEN. De brievenbus aan de Dorresteinweg is verplaatst naar het postagentschap aan de Laanstraat en de bus hoek Beetzlaan-Laanstraat naar hoek Nieuw- straat-Vinkenweg. INWONER-MISÈRE. Twee stevige mannen kwamen laat op de avond aan het bureau om te ver tellen, dat ze ruzie gingen maken op de Mendelssohnlaan, omdat de moeder van één van hen overlast zou hebben van de inwoners. Fietsen en een autoped versperden haar op de overloop de weg. De politie maande de heren tot kalmte en ging de volgei/ÉK dag eens kijken. Twee fietsen en een autoped stonden en hingen er inderdaad wat vreemd bij, maar van versperren was geen sprake. De vervoersmiddelen zouden bij mevrouw in de schuur kunnen staan, maar dat vond ze niet goed omdat het niet „beschreven" was toen ze een deel van haar woning moest afstaan. De politie trad sussend op, maar het probleem is nog niet opgelost. B.D.C.-HANDBAL. De B.D.C.-dames gingen op bezoek bij het sterke Fidelitas en zij behaalden daar een overwinning (2-1), een stand, die ook al bij de rust bereikt was. De juniores A gingen naar B.S.V.A. en zij verloren met 2-5 (rust 1-2). B.D.C. B verloor van Fidelitas B (0-2), maar dit was zeker geen slecht resul taat voor dit kersverse elftal. De aspiranten a gingen op bezoek bij B.S.V. a en speelden daar gelijk (5-3). Met de rust was de stand 1-1. Het nieuwe aspiranten b verloor met 0-7 van E.M.M. (rust 0-3). KORFBAL E.D.O. In een aangename wedstrijd heeft E.D.O. 1 met 5-3 gewonnen van D.S.V. 1, dat driemaal gelijk maakte, maar toen de extra kracht van E.D.O. moest ervaren en met 3-5 verloor. Al spoedig maakte Gerrit Mulder het eerste doel punt, direct daarop gevolgd door de gelijkmaker van D.S.V. Mej. v. d. Hurk gaf haar ploeg de lei ding en met rust stond E.D.O. met 2-1 voor. D.S.V. maakte opnieuw gelijk en Wamsteker zorgde voor de derde voor sprong. Weer werd de gelijkmaker in de korf gegooid, maar daarna was het gebeurd voor D.S.V. Het eerste aanvals- vak kwam weer aan bod en Dries Mul der scoorde tweemaal, zodat E.D.O. met 5-3 won. Het tweede won met 5-0 ondanks vele invallers. E.D.O. was sterker dan Hil versum 2 en door doelpunten van Kre- ger en mej. Nieuwenhuis werd het 3-0. Wamsteker en Bitterling zorgden voor de vierde en vijfde goal in deze wedstrijd, die geen mooi spel te zien gaf door de gladheid. De Griekse Goden dronken nectar, een superwijn, die geen sterveling ooit proefde, maar wie met iets minder toe kan, heeft volop keus in de nieuwe afdeling van de firma Joh. Mets, waar van men bij het binnenkomen de in druk krijgt in een wijnkelder terecht gekomen te zijn. Een groot vat in de etalage, een groot vat als toonbank en de strohulzen tussen de vakken doen het uitstekend. Van een levensmidde- not van een glas wijn dat net zo smaakt als toen. Dat kan slechts de speciaal zaak met zijn grote sortering geven en het moet al heel gek gaan als de heer Mets onder zijn honderd wijnsoorten niet dat ene wijntje heeft, dat de stem ming zo uitstekend maakte en het weer zal doen. Chianti-wijnen, Moesel-, Rijn- en Rhóne- wijnen, Vermouth, witte en rode Bour gogne, Bordeaux, Champagne en een «ajmu lenbedrijf dat ook wijn verkoopt is de heer Mets een gespecialiseerd wijn handelaar geworden en hij heeft zijn bedrijf daarbij aangepast. De „wijnwe tenschap" was een hobby van hem en van deze hobby heeft hij een deel van zijn beroep gemaakt. Nu komen de cursussen die hij volgde van pas en nu werpen de lessen in het proeven van wijn vruchten af. Wijn is zo oud als de wereld en ken ners van wijn zijn er al zolang er men sen zijn. In ons land gaven velen de voorkeur aan bier of jenever en daar mee stonden en staan zij toch wel wat achter bij hen die wijn leren drinken en waarderen. En die mensen komen er veel meer. Wie zijn vakantie langs Rijn of Moezel doorbracht, wie in Frankrijk of Italië uitrustte, komt te rug met de herinnering aan gezellige avonden met een heerlijke wijn. Dan krijgt men behoefte de herinnering aan de vakantie op te halen onder het ge- keur van landwijnen. En niet te ver geten de grote sortering zoutjes, die er voor moeten zorgen, dat de dorst op een prettig peil blijft. Wie met alle geweld geheelonthouder wil zijn kan terecht voor vruchtendranken, limonade, tonic, diverse soorten bronwater, vruchten sappen en al die dranken waarvan men voor 100 °/o helder blijft. Het is een bijzonder gezellige winkel geworden met een prettige wijnkelder sfeer. Zeer propere huisvrouwen, die vuile flessen in de schappen zagen, zul len begrepen hebben dat dit niet an ders kan bij een wijntje dat gebotteld is in 1941. Er bestaat voor een wijn- kenner geen groter vergrijp dan het schoonlappen van zo'n stoffige fles met spons en zeem. Hij zou eraan gaan twijfelen of het vermelde jaartal wel echt is. Mets kan met recht zeggen dat alles voor uw avondjes in de zaak aanwe zig is. Mijn ontboezeming van vorige week over verzekeringsmaatschappijen, die gouden bergen beloven wanneer het op verwerven van nieuwe verzekerden aankomt, maar wanneer de nood aan de man komt de verzekerden in de kou laten staan, bezorgde mij commentaar van een maatschappij. Men vond mijn „hoekje' niet vriendelijk en bepaald niet afgesteld op het animeren van nieuwe dienten. Nu wil het, dat het helemaal niet mijn bedoeling was vrien delijk te wezen, hoewel er toch in mijn bijdrage duidelijk te lezen was, dat ik een verzekering noodzakelijk vind. Wanneer echter zaken worden afgewik keld op een wijze zoals in Soesterberg geschiedt, kan men moeilijk een ver goelijkend woord verwachten en is het geen wonder, dat de maatschappijen over de tong gaan. Met Uilensniegel zouden zij zich kun nen afvragen of zij het er niet naar ge maakt hebben. Zoals ik in mijn hoekje schreef is het geen kunst „vlot" te zijn wanneer het vergoeden van kleine schaden betreft. Het ging mij echter om de grote scha den, gevallen zoals wij in Soesterberg meemaken. Voor dit soort gevallen zei ik te hopen, dat wanneer onze regering met een ver plichte W.A.-verzekering komt, zij de maatschappijen zal verplichten een fonds te stichten, waaruit onmiddellijk betalingen kunnen worden gedaan. Ook dan kunnen de heren onderling gaan procederen zolang zij willen, des noods tot de bodem van hun schatkist zich toont. De maatschappij zei mij, bij monde van een inspecteur, dat het om het recht gaat. Daar ben ik het roerend mee eens, maar dat moet niet zo gebeuren, dat de verzekerde van dat „rechtzoeken" het slachtoffer wordt. Zo kan de wetgever de artikelen die hierop slaan niet bedoeld hebben. Daarom hoop ik, hoe ongaarne ik ook de regering ergens bijsleur, dat er spoe dig een voorschrift tot vorming van een „fonds" komt. H. OEKMAN. HOND CONTRA VERKEER. De hond van G. Z. aan de Birkstraat vloog onverwacht de weg op toen de motorrijder G. J. S. met zijn duitse duo-passagiere T. J. K. passeerde. De hond liep onder de motor. Bestuurder en duorijder vielen, de motor werd be schadigd en de berijders kregen schaaf wonden, ontvellingen en kapotte kle ren. JAAP VAN DE BURGT WINT DE RONDE VAN HILVERSUM. In het nu aflopende seizoen waren de Tempo-renners steeds in de voorste ge lederen als er een wedstrijd gereden moest worden en verschillende prijzen werden mee naar Soest gebracht. Zaterdagmiddag werd een nog groter succes behaald, want Jaap v. d. Burgt zegevierde bij de amateurs in de ron de van Hilversum, kreeg bloemen en mocht de ereronde rijden. Deze overwinning was volkomen ver diend, want hij werd met een straat lengte voorsprong behaald. De 64 km werd afgelegd in de prach tige tijd 1 uur 32 min. Ook de andere Tempo-rijders zaten steeds vooraan en bij verschillende schermutselingen wa ren ze van de partij. Vooral Adri v. d. Burgt, Otto de Weerd en Jaap v. d. Burgt, die tenslotte winnaar werd. Het gelukte hem met het Adelaarslid Jan Boog weg te lopen. Boog moest spoedig lossen, maar v. d. Burgt zette door en kwam geleidelijk aan tot een halve minuut voorsprong. Deze wist hij te behouden, ondanks de pogingen van de andere renners hem in te halen. In de voorlaatste ronde zaten Menze v. d. Broek, Gerrit Ruttenberg, Adri v. d. Burgt en Otto de Weerd voor in het peleton en het zag er naar uit, dat er nog meer goede prijzen gewonnen zou den kunnen worden. In de spurt werden zij echter geslagen. Adri v. d. Burgt werd tiende (laatste prijs), Menze v. d. Broek twaalfde, Otto de Weerd veer tiende en Gerrit Ruttenberg vijftiende. In de wedstrijd voor aspiranten werd Adri Doekemeijer derde en Nic West hof achtste. Westhof leverde een bij zondere prestatie. Hij startte te laat, maar kreeg, na een furieuze achtervol ging, het peleton toch te pakken.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1