CHINA EN AMERIKA. Paddestoelen. 175 SOESTER VERENIGINGEN IN HET WINTERSEIZOEN SOEST. Dodelijk ongeval. m DE HOEK. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 71. SOESTER OURAN Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Nadat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de toelating van communistisch China tot de organisatie vorige week opnieuw afgewezen had om op de agenda te plaatsen, is na enkele dagen onderbreking de beschie ting van de eilandjes Quemoy en Mat- soe opnieuw begonnen. Het gesprek van de ambassadeurs van de Ver. Staten en China te Warschau schijnt vastge lopen en de situatie is nog weer 'n beetje verscherpt door een in grove beschuldingen gestelde nota van Mos kou aan Washington, die door presi dent Eisenhower als onaanvaardbaar werd afgewezen. Volgens nationalistisch Chinese berich ten zouden de communisten op het vas teland van China ook een belangrijke troepenmacht tegenover de omstreden eilandjes hebben geconcentreerd, die kennelijk voor een invasie zou zijn be doeld. Dit wordt nog ondersteund door het bericht, dat China vorige week een hondertal kleine vrachtschepen zou heb ben aangekocht, die voor troepenver voer gebruikt kunnen worden. De toestand tussen Formosa en China lijkt dus erg onbehaaglijk. Het is ech ter de situatie, die communistisch Chi na als mogelijkheid ziet om het wes ten, in het biezonder de Verenigde Staten, te dwingen dit China tot het internationale gesprek toe te laten. Washington blijft hier nog afwijzend tegenover staan, hoofdzakelijk uit bin nenlandse overwegingen. Of deze af wijzing verstandig is wordt in vele westelijke landen echter reeds ontkend. Het rode China is immers een te groot en belangrijk land om buiten de in ternationale organisaties en gesprekken te kunnen houden. Hoewel het nog in opbouw en ontwikkeling is, heeft het toch een voldoende macht èn aanzien in de oostelijke wereld, om gewapende bedreigingen te ontketenen, 'die een in ternationaal gevaar inhouden. Het wordt voor de instandhouding en opbouw van een wereldvrede daarom een onontbeer lijk element. Men kan de Amerikaanse weigering om rood China te erkennen en tot de V.N. toe te laten dus evenzeer zien als een nalatigheid in de bevordering van de wereldvrede als het brute optreden van dit China tegen de eilandjes voor zijn kust, waarover Tsjiang Kai-sjek nog de scepter voert. Maar China be hoeft zich daar minder zorgen over te maken dan de Ver. Staten, want het is immers niet aan overleg volgens internationale regelen gebonden. Het hoopt echter dat overleg door zijn op treden af te dwingen, een overleg waar bij het uiteraard de gehele kwestie van dat kunstmatig in het leven geroepen en gehouden nationalistisch China te berde wil brengen. Tegen de door rood China ontwikkelde militaire actie ten aanzien van de ei landjes Quemoy en Matsoe houdt Was hington de poot stijf om aan te tonen, dat het in geen enkel opzicht wil wij ken voor militaire interventie. Hier wordt een tot de uiterste grens Waar gisteren nog niets stond met mos er om heen, Waar 't gister nog kaal was, daar staat er nu een. Je ziet ze niet komen, je ziet ze niet gaan, Al wat j'er van zien kunt is dat ze er staan. In 't eindeloos mooie en zachte tapijt, Door herfst en door najaar in 't bos gespreid, Zijn zij met hun kleuren, eenvoudig, gewoon, Het niet t'imiteren, het mooiste patroon. Hun rood is zo helder, hun rose zo zacht, Hun geel en hun paars is van zeldzame pracht. Zelfs als ze vergif zijn, noem ik ze niet „slecht" Vergiftig te wezen dat is hun goed recht. Hun roeping is niet om ter keuken te gaan Bewonder, bekijk ze, blijf af en laat staan CLINGE DOORENBOS. gaand en gevaarlijk spel gespeeld tus sen China, gesteund door Moskou, en Amerika. Wederzijds hoopt men, dat de tegenstander de eerste stap zal doen tot oplossing van het geschil, maar beide partijen zijn ook bang daardoor pres tige te verliezen en dan in een ver zwakte onderhandelingspositie te ko men. Ondanks alle boze woorden, die men elkaar toevoegt, wijzen de berichten er toch op, dat geen der partijen om de genoemde eilandjes het ontstaan van een werkelijke oorlog wil riskeren. Ame- kria heeft nog nimmer openlijk gezegd, dat het een directe aanval op de eilan den door China met geweld zal trach ten te keren. Evenmin heeft China noch Rusland vastgesteld, dat verove ring van de eilandjes zal gescnieden, zelfs als dit een oorlog met de Ver. Staten zou betekenen. Hier wordt een oosters loven en bie den toegepast, dat bereid is de indruk te wekken alsof op een gegeven ogen blik de snaar zal knappen en er dan maar oorlog van moet komen, maar waarin tevens verwacht wordt, dat of door angst van de andere partij of door bemiddeling van derden uiteindelijk toch een vergelijk bereikt zal worden. En het is ongetwijfeld noodzakelijk, dat in dit hoge spel de Ver. Staten de kracht durven en kunnen opbrengen om de snaar tot het uiterste te laten span nen, want anders zullen de communis tische agigatoren geen remmen kennen en spoedig met nieuwe eisen en be dreigingen klaar staan om hun macht en aanzien te versterken. Het ontstaan van de tweede wereldoorlog heeft het westen deze les althans wel heel goed geleerd. Zonneheuvel, de biljartvereniging, be staat vandaag 25 jaar en dit moet na tuurlijk gevierd worden. De vereniging heeft ook al bestaan vóór 26 september 1933, maar toen was het vallen en opstaan. Soms wel bestaan en soms niet. Maar vanaf 1933 bleef het leven er steeds in al werd pas na de oorlog met het spelen in de competitie begonnen. Met de successen, die hierbij behaald zijn, kunnen geen boekdelen gevuld worden, maar het team Stalenhoef (25 jaar lid), Ronneberg, Verstraeten werd kampioen en ook een tweede team be haalde dit resultaat. Er zijn momenteel 15 leden, die met 4 teams in de competitie zullen spelen. Er is ter gelegenheid van het jubileum een nederlaagtournooi gehouden, waar van de prijzen nog uitgereikt zullen worden. Op 11 oktober is er een re ceptie in Zonneheuvel ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Daar zullen ongetwijfeld velen komen om te feli citeren en zeer zeker de oud-voorzitter, de heer A. G. Spijker, die voorzitter van het district en bondsridder is. De Oud-onderofficieren zijn verenigd in de koninklijke bond, die een afdeling in Soest heeft met 14 leden. Voorzitter is de heer G. van Raauwendaal, die zijn vereniging een zachte dood ziet sterven omdat de helft van de leden bij vergaderingen verstek moet laten gaan wegens de hoge leeftijd, terwijl er bij de nieuwe generatie geen be langstelling is voor de afdeling. Eens in de maand komen de heren bijeen in „Oranjehof" en in het na jaar en het voorjaar is er een wat feestelijke bijeenkomst van de leden met hun dames en de donateurs. De vereniging stelt zich ten doel het onderhouden van de kameraadschap uit de diensttijd, het bevorderen van de trouw aan het koninklijk huis en het zo nodig bijstand verlenen aan we duwen en wezen, maar dat is tegen woordig sporadisch nodig. Dat de animo voor de vereniging ver flauwt is niet onbegrijpelijk. Vroeger was de onderofficier 24 uur van de dag militair en veel meer op zijn collega aangewezen dan nu. Tegenwoor dig is een onderofficier een meneer in burger, wanneer hij niet in dienst is en hij kan zijn vertier zoeken, zoals alle burgers dat doen. De Grafische Bond van de K.A.B. heeft een afdeling Soest-Baarn met 14 leden, die deze winter vergaderingen, bestuurs vergaderingen en een jaarvergadering, gecombineerd met een gezellige avond, zullen houden. Er zal aandacht besteed worden aan het jubileum van het lid P. v. d. Voort, die 40 jaar lid van de bond is. 't Hart is de naam van de speeltuinver eniging, die in de winter minder aktief is dan in de zomer. Dan maken de kin deren gebruik van de vele kostbare speelwerktuigen, die in de loop van de laatste jaren aangeschaft zijn. Helaas doen ook ouderen dit en opgeschoten jeugd vindt het maar al te vaak aar dig aan het slopen te gaan. Het bestuur had graag wat meer medewerking van de ouders, maar over het algemeen lo pen die niet erg warm als de belangen van de speeltuin op het tapijt komen, omdat ze vinden dat het bestuur het uitstekend doet. Er waren al lang plannen voor het op richten van een gebouwtje en toiletten, maar het is er nogj steeds niet van ge komen. Deze winter zullen er opnieuw film voorstellingen in Credo voor de kinde ren gegeven wornen. Er zullen be stuursvergaderingen zijn, maar waar schijnlijk geen ledenvergadering, want als die uitgeschreven worden dan ko men er maar een pjiar mensen. Ook een filmavond voor volwassenen bleek geen succes. De Zwaluw houdt zondag de laatste vlucht van het seizoen en dan mogen de duiven rusten tot het voorjaar. De leden echter niet,want deze winter wordt opnieuw de^ tentoonstelling ge houden. In november is de jaarver gadering met prijiuitreiking van de kampioenschappen *en tegen het eind van het jaar of in het begin van 1959 volgt de prijsuitreiking van de tentoon stelling. Iedere veertien dagen is er een club avond voor de leden, die niet alleen laten vliegen, maar er zelf ook graag eens uitgaan. Kortgeleden werd een bustocht naar Twente gemaakt. Het volgend jaar zal het gebruikelijke programma wel een flinke wijziging ondergaan, want dan bestaat de ver eniging 40 jaar. De Bestuurdersbond van het N.V.V. heeft als leden de 28 bestuursleden van de Soester afdelingen, die aange sloten zijn bij het N.V.V. Het zijn de A.N.B. (de bouwvakarbeiders), de A.N. M.B. (metaalbewerkers), de afdeling van de bond van vervoersmiddelen, de A.B.C. (fabrieksarbeiders), de A.B.V.A. (ambtenaren) en de Eendracht (textiel arbeiders). Er worden vergaderingen belegd, waarin de belangen van de bij na 500 leden van de gezamenlijke Soes ter afdelingen ter sprake komen. Door cursussen wil men komen tot kader scholing. Deze cursussen zijn voor alle leden van de afdeling toegankelijk. Een cursus bestaat uit 15 lessen. De Dameskring van de Nederlandsche Protestantenbond in Soest is aangeslo ten bij de Vrijzinnig Christelijke Vrou wengroepen in de provincie Utrecht, die weer een onderdeel vormt van de landelijke Vrijzinnig Hervormde Vrou wenvereniging. De dames komen deze winter eens per 14 dagen bijeen. Daar bij wordt dan meestal een inleiding ge houden door mej. Jolles, waarna men gezellig bijeen is. P.V.O. bestaat in 1959 60 jaar en dit zal in januari gevierd worden. Het bestuur heeft hiervoor vergaderd met de advies commissie en er zijn plannen gemaakt. Het ligt in de bedoeling te proberen een ere-comité tot stand te brengen door verschillende vooraanstaande Soestenaren uit te nodigen hierin zit ting te nemen. Uit dit erecomité zal dan een werkcomité voor de viering van het jubileum zorgen. De gebruikelijke concerten voor de donateurs zullen gehouden worden en als de winter voorbij is dan staat al gauw het groot nationaal muziekcon cours voor de deur dat P.V.O. in het voorjaar wil houden. Misschien op Hemelvaartsdag, misschien wordt het tweede Pinksterdag en waarschijnlijk in het park Colenzo. Maar dat zijn alle maal dingen, die nog grondig bespro ken moeten worden. Het ligt ook in de bedoeling in Soest-Zuid een stertocht te organiseren en zo mogelijk een con cours voor boerenkapellen. Gisteravond, te 22,15 uur, is de heer E. M. Visser, Braamweg 4, op de Rijks weg te Soesterberg, ter hoogte van het missiehuis St. Jan, door een personen auto gegrepen en op slag gedood. De heer V., die zijn auto geparkeerd had ter rechterzijde van de weg in de richting Amersfoort was de weg over gestoken. Bij het terugkeren werd hij door de auto, die uit de richting Utrecht kwam, aangereden. Het slachtoffer was 47 jaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr W. J. Schutte, Brug. Grothestraat 65, tele- fcoon 2333 en dr J. C. Rip, Soesterberg- sestraat 16, telefoon 2423. Geopend is apotheek „Soest", Soester- bergsestraat. TEMPO-PUZZELRIT. De rijwielpuzzelrit is vorige week zon dag verregend. Zondag a.s. vindt er een rit plaats, waarvoor om 3 uur bij res taurant De Pollepel gestart wordt. SPORTPROGRAMMA. Hockey. Zondag Dames 3—Kameleon 3, 11 uur, Schr.1. Dames 2—Kameleon 2, 12.30 uur, Schr.1. Heren 4Kameleon 5, 14.30 uur, Schr.1. Voordaan 2Dames 1, 12 uur. Gooi 6Heren 1, 12.15 uur. Handbal. Zondag Amersfoort 1B.D.C. 1, 13 uur. Spirit AB.D.C. A, 14.50 uur. B.D.C. BVictoria B, 13.40 uur. L.V.V. aB.D.C. a, 14.30 uur. Dorestadt bB.D.C. b, 12.30 uur. Korfbal. Zaterdag E.D.O. 1—Altius 5, 15.30 uur. Amersfoort E—E.D.O. A, 15 uur. Zondag Excelsior (H'sum)S.T.C. 1, 12 uur. Tovers 4E.D.O. 2, 14 uur. Voetbal. Zaterdag U.H.S.V. 1Hees 1, 16.15 uur. B.D.C. AHilversum C, 16 uur. B.D.C. bMeervogels a, 15 uur. Actif dMeervogels a, 15 uur. Actif d—B.D.C. c, 14,45 uur. Welpen B.D.C. 1—H.V.C. 1, 14 uur. Welpen Quick 3B.D.C. 2, 14 uur S.E.C. AK.V.V.A. A, 16 uur. S.E.C. BIJselmeervogels B, 14,45 uur. C.J.V.V. aS.E.C. a, 14.45 uur H.V.C. dS.E.C. b, 14.45 uur. S.E.C. cH.V.C. e, 14.30 uur. Welpen: S.E.C. 1—S.E.C. 2, 14.45 uur. Welpen: S.E.C. 4—S.E.C. 3, 14 uur. Zondag Naarden 3B.D.C. 3, 12 uur. B.D.C. 4Laren 4, 12 uur. H.V.C. 5—S.E.C. 3, 12 uur. S.E.C. 4S.E.C. 5, 13 uur. Om 11 uur begint de puzzelrit van S.E.C. en om 13 uur spelen een A en een B-elftal tegen elkaar, samenge steld uit spelers van het eerste en an dere elftallen. De opstellingen zijn A B. v. d, Lugt, Ten Hove, Ruttenberg, De Rooij, Van 't Klooster, Huyink, J. v. d. Lugt, Sakkers, M. Maassen, J. Rijk- sen en J. Veldhuizen. B Adams, Jekel, W. de Vries, Strum- pel, Dobben, J. de Ruiter, M. Brouwer, J. Nijholt, W. van Dijk, W. Boerboom en O. Maassen. ZEEPOST. Met de voleende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Highland Brigade", 30 sept. Australiës.s. „Oronsay", 4 okt. Brazilië s.s. „Aldabi", 30 sept. Canada s.s. Statendam", 28 sept. Canada m.s. „Seven Seas", 2 okt. Chilis.s. „Statendam", 28 sept. Indonesiës.s. „Drente", 2 okt. Ned. Antillen m.s. „Artemis", 30 sept. Nw. Zeeland via Engeland, 28 sept. Suriname m.s. „Mentor", 1 okt. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle" 28 sept. Br. O. Afrikas.s. „Ferdinand de Lesseps", 28 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. Verordeningen zijn geen leuke dingen. Verordeningen houden in, dat zaken dwingend worden voorgeschreven met een strafje achter de hand omdat er met vriendelijke verzoeken alleen geen fluit van terecht komt. Omdat het de bedoeling van verorde ningen en voorschriften is, dat zij de gemeenschap ten goede komen, zouden we het moeten toejuichen, dat het ge meentebestuur naleving eist, maar dat pakt wel eens anders uit. Zo bestaan er verordeningen op het gebied van ste- deschoon, waarin datgene verboden wordt wat een gemeente ontsiert en op dit terrein is er in onze gemeente, zo als trouwens in vrijwel iedere gemeente, wel iets te doen. Ik wil niemand in narigheid brengen door aan te geven waar u in dit opzicht eens moet gaan kijken, doch een tocht je door ons dorp zal u er van overtui gen, dat het geen overdaad is, dat het gemeentebestuur een betere naleving van die verordening eist. Op meerdere plaatsen lijkt het nergens naar. In dit licht gezien, vind ik het niet zo'n wonder, dat een Soester winkelier haast vuur spuwde toen hij, onder verwijzing naar de schoonheidsverordening, op dracht kreeg een bord van ongeveer één vierkante meter van zijn zijgevel te ver wijderen, waarop stond aangegeven, dat hij in zijn zaak een bepaald artikel ver kocht. Omdat de winkelier dit niet vrijwillig deed, gebeurde het van gemeentewege op rekening van de winkelier en onder toezicht van de politie. Ik wil deze winkelier niet in bescher ming nemen, ofschoon dit, met verwij zing naar andere uiterst ontsierende za ken, heus niet zo'n kunst zou wezen. Voorschriften zijn nu eenmaal voor schriften. Toch kan ik mij de nijdasserigheid van onze Soester winkelier indenken, wan neer we weten, dat, zichtbaar vanuit zijn winkel, andere, grotere en heus geen fraaiere borden aan andere gevels blijven hangen of er geen vuiltje aan de lucht is. Bij hem de politie en bij anderen niet. Hoe zit het nu eigenlijk met de voor schriften, zo vragen velen zich af. Die zijn toch voor ieder gelijk. H. OEKMAN. ZAKEN JUBILEUM. Het bekende Baarnse Stoffenhuis Ralph Polak herdenkt deze week zijn 12V2-jarig bestaan en viert morgen tevens op fees telijke wijze de heropening van zijn ver bouwde en gemoderniseerde winkel. Nu de winkel groter is geworden heeft de heer Polak zijn groot assortiment stoffen opnieuw uitgebreid. De cliëntèle kan nu keuze maken uit pl.m. 1500 verschillende stoffen, w.o. importen uit Italië, Frankrijk, Zwitser land en België. In verband met het jubileum organi seert de heer Polak met ingang van morgen een speciale reclame-verkoop. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende ad vertentie. WINKELIERSVERENIGING. Maandagavond vergadert de Winkeliers vereniging Soest in De Gouden Ploeg. Aanvang 8 uur. Naast de gewone agen dapunten komen in behandeling adver tentiecampagne, St. Nicolaas-intocht en St. Nicolaas-actie en de vraag hoe de leden staan tegenover een eventuele we kelijkse markt in Soest. In de pauze worden vier taarten verloot. NFD. VER. VAN HUISVROUWEN. Dinsdagmiddag had in het gebouw voor Christelijke Belangen te Baarn de ope ningsmiddag van dit seizoen plaats. De heer Sellenraad uit Enschede, een bekend persoon op het gebied van de pedagogiek en het onderwijs, hield een zeer boeiende lezing over „De vrouw en moeder in haar omgang met de jeugd". In het bijzonder wees spr. op de be langrijkheid het kind zekerheid te ge ven in het leven. Ieder jong kind vraagt naar moeder, maar daarbij moet 't begrip krijgen van het ouderlijk huis, waarin moeder het middelpunt is en tot wie het kan gaan wanneer het moeilijkheden heeft. Dit geeft het kind zekerheid en het ge voel dat het niet alleen staat. Met veel voorbeelden werd een en ander toegelicht.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1