DE BRAND IN HET MIDDEN OOSTEN FALCON Regenkleding Bij de een is het vocht, hij de ander kou of toeht UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL TWEEDE BLAD VENEMA SOEST. SINDS 1931 DE WITTE POMPEN Pracht handen wie men zei, dat hij de meest gewiek ste politicus was, verging het niet veel beter. Hij, een van de geestelijke va ders van het Bagdad-Pact, werd dood geschoten en door de menigte letter lijk in stukken gehakt. Feisal, de jonge koning, die nog dit jaar Prinses Fad- hila zou trouwen, werd tijdens zijn vlucht neergeschoten en op een ge heim gehouden plaats begraven. De droom van het koninkrijk Irak was uitgedroomd. Maar wat moet het nu worden Het volk hoopt van de nieuwe regering een doeltreffende verbetering van zijn levensvoorwaarden, maar dat is prak tisch onmogelijk. Zal dit volk geduld kunnen oefenen of zal het om Nasser roepen, daarbij vergetend dat het hem niet gelukt is Egypte in het paradijs te veranderen, dat hij beloofde. Bagdad, eens omgeven door 100.000 schedels. De naam Bagdad verwekt nog steeds fantastische voorstellingen van sprook- jesdromen, van de Kalief Haroen el Raschid, van witte paleizen en gesluier de schoonheden in de harems. Maar dit Bagdad bestaat hoogstens op de film. Het zonk in het jaar 1401 in zak en as. Destijds bestormden, na een beleg van 40 dagen, de soldaten van Tamerlan de poorten van de stad. De meeste man nen en jongens werden gedood, de pa- die Rheumatische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen - met de jaren trager geworden in hun werking - met Kruschen's minerale zou ten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden af gevoerd langs natuurlijke weg en daar mee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, néme de proef leizen en tempels vernietigd. Als be kroning van dit gruwelijke beleid liet Tamerlan rondom de stad de schedels van 100.000 terechtgestelden opstapelen. Van deze slag heeft Bagdad zich nooit weer goed hersteld. De weer opge bouwde binnenstad heeft niets meer van de vroegere glans en de nieuw bouw is nauwelijks oosters meer. Overal ontstaat hoogbouw, die aan nuchterheid nauwelijks iets te wen sen overlaten. Zelfs de mensen schij nen zich in de jongste tijd veranderd te hebben. Tot aan de dag van de mi litaire revolte schenen ze alle tijd en gelatenheid van de Oosterling te heb ben. Tegenwoordig betreurt men overal de spanning, die op de gezichten der hoofdstedelingen staat geschreven. Turkije. Turkije wordt weliswaar over het al gemeen niet tot het Nabije Oosten ge rekend, maar toch is het een van de wezenlijkste machtsfactoren in dit NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 deel van de wereld. Zijn leger is met zijn 650.000 man sterker dan die van alle andere Arabische staten samen. Alleen die omstandigheid leidt ertoe, dat tijdens de grote crisis van de laat ste weken zowel de Egyptische als ook de Russische propagandazenders fel tegen de Turken van leer trokken, waarbij het heette, dat zij op het punt stonden naar het zuiden op te mar cheren. Naast Israël richt zich de haat van de Arabische nationalisten voorname lijk tegen Ankara, dat over zijn pro- westelijke houding geen twijfel laat bestaan. Betreurenswaardig is het, dat Turkije zich sedert jaren in een zware ekonomische crisis bevindt. Deze door een Duitse lening op te heffen was de aanleiding van het bezoek van de Turkse minister-president aan Bonn. En Perzië. Ook Perzië dreigt in de stroom van de politiek van het Midden Oosten ge trokken te worden. Tijdens het hoog tepunt van de krisis hielden de Sow- jets ten noorden van de Iraanse grens demonstratief grote manoeuvres. Bo vendien is een versterkte bedrijvig heid van de kommunistische onder grondse in het land waar te nemen. Het komt hen daarbij van pas, dat de verhouding in het land van de Shah, niettegenstaande diens wens tot hervormingen, niet beter zijn gewor den. De invloed van de grootgrondbe zitters is evenals vroeger uitermate groot er\ de korruptie tiert welig. De Shah is sinds geruime tijd een doelwit van bedreigingen uit Moskou en Cairo, maar hij schijnt daar niet erg van onder de indruk te zijn. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958. voor dames en heren. Nieuwe wintermodellen. Hofleverancier. F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 DUIVENVLUCHTEN. Vlucht vanaf Mons. Afstand 213 km. Gelost 7.55 uur. De Zwaluw. In concours 108 duiven. Aankomst eerste duif 10.18.06. Snel heid 1489.57 m. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.29.29. H. Woudstra 1 4. A. J. v. Dorrestein 2 8 9 14 18 21. C. Dijkman 3 15. A. v. d. Pol 5 20. V. Reijerse 6. A. Hilhorst 7. J. v. d. Brakel 10 12 13 17. Mevr. Huis- kes-v. Drie 11 22. G. Haks 16 19. Voor de laatste vlucht (vanaf St. Ghis- lain Hornu), op zondag a.s., is het in- korven van 2-3 uur inplaats van half drie tot vier uur. De Vriendschap. In concours 75 duiven. Aankomst eerste duif 10.14.52. Snel heid 15.33.40 m. Aankomst laatste prijsduif 10.26.51. W. N. Nieuwenhuis 1 8 11 15 19. G. H. v. d. Broek 2. S. en G. Rijksen 3 6 9 12 16 18. Z.K.H. Prins Bernhard 4 7 10 14. C. Roskam 5 17. OLYMPIA-PLANNEN. De afdeling volleybal van Olympia heeft voor het komende seizoen weer grote plannen. Aan de competitie van de Nevobo zal Worden deelgenomen met 2 dames- en 3 herenteams. De dames komen uit in de eerste en de derde klasse, het eerste- en tweede heren team in de eerste klasse, terwijl het jeugdige derde team in de derde klasse gaat beginnen. Door de oprichting van de jongensafdeling hoopt men goede het voordeligste adres voor Petroleum - Huisbrandolie no. 1 - Benzine - Super en Diesel. BEL OP 2185. reserves te kweken voor de hogere teams en het heeft er alles van, dat men men een goede stap heeft gedaan. Zo dra er voldoende tijd en ruimte is wil men ook met een meisjesgroep begin nen. Er worden enige oefenvelden aan gelegd, waardoor in de zomer intensie ver getraind kan worden. Het eerste damesteam, dat al twee jaar zo voor treffelijk speelt, zal dit jaar weer pro beren de hoofdklasse te bereiken en het tweede heeft nu reeds bewezen, door het bliksemtournooi en het V.V.A.-tour- nooi te winnen, dat het over voldoende capaciteiten beschikt. Uen nimmer Het is de Hamamelis die het 'm doet NEDERLANDSCHE REIS VERENIGING. Onder leiding van de heer J. H. Ra ven, consul van de Nederlandsche Reis- vereniging, is een vijftigtal Soester le den naar de wereldtentoonstelling in Brussel geweest. Men kreeg een alge mene indruk van de grootsheid der Expo, maar had slechts tijd aan enkele belangrijke paviljoens een bezoek te brengen. Tenslotte werd van de bui tengewoon mooie verlichting genoten en vooral van de fonteinen, die met hun wisselende kleurschakeringen in een sprookje thuis schenen te horen. Het gezelschap was om 12 uur aange komen en om 23 uur werd de reis terug gemaakt. ERASMUS. Het Humanistisch Verbond opent a.s. maandag het winterprogramma met een lezing over Erasmus, de man die leefde aan het einde van de 15e en het begin van de 16e eeeuw. Velen zullen zich afvragen heeft Eras mus ons thans nog iets te zeggen Wat deze persoon betekend heeft voor de geestelijke en godsdienstige bescha ving van Europa zal prof. dr Garmt Stuiveling, die een diepgaande studie heeft gemaakt van het leven en werken van Erasmus, ons komen vertellen, waarbij spreker zal declameren uit zijn spel „Erasmus". Men zie de advertentie in dit blad. van binnenuit uit te hollen. In het Wes ten werd van de praktische afdanking van Koning Saoed, die de regerings macht aan zijn broer moest overgeven, slechts weinig ophef gemaakt. De oor zaak van deze stap was de spilzucht van de koning, die de gemakkelijk ver diende oliemiljoenen nog sneller uitgaf, dan hij ze ontving. De pracht en praal, waarmee hij omgeven was en die in geen verhouding stond tot de armoede van het volk, heeft veel kwaad bloed gezet en talrijke onderdanen van de ko ning voor de propaganda uit Cairo ont vankelijker gemaakt. Libanon. In de Libanon lagen de feiten anders. Daar speelde niet het krasse onder scheid tussen arm en rijk en het des potisme van stamvorsten een door slaggevende rol, maar de ambities van een demokratisch gekozen staatshoofd, die aan zijn macht zoveel genoegen beleefde, dat hij niet meer wilde af treden. Daarbij kwam de omstandig heid, dat het delikate evenwicht tus sen de afzonderlijke kerkgemeenschap pen dreigde te worden doorbroken. Shamoen riep de Amerikanen te hulp, doch het einde van zijn politieke car rière kon hij daarmee niet tegenhouden, want juist de Verenigde Staten, die zich minder aan de toekomst van Shamoen als aan vrede in het Middenoosten ge legen lieten liggen, drongen aan op het periodiek doorgaan van nieuwe verkie zingen, die tot de overwinning van Ge neraal Shehab leidden. Nieuwe verrassende ontwikkelingen. De komende maanden zullen in het Middenoosten volgens de vooruitzich ten nieuwe en verrassende ontwikke lingen te zien geven. Voor het Wes ten en ook in het bijzonder voor West europa staat daarbij zeer veel op het spel. Als het Nasser zou gelukken alle doelen te bereiken, die hij zich gesteld heeft, dan beheerst hij alle oliebronnen. Olie is echter het levenssap van elke moderne samenleving. Weliswaar is niet te vrezen, dat Nas- Op de „Berg der Verzoeking", die zich boven Jericho verheft, zou de Satan Christus in verzoeking hebben gebracht. Een Grieks-Orthodox kloosteï- ontstond om de grot, waarin Christus, zoals de Bijbel vertelt, 40 dagen en nachten vast te voordat hij naar de Jordaan afdaal de om zich te laten dopen. ser de oliekraan zou dichtdraaien, want de staten in dit veelomstreden gebied hebben de inkomsten, hard nodig, maar toch zou hij zonder twijfel een her ziening van de overeenkomsten met de oliemaatschappijen nastreven of de bronnen laten nationaliseren. Het een zowel als het ander zou katastrofaal voor Engelands deviezenpositie zijn. In Amerika zoekt men intussen naar VRAAGT ENERGIEKE MEISJES OM OP TE LEIDEN IN HAAR MANTEL- EN MANTEL- COSTUUM- BRANCHE. De omwenteling in Irak kwam voor het Westen volkomen onverwacht. Tot de dag van de militaire revolte gold dit land in het Nabije Oosten als de zekerste vriend van het Westen. Nasser's volgende doel schijnen de olierijke sheikdommen aan de kust van de Perzische Golf en van Saoedie Arabië te zijn, nog geheel afgezien van Jordanië. Saoedie-Arabië niet achter Nasser. Het grote vraagteken in het Midden oosten is momenteel echter Saoedie- Arabië. Nasser moet volgens de jong ste inlichtingen de hoop hebben opge geven Koning Saoed of diens nog be langrijker broeder, de regent Prins Feisal, aan zijn zijde te krijgen. Hij heeft nu veeleer het plan, het regime Talrijke Egyptische onderwijzers kwa men, zoals deze oude man, naar Koe weit. Bedenkelijk is hun invloed op de jeugd van dit onmetelijke rijke olie- gebied. nieuwe aanknopingspunten voor een nieuwe politiek in het Nabije Oosten. Men is het er daar over eens geworden, dat al te veel mogelijkheden werden verzuimd. Men heeft begrepen, dat Nas ser onderhand zo sterk is geworden, dat men geen illusies mag koesteren, als men op zijn val hoopt. Men zal daar om proberen met hem tot overeenstem ming te komen. De prijs, die de gene raal van de Nijl zal eisen, zal hoog zijn, want hij weet, dat hij veel troe ven in de hand heeft. De bloedige ommekeer in Irak. Pijpleidingen - de levensader van het Nabije Oosten. Deze olieleiding door de zandvlakten van Irak schijnt zich in het oneidige te verliezen. Het was geen sprookje uit Duizend- en-één-nacht, maar bloedige werkelijk heid. Een tierende menigte bestormde het paleis van Kroonprins Abdoel Illah in Bagdad. Hij, die tien jaar lang re gent was geweest, had zoveel haat verwekt, dat hij niet op genade kon rekenen. Abdoel Illah werd onder hun voeten vertrapt, verschrikkelijk ver minkt, zijn lijk door de woedende mas sa door de straten gesleept en daarna opgehangen. In Bagdad toont men el kaar in het geheim nog foto's van het verminkte lijk. Noeri-es-Said, de minister-president, van Oorzaken Nasser en armoede. Mocht Nasser bij de omwenteling in Irak al de hand in het spel hebben ge had, dan is toch niet te ontkennen, dat de revolte de uitdrukking van een die pe verbittering van leger en volk te gen de regering was, die weliswaar uit praktische overwegingen met het Westen bevriend was, maar niets voor de leniging van de nood van de mas sa deed. Irak zou een rijk land kunnen zijn, maar zijn rijkdom kwam slechts een heel dunne bovenlaag ten goede, die in weelde baadde. Tot de mooiste bouwwerken van de Syrische hoofdstad Damascus behoort de Omajaden-moskee, een van de 70 moskeeën, die op het beeld van deze oude stad haar stempel drukken. Koning Hoessein steunt op Britse bajonetten. Jordanië een ander zorgenkind in dat deel van de wereld was vanaf het be gin uit eigen kracht niet levensvatbaar. Het dankt zijn bestaan aan de strate gische belangen van de Engelsen, die tot voor enkele jaren het tekort in de staatshuishouding dekten. Koning Hoes sein zou een paar weken geleden zon der twijfel zijn troon verloren hebben, als hij de Britse troepen niet te hulp had geroepen. Het grootste deel van het Jordaanse volk en in het bijzon der de Palestijnse vluchtelingen zou den geen traan om hem laten en een aansluiting bij de Verenigde Arabische Republiek van Nasser toejuichen. Intussen spitst zich de toestand toe in de sheikdommen aan de kust van de Perzische Golf, speciaal in Koeweit. Dit staatje produceert de helft van alle olie, die Engeland gebruikt. Weliswaar besteedt de Sheik van Koeweit een be langrijk deel van de inkomsten aan de modernisering van zijn modellandje, welks bewoners het zeer goed gaat, maar zijn onderdanen zijn de autokra- tische regering beu. Zij vinden, dat in de tegenwoordige tijd er geen plaats meer is voor wetten, volgens welke iedereen die de auto van een sheik niet eerbiedig groet, in het openbaar met zweepslagen kan worden gestraft. Caïro, de Egyptische hoofdstad, is een van de modernste steden in het Nabije en Midden Oosten. Gezicht op het imposante „Plein der Vrijheid".

Soester Courant | 1958 | | pagina 5