SOEST. EV DE HOEK. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958. 36e JAARGANG no. 72. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Aboun. p. kwart 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 H. VAN HARTEN BENOEMD IN ZUTPHEN. De heer H. van Harten, directeur van het kantoor Soest van de Nederland- sche Middenstandsbank N.V., gaat on ze gemeente binnenkort verlaten, daar hij benoemd is tot directeur van het kantoor van de Nederlandsche Mid denstandsbank te Zutphen. De heer W. J. Groenendijk, die thans procuratiehouder onder de heer Van Harten is, volgt hem op als directeur van het kantoor Soest. Deze eervolle benoeming maakt een eind aan het 26-jarig Soesterschap van de heer Van Harten, die op 12 mei 1932 als jongste bediende bij de Mid denstandsbank in dienst kwam. Hij werkte op alle afdelingen, doorliep alle rangen, werd procuratiehouder en op 1 januari 1964 directeur. Als 29-jarige was hij de jongste directeur van de ruim 100, die aan het hoofd staan van kantoren der Nederlandsche Midden standsbank. Door het vertrek van de heer Van Harten zal de V. V. V. 'n nieuwe penning meester moeten hebben, die de zware taak krijgt te proberen op dezelfde des kundige wijze de gelden te beheren als de huidige penningmeester dit steeds deed. Met medewerking van de andere bestuursleden wist hij de financiën zo te saneren, dat er op het ogenblik geen cent schuld meer is, terwijl het in de duizenden gelopen heeft. De heer Van Harten was secretaris van de winkeliersvereniging in de bloei periode, toen met acties en winkel beurzen getoond werd wat de Soester middenstand te bieden heeft. Thans is hij erelid van deze vereniging en maakt deel uit van het ontvangst-comité dat ieder jaar de goedheilig man in Soest verwelkomt. De heer Van Harten is bestuurslid van het Rode Kruis, waarvan hij de me daille voor tienjarige trouwe dienst en kele jaren geleden ontving. Adviserend bestuurslid van de vrijwillige brand weer, lid van het college van cura toren van het I.M.O. (Instituut voor middenstandsontwikkeling), rijksgecom- miteerde bij de examens van de mid delbare handelsavondschool te Baarn, lid van de adviescommissie van de melksanering, lid van het oranje-co mité en bestuurslid van de provinciale vereniging Ucomko (Utrechts comité voor de ontwikkeling van middelgrote en kleine ondernemingen). Toen de scheidende directeur in 1946 benoemd werd had het kantoor 6 per soneelsleden, thans 11. De heer W. J. Groenendijk kwam in 1946 als procuratiehouder bij de Ne derlandsche Middenstandsbank in dienst, nadat hij zijn bankopleiding bij de Nederlandsch-Indische Handelsbank ont vangen had. NED. CHR. VROUWENBOND AFD. SOESTDIJK. In de zaal van de Emmakerk hield bo vengenoemde afd. haar eerste samen komst in dit seizoen. Spreekster was mevr. M. Schipper uit Utrecht, die sprak over „De Hemelen vertellen Gods eer". Een van de wegen om God te leren kennen is, volgens onze neder- landse geloofsbelijdenis, de 'natuur, al dus spreekster. Op onderhoudende en aanschouwelijke wijze behandelde zij de wonderen van het heelal. Wij mensen bepalen ons vaak alleen bij de aarde, die wij be wonen, maar opziende naar de sterren hemel en denkende aan de oneindige afstand der planeten, merken we iets van de grootheid van onze Schepper. Het aandachtig gehoor werd in ge dachten meegevoerd naar de zon, maan, Mercurius, Venus, Mars, Jupiter, Sa- turnus en Uranus en kwam hierdoor onder de indruk van eigen klein- en nietigheid en de wonderen Gods. PROF. DR G. STUIVELING OVER ERASMUS. Voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond heeft prof. dr G. Stuiveling gisteravond in Oranje hof gesproken over Erasmus de grond legger van het klassieke Humanisme en voorloper van het modern Humanisme. Er is niet precies bekend wanneer Erasmus geboren is en hijzelf heeft dit waarschijnlijk ook niet geweten. Wel staat vast, dat hij op ongeveer 70-jarige leeftijd in 1536 te Basel stierf. Daar werd hij in een protestantse kerk be graven, hoewel hij katholiek priester was en met alle kritiek op het starre dogmatische van die tijd nooit een breuk met de kerk gewenst heeft en Luther tot zijn vijanden kon rekenen. Erasmus kreeg zijn opleiding aan de wereldberoemde Latijnse school te De venter, welke doortrokken van de geest van Geert Groote, die vernieuwing van het katholieke geloof voorstond op ba sis van 't Evangelie. Toen Erasmus onge veer 20 jaar was ging hij in een kloos ter. Spoedig was hij de beste Latijn- kenner van zijn tijd en hij schreef in de stijl van de oude Romeinse dichters. De vlucht voor de Turken van vele geleerden bracht de studie in de klas sieke talen een stuk vooruit en Eras mus kwam nu ook in contact met het Grieks. Hij werd secretaris van de bisschop van Kamerijk, die hem in staat stelde aan de Parijse universiteit te studeren. Uiteraard theologie, maar Erasmus kon geen belangstelling op brengen voor de dagenlange discussies over dogmatische kwesties. Hij was voorstander van een christendom met slechts weinig vaststaande geloofs waarden. De bisschop stierf en Erasmus was ge dwongen les te geven. Hij begon ook te publiceren en toen hij van Hendrik VIII 'de uitnodiging kreeg naar Enge land te komen, ging hij. Tijdens een ziekte schreef hij in enkele dagen in het huis van Thomas More zijn wereld beroemde „Lof der Zotheid", waarin veel wat hij onduldbaar achtte gehe keld werd. Zijn wens, te komen tot een zuiver en eenvoudig Christendom, voerde hem naar de bron daarvan en hij bewerkte de oorspronkelijke Griekse uitgave van het Nieuwe Testament. Aan de hand daarvan gaf hij een nieuwe bijbelver taling in het Latijn uit. Deze uitgave voorzag hij van zijn commentaar. De gehele klassieke kerkgeschiedenis werd door hem bewerkt en in al zijn geschriften bleek hij een grote afkeer van oorlog te hebben. In het optreden van Luther zag hij ook een vorm van oorlog. Acht jaar zweeg hij en gaf geen commentaar op Luthers werk. Toen gaf hij en boekje uit over de vrije wil en het antwoord van Luther was een felle aanval. Men kan zich nu afvragen of hij aan de katholieke of aan de protestantse kant stond, maar het best kan men zeg gen dat hij boven de partijen stond als een geleerde die werkte voor de gehele christenheid. Als fel bestrijder van de dogmatiek was hij zeer modern. Zelfs zo modern, dat veel van zijn werk nu nog waarde heeft, al is het meer dan 400 jaar oud. Lang heeft men gedacht dat hij voor deze tijd niets meer te zeg gen had, tot prof. J. Huizinga, een van zijn biografen, kort voor de oorlog aan de hand van zijn uitspraken aantoonde dat veel wat hij sprak en schreef ook voor deze tijd bestemd is. Na de pauze declameerde prof. Stui veling uit het spel dat hij over Erasmus schreef. JAARVERGADERING S.V.V. Op de goed bezochte jaarvergadering van S.V.V. gaf de voorzitter, de heer Kolthof, een overzicht van de resul taten tijdens de vorige competitie van de Nevobo, het geslaagde tournooi op Hemelvaartsdag en de gunstige resul taten van de zomeravondcompetitie. In het bijzonder stemden de resultaten bij de heren en jongens tot tevredenheid. De vereniging heeft thans de beschik king over een groep meisjes tussen 12 en 16 jaar en een groep meisjes van 10 tot 12 is in opleiding. Het stemt tot voldoening, dat proef velden met een halfverharde toplaag aangebracht zijn en dat de verlichting in orde is. Veel leden hebben hieraan meegewerkt, maar in het biezonder dankte de voorzitter de heer Dammers. De notulen en het jaarverslag werden door de secretaresse voorgelezen. Uit het verslag van de penningmeesteresse en de kascommissie bleek, dat ook dit onderdeel van de administratie in goede handen is. De kaspositie is niet zo gun stig, hetgeen veroorzaakt is door de ho ge kosten, die de vereniging dit jaar voor het veld heeft gemaakt. De aftredende bestuursleden, de heren Bosboom en Huijser, werden bij akkla- matie herkozen, terwijl in de vakature, die onstond door het aftreden van mej. Starre veld, mej. E. de Raadt met alge mene stemmen als bestuurslid werd ge kozen. De afscheidswoorden, die de voorzit ter, naar aanleiding van haar vertrek, tot mej. Starreveld richtte, werden door de leden met een hartelijk applaus on derstreept. De kascommissie zal het komende jaar bestaan uit mej. Van Schalkwijk en de heer Van Kleef, terwijl de heren Bos boom, Egberts en Haijes zich met de samenstelling van de teams zullen be lasten. Nadat een lid, wegens contributieschuld, door de vergadering was geroyeerd, kwam de leden- en donateursactie van de afgelopen zomer ter sprake. De vereniging kwam van 50 op 70 le den, ondanks het bedanken van enkelen om studieredenen. Mej. Schuurs heeft zich bij deze actie bijzonder verdienstelijk gemaakt en de voorzitter reikte de beschikbaar ge stelde prijs aan haar uit. De vereniging zal met twee dames- en herenteams in de competitie uitkomen. Omdat het bestuur van mening is, dat de eerste klas te zwaar is voor het eerste damesteam, is verzocht om inde ling in de tweede klas. De vereniging zal voor het eerst met twee dames teams uitkomen. Voor het grootste deel zullen dit jeugdige speelsters zijn. De training begint 7 oktober. Er werd een commissie benoemd voor het organiseren van een gezellige avond, waarom de leden verzocht hadden. TENTZENDING. Belangstellenden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad, waarin de vooortzetting van de samenkomsten der tentzending wordt aangekondigd. VERHUURINRICHTING KOPPEN OPENT NIEUW MAGAZIJN. De verhuurinrichting van de heer A. B. Koppen, Dalweg 18, te Baarn, heeft met de ingebruikname van een nieuw magazijn een belangrijke uitbreiding ondergaan. De heer Koppen kan nu zijn cliëntèle alle gewenste service geven. In het overzichtelijke magazijn kan rnen zijn keuze mëken uit een groot assortiment serviezen, glaswerk, stoe len, tafels, tafellinnen en tafelzilver. Zelfs voor zilveren kandelaars, damast tafellakens, divanbedden (voor logé's), garderobekapstokken en koffiemachines (inhoud 10 liter) kan men bij de heer Koppen terecht. Alle verhuurartikelen zijn in het maga zijn overzichtelijk uitgestald en men kan ze in grote hoeveelheden in huur krijgen. Ook voor grote gezelschappen, recepties, bruiloften enz. kan men in het nieuwe magazijn goed zijn keuze maken. S.E.C. OEFENDE. Twee S.E.C.-combinaties hebben als A-elftal en B-elftal tegen elkaar ge speeld en de uitslag was 3-3. H. van Kooy, die vóór het spelen van de pro motiewedstrijden wegens wild voetbal geschorst was, heeft weer meegespeeld. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, die mogelijk perspectieven biedt voor het samenstellen van een elftal dat het wat beter zal doen dan in de eerste competitie wedstr ij den. S.E.C. A—S.E.C. B 3-3. S.E.C. 4—S.E.C. 5 10-2. S.E.C. AK.V.V.A A 0—6. S.E.C. BIJsselmeervogels B 21. S.E.C.-welpen 1S.E.C.-welpen 2 3-0. S.E.C.-welpen 3S.E.C.-welpen 4 51. 5.E.C.-PUZZELRIT. Zondagmorgen hield S.E.C. een puzzel- rit met start en finish bij hotel „Bos en Duin". Na afloop reikte de heer R. van Rouwendaal de prijzen uit. 1. Mevr. Kareisen en J. van Ginkel, 3 strafpunten. 2. G. en B. v. d. Broek (5). 3. Mej. van Delden en G. Meyer (11). 4. G. Legemaat en mej. Copier (48). 5. J. Veldhuizen en echtgenote (51). 6. Dorrestein en Balfers. De troostprijs was voor het koppel Ver- mout-Huizinga met 196 strafpunten. BELASTINGEN VISSEN BETER. Dat de Baarnse belastingambtenaren beter kunnen hengelen dan de Soester politiemannen hebben zij bewezen in de wedstrijd, die gehouden werd in de waai aan de Grote Melm. Daar haalden de 20 belastingambtenaren 578 cm vis op en de 20 politiemannen 569V2 cm. 1. K. Bakker, Baarn, 295 cm. 2. C. J. Kooy, Baarn, (196). 3. J. W. Kaspers, Soest (131V2). 4. L. Rondhout, Soest, (106). 5. W. den Hartog, Soest (103). 6. P. Dorst, Soest (98). 7. A. J. Weem, Baarn, (70). 8. A. de Raadt. Soest (56). 9. J. Boelens, Baarn (42). 10. H. L. Trappenburg, Baarn (35). 11. B. Borgst, Baarn (17). 12. R. v. d. Heuvel, Soest (16). 13. J. Willemars, Baarn (15). Dc heer H. L. Trappenburg dankte de Soester politie namens de belasting ambtenaren voor de prettige wedstrijd en hij sprak de wens uit, dat deze jaarlijkse strijd om de wisselbeker een tiaditie zou worden. WINKELIERS VERGADERDEN. Zes bestuursleden van de Soester Win keliersvereniging en 22 leden waren gis teravond bijeen om de jaarlijkse be sprekingen voor de St. Nicolaastijd te houden. Na opening door de voorzitter, de heer A. P. A. Mol, kwam de advertentiecam pagne ter sprake. Er is een slagzinnen wedstrijd gehouden en de eerste prijs werd gewonnen met ,,U wist hoe 't moest, U kocht in Soest". Met deze slagzin, die het wat afgezaagde „Koopt in Soest" vervangt, zal tot het eind van het jaar geadverteerd worden. Met St. Nicolaas wordt de jaarlijkse bonnenactie gehouden. De winkeliers in kruidenierswaren en levensmiddelen za gen liever een 1 actie, maar het werd opnieuw P/2 °/o. Een voorstel om iedere winkelier in de gelegenheid te stellen individueel extra prijzen ter beschik king te stellen werd van de hand gewe zen. Ook was er even sprake van het aantal grote prijzen te beperken en meer kleine prijzen te nemen, maar ook dit ging niet door. Wel zullen de waardebon nen in kleinere bedragen uitgegeven worden, zodat iemand die 200, wint, 20 bonnen van 10,kan krijgen inplaats van 4 x 50, Het bestuur zal bekijken of de kas het toelaat extra prijzen ter beschikking te stellen. De bonnenactie wordt van 20 november tot en met 5 december ge houden. Van 29 november tot en met 4 december mogen de winkels tot 9 uur open zijn. Ook dit jaar wordt St. Nicolaas ingehaald. Na de pauze kwam een eventuele weke lijkse markt ter sprake. Over de wen selijkheid hiervan liepen de meningen nogal uiteen, maar over het algemeen is er weinig animo te adviseren deze te houden. Soest is een lastige plaats voor zoiets omdat er geen centrum is. Van een markt kunnen ook de winkeliers profi teren, maar aan een markt in Soestdijk hebben de winkeliers van Soest-Zuid niets en omgekeerd ook niet. Een markt op twee plaatsen houden is niet goed mogelijk. Een vertegenwoordiger van de Centrale Vereniging van markt-, straat- en ri- vierhandel bood de winkeliers de mede werking van deze vereniging aan. Het is mogelijk, dat de Soester midden stand het zelf eens met een markt wil gaan proberen, maar de kosten zijn in het begin niet gering. Het moet ech ter mogelijk zijn in Soest op rendabele wijze een markt te houden, want jaren geleden ging het ook, dus is het de moeite waard het te proberen. Na lange discussies kwam men tot de slotsom, dat het niet raadzaam zal zijn het experiment te wagen, omdat Soest zich door zijn structuur niet voor een markt leent. Niet in het minst omdat er geen achterland is, zoals Utrecht, Hilversum, Amersfoort en Baarn wel hebben. DE N.V.E.V. NAAR BINNENHOF EN KOSTUUMMUSEUM. Hoewel de zon in het begin verstek liet gaan verscheen bij het naderen van Den Haag de zon, die de 50 dames van de afd. „Eemland" de gehele dag niet meer in de steek liet. Allereerst werd de ridderzaal bezocht en daarna de ministerzaal. De grote machtige schilderstukken dwongen een ieders bewondering af en de dames, rustig gezeten op de zetels van de tweede kamerleden, luisterden aandach tig naar hetgeen de rondleider hier over vertelde. Vervolgens zag men de schrijfkamer met de schilderijen van Churchill, de kroning van Koningin Wilhelmina en het portret van Jacoba van Beieren, met in de hal het enorme schilderstuk van Verboeckhoven „Hon gerige wolven". De Trèveszaal, gebouwd in 1697 in de stijl van Lodewijk XIV, werd het eerst gebruikt voor de ondertekening van het 12-jarig bestand. In deze zaal zijn prachtige wandschilderingen aan gebracht, schilderijen van alle stadhou ders en grote beelden dragen als het ware het prachtige plafond. In deze zaal worden grote diners gegeven. Tijdens zo'n diner wordt alle electrische verlichting vervangen door kaarsver lichting, zodat dan in de prachtige kro nen honderden kaarsen branden. In de Statenzaal worden de vergade- Het Tweede Kamerlid, de heer Bommer heeft, in een felle rede in de jaarver gadering van de Nationale Woningraad, ondermeer gezegd, dat de hele woning nood en eigenlijk het hele woningbe- zit in handen moet komen van het Rijk. Grote woningexploitatie-maatschappijen wil hij nog wel toestaan, maar die zullen precies hebben te doen wat het Rijk voorschrijft. Er zijn er meer die zo denken, maar zich niet zo uitlaten. Hun ideaal is alle woonruimte in bezit van het Rijk geen gepruts meer door kleine huis eigenaren, die het alleen maar om het geld te doen is en onze huishuur, via een aanslagbiljet, in de rijkskas. Ik kan eerbied hebben voor het feit, dat men zich dit als ideaal stelt, al ben ik het er helemaal niet mee eens. Het riekt mij te veel naar Moskou. Dat de heer Bommer, na 13 jaar falen van de woningbouw, dit durft te zeggen, vind ik kras en dat hij in feite de particuliere woningbouw de schuld van het ontstel lende woningtekort in de schoenen schuift nog krasser. Wanneer die particulieren nu eens niet hadden meegebouwd en wanneer er niet zoveel mensen „een eigen huis" hadden gekocht, hetgeen heer Bommer verfoeilijk vindt, was van het schamele aantal woningen, dat sedert 1945 is ver rezen, nog niet de helft overeind geko men. Wanneer de partij van heer Bommer er zo vóór is, dat de huizen door de re gering worden gebouwd, waarom doen ze het dan niet Waarom worden er dan voorschriften aan de gemeentebe sturen opgelegd waardoor het aan deze besturen onmogelijk wordt de nodige gelden te lenen Omdat de situatie van het land het niet toelaat? Dat weet ik wel, maar dat weet de heer Bommer nog veel beter. Daarom vind ik zijn getheoretiseer van weinig waarde en bovendien unfair te genover de particuliere ondernemers, die bovendien vaak onnodig in de wielen worden gereden. We kunnen het er wel over eens zijn, dacht ik, dat, wanneer de woningbouw alleen van overheidswege was geschied, het aantal woningzoekenden vele dui zenden groter zou zijn dan nu het ge val is. H. OEKMAN. ringen van de Eerste Kamer gehouden. Ook hier zaten de dames weer rustig op de zetels van de ministers naar de rondleider te luisteren, die vertelde, dat 2 leerlingen van Rubens van 1650 tot 1655 deze zaal hadden beschilderd. Na de lunch wandelde men naar de Lange Vijverberg, om een bezoek te brengen aan—het „Kostuummuseum, het kabinet van mode en smaak", gevestigd in een uit 1557 stammend patriciërs huis. Deze collectie, die ongeveer twee eeu wen bestrijkt, n.1. van het midden van de 18e eeuw tot nu toe, werd in wis selende exposities getoond. De kleding stukken zijn voor een deel in kamers op gesteld en wel zodanig, dat per vertrek meerdere kostuums worden gepresen teerd, in een voor deze tijd passende omgeving, terwijl voorts kostuums en kostuumonderdelen en juwelen in vi trines worden getoond. De linnenkamer en de keuken uit 1780 zijn ook de moeite van het bezichtigen waard. Na deze rondleiding, die ongeveer 1 uur duurde, gingen de dames gezellig theedrinken en winkelen tot 5 uur. Nog even werd een bezoek gebracht aan Scheveningen, waar de dames, beschut in de bus, zagen met welk een kracht de golven de kust beukten, waarna de te rugtocht over Gouda werd aanvaard. HEES WINT. Hees heeft opnieuw gewonnen en daar mee 6 punten uit 3 wedstrijden ver overd. Ditmaal moest U.H.S.V. het on derspit delven en de Soestenaren won nen met 4-1. Aanvankelijk was U.H.S.V. sterker en door verkeerd ingrijpen van keeper Blokland kreeg Hees een 0-1- achterstand. Hierna ging het echter wat beter, al duurde het tot rust voor de gelijkma ker gescoord werd. S. de Boer maakte er 1-1 en 2-1 van en rechtsbinnen Otten scoorde het derde doelpunt. Tenslotte maakte S. de Boer het vierde doelpunt. U.H.S.V. zag geen kans nog te doelpunten en het werd een 4-1-overwinning voor Hees.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1