KAPSALON MARCHAL. De vijfde Franse republiek geboren. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 3 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG No. 73. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Met een nog 10 °/o grotere meerderheid dan verwacht was hebben het Franse volk en de meeste van zijn koloniën zijn goedkeuring gehecht aan de nieu we Grondwet van De Gaulle. Daarmee krijgt Frankrijk een nieuwe regeringsvorm, die bedoeld is om het land een grotere politieke stabiliteit te geven, waaraan het vlak voor en na de oorlog volkomen heeft ontbroken. Het opmerkelijkste van dit voor De Gaulle zo gunstige resultaat is wel, dat hier op volkomen democratische wijze (althans wat Frankrijk zelf betreft) aan één man, aan één politieke gedachte een zo grote meerderheid en dus ver trouwen is geschonken. Ongeveer 80 °/o van de Fransen hebben met „oui" geantwoord. Tachtig van de honderd Fransen achter één man en dit nog wel nadat vele jaren lang geen enkele politieke partij in Frankrijk ooit een meerderheid in het parlement kon behalen en zelfs de dan gevormde co alities slechts op een kleine en dan nog zeer onstabiele meerderheid konden re kenen. Duidelijk is hiermee aangetoond, dat de bestaande politieke partijen in Frankrijk toch eigenlijk geen vaste grond meer vonden bij het kiezerskorps. Het Franse volk heeft duidelijk te ken nen gegeven het futloze compromis en het onvermogen tot regeren der poli tieke partijen beu te zijn. Zelfs de heftig tegen De Gaulle ge kante communistische partij, die onge veer een derde der kiezers achter zich had staan, heeft vele van haar volgelin gen niet van het „oui" kunnen weerhou den. Haar grote aanhang in Frankrijk bestond ook voor een groot gedeelte uit in andere partijen teleurgestelden, die min of meer uit dépis maar communis tisch hadden gestemd, echter zonder daarmede aanhanger van Moskou te zijn geworden. Het grote aantal voorstemmers dat in Algiers en andere delen van Frans Afrika uit de bus kwam, tot liefst 96 °/o, verwekt vreemde associaties met volks stemmingen in Hitler-Duitsland en in Rusland en andere dictatoriaal geregeer de landen. In de afgelegen, onontwikkelde gebie den weten de inwoners vaak ook nau welijks waar het over gaat, wat er met het „ja" of „neen" bedoeld werd. Zij werden ter stembus getrommeld en de daar aanwezige ambtenaren en mili tairen zullen zeker wel enige invloed hebben aangewend om het ja-biljet in de bus te stoppen. Maar in ieder geval hebben de anti-Franse partijen in Alge- rië en elders, ondanks hun gevoerde propaganda en schrikaanjaging, niet kunnen voorkomen, dat de overgrote meerderheid van de mohammedaanse inwoners naar het stemlokaal is getogen en dat is al een bewijs, dat ook deze veel geplaagde en bedreigde lieden het geharrewar beu zijn en naar een stabiel régime verlangen. Op Frans Guiné na hebben alle Franse gebieden vóór de nieuwe grondwet en dus voorlopig vóór handhaving van het Franse bestuur gestemd. Een uitslag, die niet in zo overweldigende mate werd verwacht. Sinds de oorlog verpersoonlijkte De Gaulle het vrijheidsverlangen van de Franse burger. Het is zeker vooral ook dit aureool, dat hem j.1. zondag een zo grote overwinning heeft doen behalen. De vraag is nu of hij het Franse volk ver der zal kunnen leiden in dit vrijheids besef. Want er bestaat zeker het gevaar, dat ultra-rechtse, fascistische elemen ten, zullen trachten de generaal in hun straatje te drijven om tot een autoritair bewind te komen. Veel zal afhangen van de nieuwe kies wet, die binnenkort zal worden afge kondigd. Slechts wanneer deze kieswet de mogelijkheid tot een gezonde parle mentaire oppositie openhoudt, zonder in de impotentie van voorheen te vervallen, zal men kunnen zeggen, dat De Gaulle heeft gewonnen, dat hij een gezonde vijfde republiek heeft gesticht. Daar naast zal hij een oplossing moeten vinden voor het slopende Algerijnse conflict, een oplossing, die zowel de Fransen als de Algerijnen de strijd zal doen staken. Wanneer De Gaulle weet te bereiken, dat zowel uiterst links als uiterst rechts tevergeefs zullen trachten delen van het goedwillende, aan De Gaulle vertrouwen- schenkende midden naar hun kant te lokken zal hij Frankrijk weer de ge zondheid kunnen brengen, die het zo hard nodig heeft terwille van zichzelf en niet minder terwille van de Europese volkerengemeenschap. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr. H. J. Stroband, Henr. Blaeckweg 12, tel. 2434 en dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, tel. 2705. Geopend is apotheek Soestdijk", Van Weedestraat. NIEUWE CURSUS E.H.B.O. Belangstellenden wijzen wij op de in dit blad voorkomende advertentie, waarin de nieuwe cursus voor het Een heidsdiploma E.H.B.O. wordt aangekon digd tegen a.s. woensdag 8 oktober, 7.30 uur, in het St. Jozefgebouw, Steenhoff- straat. SOESTER SPORT FEDERATIE. De S.S.F. vergadert woensdag a.s. Aan de leden zal voorgesteld worden de heer G. Reimerink tot voorzitter te benoemen en mej. B. v. d. Lugt van de S.T.C. tot bestuurslid. Tevens wordt voorgesteld dr Kuipers te benoemen als medisch ad viseur in de plaats dr Schutte, die be dankte. Er zal gesproken worden over de wenselijkheid van sportuitwisseling. De S.S.F. wil met St. Nicolaas voor de kinderen van de verenigingen feesten organiseren. De sport jeugd zal verdeeld worden in 2 groepen, die in twee zalen door St. Ni colaas bezocht zullen worden. Er zal geprobeerd worden een goochelaar op te laten treden of een ander artist zal de kinderen bezig houden. De S.S.F. ver zoekt de verenigingen vlug op te wil len geven met hoeveel kinderen ze zul len deelnemen. De S.T.C. bestaat in november 30 jaar en de S.S.F. doet aan de verenigingen het voorstel een gemeenschappelijk ge schenk te geven, zoals dat bij S.E.C. gebeurde. Dit met het verzoek een be drag te storten op rekening van de S.S.F. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag Celeritudo 1S.E.C. 1, 14.30 uur. P.V.C. 2—S.E.C. 2, 14.30 uur. S.E.C 3Amersfoortse Boys 3, 12 uur. S.E.C. 4Amersfoortse Boys 4, 14.30 u. Quick 4S.E.C. 5, 12 uur. B.D.C. 1Meervogels '32 1, 14.30 uur. A.W. 3—B.D.C. 2, 12,30 uur. B.D.C. 3's Graveland 3, 12 uur. Olympia '25 4B.D.C. 4, 12 uur. Zaterdag S.E.C. ASpakenburg A, 16 uur. S.E.C. aAmsvorde a, 14.45 uur. Quick bS.E.C. b, 14.45 uur. V.V.Z.A. b—S.E.C. c, 14.45 uur. Welpen S.E.C. 1—H.V.C. 1, 14 uur. Welpen S.E.C. 2Amsvorde 1, 14 uur. Welpen Quick 3S.E.C. 3, 14 uur. Welpen: H.V.C. 4—S.E.C. 4. E.M.M. B—B.D.C. B, 16 uur. B.D.C. aE.M.M b, 15 uur. B.D.C. b—S.D.O c, 16 uur. Actif eB.D.C. c, 14.45 uur. Welpen Quick 1B.D.C. 1, 14 uur. Welpen: B.D.C. 2—H.V.C. 5, 14 uur. Korfbal. Zaterdag E.D.O. AS.K.F. C, 14.45 uur. E.D.O. 1—S.K.F. 2. 16 uur. Zondag S.T.C. 1Soesterkwartier 4, 14 uur. E.D.O. 2Zwaluwen 4, 14 uur. Handbal. Zondag B.D.C. AOlympia A, 14 uur. E.M.M. B—B.D.C. B, 12 uur. Hockey. Zondag Dames 4Voordaan 3, 11 uur, Schr.1. Dames 1Kampong 2, 12.30 uur, Schr.1. Heren 1Kampong 4, 14.45 uur, Schr.1. Heren 2Schaerweijde 5, 11 u., Birkstr. Amersfoort 3Dames 2, 12.30 uur. Voordaan 4Dames 3, 11.30 uur. Voordaan 3Heren 4, 13 uur. Hilversum 11Soest 3, 14 uur. Zaterdag. Jeugd Meisjes BA'foort C, 14.15 uur, Schr.1. Meisjes AA'foort B, 15.30 uur, Schr.1. Meisjes CVoordaan B, 13,45 u., Birkstr. Jongens CVoordaan B, 14,45 u., Birkstr. Jongens DJongens E, 16 uur, Birkstr. Amersfoort BJongens A, 14.45 uur. Amersfoort CJongens B, 14,45 uur. SCHOOLARTSENDIEN ST. De schoolartsendienst in het district Baarn en omstreken heeft een wijziging van de gemeenschappelijke regeling verzocht om het mogelijk te maken dat ook schooltoezicht op het Baarns Ly ceum uitgeoefend wordt. Deze wijziging brengt nagenoeg geen extra kosten met zich mee. Het college stelt de raad voor akkoord te willen gaan met deze wij ziging, ook al omdat het Baarns Ly ceum door vele V:erlingen uit Soest bezocht wordt. VERNIEUWING. Het college stelt de raad voor een kre diet van 1470,te verlenen voor de vernieuwing van de dakgoten van het schoolgebouw in de Kerkebuurt, die in deplorabele staat verkeren. GESLAAGD. Voor de hoofdacte L.O. mej. W. Wou ters en de heren G. Verkleij en A. van de Valk alhier. Voor het kandidaatsexamen genees kunde 2A mej. M. Bartstra, alhier. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. Ulo-school alhier is, wegens uitbreiding, benoemd de heer F. C. van Tuinen te Amsterdam. ZAKENNIEUWS. De heer Joh. C. Groenestijn, dames- en herenkleermaker, herdenkt zaterdag 4 oktober het 20-jarig bestaan van zijn zaak. In de Torenstraat 5 begonnen, werd de zaak in een moderner pand aan de Ossendamweg hoek Schoutenkamp weg voortgezet. Aan de zaak werd toen ook een bontafdeling toegevoegd. In verband met dit jubileum houdt de heer Groenestijn d^ze maand een recla meverkoop, waarvo'or wij u verwijzen naar een in dit blad; voorkomende adver tentie. RAADSVERGADERING. A.s. donderdagavond, te kwart over zeven, komt de gemeenteraad weer in openbare zitting bijeen. OPBRENGST COLLECTE. De in Soest gehouden collecte ten bate van het reclasseringswerk heeft opge bracht 539,24. NUTSBIBLIOTHEEK SOEST-ZUID. Geopend donderdagsmiddags van 4 uur tot half 6 en zaterdagsmiddags van 3 uur tot half 5. Nieuwe jeugdboeken. Bottema, Een Hollandse jongen in Arizona. Broek man, De toverende tweeling. Egge- mont, Kleine Bever, de Owaga Indiaan. Fabrice, Het geheim van de Levia than. De Jong, Storm over het wad. Van de Kop, Spel van droom en werkelijkheid. Laurey, Tovertje Ko nijn en Haasje Rep je. Lunt, Dun- kie. Lynch, Ethne en haar viool. Van de Molen, Van een aap en een kat en een orgeltjesman. Van Rossum, Jaap gaat op stap. Schmidt, Wiplala. Whitney, 3 Meisjes op één kamer. De Nutsbibliotheek Soestdijk is geopend disdagsmiddags 3-5 en 7-9 en Vrijdags middags 3-5 en 7-9 uur. SHOT IN DE COMPETITIE. Shot zal met 5 teams plus 2 junioren teams deelnemen aan de competitie, die in november begint. Het eerste team (B. van Haarlem, Wiss, Daselaar) speelt in de eerste klasse. Het tweede team (Van Doorn, Radema ker, Overgoor) speelt in de tweede klasse. Het derde team (Hoyng, Weegberg, Van Elteren) speelt in de derde klasse. Het vierde en vijfde team spelen even eens in de derde klasse. De competitiewedstrijden worden op za terdag en zondag gespeeld. HERFSTRIT. Zondagmiddag organiseert de Bromfiets club een herfstrit over 50 km. De start is bij hotel Bos en Duin, te 14.30 uur. DE POLITIE HAD GEEN SUCCES. De Soést-Zeist-combinatie politievoetbal heeft in Katwijk geen kans gezien de beker te bemachtigen, die gewonnen kon worden door het sterkste elftal van het district west. Dit bleek Luctor uit Den Haag te zijn. De heer H. G. Scholtmeijer, voorzitter van het district west, reikte na afloop van de wedstrijden de prijzen uit. De uitslagen zijn Luctor (Den Haag)Soest-Zeist 2-1. R.S.D.A. (Amsterdam)Velsen 0-2. LuctorVelsen 0-0. R.S.D.A.Soest-Zeist 2-4. LuctorR.S.D.A. 6-1. VelsenSoest-Zeist 3-1. Luctor en Velsen hadden na afloop elk 5 punten. Strafschoppen moesten toen beslissen en Luctor was hiermee het gelukkigst. 1. Luctor. 2. Velsen. 3. Soest- Zeist. 4. R.S.D.A. Uit Soest speelden de heren Ten Hove, v. d. Veen, De Bruin, Van de Weerd en Den Hartog mee. M.A.C.S. De Motor- en Autoclub Soest vergadert op dinsdag, 7 oktober in restaurant Zon- neheuvel. Het voornaamste agendapunt vormt de bespreking van de wildavond, die jaarlijks gehouden wordt. Op de Schrikslaan was een dames- en herenkapsalon, waar mevrouw Marchal de dames verzorgde en de heer Mar chal de heren van hun haar afhielp. De herensalon is verhuisd naar de Sophialaan en de damessalon wordt voortgezet door de heer Marchal jr, fraaid wordt, kunnen op zeer moderne wijze uitgevoerd worden en droogkap- pen met gelaatskoeling gaan tropische temperaturen tegen. Er zullen dames komen om een per manent, maar waarschijnlijk zal dan door de heer Marchal op vernuftige Uit de achterbakse wijze waarop onze regering met de 37 verstekelingen uit Indonesië omsprong, spreekt duidelijk, dat zij zich bewust was, dat terugzen ding van deze mensen naar het land waaruit zij vluchtten, bij het grootste deel van ons volk niet in goede aarde zou vallen. Daarom moesten blijkbaar deze 37 mensen, zonder er enige rucht baarheid aan te geven, nog juist voor het vertrek van de Johan van Oldebar- neveld op deze boot worden gezet. Weg er mee Laat de protesten in dag- en weekbladen nu maar komen. Ze zitten op volle zee, over een paar weken is het lawaai over de uitzetting wel geluwd en geen mens denkt meer aan die 37 teruggejaagden. Ik hoop van harte, dat onze regering zich hierin vergist, want wat wij tegen over deze mensen en van meerdere hun ner reeds in Nederland verblijvende fa milie met die uitzetting doen, vind ik een grote schande. Zelfs als het waar is, dat er onder deze mensen één is, die met de justijtie in aanraking is geweest. Ontstellend vind ik de luchthartigheid in de verklaring van de regering, dat, naar haar overtuiging, de mensen bij hun terugkeer in Indonesië niet bevreesd behoeven te zijn voor represaille-maat regelen. U zult het, na acht jaar ervaring met wat de Indonesiërs onder „Merdeka" verstaan, toch wel met mij eens zijn, dat je lichtelijk daas moet wezen om zo iets te geloven. Afgezien van het feit, dat besprekingen met de Indonesische regering over toe lating „zonder gevolgen" waardeloos zouden zijn, mag men aannemen, dat er in het geheel geen besprekingen zijn gevoerd. Een Indonesische minister heeft im mers reeds verklaard, dat die 37 vluch telingen Indonesië niet binnenkomen wanneer zij geen geldige papieren heb ben. Dan zal het er dus nog van komen, dat de Van Oldebarnevelt de mensen weer mee terug moet nemen van de reis naar Australië en kan de Stoomvaart- Mij. „Nederland" straks een rekening indienen voor 37 retourtjes Amster- dam-Melbourne. H. OEKMAN. die in Utrecht en Amsterdam het al lernieuwste op het gebied van dames- kappen vergaarde en mee naar Soest dijk bracht. De twee salons werden één en het bescheiden uiterlijk van de zaak is beneden de stand van het innerlijk, want daar kunnen negen dames tege lijk terecht in een aantrekkelijke sa lon door de Indola zo ingericht dat niets ontbreekt. Wassen, watergolven, permanent en al die andere dameszaken waarvoor de echtgenoot graag het geld geeft omdat zijn vrouw erdoor ver- wijze aangetoond kunnen worden dat het haar van nature krult en dat is toch wel de hartewens van iedere vrouw. Op 30 september is de zaak heropend. Belangstelling werd getoond door be zoek en bloemen. Op 1 oktober is de heer Marchal begonnen en over enkele dagen zal hij op volle kracht k'innen draaien want dan komt een as.sistente hem helpen het uiterlijk van de dames uit Soestdijk op vakkundige wijze te verfraaien. KAMPIOENSCHAPPEN VAN DE ZWALUW. De kampioenen van het seizoen 1958 zijn bekend en H. Gorissen won met 15213 punten definitief de D. Waal-wisselbe ker. De wisselbeker voor de jonge dui ven werd definitief gewonnen door C. van Soest met 15068 punten. Vitesse-hok 1. C. van Soest, 393.79 pnt. 2. H. Gorissen (352.08). 3. G. M. Dui- ser (310.88). 4. J. Rauch (303.95). 5. Jac. Wijnands (301.79). Duif kampioenen Vitesse 1. H. Gorissen, 278,65 pnt. 2. H. Gorissen (232,96). 3. G. M. Duiser (211.26). 4. A. J. v. Dorre- stein (196.24). 5. C. v. Soest (192.84). Fond hok 1. H. Gorissen, 248.15 pnt. 2. G. M. Duiser (219.73). 3. A. J. v. Dor- restein (201.86). 4. C. van Soest (196.57). 5. J. van Breukelen (158.11). Duif kampioen fond1. H. Gorissen, 163.6 pnt. 2. H. Gorissen (148.28). 3. J. van Breukelen (124.73). 4. H. Goris sen (123.83). 5. G. M. Duiser (109.86). Kampioen oude duivenvluchten 600.23 punten. Jonge duiven hok 1. P. de Bes, 292.66 pnt. 2. H. Gorissen (288.01). A. Snijders (284.47). 4. C. van Soest (274.71). 5. J. Rauch (272.26). Duif kampioen jonge duiven 1. P. de Bes, 233,36 pnt. 2. W. Grift (189.68). 3. H. Gorissen (169.86). 4. H. Gorissen (167.84). 5. J. Blijleven (155.43). Generaal oude en jonge duiven 1. H. Gorissen, 888.24 pnt. 2. C. van Soest (865.07). 3. A. J. van Dorrestein (760.19). 4. J. Rauch (680.08). 5. P. de Bes (660.14). Navlucht hok 1. H. Woudstra, 236.25 pnt. 2. A. J. van Dorrestein (226.25). 3. V. Reijerse (214.—). 4. J. v. d. Brakel (204.47). 5. A. v. d Pol (191.50). Duif kampioen navlucht1. V. Reijerse, 189,52 pnt. 2. H. Woudstra, (174.49). 3. J. v. d. Brakel (161.67). 4. Mevr. Huis- kes-v. Drie (143.37). 5. G. Haks (113.71). HET SLACHTHUIS. De bestrating op het terrein van het slachthuis laat veel te wensen over en vraagt om vernieuwing. De hieraan ver bonden kosten zullen ongeveer 8000, bedragen en B. en W. stellen de raad voor het werk uit te laten voeren.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1