FOTO Sun bal m Van EiAen 3 Hoofdsteden van 3 Benelux-landen. FALCON Regenkleding Gazelle - Raleigh SOEST. VENEMA In één Uw ha gaaf e na nde n z cht acht 1 RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH handen hamea-geleiEEMHI DERDE BLAD fUGERS RIJWIELEN N.V. Wasserij „GELRIA" Bruoc selle. Brussel is ouder, aanzienlijk ouder zelfs dan Amsterdam. Hier, op drassige grond (bruoc) hadden begin der 10de eeuw de frankische monarchen een woning (selle). De kerk ter plaatse van de te genwoordige St. Gudule bewijst reeds het belang der behuizing. De zuster van Otto I bracht Bruocsella als bruidschat aan de hertog van Lot haringen; haar kleindochter huwde de graaf van Leuven. Deze plaats moest echter reeds omtrent 1251 als residentie plaats maken voor Brussel. Brussel's voorrechten en privileges werden reeds door de hertogen van Brabant ettelijke malen geschonden en Brussel werd ge wikkeld in een verwoestende krijg met Vlaanderen. Reeds daardoor begon de heerschappij van Bourgondië, die on der Philips de Goede en Karei de Stou te bij tournooien, optochten en maal tijden tot overdadige weelde en ver maak overgingen. Hier waren naast het hertogelijk pa leis de vorstelijke woningen der ede len Egmond, Oranje, Croy en andere. Karei V maakte Brussel tot hoofstad der Nederlanden, maar zijn beide land voogdessen, zijn tante Margaretha en zijn zuster Maria van Hongarije hiel den verblijf resp. te Mechelen en te Leuven. Onder Philips II resideerde Margaretha van Parma echter te Brus sel, waar zij Alva de macht overdroeg. Toen Philips II aan de aartshertogen Albertus en Isabella het bewind af- SOESTER SCHAAKCLUB. De Soester Schaakclub hield haar jaar lijkse algemene vergadering onder voor zitter H. de Graaf. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat het le denaantal constant bleef op 34. De voorzitter meende, dat in Soest nog minstens een zelfde aantal huisschakers te vinden zou zijn en wekte de leden op deze uit hun isolement op te hef fen en naar de club te brengen. Uit het verslag van de wedstrijdleider bleek, dat Soest het in de competitie van de Sticht-Gooisc- Schaakbond deze v/inter niet slecht gedaan heeft. Het le tiental werd derde in de 2e klas, het 2e tiental no. 4 in de 4e klas. Kampioen van de club werd ditmaal de heer Sam- som, die daarmee voorgoed de wissel beker in handen kreeg met een harte lijke gelukwens van de voorzitter. De penningmeester, de heer Mud, werd bij monde van de heer Boesjes gecompli menteerd voor zijn accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing traden af de secretaris, de heer Van Munster, wegens drukke werkzaamheden en de wed strijdleider, de heer Gorter wegens ge zondheidsredenen. Tot secretaris werd gekozen de heer H. Schreuder, een oud gediende der club, die, ondanks z'n 82 jaren dit werk nog od zich wilde nemen. Tot opvolger van de heer Gorter werd met algemene stemmen aangewezen de voor Men kan zich moeilijk drie hoofd steden van nauw verbonden landen voorstellen, die èn in- èn uitwendig zo zeer verschillen als Amsterdam, Brus sel en Luxemburg. Was Brussel de ze tel van het steeds uitgebreider Bour gondische bezit, Amsterdam daarente gen de langzaam omhoog komende handelsstad van allure, Luxemburg (Lut- zelburg) bleef, ook nadat zijn vorsten de Duitse keizerskroon gingen dragen, een stad om een bij uistek sterke burcht heen, weliswaar met ontzag bezien ook in moderne tijden, maar stad, hoog en laag zonder hoofse allures, zonder weel derige pretenties. Brussel en Amsterdam beschikten over omvangrijke paleizen, het eerste van de hertogen, later koningen, van hun overdadige rijke Zuidnederlandse ge bied en hun edelen, het laatste van kooplieden, veelal met slechts eigen kleding de stad binnengetrokken, doch die zich door energie en doorzicht for tuinen verwierven en uitgaven. Dank zij hen konden Jacob van Cam- pen en zijn tijdgenoten bouwen, Rem- brandt zijn kunst voor eeuwen vast leggen. In Luxemburg niets, althans weinig van dit alles; er was geen af zonderlijk heer in dit deel van het bourgondische, zo kunstrijke gebied. Brussel was een kruispunt van vele belangrijke wegen; de handel mocht er evenzeer als de industrie, achter blijven bij Antwerpen - naast de ede len verschenen ook hier regenten, die zich voelden als de burgemeesters der noordelijke steden dit deden. Amsterdam. Amsterdam ontstond door de noodza kelijkheid, die de heren van Amstel gevoelden om een sterkte in de rivier de Amstel te bouwen. Visserij was oorspronkelijk hoofdmiddel van bestaan, spoedig verdrongen door de handel, die een der heren Gijsbreght deed op treden tegen de op zeeroof beluste Lübeckers, de latere tegenstanders van Amstelredamme in de Hanze. Floris V verleende een eerste handvest; de plaats kreeg' poorters tegen Kennemers en Waterlanders en werd door Willem IV uit het huis van Henegouwen tot vrije stad verheven, slechts drie jaren nadat (1342) het mirakel zich vertoonde. Amsterdam werd lid van de Hanze, steeds groter werd het aantal der hou ten huizen, twee achtereenvolgende ke ren, in 1421 en 1452 brandde een groot deel der stad af en werd in steen her bouwd. De ommuring van de stad, die zelfs een grote vloot bouwde voor Span je, werd voltooid; steeds sterker poor ten gebouwd, vooral tegen de utrecht sen. Maximiliaan stond haar toe de keizerskroon boven haar wapen te dra gen. Zij nam onder oranje's stadhou- schap een belangrijke plaats in tijdens voorspel en uitbreken van de 80-jarige oorlog, maar hield lange tijd de spaanse zijde. Dientengevolge en ook omdat zij later dan Den Haag in 1813 Napoleon de rug toekeerde, werd zij wel hoofdstad der zeven provinciën en van Neder land, echter geen residentie. Te rijk De stad was reeds groot en rijk in 1585 toen Antwerpen door de Spanjaarden werd ingenomen. Vele aanzienlijken we ken uit en dat waren niet de minst ondernemenden. Zij hadden deel aan de Oost- en de Westindische Compag nie, welke gebouwen er nog staan. Zij stichtte mede de beurs en de wis selbank; zij zagen het nieuwe raad huis verschijnen op de Dam (thans ko ninklijk Paleis); zij hielden voet bij stuk toen de franse koning Lodewijk XIV in 1672 ons land binnenviel. Amster dam werd een centrum van de Euro pese geldhandel. Het werd eigenlijk in de 18de eeuw te rijk en verloor daardoor aan kracht. Het was middelpunt van de strijd tus sen patriotten en prinsgezinden, die de franse overheersing met zich bracht. Na 1813 herkreeg Amsterdam pas ge leidelijk zijn oude geestkracht. Maar dank zij Willem I onstonden directe verbindingen met zee; eerst het Groot Noordhollands kanaal, daarna het Noord zeekanaal werden gebouwd. Amsterdam werd middelpunt van de handel op T^ederl. Indië; goederen- en effecten beurs stegen in belangrijkheid. stond was de vroeger zo grote stoffe lijke welvaart in Brussel reeds achter uitgaande; als handelsstad had Brussel alle betekenis verloren. Slagveld van Europa. Gelijk België in de loop der eeuwen europees slagveld werd, zo ondervond Brussel menig militair avontuur in 1578 door het dubbelhartig gedrag van de zoon van Egmond; de jaren daar na door de aanvallen van Parma, waar onder het tenslotte bezweek. Als hoofd stad der Spaanse Nederlanden wefd de nog altijd fraaie en vorstelijke stad in 1695 en in 1746 door franse troe pen zwaar beschoten. Als hoofdstad der Oostenrijkse Nederlanden werd de stad gestraft door velerlei verzet en door de Brabantse opstand tegen Jozef II's hervormingen. Gedurende de Franse tijd trokken voortdurend legers naar en door Brussel, het laatste tijdens de slag bij Waterloo, gedurende welke Wel lington er zijn hoofdkwartier had. Het Congres van Wenen verenigde zuid met noord onder Willem I; diens zoon was er vertegenwoordiger van zijn vader. Hij woonde in het oude Brabantse pa leis, dat tijdens zijn verblijf geheel afbrandde. Brussel, reeds tot een grote stad met moderne neigingen uitgegroeid, trok de voorsteden tot zich. Het Bois de la Lambre werd in steeds ruimer con touren opgenomen. Zijn straten werden brede verkeerwegen; het ging reeds een klein Parijs gelijken. Leopold II richtte zijn exotisch getint verblijf van Tërvueren in en trok internationale samenkomsten tot zich. Naast Bern veroverde Brussel zich een internatio- voor dames en heren. Nieuwe wintermodellen. Hofleverancier. F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 nale positie. Maar met de eerste vre desconferentie faalde de stad der vele tentoonstellingen van mondiale aard. Ontmanteld Gibraltar. En Luxemburg Dit ten dele op een rots, ten dele in een smal bochtig dal aangelegd „Gibraltar van het noorden", werd, ondanks militaire sterkten, vele malen belegerd en ingenomen. Reeds tijdens de middeleeuwen en tijdens de lange strijd tussen Karei V en Frans I van Frankrijk. Tijdens Lodewijk XIV, eens zelfs in volle vredestijd. Tijdens de revolutie-oorlogen. In 1867 werd het, in verband met de oplossing der Luxemburgse kwestie, van zijn versterkingen beroofd, 'n ver plichting, die het aarzelend nakwam. Maar nu is het een mooie, schilder achtige hoofdstad, waarheen vreemde lingen komen om van het prachtig hoog en laag te genieten. En waar de Kolen- en Staalgemeenschap zich reeds twee jaar goed gevoelt in haar voor lopig tehuis. heer Samsom. Tot commissaris van ma teriaal werd gekozen de heer C. v. Dijk. De voorzitter dankte de aftredenden, in het bijzonder de heer Gorter, die meer dan 20 jaren de club zo uitstekend heeft geleid. Hij stelde voor hem als adyiserend lid in het bestuur op te nemen en sprak de hoop uit, op deze wijze nog dikwijls van diens grote er- KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 NIEUWBOUW HARTWEG. Het gedeelte van de Hartweg' waar ze ven gemeentewoningen in aanbouw zijn, moet verbeterd worden. B. en W. ach ten het nodig dat de straatverlichting verbeterd wordt, het verbreden en be straten van de rijweg met parkeer- strookje langs de rijweg. Er zal een hoofdriool gelegd worden en de nieu we woningen worden hierop aangeslo ten. De totale kosten worden geraamd op 27.000. Het college stelt de raad voor een krediet beschikbaar te stellen. J ruw of schraal BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag (behalve zondagmiddag) draait in het City-thea ter de film Nina met Karlheinz Böhm en Anouk Aimée. Toen Wenen een tiental jaren geleden nog gevierendeeld was en onder toe zicht van Amerikanen, Russen, Fransen en Engelsen stond, ontmoette de jour nalist Frank Wilson daar een Russisch meisje dat voor het persbureau Tass werkte. Nina wordt bespioneerd door haar chef, die niets moet hebben van alles wat de westerse wereld betreft. Als hij merkt dat de Amerikaan en het meisje elkaar heimelijk ontmoeten, tracht hij haar het leven onmogelijk te maken. De Rus gaat nogal rigoureus te werk en hij deinst niet terug voor een moordaanslag op Frank. Deze wordt hiervan niet het slachtoffer maar zijn vriend. Frank vermoordt op zijn beurt de Rus en dat brengt moeilijkheden voor het verliefde paar. Nina verdwijnt door een gefingeerde zelfmoord. Frank krijgt een ongeluk, maar alles komt op z'n pootjes terecht als Wenen weer vrij is. Zondagmiddag de dwazen Stan Laurel en Oliver Hardy als Robison Crusoe en Co. Ze denken een grote erfenis te krijgen, maar het wordt een enorme schuld. Om die te ontlopen gaan ze er vandoor op en motorjacht en ko men terecht op een onbewoond eiland. Andere vluchtelingen verschijnen en al le leven prettig met elkaar tot blijkt dat er uraniumertsen op het eiland zijn. Dan wordt het een janboel en Laurel en Hardy worden tot de strop VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1958. veroordeeld. Het vonnis moet natuur lijk nóg voltrokken worden, maar het is de moeite waard te gaan zien hoe de natuur de twee arme dwaze tege moet komt. Van maandag tot en met woensdag „Het huis onder Verdenking" met Ma- deleine Robinson en Erich von Stro- heim. Een jonge conciërge van een Parijs woonhuis is zo'n aantrekkelijke dame dat de halve buurt ruzie om haar maakt. Als door haar verzuim een kind dood valt wordt de sympathie woede en als de jonge vrouw kort daarop dood in haar kamer gevonden wordt dan is er stof genoeg voor een buitengewoon span nend filmverhaal met een verrassende ontknoping. Donderdag de kostelijke comedie „Het gebeurde in Venetië" met Katherine Hepburn en Rossano Brassi. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2O3O Betaling in overleg. T.B.C.-BESTRIJDING. De Provinciale Utrechtse Vereniging tot bestrijding van tuberculose verzocht in augustus aan de Soester gemeente raad een subsidie van 25 cent per in woner, ter dekking van de niet-gesub- sidieerde kosten, verbonden aan de bouw van een nieuw consultatiebureau te Amersfoort. Dit zou voor Soest neer komen op 6500,Het college heeft veel waardering voor het werk van deze vereniging, maar men mag zich afvra gen of het verantwoord is medewer king te verlenen daar er helemaal geen financiële gegevens bekend zijn en de vereniging - die niet over eigen mid delen beschikt - gebruik moet maken van de mogelijkheid dat het rijk de rente en aflossing voor zijn rekening neemt. varing te mogen profiteren, welk voor stel met algemene stemmen werd aan vaard. Ten slotte deelde de heer De Graaf nog mede, de eerste weken niet aanwe zig te kunnen zijn wegens zijn benoe ming tot leider van de Nederlandse ploeg, die op de komende schaak-olym piade te München ons land zal verte genwoordigen. Met een gezellig partij tje schaak werd deze 36e jaarvergade ring besloten. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN SOEST. Mevr. Felix-Schut en de heer J. H. van Breukelen zijn Soester tenniskampioe nen in het enkelspel. De wedstrijden om deze titels en die van het dubbelspel zijn dit week-end gespeeld. Dames-enkel, halve finale mevr. Felix-mevr. Reimerrnk 6-4, 6-2. Mevr. v. Breukelenmej. Bosch 6-4, 3-6, 7-5. In de finale versloeg mevr. Felix mevr. f 0 E^^SIOOmwaSS£8u Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. Van Breukelen met 6-1, 6-2. Heren-enkel, halve finale G. J. Esen- damG. W. Geytenbeek 6-3, 3-6 6-1. J. H. van Breukelen-L. Hornsveld 6-4, 4-6, 9-7. In de finale versloeg J. H. van Breuke len G. J. Esendam met 7-5, 4-6, 6-4. In de finale van het dames-dubbelspel versloegen mevr. Felix en mevr. Rei- merink mevr. Goedkoop en mevr. Van Breukelen met 8-6, 5-7, 6-3. In de finale van het gemengd dubbel spel versloegen mej. A. Bosch en G. Geijtenbeek mev. Goedkoop en G. J. Esendam met 6-2, 6-4. In de finale van het heren-dubbelspel versloegen J. H. van Breukelen en J. Verhoèven F. Baptist en G. Geijtenbeek met 6-4, 7-5. In de finale van het dames-dubbelspel (combinatie sterk-zwak) versloegen mevr. Felix en mej, J. v. d. Poll mej. Bramsleven en mej. C. Rupert met 6-0, 6-3. In de finale van het gemengd-dubbelspel (combinatie sterk-zwak) versloegen mej. Van Brummelen en G. Geijtenbeek mevr. Felix en B. Vriens met 7-5, 5-7, 6-3. Finale meisjes-enkelspelStans Hop- penbrouwers-Hannie Somelius 6-2, 6-2. Finale jongens-enkelspel H. van Es-R. van Zadelhoff 2-6, 1-6. te ffl _r*f- Aew r "«o In ons nummer van 26 augustus heb ben wij onderstaande vraag van W. J. reeds beantwoord. Op ons verzoek ont vingen wij een volledig antwoord op deze vraag, dat wij hieronder laten volgen. W. J. Van een in gemeenschap van goederen gehuwd echtpaar overleed de vrouw. Er zijn 5 volwassen kinderen. Het bezit is 15.000,Hoe groot is het bedrag, waar elk der erfgenamen recht op heeft en wat is aan successie recht verschuldigd AntwoordDe nalatenschap bestaat uit de helft van het bezit en bedraagt 7500,De andere helft is voor de langstlevende echtgenoot. Deze krijgt er een kindsdeel bij, t.w. 1250,in totaal 8750,Voor de weduwnaar is vrijgesteld een bedrag van 10,000. Voor de meerderjarige kinderen, die of grotendeels op kosten van de over ledene werden onderhouden, of ouder zijn dan 60 jaar en hetzij tengevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in de eerstkomende 3 jaren buiten staat zullen zijn om met arbeid, die voor hun krachten berekend is, 1/3 te verwerven van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen van gelijke leeftijd in staat zijn aan inkomen uit arbeid te verwerven 5000,Is dit niet het geval, dan bedraagt dit be drag voor hen 3000, Dit laatste bedrag is zoals u ziet reeds .meer dan de hun toekomende uitke ring, zodat in het onderhavige geval niemand der erfgenamen successierecht behoeft te betalen. Sportman. Welke speler of oud speler van een vertegenwoordigd elf tal van de K.N.V.B. heeft de meeste doelpunten gescoord in één officiële interlandwedstrijd AntwoordLeen Vente en Jan Vos hebben ieder in één wedstrijd 5 doel punten gemaakt. De eerste op 13 maart 1934 in een wedstrijd Nederland-Bel - gië (9-3) in het Olympisch stadion te Amsterdam. De heer Vos in 1912 in een wedstrijd Nederland-Finland (9-0). G. V. Wat is de betekenis van tap toe AntwoordEen taptoe is een avond signaal, dat vroeger de soldaten uit de café's naar de kazerne riep (tap kraan, toe dicht). Thans militaire muziek met begeleiding van hoornbla zers en trommelslagers. C. G. B. Kunt u rnij helpen aan een lijst van de 333 nog resterende kastelen, of nog liever aan die van de 2311 kas telen, die Nederland vroeger telde Antwoord Er bestaat een statistisch overzicht, uitgegeven door de Neder landse Kastelenstichting, dat getallen geeft. Een volledige lijst van de 2311 kastelen bestaat niet, maar over de 333 nog bestaande verschaft genoemde sta tistiek en verder het boekje „Kastelen in nood" door kol. P. J. Droog, P. H. Pelser en A. L. J. M. Schellart (uitgave De Bezige Bij) interessante gegevens. W. V. Legt een (kat)uil eieren of brengt hij jongen ter wereld Antwoord Een uil is een nachtroof vogel en legt dus eieren. Deze zijn wit en bijna geheel rond. Het aantal vari eert van 2 tot 10. Tot de groep kat uilen of gladkoppen behoren de kerk uil, de bosuil, de steenuil en de sneeuw- uil. De andere soorten zijn ooruilen. T. K. Hoe maakt men een scheur in een keulse pot dicht? Antwoord Die scheur kunt u dicht maken met paraffine. Aan de buiten kant dient men die scheur te bestrij ken met vuurlak. W. K. Is het juist, dat een levens verzekering ingaat op het moment dat het formulier wordt ingevuld Antwoord Toen u de aanvraag in diende, had u kunnen lezen, op welke datum de verzekeriing zou ingaan. Van die datum af bent u verzekerd. Als de agent gerechtigd is de premie te ont vangen en hij tekent voor ontvangst, dan is alles in orde en mocht u over lijden voordat u de polis ontvangen hebt, dan wordt er uitbetaald, tenzij blijkt dat de door u verstrekte gegevens (over gezondheid enz.) niet juist zijn opgege ven. Waarom vraagt u niet eens aan de directie van de verzekeringsmaat schappij waar uw polis blijft. C. de J. Blijven groenten en vlees enz., welke geweckt zijn, dezelfde voe dingswaarde behouden, ook al is het drie jaar geleden Weckgroenten en vlees gaan bij bewaren niet achteruit, met uitzondering van het vitamine C. Vitamine C komt in vlees vrijwel niet voor (alleen lever), in geweckte groenten in kleine hoeveel heden. Na een jaar bewaren is ongeveer een kwart van de oorspronkelijke in de weckgroente aanwezige vitamine C over. J. D. S. Gaarne wilde ik weten, hoe de spaanse benaming luidt voor de munteenheid van de Philipijnen. AntwoordDeze luidt peso. B. M. Heeft een pensioengerechtigde Nederlander in Duitsland woonachtig, recht op ouderdomsrente Antwoord Ja, indien u een rentekaart hebt, kunt u de rente aanvragen op het kantoor van de Raad van Arbeid, waar die rentekaart is afgegeven.

Soester Courant | 1958 | | pagina 9