SOEST. Hedennacht brak een hevige brand uit. IN DE HOEK. DINSDAG 7 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG No. 74. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een felle brand heeft vannacht een stenen schuur, een bergschuur en een hooiberg aan de Peter v. d. Bremerweg in vlammen doen opgaan. De brand werd om twee uur gemeld door een bewoner van de Van Lennep- laan. De bewoners van de boerderij, het .echtpaar J. R. Kok, hadden niets ge merkt en moesten door de politie ge wekt worden. De brand is ontstaan in de stenen schuur, die 6V2 meter van het woonhuis stond. Daarin bevonden zich enkele zeugen en. 25 biggen. Er brandde een kooldraadlamp ter verwarming van de biggen en waarschijnlijk heeft deze lamp de brand veroorzaakt. Een zeug en een beer wisten uit te breken, 2 zeugen en de 25 biggen kwa men in de vlammen om. Vijftig balen stro, 5000 kilo hooi, 1000 bos haver, een tractor en landbouwgereedschap gingen mede verloren. De brandweer bluste met twee nevel spuiten en de motorspuit en door de gunstige wind liep het huis geen ge vaar. Tegen acht uur was men met het blussingwerk gereed. Verzek -ring dekt de schade. KOMT ER EEN BEJAARDENCENTRUM? Uit een enquete, onder bejaarden ge houden, en uit de oprichting van de vereniging Rustenburg, is het college gebleken, dat er behoefte bestaat aan woonruimte, die speciaal geschikt is voor bejaarden. Een commissie van ad vies heeft de mogelijkheden op dit ter rein bekeken en rapport uitgebracht. Het college acht het noodzakelijk bij toekomstige bebouwingsplannen Teke ning te houden met kleine groepen wo ningen voor bejaarden, verspreid over de gemeente en daarnaast is het zeer gewenst te komen tot een bejaarden centrum met verzorgingshuis. Om deze plannen te verwezenlijken wil het college een plaatselijke stichting in het leven roepen, die de exploitatie van een verzorgingshuis en de daarbij behorende woningen op zich neemt. Deze stichting kan zich dan aansluiten bij de Nederlandse Centrale voor Huis vesting van Bejaarden, die de bouw op zich neemt. Als erkende centrale kan zij rekenen op toewijzing van bouw volume, subsidie en financieringsmoge- lijkheden. De plaatselijke stichting huurt dan grond, de gebouwen en de inventaris van deze centrale en exploi teert het geheel. B. en W. hebben de raad een ontwerp- stichtingsacte voorgelegd. VERHUUR VAN VILLA. Aan de fa Mirani werd de villa Colen- zo met bijbehorend erf door de gemeen te verhuurd voor 1500.per jaar. Het huis werd gedeeltelijk voor be woning gebruikt en gedeeltelijk voor vestiging van een industrie van dia- rnantgereedschappen. De huurders wil len hun industrie overbrengen naar Putte in Noord-Brabant en hebben het college verzocht het pand nog 3 maan den (13 oktober tot 13 januari) te mogen huren voor gedeeltelijke bewoning en gedeeltelijk gebruik als kantoorruimte, omdat de machines al grotendeels naar Putte zijn overgebracht. Het college stelt de raad voor dit verzoek in te willigen. HUURCOMMISSIE. Iü 1Ö55 is één huüfcommissie ingesteld, dië 3 jaar zitting zou hebben. De com missie had tot taak inplaats van het college beslissingen te nemen op inge diende verzoeken van de huurders tot vervallenverklaring van de 5 °/o en 25 °/o huurverhoging en op ingediende verzoe ken van verhuurders öffl deze verho gingen wel toe te kennen als de nodige reparaties verricht waren aan de wo ningen, die niet voor huurverhoging in aanmerking kwamen omdat ze in min der goede staat verkeerden. De commis sie bestond uit twee kamers, 1 voor Soesterberg en 1 voor Soest. De zittings periode eindigde op 29 september en het college stelt de raad voor de vol gende inwoners van Soest en Soester berg voor de komende zittingsperiode te benoemen mr C. J. van Arkel, Soest, voorzitter J. P. M. Geurts, Soesterberg, vice-voor- zitterL. van Leeuwen, Soest, vice- voorzittermr J. van Haselen, Soes terberg, vice-voorzitter B. v. d. Fevst Soest, lid-huurderG. v. d. Wansum, Soest, lid-verhuurderR. v. d. Berg, Soesterberg, lid-huurderC. Top, Soes terberg, lid-verhuurderA. P. v. d. Dijssel, Soest, plaatsvervangend lid huurder J. D. L. Zoetelief, plaatsver vangend lid-verhuurderJ. J. J. Cra- mer, plaatsvervangend lid-huurder J. Mensink, plaatsvervangend lid-verhuur der. SNELLE SOESTER DAME. Fanny Blankers-Koen kon heel hard lo pen, maar mevr. M. H. Luyten-Dooren- spleet uit Soestdijk kan enorm snel met de schrijfmachine overweg. Zij nam deel aan de nationale schrijfmachine kampioenschappen. Winnares werd mej. Th. Weevers met 482 aanslagen per mi nuut. Derde werd mevr. Luyten met 457 aanslagen per minuut. GELE PLAAT. Per 1 oktober moeten de bromfietsers hun brommer voorzien hebben van een gele plaat aan de voorzijde van hun brommer, die 16 cm. lang en 6 cm. hoog is. Deze plaat moet aan beide zijden goed zichtbaar zijn, zodat vele brom fietsers zelfs twee platen moeten aan brengen. Er zijn nog mensen, die deze platen niet aangebracht hebben en zij dienen te bedenken, dat de politie wel enige tijd soepel kan zijn, maar dit kan niet blijven, zodat er spoedig pro cessen-verbaal zullen vallen. De pla ten dienen om de politie en het weg verkeer duidelijk het onderscheid tus sen fietsen en bromfietsen te laten IJKWET. Eens in de twee jaar moeten gewichten, maten, weegschalen en weegtoestellen geijkt worden. Deze herijking was op 1 oktober afgelopen en alles wat goedge keurd werd kreeg een letter x. Bij controle door de politie is gebleken, dat velen zich van deze herijking wei nig aangetrokken hebben. Tegen een tiental zakenlieden werd proces-ver baal opgemaakt omdat de letter x ont brak. Later werden nog 5 processen-verbaal opgemaakt. GEEN ONTEIGENING. In mei besloot de raad tot onteigening van gronden tussen de Talmalaan en de Dalweg om een bouwplan te kunnen uitvoeren ter leniging van de woning nood. Inmiddels zijn de gronden bij no tariële akte aan de gemeente overge dragen, zodat de onteigening niet meer nodig is en B. en W. de raad voorstellen het genomen besluit in te trekken. BIGGEN EN EIERMARKT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. te Amersfoort werden aangevoerd 309 big gen in prijzen van 45,tot 60, en 4 drachtige zeugen van 350,tot 430,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 16,tot 16,75. Henneneieren van 8.50 tot 14,50. Middenprijs 16.40. Prijs per kg. 2.64 (basis 62 gram). De handel op de eiermarkt had een vlug verloop, terwijl die op de biggen- markt een matig verloop had. HINDERWET. Door de firma Speek en Muller te Soes terberg is ontheffing van de bepalingen in de Hinderwet aangevraagd voor het uitbreiden van de reparatieinrichting te Soesterberg. Tevens wordt onthef fing van de bepalingen in de Hinder wet gevraagd voor êên benzine- en autogasolie-installatie Kerkstraat 58, een benzine-installatie Steenhoffstraat 25, en een petroleumbewaarplaats Veldweg 11. De commandant van de brandweer ad viseert de ontheffing te verlenen. GELDLENING VOOR SPORTVELDEN. Onze gemeente heeft een groot gebrek aan sportvelden, zodat het college een geldlening, aangeboden door bemidde ling van de Mixed Hockey Club, voor de aanleg van velden, gaarne accepteert. Het is een bedrag van 65.000.be stemd voor terreinen aan de Schriks- laan. Met de aanleg zal vrij snel begon nen kunnen worden. RECTIFICATIE. Van 2 heren, die geslaagd zijn voor de hoofdacte L.O., vermeld in ons vorig nummer, werden ons de namen foutief doorgegeven. De juiste namen zijn G. Verheij en A. F. Valk. KLAVERJASCLUB DE VRIENDSCHAP In café Soestdijk hield Klaverjas De Vriendschap een concours, waaraan 56 kaarters deelnamen. De beste van hen was de heer Mussche uit Soestdijk, die met 4700 punten de eerste van de vijf tien prijzen won. AANVRAAG RESTITUTIE HUURGELDEN. Verschillende mensen hebben voor het Nato-vliegfeest aan het college ver gunning gevraagd voor het verkopen van limonade, ijs, versnaperingen enz. Wie gemeentegrond in gebruik had vcor een standplaats moest tijdens het vliegfeest en de daarbij aansluitende luchtmachttentoonstelling 20,beta len. Voor de huur op het Soester Hoogt moest 45,betaald worden. De voorzitter van de Soesterbergse af delingen van de R.K. Middenstandsbond en de Kon. Ned. Middenstandsbond heb ben het college verzocht de betaalde bedragen te restitueren, omdat de ver koop zeer tegengevallen zou zijn. Ten dentieuze berichtgeving van radio en pers zouden velen hebben afgeschrikt hebben naar Soesterberg te komen en de standhouders hebben extra kosten moeten maken waarop niet gerekend was. De gemeente Zeist zou geen huur voor de standplaatsen gevraagd hebben. Het college voelt niet veel voor terug betaling omdat zich op de dag van het vliegfeest niets bijzonders heeft voor gedaan wat de verkoop ongunstig heeft kunnen beïnvloeden. Het regende niet en er kwamen 250.000 mensen. De standhouders hebben dus geen onvoor ziene risico's gelopen en als de verkoop wat tegengevallen is dan komt dit mis schien omdat zij er zich teveel van voorgesteld hadden. Het college kan in déze zaak zelfstan dig beslissen, maar: de raad is inge licht over deze zaak, met het verzoek adressanten te willen meedelen, dat zij geen reden aanwezig acht om het col lege te verzoeken de betaalde bedragen terug te geven. B.D.C. WINT OPNIEUW. De spelers van B.D.C. doen het uit stekend en voor een groot deel is dit het werk van trainer G. Huurdeman, die zijn ploeg de derde achtereenvolgen de overwinning zag behalen. B.D.C. heeft nu 7 punten uit vier wedstrijden. B.D.C. ging direct ten aanval en voor dat er drie minuten gespeeld waren, was het 1-0 door een doelpunt van links binnen De Ruigt. Er was uitstekend samenspel en de achterhoede liet de B.D.C.-voorhoede hiertoe ook de gele genheid, omdat Wijfelman, Polder en Ruiters weinig verweer hadden tegen de snelle spelers van de thuisclub. Spil Simons was weer uitstekend op dreef en hij voorzag zijn voorhoede steeds van werk. Over rechts lukte het in de regel niet zo best, want G. Hilhorst plaatste de bal met zijn voor zetten te vaak naar de tegenpartij. De Ruigt moest zich, na een botsing met Wijfelman, laten vervangen, maar B.D.C. bleef doorgaan met aanvallen en een goede combinatie werd door Bakker met een doelpunt bekroond. Er was toen een half uur gespeeld en de voorhoede van Meervogels was nau welijks in de buurt van de B.D.C.-kee- per v. d. Lugt geweest. Binnen 5 minuten maakte Bakker er in de tweede helft 3-0 van. Meervogels kwam nu wat meer los omdat B.D.C. het wat kalmer aan ging doen. Keeper v. d. Lugt Iiép sóms gevaarlijk ver uit, maar rechtsbinnen Klaver en middenvoor De Groot konden hem niet passeren met hun schoten. Dat lukte rechtsbinnen Wilhelm beter en hij bracht de stand op 3-1. B.D.C. trapte af, de bal werd teruggespeeld op Simons, die C. Huigen aan het werk zette. Een goede pass naar Bakker en die scoor de het vierde en laatste doelpunt. HEES VERLIEST. Na drie overwinningen heeft Hees in Leksmond kansloos verloren van Lek- vogels. De gastheren buitten de storm wind zo zeer uit, dat er na 10 minuten al een 4-0-voorsprong hadden en toen viel er al niets meer te redden. Onoor deelkundig terugspelen op keeper Blok land was voor een deel de oorzaak van deze grote achterstand. Toen Hees de wind mee kreeg had het backstel van Lekvogels het zwaar, maar ze hielden stand. Vermund, die een strafschop miste, bracht in het begin van de tweede helft de stand op 4-1. Vijf minuten daarna scoorde de mid- voor van Lekvogels het vijfde doelpunt, midvoor Bunt van Hees bracht de stand op 4-2 en even voor het eind werd het 5-2 voor Lekvogels. DE SCHOUW HEROPEND. De heer R. Eertman uit Tiel opende zaterdagmiddag hotel-restaurant „De Schouw", dat door de vorige eigenaars aan hem is verkocht. De heer Eertman gaf hiervoor zijn taak in Tiel op, maar het bedrijf dat hij in Arnhem heeft blijft doordraaien onder zijn directie. De heer Eertman is Groninger van ge boorte en doorkneed in het hotelvak. Het ligt dan ook in zijn bedoeling er voor te zorgen, dat De Schouw in de eerste plaats restaurant en hotel is en pas daarna café. Het interieur van de zaak is bijzonder aantrekkelijk gewor den en wat vroeger vergaderruimte was is nu eetzaal. Toch zullen verenigingen nog terecht kunnen, want met weinig moeite is er weer een vergaderzaal van te maken. Voor de opening was veel belangstel ling en velen kwamen kijken naar de geweldige prestaties die de biljart-prof Bert Wevers uit Enschede op het groene laken verrichtte. Tegenstanders, die het tegen hem durfden opnemen werden aan zijn zegekar gebonden. Dat het de heer Eertman ernst is met het vormen van een klantenkring voor zijn restaurant blijkt onder meer aan de aandacht, die besteed zal worden aan de indische keuken. ZONNEGLOREN. Voor de propaganda-afdeling van Zon negloren is een nieuwe film vervaar digd, die opgenomen is door de heer Zalm uit Dordrecht. De film handelt over de bestrijding van de t.b.c. in het sanatorium en besteedt aandacht aan het werk van de leerling-verpleegsters. Donderdag a.s. zal de film voor het eerst gedraaid worden. JAARVERGADERING FRIESE VERENIGING. De Friese Vereniging heeft de jaarver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer J. H. de Jong, die in zijn openingswoord in het bijzonder de nieuwe leden verwelkomde. Onder hen bevinden zich enige zusters van het sanatorium Zonnegloren. Na het zingen van het Friese volkslied las de heer Hosper het jaarverslag, dat was opgesteld door de secretaris, de heer De Boer, die wegens ziekte afwe zig was. Penningmeester J. de Jong gaf het financiële overzicht, waaruit bleek, dat er een batig saldo was en de kascommissie verklaarde zich akkoord met het financieel beheer van de pen ningmeester. De heren De Boer, J. de Jong en Hiem- stra waren aftredend als bestuurslid en de heer Hiemstra stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer Twerda gekozen. De toneelgroep van de vereniging zal eind november het stuk „De Gouden Kooi" opvoeren. De rest van de avond was aan gezelligheid gewijd. Onder meer werd Friese muziek ten gehore ge bracht. SPORTUITSLAGEN. Voetbal. Celeritudo 1—S.E.C. 1 2-1. P.V.C. 2—S.E.C. 2 3-2. S.E.C. 3Amersfoortse Boys 3 0-0. S.E.C. 4Amerfoortse Boys 4 9-2. Quick 4—S.E.C. 5 7-3. S.E.C. ASpakenburg A 1-1. B.D.C. 1Meervogels 1 4-1. A.W. 3—B.D.C. 2 3-6. B.D.C. 3's Graveland 3 4-1. Olympia 4B.D.C. 4 2-4. E.M.M. B—B.D.C. B 2-7. B.D.C. a—E.M.M. e 3-0 Actif eB.D.C. c 1-3. B.D.C. bS.D.O. c 5-0. Welpen Quick 1B.D.C. 1 7-0. B.D.C. 2—H.V.C. 5 2-2. Handbal. B.D.C. AOlympia A 1-4. E.M.M. B—B.D.C. B 8-1. APOLLO. De mannenzang vereniging „Apollo" houdt woensdag a.s. de jaarvergade ring, waarbij gesproken zal worden over de komende uitvoeringen en het concours. Het ligt in de bedoeling commissies te benoemen voor het maken van propa ganda en het samenstellen van het repertoire. Er is bestuursverkiezing om dat de secretaris en de algemeen ad junct periodiek aftredend zijn. Zo hebben we de Werelddierendag ook ook weer gehad en ik hoop van harte, dat de opbrengsten van de over de ge hele wereld gehouden collecten zo zal zijn, dat de onder bescherming val lende dieren het komende jaar zonder vrees tegemoetkunnen zien. Om eventueel commentaar een slag voor te zijn vertel ik alvast, dat ik weet, dat het collecteren van geld niet de hoofdzaak van dierenbescherming is. Dat is trouwens vrijwel bij alle collec ten het geval. Het doel ligt altijd „hoger", hoewel er wordt gezegd, dat het de gemeenschapszin verhoogt wan neer gelden door collecten worden ver kregen. Misschien is dat wel zo en ik wil graag aannemen, dat het waar is. Niettegenstaande dit morele voordeel vind ik, dat voor volksziekten als tu berculose, kanker, rheuma enz. geen collecten gehouden behoeven te wor den in een land waar bijna een milliard gulden per jaar in een melkaffaire wordt bijgepast. Maar dit is een onder werp op zich zelf. Op dezelfde dag dat Werelddierendag werd gehouden hoorde ik opwekkende woorden voor een collecte spreken, die nog vanzelfsprekender uit de sfeer'van „liefdadigheid" moest worden gehou den dan bovenaangehaalde ziekten, om dat op die manier niets bereikt wordt. Ik hoorde namelijk, dat in Hirosjima en Nagasaki nog steeds duizenden en dui zenden slachtoffers, waaronder afzich telijk verminkten, zonder enige ver zorging zijn en daarvoor wil men gaan collecteren. Een loffelijk streven, daar niet van, doch op die massa ongelukkige slacht offers van de atoombommen, die uit eindelijk in 1945 de vrede brachten, van niet de minste invloed, want zoveel kan er nooit worden gecollecteerd, dat het zoden aan de dijk zet. Isotopenbehandelingen, die de meesten nodig hebben, zijn veel te duur en de instrumentaria mankeert trouwens. Plastische chirurgie, die de afschuwe lijk verminkten weer de moed zou kun nen geven zich in het openbaar te ver tonen, is er onbekend. Het is 'n schande, dat in 'n wereld, waar in met millioenen wordt gesmeten, voor medische hulp voor de atoomslachtof fers van 1945 moet worden gecollec teerd. Deze mensen troffen het onge lukkig juist te leven in een stad, die Amerika uitkoos om te demonstreren hoe sterk de westerse wereld met de atoombom wel was. Inderdaad betreft het hier ex-vijanden en er zijn in ons land tienduizenden, die aan Japan hun maatschappelijke ondergang te danken hebben. Ik vind, dat wanneer er millioenen worden gegevèn aan achtergebleven ge bieden (waarvan ik overigens voorzie, dat we weer stank voor dank zullen krijgen) er zeker en in de eerste plaats gelden moeten komen van de Verenigde Naties, om in Hirosjima en Nagasaki onze Christenplicht te doen. H. OEKMAN. FIETSEN IN BOS EN DUIN. Enige fietsers zijn bekeurd omdat ze in de bossen en de duinen fietsten zonder zich aan de fietspaden te houden. S.T.C. WINT. Het korfbal-twaalftal van de Soester Turnclub heeft met 5-2 van Soester- kwartier gewonnen, terwijl de uitslag veel gunstiger voor de Soestenaren had kunnen zijn. Er werd niet zo best ge schoten, zodat vele mooie kansen onbe nut bleven. S.T.C. nam direct het heft in handen en aanval op aanval bedreigde de mand van Soesterkwartier. Succes leverde dit echter niet op en de Amersfoorters na men zelfs de leiding. Toen werd er nog feller aangevallen en Anke Bergers scoorde de gelijkmaker. Nadat er van vak gewisseld was scoorde Mia Rou wendaal het tweede doelpunt. Tot rust bleef het 2-1. In de tweede helft was alles S.T.C. wat de klok sloeg. Er werd goed gecombi neerd, maar de afwerking liet nog al wat te wensen over. Met beter schieten zouden er veel meer doelpunten ge maakt zijn. Soesterkwartier maakte ge lijk (2-2), maar toen was het gebeurd met de gasten. Hittie Esch maakte voor Soest het derde en vierde doelpunt en Anke Bergers gooide nummer vijf door de mand, zodat S.T.C. met 5-2 won.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1