spit! TOSCANA HET GROENE HART VAN ITALIË „CIBAS" TWEEDE BLAD U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. SOEST. KLAARWATERWEG 79 te SOEST. SINDS 1931 DE WITTE POMPEN VERENIGING VOOR FACULTATIEVE CREMATIE De geschiedenis van Toscana. De geschiedenis van het huidige Tos cana zou boekdelen kunnen vullen. In de tijd der Longobarden (6e tot 8e eeuw) bestond het uit meerdere her togdommen. Na de vereniging met het Frankische rijk werd het een mark graafschap. De Medici in Florence verwierven door oorlogen tegen de omliggende steden in de 14e en 15e eeuw bijna geheel Toscana, wiens lot sedertdien met de hoofdstad Florence ten nauwste verbonden is. Tot het be gin van de 18e eeuw regeerden de Me- dicis, daarna ging de heerschappij door erfopvolging over op het huis Lotharin gen. Het Risorgimento en de daarop volgende volksstemming brachten in 1859 het einde van de Lotharingse in vloed. Korte tijd later sloot Toscana zich bij het nieuwe koninkrijk Italië aan, waarbij Florence een wel tamelijk In de beroemde marmergroeven van Carrara wordt het waardevolle ge steente met staalkabels in blokken ge zaagd. korte maar thans nog onvèrgeten rol als hoofdstad speelde. Onder de Florentijnen vindt men te genwoordig nog vele, die hartstochtelijk de mening verkondigen, dat hun stad de hoofdstad van Italië moet zijn, want ze is het eigenlijke geestelijke cen trum van het land. Geen troosteloos landschap. De reiziger uit het Noorden stelt zich Toscana meestal voor als een door de zon verdord, troosteloos landschap en is aangenaam verrast, als hij kan vast stellen dat hij zich vergist heeft. Met wouden bedekte heuvels en dalen, uitgestrekte tuinen en landerijen wis selen elkander af. Naast de landbouw speelt de industrie een belangrijke rol. De kwikzilvermij nen bij Monta Amiata zijn dé belang rijkste van Europa. De ijzermijnen van Elba, dat eveneens tot Toscana behoort, waren al in de tijd van de Romeinen in gebruik. Bij Lardello in Centraal- Toscana werden enkele jaren geleden krachtstations gebouwd, die hun ener- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1958. Boer uit Toscana. De Dom Santa Maria del Fiore met zijn geweldige koepel en daarnaast de slanke campanile, zijn de symbolen van Florence. Rechts het baptis terium (doopkrk). gie betrekken uit vulkanische stoom van onderaardse meren. Een voortdurend grotere rol in de ekonomie van Toscana speelt het vreemdelingenverkeer. Weliswaar be hoorden Florence, Siena, Pisa en Luc- ca reedg lang tot de bezienswaardig heden van het land, maar steeds meer Italianen brengen hun zomervacantie ook door in de badplaatsen tussen Viareggio en Marina di Massa. Florence de mooiste stad. „Napels zien en dan sterven", is een gevleugelde uitdrukking. Voor Flo rence geldt geen dergelijk citaat en toch stelt het pok thans de grootste verwachtingen niet teleur. Florence is nog steeds voor velen de mooiste en meest echte Italiaanse stad. Omgeven Tweemaal per jaar vindt in Siena, de meest romantische stad van Italië, een ver over de grenzen van Toscana be kend volksfeest plaats, waarbij de me dewerkers in middeleeuwse kleder dracht verschijnen. heden van deze stad, die door haar Gothische monumentale gebouwen ook nu nog een middeleeuws aanzien heeft, is de Dom uit de 13e eeuw. Hier kreeg Richard Wagner zijn aansporing voor scenes van zijn Parsifal. Luca, de hoofdstad van de gelijk namige provincie, de „Stad van de lommerijke muren", was al ten tijde van de Punische oorlogen een belang rijk handelscentrum. De stad is, afge zien van haar buitenwijken, allesbe halve modern. Wat de vreemdelingen verrast, is het feit, dat men zelfs in de kleinste zaken in de zijstraten schoenen kleren, kostuums en damestassen kan De Dom van Lucca, die belangrijke beeldhouwwerken bevat. winning overgegaan, tot zagen. Met behulp van staalkabels worden grote schijven van de marmerbergen afgezaagd. De geweldige marmerschijven, die zo uit de berg gewonnen worden, moe ten daarna in ongeveer vijf ton zware blokken verkleind worden, voordat ze hun reis naar de bewerkings- bedrijven beginnen. Een deel van het materiaal wordt in de omgeving van Carrara tot dunne platen gezaagd, die als bekledingsmateriaal voor de fassa- des van de representatieve gebouwen dienst doen. Een ander deel gaat naar de ateliers van beeldhouwers in alle delen van de wereld. De brokstukken, die bij de winning afvallen, worden ter plaatse tot mozaiekstenen verkleind. Het is een lange weg van de Romeinse keizers tot de tegenwoordige tijd, maar Carrara heeft zijn betekenis niet al leen bewaard, maar zelfs nog vergroot. Waren het destijds de slaven, die in de groeven werkten, zijn het goedbe En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Rennies... Rennies - het beproefde middel, ge woon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutra liseerd. Vraag uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 lan den over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrandlijders kennen Ren nies - tien van de tien gebruikers dwe pen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Ren nies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. taalde vakarbeiders, die heel graag overuren maken, omdat ze premies op leveren. In het vreemdelingenverkeer speelt Carrara een voortdurend belangrijke rol. Regelmatig komen de touristen in deze eenzame streek en slechts weinig toeristen laten de gelegenheid voor bijgaan goedkope souvenirs van marmer te kopen, die Pierro in zijn kleine huisje aanbiedt. Pierro is tegelijkertijd portier van de Cave di Colonnata, eige naar van een limonadetent en souve nirverkoper. Hij verkoopt marmeren beeldjes tegen spotprijzen, want in Car rara is marmer iets, wat men op de weg kan oprapen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Algol", 14 okt. Aigentinië s.s. „Entre Rios", 16 okt. Australië „Weserstein", 14 okt. Australië s.s. „Zuiderkruis", 16 okt. Brazilië s.s. „Algol", 14 okt. Canada s.s. „Maasdam", 13 okt. door een gordel van groene heuvels ligt deze kunstmetropool van de Re naissance aan de oevers van de Arno. Ze bevatten schatten, zoals ze slechts door Rome kunnen worden geëvenaard. Florence is naar alle waarschijnlijkheid verscheidene eeuwen voor Christus gesticht. Het hart van de stad is de Piazza del Duomo met de kathedraal Santa Maria del Fioro, wier geweldige koepel Brusseleschi schiep. Haar campanili (klokkentoren) is een van de mooiste van heel Italië. Niet ver van de Dom verwijderd is1 de Piazza della Signoria met het pa leis Vecchio, de Loggia dei Lanzi, de Perseus van Benvenuto en de Uffizien, een van de prachtigste kunstverzame lingen ter wereld. In het hart van Toscana. Siena ligt in het hart van Toscana en een van de grootste bezienswaardig- Genezingzoekenden uit alle landen komen naar de beroemde warme bronnen van Montecatini. FA. BUSCH ZONEN In- en verkoop van diverse oude materialen en afvalstoffen. Voorheen VREDEHOFSTRAAT 32 SOESTDIJK Thans gevestigd De ophaaldienst blijft bereikbaar onder Telefoonnummer 3397. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—Wilskracht/S.N.L., 14.30 uur. S.E.C. 2Gooi 4, 12 uur. Quick 4S.E.C. 4, 12 uur. B.D.C. 2—E.M.M. 3, 14.30 uur. B.D.C. 3Gooise Boys 3, 12 uur. E.M.M. 4—B.D.C. 4, 12 uur. Zaterdag Baarn B- B.D.C. a- B.D.C. c- Welpen Welpen S.E.C. a- V.V.Z.A. S.E.C. c- Welpen Welpen Welpen —B.D.C. B, 16 uur. -L.V.V. a, 16 uur. Limvio c, 14.45 uur. S.E.C. 1—B.D.C. 1, 14 uur. B.D.C. 2Quick 4, 14 uur. -IJselmeervogels a, 16 uur. A—S.E.C. A, 14.45 uur. -Quick f, 14.45 uur. S.E.C. 4C.J.V.V. 3, 14 uur. H.V.C. 5—S.E.C. 3, 14 uur. A.P.W.C. 1—S.E.C. 2, 14.30 u. Hockey. Zondag Kameleon 4Heren 1, 14.30 uur. Heren 2Schaerw. 4, 11 uur, Birkstr. Heren 3Kameleon 6, 13 uur, Schr.1. Heren 4S.C.H.C. 7, 14.30 uur, Schr.1. V.V.V. 1Dames 1, 14.30 uur. Dames 3Kampong 5, 11.30 u., Schr.1. Amersfoort 4Dames 4, 11 uur. Korfbal. Zaterdag E.D.O. AS.V.M.M. A, 15 uur. Zondag E.D.O. 2Vogel 4, 14 uur. BIKO 2—S.T.C. 1, 12 uur. Handbal. Zondag B.D.C. 1—B.H.C. 1, 12 uur. A.S.V, AB.D.C. A, 12.50 uur. B.D.C. BCeleritas B. 14.50 uur. B.D.C. aS.D.O. a, 15.40 uur. B.D.C. bOlympia b, 16.30 uur. het voordeligste adres voor Petroleum - Huisbrandolie no. 1 Benzine - Super en Diesel. BEL OP 2185. JAARVERGADERING APOLLO. Het gaat de vereniging „Apollo" voor de wind. want momenteel zijn er 32 leden, die hun hart verpand hebben aan de mannenzang en vorig jaar wa ren het er slechts 23. Woensdagavond werd de jaarvergade ring bij café Butselaar gehouden onder- voorzitterschap van de heer C. van Rouwendaal. Vooraf was een uur ge repeteerd onder leiding van de diri gent, de heer G. v. d. Schepop. De voorzitter sprak met voldoening over het afgelopen jaar, dat voor de vereniging niet ongunstig is geweest. Vraagt nadere gegevens over de aan J. F. VLAMING. Secretaris afd. Baarn-Soest, MOLENSTRAAT 29 SOEST kopen, die uitblinken door elgantie. De straten in Luca zijn nauw. Ze werden in de middeleeuwen gebouwd en sindsdien niet verbreed. De auto's, die er doorheen rijden, zijn er niet op hun plaats en de chauffeurs schijnen dat zelf ook zo te voelen, want er wordt vrijwel nooit geklaxoneerd, wat in Italië wel iets zeggen wil. Carrara - marmer. De marmergroeve van Carrara te be schrijven is moeilijk. Ze liggen tussen de gelijknamige stad en de Appenijnse Alpen. In deze streek brand de hete Italiaanse zon uit een wolkenloze he mel op de bergen neer, die uit bijna zuiver marmer bestaan. Een gids vertelt wat iedereen weet dat de Romeinse keizers al de waarde van het marmer van Carrara wisten te schatten, dat Italië's grootste beeld houwers en bouwmeesters dat stralend witte gesteenten gebruikten, ja, dat Michelangelo in het marmer van Car rara het enige materiaal zag, dat voor zijn beeldhouwwerken geschikt was. De marmerwinning is een tijdrovend en moeilijk karwei. Zou men het gesteente laten springen, dan zou bij een enkele explosie voor miljoenen aan waarde verloren gaan. Hoewel de werk plaatsen zo uitgebreid zijn, dat haar grootte zich nauwelijks laat schatten, is men tot de meest rationele wijze van Canada s.s. „Atlantic", 16 okt. Canada s.s. „Statendam", 18 okt. Chilivia New York, 18 okt. Indonesië m.s. „Langkoeas", 16 okt. Ned. Antillen m.s. „Ludolf Oldendorf', 16 okt. Ned. Nw. Guinea m.s. „Langkoeas", 16 okt. Nw. Zeeland via Engeland, 18 okt. Surinamem.s. „Themis", 15 okt. Unie v. Zuid Afrika en Z.W. Afrika s.s .„Waterman", 18 okt. en m.s. „Ja gersfontein", 15 okt. Br. O. Afrika s.s. „La Bourdonnais", 18 okt. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkan toren. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKKERS VERENIGING. De voorzitter van de Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging Soest en Omstreken, de heer A. J. A. v. d. San- den, is door drukke werkzaamheden genoodzaakt af te treden. Hij zal de vereniging verlaten, evenals de pen ningmeester, de heer J. de Ruig. Op donderdag 16 oktober zal er een bijeenkomst zijn in café Butselaar. De heer P. Wesseling, keurmeester uit Amsterdam, zal dan spreken over kip pen en konijnen. De leden kunnen die ren meebrengen welke besproken zul len worden. Hij dankte voor de prettige samenwer king en wees op de vooruitgang in kwa liteit van de zang, dank zij de leiding van de heer v. d. Schepop. De notulen en het jaarverslag werden door de heer C. Visser gelezen en de heer J. v. d. Linden gaf als penning meester het financieel overzicht. De kas bleek niet zo best gevuld. Na de verklaring van de kascommissie dat het financieel beheer niets te wen sen overliet, werd de nieuwe kascom missie gekozen, die bestaat uit de heren Verwoerd en De Graaf. Periodiek aftredend waren de bestuurs leden C. Visser en M. Rebel. Er werd gestemd over de heren Visser, Rebel, De Graaf en Sandwijk. Van hen wer den de heren De Graaf en Rebel geko zen. De heer De Graaf zal het secreta riaat op zich nemen. De voorzitter feliciteerde de nieuwe bestuursleden met hun benoeming en dankte de scheidende bestuursleden voor het werk dat zij voor de vereni ging deden. Op 19 november zal de jaarlijkse uit voering gegeven worden. Frans caba ret zal naast zang van de leden de avond vullen. Dit jaar zal de kerstuitvoering in sa menwerking met „De Roepstem" niet plaatsvinden, omdat De Roepstem een eigen uitvoering geeft met een kerst cantate. Er werd besloten op de avond voor Kerstmis in de openlucht te zingen en als plaats hiervoor werd het monument op Braamhage uitgekozen. Zoals ieder jaar zal de vereniging op 4 mei medewerking verlenen aan de dodenherdenking bij het monument. Er wordt deel genomen aan een con cours en waarschijnlijk zal dit op He melvaarsdag zijn. In de technische com missie werden de dirigent en een vier tal leden (J. Spoor, Windeij, Frankena. en Veerman) gekozen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 14