\hoemaker Vergeelde portretten FOTO Soester kerkorgel speelt in Hoogland* Uan Ziektekostenverzekering ook bij overschrijding van de loongrens. KRUISWOORDRAADSEL DERDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL \n verwachting Firma VAN DE WIJNGAART SOEST. kollekte voor „HET ZONNEHUIS". RADIO - TELEVISIE A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VANDOOREN VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1958. MARIA SKLODOWSKA. Ontdekster van de radio-aktiviteit. Op 7 november van het jaar 1867 werd in het gezin van de natuurkundeleraar Wladyslaw Sklodowski, wonend in War schau, een dochter Marya geboren. Het meisje groeide op in de hogere Poolse kringen en raakte als gevolg daarvan vervuld van haatgedachten je gens het verafschuwde Russische re giem. Graag wilde Marya studeren in het vak van haar vader, maar aan de univer siteit in Warschau werden geen meis jes toegelaten. Daarom ging haar ver langen uit naar de beroemde universi teit van Parijs, de Sorbonne. Maar lie ver dan zich, zodra het maar enigs zins kon, daarheen te begeven, ging zij aan het werk om geld te verdienen voor haar zuster Bronislava, die medicijnen wilde studeren, eveneens in Parijs. En zo aanvaardde Marya na haar gym nasiale studie een betrekking als gou vernante. Vervulde wens. Zodra echter zus Bronislava haar studie had voltooid kon ook voor Marya haar lang gekoesterde wens in vervulling gaan en aanvaardde zij de lange tocht naar Parijs. Haar zuster was intussen getrouwd met een jonge Poolse dokter en bij dit echtpaar kon Marya nu haar intrek nemen. In twee jaar tijds wist zij tot haar baccalaureaatsexamen te komen, maar niet dan ten koste van grote moeilijk heden. De omstandigheden, waar zij onder leefde, waren immers wel bij zonder pover, ja bepaald armelijk. Door een beurs daartoe in staat gesteld, kon zij echter haar geliefde studie toch nog voortzetten. Zij kreeg opdracht de magnetische eigenschappen van metaal te bestude ren en kwam ten gevolge daarvan in contact met Pierre Curie. Nu wordt meteen duidelijk, wie Marya Sklodowska was. Immers, het gelegde contact bleef niet tot studieaangelegenheden beperkt. De liefde ging een woordje meespreken, in 1895 kwam het tot een huwelijk en sedert dien heette de Poolse studen te niet meer Marya Sklodowska, maar madame Curie. Radio-aktiviteit. Dit tweetal trad in 1926 met elkaar in het huwelijk en zette het onderzoek van de ouders krachtig voort. Het leidde tot hoogstbelangrijke ontdekkingen, die in 1935 werden bekroond met de nobel- prijs voor scheikunde. Maar in het jaar daarvoor, op de 4de juli 1934, was de edele moeder, madame Curie, geboren Sklodowska, aan dit aardse leven ont heven. Het werk ging echter door en voor de, het wereldleven van vandaag voor een gioot deel beheersende, kernfysica heb ben de Curies de grondslagen gelegd. Elke ontdekking is een stap ten hemel en ter hel. Moge de verdwazing der volken niet zo ver gaan, dat de hui dige ontwikkeling in het atoomonder zoek leidt tot zelfvernietiging der mensheid. Het zegenrijk werk van de echtparen Curie en Joliot zou daarmee het tegendeel van een bekroning vinden. voor In die tijd ontdekte men He vreemde straling van uranium en dit was voor madame Curie aanleiding een nader onderzoek hiernaar in te stellen. Alle toenmaals bekende elementen werden onderzocht en Marya kwam tot de ont dekking, dat alleen thorium dezelfde stralen uitzond als uranium. Haar man construeerde bepaalde meet toestellen voor het onderzoek en zo kwam het tweetal tot de conclusie, dat er nog meer elementen moesten zijn, die dezelfde eigenschap vertoonden. Deze eigenschap hadden zij de vandaag be roemde naam van „radio-aktiviteit" ge geven. Op de binnenplaats van de Franse school voor natuurkunde en scheikunde stond een oude schuur en hier hield het echtpaar zich bezig met steeds weer nieuwe onderzoekingen en me tingen. En de moeite, de grote moeite, werd beloond. Na steeds herhaald en volhardend speuren werden twee nieu we radio-aktieve elementen ontdekt Het ene werd „radium", het andere naar Marya's geboorteland „polonium genoemd. Cum laude. De grote moeilijkheid was nu dat ra dium af te scheiden uit de grote hoe veelheden erts, die werden aangevoerd. Na langdurige en moeizame arbeid ge lukte dit tenslotte, al was de gewonnen hoeveelheid ook niet meer dan een decigram. Maar rijk was het echtpaar van al zijn Uiterst belangrijke onderzoekingen niet geworden, veeleer arm, zo arm, dat madame Curie in het jaar 1900 een be trekking als lerares aanvaardde om er wat bij te verdienen. Maar de studie werd intussen voortgezet en drie jaar later ook bekroond door het toeken nen van de docterstitel aan Marya en dat wel met lof. Ook de nobelprijs voor natuurkunde werd haar, haar man en Henri Becquerel nog in hetzelfde jaar toegekend. J In 1911 kreeg madame Curie ook de nobelprijs voor scheikunde. Maar vijf jaar eerder was haar echtgenoot, ten gevolge van een aanrijding, om het le ven gekomen. Zij was haar man opge volgd als hoogleraar en daarmee de eerste vrouw geworden, aan wie dit ambt werd toevertrouwd. Ook de lei ding van het laboratorium werd aan haar opgedragen. Ondanks armoede en leed werd het werk voortgezet. Het volgende geslacht. Op haar laboratorium in Parijs kwamen vele studenten en geleerden bijeen, om onder leiding van madame Curie te kun nen werken. Een van haar leerlingen was Frédéric Joliot, een andere haar oudste dochter Irène. Hoogland had een katholieke kerk, die in de oorlog verwoest werd, maar van herbouw kwam voorlopig niets omdat de pastoor van Hoogland en zijn paro chianen wel graag een nieuwe kerk wilden hebben, maar dan moest er ook een toren bij en het duurde heel lang voordat de toestemming hiervoor af kwam. Er moest in die kerk ook een orgel komen en dat moest geleverd worden door de firma J. Elbertse en zoon te Soestdijk, want de heer Elbertse sr. had vele tientallen jaren geleden voor de Utrechtse firma Maarschalkerweerd gewerkt aan het orgel, dat in de ver woeste kerk gestaan had. In 1957 kwam de opdracht af en een jaar later kon dr De Bruin van de op drachtgever, het orgel voor het eerst in een kerkdienst bespelen. Dat was zondag j.1. Het orgel van Hoogland zal ongeveer het zeventigste zijn, dat door de firma Elbertse vanaf de eerste wereldoorlog afgeleverd is en het is beslist niet het laatste, want binnenkort wordt begon nen aan orgels bestemd voor Didam, Hengelo en Vriezenveen. Het Hooglandse orgel heeft een elec- trisch-pneumatisch kegelsysteem met vrijstaande speeltafel voor twee kla vieren en vrij pedaal. Het heeft 26 registers en 1500 pijpen. De grootste is 6 meter en de kleinste 1 centimeter. De onderbouw is vervaar digd in het bedrijf aan de Orarijelaan nadat eerst alles op tekening gebracht was. De vele pijpen, die een dubbel front vormen, zijn vervaardigd in de fabriek, die werkt voor alle 20 orgelbouwers, die er in ons land zijn. De 150 houten pijpen zijn echter hier gemaakt. Het was voor de firma Elbertse niet onprettig, dat de nieuwe Hooglandse kerk met heel veel beton gebouwd is, want orgels in betonnen kerken kun nen beschikken over een machtige akoestiek en het beton werkt mee aan het versterken van het imposante ge luid dat een kerkorgel produceert. Het is een orgel van flink formaat. Niet zo groot als het grootste orgel ter wereld, dat vijf klavieren heeft en in Passau staat, maar het mag er zijn. Met de bouw waren dan ook enkele tienduizenden guldens gemoeid en in ruil daarvoor kreeg de Hooglandse ka tholieke parochie een prachtig kerkor gel plus de garantie dat het vele tien tallen jaren meegaat, want kerkorgels worden heel oud. Het grote orgel in de St. Bavo te Haarlem is al 200 jaar. De heer Elbertse sr, die thans 75 jaar is, kwam als veertienjarige jongen in dienst van de orgelbouwer Maarschal kerweerd in Utrecht. Hij was daar 22 jaar en begon tegen het einde van de eerste wereldoorlog een eigen bedrijf. Het eerste orgel dat hij afleverde was bestemd voor de Gereformeerde kerk in Nijmegen. Dat was in 1920 en dit orgel is nu nog in onderhoud bij de fir ma Elbertse. Het jonge bedrijf was eerst in Utrecht gevestigd, toen drie jaar in Aal ten en sinds 1926 in Soestdijk. Het is dan ook begrijpelijk, dat de orgels van de drie katholieke kerken in onze gemeen te door de firma Elbertse geleverd zijn. Ook in Utrecht staan vele orgels, die in Soestdijk vervaardigd zijn. In Amersfoort, De Bilt, Huissen, Groes- sen, Ede en vele andere plaatsen staan de 70 orgels, die in de loop van bijna NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. iTüOÈPf Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise 40 jaar afgeleverd zijn. Een tiental hiervan werd in de oorlog verwoest. In 1930 kwam de heer J. B. M. Elbertse in het bedrijf van zijn vader en vanaf die tijd was het de firma J. Elbertse en zoon, die orgels leverde voor vele katholieke en protestantse kerken. Van uitgeleverd raken is geen sprake, want alleen in het bisdom Utrecht zul len in de komende tien jaren zo'n 50 kerken bijgebouwd worden en die heb ben allen een orgel nodig. Daarnaast de vele protestantse kerken, die gebouwd zullen worden. Er zijn 20 orgelbouwers in Nederland en samen hebben ze ongeveer 180 man personeel. Het is niet zo gemakkelijk jonge mensen te krijgen die het vak wil len leren. Er zijn scholen voor orgel bouwers, maar de praktijk moet toch in de werkplaats geleerd worden en leraar kunnen slechts zij zijn, die tien tallen jaren orgels bouwden, zoals de firma Elbertse dit nu reeds veertig jaar doet. NUTSSPAARBANK. Bij de Nutsspaarbank te Soest, werden in het 3e kwartaal 1958 5288 posten van inleg behandeld met een totaal van 951.356,61 en 3046 posten van terug betaling met 'n bedrag van 784.798,29. Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald 166.558,32. Er werden 157 nieuwe boekjes uitge geven. Van de 1049 gratis in 'bruikleen verstrekte spaarbusjes werden er 398 ter lediging aangeboden, waarvan de in boud ad 13.075,02 op de betreffende spaarbankboekjes werd bijgeschreven. Ruim 1000 kinderen nemen deel aan het schoolsparen. Deze stortten in het derde kwartaal van 1958 3549 maal een bedrag, tot een totaal van 2686,44. Het totaal aantal rekeningen bij de Nutsspaarbank bedraagt thans 6175, met een totaal tegoed van 3.553.002,80. de stand van de WERKLOOSHEID IN SOEST. Op het eind van de maand september stonden bij het gewestelijk arbeidsbu reau te Soest 277 mannen als werkzoe kenden ingeschreven. Hiervan waren er 104 afkomstig uit Baarn, 12 uit Eemnes en 161 uit Soest. De werkloosheid daalde sedert augus tus 1958 van 299 tot 277. Deze vermin dering werd veroorzaakt door tewerk stelling van jeugdigen, wat meer be drijvigheid in de metaalnijverheid en een toegenomen aktiviteit in de bouw nijverheid. Het aantal tewerkgestelden op objec ten van aanvullend werk daalde van 8 naar 5. In vrijwel alle bedrijfsklassen en bedrijfsgroepen daalde het aanbod van mannen. Het aanbod van losse ar- beiders en minder geschikten nam daar entegen enigszins toe. Tot de geregi streerde arbeidsreserve behoorde 71 mannelijke en 7 vrouwelijke gerepatri- eerden uit Indonesië. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve ultimo september 1958 blijkt, dat de seizoenwerkloosheid zich op hetzelfde minimaal niveau heeft be wogen als in augustus 1958. De wrijvingswerkeloosheid nam met 13 af, de werkloosheid van minder geschikten nam met 11 °/o toe, de struc tuurwerkloosheid bleef gelijk en de overige werkloosheid, waaronder de conjuncturele, daalde met 20 Per eind september ging de vraag nog uit naar 159 mannen, waarvan 40 jeugdige. De werkloosheid van mannen op het einde van september 1957 bedroeg voor de gemeente Baarn 42, Eemnes 3 en Soest 69. Het aanbod van vrouwen steeg in sep tember 1958 van 31 naar 38. De werk loosheid van vrouwen is evenwel van incidentele aard. De vraag naar vrou welijke arbeidskrachten bleef vrijwel onveranderd op 64. ER KOMEN WEER GASGEISERS. Vele inwoners van Soest hebben de laatste tijd te vergeefs geprobeerd te profiteren van de service, die het gas bedrijf biedt in de vorm van het ver huren van gasgeisers. Er was geen geld voor aanschaf en er was evenmin geld voor het aanbrengen van huur- geisers, die om de een of andere reden door huurders teruggegeven waren. Om te voorkomen, dat deze apparaten renteloos in het magazijn blijven lig gen, heeft het college de raad om een krediet van 3000,gevraagd ter bestrijding van de kosten, die verbon den zijn aan de plaatsing bij nieuwe huurders van deze geisers. Als deze aanwezige apparaten geplaatst zijn dan blijven nog vele ingezete nen over, die in aanmerking willen ko men voor de huur van een geiser. Door de N.V. Pensioenverzekerings-Maat- schappij „Metallicus" heeft de gemeen te een geldlening van een ton aange boden gekregen voor de aanschaf van geisers èn B. en W. hebben het ge meentebestuur geadviseerd deze lening te accepteren. De looptijd is 15 jaar, de rente 4 °/o per jaar en het geld kan op 1 november 1959 opgenomen wor den. Vervroegde aflossing is niet toe gestaan. In de komende week, van 13 tot en met l„i, w uWOrdt in Soest de iaarbjkse kollekte gehouden ten bate van „Het Zonnehuis", de vereniging, die christe lijke verpleging beoogt van chronische patiënten van alle gezindten De vereniging, welke bijna 30 jaar be- staat, heeft thans drie tehuizen, ter wijl voor het vierde de gronden zijn aangekocht. Als verzekerde bij een ziekenfonds heeft %tl\TrkJle,meT recht °P geneeskun dige behandeling, maar aan deze zie kenfondsverzekering is een loongrens verbondem Voor de verplicht verzeker den ligt hij op 6900. Is iemand op zeker tijdstip die grens vrij dicht genaderd, dan kan een ove rigens welkome loonsverhoging er de oorzaak van zijn, dat hij door die ver hoging de grens overschrijdt en moet worden uitgeschreven als verzekerde bij een ziekenfonds. Komt daarbij dan nog een minder pret tige ziekte, dan kon de betrokkene tot voor kort bij geen enkele verzekerings maatschappij terecht om zich tegen kos ten van ziekte te verzekeren. Het is meermalen voorgekomen, dat de „ge lukkige moest bedanken voor de ver hoging, want de kosten, verbonden aan een particuliere behandeling zijn zo schrikbarend hoog, dat de baten het tegen die lasten moesten afleggen. Dus- moest hij eerbiedig verzoeken van loonsverhoging verschoond te blijven. Binnen een maand. Tegenwoordig is dat niet meer zo. Thans bestaat er n.1. een vrij groot aantal verzekeringsmaatschappijen, die de han den m elkaar hebben geslagen en zich bereid hebben verklaard hen bij over- schrijding van de loongrens tegen ziek tekosten te verzekeren, ongeacht hun lichamelijke toestand. Vanzelfsprekend zijn er voorwaarden verbonden aan een dergelijke verzeke- ring. Bijvoorbeeld moet iemand, die VAN WEEDESTRAAT 36A - TEL. 2792 PHILIPS RADIO- EN TELEVISIE-SERVICE. OOK IN SOEST kunt U nu lesnemen in de allernieuwste, geheel gesynchro niseerde, OPEL-REKORD (model 1959). Succes gegarandeerd GALLENKAMP PELSWEG 14 - TELEFOON 3823 HORIZONTAAL 1 meisjesnaam 4 deel v. d. dag 6 vertegenwoordiger 10 als onder (afk.) 11 vreemde munt (afk.) 12 deel v.d. bijbel (afk.) 14 frans pers. voor- naamw. 15 pers. voornaamw. 17 schaakstuk 19 wastobbe 21 zangnoot 22 boom 24 jongensnaam 25 vervoermaatschap pij (afk.) 26 jongensnaam 27 in casu (afk.) 29 de lezer heil (Lat. afk.) 31 frans voegwoord 32 familielid 33 overblijfsel 35 deel v. h. hoofd 37 rookgerei 38 zonnescherm 40 groente 42 deel van het hoofd 45 pijnlijk, moeilijk 49 snel 51 muziekteken 52 twijgje 56 en dergelijke (afk.) 57 landbouwwerktuig 58 voorzetsel 60 engelse ontkenning 62 goedgeefs 64 soortelijk gewicht 72 vogel (afk.) 74 godsdienst (afk.) 65 het romeins imperi- 75 uitroep van pijn um (afk.) 76 bergplaats 67 kinversiersel 77 chinese maat 69 tandeloos zoogdier 78 naaml. vennootsch. 70 meisjesnaam (duitse afk.) 80 inwendig orgaan 81 speelgoed 82 wondvocht VERTICAAL 1 behoeftigheid 2 dierengeluid sluiting soort vaas bedorven schelle kreet stofmaat koningszetel 11 groente CM 571204 13 linnen huisje 16 dun 18 pers. voornaamw. 20 bestaat 21 lidwoord 23 meisjesnaam 26 wapen 28 centraal station (afk.) 30 engelse titel 31 meisjesnaam 32 soort onderwijs (afk.) 33 reeks 34 ter plaatse (afk.) 35 inhoudsmaat (afk.) 36 inhoudsmaat (afk.) 37 voor 39 liefkozing 41 hoge berg 43 herkauwer 44 kleur 45 familielid 46 daarenboven 47 soort papegaai 48 laatstleden (afk.) 49 bloem 50 engels voorzetsel 52 God zij lof (Lat. afk.) 54 frans pers. voor naamw. 55 glad 57 insecteneter 59 groente f 61 bouwland 63 bolgewas 64 zangnoot 66 voorzetsel 68 titel (afk.) - 70 straat (Fr.) 71 afsluitpin 72 kostbare stof 73 aanw. voornaamw. als volgt (afk.) Greenwichtijd (afk.) Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgend nummer. om deze reden is uitgeschreven als ver zekerde bij een ziekenfonds, zich binnen een maand nadien laten inschrijven. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat die maatschappij er geen genoegen mee zal nemen, dat men zich niet verzekert zolang men niet ziek is, dus geen pre mie betaalt, om dan - zodra men ziek is geworden - zich gauw even te gaan verzekeren. Op deze wijze zouden de maatschappijen alleen komen te zitten met zieke verzekerden, die totaal geen voordeel aanbrengen en dus alleen maar handen vol geld kosten. Ook de dekking, welke de maatschappij geeft zonder keuring en zonder wacht tijd (want hierop komt het in deze ge vallen neer) is niet onbeperkt, maar on geveer gelijk aan datgene wat men van het ziekenfonds kreeg, met uitzondering van datgene, voortvloeiende uit de aan- vullende verzekering. Het blijft dus 70 dagen ziekenhuisop name per geval. Normale ziekteverzekering. Wie dat wenst kan zich wel verzekeren voor langere duur, maar dan gelden de gewone voorwaarden die de maatschap pij stelt. b.v. keuring, eventueel premie verhoging voor bepaalde afwijkingen, zelfs weigering om gedurende langere tijd m de verzekering te worden opge nomen. Het is in elk geval een grote uitkomst voor degenen, bij wie het spook van ziekzijn en vooral het worden opgeno men in een ziekenhuis, dreigt. De ver- pleegkosten, honoraria, prijzen van ge neesmiddelen en wat daarbij komt, zijn tegenwoordig niet voor de poes. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de verzekeringsmaatschap pijen. Mocht een of andere maatschappij niet bij de groep zijn aangesloten, dan zal iedere assurantiebezorger u zeker van dienst kunnen zijn.

Soester Courant | 1958 | | pagina 18