IMPASSE. De Postbode* De heer P* C* Groot herdacht* Beroep tegen beslissing Ged* Staten* KALME RAADSVERGADERING. m DE HOEK. VRIJDAG 10 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG No. 75. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Hoe langer hoe meer begint de Neder landse regering in een impasse te ge raken, zowel ten opzichte van het be grotingsbeleid als van de conjunctuurs- politiek. Bezuiniging op de begroting of vermeer dering van inkomsten wordt verhin derd door de eisen, die het sociaal- economisch beleid stelt en de regering deinst er steeds weer voor terug om op het ene of op het andere gebied in grijpende maatregelen te treffen. Haar aanvraag om advies aan de S.E.R. duidt er op in welk een moeilijke situa tie zij zich bevindt en hoe bang zij is haar vingers te branden. Zij vraagt adviezen van werknemers en werkge vers, in de hoop, dat die met elkaar tot een soort vergelijk zullen komen, waarna de regering dan de weg van de minste weerstand zou kunnen kiezen en kan nagaan welke maatregelen nog juist door het parlement aanvaard kunnen worden. De situatie van ons economisch bestel laat het, vooral met het oog op de naaste toekomst, niet toe om flinke loonsverhogingen toe te laten. Ander zijds zouden de subsidies op landbouw gebied en op de woningbouw drastisch verlaagd moeten worden, om weer enig evenwicht in de begroting te krij gen, maar zonder nieuwe loonronden gaat dat niet. En als er een nieuwe loonronde mocht komen, zo wordt reeds van arbeiderszijde gezegd, dan moet deze nog niet dienen voor verlaging van bovengenoemde subsidies, maar al leen om de werknemers weer wat meer armslag te geven, die nu de bestedings beperking grotendeels te dragen zouden hebben Tja, als er door een der partners in het overleg al zulke boude taal en zulke eisen worden gesteld, dan is het voor de daarmee zo graag in vrede levende regering al heel moeilijk om nog een compromis te vinden, dat zowel ons bedrijfsleven, met inbegrip van de agra rische sector, als de vakverenigingen tevreden zal stellen en bovendien nog onze economische conjunctuur op peil kan houden. We kunnen nu wel reeds voorspellen, dat wat er ook uit het overleg en het advies te voorschijn zal komen, tenslot te slechts een uiterst zwak compromis zal overblijven, dat de moeilijkheden Daar sjouwt hij met zijn zware tas Dag in, dag uit, dag in, Met regelmatig, ferme pas Van huis tot huisgezin. En straatje in en straatje uit, Stoep op, stoep af, stoep op, Een bellentrek, een bellendruk, Een korte roep, een klop. Voordelig aanbod broekenstof, Verzeek'ring tegen brand. Een circulaire Eet meer vis 'n Sigarenprijscourant. En Mientje krijgt een brief van „hem" En Mina evenzo. En pa een beer met dubbel port Van „Robes et Manteaux". Mama krijgt van haar hartsvriendin Uit 't luxe badhotel Een mooie foto-prent-briefkaart, Papa een dwangbevel. Een briefkaart, dat mijn tante komt (De trein staat er al bij), Een invitatie voor de thee (Verkapte bridge-partij). Zo heeft de post voor ieder wat, Men staat al op de wacht, Men grist de brieven uit zijn hand Voor hij ze heeft gebracht. Een gast, die altijd welkom is, Zijn komst is ons een feest En telkens klinkt de vraag door 't huis De post nog niet geweest? Geboorte-vreugd, Verloof-geluk, Trouw-, Onder-trouwbericht, Hij brengt het „leven" in ons huis, Dat is zijn bode-plicht. Soms brengt hij 'n zwart-gerand couvert Een oude vriend. Een traan Dan kijken wij hem, onverdiend, Verwijtend even aan. En verder sjouwt hij met zijn tas, Geen vraagt er is hij zwaar En ieder juicht er zit veel in I Vooral aan 't eind van 't jaar. Stoep op, stoep af - totdat hij komt Waar geen brief wordt verwacht Een ander neemt zijn zware tas Zijn ronde is volbracht. CLINGE DOORENBOS. niet kan ondervangen en deze ver schuift naar weer een volgend jaar, om maar eens te zien hoe dan de situa tie weer zal zijn. Die zal ook dan geen verbetering te zien geven, maar wie dan leeft wie dan zorgt. En over goed anderhalfjaar zal er immers een nieuwe regering komen en dan moet die maar eens zien hoe ze er uit komt. Van de huidige regering is een door tastend optreden zeker niet te verwach ten. Dat kan zij niet door haar hetero gene samenstelling en door de uiteen lopende groepen waaraan de samen stellende partijen zich verwant voelen. De leden van deze regering zijn onge twijfeld stuk voor stuk mensen, die trachten het beste voor het land te bereiken dat op het ogenblik mogelijk is. Maar de parlementaire meerderheid waarop deze regering steunt is een te fragiel iets en moet met teveel interne verschillen rekening houden. Toch kan het niet immer zo blijven doorgaan, dat wij de boeren maar met steeds meer belastinggeld blijven steu nen, dat wij de huren laag houden en de huizenbouw moeten stimuleren met steeds meer subsidie. Het land raakt steeds meer in de nesten door deze kunstmatige hulp, die geen oplossing brengt, integendeel ons steeds grotere achterstand bezorgt. Het kan zo niet doorgaan of we komen in een volkomen inflatie terecht. Deze subsidies moeten op den duur vermin derd worden, de inkomstenbelasting, die op één na de hoogste is van West- Europa, moet worden verlaagd en er zal dus een knoop moeten worden door gehakt. Dat kan niet worden een nog groter dirigisme, omdat dit de ver keerde weg blijkt te zijn. De oplossing zal uiteindelijk dus naar de andere kant gezocht moeten worden, dat kan op den duur niet uitblijven. Met het oog hierop moet men ook de heftige acties beschouwen, die momen teel reeds ontketend worden om de po sitie van de werknemer reeds bij voor baat tegen onontkoombare aanslagen zo goed mogelijk te beveiligen. Maar de nationale economie is en blijft onderhevig aan de internationale, die zich nu eenmaal niet laat dirigeren zoals men dat hier zo nodig acht om so ciale posities te verzekeren. Het dilem ma voor de regering wordt steeds ern stiger en voor het land is het 't erg ste, dat deze regering er niet uit zal komen, maar verder zal zakken in het moeras van compromissen. De nieuwe raad is gisteravond voor de tweede maal, onder voorzitterschap van de burgemeester, mr S. P. Baron Ben- tinck, bijeen geweest. De heren Hom (K.V.P.), Dijkstra (prot. chr.) en Ber- kelbach v. d. Sprenkel (prot. chr.) had den bericht van verhindering gezonden. Na de opening met gebed verzocht de voorzitter de aanwezigen op te staan en hij memoreerde het overlijden van de heer P. C. Groot, die 38 jaar op het gemeentehuis werkzaam geweest is, de laatste jaren als referendaris en waarnemend secretaris. De heer Groot woonde bijna steeds de raadsvergade ringen bij om zonodig van advies te kunnen dienen. Hij was een stille rus tige figuur, met een grote belangstelling voor alles wat de gemeente aanging. De sympathie gaat in de eerste plaats uit naar de weduwe, die alleen achter blijft en de burgemeester spreekt de verwachting uit, dat God haar de kracht zal geven om dit verlies te dragen en te aanvaarden. Dank aan de heer Groot voor wat hij gedurende zo lange tijd voor de gemeente deed. 1. Vaststelling notulen van de raads vergaderingen dd. 28 augustus en 2 september 1958. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 15 september 1958 van mevr. N. I. Heyne den Bak, Koningin- nelaan 114, inzake de toestand van de trottoirs van het achterste gedeelte van de Koninginnelaan, hetwelk inmiddels naar de directeur van Gemeentewer ken om advies is gezonden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van de heer C. Verheus, d.d. 24 september 1958, inzake de toestand van het wegdek van een gedeelte van de Plesmanstraat alsmede de toestand van de paden toegang gevende tot de woningen. Ook dit schrijven is inmid dels in behandeling genomen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Rapport d.d. 24 september 1953 van de hoofdinspecteur van politie inzake het berijden van de Soesterbergsestraat door rijwielen met hulpmotoren met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten nadat mevr. POLET (P.v.d.A.) gevraagd heeft of er op ge let kan worden, dat bromfietsen de maximum snelheid niet overtreden. Hierop wordt reeds gelet, want er zijn de laatste tijd meer dan 250 bekeurin gen gevallen, waaronder tientallen voor het overtreden van de maximum snelheid. d. Verslag van de instelling voor maat schappelijk hulpbetoon over het dienst jaar 1957 met voorstel dit voor ken- nsgeving aan te nemen. Aldus besloten. e. Verzoek van het bestuur van de Christelijke kleuterschool te Soester- berg om medewerking ingevolge art. 50 van de Kleuteronderwijswet tot de aanschaffing van ontwikkelingsmateriaal met voorstel dit in handen van B. en W. te stellen voor het uitbrengen van pre-advies. Conform besloten. f. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring U IV" van de ont- werp-begroting over het dienstjaar 1959. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de hinderwetverordening. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlengen van ont ruimingstermijnen van onbewoonbaar- verklaarde woningen. De heer KLARENBEEK (K.V.P.) vraagt de voorzitter of het niet mogelijk is, dat er voortaan rapport uitgebracht wordt door de directeur van gemeente werken als de raad beslissen moet in het verlengen van een ontruimingster mijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel mogelijk is maar zinloos, omdat de huizen eenmaal onbewoonbaar zijn en dit blijven. De heer HILHORST (K.V.P.) valt de heer Klarenbeek bij, want ook hij is van mening, dat er gevaar bestaat voor ongelukken naarmate een huis langer bewoond wordt, terwijl het on bewoonbaar verklaard is. De VOORZITTER gelooft niet, dat apart rapport uitgebracht moet worden bij verlenging van de ontruimingster mijn, omdat Gemeentewerken toch wel oplet of er geen gevaar ontstaat door instorting van woningen. Conform het voorstel wordt besloten. 5. Voorstel tot vaststellingen van de ge meentelijke vergoedingen op grond van a. artikel 103, lid 2, der Lager-onder- wijswet 1920 over het jaar 1957; b. artikel 35, lid 2 van het besluit B.L.O. 1949 over het jaar 1957. Conform besloten. 6. Voorstel inzake de toespassing van art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. Conform besloten. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 29.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De heer D. DE HAAN (prot. chr.) acht het bedrag van de lening zeer laag en meent hierin te zien, dat de deugd slecht beloond wordt, want Soest heeft blijkbaar weinig vlottende schuld in vergelijking tot andere gemeenten, van daar de lage lening. Wethouder ORANJE (V.V.D.) ant woordt, dat een datum in het verleden uitgangspunt is bij het vaststellen van het bedrag. Men kan zich slechts neer leggen bij de grootte van het bedrag. In ieder geval wordt het niet vastge steld aan de hand van het aantal in woners Conform het voorstel wordt besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van crediet voor de aanleg van de Larixlaan. Conform besloten. 9. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de verbetering van een gedeelte van de Hartweg. De heer P. GRIFT (P.v.d.A.) gaat ak koord met het voorstel, maar zou graag zien, dat ook het andere deel van de Hartweg een behoorlijk wegdek kreeg en dat de mensen, door verbeterde af voer, van wateroverlast gevrijwaard zullen blijven. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zegt toe, dat aan de wateroverlast iets gedaan zal worden, maar het geheel in orde brengen van de weg moet even wachten tot er geld voor beschikbaar is. Conform het voorstel wordt besloten. 10. Voorstel inzake het verlenen van subsidie voor de bouw van een nieuw konsultatiebureau. Dit punt wordt aangehouden. 11. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar kleu teronderwijs over 1957. Conform besloten. 12. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven voor de openbare scho len voor g.l.o. en u.l.o. Conform besloten. 13. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling inzake het geneeskundig schooltoezicht. Conform besloten. 14. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de nieuwe betegeling van de terreinen van het openbaar slachthuis. Conform besloten. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de vernieuwing van de dakgoten van het schoolgebouw in de Kerkebuurt. Conform besloten. 16. Voorstel tot vaststelling van het ontwerp-partieel uitbreidingsplan rege lende de bestemming in onderdelen voor de gronden gelegen nabij de Kerk- laan en de Kampweg te Soesterberg. Conform besloten. 17. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan de plannen om te ko men tot de bouw van een verzorgings tehuis met daarbij behorende woningen. De heer VAN DE AREND (prot. chr.) vindt het prettig, dat zoveel aandacht besteed wordt aan de huisvesting van de bejaarden en hij hoopt, dat er even veel medewerking verleend zal worden als er van prot. chr. zijde een beroep gedaan wordt op steun van de gemeen te, hetgeen door wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) toegezegd wordt. Mevr. POLET (P.v.d.A.) is het opge vallen, dat in het betoog van de heer v. d. Arend de begrippen protestants- christelijk en humanistisch over één kam geschoren worden. Zo is in de eer ste raadsvergadering door dezelfde fraktie gedaan alsof V.V.D. en P.v.d.A. ongeveer hetzelfde is. Spreekster raad aan te willen bestuderen wat humanis tisch en wat prot. chr. is. Conform besloten. 18. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingverordening 1954 per 1 janu ari 1957. Conform besloten. 19. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 23 mei 1958, afd. I, nr. 6217, tot onteigening van gronden gelegen op de Soester Eng, tussen Tal- malaan en Dalweg. Conform besloten. 20. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Plasweg aan M. van Nes te 's Gravenhage. Conform besloten. 21. Voorstel tot aankoop van a. grond gelegen aan de Prof. Lorentz- laan te Soesterberg, van de dames A. M. H. en H. E. H. Berckmans te Zeist. Conform besloten. 22. Voorstel tot het aanleggen van hoc keyvelden aan de Schrikslaan en het beschikbaarstellen van een krediet daar voor. Conform besloten. 23. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 65.000,voor aan leg van hockeyvelden. Conform besloten. 24. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding (pachtonbinding) met A. J. W. Steenman te Soest. Conform besloten. 25. Voorstel tot a. wijziging van de Bezoldigingsveror dening 1954 per 1 april 1958; Conform besloten. b. invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning ten aanzien van de ambtenaren met weeksalaris en tot ver hoging van de lonen van deze amb tenaren met een tijdelijke toeslag van Toen minister Zijlstra vorige week be kend maakte, dat het in zijn voorne men lag zijn greep op de prijsvast stelling langzaam aan wat losser te maken, hadden we op onze vingers kunnen natellen, dat er iets zou ko men. We hoopten natuurlijk, dat het iets gunstigs zou zijn, temeer omdat de laatste tijd de prijzen een neiging tot dalen vertonen. Het eerste wat we nu echter te horen krijgen is, dat het Landbouwegalisa- tiefonds in haar begroting een prome morie-post heeft opgenomen als gevolg van de gedachte op de grondstoffen voor de margarine-industrie een hef fing te leggen, die aan het Landbouw- egalisatiefonds ten goede zal komen om de enorme tekorten in de zuivel industrie te dekken. Het is nog wel niet zo ver, maar u kunt er donder op zeggen, dat, waar het tekort van een milliard en het gro te fiasco in de melkpolitiek de rege ring heel hoog zit, de verhoging van de margarineprijzen er komt. Hier speelt de „verlichting" in het prijsbeleid van minister Zijlstra verdacht goed samen met de gewenste heffing, waardoor weer de minst financieel draagkrach- tigen het zwaarst zullen worden getrof fen. Nu is het zo, dat wanneer wij de overtuiging hadden, dat wij met een verhoogde margarineprijs de zuivelin dustrie in ons land uit de nesten zou den helpen, we allen graag ons offer zouden brengen, maar die overtuiging hebben wie helemaal niet. We zijn zelfs bevreesd, dat de miljoenen, die deze heffing zou gaan opbrengen, ook weer in de bodemloze put verdwijnen en hoogstens dienen gaan om andere fratsen uit te halen om redding te brengen in de zuivelindustrie, hetgeen niet wordt bereikt zolang het mes niet wordt gezet in de veel te hoge produc tie en er geen opruiming wordt ge houden in de millioenen verslindende organisaties, „schappen" en „groepen". Ik meen dat wij, margarine-eters, van onze regering mogen eisen, dat, alvo rens de margarineprijs wordt verhoogd, de zuivelindustrie zich van die dure rompslomp ontdoet, alsmede van de „mee-eters" uit de melkpot, die, of schoon in menig opzicht inproductief, er de best gesalarieerde jaren van hun leven in doorbrengen over de ruggen van alle belastingbetalers, onverschil lig of zij boer of consument zijn. H. OEKMAN. 3 °/o per 1 april 1958; De heer PIEREN (P.v.d.A.) spreekt de wens uit, dat hierbij objectief te werk gegaan zal worden en hij is van mening, dat deze aangelegenheid bij wethouder Van Zadelhoff in goede handen is. c. wijziging van de instructie van de keuringsveearts Conform besloten. d. wijziging van de instructie van de hulpkeurmeester. Conform besloten. 26. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1954 per 1 ja nuari 1959. Conform besloten. 27. Voorstel inzake de samenstelling van de huurcommissie. De heren mr C. J. van Arkel, J. G. P. M. Geurts, J. van Leeuwen, mr J. van Haselen, B. v. d. Feijst, G. v. d. Wan- sum, R. v. d. Berg, C. Top, A. P. v. d. Dijssel, J. D. L. Zoetelief, J. J. J, Cra- mer en J. Mensink worden met alge mene stemmen gekozen. Op aanraden van mevr. POLET (P.v.d.A.) zal aan de leden die afvie len een briefje gestuurd worden met dank voor het werk dat zij deden. 28. Voorstel om in beroep te gaan van het besluit van gedeputeerde staten van Utrecht van 15 september 1958, voortover aan een gedeelte van het uit breidingsplan Soesterberg-dorp goed keuring is onthouden. De heer D. DE HAAN (prot. chr.) acht het terrein tussen Generaal Winkelman straat en Kampweg niet zo geschikt als speelplaats, omdat hoge beplanting zal moeten voorkomen dat de bewoners overlast hebben. Daardoor zal het toe zicht op spelende kinderen bemoeilijkt worden en men kan er niet de hele dag een politieagent neerzetten. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) gelooft dat er nog meer toezicht nodig Vervolg op pag. 2, kolom 1.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1