Heropening „DE VIERSPRONG". 175 SOESTER VERENIGINGEN IN HET WINTERSEIZOEN SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 14 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG no. 76. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTD1JK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 St. Joseph is de naam van de R.K. Bouwvakarbeidersbond, die een afde ling van ongeveer 200 leden in Soest heeft. Het is een afdeling, die tevens connecties onderhoudt met de K.A.B., zodat alles gedaan kan worden wat in het belang van de bouwvakarbeider is. Er zijn deze winter vergaderingen van leden en bestuur en hierop worden al le problemen besproken die zich voor doen. Andere jaren zijn er nog wel eens feestavonden gegeven, maar dat zal ditmaal niet gebeuren, want het goed laten draaien van een afdeling en bond vergt al tijd en inspanning ge noeg, nu het administratieve deel van het werk voor de r.k. bouwvakarbei ders steeds meer aandacht gaat vra gen D.O.S. is de naam van een voetbalclub die kampioen van Nederland is, maar ook één van de vijf Soester biljartver enigingen draagt vanaf 2 october 1941 die naam. Het is de kleinste vereniging want slechts zes spelers maken er deel van uit en deze spelen met 2 teams in de competitie, die over enkele weken begint. Het wordt waarschijnlijk in de tweede en derde klas. Als er een ziek is dan speelt één van de leden een dubbele competitie of er worden twee partijen door één man gespeeld als dat toegestaan is. D.O.S. heeft deelgenomen aan de voor wedstrijden om het persoonlijk kampi oenschap, maar dit heeft geen finalisten opgeleverd. Iedere dinsdagavond wordt geoefend op het biljart van café Butselaar. Don Bosco is de naam yan de groep verkenners en welpen, die hun troep huis achter de katholieke jongens school hebben. Als de jeugd niet op houdt met slopen dan zal het er niet lang meer zijn, want de lievertjes ver nielen zoveel, dat het niet bij te hou den is. Deze winter zal getracht wor den de belangstelling van de jeugd van omstreeks 17 jaar voor de padvinderij te vergroten door de verkenners van deze leeftijd af te scheiden van de jongeren en ze zelfstandig het spel van verkennen te laten spelen. Het is een Rowans-actie, genoemd naar een plichts getrouwe jongeman, die deze naam droeg. Misschien is er weer een winter kamp, evenals het vorig jaar, maar in ieder geval zal het vastenavondfeest ge vierd worden. Iedere dinsdagavond is er troepavond voor de verkenners en iedere zaterdagmiddag komen de wel pen bijeen om het rimboeverhaal te be leven van Mowgli, het jongetje, dat in de wolvenhorde grootgebracht werd. Ook zal deze jonge knapen uit Soest en Soest-Zuid door de akela het nut van handenarbeid bijgebracht worden. De Bijenhoudersvereniging heet voluit Afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land. Het zomerseizoen is voor de bijen houders van meer belang dan het win terseizoen, maar toch wordt er ook in de winter niet stilgezeten. Het voorjaar van 1958 is goed geweest, de zomer- dracht matig, maar mede dank zij de Flevopolder was het najaar zeer goed. Deze Flevopolder blijkt een grote aan winst voor de bijenhouders. Op 29 oktober zal er een propaganda filmavond gegeven worden waarop iedereen welkom is. Er zal een bijen teeltfilm gedraaid worden die ,,'t Zon- nevolk" heet en er zijn films over pluimveevoeding en de N.O.-polder, zo dat ook niet-bijenhouders iets geboden wordt. In november zal een lezing ge houden worden over de Flevopolder, in januari is de jaarvergadering en in februari en maart zullen nog enkele avonden belegd worden, die mede tot doel hebben adspirant-bijenhouders aan te moedigen. De R.K. Transportarbeidersbond heeft in Soest eveneens een afdeling, maar in vergelijking met de bouwvakarbeiders is het maar een liliputter, want er zijn maar 10 leden en de heren Hoofd en v. Dorrestein vormen het waarnemend bestuur sinds het overlijden van de heer v. d. Berg, die voorzitter was. Eenmaal per jaar komen de heren bij een en onder het roken van een sigaar wordt aangehoord wat een hoofdbe stuurder van de bond te vertellen heeft en verder hebben zij het vertrouwen dat de bond het wel zal opknappen. De Vereniging voor Facultatieve Cre matie is een landelijke vereniging met meer dan 100.000 leden en 55 afdelin gen, waaronder de gecombineerde afde ling Baarn-Soest. Het vorig jaar heette de afdeling nog Baarn. Er waren toen 640 leden. De combinatie heeft ruim 850 leden, waarvan er meer dan 500 in Soest wonen. Van de vijf bestuurs leden zijn er vier uit Soest. De afdeling is een onderdeel van het district Utrecht, dat de afdelingen Utrecht, Amersfoort, Zeist, Drieber gen, Doorn en Baarn-Soest omvat. De landelijke vereniging is een rijke vereniging met een crematorium in Velsen en in Dieren, terwijl binnenkort een derde gebouw in Groningen zal komen. De afdeling Baarn-Soest heeft kort geleden met een 60-tal leden een ex cursie naar Dieren gemaakt. Door ad vertenties en het beleggen van propa- ganda-avonden zal deze winter ge tracht worden nog meer leden voor de vereniging te verwerven, die de cre matie als moderne wijze van dodenbe zorging propageert en voor haar leden mogelijk maakt. St. Eloy heet de afdeling Soest van de R.K. metaalbewerkersbond. Deze afdeling heeft ongeveer 60 leden en dan nog een tiental in Soesterberg, waar een correspondentschap is. Op 30 octo ber bestaat de afdeling 25 jaar en de heer G. van Klooster zal dan tevens 21 jaar voorzitter zijn. Het jubileum wordt op zondag 26 oktober gevierd met gemeenschappelijke kerkgang en ontbijt, een receptie en een feestavond. Er zijn bestuurs- en ledenvergaderingen en op de ledenvergaderingen komt steeds een districtsbestuurder spreken over zaken, die van belang zijn voor de leden. De J.B.T.B. is de vereniging van jonge boeren en tuinders, die deze winter vergaderingen houdt, waarvoor sprekers zullen uitgenodigd worden voor het behandelen van onderwerpen op gods dienstig, sociaal en technisch gebied. Ook aan het lichamelijke welzijn van de leden wordt aandacht besteed, want gymnastiek, athletiek en voetbal staan eveneens op het verenigingsprogramma. Er zullen diverse cursussen gegeven worden op vaktechnisch gebied als machinaal melken, kennis van motoren en veebeoordeling. Voor deze cursussen is grote belangstelling. Er zijn ontspan ningsavonden, er wordt toneel gespeeld en de afdeling doet altijd mee als de kring Amersfoort iets organiseert. Aan de kringdag, de sportdag, het voetbal- tournooi en de technische wedstrijden. Er wordt gemiddeld eens in de maand vergaderd en in januari zal er wel een heel bijzondere vergadering zijn, want op 26 januari bestaat de afdeling 30 jaar. 25 JAAR ZONNEHEUVEL. Op 26 september bestond de biljartver eniging „Zonneheuvel" 25 jaar en de leden hebben dit zaterdagavond gevierd met een gezellige avond in restaurant Zonneheuvel. De heer F. Sonders ont ving een beker omdat hij in de afge lopen onderlinge competitie de eerste plaats bezette en de heer A. Stalenhoef werd gehuldigd omdat hij 25 jaar lid van de vereniging is. Hij kreeg een herinneringsbord. Zaterdagmiddag was. er een receptie en het bestuur, bestaande uit de heren A. D. Saai, P. C. Floor en D. Wassenaar, nam de gelukwensen en geschenken in ontvangst. Er was een grote taart, geschonken door het district en er waren bloemen van K.W.S. (Kleine Witte Soest)Ons Genoegen, Baarn Centraal, Soest Vriendenschaar, De Vergulde Wagen en Sportlust uit Amersfoort, De Nieu we Viersprong, Soest en van de wed strijdleider van het district Eemland. Als eersten boden twee afgevaardigden van „Vergulde Wagen" hun gelukwen sen aan. Het waren de heren Speulstra en Roolvers, samen 150 jaar oud. Na hen de heer K. de Groot, wedstrijdlei der van het district Eemland. Voor de biljartvereniging Centraal kwamen de heren Wissink en Kaats en voor Ons Genoegen uit Baarn de heren v.d. Braak en Holtrop. De heer R. Stalenhoef vertegenwoor digde met de heër A. Verkerk het dis trict. Hij wees op de uiteenlopende ver diensten van de verenigingen. Sommi gen dragen hun roem naar buiten, maar de kracht van Zonneheuvel is altijd ge legen in de prettige sfeer en het goede verenigingsleven. De heer Speulstrahuldigde als oudste lid het echtpaar Stalenhoef, dat steeds voor een prettigè ontvangst zorgde als er een vereniging op bezoek kwam. De heer Stalenhoef was als 25-jarig lid een voorbeeld voor allen, die een ver eniging niet zo trouw zijn. De heer Korting van het K.N.B.B.-be- stuur noemde het een prestatie het 25-jarig bestaan te beleven en hij wens te, onder aanbieding van een legpen ning, de vereniging nog vele tientallen jaren toe. Namens de biljartvereniging V.V.V. uit Amersfoort wensten de heren Flap per en Van Dijk geluk, namens Vrien denschaar de heer Rouwhorst en Onder de Linden, Baarn, werd vertegenwoor digd door de heer Hartog. De heren Spruyt en Van Opstal boden de geluk wensen van K.W.S., Soest, aan en de heer Scheerder vertegenwoordigde Sportlust uit Amersfoort. De voorzitter dankte alle sprekers en schenkers van goede gaven, waarna de aanwezigen met een driewerf hoera het officiële deel van deze receptie beslo ten. EERSTE OVERWINNING VAN S.E.C. S.E.C. heeft dan eindelijk het gevaar lijke pad der nederlagen verlaten en een overtuigende overwinning behaald op het bezoekende Wilskracht-S.N.L., de vereniging, die op de voorlaatste plaats stond, terwijl S.E.C. zonder pun ten de laatste plaats innam. Voor de wedstrijd werd een minuut stilte gehouden ir* verband met het overlijden van de Paus. De scheidende speler Mauk Brouwer werd toegesproken door de voorzit ter, de heer M. Wilhelm, die het ver trek van deze goede halfspeler een ver lies voor S.E.C. noemde. Hij is steeds een stuwende kracht geweest, die een groot aandeel in het veroveren van het derdeklasser-schap had. De heer Wil helm bood een geschenk aan. Direct na het eerste fluitsignaal ging S.E.C. tot de aanval over, in de over tuiging, dat een vereniging niet kan doorgaan met verliezen en De Bruin kreeg een kans, maar hij kwam niet door de achterhoede heen. Aan de an dere kant lukte het Winsen van Wils kracht beter en zijn schot kwam tegen de paal. Wilskracht kwam met een goe de combinatie terug en na een kwartier hadden de gasten succes. Rechtsbuiten Baaij zette voor vanaf de vleugel. Adams stond te ver naar voren opge steld en de bal verdween over zijn hoofd in het doel. Het lukte S.E.C. niet direct een pas send antwoord te geven, maar na een half uur spelen kreeg De Bruin de bal van Van Breukelen en met een schot over de grond scoorde hij de gelijkma ker. Direct hierna kreeg hij weer een kans, maar de keeper hield de bal val lend uit zijn doel. Tien minuten voor rust nam S.E.C. de leiding door een laag schot van M. Maassen, die de bal van De Bruin kreeg en 5 minuten later loste Maas sen van dertig meter het mooiste schot van de hele wedstrijd. Hij kreeg de bal van Nijholt en schoot hoog en onhoud baar in. (3-1). Met S.E.C. in de aanval eindigde de eerste helft en na kort overwicht van Wilskracht in de tweede helft drong S.E.C. weer op. Niet lang, want Wils kracht probeerde het opnieuw met schoten van Tulver, Baaij en Stut, waarmee Adams soms moeite had, maar die hij met bravour uit zijn doel hield. Na 20 minuten spelen kreeg S.E.C. een vrije schop te nemen. Maassen zag een haag van spelers voor zich en daarach ter de keeper. Heel rustig loste hij een zuiver schot, vlak over de hoofden van de spelers heen en keeper Klerk kreeg geen kans in te grijpen (4-1). Er werden nog verschillende goede schoten door de S.E.C.-voorhoede ge lost en ook Wilskracht probeerde ver andering in de stand te brengen, maar het bleef 4-1. HONDENSHOW. De afd. Soest van de Nederl. Vereniging tot Bescherming van Dieren zal a.s. zaterdag wederom de traditionele Hon denshow organiseren, waartoe de in schrijving op de bekende adressen tot 16 dezer kosteloos is opengesteld. Voor bijzonderheden leze men de ad vertentie in dit blad. OUDERAVOND. In één van de lokalen van de Van der Huchtschool werd een ouderavond ge houden waarvoor grote belangstelling bestond. Nadat de voorzitter van het schoolbe stuur, Ir Niermans, de avond had ge opend, werd een filmpje vertoond van het schoolreisje naar Terschelling. Hierop konden de ouders hun kinderen in vacantiestemming zien. Daarna werd gesproken over een uit breiding van de contactcommissie. Mej. Broekhuizen en de heren Dam mers en Gaaf werden als nieuwe leden benoemd. Als tegenhanger van de film werd daarna een demonstratie gegeven met de projector voor stilstaande beelden, waarbij een enkele filmstrook werd ver- Wie café „De Viersprong' bezoekt zal in de zaak tevergeefs naar reclamema teriaal uitzien, want de nieuwe eige naars - het echtpaar K. C. Groenen- daal - houden ervan de gezelligheid voorrang te geven en als het met een Viesprong een café-restaurant te ma ken met de nadruk op restaurant en verenigingen de gelegenheid te bieden hun vergaderingen en gezellige avon den te houden. Het interieur doet bijzonder prettig aan café-restaurant de kant van de gezellige huiskamer opgaat, dan past reclame materiaal daarbij niet. De Viersprong is de zesde zaak van de heer en mevrouw Groenendaal. Den Haag, Gouda, Hoensbroek, Rotterdam, Amersfoort en nu Soest. Het is echter niet de bedoeling spoedig uit te zien naar de zevende zaak, maar van de en de verlichte schilderstukjes aan de muur doen het goed. Het plan bestaat de zaal, die bij het bedrijf hoort, te laten moderniseren, zodat men goed terecht kan voor het houden van een feestavond of een bruiloft. Velen toonden belangstelling bij de her opening en tientallen toonden dit met bloemstukken. In het verslag van de laatste gemeente raadszitting hebben we kunnen lezen, dat de affaire over de in de weg staan de bouwval aan de Van Weedestraat nog steeds niet in kannen en kruiken is. Wel koestert men de stille hoop, dat de narigheid nu spoedig tot het verleden zal behoren. Wanneer ik het zeggen mag, wordt dit nu ook wel tijd en ik meen, dat de kregelige houding van de gemeentenaren wel gemotiveerd is. Ik kan mij niet onttrekken aan de ge dachte, dat deze voor iedere Soeste- naar nare zaak, niet zo voortvarend is behandeld als wij, met het oog op de levensgevaarlijke situatie, die dit huis oplevert, hadden mogen verwachten. Deze zaak is mijns inziens te veel be handeld met het wetboek in de hand. Iedereen, die een beetje thuis is in dit vak, weet, dat, wanneer de tegen partij goed door heeft dat een wet boek 2 partijen kent, een dergelijke zaak een eindeloze geschiedenis kan worden. Hoe het ook zij, laten we hopen, dat in een slotonderhandeling nu spoedig overeenstemming bereikt wordt, zodat met afbraak kan worden begonnen en we de aanfluiting voor veilig verkeer kwijt zijn. Er zijn in onze gemeente en vooral aan de hoofdweg, nog meer „harde noten" te kraken en ik geloof, dat onze ge meente er goed aan zou doen, wan neer er onderhandelingen moeten wor den gevoerd met eigenaars die niet direct bij het zien van een wetboek in hun schulp kruipen, deze te laten voe ren door mensen, die van onderhande len hun vak maken en ervaring hebben in het tot een vergelijk komen. Dit zal soms geld kosten en zeker in gevallen als het om „boerengronden" gaat, maar verlies van prestige, zoals in het geval Van Weedestraat, is voor het gemeentebestuur ook niet alles. H. OEKMAN. toond en verteld hoe de kinderen met dit materiaal (bijv. bij het aardrijks- kunde-onderwijs) kijk op de leerstof krijgen. In de pauze werd thee gedronken en het tentoongestelde schriftelijke-, teken en handenarbeid-werk bezichtigd. Het interieur van de school zag er keurig uit. Overal preikte schilderwerk, vet- krijttekeningen soms gecombineerd met ecoline, aardappel-stempelwerk, pentekeningen, scheur- en plakwerk enz. Zelfs een hele stad van opzetwerk en een voorstelling van Prinsjesdag waren aanwezig. Na de pauze hield mej. A. Wallin, hoofd van de kleuterschool, een interessante causerie overHoe benaderen wij de lagere school met de nieuwste kleuter leermiddelen op reken- en taalgebied. Deze moderne leermiddelen zijn voor het grootste deel zodanig samengesteld, dat voor de kleuters zelfcontrole moge lijk is. Hangt hij bijv. aan een eenvou dige balans het cijfer 5, dan zal de weegschaal alleen dan in evenwicht zijn," indien aan de andere kant 1 4 of 2 3 of omgekeerd hangen. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter deze avond, nadat hij dank had ge bracht aan het personeel voor het vele werk dat voor de intellectuele en ma- nuale vorming van de leerlingen ge daan wordt. S.T.C. VERLIEST. Het korfbaltwaalftal van S.T.C. heeft tegen Biko 2 gespeeld en de Soestena- ren achtten zich bij voorbaat kansloos tegen de sterke ploeg uit Bilthoven, die in de competitie alle wedstrijden met geweldige cijfers won. Het veld was glad en vooral S.T.C. had hiervan veel last. Biko scoorde voor rust 5 doelpunten en na de rust twee. In de tweede helft was de strijd niet zo eenzijdig als voor de rust, maar het wilde bij S.T.C. niet lukken met schie ten. Rob Terhorst redde de eer door van 6-0 de stand op 6-1 te brengen. Hierna scoorde Bico nog eenmaal. S.E.C.-UITSLAGEN. S.E.C. 1—Wilskracht-S.N.L. 1 4-1. S.E.C. 2—Gooi 4 3-1. Quick 4—SE.C. 4 1-10. S.E.C. aIJselmeervogels a 3-1. V.V.Z.A. a—S.E.C. b 11-0. S.E.C. cQuisk f 16-0. Welpen A.P.W.C. 1—S.E.C. 2 1-0. Welpen H.V.C. 5—S.E.C. 3 3-3.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1