PIONIER. 175 SOESTER VERENIGINGEN IN HET KOMENDE SEIZOEN. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 21 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG No. 78. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Eendracht kan wel afgeschreven worden, maar deze onderafdeling van de bond van textielarbeiders in het N.V.V. bestaat nog, omdat het bestuur het bijltje er nog niet bij neergooide. Er zijn nog 3 dames lid. Die zullen een schrijven krijgen met het verzoek een vergadering bij te wonen, maar als ze niet komen kan ook niemand er wat aan doen. De afdeling is ondergebracht geweest bij Amersfoort en Baarn, in 1948 zefstandig geworden met 22 leden. Er zijn zelfs 36 leden geweest, maar nu is de situatie hopeloos. De Ecclesia-beweging is een landelijke Katholieke beweging, waarvan een af deling bestaat in de parochies in de gemeente Soest. Deze beweging heeft tot doel steun en richting te geven aan hen, die gods dienstige vraagstukken, nauw samen hangend met het practische leven, wil len behandelen en hierover van ge dachten willen wisselen. Samenstelling van deze groepen ge beurt gewoonlijk in gemeenschappe lijk overleg. De groepen staan open voor jong en oud, voor gehuwden en ongehuwden. Op zo'n bijeenkomst, die maandelijks bij één van de leden thuis gehouden wordt, wordt de gesprekstof voorgele zen, waarna de vragen stuk voor stuk in discussie worden gebracht en na be spreking wordt een korte samenvatting van de mening van de groep genoteerd. De algemene na-bespreking, waartoe alle leden van de verschillende groepen worden uitgenodigd, vindt plaats na dat alle huisbijeenkomsten zijn gehou den. Deze nabespreking staat onder lei ding van een priester, die aan de hand van de verschillende verslagen, samen met de aanwezige deelnemers, de be spreking van het betreffende onder werp tot een afgerond geheel probeert te maken. Momenteel zijn er in ons land 1100 Ecclesia-groepen, die in totaal 9000 deelnemers omvatten. Philatelica, de vereniging van postzegel verzamelaars, houdt twee bijeenkomsten in de maand. Op beide avonden is er een veiling en een verlotfng, maar slechts een van de twee is bestemd voor het houden van een gewone vergadering met een agenda. Het rondzendverkeer gaat zijn gewone gang, evenals ieder jaar. In november is er een vergadering van, het afdelingsbestuur met het hoofdbestuur samen en in januari wordt de jaarver gadering gehouden. Op 14 november zal de heer Brockx een lezing houden over een philatelistisch onderwerp. Het ligt in de bedoeling an- Alweer een stapje verder in handige techniek Een dag of wat opwindend veel nieuws voor het publiek Dit wordt de eeuw van de raket waarbij men op geen moeite let. Een kunstmaan af te schieten is blijkbaar uit de gunst De echte maan bereiken, dat is vandaag de kunst. We zien graag af van surrogaat zolang de ware maan er staat. Een vuurstraal en gerommel, een goed gelukte start, Dan valt meteen een pakje Van Eisenhower's hart; Het ding kwam wel niet bij de maan, maar heeft toch goed zijn best Het doel kon met niet halen, nou ja, en wat dan nóg We blijven pionieren en eind'lijk lukt het toch. Het kost een paar maal tien miljoen, maar daar valt weinig aan te doen. Al lang weet heel de wereld het technische geweld Wordt nimmer onderbroken door een gebrek aan geld Daar is, al gaat er veel teloor, wellicht een stiekum potje voor Misschien brengt het mislukken weer rust in de sovjet, En staat er al te wachten een Russische raket De maan draait er geen hand voor om Wel ja, wie komt is wellekom dere leden hetzelfde te laten doen. Het philatelistisch centrum geeft verschillen de onderwerpen uit. Het is niet de be doeling dat deze gegevens domweg voor gelezen worden, maar na studie samen gesteld worden tot een lezing. Bij de le zing van de heer Brockx zullen dia's vertoond worden. Het Groot-Gaasbeker Gilde bestaat in 1960 400 jaar. Zesendertig jaar van deze vier eeuwen was de heer J. de Beer ouderman, maar nu heeft hij be dankt, omdat hij 70 jaar een mooie leeftijd vindt om af te treden als voor zitter en een jongere ouderman de kans te geven. Die zal volgende week ge kozen worden uit de 560 leden, die het gilde telt. Het zijn oerechte Soeste- naren, zij zijn rooms-katholiek en ouder dan 19 jaar. Dit zijn de voorwaarden, waaraan ieder lid moet voldoen. Ieder jaar komt de vereniging in jaarverga dering bijeen en daar wordt dan ver slag uitgebracht door secretaris en pen ningmeester, die met de ouderman en de twee raden het bestuur vormen. Het Gilde bezit landerijen, die huur op brengen, rente uit 'n obligatie en inkom sten uit inleggelden, die nieuwe leden moeten betalen. Deze gelden worden besteed aan godsdienstige en liefdadige doeleinden. Iedere vier jaar is er een feestverga- dering, waarop de nieuwe leden geïn stalleerd worden en het resterende geld van de inkomsten in vrolijk samenzijn verteerd. Wie daarop geen prijs stelt kan een uitkering krijgen. Vrouwen zijn ook lid van het gilde, maar zij hebben geen stemrecht. Na het kiezen van de nieuwe ouderman zal spoedig daarna een ledenvergadering gehouden worden onder zijn leiding. De tweede naam van het Groot-Gaas- beter-Gilde is het Gilde van St. Aech- ten. Het St. Annagilde is het kleine gilde. Drie jaar geleden zijn 5 bestuursleden benoemd. Het bestuur treedt beurte lings na zes en na zeven jaar af. Ook het St. Annagilde bestaat al hon derden jaren. Eens in de zeven en eens in de zes jaar, dus twee maal in der tien jaar wordt de opbrengst van een stuk grond, dat verhuurd is, verteerd. Er is dan een feestvergadering, ge volgd door een afrekenavond. Een en kele maal komt het bestuur bijeen, dus waarschijnlijk ook deze winter. Dit is de 150ste vereniging in de rubriek 175 Soester verenigingen in het win terseizoen, die wij voortzetten onder de titel 200 Soester verenigingen in het winterseizoen. S.E.C. WINT OPNIEUW. Voor de wedstrijd S.E.C.-Stichtse Boys leek het alsof S.E.C. een zware mid dag tegemoet zou gaan, want spil van 't Klooster was, evenals enkele weken terug, onverwacht niet beschikbaar. Ruttenberg werd op de spilplaats ge zet, Ten Hove en Van Kooij vormden de achterhoede, Huijink en De Rooij bezetten de halfplaatsen en in de voor hoede stond De Bruin op de voor hem ongewone linksbuitenplaats. Van Breu- kelen linksbinnen, M. Maassen midden voor, Nijholt rechtsbinnen en J. v. d. Lugt rechtsbuiten. Dit op papier zwakkere elftal bleek in werkelijkheid sterker, want de achter hoede miste nu de man, die er gewoonte van maakt, het doel met showvoetbal en handsballen voor de grap in gevaar te brengen. Ruttenberg, Ten Hove en Van Kooij vormden voor de Boys- voorhoede een struikelblok waar niet overeen te komen was en zelfs de snelle rechtsbuiten Caverlee had geen succes. Gevaarlijke S.E.C.-aanvallen werden door keeper Regter van Stichtse Boys aanvankelijk uitstekend gekeerd, maar de Soester spelers gaven het niet op en na een kwartier kwam het eerste succes. Maassen kreeg op tientallen meters van het doel de bal en hij passeerde de spil. Snel ging hij op het doel af en even snel liep keeper Regter uit. Voor de twee elkaar ontmoetten gaf Maassen 'n beheerst en zuiver schot over de grond en het was 10 voor S.E.C. Een minuut of tien later maakte kee per Regter een fout. Hij gooide de bal uit inplaats van te trappen. De worp was gericht op zijn rechtshalf, maar v. d. Lugt kwam er tussen, bemach tigde de bal, speelde goed naar Maas sen en deze wipte de bal beheerst over de uitlopende keeper heen. 2-0. Ook in de tweede helft waren de aan vallen van S.E.C. gevaarlijker dan van Stichtse Boys, die in snelheid en tech niek de mindere waren van de gast heren. De achterhoede van S.E.C. bleef onpasseerbaar al probeerde de Utrecht se voorhoede van alles om keeper Adams te passeren, Na een kwartier raakte Nijholt gebles seerd. Hij viel uit en werd vervanger, door Veldhuizen, die op de linksbui tenplaats ging spelen, terwijl De Bruin naar rechts verhuisde. Van der Lugt kwam nu op de rechtsbinnenplaats. Ook nu liepen de aanvallen uitstekend. Een kwartier voor het emd van de wedstrijd kreeg Veldhuizen de bal goed van Maassen aangegeven. Van meer dan 30 meter loste hij een heel hard schot en heel zuiver schot. De bal verdween in de uiterste hoek van het Utrechtse doel en het was 3-0. Dit werd de eindstand. Donar 3S.E.C. 2 32. V.V.Z.A. 2—S.E.C. 3 2—1. S.E.C. 4Amsvorde 4 140 (totaal 49 doelpunten uit 5 wedstrijden). VAN LINNEN TOT TERLENKA. Mejuffrouw Kanterman van Menko's textielfabriek te Enschede zou voor de leden van de Ned. Vrouwen-Electrici- teitsvereniging, district Eemland, spre ken over het onderwerp „Het leven is een lap katoen", maar zij was door ziekte verhinderd te komen en in haar plaats sprak de heer J. Oostinje. Het werd een leerzaam en aangenaam babbeltje over stoffen en in hoofd zaak over de synthetische weefsels, die vooral in de laatste tijd katoen, wol en linnen aan het verdrijven zijn. In de grijze oudheid was er al textiel. Vierduizend jaar voor Christus werd er door Chinese dames al zijde gedra gen, in onze streken was er in het ste nen tijdperk al linnen en vondsten heb ben er op gewezen, dat er 5000 jaar voor Chr. al wol was. In de middeleeuwen werd voor 80 °/o wol gedragen, voor 20 °/o zijde en lin nen en katoen was er nog niet te be kennen. In die tijden bestonden er breiersgilden van mannen, terwijl vrou wen weefden. Nu is breien een bezig heid voor de dames en weven een man nenberoep. Het katoenverbruik dateert van de laatste 200 jaar en door de uitvinding van de mechanische spinmachine kon in Engeland een katoencentrum ont staan. In 1880 werd er voor 80 °/o ka toen gedragen en nog slechts voor 15 wol. Zijde is door de eeuwen heen geliefd geweest, maar het was altijd te duur. Al vroeg probeerde men dus het werk van de zijderups te imiteren. Op pa pier lukte dat al in de zeventiende eeuw aan Hook en in de achtiende eeuw aan Réaumur, de man van de thermometer, maar pas in 1889 werden de eerste weefsels van synthetische ga rens vervaardigd uit nltrocellulose. Het was misschien wel prettig dragen, maar ook gevaarlijk, want een kleine vonk kon een explosie veroorzaken, zo dat de draagster door een hevige knal met nare gevolgen gestraft kon worden voor haar vooruitstrevendheid. De ontwikkeling stond niet stil en de kunstzijde ontstond. Het was vooral ge schikt voor de fabricage van dames kousen, zodat sajet en twee recht twee averecht uit de mode raakten tot groot verdriet van hen, die de ondergang van de wereld voorzagen als de oerdegelijke wollen kous plaats ging maken voor het moderne kunstzijden product. In 1911 werd de Enka gesticht waaruit later de A.K.U. ontstond. Kunstzijde werd in de loop der jaren rayon ge noemd en weer vond een verschuiving plaats in het textielverbruik. Enkele jaren geleden werd voor 60 °/o katoen gedragen, voor 11 Va °/o wol en voor 26 °/o rayon. Er kwam na de bevrijding een kous uit Amerika, die de dames en de we reld ging veroveren. Nylon was het nieuwe toverwoord en de man die het in 1930 uitvond, heeft nooit kunnen dromen dat miljoenen damesbenen van zijn uitvinding zouden profiteren. In Emmen kwam een fabriek waar 1800 mensen werken en daar vervaar digt men nylon onder de naam Enka- lon. In Duitsland heet het Perion en in Zwitserland Grilon. Het wordt vervaardigd van de afval producten, die als gassen vrijkomen bij de vervaardiging van cokes uit steen kool. Deze cokes heeft men bij de hoog ovens nodig voor de staalproductie en 't nylonproduct, dat ontstaat uit een af valproduct, is sterker dan het staal al zullen vele dames protesteren tegen deze bewering, omdat zij vinden dat de nylonkous te snel stuk is. Toch is de sterkte ongeëvenaard en sleepboten trekken enorme zeeschepen en bagger molens met nylonkabels. Het wordt ge bruikt voor de productie van brand slangen, visnetten en zakken, dus het moet wel sterk zijn. Van de synthetische weefsels vormt ny lon 60 °/o, dus het is zeer geliefd al zijn er ook wel klachten over. Onder meer het geel worden, dat tegengegaan kan worden door wassen in water van 60 °/o met gebruik van groene zeep. Dan heeft het 't bezwaar, dat het niet prettig aanvoelt, maar ook dit wordt verholpen, want over enkele maanden komen er nieuwe nylonproducten in de verkoop, die een speciale behandeling ondergingen. Het weefsel is ruw gemaakt en voelt daardoor minder glad en koud aan. Dit bestrijdt ook de doorzichtigheid. Het nieuwe weefsel heeft de naam Folinex. Nylon, Enkalon, Terlenka, Draion, het zijn maar enkele namen van de nieuwe weefsels, die vervaardigd worden. Terlenka is een bijproduct van petro leum en ook dit is onder vele namen in de handel. Wie verzekerd wil zijn van een goed product moet bij het kopen er even op letten of zich een etiket op het ar tikel bevindt met de naam van de leverancier van de grondstoffen. Is dit zo, dan blijkt daaruit, dat het artikel getest is en dat er voor inge staan wordt. Na afloop van zijn leerzaam, betoog be antwoordde de heer Oostinje vragen. De presidente van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging afde ling Eemland, mevr. Van Veeren, dankte de spreker. MAAK HET ZELF. Sommige mannen zijn bijzonder handig met knutselen en zij zien kans van si- naasappelkisten een boekenkast te ma ken of een tweepersoons bed van hout, dat ze hier of daar voor weinig geld opscharrelen. Zij zijn de favorieten van de dames, die van handige knutselaars houden en ze horen tot de helden van de straat, want als er iets op te knap pen valt dan worden zij erbij gehaald. Er zijn echter ook stumperds van man nen, die niets kunnen en zichzelf ernstig letsel toebrengen als ze pro beren ergens een spijker in te slaan. Zij hebben nooit iets gemaakt en ze hebben voor het geringste karweitje de hulp van een vakman nodig, die in deze tijd niet hard komt aanrennen als er wat te doen is. Voor deze armzalige kategorie van nietskunners is er redding gekomen in de vorm van een speciaalzaak, gevestigd Kerkstraat 36. Daar kunnen de onhan- digen terecht met hun verlangen naar handigheid en de heren F. v. d. Berg en F. v. d. Cuip zullen hen de weg wijzen in het rijk van de knutselaar. Daar zijn mappen met foto's en teke ningen te krijgen en daar kan men materiaal aanschaffen dat pasklaar is, zodat de grootste stoethaspel voortaan in staat zal zijn iets te vervaardigen waarvan de goegemeente perplex staat. Wie een tafeltje wil maken kan een blad kopen, waarin de gaten zitten, hij krijgt de poten erbij, die hij met lijm vast kan zetten, er zijn keurige randen en als die netjes aangebracht zijn dan kan het schilderen of beitsen beginnen. Handige mannen kunnen in de nieuwe zaak terecht om nog handiger te wor den. Ze kunnen hun plannen meedelen en als ze er niet voor terugschrikken hun eigen ameublement te vervaardigen, dan kan dat gebeuren. Alle adviezen zijn gratis een het ligt in de bedoeling binnenkort een „Doe het zelf-club" op te richten, waar men kan leren hoe het gereedschap op de juiste manier ge bruikt kan worden, terwijl waarschijn lijk een maandblad uitgegeven zal worden om alle knutselaars terwille te zijn. Reeds nu is er lektuur in over vloed, dus niemand hoeft meer met zijn handen in het haar te zitten en nie- Hoe het ook af zal lopen met de 37 teruggezonden vluchtelingen, de schan de, die de 91 tegenstemmers ons land hebben aangedaan, zal onuitwisbaar zijn. Wat de tegenstemmers hebben gedaan is zo onchristelijk, zo onmenselijk, zo recht tegen de, met zoveel poeha over eengekomen „rechten van de mens" in, dat zij ons land voor de hele wereld aan de schandpaal hebben gezet. Wat hier is gebeurd, omdat het met Nederland verwante mensen betreft, die vluchtten naar het land, dat hun was geleerd het „Moederland" te zijn, is onze volksvertegenwoordiging veel zwaarder aan te rekenen dan wanneer wij de deur voor de neuzen der vluch tende Hongaren zouden hebben dicht gesmeten. Natuurlijk deden we dit destijds niet, ook al wisten we niet wat we binnen haalden. Het was vanzelfsprekend, dat ons land, met de reputatie altijd open te staan voor in nood verkerenden, de vluchte lingen met open armen ontving. Die reputatie zullen wij in de toekomst echter onverdiend koesteren als een Nederlandse eigenschap, wanneer in de uitlevering van de „37" wordt vol hard. Een nare bijkomstigheid van deze uit wijzing voor het Nederlandse volk is, dat wij de kans belopen onverdiend een hardvochtig volk te gaan heten. Ik ben er namelijk van overtuigd, dat, wanneer wij ons in een referendum hadden mogen uitspreken over „hier blijven of wegsturen", met overweldi gende meerderheid zou zijn besloten de 37 hier te laten blijven. Waarmee dan gezegd zou zijn, dat die 91 mannen niet de volkswil vertegen woordigen, doch ten bate van wat po litiek gewin tot beslissingen komen, die in ons volk in het geheel niet leven. H. OEKMAN. mand hoeft meer te zeggen, dat hij echt niets kan, want „Maak het zelf", Kerkstraat 36, biedt uitkomst voor on- handigen en handigen, die kinderspeel goed, meubels, lampekappen, kortom alles willen maken wat in hun hoofd opkomt. AUTO TEGEN PAAL. Op de F.C. Kuyperstraat was een vracht auto met aanhanger, bestuurd door E. H. uit Hilversum, bezig met draaien. Dat ging niet zo gemakkelijk en het voorste deel moest hiervoor het Kerkpad op. Hierna reed het gevaarte dwars over de weg achteruit in de richting van de Van Weedestraat. Toen de bestuurder voor uit wilde rijden naar de rechterkant van de weg kwam uit de richting Baarn een personenauto, bestuurd door mevr. M. uit Soest, die aan de linkerkant van de straat voor de vrachtauto langs wilde rijden. De ruimte bleek hiervoor on voldoende en de personenauto kwam te gen een lichtmast aan die kromboog. BILJARTEN. Op de derde dag van de persoonlijke kampioenschappen biljarten, derde klas se, district Eemland, verloor de Soeste- naar Dorrestein van v. d. Pluim en hij zakte daardoor naar de zesde plaats. Reef won van Brink, Holdorp won van Stroeven en Gieskens won van Lam- brechts. Gieskens heeft momenteel de leiding, gevolgd door Brink, Reef, v. d. Pluim, Stroeven, Dorrestein, Lambrechts en Holdorp. WOESTE JEUGD. Een mevrouw van de Stadhouderslaan heeft geklaagd over de schooljeugd, die steeds omstreeks vier uur de laan waar in zij woont onveilig maakt. Vier en meer jongens rijden per fiets op een rij op fietspad en rijweg en wie niet opzij gaat loopt kans ondersteboven ge reden te worden. Protesten hiertegen worden beantwoord met hele grote mon den. TE WATER. De Soester politie kreeg het verzoek de ouders van J. B. te waarschuwen. Deze jongeman vas in het Amsterdam-Rijn kanaal gevallen en in bewusteloze toe stand naar het Stads- en Academisch ziekenhuis gebracht. BROMFIETSRIT. De Soester Bromfietsclub houdt van avond een puzzelrit met start en finish bij hotel Bos en Duin.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1