SOEST, deeld- v; IN DE HOEK. VRIJDAG 24 OKTOBER 1958. 36e JAARGANG No. 79. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 GAVE DRUKKERIJ SMITSOESTDIJK BUREAL) VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 50 JAAR ALGEMENE NED. BOUWBEDRIJFSBOND. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan op 18 oktober heeft het bestuur van de afdeling Soest van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond een his torisch overzicht uitgegeven van de ont wikkeling van deze afdeling gedurende d<T jaar van het bestaan. Eigenlijk is het niet helemaal juist, wanneer men zegt, dat de afdeling Soest van de A.N.B. 50 jaar bestaat, want deze bond werd opgericht in 1920. Daarvoor was er de Centrale Bond van Bouwvakarbeiders en deze werd opgericht op 18 oktober 1908. In 1886 ontstond in ons land de „Kalk en Steenbewerkersbond". In 1897 ont stond hieruit de Nederlandse Metse- Iaarsbond en de Nederlandse Opperlie- denbond. In 1906 vormden deze bonden de landelijke Centrale bond, die in 1903 in Soest een afdeling kreeg. Voor die tijd was er in onze gemeente al sprake van samenwerking tussen metselaars en opperlieden in Soest es Baarn, maar men kan pas vanaf de op richting van de Centrale Bond spreken van een werkelijke bouwvakarbeiders organisatie. Voorzitter van de afdeling werd de heer Jac. Rijksen, die nu nog lid is. Secre- ris was de heer J. Dijkman en penning meester de heer G. Verhoef. In één jaar kwam de vereniging van 23 op 52 leden, maar in 1914 waren het er nog maar 19. Na de eerste wereldoorlog liep het aantal al gauw op tot 78. In 1912 werd in Soest een afdeling van de Nederlandse Timmerliedenbond op gericht. Gerrit Snoek was de oprichter. De eerste vergadering werd gehouden in café Esveld aan de Beetzlaan. Voorzitter werd Joost Meerding, secre taris Gerrit Snoek en penningmeester Piet de Nooij. Leden waren Bart en Leen Prins en Peter Beekman, nu ar chitect. Deze laatste werd lid met de mededeling, dat hij weer zou bedanken als er in Soest een afdeling van de chr. bond opgericht zou worden. In 1912 waren er 5 leden aangesloten bij de afdeling van deze timmerlieden- bond en kort voor het toetreden tot de A.N.B. in 1920 waren er 19. Metselaars, opperlieden en timmerlie den vormden deze A.N.B., waarvan de historie op 1 januari 1920 begint. De afdeling had 97 leden. Voorzitter werd Jac. Rijksen, secretaris J. Dijk man en penningmeester D. Lammertse. In 1921 waren er nog maar 45 leden en In 1925 waren er slechts 40. Vijf jaar later al 115. Het topjaar was 1953 met 164 leden. Aan het begin van dit jaar waren er 154. Bij de A.N.B. sloot zich in 1949 de af deling Soest van de Schildersgezellen- bond aan. Deze bond was opgericht in 1893 en de afdeling Soest in 1931. Er •waren 7 leden en het eerste bestuur werd gevormd door de heren W. v. d. Steeg, H. v. d. Broek en G. Burgwal. De algemene Nederlandse Stukadoors- bond, ook opgegaan in de A.N.B., kreeg pas in 1937 een afdeling in Soest. Voor zitter was P. van Asch. De Soester Bestuurdersbond werd opge richt in 1931. Het was het overkoepe lend lichaam met 100 leden van de A.N.B., 13 leden van het spoor- en tramwegpersoneel, 13 leden die land en tuinbouwer waren en 13 leden van de Schildersgezellenbond. Voorzitter werd de heer W. van Eek, secretaris H J. A. Diters en penningmeester H. Reu len. Er is wel heel wat veranderd sinds de moderne vakbonden hun intrede deden in ons land. In 1866 verdiende een Amsterdamse timmerman 14 cent per uur. Hij werk te 72 uur per week en ontving dan 10 gulden en 8 cent. Op het platteland kende men uurlonen van 8 en 10 cent. De bonden begonnen zich te roeren en in 1900 was het uurloon in Amsterdam een kwartje. Wie georganiseerd was kreeg bij ziekte 3,— per week. In 1901 werd de eerste stap gezet op de weg naar de Sociale Wetgeving met de On gevallenwet. In Soest was het uurloon in 1913 nog maar 21 cent per uur en in 1914 22 cent. In 1916 staakten in Soest de leden van de Centrale Bond, de Katholieke Bond en Christelijke Bond. Het ging om een verhoging van het uurloon met 2 cent en het duurde vier weken voor de eisen van de arbeiders ingewilligd werden. In deze weken werden de wegen naar Soest door stakers in het oog gehouden om onderkruipers te weren. Natuurlijk werd er wel eens een hartig robbertje geknokt tussen sta kers en onderkruipers uit andere ge meenten, maar de stakers wonnen. Zij kregen hun 2 cent erbij, werkten kor ter en konden bij ziekte rekenen op een uitkering van 70 In 1920 werd de achturige arbeidsdag ingevoerd. Even was het een goede tijd, maar in 1924 was het weer misère al kwamen de wantoestanden van de vorige eeuw niet terug. In 1929 kwam er een vakantieregeling (3 dagen) en de ziektewet bracht grote verbetering. Het leek nu beter te gaan, rnaar in de crisisjaren liep de helft van de bouwvakarbeiders in Soest zonder werk. Pas tegen de oorlog kwam er wat ver betering door defensiewerken. In de oorlog verdwenen de bonden om dat ze niets voelden voor het arbeids front van Woudenberg. In 1945 kon weer gestart worden en er werden in de loop van de jaren na de oorlog belang rijke successen geboekt op het terrein van de sociale wetgeving. DE RUNDVEEFOK- en CONTROLE VERENIGING KREEG NIEUW BE STUUR. zomaar te ontslaan en hem tevens het recht te ontnemen, dat voor de groot ste boef nog bestaat, de verdediging. De heer Maatman was door het bestuur aangesteld. Dit was genotuleerd en als men wil, dat een vereniging goed marcheert, dan dient het bestuur zich te houden aan besluiten die vastgesteld zijn. Het is dinsdagavond in de volgerookte zaal van De Gouden Ploeg wat rumoe rig toegegaan tussen de leden van de Rundveefok- en Controlevereniging Soest en omstreken. Aanvankelijk hield ieder der 65 aanwezigen zich heel kalm en voorzitter P. G. Wantenaar verwel komde in het bijzonder ir Van Ooyen, rijksveeteeltconsulent en de heer Par- dijs, hoofdcontroleur van de provin ciale melkcontroledienst. Deze vergadering was belegd omdat het bestuur in zijn geheel af wenste te treden. Achteraf vlas gebleken, dat de secretaris, de heer K. Lam, in een convocatie aan de leden mededeling ge daan had dat hij toch wilde aanblijven. Aftredend waren dus nu de heren P. G. Wantenaar, P. Kok, P. v. d. Bree- mer en W. Roest. De voorzitter deelde mee, dat er moei lijkheden in het bestuur waren gere zen, onder meer omdat de secretaris vaak te eigenmachtig optrad. Hij zou alleen naar de Centrale Commissie voor toezicht op de veehouderij in Utrecht zijn geweest om daar te spreken over de heren Maatman, controleur van de ver eniging, en Jak, hulpcontroleur. De heer Jak was per 15 mei ontslagen en de heer Maatman zou op 1 oktober ontslagen worden. Op grond hiervan meenden de overige bestuursleden te moeten aftreden. Ir van Ooyen bestreed de uitlatingen van de voorzitter, die geheel bezijden de waarheid zouden zijn, omdat de heer Lam dit niet gedaan had en de voorzitter moest zich wel bij deze ver klaring neerleggen. De heer Lam ging in de historie van de vereniging terug tot 1941 toen de oprichting plaats vond. De heer Maat man werd controleur en dit kon aan vankelijk als een bijbetrekking be schouwd worden omdat er nog niet zoveel leden waren. Jarenlang werkte hij voor de vereniging en het zou onjuist zijn hem te ontslaan nu er onenigheid was tussen de voorzit ter en de heren Maatman en Jak, die als hulpcontroleur werd aangesteld omdat het groeiende aantal leden meer werk met zich meebracht. De heer Lam wist, dat onder meer door ir Van Ooyen het werk van de controleur en de hulp controleur gewaardeerd werd. Het zou diep te betreuren zijn als men een man van 42 jaar, die al vanaf 1941 voor de vereniging werkte, op straat zou zet ten en daarmee werkloos maken. De heer Lam verklaarde nadrukkelijk zich hiermee niet te kunnen verenigen. Het verzoek van de heer Maatman zich te mogen verdedigen werd door de voorzitter afgewezen. Wel mocht hij met de pers de zaal verlaten. De heer W. F. van Stuyvesant Meven uit Den Dolder vroeg nu het woord en in gespierde taal maakte hij ieder dui- deliik, dat niet iedereen iedereen moest beschuldigen, maar dat de zaak nu maar eens goed uit de doeken gedaan moest worden. Het zou het beste ziin als het bestuur zi"h eerst uitsnrak en daarna de heer Maatman de kans kreeg zich te ver- dedii?en. De heer Van Stuyvesant was het roe rend eens met de heer Lam en ook hij vond het hoogst onfatsoenlijk iemand, Ook was het af te keuren, dat voorzitter en secretaris aan het krakelen gingen. Vele leden zijn zonder enig enthousias me lid omdat ze nu eenmaal terwille van de kunstmatige inseminatie moeten, maar als er dan ook nog allerlei kwes ties opgeworpen worden, dan is de pret er al heel gauw af. De kwestie Maatman was hiermee al heel gauw van de baan en over het ontslag werd niet meer gesproken. Ook was het toen niet meer nodig dat hij zich verdedigde en na een korte woor denschermutseling tussen secretaris en voorzitter over de vraag of de heer Maatman de vergadering wel of niet mocht bijwonen werd overgegaan tot de stemming van een nieuw bestuur en de heer Maatman deelde de stem briefjes uit, terwijl de pers weer toe gelaten werd. Er stonden 65 leden op de presentie lijst en er waren 66 ingevulde briefjes, maar dit liet men maar voor wat het was om te voorkomen, dat de melkens- tijd in de vroege morgen pas een eind aan de vergadering zou maken. De heren W. Logtenstein en P. Wante naar werden direct gekozen, want zij hadden 37 en 36 stemmen, dus meer dan de helft plus één. De heer Van Stuyvesant Meyen kreeg 32 stemmen, B. Voorthuizen 21, L. Doo- per 31, P. v. d. Breemer 23, P. Kok 12 en G. Kok 11. De rest werd in kleinere aantallen onder verschillende leden ver- De heer P. Wantenaar zei de benoe ming te willen aanvaarden mits de be langen van de vereniging op behoorlijke wijze behartigd konden worden. Ook de heer Logtenstein nam de benoeming aan. De heer K. Lam, die bij de eerste stemming 18 stemmen gekregen had, kreeg er bij de tweede 17, W. F. van Stuyvesant Meyen 30, B. Voorthuizen 30, L. Dooper 42, P. J. v. d. Breemer 47 en G. Kok 17. De heer P. Kok had zich teruggetrokken. Een ongeldige stem ming was hieraan voorafgegaan, omdat er 67 briefjes ingeleverd waren door 65 leden, maar nu waren de heren Dooper en v. d. Breemer gekozen. De heer Lam gaf te kennen, dat hij er weinig voor voelde zijn plaats beschik baar te stellen als geen C.B.T.B.-er be noemd werd. Er moest nu gestemd wor den tussen de heren B. Voorthuizen (lid van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond) en W. F. van Stuyvesant Meyen, die dit niet is. B. Voorthuizen kreeg 37 stemmen, W. F. van Stuyve sant 21, zodat het bestuur nog voor het middernachtelijk uur weer compleet was. A. J. VAN LEUSEN OVER HET GEZIN De bekende radio-spreker A. J. van Leusen heeft voor de leden van 't Nut, in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond, gesproken over gezins moeilijkheden, nadat hij was ingeleid door de heer J. v. d. Berg. In het gezin wordt de mens genomen zoals hij is en alleen daar kan hij zich zelf zijn. Daar is hij goed genoeg zoals hij is en iedere pose is overbodig. Zijn fouten en tekortkomingen, die hij voor de buitenwereld tracht te verbergen, worden daar geaccepteerd en zij vor men geen beletsel om van hem te hou den, omdat zij hem echt doen zijn zoals hij is. In het gezin wordt hij vertrouwd en wie vertrouwd wordt toont zich op zijn best. Het gezinsleven is van buitengewone grote betekenis en het is dan ook begrij pelijk, dat dictaturen altijd vat op het gezin proberen te krijgen. Voor kinde ren is het belang van het gezin nog veel groter dan voor volwassenen, want dit gezin maakt hun wereld uit. Zij hebben de goede sfeer in dat gezin nog meer nodig, zoals de plant behoefte heeft aan de zon. Het gezin beschermt het kind tegen de harde buitenwereld. In deze tijd heeft het gezin het moei lijk. De mens staat over het algemeen wantrouwig tegenover het léven. Hij twijfelt en heeft altijd haast. Innerlijke onrust en het lawaai van deze tijd zijn de vijanden van het gezin. De mo derne mens heeft het altijd druk en is daar nog trots op ook. Vanzelfsprekend heeft het gezin daaronder te lijden. Wij moeten trachten het thuis-eigene te bewaren en de goede sfeer in het gezin te handhaven. Het kind heeft hieraan grote behoefte en er zijn vele voor beelden van kinderen in geestelijke nood, die het gezin als een haven zien. Om deze haven voor het kind te schep pen is vertrouwen nodig, terwijl wan trouwen het kenmerk van deze tijd is. Naast dit wantrouwen is er vaak de angst, die een slechte leidsvrouwe is. Wij hebben de taak het kind ver trouwen te schenken en het te vrijwa ren van angst, maar in de praktijk komt daarvan weinig te recht, omdat wij kwistig zijn met het hanteren van bordjes waarop „verboden toegang" staat. Wij verbieden te veel uit angst dat het kind zal struikelen. Juist dit verbieden lokt tot het grondig onderzoeken van datgene waarvoor wij het kind waarschuwen. Wij trachten het kind tot waarheid te brengen terwijl we zelf vaak liegen alsof het gedrukt staat. En bewust. Het liegen van jonge kinderen geschiedt onbewust en zijn fantasie brengt hem ertoe dingen te zeggen, die niet waar zijn. Niet de waarheidslievende ouders hebben dan gelijk maar het kind en zijn fantasie. De meeste ouders zijn bang, terwijl ze het vertrouwen missen in de levens kracht van het kind, dat er - ondanks de fouten bij de opvoeding - meestal toch wel komt. Het bang zijn geeft aanleiding tot bang maken en daarmee wordt het levensvertrouwen bij het kind ondermijnd. Wij moeten het kind niet angstig tegenhouden als het de sprong in het leven gaat maken, maar wij moeten vol vertrouwen zeggen „Spring maar". Gelukkig het kind met de moeder, die zijn fantasie voor waarheid aan ziet en met de vader die durft te zeg gen, dat zijn kind er heus wel komen zal. Dit vertrouwen geeft het kind kracht. Dokter- van Leusen sprak over de straf fen als deel van de opvoeding. Straf fen is altijd een teken van zwakte en een gebrek aan eerbied voor de per soonlijkheid van het kind. Van straf fen is een mens nog nooit beter gewor den en als ouders straffen beslist nodig vinden, dan moeten zij dit slechts recht vaardig doen. Wie dit bedenkt zal nooit straffen. Als een kind struikelt bij het lopen le ren dan wordt het niet gestraft, dus het is onrechtvaardig te straffen bij de pogingen het leven in te lopen. Wij zijn dwazen als we boos zijn op onze kinderen en ze willen straffen. Wij kunnen hoogstens boos op onszelf zijn, omdat onze angst zo groot is. Omdat wij onze kinderen willen vormen naar onze wil, zonder te bedenken, dat zij goed genoeg zijn zoals ze aan ons ge schonken zijn. Vaak doen we dit niet en we slaan aan het opvoeden. Het kind accepteert dat dan meestal ook nog. Dokter Van Leusen behandelde de moei lijkheden in het huwelijk, die voor het kind van zoveel belang zijn. Meestal hebben deze moeilijkheden weinig om het lijf, evenals de ruzies, die eruit voortvloeien. Zij zijn er slechts om stoom af te blazen langs de weg van de minste weerstand. Deze kleine moei lijkheden hoeven de sfeer in het gezin niet aan te tasten en in vertrouwen kan men elkaar blijven accepteren zoals men is. Hierdoor kan men dit stuk levens geluk voor een groot deel in eigen han den houden. Woensdagmiddag was ik bij kennissen uitgenodigd om naar de televisie-uitzen ding Engeland-Rusland te komen kij ken, want, zo redeneerde mijn vriend, dat dwaze besluit om de wedstrijd niet uit te zenden zou zeker worden herroe pen. Ik had daar niet zoveel vertrouwen in als hij, maar, zei hij, iedereen is tegen het verbod en de censoren van de N.T.S. durven het vast niet aan de honderd duizenden voetballiefhebbers te ringel oren. Per slot zijn de kijkers geen on mondige kleutertjes. Kom dus maar ge rust, want mocht de N.T.S. toch zo stom zijn om niet uit te zenden, dan heb ik altijd nog mijn Langenberg-antenne. Het zit dus altijd snor. Nu, het zat helemaal niet „snor", want. zoals u weet, onthield de N.T.S. haar betalende leden de uitzending en wat m'n vriend via zijn dure Langenberg binnenhaalde kon van alles zijn, van een sneeuwstorm tot 2 negers in een tunnel, maar geen voetbalwedstrijd. De stemming was geladen en als ik mijn vriend een bijl in zijn handen had gegeven, was de hele ratteplan in splin ters gegaan en als de heren van de N.T.S. in de buurt waren geweest, hadden zij, vrees ik, een bericht met 'n zwart randje in de krant gekregen. Dat lijkt nu natuurlijk overdreven en dat is 't ook. Toch kan ik er inkomen, dat er bij de televisiebezitters een stem ming om te schieten heeft geheerst. De gronden, waarmee het niet-uitzendeu werd gemotiveerd, zijn in hoge mate inconsequent, want ontelbare Russen kwamen reeds op het T.V.-scherm sedert Budapest. Bovendien vind ik het verbod om deze reden een beledi ging voor de Engelsen. We laten hier maar buiten beschou wing de opvatting dat sport verbroe dert. O De heren van de N.T.S. willen misschier. helemaal geen verbroedering of menen ze, dat hun overbodig zijn al te duide lijk zou blijken, wanneer zij nooit iets verbieden Afgezien hiervan is het toch te dwaas, dat een aantal heren, die notabene door niemand zijn gekozen, doch door hun „zuil" op de goed gesalarieerde macht- post zijn gezet, voor honderduizenden betalende kijkers uitmaken wat ze wel en niet'mogen zien. En dan vooral geen Russen. Nou ja, de K.L.M. gaat wel op Mos kou vliegen, we verkopen de Russen graag haringen, bouwen graag schepen voor ze en nog zo het een en ander en we zouden als een kind zo blij zijn als We hen onze overtollige boter konden slijten, maar dit ligt allemaal op een ander vlak. Een wrang-komische noot is intussen, dat de Russen niet mochten luisteren naar een voetbalverslag van de wed strijd in Engeland. Wat dit betreft kunnen de N.T.S-heren er trots op gaan, dat hun inzichten ge lijk opgaan met de Russen. H. OEKMAN. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en dr J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag B.D.C. 1—D.O.S.V. 1, 14.30 uur. B.D.C. 2Laren 2, 12 uur. R.K.B.V.V. 3—B.D.C. 3, 14.30 uur. Victoria 5B.D.C. 5, 12 uur. Neerlandia 1S.E.C. 1, 14.30 uur. S.E.C. 2Zebra's 2, 14.30 uur. V.V.O.G. 2—S.E.C. 3, 14.30 uur. K.V.V.A. 4—S.E.C. 5, 14.30 uur. Zaterdag S.E.C. AAmsvorde A, 15.45 uur. Hoogland AS.E.C. B, 15.45 uur. Hoogland aS.E.C. b, 14.45 uur. S.E.C. c—V.V.Z.A. b, 14.45 uur. B.D.C. AB.D.C. B, 15.45 uur. B.D.C. aLaren a, 14.30 uur. R.K.B.V.V. b—B.D.C. b, 15.45 uur. Olympia b—B.D.C. c, 15.45 uur. Welpen Amsvorde 1S.E.C. 1, 14 uur. S.E.C. 2Quick 1, 14 uur. Quick 3S.E.C, 4, 14 uur. S.E.C. 3Quick 4, 14 uur. A.P.W.C. 1—B.D.C. 1, 14.30 uur B.D.C. 2H.V.C. 4, 14 uur. Hockey. Zondag Dames S.C.H.C. 3Soest 1, 11 uur. Gooi 5Soest 2, 12.30 uur. Schaerweide 2Soest 3, 14 uur. Soest 4—Kampong 8, 10.30 uur, Schr.1. Heren Soest 1S.C.H.C. 6, 14.30 uur, Schrl Soest 2 S.C.H.C. 8, 11 uur, Birkstr' Be Fair 8—Soest 3, 14.30 uur. Soest 4—Kampong 6, 12.30 uur, Schrl Korfbal. Zaterdag Doorn BE.D.O. A, 14.45 uur. K.V.O. 3E.D.O. 1, 16 uur. Zondag S.T.C. 1Olympia 3, 14 uur. Tovers 5—E.D.O. 2, 12 uur. Handbal. Zondag B.D.C. aE.M.M. b, 13.15 uur. B.D.C. bB.S.V. b, 14.15 uur. B.D.C. 1B.D.C. A, 15.15 uur. Oefenwedstrijd.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1