am\$ R MARCHAL HAARMODE Van Ebben BRILLEN J* Th* Voskuilen ZWITSAL BALSEM a 95 ct ZW1TSAPLAST strips 200 Soester verenigingen in het komende seizoen. ROUW- *en TROUWkleding RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH N.V. Wasserij „GELRIA" SOEST. DERDE BLAD voor KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP HORLOGES NIEUWE MODELLEN Voor Kwaliteitsvoeder (tijdelijk) bij een grote doos utlG in handige stripcover i (winkelprijs 30 ct) De Viersprong heet de klaverjasvereni- ging, die in maart 1952 werd opgericht en het is voor de leden iedere maandag avond clubavond in café De Viersprong. Daar worden onderlinge wedstrijden ge speeld of kruist men de degens met andere verenigingen. Tegen de vereni ging uit 't Hart, Soesterberg, Baarn en Nijkerk werd gespeeld. Er is een wed- strij drooster klaar voor vier weken onderlinge kaartstrijd en met St. Nico- laas en Kersmis wordt er natuurlijk iets bijzonders gedaan. Bestuur en leden vinden wedstrijden tegen zuster verenigingen prettiger dan een con cours, want daar willen nog wel eens lieden verschijnen, die met geknoei de prijzen weghalen en dat is niet de be doeling, Het plan bestaat over enkele weken de goedheilig man voor de kin deren van de leden te engageren. r» adres voor het huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 N.C.B.O. zijn de beginletters van Ned- Christelijke Bond van Overheidsperso neel en deze bond heeft in Soest een afdeling met meer dan 100 leden. Rijkspersoneel, Gemeentepersoneel, P.T.T., Waterleiding en semi-overheids- bedrijven. Op vergaderingen wordt druk gesproken over de werkclassificatie, waarmee het rijk al begonnen is maar de gemeente nog niet. Als onderdeel van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft de afdeling ook belangstelling voor het werk van het noodfonds en „Draagt elkanders lasten". Vakgroepvergaderingen zijn er slechts voor het gemeentepersoneel en het per soneel van oorlog en marine. Andere leden moeten hiervoor naar elders om dat hier de kring te klein is. In februari zal er een feestelijke jaar vergadering zijn waarbij een toneelstuk opgevoerd wordt. Onderzoek de Geschriften" is de naam van de gereformeerde mannenvereniging te Soestdijk. Een twintigtal mannen is lid. Bij de vergadering staat de schriftstudie in het middelpunt. Een der leden houdt een inleiding over een onderwerp uit de Bijbel, waarna het behandelde besproken wordt. Eens in de veertien dagen komen de leden bij een. In februari wordt het 20-jarig be- dan onderwerpen, die de leden eigen lijk bijzonder moesten interesseren, maar de belangstelling is niet bijster groot. In november zal de afdeling deelnemen aan de propaganda-avond, die belegd wordt door de christelijke besturenbond. De Bewaker heeft een tiental leden, die zich bezighouden met de dressuur van honden, bestemd voor politie, bos wachters en anderen, die het niet met een gewone hond afkunnen. De vereni ging bestaat al 35 jaar en iedere zondag komen de leden in Soestduinen met hun viervoeters. In de zomer ook op enkele avonden in de week. De honden wordt in een jaar geleerd hoe ze zich moeten gedragen om nuttig te zijn voor de po litie. Ze kunnen dan iets opsporen, zijn prima bewakers, weigeren voedsel van vreemden en zijn geduchte tegen standers voor zware jongens. Daarmee zijn ze niet gevaarlijk geworden, zoals sommigen menen, want ze grijpen al leen maar de man die wat op zijn kerf stok heeft. Het zijn prima springers en klimmers geworden en in de Eem le ren ze reddend zwemmen. Als ze alle appèloefeningen onder de knie heb ben dan beoordeelt een jury of zij goed genoeg zijn voor het certificaat. Soms wordt er dan een demonstratie gehouden voor het publiek dat zich interesseert voor dit werk en plezier heeft in het schrandere werk der honden. komende maanden zullen de Soester dansers een kledingactie gaan begin nen. De vereniging heeft dringend be hoefte aan kledingstukken, want het is te lastig als steeds geleend moet wor den. Ieder, die dus nog een oud kle dingstuk van het Soester costuum in de rommelmand heeft liggen, doet er goed aan deze jongelui daarmee te hel pen. Zij zullen er heel dankbaar voor zijn. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. St. Michael is de Soester afdeling van de R.K. Politiebond, die 9 leden in Soest heeft. Deze afdeling is 6 jaar ge leden zelfstandig geworden omdat het samengaan met Amersfoort niet meer beviel. Er wordt slechts een paar maal per jaar vergaderd. Jaarlijks is op 20 september het patroonsfeest met een mis en een gezamenlijk ontbijt. De af deling had eerst kapelaan Kuipers als geestelijk adviseur en nu kapelaan Spit. De jaarvergadering heeft op 16 okto ber plaats gehad. Het vorig jaar zijn de leden met hun dames naar een uit voering van het ijsballet geweest en een dergelijk uitje zal ook deze winter wel op het programma komen. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 staan gevierd met een feestelijke jaar vergadering, waarbij de dames, afge vaardigden van de kerkeraad en van de zusterverenigingen, uitgenodigd worden. Leden uit Soest, Amersfoort, Bunscho ten en Baarn, die samen een kring vormen, komen enkele malen per jaar bijeen. Dan wordt een spreker uitge nodigd. Het groter lichaam, de afdeling Utrecht, belegt ook zulke avonden. Ruth heet de vereniging van meisjes van de gereformeerde kerk in Soestdijk. Ze zijn 12 tot 16 jaar, hebben een eigen bestuur maar ook leidsters. Eens per week komen ze in de zaal van de Julia- nakerk bijeen. Dan houdt een leidster of een van de meisjes een bijbelinlei ding. Na de pauze spelletjes en in deze tijd de geheimzinnige dingen die voor Sinterklaas nodig zijn en die moeilijk thuis gedaan kunnen worden. Sjoelen wordt graag gedaan, maar niet als de kerkeraad vergadert, want dan maakt het teveel lawaai. Van de winter is er natuurlijk de vie ring van het Kerstfeest en in het voor jaar het jaarfeest, samen met de jon gens. Dan wordt het weer tijd voor fietstochten en puzzelritten. N.C.B.B. zijn de beginletters van Neder landse Christelijke Beambtenbond, waar van de afdeling Soest deel uitmaakt. Er zijn 35 leden. Het doel wordt plechtig uitgedrukt in de toevoeging „organisatie, voor het technische, commerciële, che mische leidinggevend en toezichthouden de personeel". Op vergaderingen wordt over loonkwesties en verschillende za ken op sociaal terrein gesproken. Spre kers van het bondsbestuur behandelen N.B.V., de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel bestond eerst alleen uit spoorwegpersoneel, maar nu is de af deling uitgebreid met leden, die bij het wegvervoer werkzaam zijn. Van de N.B.M. en de firma Tensen zijn heel wat chauffeurs lid, maar het bestuur kan niet pochen op de belangstelling van de leden voor de vergaderingen, zodat er pas definitieve plannen voor BIGGEN EN EIERMARKT Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 231 big gen in prijzen van 50,tot 60, 3 guste zeugen van 250,tot 325, en 3 stuks rundvee. Melk- en kalfkoeien van 1000,tot 1150,Guste vaar- sen van 600,tot 700,Guste koeien van 550,tot 650,Vet vee van 700,tot 800, Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 14,45 tot 15,50. Henneneieren van 9, tot 14,Middenprijs 15,25. Prijs per kg. 2,46 (basis 62 gr.). De handel op beide markten had een redelijk verloop. BEVEILIGDE OVERWEG. De Nederlandse Spoorwegen laten over 3000 km rails de treinen lopen, die jaarlijks miljoenen mensen vervoeren. Ongelukken komen daarbij betrekkelijk weinig voor, maar wel lopen dagelijks velen gevaar die niet in de treinen zit ten. Op onbewaakte overwegen kunnen wij overreden worden. Meestal is eigen onoplettendheid hiervan de schuld, zo dat alles gedaan wordt om de aandacht te trekken van de weggebruiker, die een onbewaakte overweg nadert. Als onderdeel van de automatisering op de lijn Amsterdam-Amersfoort is nu ook de gevaarlijke overweg aan de Peter van de Breemerweg door knip perlichten beveiligd. Het gedeelte van Amersfoort tot Hil versum is geheel klaar en zal in de nacht van zondag op maandag in ge bruik genomen worden. In de loop van het volgend jaar zal het hele tra ject gereed zijn. Dat betekent dat 78 spoorwegbeambten vrij komen, waarvan 10 in Baarn. Ne gen kleine gebouwen zorgen dan met 155 ijzeren kasten voor beschutting van de apparatuur, die 122 lichtseinen, 59 wissels en spoorbomen op verschillende plaatsen het beveiligende werk laat doen. Daarvoor is 275 km kabel nodig en 3600 schakelelementen zullen meewerken aan het beschermen van de treinreizi gers en hen die gevaar kunnen lopen overreden te worden. De treinen zullen op dit traject niet sneller gaan rijden, maar er zullen er door de toegenomen veiligheid wel meer kunnen rijden. Voor Soestenaren, die naar Amersfoort gaan, is de verbetering aan de Peter van de Breemerweg van groot belang en wie volgende week over de rijksweg naar Amersfoort gaat en het Soester- kwartier inrijdt zal veranderingen op merken aan de beveiliging van de overweg. HOE LOOPT DE MOTOR VAN UW AUTO. Het kan de autobezitter wel eens over komen dat hij het gevoel krijgt, dat de motor niet helemaal loopt zoals het be hoort, zonder dat hij kan zeggen waar aan het ligt. In de garage is het dan ook niet makkelijk uit te maken welk euvel de motor hindert. Ook gebeurt het wel, dat er iets aan de hand is waarvan men voorlopig helemaal niets merkt, maar toch heeft zo'n geringe af wijking een nadelige invloed op het benzineverbruik en doet de motor vaak veel harder slijten dan nodig is. Automobieltechnici hebben lang gezocht naar een eenvoudige en snelle methode om de ontsteking en de verbranding te controleren en de wetenschappelijke staf van Mobil Oil is er in geslaagd een apparaat te construeren, dat in weinig minuten de werking van de bougies, de onderbrekerpunten en de condensator controleert en haarfijn aangeeft hoe het met de bedrading van de ontsteking staat. Dit apparaat is deze week gebruikt bij garage Stam en vele automobilisten heb ben van de gelegenheid gebruik ge maakt kennis te maken met het toe- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 31 OKTOBER. 1958 maatschappij. Daar door deze instellingen, die een Chr. grondslag hebben en waar patiënten van alle gezindten worden opgenomen, nimmer enige subsidie is ontvangen, heeft men 60 jaar geleden een steun fonds „De macht van het Kleine" op gericht, dat 265.000 contribuanten telt, die wekelijks 2Vz cent geven voor dit prachtig stuk filantrophie. Allen kwa men diep onder de indruk van de mo derne chirurgie en de liefdevolle ver pleging. Tenslotte was er gelegenheid werkstukken der patiënten te bezichti gen. Wie meer van dit werk wil weten, stelle zich in verbinding met mevrouw Rol, Molenstraat 110, Soest. SCHAKEN. Van onze schaakcorrespondent. Maandagavond begaf ik mij naar Zeist ter bijwoning van de wedstrijd Soest II tegen de Zeister Schaakclub 't Slot II. Bij mijn komst in „Het Wapen van Zeist" trof mij direct de keurige verzor ging der schaakarena. Allemaal nieuw materiaal, nieuwe klokken, stukken en borden. Onze wedstrijdleider, de heer Samsom, was al aanwezig en deelde mede, dat er maar 7 spelers zouden komen. Drie moesten verstek laten gaan, het geen een treurige start betekende voor ons 2e tiental. De 7 spelers zouden dus allen moeten winnen. Er waren veel jeugdige spelers onder Enorme keuze MONTUREN tegen wett. vastgestelde prijzen. Z.F.leden vastgest. kortingen op glazen en monturen. Voor particulieren Brillen met of zonder recept. BIRKSTRAAT 2. het winterseizoen komen als blijkt dat de leden interesse hebben. Er is een vergadering belegd met een hoofdbe stuurder als spreker, die speciaal het wegvervoer zou behandelen. Er waren 2 mensen. Niet van het wegvervoer maar van het spoor, dus het werd weer een spoorpraatje. Het bestuur is van mening, dat de leden van het wegver voer het voor de werkgevers niet wil len weten dat ze georganiseerd zijn. Daarom komen ze niet. Voor de zomer hebben ze de uitvlucht dat ze aard appelen moeten rooien en in de winter wordt het sneeuw ruimen genoemd. De Soester Boerendansgroep heeft een twintigtal leden. Het zijn jonge boeren en meisjes, die de oude Soester dansen en de prachtige Soester costuums in ere willen houden. De afgelopen zomer dat er iets scheef zal gaan. is met succes opgetreden in Amersfoort, Naast de beveiliging van de overwegen Hoogland, Zeist en Baarn en als bijzon- j is met het nieuwe systeem ook grote dere onderscheiding in Arnhem voor aandacht geschonken aan de beveili- het landelijk comité dat klederdrachten ging van de baanvakken en de stations, verzamelt ten behoeve van de collectie De apparatuur is zó, dat er geen fouten van H.K.H. Prinses Wilhelmina. In de gemaakt kunnen worden. Er komen halve overwegbomen met knipperlichten. De wachttijd zal hier door sterk bekort worden, want de trein zelf zorgt voor het sluiten van de bomen en passeert 13 seconden la ter. Voor het sluiten waarschuwt het licht dat de bomen dichtgaan. Tussen het eerste lichtsignaal en het passeren van de bomen door de trein liggen maar 30 seconden. Het is uitgesloten, dat bij storing de bomen open zouden blijven omdat ze electrisch opengehou den worden en door de zwaartekracht naar beneden vallen als het passeren van een trein dit eist. Is er dus om een of andere reden geen stroom meer, dan vallen de bomen dicht. Storing in de lichtinstallatie zal steeds leiden tot het blijven branden van het rode licht. Men hoeft dus nooit ongerust te zijn stel, dat wel wat op televisie lijkt en ze hebben laten uitmaken hoe het er met de motor van hun wagen voorstaat. Het electronisch apparaat werd oor spronkelijk ontwikkeld voor gebruik in het laboratorium. Er werd mee vastge steld welke factoren het benzinegebruik beinvloeden. Al gauw bleek, dat het ook in de praktijk heel goed gebruikt kon worden. Met enkele kabels wordt het toestel met de motor verbonden terwijl deze draait. Op een klein scherm worden een aantal lijnen geprojecteerd als op het scherm van een televisietoe stel. Voor iedere cylinder is er een lijn. Als de lijnen het standaard-beeld ver tonen dan is de zaak in orde, maar iede re afwijking in de lijn wijst op een af wijking in de werking van het motor onderdeel. In enkele weken werd op deze wijze bij 1500 auto's geconstateerd dat 30 °/o bougies had die niet goed functioneerden. Als op deze eenvoudige wijze snel geconstateerd is waar zich het euvel bevindt, dan kan gerepareerd worden zonder lang voorafgaand zoeken. Het is een prima apparaat, maar ook een heel duur apparaat en niet alleen de 4 a 5000 gulden vormen voor vele garages de grootste hinderpaal om tot aanschaf over te gaan, maar het feit, dat er nog geen mensen zijn die ermee kunnen omgaan. Maar ook dat zal wel in orde komen, want het apparaat be taalt zichzelf op den duur. IN GOUD, DOUBLÉ EN STAAL. GROTE SORTERING ONTVANGEN. de 18 jaar, hetgeen mij voor Soest enige hoop gaf. Helaas de uitslag werd anders. De heer v. d. Wal had een dame teveel, hij gaf die weg en verloor de partij. De heer v. d. Drift verloor door te vlug spelen en het vele rumoer, wat voor een speler zeer hinderlijk is. Hier volgt de volledige uitslag. W. v. d. HeuvelC. Snijders, 1-0, niet gespeeld. W. JansenA. Hilhorst, 1-0, niet gespeeld. H. DamenE. van Dijk, 0-1. A. Tammer—B. Beuken Va-Va. J. GrootersW. v. d. Drift 1-0. C. J. van DijkJ, J. Immerzeel 0-1 M. Koppe— J. W. Blom Va -Va. BlomK. T. Mud 1-0, niet gespeeld. De GraafH. Overgoor 0-1. D. van DrielJ. J. v. d. Wal 1-0. Eindstand 6-4. Een zeer slechte start en hiermede is het kampioenschap verspeeld, tenzij de spelers van het tweede tiental bij de volgende partijen volledig opkomen. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Van Weedestraat 8 Telefoon 2458 NED. CHR. VROUWENBOND. In de stampvolle zaal van de Emma- kerk sprak, voor de afd. Soestdijk van de N.C.B., de heer H. M. Haverman over „Epilepsie als volksziekte" en draaide daarna de kleurenfilm „Een leven staat op het spel". Zowel door de causerie als door de film werden de aanwezigen geconfronteerd met deze ziekte, ook wel vallende ziekte genoemd, waaraan 1 op de 200 mensen in ons land lijden. Vijf en zeventig jaar geleden werd door freule Teling van Berkenhout, directrice van het Haarlems Diaconessehuis, de verpleging ter hand genomen. Klein begonnen is dit werk uitgegroeid tot 2 grote inrichtingen te Haarlem en Heemstede. 60 tot 70 °/o der zieken ver laten genezen deze inrichting. Overal in grote plaatsen, o.a. Amersfoort en Apeldoorn, zijn consultatiebureaux op gericht. Er wordt op eigen scholen door 15 leerkrachten les gegeven, terwijl iedere patiënt zoveel mogelijk een vak wordt geleerd om een plaats te vinden in de BILJARTEN. De Soester biljarters J. Riemens (K.W.S.), P. v. d. Heiden en J. v. d. Brink (beiden van Soestdijk) nemen met Loomans, Van Elteren, v. d. Burg en Bos uit Amersfoort en R. Vree uit Baarn deel aan de wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van het district Eemland. De wedstrijden wor den in Amersfoort gespeeld. Woensdagavond zijn in café „Centraal" de voorwedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap eerste klasse begonnen. Hieraan nemen deelK. van Ewijk (Centraal), J. v. d. Broek (Soestdijk), R. Voskuilen (Nieuwe Viersprong) en de Amersfoorter B. IJzendoorn. De uitslagen waren Van Ewijk 200 31 34 6.45. v. d. Broek 138 31 23 4.45. Voskuilen 200 29 52 6.89. IJzendoorn 172 29 36 5.93. v. d. Broek 200 23 30 8.69. Voskuilen 161 23 27 7.00. v. Ewijk 200 26 32 7.72. IJzendoorn 114 26 17 4.34. NIEUWE KLEUTERSCHOOL. Toen de vooritter van de vereniging „De School met de bijbel" enige we ken geleden gegevens verschafte voor onze rubriek „200 Soester verenigingen in het winterseizoen", gaf hij de wens te kennen, dat er spoedig een gebouw zou komen om de vele kleuters, die op een wachtlijst staan, onder te kunnen brengen. Eerder dan verwacht mocht worden is het zover en begin 1959 zal waarschijnlijk begonnen worden met de bouw van een christelijke kleuterschool in Soestdijk. Het wordt een school van twee of drie lokalen, maar liever drie, want men mag aannemen, dat de aanwas van de kleuters zal toenemen, zodat de kans bestaat dat de school spoedig te klein zal zijn als met deze aanwas geen reke ning gehouden wordt. De school wordt gebouwd onder architectenbureau P. Beekman B.N.A. en H. Beekman.

Soester Courant | 1958 | | pagina 8