soest IN DE HOEK. DINSDAG 4 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 82. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 INTREDE VAN Ds H. ROEST. Ds H. Roest is zondag door ds B. Maar- singh bevestigd en heeft zondagmiddag zijn intrede gedaan als opvolger van ds D. van Krugten, die enkele maanden ge leden afscheid nam van de hervormde gemeente te Soest. Ds Roest werd in 1915 geboren en stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was als hulpprediker werk zaam in Bussum en Souburg. In juni 1943 werd hij predikant te Ransdorp in de classis Edam. In 1947 ging ds Roest naar Beuningen bij Nijmegen en in 1953 naar Vroomshoop. Zondagmorgen werd de nieuwe Soester predikant door ds B. Maarsingh in de Emmakerk bevestigd. Ds Maarsingh preekte over Jesaja 40 vers 1 en 2. Hij wees erop hoe de profeten zich soms uitermate scherp uitten om het volk te waarschuwen en wakker te schudden. Dit hoort ook tot de taak van de predikant. Bij Jesaja 40 staat de troost aan het volk op de voorgrond omdat hij zich richt tot een volk dat in grote moeilijkheden verkeert. Ook de predikant dient de gemeente te troosten. Dit is mogelijk met de bood schap dat de zonden verzoend en verge ven zijn. Men heeft dit niet te danken aan eigen prestaties, maar aan de liefde van God, die zijn Zoon zond om de mensheid te verlossen. Daarmee kan niet alleen de gemeente maar de gehele wereld getroost worden. Deze prediking moet niet gebracht worden omdat de mensen het verlangen en ook niet uit eigen initiatief van de predikant, maar omdat het de opdracht van God is. De band tussen God en de mensheid is uitgesproken in de woorden „Ik ben uw God en gij zijt mijn volk". Op grond hiervan moet het evangelie ver kondigd worden. Nadat ds Roest door ds Maarsingh be vestigd was zong de gemeente gezang 269 vers 2. Zondagmiddag deed ds Roest zijn intre de met een preek over Marcus 11 vers 3, waarin staat dat Christus voor zijn intocht in Jerusalem een ezel nodig heeft. Dit eenvoudige onopvallende dier werd door hem uitgezocht om hem te dienen. Zo gebruikt Hij de dienst van gewone mensen om het Evangelie aan de mensheid te brengen. Niet met kracht en geweld, maar onopvallend, stil en gewoon. Hij legt beslag op de harten door de prediking, die aan men sen toevertrouwd is. Van de predikant moet men hierbij niet meer verwachten dan hij kan geven. Hij kan immers al leen het Evangelie doorgeven en moet afwachten of het doorwerkt in de ge meente en de wereld. Na de dienst sprak ds Maarsingh de nieuwe predikant toe namens de afge vaardigden van verschillende kerkge nootschappen en de burgemeester sprak namens de burgerlijke overheid. Ds Roest bracht dank aan allen en sprak de verwachting uit, dat goede samen werking mogelijk zou zijn. De gemeente zong tot besluit van de dienst psalm 38 vers 10. VERBETERING OPENLUCHTTHEATER. Op 21 december 1955 besloot de ge meenteraad van Soest het openlucht theater over te nemen van de „Stich ting Openluchttheater". De gemeente schold daarbij aan de stichting een schuld van 3755,kwijt. Dit was het restant van twee leningen 3700, plus 55 gulden terreinhuur, welke nog verschuldigd waren. De stichting droeg met het theater de aanwezige opstallen en verdere eigendommen aan de ge meente over zonder dat hiervoor be taald behoefde te worden. Drie jaar geleden was het openluchttheater ge heel verwaarloosd en het voldeed in geen enkel opzicht aan eisen, die rede lijkerwijs gesteld mochten worden. Er is overwogen welke maatregelen ge nomen konden worden om het theater bespeelbaar te maken, maar omdat de gemeente nog geen inzicht had in even tuele exploitatiemogelijkheden, werd volstaan met het aanbrengen van een afrastering die 6325,kostte. Hiermee werd voorkomen, dat de nog aanwezige akkomodatie verder ver nield werd. Het theater kon nu ge bruikt worden voor uitvoeringen en bijeenkomsten, waarvoor nagenoeg geen akkomodatie nodig was. Het vorig jaar werd op voorstel van het college van B. en W. een Stichting Openluchttheater Soest gecrëeerd, om dat het van belang geacht werd iets te doen om het openluchttheater meer ge schikt voor uitvoeringen te maken. Reeds bij de aanbieding van de gemeen tebegroting 1956 was hierop gewezen. Toen schreef het college „Ook wat het openluchttheater aangaat overwegen wij in de toekomst met voorstellen te komen. Wij zijn voornemens ernstig na te gaan in hoeverre het mogelijk is de inrichting van het openluchttheater grondig te vernieuwen, de toegang te verbeteren en zodoende de aantrekke lijkheid daarvan aanmerkelijk te ver hogen." Het bestuur van de Stichting Open luchttheater Soest heeft op 16 oktober 1958 een brief gericht aan het college met het verzoek te willen bevorderen, dat het theater verbeterd wordt volgens plannen die ter inzage gegeven zijn. Het betreft het verbeteren van het am fitheater en de speelruimte, het aan brengen van een kleedgebouwtje, een consumptiekiosk met schuilgelegenheid, een toilletgebouwtje voor het publiek enz. In het afgelopen seizoen is het openluchttheater verschillende malen gebruikt voor kindermiddagen, uitvoe ringen en de opvoering van een toneel spel, dat door 1200 bezoekers bijge woond werd, zodat het college aan het gemeentebestuur medewerking verzocht heeft om te komen tot verbetering van het openluchttheater. AANGEREDEN EN DOORGEREDEN. De Soestenaar C. E. reed per fiets op de Koninginnelaan in de richting van Nieuwerhoek. Toen hij de Beetzlaan voorbij was werd hij aangereden door êen personenauto, die van de andere kant kwam. E. viel maar werd niet gewond. Zijn fiets werd ernstig be schadigd. De bestuurder van de auto reed een honderdtal meters door, stapte toen uit, overzag de ravage die hij aangericht had en ging er toen gauw vandoor. De politie zoekt hem nu en zal hem vinden. GESLAAGDE S.E.C.-FEESTAVOND. S.E.C. heeft het behalen van het derde klasserschap en het twintigjarig bestaan met een feestavond in de zaal van restaurant Eemland gevierd en voor zitter M. Wilhelm sprak het openings woord. Hij bracht het behalen van het derde klasserschap in herinnering en de glorieuze intocht, die het S.E.C.-elftal toen maakte. Er was voor de receptie bijzonder veel belangstelling geweest en ook het ge meentebestuur had getoond niet onver schillig te staan tegenover de verrich tingen van het eerste elftal van S.E.C. Wethouder De Haan had verschillende wedstrijden bijgewoond en de voorzit ter verwelkomde hem dan ook extra hartelijk op deze feestavond. Dat de verstandhouding tussen de Soes ter verenigingen prima was bleek wel uit het geschenk, dat de Soester Sport federatie namens alle verenigingen op de receptie overhandigd had. De heer Wilhelm verwelkomde de afgevaardig den van de S.S.F., de heren Schunse- laar en Elderman en van S.P.S.V. de heren Scholtmeijer en Bergman. S.P.S.V. had S.E.C. een mascotte ge schonken, die aanvankelijk scheen te saboteren, maar later bleek dat de pop in Soester klederdracht zich eerst had moeten inwerken en nu ging het uit stekend. S.E.C. had steeds de grootste medewer king ondervonden van de Soester poli tie als er drukte ontstaan was op de weg door behaalde successen en de heer Wilhelm sprak de wens uit, dat spoe dig weer de medewerking van de poli tie nodig is voor nieuwe drukte door nieuwe successen. Aan het slot van zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de goede prestaties van het eerste elftal en een bijzonder woord van dank gold Brouwer, die kortgeleden afscheid van de vereniging nam en naar Austra lië vertrok. Het Hilversumse amateur cabaretge zelschap „The Rythm Stars" trad op en na een wat zwak begin werd een uit stekend programma gebracht. Voor de pauze een dwaze schets met Gré Werst, John ter Haar en Joop Renzebrink, akkordeonspel van Jacques van Dijk, cascade-akrobatiek van Johnny en Co en zang van Ans Mallon. Na de pauze een frans programma met veel afwisseling, zodat voorzitter Wil helm aan het slot kon zeggen dat het bijzonder aardig geweest was en dat men helemaal niet de indruk gekregen had dat er amateurs op het toneel stonden. The Rythm Sellers verzorgden de mu ziek na het optreden van het cabaret gezelschap. KREDIET VOOR DE OUDE KERK. De torenhal van de Oude Kerk moet gerestaureerd worden om de ingang van de kerk in overeenstemming te brengen met de rest van het gerestau reerde gebouw. De kosten hiervan zul len ruim 3300 gulden bedragen en B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 3400,beschikbaar te stellen voor deze restauratie. SUBSIDIE VOOR ZAALHUUR. De plaatselijke gymnastiekverenigingen maken gebruik van de gymnastiekloka len van de scholen in onze gemeente. Hiervoor wordt huur betaald. Meerma len hebben de verenigingen erover ge klaagd, dat de huren een zware en soms te zware last vormen. Twee ver enigingen waren door financiële moei lijkheden reeds gedwongen hun lid maatschap van de landelijke bonden op te zeggen. B. en W. achten het gewenst hierin de helpende hand te bieden, temeer, daar de huur van de gymna stiekzaal in de Kerkebuurt binnenkort weer verhoogd zal moeten worden. De huurprijs is n.1. niet in overeen stemming met de werkelijke kosten. Na deze huurverhoging zal de vereni ging, die in hoofdzaak dit lokaal ge bruikt, in totaal ruim 1000,per jaar moeten opbrengen. De andere verenigingen zullen bedra gen moeten betalen die weinig lager zullen zijn. Omdat dergelijke huurbedragen de financiën van de verenigingen over matig belasten en pok andere vereni gingen, die van zalen gebruik maken, in moeilijkheden komen, wordt over wogen de helpende hand te bieden. Hierbij wordt gedacht aan een subsidie, die 30 °/o bedraagt van de kosten, die het huren van zalen met zich mee brengen. De raad zal hierin op 19 no vember een beslissing nemen. S.V.V.-VOLLEYBAL. In de competitie van de Nevobo te Amersfoort had het eerste team van S.V.V. niet veel moeite met zijn plaats genoot Olympia 2, die met 2-0 verslagen werd. De eerste set begon met wisse lende kansen voor beide teams, maar al spoedig wist S.V.V. aan de Olympia- heren het spel op te leggen en deze set te winnen met 15-10. In de tweede set was S.V.V. niet te stuiten en bleek technisch de meerde re van Olympia 2. In een vlot tempo won S.V.V. deze set met 15-5. S.E.C. 4 WINT WEER. Het vierde elftal van S.E.C. wint meestal met dubbele cijfers: Zondag hebben de spelers het tegen K.V.V.A. 4 niet zo erg gemaakt en zij wonnen met 61. Toch zijn er nu gemiddeld in iedere wedstrijd negen doelpunten gemaakt. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 348 big gen in prijzen van 48,tot 60, en 8 drachtige zeugen van 340,tot 420,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoedereieren van 15, tot 16,Henneneieren van 10, tot 14,50. Middenprijs 15,50. Prijs per k.g. 2.50 (basis 62 gr.). SOESTER SCHAAKCLUB. De clubcompetitie-partijen zijn vrijdag j.1. verder gespeeld met de volgende resultaten Groep I J. K. van ZijtveldBlom 1-0. SamsomVan de Wal 1-0. A. HilhorstSamsom 0-1. C. HilhorstLandman V2-V2. TimmerOvergoor afgebroken. Groep II Van MunsterC. van Dijk 1-0. Van de DriftC. van Dijk 0-1. A. van DijkC. van Zijtveld 1-0. GeijtenbeekBeuken 1-0. C. van ZijtveldBeuken 1-0. Drie nieuwe leden kon de voorzitter verwelkomen. Dames hebben zich ech ter nog niet aangemeld. Waarom niet In Soest wonen toch genoeg energieke dames, die het schaakspel kunnen spe len of het kunnen leren. Wilt u een afzonderlijke damesafde ling? Dat kan ook. Maar begin met uw naam en adres schriftelijk op te geven aan de Soester Schaakclub, Oranje Hotel. E.H.B.O.-WEDSTRIJD OM DE TEMPO-BEKER. Morgenavond (woensdag), te 8 uur, heeft tussen de E.H.B.O.-ploegen van Amersfoor, Baarn, Bilthoven enn Soest, in het St. Jozefgebouw, de wedstrijd plaats om de Tempo-beker. Deze beker is door de Ren- en Toer- vereniging „Tempo" beschikbaar ge steld uit erkentelijkheid voor de E.H.B.O.-diensten, die zij steeds ont vangt van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. bij wed strijden en toerevenementen. WIJZIGING BOUWVERORDERING. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben het gemeentebestuur verzocht de bouwverordening van Soest te wijzigen, en wel zo, dat het rijk, de provincie en het waterschap voortaan een vergunning van de raad nodig heb ben voor het aanleggen van wegen en het maken van wegaansluitingen. Deze werken mogen niet plaats vinden in strijd met een goedgekeurd uitbrei dingsplan. G.S. stellen prijs op deze wijziging omdat daardoor een sluitend systeem verkregen wordt nu het Soester uit breidingsplan aangepast wordt aan het streekplan. VERORDENING OP DESTRUCTIE. De raad van Soest heeft besloten een verordening op de destructie vast te stellen voor het onschadelijk maken van ondeugdelijk materiaal van dier lijke herkomst. Onder dit destructie- materiaal wordt gerekend doodgeboren slachtdieren, gestorven of in nood ge dode slachtdieren, die onbruikbaar moeten worden gemaakt voor voedsel, al of niet na keuring. Ook het vernieti gen van vlees, dat door de keurings dienst afgekeurd is, valt hieronder. SPORTVELD SOESTERBERG. In de raadsvergadering van 28 augustus werd besloten een sportveld aan te leg gen bij de Amersfoortsestraat te Soes- terberg. Hiervoor werd een krediet van 3500,verleend. Om dit terrein aan te leggen moet de grond gehuurd wor den van de heer T. W. C. Nout voor 400,per jaar. In het huurcontract dient dan vermeld dat de gemeente recht van onderverhuur heeft. B. en W. stellen de raad voor het terrein voor 10 jaar te huren. RUMOER IN ELTHETO. De bazar in Eltheto is een financieel succes geworden en de restauratie van de Oude Kerk vaart hierbij wel. Minder wel voer de man, die zaterdagavond enige lastige knaapjes uit het gebouw wilde verwijderen omdat ze zo onstui mig deden, dat het huisje van madame La Main dreigde te bezwijken. Hij kreeg een flinke dreun, maar de jongens kwa men toch de straat op zonder gevaar voor het instorten van enkele stands door een knokpartij van formaat. Een agent, die buiten stond, bood hierbij de helpende hand en hij nam een van de knaapjes mee naar het bureau waar hem bijgebracht werd, dat het onge past is vreedzame bazars te verstoren. FEEST OP NIEUW-MARIËNBURG. A.s. donderdag viert zuster Philippa haar 40-jarig professiefeest. Vele inwoners zullen zich de zuster herinneren, want ze is als wijkzuster in onze gemeente werkzaam geweest van 1943 tot 1956. Velen heeft ze in die tijd met liefde en toewijding verzorgd en eveneens velen bij moeilijkheden getroost en ge holpen. Dankbare oud-patiënten zullen de zus ter daarom zeker willen feliciteren. Daartoe bestaat a.s. donderdag, van 3 tot 4 uur, gelegenheid in de serre van Nieuw-Mariënburg. PINKEN OP STAP. Een achttal pinken van de heer K. ging aan de wandel en hield een weinig huis op het gazon van de heer D. aan de Grote Melmweg. Met zachte hand zijn de dieren naar beter weidegrond gebracht. De schade die zij aanrichtten zal vergoed worden. TONEELAVOND KERKEBUURT-SCHOOL. In het St. Jozefgebouw hield de lagere school van de Kerkebuurt een toneel avond, die werd geopend door het hoofd Er is mij een pak van het hart. Maandenlang heb ik met een nauwe lijks te onderdrukken angst rondgelo pen, dat het er, door een stomme hou ding van een of andere partij, niet door zou komen. De angst voor een Tweede Kamer, die de kop in de wind zou gooien en ons in de steek zou laten is echter ongegrond gebleken. Vorige week is met een overweldigende meer derheid, zoals nog nooit is vertoond, het wetsontwerp aangenomen, waarin de heren volksvertegenwoordigers de aan hen uit te betalen „vergoedingen" ver hogen tot 10.000, per jaar plus minimaal 3000,en maximaal 6000,voor verblijfkosten en een abonnement le klas N.S. Gelukkig is er geen S.E.R.-advies aan te pas gekomen en konden C.A.O.-voor- schriften geen roet in het eten gooien. Jammer alleen, dat het geen terugwer kende kracht kreeg vanaf b.v. 1955, zoals bij de vorige gelegenheid gebeur de. Maar ja, een mens kan niet alles heb ben en eigenlijk kwam het toch al een beetje gek uit, omdat de heren in de voorliggende dagen met „verontwaar diging" in hun stem hadden gefulmi neerd tegen de te hoge Staatsuitgaven. Daar moeten de heren zich maar geen laars van aantrekken. Tegen de ver kiezingen in 1960 zijn de mensen dat al lang weer vergeten. Bovendien was deze verhoging zeer noodzakelijk. Vertelde niet een fractie voorzitter van een der politieke par tijen, dat het met de kamerleden zo erg was, dat verschillenden moesten uit zien naar een nevenfunctie om het hoofd boven water te houden Het zal je toch gebeuren, dat je veters koopt van een schlemiel aan de deur en dat later blijkt, dat. je die veters kocht van een kamerlid dat je zelf in de kamer koos. U vindt nu misschien, dat het niet net jes van me is om een beetje flauwe kul te verkopen over de Kamerleden en dat ik wel wat meer eerbied kon tonen voor de door onszelf gekozen ver tegenwoordigers. Zo zou het inderdaad ook moeten zijn, maar ik kan dat vandaag echt niet op brengen. Het getoonde enthousiasme nu het om eigen belangen gaat en de openlijke koehandel, die de laatste jaren in ons democratisch bestel bedreven wordt als het om ministerzetels, burgemeester plaatsen of groepsbelangen gaat, zal hier wel de oorzaak van zijn. Of zouden die 37 uitgewezen vluchte lingen mij nog dwars zitten H. OEKMAN. van de school, de heer Bolland. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de zaal, ondanks het slechte weer, ge heel gevuld was. Dit was een goed te ken, waaruit bleek, dat de ouders be langstelling voor de school hebben. Op vlotte wijze werden twee toneel stukjes opgevoerd onder leiding van mevr. Voorneveld. De titels waren „Het speeldoosje" en „De strijdbijl begraven". 'Het was leuk te zien hoe gemakkelijk de kinderen zich over het toneel be wogen en het leek wel alsof ze nooit anders gedaan hadden. De heer W. Die mei had er met zijn kapwerk voor ge zorgd dat echte moeders en echte In dianen op het toneel stonden. De leerlingen van de derde klas voer den, onder leiding van mej. Egthuizen, een stukje op dat „De Strijd om het bestaan" heette. Hierbij kon men zien hoe men met weinig middelen een goed geheel tot stand kan brengen. Ook de leerlingen van de tweede klas, onder leiding van mevr. De Ruiter, waren present. Zij voerden een aardige volks dans uit in zelfgemaakte pakjes van crèpe-papier. Beide nummers kregen een dankbaar applaus. Tot slot kwamen de leerlingen van de zesde klas, onder leiding van de heer Bolland, met een viertal engelse volks dansen. Zij werden met zwier en zon der fouten uitgevoerd. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter van de oudercommissie, de heer Van Neerbos, allen die aan deze avond hadden meegewerkt. Hij wees op het vele werk, dat voor zo'n avond verzet moet worden, terwijl de avond zelf zo gauw voorbij is. De dames ont vingen bloemen en de heer Bolland een rokertje, terwijl mevr. Voorneveld ge schenken van de kinderen kreeg voor het vele werk dat zij verricht had.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1