Heropening Boekhandel J. J. ImmerzeeL Mens en kip* P*V*0* jubileert Klaproosdag 1958. Hoepla-hoep-wedstrijd werd een succes. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958. 36e JAABGANG N<>- 83. 5QESTER(f)OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Op 5 mei 1958 werd Nederland bevrijd en drie dagen daarna verklonk het laatste schot op het Europese slagveld. Dertien en een half jaar geleden is dat nu. Sedert die tijd is er een nieuw ge slacht opgegroeid, dat al die dingen van toen - zoals hongertochten en on derduiken, razzia's en deportatie, bom aanvallen en uiteindelijk de bevrijding - slechts van verhalen en overlevering kent. En, wanneer we eerlijk zijn, ver gaat het ons ouderen vaak niet even zo Soms is het alsof er tussen het moment, waarop voor het eerst de rood- wit-blauwe vlag uitwaaide boven een zwaar geschonden maar bevrijd Ne derland en de dag van vandaag, een mensenleeftijd ligt. Jaren, vol van emo tie, waarin de ene adembenemende ge beurtenis zich in razendsnel tempo op de andere stapelde, liggen tussen toen en nu. Zij hebben de herinnering aan wat eens geschiedde vervlakt en de loop der historie schijnbaar versneld. Maar dan verschijnt op de kalender op eens weer de naam van de maand no vember, de maand van Klaproosdag, de internationale gedenkdag der oorlogs doden. En plotseling komen die vage beelden uit het verleden op ons toe. De herinneringen worden scherper en helderder. De vraag, of het nu, dertien jaar later, nog nodig is om ons al die ellende weer te binnen te brengen, be sterft ons op de lippen als we doorden ken. Want op die 5e mei van 1945, toen het voor ons afgelopen was, begon het pas voor tienduizenden anderen. Op die dag bleven ruim 30.000 gealli eerden soldaten in ons land achter. Het waren de gesneuvelden, die met de hoge prijs van hun leven hadden be taald voor wat ons op die 5e mei werd geschonken. Op meer dan vijfhonderd begraafplaatsen in ons land -liggen zij, onder een kille zerk of een wit kruis. Maar achter elk van die grafmonumen ten staat de smart, die in ruim dertien jaar niet kon worden weggenomen. Elke zerk en elk kruis vertelt van een lege plaats in een gezin van een vader die niet meer bij vrouw en kinderen terug keerde van een zoon op wie de ouders hadden gebouwd, van een vriend, een broer, een verloofde. Daarom is het nu, na dertien jaar, nog nodig dat er een Klaproosdag is. De klaproosemblemen, die dan worden ver kocht, betekenen zoveel voor die men sen in het buitenland. Tienduizenden zijn er, wier wens het is om toch eens te mogen staan bij dat graf in Neder land, waar hun liefste bezit aan onze bodem werd toevertrouwd. Zelf kun nen deze gewone mensen de hoge kos ten, die hieraan zijn verbonden, nooit dragen. Maar uit de opbrengst van de Klaprooscollekte - inzameling waar voor slechts éénmaal per jaar aan uw deur wordt geklopt - zijn reeds ver over de 15.000 vaders en moeders, vrouwen en kinderen, naar Nederland gekomen en hebben zij gestaan bij die zerk of voor dat kruis met de naam van hem, die hun zo dierbaar was. Meer dan 30.000 soldaten en vliegers van de bevrijdingslegers bleven hier. Dit betekent een veelvoud aan nabe staanden, die reikhalzend uitzien naar de vervulling van hun liefste wens. Dit betekent ook een enorm bedrag, waar over het Nederlands Oorlogsgraven Comité de beschikking moet hebben om dit mogelijk te maken. Daarom is Klaproosdag eigenlijk de dag van nationale dankbaarheid van het Nederlandse volk, ook in 1958 Van hetgeen u op 15 november in de collectebus stopt en van de paar uur, die u van uw vrije tijd beschikbaar stelt om te collecteren, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven-Comité vol gend jaar weer nabestaanden kan uitno digen om naar ons land te komen. Sommige zeggen Hoela-hoep, anderen hoepla-hoep, maar het komt allemaal op hetzelfde neer en het slaat beiden op het virtuoos laten draaien van de hoepel door het bewegen van het lichaam, zoals we dat van primitieve stammen op de film zien. Voor kinde ren een alleraardigst vermaak, voor ouderen een prima middel om te ver mageren of een hartkwaal op te lopen bij intens beoefenen van deze nieuwste rage. men volwassen wordt, maar er waren uitsluitend jonge meisjes en jongens, die hoepelden voor wat ze waard waren. Sommigen heel gewoon, anderen zeer virtuoos en in de demifinale kwamen Ada van Daatselaar (11), Elly van 't Net (8), Lia Hette (6), Nelleke Rade maker (11) en de jongens Ruijssenaar en Renselaar. De meisjes deden het 't best en zij beletten de jongens tot de finale door te dringen. Een dreumes was al eerder Bijna 400 kinderen liepen woensdag met hun hoepels van de Van Straelen- laan naar de Regentesselaan en zij had den in hun opwinding om de komende strijd niet in de gaten, dat de organi satoren van deze wedstrijd - dames en heren van de vereniging Koninginne- laan - met de handen in het haar za ten, omdat ze het maar moeilijk vonden de groote stroom te verwerken. Er waren vakken voor de deelneemsters en deelnemers en telkens gingen 4 groe pen van vijf aan het hoepelen onder het keurend oog van de juryleden. Men kon deelnemen als men 6 jaar of ouder was tot aan de leeftijd waarop uitgeschakeld, maar daarbij had het lot ingegrepen, want zijn hoepel viel onder het draaien in drie stukken. Zijn smart werd met frujetta afgekocht. Nelleke Rademaker hoepelde met zoveel fantasie en variatie, dat zij de eerste prijs won. Ze kreeg een spaarbankboek je met tien gulden erop. Ada van Daat selaar was tweede. Zij kreeg een fruit mand. De kleine Lia Hette werd derde. Zij gaf een alleraardigste show weg, maar had pech doordat haar hoepel een keer viel. Er waren 55 prijzen en alle kinderen kregen frujetta, dus ook de nietprijswinnaars mochten niet mop peren. Uit een kippologisch oogpunt Is een kip zeer interessant Uit de eerste aanblik blijkt reeds Zij is aan de mens verwant, Want zij loopt ook op twee benen, En ook zij houdt veel van graan En haar grote levensdoel is Hoe behaag ik meneer Haan Als je even om je heen kijkt Naar de brillen, groot en klein, Kun je dadelijk constateren Hoeveel mensen kippig zijn. Mens en kip, die iets presteren, Komen altijd lof te kort, Zodat er door mens en kippen Véél te veel gekakeld wordt. Krijgen ze eens samen ruzie, Dan denkt mens en dan denkt kip, Ieder in zijn eigen taaltje, In zijn eigen krijg de pip. Beiden krijgen het gemakk'lijk Met elkander aan de stok En zijn soms onaardig tegen And're rassen in hun hok. CLINGE DOORENBOS. De tijden veranderen vanzelf maar de zaken niet, zodat hierbij de aktiviteit van de eigenaar een handje helpen moet. Dit deed ook de heer J. J. Immerzeel met de kantoorboekhandel - annex le derwaren - die hem nu al bijna 30 jaar ter harte gaat. In 1929 in de drukkerij begonnen en zes jaar later directeur van de N.V. rirgini - gua Tot dinsdag was de winkel met zijn ge sloten etalages ouderwets degelijk, maar nu is alles licht geworden en open eta lages bieden de voorbijgangers een blik in de zaak, die niet groter werd maar wel veel groter lijkt. Het werk werd uitgevoerd door de firm^ L. Rademaker met schilderwerk van de firma Van de Kooij en voor de verlichting zorgde de firma Nieuwenhuis. Eerste Soester Electrische Drukkerij, waaronder ook de winkel viel. Na de oorlog werd het een N.V. voor eigen rekening en de belangstelling voor de winkel moest overgebracht worden op de heer Immerzeel jr, die begreep dat er iets gebeuren moest om te voorkomen dat het interieur van de zaak geheel het contact met de tijd en de zich aanpassende andere zaken verliezen zou. Dat betekende enkele weken behelpen in een ruimte achter de drukkerij, maar dit ongerief werd graag genomen, want nu heeft de Van Weedestraat er een winkel bijgekregen, die het kan op nemen tegen iedere moderne zaak. De uitgebreide sortering kantoorbehoef ten, boeken en tijdschriften komt nu veel beter tot haar recht en ook de afdeling lederwaren heeft haar plaats in de vernieuwde winkel gekregen. Het is nog wel niet zo ver met het jubileum van P.V.O., maar op 9 janu ari verjaart ons harmoniekorps voor de zestigste maal en een jarige heeft recht op een geschenk. Dit geschenk zal moe ten komen van de Soester burgerij en het wordt dan ook de hoogste tijd voor het vormen van een klein comité, dat de mensen warm maakt voor dit hulde blijk aan P.V.O., de vereniging, die vanaf januari 1899 muziek maakt in onze gemeente en steeds aanwezig is als er iets op te luisteren valt. Er zijn natuurlijk altijd mensen, die het van geen enkel belang vinden of P.V.O. bestaat of niet, maar zij vormen een kleine minderheid. Duizenden an deren weten, dat P.V.O. veel betekent voor de Soester gemeeenschap, die be slist ondenkbaar is zonder de harmonie, die zo'n taai leven heeft. Het wachten is echter op de man, die de kat de bel aanbindt, zoals de heer J. K. de Bruin dit enkele jaren geleden voor P.V.O. deed. Met obligaties bracht hij het geld bijeen dat nodig was voor de uniformen van de leden. Velen kochten een obligatie en toen het op uitloten aankwam schon ken zij het bedrag aan de vereniging, die dit best gebruiken kon. De aanschaf en het onderhoud van de instrumenten kost kapitalen en ook in de uniformen moet nog steeds geld gestoken worden. Er gaan leden weg, er komen nieuwe voor in de plaats en dan moet de kleer maker er voor het vermaken aan te pas komen. Op 9 januari bestaat P.V.O. zestig jaar en op 24 januari is er een kort concert met gelegenheid tot feliciteren. Dat is het moment waarop Soest moet tonen, dat het de inwoners niet onverschillig is of het P.V.O. goed gaat of niet. En het gaat goed als er een geschenk aan geboden kan worden. Het oudste lid van de vereniging is de heer S. F. Besselsen. Hij is thans 67 jaar en werd in 1904 als dertienjarige lid. Dat is dus 54 jaar geleden. De heer Besselsen heeft heel wat up en downs van de vereniging meegemaakt en hij heeft dirigenten zien komen en gaan. Als eerste de heer Kok, die 32 jaar de dirigeerstok hanteerde. Hij nam de plaats in van de onderwijzer Eindhoven, die met de heren Geijtenbeek en Val- kenet (beiden nog in leven) de vereni ging oprichtte. De heer Eindhoven kon wel met muzikanten oefenen, maar de heer Kok was pas een echte directeur. Hij was musicus van het U.S.O. en later van het concertgebouworkest. Hij w;erd opgevolgd door de heren Dreeuws, De Goeij, De Vries, De Kort en Wakelkamp en zes jaar geleden werd de huidige dirigent, de heer Mar. Lar- sen directeur. Hij is altviolist bij het promenadeorkest, dus een musicus van formaat. De tijden veranderen en daarmee de gewoonten. Als jongen woonde de heer Besselsen in de Wieksloot en 's zomers werd er door een tiental leden van P.V.O. avond aan avond buiten geoe fend en de bomen in het bos vormden het publiek. Dat veelvuldig en intens oefenen is er nu voor een groot deel af, want er zijn zoveel dingen te doen. Iedereen heeft het druk, dus ook de mannen van P.V.O. Tot de oorlog werd geregeld deelgeno men aan concoursen Baarn, Boskoop, De Bilt, IJsselstein, Wijk bij Duurstede, Den Haag en andere plaatsen. Daar werden heel wat prijzen weggehaald. Na de oorlog werd maar tweemaal deelgenomen aan een concours. Daar bij werd een eerste en een tweede prijs behaald. Het bezoeken van concoursen kost geld en de voorbereidingen vergen veel tijd, omdat er een verplicht nummer en twee vrije nummers ingestudeerd moeten worden. En P.V.O. heeft al genoeg te doen. Eerst zes verplichte concerten per jaar, die verband houden met de subsidie van de gemeente, dan feestdagen waar op gespeeld wordt en gebeurtenissen op sportgebied. En niet te vergeten de concerten voor donateurs, die 1000 gulden per jaar opbrengen tegen 2000 voor de oorlog. Er zijn verschillende klassen bij de harmonieorkesten. Aan de top de vaan delafdeling, dan de superieure afdeling, de ereafdeling en de klasse uitmun tendheid. Daaronder nog vier klassen. P.V.O. hoort thuis in de afdeling uit- Het was hartverwarmend om te zien hoe woensdagmiddag de winkeliers uit de Koninginnelaan zich het vuur uit hun sloffen liepen, om de door hen voor de Soester jeugd georganiseerde hoela-hoepel-wedstrijd zo goed moge lijk te doen slagen. Het was geen geringe opgave om uit de uitgelaten en erg beweeglijke groep van ca. 400 meisjes en jongens van 5 tot 14 jaar de beste te selecteren, maar de jury slaagde hierin prachtig. Hier en daar was bij de jeugdige deel nemers wel eens een traantje te zien wanneer het door pech een beetje te gen had gezeten, maar dit verdriet werd gauw vergeten, ook al doordat geen enkel deelnemertje met lege han den bleef. Er heerste een prettige en sportieve stemming. Wanklanken zijn er niet ge weest en het was een joelig gestemde jeugd, die tegen 5 uur naar huis ging. Een jurylid vertrouwde me toe, dat hij „hoteldebotel'' was, zoals hij het noemde en dat hij best trek had in iets anders dan een kopje thee. Afgezien van de buitengewoon pretti ge middag, die de Koninginnelaan-win- keliers de jeugd bezorgden en waar ze trots op mogen zijn, werd deze mid dag het bewijs geleverd, dat, wanneer de juiste mensen met enthousiasme hun schouders er onder zetten, er toch wel iets slagen kan in Soest. Ook wanneer het spontaan gebeurt en vrijwel zonder zwaarwichtige organisatie. Een leuke bijkomstigheid voor de men sen, die dit festijn in elkaar hebben gezet, is wel, dat zij, meen ik, met deze hoela-hoepel-wedstrijd Soest de primeur^van ons land bezorgden. Jammer vond ik het intussen, dat, in- plaats van een buurtorganisatie, niet de Winkeliersvereniging „Soept" zich op dit hoepelfeest heeft geworpen. Naar wat ik er van hoorde zijn er wel plannen in deze richting geweest, maar om mij onbekende redenen (angst voor te weinig voorbereiding of te grote deelname werd de eer aan de Konin ginnelaan gelaten. Jammer, want dit had de vreugde, door de prijzen, nog groter doen zijn en de Winkeliersvereniging had er een goede beurt mee gemaakt. Mag ik een goede raad geven aan ver schillende comité's in ons dorp Wanneer u mensen zoekt om bij een of andere festiviteit vaart in het geval te krijgen, moet u bij de winkeliers in de Koninginnelaan zijn. H. OEKMAN. muntendheid dus het korps mag er zijn. Het ligt in de bedoeling het komende jaar een concours te houden. Dit zal niet het eerste zijn dat door P.V.O. ge organiseerd wordt. Op Nieuwerhoek, op de Prins Bernhardlaan, op Vrede hof en Braamhage, terwijl er ook een concours voor boerenkapellen in onze gemeente geweest is. Daaraan namen natuurlijk ook de Soester Knollenpluk- kers deel. Het korps heeft eens 40 muzikanten ge had, maar nu zijn het er slechts 26. Zeven klarinetten (het zouden er 12 moeten zijn), 1 fluit, 2 althoorns, 2 te norhoorns, 3 pistons, 2 saxofoons, 3 trombones, 1 grote bas, 2 tuba's, grote trom, kleine trom en pauken. Er zijn acht tamboers, een tambour-maitre en 5 leerlingen worden opgeleid tot tam boer. P.V.O. gaat jubileren en een leeftijd van zestig jaar is eerbiedwaardig ge noeg om er aandacht aan te schenken. Soest heeft maar 1 harmoniekorps en daarop moeten we zuinig zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dokter J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telef. 2705 en dokter H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek „Soest-Zuid", Soesterbergsestraat. OPSTELLING VAN S.E.C. De samenstelling van het S.E.C.-elftal dat zondag tegen Nautilus speelt is alsvolgt Doel Adams, achter Ten Hove en Van Kooij, midden De Rooij, Ruttenberg en Huijink, voor De Bruin, Nijholt, M. Maassen, Van Breukelen en Veldhui zen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1