RANG is alleen RANG als er RANG op staat FORMOSA TOEVLUCHT VAN TSJANG STEUNPUNT VAN AMERIKA mnrnmir finmnnnnr v o o trtnrir odotTtf SOEST. TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 vakman voor Uw kleding Nederhortt den Berg - W. Bornhijm Torenweg 13 - tel. 02945 545 Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3Ó25 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 Rang Fruit 19 ct per rol Het pellen van de rijst, hoofdvoe dingsmiddel van de Formosaanse be volking, is het werk van de vrouwen. De rijst wordt daarbij in leemaarden vaten gestort en met zware houten knotsen bewerkt. Naast de nationalistisch-chinese solda ten zijn er op Formosa ook nog Ame rikaanse instrukteurs - ongeveer 200 - die met hun gezinnen een zeer geïso leerd bestaan voeren. Sinds ongeveer een jaar zijn de Chinezen niet al te goed meer over de Amerikanen te spre ken. Destijds had een V.S.-soldaat een Formosaan doodgeschoten, omdat hij zijn vrouw bij het baden bespied had. De soldaat was door een militaire recht bank vrijgesproken. Een woedende me nigte stormde daarop naar de Ameri kaanse ambassade in Taipeh. De gol ven van de haat verdwenen al gauw weer, maar een zekere bitterheid is gebleven. AVONDRIT VAN DE M.A.C.S. Dat er een groot verschil is tussen het riiden van een auto- of motorrit wan neer het licht is en wanneer in het donker de puzzels veel ingewikkelder worden, is dinsdagavond weer gebleken. Door de heer E. Smit was een rit uit gezet, die niet gemakkelijk was en na afloop is er lang overleg gepleegd voor men overging tot het uitreiken van de prijzen. Er was 45 km gereden met een ge middelde van 32 km en het had straf- punten geregend. Zo waren er deelne mers, die blij waren toen ze een bord vonden met „Beatrix" erop, want na het naambord van de oudste prinses moesten ze linksaf, dus de zaak was fijn voor elkaar. Ze vergaten dat de oudste prinses niet Beatrix maar Wil- helmina is, dus ze hadden het verkeer de bord te pakken. CONCERT U.S.O. BLAZERS-ENSEMBLE. Op maandag 10 november a.s. zal een ensemble uit het U.S.O., bestaande uit fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn, voor het Nut optreden in het gebouw „Religie en Kunst". Dit belooft een mooie en interessante avond te worden, gezien de bijzondere samenstelling van ensemble en programma. Van Joseph Haydn, de geniale hofcom- ponist en kapelmeester van Prins Es- terhazy, zal een kwintet worden uitge voerd, waarin men 's meesters geniali teit zal kunnen beluisteren. Het Divertimento no 9 in Bes gr. terts van W. A. Mozart is een ragfijn mu ziekje van de begenadigde meester en een specimen van de ontspanningsmu- ziek van die tijd. Een Pastorale van de componist en Organist Gabriel Pierné, leerling van C'sar Frank, besluit het gedeelte voor de pauze. Het kwintet van Dorius Milhaud (geb. 1892 te Aix en Provence) werd gecom poneerd tijdens zijn verblijf als ambas saderaad te Rio de Janeiro en hierin kan men nog Zuid-Amerikaanse stem mingen beluisteren. Met het werk van de Hongaarse com ponist David Gyula, waarin Hongaarse volksmelodieën verwerkt zijn, wordt dit interessante programma besloten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. S.P.S.V. WINT. In combinatie met Zeist hebben enkele spelers van S.P.S.V. gevoetbald tegen U.P.S. en met 3-2 gewonnen. In het gecombineerde elftal waren de Soes- ter spelers R. den Hartog, K. v. d. Veen, C. de Bruin en W. den Hartog opge steld. Sowjet-Unie doorgebracht en is met een Russin getrouwd. Van hem wordt verteld, dat hij niemand vertrouwt. Hij geldt als zeer eerzuchtig en als de machtigste man op het eiland. In negen jaar tot wereldstad. In de nauwelijks negen jaar van het nationalistische regiem heeft Taipeh zich tot een wereldstad ontwikkeld. Het telt thans ongeveer een half mil joen inwoners. De snelle groei heeft deze stad intussen niet het bijna Ja pans aandoende gezicht ontnomen, want het voltrekt zich langs de lijnen van de Japanse planning. De straten zijn breed en rechtlijnig, zonder dat dit al te nuchter aandoet. Naast rijk geschakeerde oosterse fassades ziet men er doelmatige voorgevels van flatge bouwen. Uniformen bepalen het straatbeeld Formosa lijkt op één groot legerkamp. Zelfs de studenten krijgen er een mi litaire opleiding. Er zijn pantsereen heden, waarvan het personeel uitslui tend uit vrouwen bestaat. Om span ningen met de eilandbewoners te ver mijden zag de generalissimus ervan af echte Formosanen voor het leger op te roepen. VAN DE SOESTER COURANT VAN 7 NOVEMBER 1958. Anderen tippelden in de val toen ze meenden dat de president van de west- duitse bondsrepubliek Adenauer heet. Deze goede man heet Heuss, dus wie bij het bord Adenauer afsloeg was fout. Er werden heel wat controles gemist en slechts een enkeling kwam met de knol op de proppen, die meegebracht moest worden. Al dat missen van die controles deed NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 het bestuur overwegen de rit over te laten rijden, maar tenslotte werd toch besloten de prijzen uit te reiken Auto's A 1. M. v. d. Broek, 70 straf- punten. Kaartlezer D. v. d. Broek kreeg de Coupe de Zonneheuvel. 2. C. Sam- som (75). 3. W. Bruggink, Amersfoort (158). Auto's B 1. G. van Eussens, Utrecht (300). 2. H. Bongertman, Utrecht (303). Motoren 1. J. Bebingh, Woudenberg (170). Mevr. Bebingh ontving de Coupe de Zonneheuvel.). 2. R. Wassenaar (199). Op 23 augustus van dit jaar begon nen Roodchinese kustbatterijen zich op de Nationalistische stellingen van het zes kilometer voor het vasteland liggende eiland Quemoy in te schieten. Wat in het begin slechts een scher mutseling scheen te zijn, nam al spoe dig de vorm van een ernstige krisis aan. Peking verklaarde dat het Que moy en Matsoe zou gaan bevrijden. Tsjang Kai-chek was evenvast beslo ten de beide eilanden te behouden. Ofschoon Quemoy in het brandpunt van de gebeurtenissen stond, lijdt het geen twijfel, dat het minder om dat kleine eiland dan om Formosa ging, om het laatste bastion van Tsjang Kai- chek. Om de vrede te bewaren zagen de Verenigde Staten zich gedwongen met alle middelen een wapenstilstand na te streven, zelfs op het gevaar af, dat Tsjang slechts weinig begrip daar voor kon opbrengen. Wensdroom. Het was een verslagen lsger, dat zich in 1949 met een paar oude oor logsschepen en een vloot gevorderde jonken van het Chinese vasteland naar Formosa redde. Het eiland werd een vluchtelingenkamp van de groot ste omvang en de zeven miljoen in woners van Formosa (ChineesTai wan) beschouwden de twee miljoen soldaten en burgers nu niet bepaald met de vriendelijkste gevoelens. Zij verlangden naar den dag, waarop de „indringers" weer zouden wegtrekken. Deze wens deelde ze met Tsjang en zijn gevolg, die er sinds die dag van droomt het vasteland terug t§ ver overen. De nationalistische Chinezen zouden door het westen waarschijnlijk aan hun lot zijn overgelaten, als de Ko- rea-oorlog niet gekomen was. Destijds erkenden de Amerikanen de strate gische waarden van het eiland en v^n Tsjang, die zich als bondgenoot be schikbaar stelde. Amerika voorzag de generalissimus van wapens en onder steunde hem financieel, evenwel niet opdat hij een invasie zou kunnen voorbereiden, maar alleen om een sterke basis voor de Chinese kust op te bouwen. Amerika helpt niet. De generalissimus wilde zich met deze rol van „waakhond" niet tevreden stellen. Hij houdt ook thans zijn rege ring voor de enige rechtmatige regering van Cfhina. Dat een aanval met zijn 480.000 soldaten, waarvan er slechts 300.000 tot de gevechtstroepen behoren, op het vaste land met een vernietigen de nederlaag moet eindigen, wordt door geen enkele serieuze strateeg be twijfeld. Slechts met Amerikaanse hulp heeft Tsjang enig vooruitzicht zijn plannen te verwezenlijken, maar Ame rika is niet van zins dergelijke avon turen te ondersteunen. Tsjang vreest al langer dan een jaar dat zijn dagen geteld zijn. De opname van Roodchina in de Verenigde Na ties zal niet voor eeuwig kunnen wor den verhinderd. In dat geval zou na tionalistisch China nog maar zeer on- Diepe dalen en steile, begroeide berg wanden vindt men in het binnenland van Formosa. Soldaten van het leger van Tsjang Kai-sjek tijdens hun rijstmaaltijd. Buiten hun rijstrantsoen krijgen zij een maandelijkse soldij van - omgere kend - in totaal 1.80 Amerikaanse dollar. het eiland in het bijstandspact van 1955 niet uitdrukkelijk was genoemd. Washington zag zich in een moeilijke positie geplaatst. Minister Dulles ver klaarde tenslotte, dat Quemoy voor de verdediging van Formosa van geen betekenis was. Hij liet doorschemeren dat Amerika een terugnemen van de aldaar gelegerde versterkingen zou be groeten en als prijs voor een wapen stilstand acceptabel hield. Een goede oplossing voor de krisis- haard Formosa zal waarschijnlijk nog geruime tijd op zich laten wachten. Desniettegenstaande blijft het te ho pen, dat het mooie eiland met zijn vaak wisselende geschiedenis spoedig uit het middelpunt van die gevaarlijke krisis wordt gehaald. De kansen daar op zijn echter niet bijster groot. Eeuwige strijd. Toen Portugese zeevaarders in de 16e eeuw langs de Chinese kust zeilden, ontdekten zij ongeveer 150 km van het vasteland verwijderd een langgestrekt eiland met dichte wouden en hoge bergen. Zo prachtig was de aanblik dat zij hun ontdekking Iha Formosa (mooi eiland) noemden. Destijds al be hoorde Formosa tot China. Weliswaar gelukte het de Portugezen enkele ne derzettingen op het eiland te stichten, maar zij werden al spoedig verdreven. In 1641 namen de Spanjaarden de hoofdstad Taipeh in, maar deze wer den al gauw door de Hollanders ver- Wegwerkers bij het verwisselen van de vergane spoorbielzen op een der lijnen op het eiland. uitgestrekte gebieden, die nooit verkend zijn. De nationalistisch-Chinese rege ring heeft er nauwelijks iets aan ge daan de witte vlekken op de landkaart in kuituur te brengen. Over politiek wordt in de hoofdstad Taipeh, evenals op geheel Formosa, wei nig gesproken. Kritiek op de regerings partij hoort men nauwelijks, ofschoon er beslist niet weinig te kritiseren valt. De angst voor de geheime politie is er groot. De meest gevreesde man op Formosa is Ching Kuo, de zoon van de generalissimus. Aan hem is de ge heime politie ondergeschikt, die hij naar Russisch voorbeeld heeft geor ganiseerd. Hij heeft twaalf jaar in de De cementfabriek van Kachsiung levert bijna al het cement voor de industrieën van het eiland. Het bedrijf is een van de grootste van dit soort in het Verre Oosten. betekenend zijn. Daarbij komt nog, dat Tsjangs leger erg verouderd is en binnen enkele jaren geen grote strijd- waarde meer heeft. Daar Formosa en de kleine eilanden Quemoy en Matsoe tot China behoren, moet de genera lissimus bovendien vrezen, dat op een dag de communistisch-chinese aan spraken op deze bastions worden er kend. Zich bewust van al deze faktoren verlegden Tsjang het vorig jaar, zonder vooraf zijn Amerikaanse bondgenoten te vragen, een groot deel van zijn troepen naar Quemoy. In augustus j.1. begon de artilleriebeschieting van de communisten. Tsjang Kai-chek verzocht nu om Amerikaanse hulp, ofschoon jaagd, die op hun beurt voor de Chi nezen moesten wijken. Na de Japans- Chinese oorlog zou in 1895 Formosa aan Japan afgestaan moeten worden, maar daarvan wilden de eilandbewo ners niets weten. Zij riepen hun onaf hankelijkheid uit. Niettegenstaande ver bitterde tegenstand konden zij hun lot niet afwenden. Formosa werd Japans. Sinds 1949, de dag waarop Tsjang Kai-chek met zijn verslagen soldaten op de kusten van Formosa landde, is er op het eiland veel veranderd. Er zijn nieuwe industrieën en nieuwe plaatsen ontstaan, veel landbouwgrond is ontgonnen, maar in het ondoordring bare binnenste van het eiland is nog heel veel bij het oude gebleven. Er zijn op Formosa nog honderduizenden, die in T&jang's verslagen leger vreemde in dringers zien, die zich om de nieuwe autoriteiten even weinig bekommeren als vroeger om de gouverneurs van het eiland. Thans nog zijn er op Formosa

Soester Courant | 1958 | | pagina 5