NACHTELIJK AUTODRAMA EIST TWEE JONGE LEVENS. 200 Soester verenigingen in het winter seizoen. m DE HOEK. DINSDAG 11 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG No- 84- soesterITourant Verstilijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zaterdagavond, omstreeks 11 uur, kwam uit de richting Soesterberg een perso nenauto, waarin zich drie Soester meis jes, twee jongens uit Bunnik en een jongeman uit Zeist bevonden. Aan het stuur zat de 20-jarige C. A. van Koe veringen uit Bunnik. De auto moet een flinke snelheid ge had hebben, want in de bocht bij Zon negloren kwam de chauffeur in moei lijkheden en om de wagen op de weg te houden begon hij te remmen. De ding. Jacques de Ridder, uit Bunnik, kreeg een shock. Hij was slechts vrij licht in het gezicht gewond en is di rect na het ongeluk lopend naar Bun nik gegaan, waar hij enkele uren la ter thuis aankwam. Hij werd voor on derzoek in het ziekenhuis opgenomen, maar kon later naar huis terugkeren. Na het ongeluk verleenden de artsen dr Berghauser Pont, Tervoert en Van Dorssen eerste hulp. De ziekenauto's van de E.H.B.O. te auto slipte en kwam met zo'n grote kracht tegen de boom terecht, dat de portieren van de rechterzijde uit de carrosserie gerukt werden en dat de vloer in tweeën brak. Twee van de inzittenden werden op straat geslin gerd. De gevolgen van deze botsing waren ontzettend. De 21-jarige Nellie van Dorrestein werd op slag gedood en de 19-jarige Petrus de Wit uit Zeist is tijdens het vervoer naar De Lichten berg overleden. De chauffeur Van Koeveringen kreeg een ernstige hoofdwond en snijwonden in het gezicht. De 19-jarige Jannie Ver woerd had een bekkenfractuur, een ge broken arm en een ernstige hoofdwond. De 18-jarige Jannie Beijersbergen kreeg snijwonden en een slagaderlijke bloe- Soest en de G.G.D. te Amersfoort zorg den voor het vervoer van de slacht offers naar De Lichtenberg. De politie was tot in de morgen bezig met het vrij maken van de weg en het reconstrueren van het ongeval. De auto, die geheel vernield werd, moest worden weggesleept. In de loop van de laatste jaren zijn in deze uiterst gevaarlijke bocht al heel wat ongelukken met dodelijke afloop gebeurd en het zou wel raadzaam zijn hier voorzieningen te treffen, die een eind maken aan de lange lijst, die niet langer hoeft te worden als de weg ver beterd wordt of grote borden de weg gebruiker duidelijk maken, dat een ui terst gevaarlijke bocht zijn leven be dreigt. Stille Omgang is de vereniging waar van zij lid zijn, die jaarlijks, omstreeks maart, deelnemen aan de stille om gang, welke in Amsterdam plaats vindt. Soest vormt met Soesterberg en Hoog land een groep. Uit Soest gaan ieder jaar ruim 200 deelnemers voor deze toch naar Amsterdam. Deze stille om gang wordt na half een gemaakt en zij is lang geleden ingesteld om het heilig mirakel van het sacrament te eren. Enkele weken voor deze stille tocht komen de leden van de vere niging bijeen voor een bespreking. Daniël is een jongensvereniging van de Gereformeerde Kerk te Soestdijk. Er zijn ongeveer 20 jongens lid, die iedere zaterdagavond, in twee afde lingen vergaderen met een leider. Na de bijbelinleiding wordt in het weke lijks journaal door een van de jon gens het wereldgebeuren behandeld en na de pauze komt het ontspannings- deel van de avond aan de beurt. Spel letjes, hersengymnastiek en behendig heidswedstrijden. Deze winter zal weer de jaarlijkse feestavond gehouden worden in com binatie met de meisjes van Ruth. Dan wordt er toneel gespeeld en gedecla meerd. Als de winter voorbij is dan worden de fietsen weer opgeknapt om deel te nemen aan de puzzelwedstrij den van de jeugdraad. Sursum Corda is de gemengde zang vereniging, die in januari pas een jaar onder deze naam bestaat, maar nu al 35 zangeressen en zanders heeft. Vier entwintig dames en elf heren verlenen medewerking aan evangelisatiesamen komsten. Dirigent is de heer L. J. Meijer, die een klein jaar geleden de leiding kreeg van een klein koor en nu iedere week in Eltheto met drie maal zoveel zangeressen als zangers oefent. Op 21 november zal in Eltheto gezon gen worden en op 26 november in de Emmakerk. Het kerstfeest in de Lin- denhof zal door het koor opgeluisterd worden met geestelijke liederen. Het koor is interkerkelijk zodat medewer king verleend wordt aan bijeenkomsten van elke protestantse richting indien daaraan behoefte is. De Ned. Chr, Landarbeidersbond heeft in Soest een afdeling met 21 leden. Vroeger waren er meer, maar de be langstelling wordt wat minder en er wordt niet zo vaak vergaderd omdat de leden niet hard lopen om deze bijeen komsten bij te wonen. Van de filmavond in samenwerking met de bond van christelijke metaal bewerkers, op 27 november, wordt wat meer verwacht. Er zijn wel eens to neelavonden gegeven met medewerking van een toneelgroep uit Scherpenzeel of Hilversum, maar voor deze winter staat een dergelijke avond nog niet op het programma. 't Hart is de naam van de speeltuin vereniging, maar ook een klaverj as- vereniging heet zo. Die naam is eigen lijk een beetje vreemd, want de voor zitter woont in Amersfoort, de secre taris op de Stadhouderslaan en van de 22 leden wonen er verschillende in Baarn. Er is iedere week een club avond met onderlinge wedstrijden en zo af en toe een open concours. Eind november, met Kerstmis, in januari en met Pasen. Vroeger speelde de vere niging op de Schrikslaan, nu in café Butzelaar. De Ned. Politie Bond heeft in Soest een afdeling van 13 leden. Er wordt ongeveer viermaal per jaar vergaderd en dat is genoeg, want de leden zien elkaar vaak genoeg op het politiebu reau en als er het een of ander te re gelen valt dan wordt dat meestal cen traal in Den Haag gedaan en niet bij de afdeling, zoals dat vroeger nog wel eens nodig was. Als er iets bijzonders is dan komt er een enkele keer wel eens een gezellige avond met de dames. DE WERKLOOSHEID IN SOEST. De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Soest nam gedurende de maand oktober toe van 277 tot 279. Hiervan zijn er 110 mannen in Baarn, 7 in Eem- nes en 162 in Soest. Onder deze 279 zijn 62 gerepatrieerden. Het aanbod van bouwvakarbeiders nam toe als gevolg van seizoenmatige beweging, evenals dit bij het hotel personeel het geval bleek te zijn. Het aantal jeugdige werklozen nam daarentegen met 15 af en het aan tal werkloze metaalbewerkers daalde met 10. Hoewel er in de metaalnij verheid niet gesproken mag worden van een algeheel herstel, bleken de afgelopen maand diverse ondernemin gen in deze bedrijfstak over een be tere orderportefeuille te beschikken. De vraag naar mannelijke arbeids krachten verminderde met 26 en res teerde van 159 naar 153. Een jaar geleden waren er in Baarn 51, in Eemnes 8 en in Soest 88 man nen werkloos. De vraag naar man nelijke arbeidskrachten was toen on geveer 100 hoger. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve ultimo oktober 1958 blijkt, dat de seizoenwerkloosheid is toegenomen. De wrijvingswerkloosheid daalde met 10 procent, de werkloos heid van minder geschikten nam toe met 10 procent, de structuurwerk loosheid bleef gelijk en de overige werkloosheid, waaronder de conjunc turele, daalde met rond 10 procent. De werkloosheid van vrouwelijke ar beidskrachten bleef gelijk (38, waar onder 11 gerepatrieerde vrouwen). De vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten liep in geringe mate terug. VOORLICHTING. Met ingang van 17 november 1958 zullen belangstellenden voor emigra tie bij de gewestelijke arbeidsbureaus individuele voorlichting kunnen krij gen van emigratie-ambtenaren, die de emigratielanden bezocht hebben. Deze werkwijze heeft tot doel de voorlichting aan emigranten uitvoe riger en beter te doen zijn, hetgeen de emigranten alleen maar tot voor deel kan zijn. Afspraken voor deze individuele voor lichting kunnen telefonisch met de gewestelijke arbeidsbureaus gemaakt worden. DIERENBESCHERMING. De maand oktober kenmerkte zich door veel klachten, waarbij enige moeilijk op te lossen gevallen. Er blijkt altijd nog veel verschil te be staan over wat Dierenbescherming wel is en vooral hoe bepaalde kwesties op gelost moeten worden. Dit moet steeds met takt gebeuren en dit is onze in specteur wel toevertrouwd. Op 18 oktober werd weer de jaar lijkse hondenshow voor kinderen ge houden en 40 jongens en meisjes leidden hun viervoeters voor. Het werd een succesvolle middag. Een moederhond raakte in paniek door dat haar jongen dood gingen. De in specteur gaf de hond een pasgeboren poesje te verzorgen, hetgeen aanvan kelijk heel goed ging, maar ook dit diertje stierf. De hond kon over het verlies heengebracht worden. KLEUTERSCHOOL DUINWEG. De kleuterschool aan de Duinweg, die door de gemeente overgenomen is, heeft twee oliekachels nodig. Ook is er behoefte aan spel- en ontwikke lingsmateriaal. Verder dient het meu bilair vernieuwd te worden, terwijl er gordijnen nodig zijn omdat het op zomerse dagen veel te warm in de lokalen is. Met de aanleg van enkele wasbakken zullen de totaalkosten hiervan 6.910.- bedragen. Het college van B. en W. verzoekt de raad hiervoor een crediet beschikbaar te stellen. SCHAKEN. De Soester Schaakclub maakt goede vooruitgang. Konden er op de voor laatste clubavond twee nieuwe leden worden voorgesteld, afgelopen vrijdag avond meldden zich wederom twee nieuwe leden aan. Waar blijven de dames In iedere club zijn zij te vinden. Ook Soest had vroeger damesleden, doch heden schitteren zij door afwezigheid. Kom dames, vult ook gij de gelederen van de Soester Schaakclub aan. Ook het oud-lid, de heer L. de Regt, heeft zich, na en goed jaar afwezig te zijn geweest, weer aangemeld. Dit is voor de club een goede aan winst, want de heer De Regt behoort thuis in het eerste tiental. Vrijdagavond moet dit tiental spelen tegen de sterke tegenstander M.A.T. I uit Utrecht, welke club het voorgaan de jaar degradeerde naar de 2e klas. Gelukkig voor Soest is het een thuis wedstrijd en mag verwacht worden dat alle spelers present zullen zijn. Van de onderlinge wedstrijd werden de volgende partijen uitgespeeld Groep 1 Blomv. d. Wal 10. Hil- horstImmerzeel V2-V2. Timmer-Over- goor 10. De 3e groep, waarin 4 plaatsen onbe zet waren, gaat voor de wedstrijd leider enige moeilijkheden geven, daar er vijf nieuwe leden bijkwamen. Wan neer de aanwas nog even aanhoudt, kan mogelijk nog een nieuwe groep worden gevormd. Meldt U zich, dames en he ren, daarom a.s. vrijdag aan het Oran je Hotel. CONCERT VAN HET U.S.O.-BLAZERS-ENSEMBLE. Het U.S.O. blazers-ensemble, bestaan de uit Piet v. d. Hurk, fluitJohan van Ginkel, klarinetGé van Koten, hobo Martin van Laar, fagot en Jo Scholten, hoorn, heeft in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond een concert gegeven en de belangstel ling hiervoor was echt Soesters. Er wa ren slechts een dertigtal toehoorders en de voorzitter van 't Nut, de heer J. v. d. Berg betreurde dit in zijn openingswoord ten zeerste. Nog meer ging het hem ter harte, dat er slechts één jeugdige toehoorder gebruik ge maakt had van de gelegenheid om voor weinig geld goede muziek te ho ren, uitgevoerd door uitstekende mu sici. Joseph Haydn was de componist van 't eerste werk dat uitgevoerd werd een kwintet, bestaande uit de delen allegro, andante, menuetto en allegro-rondo. Weinig mensen schijnen het te kunnen waarderen, maar de combinatie van hoorn, die aan vredige woudromantiek doet denken, de fagot, die soms week en soms knorrig is, de fluit, die in de hoge tonen zo briljant kan zijn, de hobo, die kan klagen en de klarinet, die opgewekt en helder klinkt, brengt in een uitvoering van mensen van het vak een sfeer, welke niet past in deze atoombomtijd, maar die daarom des te meer te appreciëren is. Luchtig klonk het divertimento van Mozart als een staaltje van de amu sementsmuziek van 200 jaar terug en het eerste deel van dit concert werd besloten met de pastorale van Pierné. Een klagende hobo met de fluit als echo en op de achtergrond de hoorn om muzikaal uit te beelden de lande- lij k-idyllische sfeer waarin de herder leeft. Na de pauze de moderne Milhaud met La Chemin' du Roi Ros' en de Hon gaarse componist Gyula met melodieën van de puszta. FILM VOOR BEJAARDEN. In de belangeloos beschikbaar gestelde zaal van Eemland zaten gistermiddag 250 bejaarden, uitgenodigd door de Soester U.V.V., om de film te zien, die door de heer Brandsen, opzichter van het Amsterdamse bos, van dit stukje natuur in Amsterdam gemaakt is. Vanuit schuilhutten zijn tevens opnamen gemaakt van vogels en er is een deel van de film besteed aan het uitzetten der vissen in de vijvers. In de pauze werden de aanwezigen getrakteerd en de heer M. de Wolff zorgde met zijn akkordeon voor gezellige muziek. Het was een bijzonder gezellige middag voor de bejaarden van de U.V.V., St. Josef en de bond van gepensioneerden, terwijl ook de bewoners van Lindenhof uitgenodigd waren. ZWALUWEN 2S.T.C. 1 3—3. S.T.C. 1 heeft met een gelijk spel te gen de sterke korfbalclub Zwaluwen 2 een uitstekend resultaat behaald, want het Zwaluwen-twaalftal heeft alle com petitiewedstrijden tot de strijd tegen S.T.C. gewonnen en gemiddeld werden in iedere wedstrijd 9 doelpunten ge maakt. Zwaluwen begon in hoog tempo en scoorde na 10 minuten het eerste doel punt. Anke Bergers benutte een vrije kans uitstekend en zij bracht de stand Voor de zoveelste keer in de geschie denis van de Soesterbergsestraat heeft de beruchte bocht in de weg, bij „Zonnegloren", haar dodelijke tol ge- eist. Elders in dit blad kunt U het droeve relaas lezen van het auto-ongeval, dat zaterdagavond aan 2 jongemensen het leven kostte, terwijl enige anderen met zware verwondingen in het ziekenhuis liggen. Nu weet ik, dat sommigen zullen den ken of zeggendat komt door het krankzinnig harde rijdenze rijden en rossen maar raak tegenwoordig. Ik weet niet of er zaterdagavond door de jongelui te hard gereden is. Mis schien wel, misschien niet. Het was zaterdag regenachtig en ieder een, die weet hoe het met die bocht in de Soesterbergsestraat gesteld is wanneer de weg droog is, begrijpt hoe gevaarlijk hij is wanneer het wegdek nat is en bedekt met natte bladeren. We kunnen de ongelukkenreeks op dit punt niet terugbrengen tot alleen maar te hard of roekeloos rijden. Er zullen ongetwijfeld wel gevallen van eigen schuld bij zijn, maar de hoofdzaak is de bocht in de weg zelf. Soester automobilisten kennen deze gevaarlijke plaats wel, doch vreemden en nieuwelingen komen er pas achter dat de bocht verkeerd ligt wanneer ze tegen de bomen zitten. Het beste zou natuurlijk zijn de bocht in de weg te verleggen, maar ik wil aannemen dat dit in deze tijd veel kost, al mag feitelijk niets te veel zijn wanneer het om mensenlevens gaat. Er zou echter al veel, misschien wel alles gewonnen zijn wanneer de bocht aan de buitenzijde verhoogd werd, zo als bij alle moderne autowegen het ge val is. Ik meen, dat wij mogen eisen, dat er op korte termijn een einde aan deze levensgevaarlijke situatie wordt gemaakt. H. OEKMAN. op 11. Zo bleef het tot rust en de S.T.C.-verdediging weerde zich uitste kend tegen de felle aanvallen van Zwaluwen. In de tweede helft bracht Zwaluwen de stand op 21 en na een goede aan val van S.T.C. bracht Mia van Rou wendaal de stand op 22. Na vakwisseling slaagde S.T.C. er zelfs in de leiding te nemen en dat was een grote verrassing. Dick Hayes zorgde voor deze voorsprong, die gehandhaafd bleef tot kort voor het einde van de wedstrijd. Toen scoorde Zwaluwen de gelijkmaker. (3-3). De wedstrijd van de aspiranten ging niet door omdat het regende. CYCLE CROSS VAN TEMPO. De eerste cycle cross van „Tempo" is een overwinning geworden voor Ger- rit Ruttenberg, die de 18 km in 42 mi nuten en 7 seconden aflegde. Hij was met vijf andere renners ge start, waarvan er drie uitvielen. Menze v. d. Broek, Peters en Adri v. d. Burgt bereikten de finish niet. De uitslag was 1. Gerrit Ruttenberg (42.07). 2. Adri Doekemeyer (45.31). 3. Wout van 't Klooster (47.33). E.D.O. 1—SPARTA 2. Sparta 2 kwam op bezoek bij de korfbalclub E.D.O. 1 en ging met een zware 0-8-nederlaag naar huis. Leny Wamsteker maakte na 10 minu ten het eerste doelpunt en Andries Mulder zorgde voor de tweede goal. Na vakwisseling maakte Ria Koffrie er 30 van. Kort na de rust moest zij door een enkelblessure uitvallen en Gerda Kunz verving haar. Die startte uitstekend, want zij maakte direct een doelpnut en het was 4-0 voor E.D.O. Het begon te regenen en het spelen werd niet gemakkelijker, maar E.D.O. was niet te remmen en Kees Mörsing scoorde na een mooie doorbraak het vijfde doelpunt. H. de Ruig bracht de stand op 60 en na vakwisseling zorgde Eric Kreger voor het zevende doelpunt. Tenslotte bracht Andries Mulder de stand op 80. RECEPTIE S.T.C. Op 22 november bestaat S.T.C. 30 jaar. Dan zal een uitvoering gegeven worden. Op zaterdag 15 november a.s. houdt het bestuur van S.T.C. een receptie in hotel „De Schouw", van 4 tot 6 uur.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1