Grootse intocht van Sint Nicolaas. De 37 verstekelingen. Onbevredigend compromis. Dodelijk ongeval te Soesterberg. 200 Soester verenigingen in het winter seizoen. IN DE HOEK. SOESTERBERG VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG no. 85. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Met de kwestie van de 37 Ambonese verstekelingen is het een wat vreemde geschiedenis geworden. Deze zomer kwam de Johan van Oldenbarnevelt in Nederland terug met aan boord een honderdtal verstekelingen uit Indone sië. Het was zo'n opmerkelijk groot aantal op één schip, dat men zich moest afvragen hoe zovelen „onge merkt" aan boord hadden kunnen ko men. Daarover lopen nogal opmerke lijke verhalen, maar hoe dan ook, ze zijn pas in volle zee als verstekelingen ontdekt en mee naar Nederland geno men. Natuurlijk hebben ze zich onder weg aan boord wat verdienstelijk ge maakt. Intussen was in Nederland al een groot justitieel- en regeringsapparaat in werking gekomen om de verstekelingen bij aankomst te administreren, onder dak te brengen en hun antecedenten te onderzoeken. Een groot gedeelte werd voorlopig ondergebracht in het gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. Zij al len hadden een beroep gedaan op het asielrecht, omdat zij, om min of meer politieke redenen, hun leven en bestaan in Indonesië bedreigd achtten. Na een minitieuze selectie besliste het ministerie van Justitie, dat 37 van hen geen verblijfsvergunning kregen en naar Indonesië zouden worden terug gestuurd. Dit niettegegnstaande het feit, dat er onder die 37 waren, waarvan hier te lande reeds naaste familie leden zaten. Het is ook nooit helemaal duidelijk geworden waarom deze 37 nu juist niet in de termen vielen om hier asielrecht te verkrijgen of beter nog waarom de anderen het wel kregen. Was het omdat enige van deze jonge lui in Doetinchem wat lastig zijn ge weest Of althans niet in de smaak vielen van de onderzoekingsambtenaren en er toen moeilijkheden 'ontstonden We mogen gerust aannemen, dat het heus geen lieverdjes zijn, maar we moe ten ook bedenken, dat hun geaardheid en mentaliteit anders is dan de onze, dat zij zich van Nederland en de ont vangst hier zeker wel een geheel an dere voorstelling zullen hebben ge maakt dan de werkelijkheid bleek te zijn. Nederland toch is vooral voor de Ambonezen nog altijd het land van „de Koningin" en hun geloof in en vertrouwen op God stamt ook uit deze verbintenis. Maar hoe en waarom ook, deze zeven en dertig werden niet door de Neder landse regering geaccepteerd. Zij moes ten terug, welke banden ze hier ook meenden te hebben en hoe dringend hun beroep op het asielrecht ook was. Neen, zei minister Samkalden, hen zal niets gebeuren als ze daar weer terug komen hij zou niet weten waarom. We kunnen in het overvolle Nederland nu eenmaal niet iedereen toelaten. Voor de zestig anderen ging dat blijk baar nog wel, maar die 37 waren be slist teveel. Zelden is een ongelukkiger beslissing genomen, nimmer is ook precies komen vast te staan waarom juist deze 37 terug moesten. Het antwoord daar op bleef vaag en algemeen. Midden in de nacht werden deze 37 verschoppelin gen van Doetinchem naar Amsterdam en aan boord van de Johan van Oldenbar nevelt gebracht. Het was voor hen een nacht alsof zij voor het vuurpeleton kwamen te staan. Met alle mogelijke middelen is tegen deze beslissing van de regering ge protesteerd en gedemonstreerd. Er werd een debat in de Tweede Kamer over uitgelokt, maar de regering bleef op haar standpunt staan, de kamer liet haar niet in de steek en keurde met grote meerderheid haar beleid in deze goed. Toen werd als laatste redmiddel, na mens de 37 teruggezondenen, de Neder landse rechter er bij gehaald. Er was immers een ronde-tafelovereenkomst en daarin stond een bepaling, dat wie uit Indonesië de Nederlandse nationaliteit zou verkiezen, daaraan door partijen geen moeilijkheden in de weg zouden worden gelegd. Na de opzegging door Indonesië van het akkoord meende de Nederlandse regering dat zij zich daar aan thans ook niet meer behoefde te houden, nu haar dit slecht uitkwam. De Nederlandse rechter dacht hier misschien toch wel iets anders over en stelde een compromis-oplossing voor, n.1. de 37 verstekelingen toe te laten in Nieuw-Guinea. En zie, de regering aan vaardt dit gerechtelijk voorstel en geeft toestemming de verstekelingen in Nederlands Nieuw-Guinea aan land te zetten. Is dat een wezenlijk verschil met een opneming in Nederland Feitelijk niethet is ook onder Nederlands ge zag staand- gebied. We mogen blij zijn over het feit, dat de regering deze daad van menselijk heid heeft willen toepassen, maar de gehele gang van zaken laat daarom toch een des te onbevredigender gevoel na. Men vraagt zich nu toch wel af was de terugzending rechtens geheel juist en zo ja had dat „menselijk ge voel" niet eerder behoren te spreken Neen, er klopt iets niet bij minister Samkalden, zijn menselijk compromis ten spijt. Heden ontving het bestuur van de Winkeliers-vereniging „Soest" het vol gende telegram uit Spanje Madrid, 13 november 1958. Hoop mijn officiële intocht in Soest te houden op zaterdag 22 november a.s. Verzoek de Winkeliers-Vereniging „Soest" deze intocht wederom te verzorgen. Hoop op niet te koud en droog weer. SINT NICOLAAS. Onmiddellijk na ontvangst van dit ui termate belangrijke telegram is de commissie van ontvangst aan het werk getogen en namens deze commissie kun nen wij mededelen, dat het weer een grootse intocht belooft te worden. De stoet wordt met muziek geopend en gesloten waaraan o.a. P.V.O. en de drumbands van „Olympia" en „Cres cendo" zullen medewerken. Ook de rijvereniging heeft haar mede werking weer toegezegd. Ook dit jaar zal St. Nicolaas weer van een rijtuig gebruik maken, geflankeerd door Zwarte Pieten te paard. Het vertrek van St. Nicolaas en gevolg voor de officiële rondgang vindt plaats op zaterdag 22 november, vanuit hotel Trier te Soestdijk (Vredehofstraat), te ongeveer twee uur, waarna de officiële ontvangst op het bordes van het raad huis zal plaats vinden te ongeveer kwart voor drie. De stoet wordt ontbonden bij het Oran je Hotel op de Burg. Grothestraat, al waar St. Nicolaas, met zijn gevolg, de eerstkomende weken verblijven zal. De route is als volgt Vredehofstraat, Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Raadhuis (ca. kwart voor drie), Steenhoffstraat, Middelwijkstraat, Torenstraat, Kerkstraat, Soesterbergse- straat, Ossendamweg, Nieuweweg, Beu kenlaan, Laanstraat, Beckeringhstraat, Korte Hartweg, Schaepmanstraat, Nieuwstraat, Koninginnelaan, Burgem. Grothestraat, Oranje Hotel. Wij kunnen niet nalaten om, ter gele genheid van de aanwezigheid van St. Nicolaas in onze gemeente, de inwoners te verzoeken tijdens de officiële intocht de vlag uit te steken, opdat Sint kan constateren, dat hij in Soest hartelijk welkom is. Woensdagavond, omstreeks 11 uur, reed de 19-jarige mejuffrouw G. Wassenaar uit Tjitseradeel, op het rijwielpad van de Amersfoortsestraat te Soesterberg, op haar fiets. Onverwacht stak ze de rijweg over ter wijl er een auto naderde, bestuurd door de heer H. J. G. uit Amersfoort. Een botsing was onvermij dellij k en mej. W. werd gegrepen en tegen het wegdek gesmeten. Zij is naar „De Lichtenberg" overgebracht en daar kort na aankomst overleden. Mej. W. was in Soesterberg werkzaam. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Ru- pert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dr G. van Beurden, Steenhoff straat 12, telefoon 2667. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. CONCERT VAN APOLLO. Woensdag a.s. geeft de mannenzangver- eniging Apollo een concert in gebouw Credo aan de Julianalaan. Er worden liederen gezongen van Schubert, Beet hoven en Von Weber, maar ook het Patriottenlied van Terpstra, het jagers lied van Scholten en De Postkoets van Jos Cleber. Na de pauze treedt het Hilversumse cabaretgezelschap „The Rytm Stars" op. OPSTELLING B.D.C. B.D.C. speelt zondag in de volgende opstellingdoel Roest, achter C. Hil- horst en J. Appelhof, midden A. van Megen, Th. Simons en H. v. d. Lugt, voor J. Kaats, Th. Wigman, B. Bakker, C. Huijgen en J. Huijgen. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar W. J. Muller-Meijer, Tal- malaan 8, heeft woensdag met kinderen en kleinkinderen het 55-jarig huwelijks feest gevierd en het was een gezellige sfeer zonder al te veel drukte, want er waren maar heel weinig mensen, die wisten dat de Amsterdamse brandweer man W. J. Mulder op 12 november 1903 met zijn meisje mej. E. M. Meijer naar het stadhuis gegaan waren en er als man en vrouw uitkwamen. De heer Muller had net enkele reizen met zeilschepen achter de rug waarop hij als lichtmatroos voer. Dat waren van die tochtjes op driemasters, die soms meer dan twee 'jaar duurden. Australië, Amerika, Indië en als extra tractatie een tocht rond de Kaap de Goede Hoop met 7 weken slecht weer. Dat varen was wel aardig maar je ware was het niet voor een man die trouwen wilde en vanuit Rio'Grande schreef de heer Muller naar Amsterdam. Het was een sollicitatiebrief aan de brandweercommandant, die graag een mannetje van een zeilschip had, want dat waren over het algemeen handige jongens. In 1903 begon het werk bij de Amster damse brandweer en 31 jaar later nam de heer Muller afscheid als brand meester. Het was een mooie tijd maar niet altijd even gemakkelijk, want de Amsterdamse burgerij is gek op haar brandweer, maar beschouwt het korps een beetje als Haarlemmer olie. Als er een man in een lift klem zat dan werd de brandweer erbij gehaald en als er wat uit het water te halen viel dan moest brandmeester Muller nogal eens van de warme kachel af het koude water in. De eerste brand was geen kleintje, want zeven pakhuizen gingen in vlam men op. Flora brandde ook maar al te best en aan het Paleis voor Volksvlijt viel ook heel wat te doen. Het best herinnert brandmeester Muller zich echter het geval in de Majellatoren te Amsterdam, waarmee zo'n dertig jaar geleden heel Nederland zich bezig hield. Hoog in de toren zat een leidekker, die ernstig gewond was. Blijkbaar had hij een lelijke val gemaakt. Brandmeester Muller en zijn mannen hebben hem met heel veel moeite per brancard naar be neden getransporteerd. Hij was ern stig aan het hoofd gewond en stierf enkele uren later in het ziekenhuis. Twee jaar later kwam men er achter, dat de man niet gevallen was maar dat zijn baas hem met een leidekkershamer te lijf gegaan was. Hij had de ongeluk kige hoog verzekerd en wilde de indruk wekken dat hij uit de toren gevallen was. En dan dat geval op de Linnaeuskade toen onze jubilerende brandmeester door het balkon zakte en een smak van 6 meter maakte voor hij in het zie kenhuis terecht kwam. In de Telegraaf tekende Jo Spier de helm van brand meester Muller, die eveneens tijdelijk buiten dienst was en op zijn eigenaar hing te wachten. Het gevolg was dat de patiënt al het geschonken fruit niet aankon. Het was een mooie tijd, al werd er wel eens erg veel rook geslikt en al stonden de kleren wel eens stijf van het bevro ren bluswater. Dat bluswater kwam uit de stinkende Amsterdamse grach- Dalco is de oude naam van de Neder landse Fotografische Industrie, maar een naam, die nog niet verouderd is, want de meeste mensen zeggen nog Dalco. Er zal dit jaar een St. Nicolaasfeest zijn voor de kinderen van de ruim 90 leden en omstreeks februari is er weer de jaarlijkse feestavond. Er is natuurlijk een fotoclub, want de filmrolletjes lig- i gen voor het grijpen en na het opwin- dende tafeltennis is er de laatste tijd wat meer interesse voor het rustiger kaarten. Er wordt tegen andere perso neelsverenigingen gespeeld of er zijn onderlinge wedstrijden. Voor de zomer staat het jaarlijks uitstapje op het pro gramma. C.S.M. zijn de beginletters van Coö peratieve Soester Melkhandelaren, maar sinds enige tijd betekent het ook Com binatie Soester Middenstand. De melk handelaren voetbalden, maar het elf tal werd een tiental, een negental en tenslotte een vijf- of viertal en de hulp van andere Soester middenstanders voetballers werd ingeroepen om de ploeg intact te houden. Nu spelen er in de vereniging, die jaarlijks deelneemt aan de zomeravondcompetitie, mensen uit verschillende middenstandsbran ches mee maar geen melkhandelaren meer. In de winter zijn er hoogstens wat contactavonden, waarop gesproken wordt over de successen, die in de vol gende zomeravondcompetitie behaald zullen worden. Jong Gereformeerd heeft als leden meisjes en jongens van 16 jaar en ou der. Zij vergaderen eens in de veertien dagen achter de Wilheiminakerk. Er zijn momenteel 55 leden. Op deze bij eenkomsten houdt een der leden een bijbel-inleiding, dié daarna in groepen besproken wordt. Na de pauze wordt vaak door een niet-lid een aantrekke lijk onderwerp behandeld of er wordt aan hersengymnastiek gedaan. Een en kele maal is er een „openbare vergade ring", waarop iedereen toegang heeft. Soms wordt er een weekend besteed aan de uitwisseling met een vereniging in een andere plaats. Over enkele we ken wordt het jaarfeest gehouden, in juni is er een sluitingsavond en met september wordt dan weer gestart. De Kleine Witte heet de piepjonge klaverjasclub, die op 14 oktober werd opgericht. Of eigenlijk heropgericht, want er was een vereniging, die in Soestdijk speelde. Er zijn op het ogen blik twaalf leden, die iedere donder dagavond in onderlinge competitie spelen. Voorlopig wordt er nog geen concours georganiseerd en ook met het spelen tegen andere verenigingen wordt even gewacht, want de vereniging is nog zo kersvers, dat een kleine aanloop nodig is om de kans te hebben gro ter te worden. De C.H.U. heeft in Soest een kiesver eniging, die deze winter niet zo bijzon der aktief zal zijn omdat we in een stille politieke tijd leven. De verkie zingen hebben we achter de rug en de nieuwe verkiezingen komen pas in 1960. Er zijn 5 leden bij deze kiesvereniging, die dit seizoen een enkele maal ver gaderen zal om het contact te onder houden, maar niet om de trom te roeren. Dat wordt bewaard voor het verkiezingsjaar 1960. Overigens moet ook de C.H.U. ervaren, dat de Soester bevolking voor zaken op politiek ter rein niet erg warm loopt. Lentebloesem is een naam, die slechts bij een vereniging van jonge meisjes kan horen, want geen club van bejaar den zal zich zo durven noemen. Het is dan ook de naam, die meisjes van de gereformeerde kerk Soest-Zuid aan hun vereniging gaven. Ze zijn 12-16 jaar oud en vergaderen deze winter iedere donderdagavond van 7-9 ach ter de Wilheiminakerk. Er zijn op het ogenblik 12 meisjes lid, die met de twee leidsters bijeenkomen, een bijbel inleiding houden en verder spelletjes doen. In januari zal een jaarfeest ge houden worden met andere clubs sa men. Het is geen geringe agenda, die B. en W. de raadsleden voorleggen voor de woensdagavond te houden raadsverga dering. 36 punten met nog een paar a-tjes en b-tjes is nogal wat en eigenlijk kan een kind snappen, dat er van een wer kelijke „behandeling" in de raad niet veel kan komen. Zoals gebruikelijk zullen alle punten reeds in de diverse commissies zijn „af gekloven" en de neuzen geteld, zodat er niet veel meer uit zal komen dan „conform besloten". Toch staat er een punt op de agenda, dat, ondanks het feit dat het maar om een enkele gulden per jaar gaat, meer aandacht verdient dan alleen maar een hamerslag van onze burge meester. Misschien dat u het krenterig van me vindt, maar ik kan die gulden meer per jaar voor de vuilophaaldienst echt niet zonder meer slikken. Het is voor mij n.1. niet zo vanzelfsprekend hetgeen B. en W. in hun toelichting zeggen, „dat het onjuist is, dat de ge meente meer dan de helft van de kos ten betaalt". Er zijn meerdere gemeenten in ons land, die het ophalen van huisvuil verrichten als een gratis dienst aan de burgerij, waarvoor niemand in die ge meenten „dankje" zegt, omdat de mensen terecht menen, dat dit een overheidstaak is, die betaald wordt uit b.v. de Personele Belasting. In Soest zijn wij zo gelukkig te wo nen in een gemeente, die op de Per sonele Belasting 200 opcenten heft ten bate van de gemeentekas en nu vind ik, dat het tekort op de ophaaldienst daar maar vandaan moet komen. Ik kan me indenken, dat B. en W. het spijtig vinden, dat de ophaaldienst zichzelf niet kan bedruipen, maar, in de ge- dachtengang van B. en W. doorrede nerend, zouden ons nog meer verho gingen te wachten staan. Hoe zal het b.v. gaan wanneer de zuiveringsinstallatie volledig in bedrijf is Reeds vóór de bouw wisten B. en W. te becijferen, dat er duizenden guldens per jaar bij zouden moeten. We kunnen dus gerust aannemen dat dit het geval zal zijn. Krijgen we dan weer een verhoging omdat B. en W. het billijk vinden, dat het publiek meebetaalt Ergens zullen we toch moeten stoppen met, naast de hoge belastingen die wij betalen, het publiek steeds weer te belasten voor diensten die m.i. voor rekening van de overheid moeten komen. H. OEKMAN. ten, waarin een keer een duik ge maakt moest worden omdat een vrouw erin gesprongen was. Ze had ruzie met haar man gehad en wilde hem blijkbaar zo imponeren. Brandmeester Mulder dook haar na en trok haar uit het water en de viezigheid. De volgende dag kreeg hij drie sigaren met de schriftelijke mededeling, dat alles in het huwelijk weer koek en ei was. En wat de sigaren betrof, „weinig maar uit een goed hard", schreef de vrouw met een d. En nu woont het echtpaar Muller al bijna 25 jaar in Soest, waar in de Am- terdamse tijd vaak de vakantie door gebracht werd. Van brand blussen wil de ex-brandmeester niet meer weten, maar hij wil er wel over lezen en met respect praat hij over de verrichtingen van de Soester vrijwillige brandweer, die met de nevelspuit heel wat mans is. Maar als de sirene gaat dan hoeft de heer Muller niet meer in touw te ko men, want wie na 31 jaar dienst bij de brandweer al 25 jaar gepensioneerd is, die mag het gerust aan jongeren over laten. COLLECTE. In Soest-Zuid is een collecte gehouden voor de Groesbeekse tehuizen. De op brengst was 125,83. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, tel. K 3402-432, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. KORFBALNIEUWS. A.s. zaterdag speelt K.V.O. 2 thuis te gen Amersfoort 2, dat onderaan staat. K.V.O. 2 heeft de beste kansen. K.V.O. b gaat op bezoek bij de R.D.Z.- aspiranten te Zeist.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1