RANG is alleen RANG RANG op staat. De negerwijk HARLEM Bittere armoede naast grote rijkdom* ntvmrvr tvvnrn J* Th. Voskuilen cdoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooaBOOoaooafliaooQ 0 0 0 8 0 8 0 0 8 8 B8-lL!L(Lll(l8m»8m88B88()Q 9 9 8 8 9 8 ll«im(lg OSi R0UW- TROUWkleding TWEEDE BLAD HORLOGES NIEUWE MODELLEN SOEST. Rang Menthol 19 ct per rol ~j Rang Fruit Rang Cr'eme de Cacao 22 ct per rol 19 ct per rol verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 BAARN, TEL. 2783 steeds goéd advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 Uw adres roer het huren man OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Verandering op til. Er staan voor Harlem grote veran deringen op til. De duizenden kazer newoningen gaan in de toekomst ver dwijnen. De woontoestanden in deze stadswijk zijn bepaald slecht en het is daarom dat men besloten heeft vele krotten op te ruimen. Men wil Har lem een wat vriendelijker gezicht geven. Of men daarmee alle inwoners gelukkig maakt, staat nog te bezien. Want velen zullen dan hun oude ver trouwde omgeving, waar zij zijn op gegroeid, missen. De honderd van de suikerheuvel zijn ongeveer honderd gezinnen, die op een van de mooiste plekjes ter wereld wo nen, een heuvelachtig terrein aan de Hudson. Deze honderd negergezinnen vormen de upper-ten van Harlem. Stuk voor stuk zijn het miljonnairs. Enorme villa's staan er op de heuvel, villa's die een groot deel van het jaar onbewoond zijn omdat de bewoners hun vacantie op de Bermuda eilanden of ergens anders in een dure badplaats doorbrengen. De feesten, die „op de heuvel" worden gegeven, kosten tien duizenden guldens. Op de heuvel wonen de rijken, in het dal, aan de andere kant van Harlem, wordt bittere armoede geleden. De woningtoetanden zijn er erbarme lijk slechter zijn gezinnen, die met zes personen slechts één kamer bewo nen. Zo is Harlem. Bittere armoede naast grote rijkdom. Een wereld van tegenstellingen, een aparte wereld. Verschillende jongens- en meisjesverenigingen zorgen voor een zinvolle vrije tijdsbesteding. Grote belangstelling bestaat o.a. voor de gratis naaicursussen. De hoofdstraat van Harlem, de 125e straat. toe en de handkus wordt hier hoog in ere gehouden. Maar Harlem kent ook andere gelegenheden. De honderden kleine café's met hun schettermuziek worden druk bezocht. Een van de idolen van Harlem is Joe Louis, de oud-wereldkampioen bok ser. Zijn bar ligt aan de 125e straat en wordt dagelijks door vele vreemde lingen bezocht. Hoewel de „Brown Bomber" miljoenen heeft verdiend, ligt hij toch nog altijd overhoop met de belastingdienst, want aan belasting betalen heeft ook een neger het land. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER. auto van de rotswand mee en hij over leeft dit. Dan gaat hij op onderzoek om de daders van de moord te vinden en uit te pluizen wat deze schobbejak ken nog meer op hun geweten hebben. Dit blijkt heel wat te zijn en de film wordt bijzonder spannend naarmate de wandaden zich opstapelen. In de donderdagcyclus Marlon Brando, Glenn Ford en Machiko Kyo in „Een theehuis voor Tobiki", een geestig ver haal van het theehuis, waar men meer alkohol dan thee kan krijgen. IN GOUD, DOUBLÉ EN STAAL. GROTE SORTERING ONTVANGEN. Van Weedestraat 8 Telefoon 2458 BIOSCOOPPROGRAMMA. Het vreemdelingenlegioen is altijd een dankbaar onderwerp geweest voor het maken van avonturenfilms en ook „Het bataljon der Gedoemden" is een rolprent met veel sensatie. Van heden tot en met zondag is in het City-theater te zien hoe de Ameri kaanse legionair Ralph Meeker het op neemt tegen woeste horden Dylaks, die P. VAN DE VOORT 40 JAAR LH> R.K. GRAFISCHE BOND. De heer P. v. d. Voort is 40 jaar lid van de Katholieke Grafische Bond, aange sloten bij de K.A.B. en ter gelegenheid van dit jubileum is hij woensdag avond, in gebouw Ludgardis, gehuldigd door vertegenwoordigers van deze bond en de K.A.B. Als eerste voerde de voorzitter van de afdeling Soest van de R.K. Grafi sche Bond, de heer P. H. Versteijne, het woord, die tevens secretaris is van de K.A.B. afdeling Soest. Hij feliciteerde de heer v. d. Voort en verklapte dat deze eigenlijk geen 40 maar 41 jaar lid is. Hij was tot de bond toegetreden in een periode toen het lidmaatschap nog niet verplicht was, zoals nu het geval is. Toen waren er nauwelijks sociale voorzieningen en hij heeft zijn deel gehad aan de strijd om te bereiken wat nu als een vanzelfspre kendheid beschouwd wordt. De heer v. d. Voort is altijd een trouw bezoeker van de vergaderingen ge weest. Naast het lidmaatschap van de afdeling Soest maakt hij deel uit van het district vakgroepchefs van de ka tholieke grafische bond. De heer Versteijne overhandigde de jubilaris een geldsbedrag in enveloppe en zijn echtgenote kreeg bloemen. Namens de bond voerde het hoofdbe stuurslid, de heer J. Flierman het woord. Hij was uit Deventer gekomen om de heer v. d. Voort te huldigen als een uitstekend lid van de vakbeweging en hij speldde hem het bondsinsigne op. Hierna sprak de heer Flierman over het verloop van de onderhandelingen, die gevoerd worden over de eventuele verkorte werkweek. VALSE NAAM. De Stadhouderslaan is berucht om de wijze waarop de schoolgaande jeugd er in rijen van drie of vier per fiets doorheen jakkert. Een meneer werd aangereden en hij kreeg een meisje te pakken dat tot het clubje hoorde waardoor hij belaagd was. Hij vroeg haar naam en adres. Zij gaf die vlot op, maar toen de politie op onderzoek uitging bleek al gauw dat naam en adres vals waren. BILJARTSUCCES. De biljarter J. Harskamp van de vere niging „Kleine Witte Soest" werd en kele weken geleden kampioen vijfde klasse van het district Eemland. Te Apeldoorn heeft hij nu deelgenomen aan de voorwedstrijden van het gewes telijk kampioenschap. Hij werd derde en is daarmee geplaatst in de finale voor het gewest. Eén van de meest interessante ste den van de wereld is New York. Van deze stad is Manhattan het meest in teressante stadsdeel en daarvan is Harlem weer de meest interessante wijk. Over het algemeen kent de wereld Harlem als negerwijk, maar dat is niet helemaal juist. Harlem bestaat uit drie delen een deel waar negers wo nen, een deel dat Spaans Harlem wordt genoemd en een deel waar overwegend Italianen zich hebben ge vestigd. In Harlem leven meer dan een half miljoen negers. De massa is arm, terwijl enkele het tot grote rijkdom hebben gebracht. Met1 zijn mengeling van armoede en rijkdom biedt Harlem een spiegelbeeld van het leven van de negers in Noord-Amerika. Hoe Harlem is ontstaan weet eigenlijk niemand precies. Slechts is bekend dat het vroeger een landstreek buiten New York was en dat er de laatste eeuw veel negers gingen wonen. Negers kwamen, blanken ver dwenen. Door de uitbreiding der stad New York kwam Harlem binnen in de stad te liggen. Door de komst van de negers gingen veel blanken naar andere stads delen verhuizen, want in die dagen kon geen enkele blanke zich veroor loven in een wijk te wonen waar ook negers woonden. Dat kon nu eenmaal niet. Van Harlem heeft men vroeger wel eens gezegd, dat het één grote jeneverfa- briek was en inderdaad waren er talrijke stokerijen waar de beroemde hun optreden beginnen met het in de pan hakken van een regiment van het legioen. Alle Arabische stammen zijn van plan een eind te maken aan de Franse overheersing in de woestijn en dat gaat natuurlijk met veel geweld ge paard. Ook met veel romantiek, want Zara, de zuster van de Arabische lei der, valt in de smaak bij de comman dant van de legionairs en het omge keerde is ook het geval, zodat het, naast ruige scenes, niet aan zoete taferelen ontbreekt. Zondagmiddag kunnen de liefhebbers van indianenverhalen aan hun trek ko men. Dan zijn Dana Andrews, Kent Smith en Linda Christal in de film „Co- manche" te zien. De Comanches hebben de reputatie zo'n honderd jaar geleden meer blan ken gedood te hebben dan alle andere indianenstammen tezamen, maar de blanken hadden het er waarschijnlijk ook wel naar gemaakt. Zo waren er Amerikanen, die goed geld verdienden met het verkopen van Comanche-scal- pen, waarvan het haar gebruikt werd voor poppen en dat de stamgenoten van deze gescalpeerden hierover slecht te spreken waren is niet onbegrijpelijk. Er wordt braaf gevochten en er is veel spanning en daar is het precies om begonnen. Van maandag tot en met woens dag „Kiss me deadly", naar het boek van Mickey Spillane, waarvan zestig miljoen exemplaren verkocht zijn. Het begint met de ontvoering van een meisje, dat vermoord wordt en met het in scene zetten van een auto-ongeluk om de moord te verdoezelen. De leven de Mike Hammer maakt de val in de Waar vroeger duistere krotten stonden, verrijzen nu moderne flatgebouwen. Maar het aantal krepeergevallen is nog ontzaglijk groot. dere personen uit het openbare leven wonen in Harlem. Spaans Harlem is ontstaan tijdens de eerste wereldoorlog. Nadat een paar honderd Portugezen zich hier een be staan hadden verschaft, volgden wel dra duizenden landgenoten, die zich Het zwembad in Colonial Park wordt steeds druk bezocht. In tijden van depressie heerste in Har lem meer nood dan in welk ander deel van New York. Meer dan de helft van de bewoners was werkloos en er werd veel honger geleden. Vanzelfsprekend werkte dat de misdaad in de hand. Ook heeft Harlem talrijke onlusten ge kend, zoals b.v. in de jaren 1935 en 1943. Duizenden winkels werden toen geplunderd en voor vele miljoenen dollars schade werd aangericht. In die dagen had Harlem de naam van schuil plaats te zijn van talrijke gangsterben den. Ook nu heeft Harlem nog geen goe de naam, al wordt in dit opzicht vaak schromelijk overdreven. Inderdaad zijn er benden, die de straten onveilig maken, maar dat komt overal in New York voor. Men is over het algemeen geneigd Harlem zwarter af te schilderen dan het eigenlijk is, want geen enkel stads deel van New York kent zo veel aan zienlijke burgers als juist deze neger wijk. Doktoren, rechters, politici en an- allemaal in Zuid-Harlem vestigden. Ontelbare Spanjaarden volgden en zo kreeg men dus in Harlem een speciale wijk van emigranten. De heethoofdige vroegere bewoners van het Iberisch schiereiland bezorgden de politie tal van hoofdbrekens. In verhouding was het aantal misdadigers in deze wijk zeer groot. In Italiaans Harlem ziet het er wei nig anders uit dan in Palermo of Na pels. De Italianen hebben hun zeden en gewoonten meegebracht en zijn er trots op dat hun wijk een geheel eigen sfeer heeft. Het aantal exclusieve clubs in New York wordt op meer dan honderd ge schat. Daarvan zijn er een groot deel in Harlem gevestigd, zoals b.v. de Comusclub. Als deze club in het Sa- voy-hotel een bal geeft, dan ziet men zoveel briljanten, nertzstola's en dia demen, dat men de handen in elkaar slaat van verbazing. De meest gelief koosde dansen zijn de wals en de po lonaise. Het gaat er uiterst formeel Harlem bezit een gezondheidscentrum waarin ieder gratis wordt behandeld. Vooral aan de zuigelingen wordt extra aandacht besteed. Gin werd gemaakt. De café's waren toen dag en nacht geopend omdat de politie voor veel dollars een oogje dicht deed. Prostitutie en handel in verdo vende middelen waren grote bron nen van inkomsten.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5