HIER LOERT DE DOOD Verkeerde Huurpolitiek* Kis RIOOLZUIVERING IN SOESTERBERG. HIER LOERT DE DOOD SOEST IN DE HOEK. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG no. 87. soesterITqurant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDES TRA AT 35, SOSSTDIJK TBLEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Keeds dertien jaar is de woningbouw in Nederland een zorgenkind. Dertien jaar lang is hiervoor een politiek gevolgd van kunstmatig laaggehouden huurprijzen, bescherming en subsidie, die enorme be dragen uit de staatskas vergen. Met die staag volgehouden methoden is de woningnood nauwelijks vermin derd, zullen we nog minstens tien jaar nodig hebben om een beetje gelijk te komen in vraag en aanbod en zal dit al die jaren nog honderden miljoenen uit de staatskas vergen. Men zou menen, dat als een gevolgde gedragslijn na zovele jaren nog zo weinig uitkomst biedt, zelfs de aan hangers daarvan zich toch wel achter de oren moeten gaan krabben en zich zouden gaan bezinnen op een andere methode om uit de woningnood te ge raken. Niet aldus bij onze regeringspar tijen. Jaar in jaar uit zijn zij reeds gecon fronteerd met de ellendige gevolgen van het gevoerde woningbeleid, dat het aantal woningzoekenden nauwelijks doet verminderen en waarin toch een zeer groot gedeelte van onze belasting gelden wordt geïnvesteerd. Maar zodra er van andere zijde weer eens wordt aangedrongen op geleidelijke huurver hogingen om daardoor toch eindelijk weer eens tot de normale, ongesubsidi eerde bouw en verhuur te kunnen gera ken, dan wordt dat uitgekreten voor bevoorrechting van de huiseigenaren en afwenteling van de lasten op de ar beider. De opmerkingen, die in verband met de woningpolitiek zijn gemaakt op de onlangs gehouden vergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, verkregen althans deze veroordeling. Toch zijn ook de werkgevers van oor deel, dat de huurverhoging gecompen seerd moet worden met een gelijke ver hoging van de lonen, ook al geeft dit belangrijke groepen, die reeds in nieu we huizen wonen (welke een mindere huurverhoging zouden moeten onder gaan), dan een extra voordeel. Men wil een verhoging van de huren der vooroorlogse woningen blijven af schilderen als een bevoorrechting van de eigenaren dier woningen, die dan immers een veel hoger percentage op het door hen in die woning geïnvesteer de geld zouden maken. Dat is echter maar voor een klein gedeelte het geval, Omdat de met de waardestijging reke ning houdende belastingen en de zeer verhoogde onderhoudsprijzen de verbe tering vrijwel te niet doen. En nu we ten we wel, dat er huiseigenaren zijn, die zo min mogelijk aan het onderhoud van hun bezit ten koste leggen, maar is ook dat niet een gevolg van de ge voerde huur- en belastingpolitiek, waardoor het bezit van één of enkele verhuurde huizen zo weinig aantrekke lijk meer is, gezien de kosten en zorg die het onderhoud vereist Bovendien zijn de huiseigenaren tot nu toe juist de groep geweest, die gestraft werd voor hun bezit, door ie verbieden dat daaraan de vergoeding gegeven werd, die een economisch verantwoord beheer van deze eigendommen mogelijk kon maken. Reeds dertien jaar lang. Het geleidelijk optrekken van de huur prijzen tot het peil waarop de bouw van huurhuizen weer rendabel wordt, met dienovereenkomstige verhogingen van de lonen, is de enige weg om binnen de kortst mogelijke tijd uit de woningnood te geraken. De nationale economie moet die loons verhoging uiteraard mogelijk maken, waartoe een ruim gezien investeringsbe leid moet bijdragen, maar dan behoe ven we in dat opzicht niet pessimis tisch te zijn. Het door de belasting te genhouden van de investeringen voor fabrieken en machines kan verlicht worden wanneer de staatskas minder behoeft bij te dragen in de woningbouw. We krijgen dan weliswaar geen verder genationaliseerd huizenbezit, maar die pogingen daartoe zijn ook bepaald geen succes gebleken. Het stijgende woningbezit wordt voor de gemeenten een steeds moeilijker te dragen last, die nogeens kapitalen ver slindt aan het beheer van al die hui zen om van het onderhoud maar niet eens te spreken. Hoe eerder ook de wet van vraag en aanbod weer opgeld doet, hoe eerder ook de bouwkosten onder hevig worden aan de concurrentie en dus tot het laagst mogelijke peil zullen zakken. Zolang de overheid echter een van de voornaamste bouwheren wil blijven, kunstmatig en met subsidies om de huurprijs te drukken, zullen de bouw kosten zeker niet tot de scherpst moge lijke prijs komen. Ook dat is al dertien jaar lang gebleken. Moge men eindelijk eens tot het inzicht komen, dat de al deze jaren gevolgde huurpolitiek zeker niet tot de gewenste oplossing leidt en men dus het roer moet omgooien. Het bouwen kan dan ook allemaal min der ingewikkeld gemaakt worden en ook dat betekent een besparing. In oktober 1948 gaf de gemeente Soest aan het architectenbureau Dwars, Hee- derik en Verwey te Amersfoort de op dracht een plan te maken voor de af voer van het rioolwater in Soestec- berg. Vroeger kende men dit probleem niet, want de huizen stonden zo ver spreid, dat het puttensysteem geen be zwaar opleverde. De Generaal Spoor straat was de laatste straat, die vol tooid werd zonder dat rekening ge houden werd met een rioleringssysteem, dat in de toekomst voor de afvoer zou gaan zorgen. De volgende straten kre gen direct de rioolbuizen in de grond, die wezen op het bedrijf waaraan door het architectenbureau op papier ge werkt werd en dat nu voor een deel de afvoer van het Soesterbergse riool water verzorgt, omdat nog pas een 250 huizen aangesloten zijn. De nieuwbouw is aangesloten en het oude deel van Soesterberg zal volgen. De installatie, die op Zeister grondge bied ligt, is bestemd voor 5000 inwo ners en voor uitbreiding vatbaar, dus voorlopig kan men vooruit. Het lag in de bedoeling de installatie tegen het vliegveld aan te bouwen, maar deze grond werd door het mi nisterie van oorlog bij het vliegveld getrokken. Toen viel de keus op het huidige terrein, dat vroeger aan het ministerie van oorlog behoorde. Aanvankelijk zou dit Soester terrein op Zeister grondgebied alleen bestemd zijn voor een begraafplaats, maar nu is het voor de zuiveringsinstallatie plus een begraafplaats. Het eerste deel van de bestemming is klaar, aan het tweede moet nog begonnen worden. Zeist moest toestemming geven voor de bouw van deze installatie en de gemeente Soest heeft de medewerking gehad. Zou dit niet het geval geweest zijn, dan zou het niet zo gemakkelijk geweest zijn een oplossing te vinden, want men kan deze installatie moei lijk in een dichtbewoonde wijk plaat sen en de grens van Soesterberg loopt vlak langs de bebouwde kom, dus zou het niet mogelijk geweest zijn een plek te vinden, die zo ideaal is al de plaats waar de installatie nu - midden in de bossen - staat. De plannen waren uitgewerkt en het architectenbureau kreeg de definitieve opdracht. Er werd krediet voor het werk aangevraagd en verleend. Net voor het uitbreken van de beste dingsbeperking was de zaak in kan nen en kruiken, zédat de regering met haar veto geen reet in het eten kon gooien. Het bedrijf is klaargekomen, de dienst woningen, die erb(|j horen, zullen vol gen en er zal haast gemaakt worden met het aansluiten; van de straten, die nog niet profitereiji van dit supermo derne bedrijf. Het water en de door 1675 meter ri tie geleid. Is er zoveel, dat de in? afvalstoffen worden >ol naar de installa- oor zware regenval llatie het niet kan verwerken, dan w* tfdt het opgevangen in een drietal vijveirs, die 1000 m3. kun nen bevatten. Drie pompen zijn om het aangevoerde In de vroege morgen van dinsdag 18 november werd een bord geplaatst en kele honderden meters voor de be ruchte bocht bij Zonnegloren, die kort geleden 2 mensenlevens eiste. Het was een keurig bord met een doodskop en een paar doodsbeenderen. Daarbij in duidelijke letters de dreigende woor den „Hier loert de dood". Dat bord loog er dus niet om en auto mobilisten, die met een flinke snelheid vanaf de spoorbomen kwamen, rem den bij het zien van dit bord, snel af omdat ze bang waren een prooi te worden van die glurende dood, die op ters stond op het jj ord dat het aange boden was door d j inwoners van Soest. Binnen 24 uur wal het bord weer ver dwenen, want padr-'culieren mogen nu eenmaal geen bordi plaatsen in gemeen tegrond. Het is jammer, want het was zo'n mooi bord en als deze bocht on verhoopt morgen weer een ongeluk met dodelijke afloop zou opleveren, dan zou men zonder bezwaar kunnen zeg gen dat het niet gebeurd zou zijn als het bord was blijven staan. In de gemeenteraad is echter beloofd, dat al het mogelijke gedaan zal worden om het gevaar van deze lastige bocht water te verwerken en ten hoogste twee zijn hiervan in gebruik. De der de is de reservepomp. Vanuit één centrale wordt alles be diend en als de dienstwoningen klaar zijn ook de sirene, die een lek aan kondigt. Het water wordt ruim 7 meter op ge pompt en dan begint het zuiverings proces, dat eindigt met het verdwijnen van het bacterie vrije water in de grond. Dezelfde grond waaruit ons drinkwater komt. Het opgepompte water passeert de zandvang op het hoogste punt. Daar wordt al het zand eruit gehaald. In de voorbezinkingstanken van 7,75 me ter diepte begint op de bodem het gis tingsproces, dat de vaste stoffen on dergaan voor ze terecht komen op de slijkdroogbedden, waarheen ze door de slijkruimer gevoerd worden. Deze vaste bestanddelen komen later terecht bij de landbouwers, die er hun grond mee verbeteren. Het water gaat verder en komt in de gistingstank, waar het uit een draaiend sproeiapparaat op een dikke laag grint valt. Het dringt erin en door en tusseni het grint vindt de grote strijd van de bacteriën plaats, die aan miljoenen het leven kost. In de nabezinkingstank is een slip- ruimer in de vorm van een brug en deze schraapt het laatste vuil en daar mee de gedode bacteriën weg, waarna het water in de vijver terecht komt, die bestemd is om het in de bodem te doen verdwijnen. Het is nu zo gezui verd, dat het gedronken kan worden, maar de groezelige kleur doet de voor keur geven aan leidingwater. Een project van 6V2 ton is voltooid en Soesterberg is klaar. Nu komt Soest aan de beurt en dicht bij het vuil verwerkingsbedrijf aan de Maatweg is men de installatie aan het bouwen die bijna driemaal zo duur gaat kosten, omdat meer inwoners ervan zullen profiteren. Dan zal Soest eindelijk verlost zijn van het puttensysteem, dat hoe lan ger hoe meer middeleeuws aandoet. dat punt voor- de oorlog een tweetal doden eiste en na de oorlog weer twee en die vele malen tevergeefs loerde, omdat de auto wel uit de bocht vloog, maar de passagiers nog net genoeg be scherming bood om een onverwacht levenseinde te voorkomen. Het bord schonk bevrediging aan velen, ook aan H. Oekman, die een paar maal gevraagd had maatregelen te nemen om de gevaarlijke bocht ongevaarlijk te maken. Dat was nu gebeurd en wel zo goed. dat de meeste automobilisten die het bord passeerden, in een sukkelgangetje door de bocht gingen. Daarbij hadden zij dan eigenlijk de Soester bevolking moeten bedanken, want in kleine let- tot een minimum te beperken. Misschien is het dan niet zo erg meer dat het bord weg is en zal men het minder missen. Zoals men het vo rige bord niet miste, dat enkele maan den geleden aan een boom hing, niet ver van de plaats waar nu het tweede stond. Daarop stond „Hubert-bocht" en de vreemdeling, die passeerde, veronder- j stelde dat deze gevaarlijke bocht inder- 1 daad zo heette. Dit was niet zo, want het bord war er aangebracht door kennissen van een automobilist, die daar geslipt was en met zijn wagen van de weg raakte. De goede man heette Hubert. OPSTELLING VAN S.E.C. H. Huijink zal zondag niet meespelen tegen A.D.E., want hij heeft zondag j.1. een hersenschudding opgelopen. Hij is maandag gewoon aan het werk ge gaan, maar moest in de loop van de dag naar bed. Ook Duyst is vervangen. De opstelling is Adams Ten Hove - Jekel v. Breukelen - Ruttenberg - De Rooij Van Kooy - Maassen - v. d. Lugt Veldhuizen De Bruin SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag S.E.C. BQuick C, 15.30 uur. S.E.C. aQuick a, 14.30 uur. S.E.C. cH.V.C. g, 15.30 uur. B.D.C. ADonar B, 15.30 uur. Actif B—B.D.C. B, 15.30 uur. B.D.C. b—R.K.B.V.V. b, 14.30 uur. Welpen H.V.C. 1—B.D.C. 1, 13.45 uur. Welpen B.D.C. 2Quick 2, 13.45 uur. Zondag S.E.C. 1A.D.E. 1, 14.30 uur. Veense Boys 2S.E.C. 3, 14.45 uur. Amersf. Boys 4S.E.C. 5, 12 uur. B.D.C. 2—E.M.M. 3, 14.30 uur. D.O.S.V. 3—B.D.C. 3, 12 uur. B.D.C. 4Gooise Boys 4, 12 uur. Hockey. Dames A.M.V.J. 2—Soest 1, 12 uur. Kampong 4Soest 2, 11.30 uur- Soest 3Voordaan 4, 12.30 u., Schriksl. Voordaan 3Soest 4, 12 uur. Heren Laren 5Soest 1, 11 uur. Soest 4Voordaan 3, 14.15 u., Schriksl. Schaerweyde 5Soest 2, 12.30 uur. Soest 3Hilversum 11, 11 u., Schriksl. Korfbal Zaterdag S.T.C. aSparta b, 15 uur.. E.D.O. aVogel b, 15 uur. Zondag: S.T.C. 1—S.K.V. 3, 14 uur. E.D.O. 2Vogel, 14 uur. HANDBALCOMPETITIE. Zondag worden de laatste wedstrijden van de eerste helft van de veldhand- balcompetitie gespeeld. B.D C. 1 speelt tegen Fidelitas 1 (12 uur). B H.C. heeft in deze afdeling de lei ding met 14 punten uit 7 wedstrijden. Tweede is Amersfoort met 11 uit 7. Derde L.V.V. met 8 uit 7 en vierde B.D.C. met 6 uit 7. Limvio, Fidelitas en Wie ons vanuit Den Haag in het voor jaar de dooie mus verkocht door te be loven, dat we de bestedingen weer gingen verruimen, zal wel niet te ach terhalen zijn. Die belofte blijkt een. slechte mop te zijn geweest en mis schien was alleen maar de wens de vader van het grapje. Ik neem tenminste aan, dat dat vro lijke geluid niet van minister Hofstra afkomstig is, want nu beweert hij, ter wijl wij ons allemaal de nekken rek ken wanneer die verruiming zal gaan beginnen, dat de bestedingsverruiming ongewenst moet worden geacht. Weliswaar is onze goud- en deviezen- positie aanmerkelijk verbeterd, maar voorzichtigheid blijft volgens de minis ter geboden. En of de belastingen ver laagd kunnen worden zal hij 1 januari 1960 bekijken. De minister doet mij denken aan een man, die ik kende en een r. .baan in de olie had. Dat vond hij tenminste zelf. Hij kankerde van vroeg tot laat, bezorgde iedereen in zijn buurt een slecht humeur en had maar één ver langen, waar alles bij hem op gericht was weg uit die baan en terug naar huis. Hij rookte niet, snoepte niet, dronk alleen water, schold zijn colle ga's voor losbollen en spaarde, spaar de, spaarde. Hij wilde weg, zo gauw hij voldoende had om de terugreis te betalen. Hij had die centen, naar ons inzicht, fan tastisch vlug bij elkaar, maar hij ging niet weg. „Ik moet, wanneer ik aankom, toch le ven en even de kat uit de boom kun nen kijken", zei hij. Dat klopte niet met wat hij altijd had beweerd, maar wij vonden het nog niet zo stom, al begrepen we wel, dat de centen hém te pakken hadden. Hij bleef tenminste zijn contract uit en ging, naar onze opvattingen, hardstikke rijk met verlof. Die zien we niet meer terug, dachten we, maar na een half jaar was hij er weer. Zuurder en naarder dan ooit en met een niet te verzadigen zucht naar geld. Zoals de duivel vaak hetzelfde hoopje uitzoekt, zo ging het ook met hem. Op een keer kwam er voor hem een telegram. Hij had in de Ierse Sweepstake een paard getrokken en of dit nog niet genoeg was, won zijn paard de 2e prijs en ging hij aan het hoofd van 20.000 pond. Het waren vooroorlogse ponden lezer, wilt u maar even uitrekenen Wij schatten hem, alles bij elkaar, op onge veer 3 ton. Hij rekende ons echter voor, dat dit niet voldoende rendement gaf om be hoorlijk van te leven en hij bleef daar om. Intussen werd bekend, dat hij niet he lemaal in orde was, maar er een poos tussenuit om genezing te zoeken kostte hem te veel. Dat kwam „later" in Hol land wel in orde U begrijpt het natuurlijk al. Hij werd ver van huis begraven en een broer tje kreeg de centen. Nu zal de vergelijking tussen onze staat en de olieman hier of daar wel mank gaan, maar ik moest toch aan hem denken toen ik de snoevende be richten over onze goud- en deviezenaan- was las en daarna de verklaring van de minister, dat bestedingsverruiming niet gewenst is. H. OEKMAN. H H.C. 2 bezetten de daarop volgende plaatsen. Er mag verwacht worden, dat B.D.C. zondag van Fidelitas wint, zodat het degradatiegevaar dan sterk verminderd zal zijn. Juniores A speelt thuis tegen S.V.A. uit Achteveld. De stand in deze afdeling is S.D.O. 12 uit 7, Olympia 10 uit 7, Spirit 8 uit 6, A.S.V. 7 uit 7, B.S.V. 6 uit 5, L.V.V. 4 uit 5, B.D.C. 4 uit 6, Limvio 2 uit 7 en S.V.A. 1 uit 4. Juniores B heeft slechts 2 punten, ad- spiranten a 11 uit 6 wedstrijden. Zij staan met S.D.O. bovenaan. RITTEN. De Motor- en Autoclub Soest organi seert woensdagavond een rit van 40 km. Start en finish bij restaurant „Zon- neheuvel". Op zondagmiddag 14 december is er een rit van 65 km. Start en finish bij hotel Bos en duin".

Soester Courant | 1958 | | pagina 1