ZWITSALETTE N r kdpwümfl SOESTER BABYHUIS I Is Nieuw-Guinea in gevaar? Maafcosfuum mooie lap Japonstof SCHMIDT FOTO Hiep is... RHEUMA DOKTOR Gemeentebegroting 1959. Moeder-Geschenk GEERVLIET HOORTOESTELLEN K. WIERSEMA UW KLEERMAKER Voor Kwaliteitsvoeder DERDE BLAD SOEST. Ucui Cideti ■.'f '•*- _A Bij al het nieuws, dat wij in Neder land plegen te verwerken, staat de gang van zaken op Nieuw-Guinea te zeer op de achtergrond. Bij herhaling staat dit grote gebied in het grote wereldnieuws. De publieke opinie in Nederland echter wordt er nauwelijks koud of warm van. Al waait de Nederlandse vlag al eeuwen boven dit tropenland, een zekere mate van lotsverbondenheid of andere nau we banden hebben wij met de papoea's nooit kunnen en willen smeden. Voor heen en thans hebben wij ons superieur gevoeld aan de daar levende volken. Onze schuld ligt daar, waar wij on voldoende pogingen hebben gedaan de inheemse bevolking van dit woeste ge bied een zeker ontwikkelingspeil te geven. Wij zijn na de oorlog schoorvoetend begonnen een randje van dit geweldige gebied in cultuur te brengen. Helaas in een tempo waar we nu niet be paald trots op mogen zijn. Het bewijs wordt al geleverd door het departement voor overzeese gebiedsdelen, waar mi nister Helders naar onze mening meer zit om het evenwicht in het kabinet te bewaren dan om er een geweldige bestuurstaak ten uitvoer te brengen. Alles wat wij van onze regering over de resten van onze glorie in het verre oosten horen is negatief. Onze minister Luns had een gesprek met minister Dulles van de Verenigde Staten. Na afloop van dit gesprek ver gen om met behulp van derden enige schadevergoeding te halen uit de dief stal van honderden Nederlandse bedrij ven in Indonesië. Onze economische politiek op Nieuw- Guinea laat alles te wensen over. Particuliere investeringen laten er op zich wachten omdat wij geen krach tige houding aannemen. De regering besteedt trouw per jaar zo'n 60 miljoen aan hetgeen zij beslist niet laten kan en laat de boel er verder op zijn be loop. In de memorie van antwoord op de begroting 1957 en 1958 van Nederlands- Nieuw-Guinea staat sombere taal over de te verwachten opbrengst van delf stoffen in dit gebied. De olieproductie zal nog stop komen te staan als er geen nieuwe vindplaatsen worden aan geboord. De gevonden steenkool ligt teveel verspreid en is van te matige kwalitieit om geëxploiteerd te worden. Wel heeft men nikkel- en kobalthou- dende laterie-erts gevonden, maar een mijnbouwkundig onderzoek moet nog aantonen of die rijkdommen geëxploi teerd kunnen worden. Het is alles in mineur gesteld en het lijkt allemaal op misère. Rijp voor afstand Wij vragen ons af of met al die con ferenties en praatjes over geen kan sen voor exploitatie de Nederlandse pu blieke opinie niet rijp wordt gemaakt door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord RHMV U ontgaat. Ruime keus uit de beste d merken: Philips, Audium,Aditone, d Multitone f" '1 N.V; InstfMi.anderv/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Elke vrijdag, van 10 tot 2 uur, zitting in Volksgebouw, Snouckaertlaan, Amersfoort. Als wij ook eens een achtste van dat tekort gingen uittrekken voor de aan schaf van bommenwerpers en straal jagers Neen, zegt de regering, op onze begroting staat 60 miljoen gulden voor Nieuw-Guinea en 1500 miljoen voor defensie in N.A.V.O.-verband groten deels in Europa. Met de geschetste politiek is onze rege ring bezig Nieuw-Guinea weg te geven. Aan Indonesi8 Aan een trustee Wat doet het er toe. Aan de Nederland se zaak wordt in onze dagen op totaal onverantwoorde wijze afbreuk gedaan, voor weldadige nachtrust Wèg die nare kouWèg die kilte, die zo onbehaaglijk is! Rheuma Doktor geeft weldadige warmte.weldadige nachtrust. Koesterende warmte door de 5 cm dikke schapenvacht- onderlegger van pure scheerwolzo van het schaap. Rheuma Doktor alléén verkrijgbaar bij Gereinigd en motecht gemaakt - levenslang gegarandeerd 1-persoons v.a. f 45.- 2-persoons v.a. f 66.- HILVERSUM, KERKSTRAAT 26 - TEL. 5141 BUSSUM, NASSAULAAN 23 - TEL 3255 klaart Dulles, dat de Amerikanen van mening zijn, dat alle geschillen in het verre oosten langs vreedzame weg moeten worden geregeld, inclusief de kwestie Nieuw-Guinea. Deze uitspraak wordt met vette letters in de krant gedrukt met een prach tige foto van de heer Luns, die mis schien niet eens om die verklaring ge vraagd heeft. En als hij erom heeft gevraagd, is. hij veel te bescheiden ge weest. Want de woorden van minister Dulles geven ons geen garantie, dat de Indonesiërs zich vandaag of morgen niet op Nieuw Guinea zullen storten. Wij hebben nog van geen enkele N.A.V.O.-bondgenoot de garantie van militaire steun bij een dergelijke aan val. Niet bepaald een succes voor onze buitenlandse politiek. Over ons, zonder ons. In het verre oosten gaan Indonesië en Australië rustig confereren over Nieuw-Guinea, zonder dat door Neder land de eis gesteld wordt, dat dit ge sprek achter blijft of door onze ver tegenwoordigers wordt bijgewoond. Het is een even zotte vertoning als wanneer bijvoorbeeld Nederland en de Verenigde Staten een gesprek zouden gaan houden over het eventueel over nemen van Jutland zonder dat de De- voor afstand van dit gebied. In ieder geval doet de regering niets om beide landen hechter aan elkaar te binden. Het is een trieste zaak, waarbij wij bezig zijn de laatste resten van ons eens zo trotse wereldrijk door anderen te laten verkwanselen. Doen wij wat voor de opbouw van een respectabele defensie op en om Nieuw- Guinea Helaas laten de militaire des kundigen en maritieme medewerkers GEEF EENS EEN OF EEN Onderjurken - Nylons - Crêpe Nylons en Sokken - Zakdoeken. Soesterbergsestraat 9a, tel. 2408 Deelnemer St. Nicolaas-aktie. BIRKSTRAAT 71 TELEF. 3825 nen daarin worden gekend. Hetzelfde geldt voor de vraag wat de Verenigde Staten en Indonesië over dit onder werp moeten bespreken zonder tegen woordigheid van onze vertegenwoordi ging in de V.S. Openlijk wordt de houding aangenomen, dat Indonesië rustig Nieuw-Guinea kan gaan bezetten wanneer het daartoe maar stilzwijgende toestemming heeft van alle belangstellende naties, be halve Nederland. De Nederlandse ver dediging van dit reuzeneiland is immers weinig meer dan een wassen neus. Daarbij weten wij, dat wij, met betrek king tot Indonesië zonder meer worden genegeerd. Op dit terrein presteren wij werkelijk niets en zelfs wanneer er later nog eens gepubliceerd wodt, dat de Neder landse regering op de hoogte werd ge houden, is onze regering daarmee niet geëxcuseerd. Op een kwade dag worden wij er wel van op de hoogte gesteld, dat wij uit Hollandia en Biak verdwij nen moeten. Een mysterie. Deze lauwheid maakt voor de Neder lander Nieuw-Guinea tot een mysteri euze zaak. Evenzeer is er nog weinig te roemen op ons departement van buitenlandse zaken betreffende pogin- daarover nergens optimistische gelui den horen. Vanzelfsprekend zullen wij op Nieuw- Guinea met zijn geweldige oppervlak te nimmer zoveel troepen kunnen, le geren, dat elke plaats onder controle van onze militaire macht is. Het is zaak, dat wij een eventuele invaller de toegangsweg afsnijden. Het is dus nood zakelijk, dat wij de zee en de lucht in de buurt van Nieuw-Guinea kunnen blijven beheersen. Ter zee behoeven wij ons niet direct benauwd te maken. De Indonesische marine heeft nog niet veel te bete kenen, al zou de afstand tussen Neder land en Nieuw-Guinea voor ons een reden moeten zijn om onze marine in het verre oosten desnoods met flinke N.A.V.O.-hulp, uit te breiden. Dit zou de veiligheid van de westerse bastions in het verre oosten ten goede komen. Maar Nederland is blijkbaar alleen lid van de N.A.V.O. om bijdragen te leve ren, niet om er ook van te profiteren. Uit de lucht geveegd. Met onze overmacht in de lucht rond Nieuw-Guinea is het al gedaan. De Indonesiërs, die niet in een militair bondgenoodschap zitten, ontvingen van de Russen reeds een aantal Mig straal jagers en Iljoesjin bommenwerpers, dat groot genoeg is om ons aldaar uit de lucht te vegen en dus ook van de zee. Deze toestand kan niet voortduren, te meer niet wanneer men bedenkt, dat op de Indonesische begroting 1958/1959, die een tekort aanwijst van 8 miljard, één miljard roepia is uitgetrokken voor de aanschaf van militair materiaal. Intussen vertoont onze begroting ook een tekort. Het college heeft de raad de gemeente begroting 1959 aangeboden. Deze zal begin december in de afdelingsvergade ring behandeld worden en op 22 de cember is de begrotingsvergadering. Het college had verwacht dat 1959 een wat gunstiger financieel beeld zou bieden dan 1958, maar deze verwach ting is niet in vervulling gegaan. Er zou een gunstiger regeling komen in de financiële verhouding tussen rijk en de gemeenten, maar er is nog niets over deze nieuwe regeling bekend. Bij het verlenen van voorschotten door het rijk op de uitkeringen die de gemeenten ontvangen, mag 1959 het niveau van 1958 niet overschreden worden en dit wijst erop, dat een stijging van het peil der uitkeringen voor de regering moeilijk te verwezenlijken zal zijn. Men moet er dus rekening mee houden, dat er van gunstiger vooruitzichten nog niet gesproken kan worden. Verschillende posten moesten voor 1959 hoger worden geraamd dan voor 1958. Daaronder uitkeringen aan bijzondere scholen, maatschappelijk hulpbetoon, huurvergoeding aan bijzondere scholen en algemene kosten gemeentewerken. Enkele ontvangstposten komen ook wat hoger te liggen. De uitgaven overtref fen echter de inkomsten. De ontwerp begroting 1959 vertoonde een tekort van 273.000,die van 1959 313.000,—. De leningsschuld per 1 januari 1959 bedraagt 14.613.935,20. De totale boekwaarde van de investeringen is 18.841.521,90. De vlottende schuld zou twee miljoen bedragen als er geen leningen afge sloten waren, waarvan het geld gro tendeels nog uitgegeven moet worden voor kapitaalsuitgaven (o.a. rioolzui veringsinstallatie). Het aangaan van deze leningen hield verband met de eis van de regering, dat geen kapitaalsuitgaven meer moch ten worden gedaan als de gemeente niet eerst de beschikking had over vaste financieringsmiddelen. Het eigen kapitaal van de gemeente, dat niet mag worden aangetast, zal op 1 januari 601.502,73 zijn. De saldire- serve bedraagt 276.020,68. De alge mene reserve bedroeg op 1 januari 1958 774.760,en voor het sluitend maken van de begroting 1959 zal men over 313.000,van deze reserve moe ten beschikken. De gemeente heeft momenteel geen kasgeldschuld of schuld in rekening courant dank zij de leningen voor de fi nanciering van kapitaalsuitgaven, die nog gedaan moeten worden. worden. Het ligt in de bedoeling een aantal pre miewoningen te bouwen, bestemd voor mensen die anders een woningwetwo ning zouden krijgen. De prijs zal onge veer 12000,zijn. De particuliere bouw zal in 1959 in de buurt van Hei deweg en Soesterbergsestraat doorgaan. In Soesterberg is men bezig met de 300 W.A.B.O.-woningen. Uitbreidingsplan. Er zijn in 1958 drie uitbreidingsplan nen vastgesteld en een vierde ligt ter inzage. Het zijn de plannen Soestdijk, 't Hart, Kerklaan-Kampweg, het plan Oude Tempel en het plan Soesterveen. Het plan Soester Eng is gekoppeld aan een gewestelijk plan en dit geeft uiteraard vertraging. Vertraging is er ook te verwachten met de plannen, die omlegging van de rijksweg in Soester berg beogen. Een heel duur cadeau Minder duur, maar toch goed Of zomaar 'n aardigheidje? In het Soesterbergsestraat 32 - Tel. 2948 SLAAGT U ALTIJD VOOR SINT NICOLAAS. ALLES VOOR DE BABY. OOK LEUK SPEELGOED. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Woningbouw. In 1957 is met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten een geldlening aangegaan van 1.391.300,waarvan de helft moest worden gebruikt voor consolidatie van vlottende schuld. De andere helft kon gebruikt worden voor de financiering van de bouw van nieu we woningen (14 aan de Thorbecke- straat en Hartweg, 6 aan de Beetzlaan, 16 in Soesterberg). Daarna werden 14 woningen aan de Schaepmanstraat en Thorbeckestraat gebouwd. Voor de fi nanciering van de 70 woningen op de Eng is een voorschot uit de kas van het rijk toegekend. In 1958 werd de gemeente toestemming gegeven voor de bouw van 112 woningwetwoningen en de toewijzing voor 1959 zal begin van het volgend jaar bekend gemaakt wor den. Grond voor de bouw is beschik baar tussen Talmalaan en Dalweg. Het zullen in hoofdzaak etagewoningen Politiebureau. Als Soest inderdaad zou moeten uit groeien tot een gemeente van 70 tot 80.000 inwoners, dan zal het politiebu reau veel te klein zijn. Met de korpschef is overleg gepleegd en het is mogelijk voorzieningen te treffen, waardoor het bureau tot omstreeks 1975 aan de be hoefte zal kunnen voldoen. Dan moet een wachtkamer aangebouwd worden, VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958. er verzekerd van te zijn, dat de wo ningbouw zal kunnen doorgaan. Lang zamerhand is de opvulling van Soest en Soest-Zuid geëindigd en zal de bouw op de Eng in sneller tempo aangepakt kunnen worden. De aankoop van gron den voor sportvelden zal tevens wor den voortgezet. Na afloop van de huur van „Colenso" zullen villa en koetshuis afgebroken worden en er zal een verantwoorde ingang naar het park aangelegd worden. Er zijn nog twee terreinen over op de Vredehofstraat en het college stelt zich voor één daarvan te verkopen voor de bouw van bungalows en het andere - na afbraak van perceel Vredehof straat 25 - zo op te knappen dat de entree van Soest een waardig aanzien krijgt. Brandweer. Het college stelt de raad voor aan de brandweerverenigingen te Soest en Soes terberg het onderhoud en het schoon houden van het brandweermateriaal op te dragen. Voor 1958 zijn de vergoe dingen gesteld op 800,en 750, Voor 1959 zal dit 850,en 750, zijn. Medicinale handcrime BALLON. Velen hebben deze week in Soestdui- nen het nieuwe bord gezien, dat moest wijzen op het gevaar van de bocht bij Zonnegloren. Ook zagen velen de bal lon, die hoog in de lucht een televisie antenne droeg om de eigenaar van het toestel een betere ontvangst van verre stations te bezorgen. En het ging uit stekend. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 UITVOERING APOLLO. De mannenzangvereniging „Apollo" heeft in Credo een geslaagde uitvoe ring gegeven waarvoor veel belangstel ling van de donateurs was. Voorzitter C. van Rouwendaal verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder de leden van „De Lofstem" uit Den Dolder en van „De Roepstem" uit Soestdijk. Er werd uitstekend gezongen al is Credo niet bijzonder geschikt voor een mannen-zangkoor. Begonnen werd met „Gebed" van Von Weber en „Nachtlied" van Schubert, die bijzonder mooi klonken. Van heel ander genre was „De Postkoets, het populaire vlotte liedje van Jos Cleber. Met „Vaarwel, o gouden zonne" en „Wereld, gij zijt wonderschoon" van Ludwig van Beethoven werd het eerste deel besloten. De klavoline, waarop de heer Van Dijk speelde, bleek een instrument, dat vele instrumenten kon imiteren, terwijl de musicus zichzelf op de piano be geleidde. „Patriottenlied" van Terpstra en „Le Rossingol" van Grety, dat bijzonder goed gezongen werd, en daarna het minder geslaagde „Wat ik heb" van voor BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST kamers voor vreemdelingendienst en kinderpolitie. Er moeten betere toilet ruimten komen en voor de sectiekamer en het lijkenhuis zijn voorzieningen dringend nodig. Verder is er behoefte aan een nieuwe garage inplaats van het oude koetshuis dat thans gebruikt wordt. Gebouw Gemeentewerken. Het huidige gebouw van gemeentewer ken is veel te klein. Twee afdelingen werken al buiten het gebouwde bouwkundige en de landmeetkundige. Dit is niet bevorderlijk voor een vlotte gang van zaken. De wethouder van openbare werken heeft geen eigen kamer aan de Lange Brinkweg en als iemand hem daar be zoekt, die hem alleen wenst te spreken, dan moet de directeur zijn kamer ver laten. Voor het personeel op weekloon is er geen schaftlokaal en ook geen behoor lijke toiletruimte en de magazijnruim te bevindt zich helemaal op zolder. B. en W. zijn dan ook bezig met het voorbereiden van de bouw van een nieuw kantoor. Het ligt in de bedoe ling dit aan de Middelwijkstraat te plaatsen. In de eerste helft van 1959 zullen plannen en voorstellen worden aangeboden. Gronden. De aankoop van gronden op de Eng zal met kracht worden voortgezet, om Zander. Na het „Jagerslied" van Schol ten, „Domine salvam fac reginam nos- tram" van Giezen, dat weer uitstekend klonk en een mooi besluit was van deze avond, waarop het koor bewezen heeft zich kwalitatief en kwantitatief onder leiding van de heer G. v. d. Schepop in stijgende lijn te bevinden. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door het cabaretgezelschap „The Rythm Stars" met de revue „Van dit, van dat, van alles wat". BILJARTNIEUWS. Aan het nationale kampioenschap drie banden, eerste klas groot biljart, wordt deelgenomen door de Soester biljarter A. W. Vreeswijk, die met Douma uit Arnhem, Flapper uit Amersfoort, Geestman uit Amsterdam, Kilsdonk uit Nijmegen, Peters uit Amsterdam, Wei- tenberg uit Leeuwarden en Hold uit Amsterdam van 27 tot en met 30 no vember in Hilversum om de titel zal strijden. De wedstrijden om de persoonlijke kampioenstitel eerste klasse van het district Eemland zijn te Amersfoort voortgezet. Hopstaken won van v. d. Broek (Soestdijk), Dragt versloeg Vos kuilen (De Nieuwe Viersprong) en Vos kuilen won van Janssen, die v. d. Broek versloeg. Deze verloor ook van De Vries en Voskuilen verloor van Ver- burgh. Na zes ronden bezet v. d. Broek de vijfde plaats en Voskuilen is zevende van de acht spelers.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5