Grootse intocht van St* Nicolaas Op bezoek bij St* Nicolaas* SOEST. Centraal Genootschap 10 jaar. IN DE HOEK. DINSDAG 25 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG no. 88. 5 OESTER OURAN Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMSNISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het wat zaterdagmiddag koud bij ho tel „Trier", maar toch waren er veel kinderen gekomen om te zien hoe St. Nicolaas zijn rijtoer door onze gemeen te begon, terwijl de anderen onderweg stonden of zich voor het gemeentehuis met zingen warm hielden. Tegen twee uur formeerde de stoet zich, die drie kwartier later aankwam op het gemeentehuis, waar de burge meester, de gemeentesecretaris, wet houder Oranje en de heren Brouwer en Ten Berge van de Winkeliersvereni ging de grijsaard de hand drukten voor hij moeizaam het bordes opklom. wees wel hoeeer zij dit bezoek op prijs stelden. En al zouden de zwarte Pie ten wel het een en ander van deze of gene weten, over het algemeen stonden de Soester kinderen als zoet bekend, dus het zou nog wel meevallen. De Sint dankte ontroerd voor de groot se ontvangst. Inderdaad staan de Soes ter kinderen goed aangeschreven. Er zullen dan ook heel wat geschenken uitgedeeld worden, maar die konden niet allemaal uit Spanje meegenomen worden. De Sint had echter, bij het rijden door de Soester straten, gezien, dat hij in voldoende verkeersaanduidingen. Met genoegen heb ik deze zomer in de Madrileense Courant gelezen, dat S.E.C. eindelijk gepromoveerd is naar de der de klas. Onder ons gezegd, het werd hoog tijd. Ik hoop nu maar, dat de spelers zich nu niet verbeelden dat ze er zijn, maar dat ze vechten zullen om meer te bereiken. Plezier in het spel is heel belangrijk, maar de wil om ho gerop te komen is een eerste eis en ik hoop, dat B.D.C. dezelfde weg zal gaan bewandelen. Ik heb veel waardering voor het werk van de V.V.V. en ik vind het dan ook jammer, dat deze zomer het bloemen corso geen doorgang kon vinden. Tenslotte zou ik nog willen opmerken, dat er nog vele zaken in Soest op af doening wachten, maar ik ben er van overtuigd, dat met goede wil en enig geduld ook dat in orde zal komen". Tot zover St. Nicolaas. Het was een mooie intocht geweest voor de grijsaard van Mira. Voorop de •rnotrrpölitie, ~dan de kwieke meis jesdrumband van Crescendo, gevolgd door een Piet te paard, die de bis schoppelijke standaard droeg, 4 ama zones en 2 ruiters van de landelijke rij- vereniging. St. Nicolaas in een open rijtuig met een strooiende Piet en daarna de auto met de vele grote pak ken erin en de vermaning dat men in Soest zijn inkopen moest doen. Olympia's drumband sloot de stoet en P.V.O. speelde vrolijke Sinterklaas liedjes toen de hoge gast arriveerde. Hij werd toegesproken door de burge meester, die zei, dat de kinderen al wekenlang in spanning verkeerd had den en nu bijzonder blij waren omdat de Sint van zover gekomen was en juist Soest voor zijn bezoek uitgezocht had. Het juichen van de kinderen be- onze gemeente ook heel goed terecht kon, dus dat zou geen moeilijkheden geven. St. Nicolaas dankte de Soester winke liersvereniging voor de wijze waarop zijn intocht georganiseerd was. Terwijl de Sint binnen even uitrustte voor hij zijn tocht vervolgde zongen de kinderen en brachten de gezamenlijke drumbands van P.V.O.Crescendo en Olympia een daverende taptoe. Voor de Sint instapte voor het vervol gen van zijn rit verzocht hij de ouders goed op hun kinderen te passen, want het was de goedheilig man opgevallen dat het verkeer in onze gemeente steeds toeneemt. En hij ziet graag alle kinderen volgend jaar weer terug. „Dag Sinterklaasje" was het afscheids lied, dat nog gezongen werd toen St. Nicolaas al ver de Steenhoffstraat opge reden was voor zijn tocht door Soest. De Sint is weer in ons midden en ook ditmaal heeft hij welwillend toege stemd toen wij hem vroegen ons een onderhoud toe te staan. Heel gemoedelijk op pantoffels en zon der indrukwekkende mijter, heeft hij ons in zijn Soester residentie ontvangen. De goedheilig man is oud geworden, zeer oud, maar hoe kan het ook anders, wanneer je in de vierde eeuw, dus zo'n 1500 jaar geleden geboren bent. Dat gaat zelfs de sterkste man niet in de koude kleren zitten. Maar zijn hart is jong. Zo jong, dat zijn belangstelling in de eerste plaats naar de jeugd uitgaat en wel speciaal naar de Soester jeugd. ,,Ik ben blij weer in Soest te zijn", zei St. Nicolaas, „want ik houd van de Soes ter jeugd. Dat ze echter zaterdag, bij mijn intocht, de planten in enkele plantsoenen vertrapten stond me min der aan, maar dat was ook wel een beetje de schuld van mijn strooiende Piet, want die lummel moest natuur lijk het lekkers weer net tussen de aanplant gooien en de kinderen waren zo belust op snoep dat ze niet uitkeken. Mijn belangstelling gaat uit naar alles wat voor de jeugd al of niet gedaan wordt en het moet mij van het hart, dat in Soest verschillende dingen op dit gebied nog wel wat te wensen over laten. Ik doel hiermee op gelegenheden voor gezonde ontspanning in de open lucht, b.v. speeltuinen en gedurende de win termaanden ruimten waar de jeugd zich kan ontspannen met nuttige handenar beid en dergelijke. Hier ligt een taak voor het gemeentebestuur en de ouders samen. Het verenigingsleven lijkt me wel goed, want ik heb in de Soester Courant ge lezen, dat er aan verenigingen geen ge brek is. Enige onderlinge samenwerking is echter wel gewenst. Groot respect heb ik voor de drie gym nastiekverenigingen, die, onder heel moeilijke omstandigheden, zoveel voor de jeugd doen. Zij hebben het nadeel, dat zij geen in komsten hebben in de vorm van en- trée's, zoals dat bij sommige andere verenigingen, die ook veel voor de jeugd doen, wel het geval is. Ik hoop dan ook heel erg, dat zij door middel van subsidie geholpen worden en goed geholpen. Samenwerking bij de winkeliers zou ook erg toe te juichen zijn, want een heid maakt macht en daarmee be reikt men meer dan met afzonderlijke acties. Het aanzien van de gemeente verrast mij ieder jaar weer door de verfraai ingen die erbij komen. Ik denk hierbij aan de mooie trottoirs op 't Hart en verschillende andere plaatsen. Ook de plantsoenen mogen er zijn. De woningbouw kan mij minder be vredigen. Ik heb zo de indruk, dat Soest hierin wat achter blijft bij andere gemeenten, maar ik kan mij natuur lijk vergissen, want ik ben een zeer oud man. Ik ben mij echter heel goed bewust van de vele moeilijkheden, die bij de woningbouw om de hoek kijken. Er wordt de laatste tijd veel gesproken over de verkeersveiligheid in deze ge meente. Persoonlijk ben ik van me ning, dat deze niet beter of slechter is dan in andere gemeenten. Aangezien ik veel reizen maak, geloof ik daar wel -?en mening over te mogen hebben. Naar mijn idee zijn de ongevallen van de laatste tijd in deze gemeente niet in de eerste plaats te wijten aan on- Het centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en gezondheids kolonies te Soest bestond gisteren 10 jaar. Het landelijk Centraal Genootschap werd opgericht in 1901 op initiatief van enkele onderwijzers en een Am sterdams raadslid. Het was aanvan kelijk niet de bedoeling zelf te gaan verplegen, maar centraal te werken. Het genootschap wilde alle Nederland se verenigingen omvatten en helpen. Dit lukte echter niet omdat de bestaan de verenigingen liever hun zelfstandig heid bewaarden. In 1905 kwam het toch tot eigen ver pleging. Eerst in gehuurde huisjes en twee jaar later in een eigen tehuis in Egmond aan'zee. I/, dc loop der jaren werd het aantal koloniehuizen steeds uitgebreid en op het ogenblik heeft het Centraal Genootschap 12 eigen tehuizen. Oorspronkelijk werden alleen zwakke kinderen uit arme gezinnen uitgezon den. Nu worden kinderen uit alle soorten gezinnen opgenomen. Vaak ge beurt dit nu op grond van ner veuze verschijnselen, terwijl het vroe ger in hoofdzaak de bleekneusjes wa ren, die de aandacht vergden. Soms gaan kinderen lichamelijk achteruit door huiselijke moeilijkheden, door slechte huisvesting en door gebrek aan speelruimte. Het is dan van be lang zulke kinderen in een rustige omgeving onder te brengen. Door de afdeling Soest werden in de afgelopen tien jaar 245 kinderen uit gezonden en het verblijf van de kin deren in de tehuizen was op verschil lend terrein van nut. Vage klachten van de ouders over de kinderen werden vaak veel begrijpelijker en ouders en kinderen konden elkaar, na een schei ding van zes weken, op een andere wijze waarderen. Het kind wordt zelf standiger als het enige tijd van huis is. Van 1948 tot 1957 steeg het percentage kinderen met de indikatie „nervositas" van 16,3 °/o tot 38,9 Bij de indikatie „asthma" is gebleken, dat de psychische factor meestal op de voorgrond staat. Ook bij de „sociale" indikatie ligt de reden tot uitzending meestal in de psy chische sfeer, in tegenstelling tot vroe ger. Men komt dan ook tot de slotsom, dat b.v. in 1957 niet minder dan 49 3/o van alle kinderen hoofdzakelijk om psychische redenen werd uitgezonden. Voor het ondervoede kind van vroe ger en het psychisch bedreigde kind van nu ligt een geheel andere verpleging ten grondslag. Het Centraal Genoot schap heeft dit bijtijds begrepen en een geheel nieuwe methode in het le ven geroepen om herstel te bewerken. Er is nu ondermeer een medisch-peda- gogische staf. De taak van deze staf is zwaarder dan die van de medici voor de oorlog. Toen moest de dreiging van de t.b.c. afgewend worden, nu zijn er vele dreigingen bijgekomen daaronder de jeugdcriminaliteit en het geestelijk ontspoord zijn. Er zijn twee soorten verpleging A-ver- pleging gedurende 6 weken. Deze ver pleging geschiedt meer in groepsver band en er is geen onderwijs bij in begrepen. Er zijn 10 A-tehuizen. Vijf aan zee en vijf in een bosrijke omge ving. De B-verpleging duurt minimaal twee maanden en zij kan verlengd worden tot 7 of 8 maanden. Deze verpleging i> meer individueel. Aan de tehuizen vooi B-verpleging is een openluchtschool verbonden. Voor elke uitzending is advies nodig van school of huisarts. In de kolonie huizen staan de kinderen onder toe zicht van de koloniearts, die bij verlen ging van de verpleging ook adviseert. Het is niet de bedoeling zieke kinderen op te nemen, want de koloniehuizen zijn er om ziekte te voorkomen of kin deren weer op peil te brengen. Er is voor deze verpleging veel geld nodig. Het Centraal Genootschap krijgt subsidie van het rijk, provincie en ge meenten, bijdragen van het ziekenfonds, geld uit collecten en schoolsparen, ter wijl de Soester en Baarnse duivenver- enigingen jaarlijks met een vlucht voor het zwakke kind de afdeling Soest steu nen. Een bijzonder buitenkansje was in het voorjaar de gift van 1200 gulden uit de opbrengst van een feestavond van K.P.S. Fabrikanten en winkeliers geven graag prijzen voor de duivenvluchten en daar naast zijn er de jaarlijkse bijdragen van de leden, die het mogelijk maken het zwakke kind - en de laatste tijd ook het gebrekkinge kind - te helpen. Zij weten, dat het gironummer van het Centraal genoodschap 618551 is en ver geten dit niet. GEEN VOORRANG. Een bus gaf op de hoek van de Groen van Prinstererstraat en de Nieuwstraat geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door mej. E. M. uit Soest. Zij reed op de Groen van Prinsterer straat in de richting Hartweg-Vinken- weg en de bus, bestuurd door J. B., kwam uit de Nieuwstraat. De bus raakte de auto aan de zijkant en drukte de wagen tegen een boom. Beide ach terspatborden werden ingedeukt en een achterwiel werd ontzet. SCHAKEN. Het was vrijdagavond weer druk in het Oranje Hotel. De Leusdenaren waren gekomen om te spelen tegen het 2e tiental van de Soester Schaakclub in de competitie van de Stichts-Gooische Schaakbond. De voorzitter, de heer De Graaf, ont ving de heren met een hartelijk wel kom, waarbij hij memoreerde, dat Soest het vorig jaar de zegen aan de gasten moest laten, maar dit keer zou men een tiental van Soest ontmoeten, dat het plan had te winnen. De heren moesten bedenken, dat wraak zoet is en het werd zowaar een zege voor Soest. De uitslag was alsvolgt C. SnijderC. van Buren, 0-1. A. HilhorstF. van Raaij, 1-0. C. van DijkH. J. v. Wïllegeburg, 1-0. B. BeukenG. van Leeuwen, 1-0. J. J. ImmerzeelJ. J. Schram 0-1. C. ZijtveltG. van Buren, V2/-V2. J. J. W. BlomC. van Veenendaal, 0-1. J. J. BoesjeW. van Veenendaal, 1-0. W. v. d. DriftR. Zandbergen, 1-0. G. LandmanW. v. d. Horn, 1-0. TotaalSoest 6V2 Leusden 372. Proficiat heren. Dit is de manier om het kampioenschap te behalen. Aan de oneven borden speelden de Soestenaren met wit. De leden worden er aan herinnerd, dat vrijdagavond de 3e ronde van de win- terwedstrijd plaats heeft. De spelers worden daarom aangespoord allen op tijd aanwezig te zijn. In Soest schuilen veel meer jeugdige spelers en dames dan op de clubavon den komen. Zowel de dames als jeugdige en oudere spelers worden daarom aangespoord eens een avond mede te maken. Iedere vrijdagavond, te 7.30 uur, kunt U kennis maken. NED. CHR. VROUWENBOND AFD. SOESTDIJK. Voor bovengenoemde afdeling hield de heer J. van Doorne uit Baarn een literaire lezing. Spreker begon met te zeggen, dat er bepaalde normen zijn, waaraan degene die een boek schrijft, zich behoort te houden. Zo zijn er ook normen als men een boek goed wil beoordelen. De prak tijk heeft bewezen, dat men vaak vraagt naar een lach en een traan. Dikwijls ontbreekt in de literatuur de waarachtige waarheid en daardoor de schoonheid. Elk boek is goed als de vlam der liefde er uitslaat. Liefde tol God en de naaste. Hierop volgde een geanimeerde na- De dag zal, naar ik geloof, onvermij delijk komen, dat ook in onze gemeen te, bij de spoorwegovergang bij station Soestdijk, de volautomatische halve spoorbomen zullen verschijnen. Dat zal het doorgaande verkeer zeer ten goede komen, maar zou het er wel veiliger door worden We mopperen wel eens wanneer we een paar minuten bij de met de hand bediende spoorbomen moeten wachten, maar als ze eenmaal weer open zijn, behoef je niet rechts en niet links te kijken. Dat rustige gevoel heb ik bij het over steken van de automatisch bewaakte overweg in Baarn niet. Ik vind die dingen wonderen van vernuft, daar niet van. Zonder dat U" iemand iets ziet doen gaat de verlichting op de bomen knipperen en sierlijk komt het geval naar beneden. Zodra een trein voorbij is gaan, alsof een robot zijn werk doet, de rode lichten uit en de bomen omhoog. Ik vind het allemaal geniaal, maar wat mij echter beangstigd bij het oversteken van die volautomatisch be waakte overweg is wat gaat er ge beuren als het mechaniek eens niet werkt Daar moet je natuurlijk niét aan den ken als je oversteekt, maar ik wil best bekennen, dat ik dat wel doe en dat ik alle keren, dat ik in Baarn de overgang moest passeren, dit deed met het nare gevoel in m'n rug, dat iemand heeft, die weet, dat er sluipschutters tussen de bosjes zitten. Ik wil graag, op gezag van technici, ge loven, dat defecten praktisch uitgeslo ten zijn, maar met diezelfde toezeg ging kocht ik ook een sigarettenaanste ker en daarom ben ik er niet zo gerust op. Ik vind ook de tijd, die verstrijkt tus sen het sluiten van de bomen en het passeren van de trein, ongeveer 20 seconden, beangstigend kort. Mensen, die slecht ter been zijn, halen in die 20 seconden maar ternauwernood de overkant en bij een afslaande motor van een auto, hebben de inzittenden niet veel tijd om uit te stappen en zeker geen tijd (of moed) om hun wagen van de spoorbaan te duwen. Wat mij betreft mag de tijd tussen het sluiten der bomen en het passeren der treinen wel wat ruimer worden ge steld. Een minuut b.v. Wanneer de N.S. aan automatisering van onze bomen denkt, zouden wij daarom kunnen verzoeken. H. OEKMAN. bespreking, waarin ook andere takken van kunst als muziek, schilderkunst en kerkbouw naar voren kwamen. Aan het einde van de vergadering had de bestuurswisseling plaats. Als presidente trad af mevr. C. J. Knol-de Jager en als alg. adj. mevr. N. W. van Maase-Dolleman, onder dankzegging voor alles wat zij voor de afdeling hebben gedaan. Presidente is thans mevr. A. Snijders- Jansen, Dorresteinweg 31, en alg. adj. mevr. J. Pieneman-Verburg, Van Wee- destraat 9. VOLLEYBAL S.V.V. Met twee dames- en twee herenteams trok S.V.V. naar Amersfoort voor het spelen van een competitiewedstrijd. Het gelukte niet aan alle teams de punten mee naar Soest te nemen. Het eerste damesteam kwam goed voor de dag en wi§t met overtuigende cijfers te winnen van Vios 3. Vooral door goed serveren van de S.V.V.-dames was de tegenstand al spoedig gebroken. Setstanden 5-15 en 1-15. Het tweede damesteam bleek nog niet opgewassen tegen het sterke Spirit 3 en moest met 2-0 de eer in Amersfoort laten. Eindstanden 3-15 en 5-15. Het eerste herenteam was nog onge slagen, maar kreeg haar eerste neder laag te slikken van Giraffes 1 uit Baarn. De Soester heren waren slecht opdreef, wat het samenspel en de af werking van de aanvallen niet ten goede kwam. In beide sets wisten de Giraffes zich dan ook gemakkelijk naar een overwinning te slaan. Setstanden 15-8 en 15-10. Het tweede herenteam week niet van de goede weg af en behaalde een ruime overwinning op Olympia 3. Setstanden 15-6 en 15-5. Donderdag wordt de wedstrijd S.V.V. 1 tegen Olympia 1 (heren) gespeeld.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1